Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  osoba prywatna o O paranoi giedroyciowych i bar…
  Boydar o Transmutacja biologiczna – ską…
  JackTheCrasher o Wolne tematy (08 – …
  bryś o UE chce „położyć łapę” na lasa…
  brys o UE chce „położyć łapę” na lasa…
  Czytelnik z Północy o „Hiszpańscy” nurkowie na…
  Krystian Szeliga o O paranoi giedroyciowych i bar…
  Anucha o Ukraina na skraju przepaści! M…
  Anucha o „Hiszpańscy” nurkowie na…
  Sudbina Srba o Wolne tematy (08 – …
  Anucha o UE chce „położyć łapę” na lasa…
  Kojak o UE chce „położyć łapę” na lasa…
  antoni o O paranoi giedroyciowych i bar…
  gnago o Transmutacja biologiczna – ską…
  4Kartofle o Transmutacja biologiczna – ską…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Poradnik CIA

Posted by Marucha w dniu 2014-10-02 (Czwartek)

Specjalnie na potrzeby kijowskiej junty i jej gorących zwolenników , CIA zdaje się , że opracowało swoisty poradnik jak prowadzić działania propagandowe.

Stany Zjednoczone (w większości podbite) nie mają wcale na celu żadnej misji wprowadzania praw człowieka, wolności, demokracji pokoju etc . Nadrzędnym celem polityki amerykańskiej jest destabilizacja świata w takim stopniu, aby sprzyjało to ich polityce. Obecnie prowadzone działania w Europie służą zacieśnieniu więzów z oddalającymi się państwami Starego Kontynentu poprzez straszenie rosyjską ekspansją.

[Można by podyskutować, czy Judeoameryce chodzi o zacieśnienie więzów z Europą, czy wprost przeciwnie: o cios w gospodarkę europejską poprzez sankcje, które w niewielkim stopniu dotykają Rosji, natomiast kontr-sankcje Rosji dotkliwie uderzają w państwa UE. – admin]

Dla osiągnięcia tego zamiaru CIA sfinansowało na Ukrainie zamach stanu dobrze wiedząc, że spotka się to z oporem zamieszkujących ją Rosjan. Celowo podpalono pogranicze z Rosją, aby wmówić opinii publicznej, że to wszystko wina Federacji Rosyjskiej. Idąc za ciosem, demonizuje się przeciwnika, podobnie jak to czyniła propaganda stalinowska i hitlerowska .

Każde wieści z Donbasu bądź z Rosji muszą się zaczynać od demonicznego obrazu moskiewskiego najeźdźcy; rzeczownik Rosja musi występować wraz z epitetami koszmaru nowych dziejów.

Krokiem następnym zapewne będzie dehumanizacja, tak jak postępowano w III Rzeszy. Dla celów otumanienia mas wcale nie trzeba wiele, wystarczy kontrolować media. Media muszą stale bombardować umysły obrazami potworności i „niezbitych dowodów”; zauważcie, że przeważnie telewizja tych „dowodów” nie pokazuje, tylko o nich mówi. Może sobie na to pozwolić, bo ma całkowity monopol. Aby zobaczyć drugą stronę lustra widz musi sobie zadać trud szukania w mediach, które już zostały ochrzczone „putinowskimi”. Jest ludzką tendecją, aby nigdy nie być po stronie tych „złych” i „przegranych” – i właśnie taki schemat wykorzystują …agenci?

Po raz kolejny widzimy mechanizm wschód-zachód. Atlantyzm ma reprezentować indywidualizm, ład, wyższość, rozwój –  podczas gdy ten ruski wschód, to jakaś azjatycką dzicz żyjąca w jakimś brudnym kołchozi . Jestem w Doniecku zaledwie drugi tydzień, ale naprawdę zdziwilibyście się, jak bardzo jest odwrotnie!

Z całego nieszczęścia tych ludzi, media i rządy zachodnie czerpią jeszcze jedną ogromną korzyść – mają temat zastępczy. Za każdym razem, kiedy uwaga opinii publicznej zacznie się skupiać na np. sejmowych rachunkach, albo stosunku ministrów do państwa, któremu winni służyć – można odwrócić uwagę obywateli na wschód, który ma być nam daleki. I powiedzieć, że chcąc rozliczyć rząd z kłamstw wspieramy Putina .

„Open your eyes , open your mind” , jeszcze nie jest za póżno.

http://www.kronikanarodowa.pl

Komentarzy 16 do “Poradnik CIA”

 1. Agaton said

  //Celowo podpalono pogranicze z Rosją, aby wmówić opinii publicznej, że to wszystko wina Federacji Rosyjskiej. Idąc za ciosem, demonizuje się przeciwnika, podobnie jak to czyniła propaganda stalinowska i hitlerowska.//

  Czy Putin przeszedł już Lustrację?
  A jego propagandyści?
  http://polish.ruvr.ru/2013_05_10/Leonid-Sigan-dwie-trzecie-stulecia-w-jezyku-polskim/

  //Korespondentem Radia Głos Rosji [tak często na tym portalu goszczącego] w Polsce jest Leonid Sigan.[żyd] Doświadczony dziennikarz z kilkudziesięcioletnim stażem – zaczynał jako spiker tworzonej stacji radiowej Związku Polskich Patriotów w Moskwie.//
  http://talbot.nowyekran.pl.neon24.pl/post/113385,glos-rosji

  //Głos Rosji” – jedna z największych rozgłośni radiowych na naszym globie – świętuje urodziny. 83 lata temu z Moskwy rozpoczęto nadawanie audycje na zagranicę. Obecnie „Głos Rosji” należy do pięciu najbardziej popularnych rozgłośni radiowych na świecie.

  Historia serwisu zagranicznego rozpoczęła się w dniu 29 października 1929 roku. W tym dniu powstało pierwsze na świecie radio międzynarodowe. Spółkę radiową, wobec której postawiono zadanie polegające na informowaniu obcokrajowców o Związku Radzieckim, nazwano wówczas „Radio Moskiewskie”. Później zmieniono nazwę na „Głos Rosji”.//

 2. Marucha said

  Re 1:
  No właśnie. Co z tymi propagandzistami Putina? Jaką propagandę uprawiają? Jak można ją porównać z propagandą tzw. Zachodu?

 3. Joe said

  I chyba wlasnie z powodu niesamowitej sily propagandowej…wiekszej niz Usraelska z Zymiansko-Europejsata…boi sie jak ognia tematu…Jak to bylo naprawde z ta Rewolucja Pazdziernikowa…Majac w reku wszystko co potrzebne zeby Ludzkosci
  calego Swiata uchylic wrota PRAWDY….Wot zagwozdka.

 4. Romank said

  Prosze sie nie dac nabrac na pozory. To co robia militarysci z Pentagonu i soldateska z finansjera ma swoja nazwe. Metada ta nazywa sie Controled Chaos…oczywiscie kontrolowany przez odpowiednie zespoly i sluzby. Pracuej jak zegarek i jest straszlwie trudne do zwalcenia, gdyz sla napedowa i paliwem jest ludzka naiwnosc i bedenna glupota tzw porzadnych ludzi ,ktorzy chcom lepi…Bez dyskryminacij na rase, narodowosc, czy kulture…
  I jak na pohubel…zrobione to jest na doswiadczeniach Pierwszej Polsiej Solidarosci, ktore rozlozyli na dorbne fragmenty….
  SMiem twierdzic ze ponad 80% ich instruktazowych podrecznikow do robienia przewrotow w sposob pokojowy napisane jest przez wywiad i wycisniecie wszelakiej informacji na temat od solidaruchow..i przetrawieniu jej przez naukowe zesoly…

 5. bart_w said

  Jak było z tą rewolucją? Ossendowski opisał. „Lenin” brzmiał tytuł..

 6. Brat Dioskur said

  Tymczasem wydarzeniaw Hongkongu maja juz swoja nazwe,mianowicie jest to ;;;”:Rewolucja Parasolowa”!Juz Kerry pospieszyl z rada zeby Pekin sie miarkowal i nie robil jakichs glupstw.Oczywiscie Chiny wystapily ze zdecydowanym protestem przeciwko mieszaniu sie USA w ich wewn. sprawy,ale wiadomo przeciez ,ze Bialy Dom rosci sobie pretensje do roli swiatowego zandarma .Same zas wladze Hongkongu zamchowuja stoicki spokoj i zamierzaja przetrzymac protesty nie ustepujac ani o krok.Efekty juz sa widoczne ,bo wczoraj drastycznie spadla ilosc protestujacych na ulicach miasta ,ktorzy spedzja noce spiac na….jezdni!Oczywiscie , dziwnym trafem jakis sw. Mikolaj dowozi im jedzenie i wode.Namiotow jescze nie dostarczono ,ale zapewne zaladunek ich trwa w …Kijowie,bo tam sa juz nie potrzebne!

 7. Agaton said

  //No właśnie. Co z tymi propagandzistami Putina?//

  Admin pewnie nie znajdzie w tym tekście rosyjskiej propagandy.

  //”Głos Rosji” świętuje urodziny

  …Warto dodać, że „Głos Rosji” ma już 5 studiów zagranicznych – w Waszyngtonie, Londynie, Rio de Janeiro, Stambule i Kijowie. Jak wykazują badania socjologiczne, naszych audycji słuchają w różnych punktach naszego globu miliony ludzi: studenci, biznesmeni, gospodynie domowe, inteligencja, a nawet najwyższe rangą osobistości różnych państw. Prezydent Wietnamu Trương Tấn Sang [komunista] zaczął słuchać audycji Moskwy jeszcze w latach 60-tych minionego stulecia. O tym Trương Tấn Sang powiedział w specjalnym wywiadzie udzielonym dla radia „Głos Rosji”:

  „Należę do pokolenia, które z bronią w ręku walczyło na frontach Wietnamu Południowego o wolność i niepodległość ojczyzny w latach agresji amerykańskiej. Wasze audycje potwierdzały, że Rosja – wówczas Związek Radziecki – jest po naszej stronie w naszej samej odpowiedzialnej i surowej walce”.

  Moskiewskie Radio zapewniało ludziom nadzieję i wiarę w latach drugiej wojny światowej. Bez żadnej przesady można stwierdzić, że nasze radio wniosło własny wkład w Zwycięstwo nad Niemcami faszystowskimi. Na rozkaz Hitlera podejmowano próby zmuszenia głosu z Moskwy do milczenia. Jednak słuchano go nawet w obozach koncentracyjnych [!!], gdzie w tajemnicy montowano prymitywne odbiorniki. Pomagał on walczyć i wierzyć w zwycięstwo. Jeden z weteranów serwisu zagranicznego –Leonid Sigan – podjął pracę w radiu właśnie w czasie wojny – w 1943 roku. Obecnie kieruje redakcją audycji w języku polskim. Leonid Sigan nazywa „Głos Rosji” swym drugim domem:

  „Miałem 20 lat, kiedy w latach drugiej wojny światowej po raz pierwszy przemówiłem do mikrofonu. Audycje nadawaliśmy wówczas wyłącznie na żywo. Trzeba powiedzieć, że w ciągu wszystkich lat pracy radio „Głos Rosji” miało bardzo obszerne audytorium na całym świecie… .
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2012_10_28/92710831/

 8. Re: Artykul.
  Jaki „poradnik CIA???”.
  CIA (Central International Agency) jest (i bylo) calkowicie kontrolowane przez zydowskich funkcjonariuszy z mosadu. Czy byloby to mozliwe aby mosad upublicznli swoj „poradnik???”. (ot tak sobie???).
  Jesli zydowska „demon-kracja” i obecna tzw., „walka z terroryzmem” dziala i ma sie dosc dobrze,, to po „jakiego grzyba” mosad mialby ujawniac swoje dzialania publicznie???.
  Albo „autor” zbyt duzo pali niewlasciwego „siana” albo niech zmieni „dealera”,…
  ============================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 9. re: 8 – jasiek
  Uzylem: CIA – Central International Agency w sposob celowy)…
  =======================

  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 10. Joe said

  re 5…Bart…Mam obydwa tomy Lenina Ossendowskiego…Ale caly swiat Putinem bylby bardziej zainteresowany…Bo jego dostep do materialow zrodlowych jest NIPOROWNYWALNY…A to jest Historia ktora musza opracowac Historycy przez duze H..

 11. NICK said

  (9) P. Jasiek.
  A kto traktuje tytuł na serio?
  W życiu 936 promili z Nas nawet nie powącha takiego poradnika.

 12. Marucha said

  Re 7:
  Aha. To jest Pana zdaniem „propaganda”… istotnie, krew się w żyłach ścina…
  Przypomnę jednak pytanie: jak można rosyjską propagandę porównać z propagandą tzw. Zachodu?
  Czy miernikowi nie pęknie wskazówka?

 13. Joe said

  W dobie kiedy Usraevropejsata propaganda z dalekiego kraju rozgrzala do czerwonosci wszystkich durniow w evpopie
  Agaton wali Marusze w Gajowce takiego bengala…wot trza miec nerwy jak postronki…

 14. Filo said

  Europa jest juz dawno podbita. Juz od sprzed I-ej wojny swiatowej. Zachwyty nad beztalenciem Hemingwaya, dadaizmu i nudow Faulknera, najazd ‚ intelektualistowi’ amerykanskich w Paryzu, bardzo naglasniane przystapienie USA do wojen swiatowych w Europie, zalewanie Europy amerykanskimi wartosciami: fetyszem pieniadza, westerny (czytaj: cywilizowanie dzikich Indian) i promowanie amerykanskiego stylu zycia w suburbiach: czyli zascianka w luksusach podmiejskich dzielnic wielkich miast. Duuuuze auta!
  I to wieczne pieprzenie o wielkiej demokracji, ktora tak naprawde mordowala Latynosow i urzadzala fajerwerki nie tylko w Ameryce Poludniowej.
  Z duzym poparciem zniewolonej wojnami Europy przyszlo ‚ oswobodzenie’ ucisnionych narodow na Balkanach. Teraz wlascicielami Kosowa i Czarnogory sa amerykanscy przestepcy wojenni. Masowo wykupuja greckie wyspy.
  Balkany byly pierwsza ‚przymiarka’ do Rosji. Rosja byla wtedy slaba opetana przez mafie i zalegalizowany bandytyzm (przypadek?)
  NATO stworzone po wojnie mialo byc tym „przymierzem” z Europa, a w rzeczywistosci koniem trojanskim na wschod. Ukraina byla dawno zaplanowana.
  Przypatrzmy sie tylko uwaznie kto zasiada w parlamentach Europy. We Wloszech juz nawet wyborow nie udaja. Kolejny premier ustawiony przez USA. Poprzedni- mason okradl Wlochy z rezerw zlota. Z rezerw zlota okradziono Hiszpanie, Portugalie no i ostatnio Ukraine.
  A teraz przy pomocy kolejnej oszczerczej propagandy zachodnich mongolow pomagamy kowbojom wspolnymi silami podbijac Bliski Wschod dla Wielkiego Mogola. Pyskowanie na Putina, Rosje, jihad ma jedno na celu: ukryc i chronic prawdziwego przestepce.
  Klasycznym przykladem jest katastrofa malezyjskiego samolotu. Juz w czasie tej katastrofy wiadomo bylo, ze winien jest Putin. Niepotrzebne bylo wlasciwie zadne dochodzenie. Liderzy szalenie demokratycznego Zachodu domagali sie ukarania winnych, a mianowicie Putina! Oburzenie bylo tak wielkie, ze corka Putina musiala uciekac z Holandii. Prasa rozpamietywala sie nad ludzka tragedia, zamachem, masowym morderstwem i domagala sie ukarania Rosji,
  Znakomita wiekszosc zidiocialych rzadow w Europie radosnie poparla sankcje! Nienawisc do Rosji zacmila zdrowy rozsadek i praworzadnosc..

  Wiadomo od jakiegos czasu, ze Kuala Lumpur jest obsadzone przez Mosad a udzial w liniach malezyjskich wykupil Izrael, no i Rotschild.
  W tym samym czasie gdy sypaly sie sankcje i gromy na Rosje samoloty izraelskie dziesiatkowaly ludnosc Gazy o co NIKT nie mial pretensji bo sa pewne grupy etniczne ktore nalezy wyeliminowac, zeby nie przeszkadzaly w biznesach.
  Pomimo tego, ze samolot byl malezyjski, dochodzenie w sprawie skrzynek oddano Anglikom (?) a Holendrzy mieli prowadzic dalsze dochodzenia. I to wbrew wszelkim przepisom miedzynarodowego lotnictwa!
  Dlatego podobnie jak z tragedii w Lockerby nigdy nie dowiemy sie co bylo w czarnych skrzynach bo angielscy dzentelmeni zachwuja pelna dyskrecje.
  Pomimo tego jawnego oszustwa, rzad Malezji domagal sie i dalej sie domaga zapisu z wiezy kontrolnej w Kijowie. Kijow odmawia wspolpracy. Zgodnie z prawem miedzynarodowym, Ukraina powinna prowadzic dochodzenie. Rosjanie dostarczyli zdjecia satelitarne a USA … zdjecia z gier komputerowych!
  Bezkarnosc Kijowa jest celowa do opanowania wschodniej Europy.
  Nawet Holendrzy sie nagle zaczeli orientowac, ze cos nie gra i przestali wygrazac Rosji. Sankcje na razie zostaly i niektorzy kombinuja juz nastepne.
  Mimo, ze sprawa jakos dziwnie ucichla, nikt nie proponuje juz ukarac winnych, USA ciagle klamie, ze nie maja dostepu do wraku, a media dziwnie zamilkly.
  Podaje ten przyklad jako modus operandi amerykanskich podbojow.
  Sprawa ucichla, ale smrod zostal i tysiace ludzi w Polsce i w innych krajach jest przekonane, ze Rosje trzeba zniszczyc.
  A nam sie wydaje, ze Amerykanie probuja podbic miedzy innymi Europe.
  Europa juz zostala podbita. Przy czym czesc europejskich specow od polityki uwaza, ze za bardzo podbita- inni sa zdania, ze najwyzszy czas, zeby oddac caly kontynent w rece jankesow i wtedy zapanuje w Europie nirwana. Taka sama jak w Iraku, Libii, Afganistanie i Jemenie.

  Warto poczytac jak sie Jankesi skradali powoli do Europy, zeby przystapic w koncu do frontalnego ataku:
  http://jeznach.neon24.pl/post/111635,sukces-na-krzywy-ryj

  Kontrolowany chaos na Ukrainie:
  http://jeznach.neon24.pl/post/111774,chaos-kontrolowany

  Kto ukradl ukrainskie zloto?
  http://investmentwatchblog.com/did-the-fed-steal-ukraines-gold/

 15. Siggi said

  Tomasz Jastrun: I diabli go wzięli

  http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/tomasz-jastrun-diabli-go-wzieli

  Napisał(a): Tomasz Jastrun w wydaniu 37/2014.

  Nasze poczucie niższości wobec Zachodu jest mocno ukorzenione, pracowały na to trzy stulecia. Od tej przypadłości wolni bywają dopiero ludzie urodzeni po przełomie roku 1989. Moje pierwsze spotkanie z Zachodem było na początku lat 70. Zapach lotniska w Kopenhadze. Od razu straciłem rozum i poczułem się mniejszy. To była woń lepszego świata.
  Czasami swoje poczucie mniejszej wartości nadrabiamy agresją, pieniactwem, w każdym razie rzadko to stosunek normalny, oparty na zdrowym rozsądku. Stąd to ciągłe porównywanie się, jak my, jak oni. Sam za często tak robię. Donald Tusk jest o kilka lat ode mnie młodszy, ale jeszcze mógł się na to załapać. W swojej nowej sytuacji będzie musiał też z tym się zmierzyć.
  PiS otrzymało cios tak nagły i straszny, że dopiero teraz pomału dochodzi do siebie. Nabrzmiałe jadem gratulacje, sztuczne uśmiechy. A ich codzienna modlitwa: niech Platforma sama się zagryzie. Może i tak być. Polacy nadal mają silny gen autodestrukcji. Tusk łagodził spory, czasami przecinał je tasakiem. Tak dominując, przygniatał sobą partię. Platforma ma teraz szansę zrewitalizować się, krążenie krwi było słabe. Staram się tu być optymistą, ale do tego muszę się nieco zmuszać.
  Pamiętam, jak Tusk początkował w polityce, wydawał się onieśmielony i trochę chłopięcy. Po roku Basia Łopieńska, znana dziennikarka, mówi mi: „Popatrz, on chyba się wyrabia?”. Też tak mi się wydawało, ale nie byłem pewien. Może więc okaże się, że ktoś w tej partii ma skrzydła, do tej pory złożone.
  Odchodzący premier obdarzony jest charyzmą. To cecha trudna do zdefiniowania, energia, wdzięk, też wiara w swoją boską moc, przepleciona świadomością własnych ludzkich słabości. Piłsudski na pewno miał charyzmę, tylko mu pod koniec życia zdziczała. Dzisiaj, nie tylko w Polsce, o charyzmę u polityka trudno, a jeżeli ktoś ją ma, próbuje stać się aktorem lub prezesem banku.
  Na arenie naszego politycznego cyrku powstaje ciekawa figura psychologiczna. Znika Tusk, śmiertelny wróg PiS. Znika, a jednak nie znika. Zaczyna krążyć na innej, wyższej orbicie. I nagle nie ma już punktów stycznych z prezesem. Poprzednie ataki są niemożliwe, bo nie przystają do sytuacji.
  Widzę dwóch jegomościów, jak w małym miasteczku kłócą się, opluwają, a tu nagle podjeżdża limuzyna i wiezie jednego z nich do stolicy Europy jako prezydenta kontynentu. Ten, co został na pustym placu, macha rękami: „A niech tam go biorą – w domyśle – diabli. My już będziemy mu patrzeć na ręce, co dla nas utarguje, co zrobi, aby polskie jaja kosztowały więcej na Zachodzie, a ojczysta wieprzowina szła lepiej”. Polska prawica chyba rzeczywiście nie rozumie, czym jest Unia, jaki jest nowoczesny świat. Jak produkt w reklamie, prezes ulokował w Tusku nienawiść. To już nie tylko problem partii i prezesa, miliony ludzi zostało zaprogramowanych na nienawiść do Platformy, którą personifikował premier. Jak teraz przeformatować masę upadłościową po nienawiści? Gdzie przesunąć zbiorniki jadu? I jak pokonać dysonans poznawczy? Nieudacznik, który pogrążył Polskę w odmętach katastrofy, jest w Europie postrzegany jako zręczny, pragmatyczny polityk. Sama zaś Polska, w ruinie, co przecież widać gołym okiem, widziana jest z zewnątrz jako kraj sukcesu. Gdzie oni mają oczy i rozum?
  Nie jestem zbyt dobrego zdania o Platformie, nie zawsze też słyszę o niej miłe rzeczy na prowincji, ale gdy popatrzę na ewentualnych uzdrowicieli, groza mnie ogarnia. Nie wszystko da się tu pojąć rozumem. Polska prawicowa to, jak pisał Brzozowski, „polska zdziecinniała”. Tym bardziej zdumiewa, że z taką energią bronią prawicy Jadwiga Staniszkis czy Ryszard Bugaj. Znam ich, więc tym mi dziwniej. Staniszkis od dawna snuje wizje modernizacji Polski, tak wyrafinowane, że czasami pojąć trudno, o czym mówi. Jak to się ma do tego zaścianka? A nijak się ma. Rozumiem, że oboje nie lubią Platformy, ale reszty już nie rozumiem. Chociaż wiem – człowiek im bardziej inteligentny, tym większym bywa mistrzem w obronie swoich sympatii, niechęci, fantastycznych tez na nich budowanych.
  A my sobie żyjemy z paskudzącym się Wschodem, jak z czyrakiem. Niewygodnie z tym i jakby niemoralnie. Obserwuję, jak lęk zaczyna się dobierać do polskiej duszy, do tej pory ślizgał się po powierzchni. Dzwoni do mnie znana pisarka. Przenosi się do mieszkania na prawobrzeżnej Warszawie. Pełna obaw, czy to nie brak rozwagi z jej strony. Czy nie bezpieczniej byłoby zamieszkać po drugiej stronie Wisły. Jestem pewien, że żartuje. Śmiertelnie jest poważna. Przy okazji pyta, czy to nie ryzykowne, że całe archiwum ma zapisane elektronicznie. Ta wojna może mieć też wymiar elektroniczny?
  Na razie ma hipotetyczny. Można powiedzieć, że od kiedy ludzkość potrafi sama siebie zniszczyć, zawsze balansujemy na cienkiej linie, tylko tego na co dzień nie widać. A teraz widać.

 16. Marucha said

  Re 15:
  No już kanalię Tomasza Jastruna mógł Pan sobie darować, chyba że jako odstraszający przykład.
  Ten Tusk „obdarzony charyzmą”, „zręczny i pragmatyczny polityk”, ta Unia i „nowoczesny świat”, ta Polska postrzegana jako „kraj sukcesu”… rzygać się chce.
  Zwykła żydowska dziennikarska nierządnica.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: