Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  lewarek.pl o Raz na moście, raz pod mo…
  revers o Czy tragiczne losy gwiazd świa…
  Marucha o Wolne tematy (47 – …
  revers o Po decyzji Sądu Najwyższego…
  minka o Zamiast osądzać Rosję, Zachód…
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  minka o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Czy aprobata dla kultu OUN-UPA to na Ukrainie rzeczywiście margines? Analiza stanowisk partii i wypowiedzi polityków

Posted by Marucha w dniu 2014-10-03 (Piątek)

Po tym, jak prezydent Poroszenko po raz kolejny zadeklarował, iż członkowie UPA są dla niego bohaterami, ciężko nazwać poparcie dla kultu OUN-UPA marginalnym.

Wobec tego odwołania do argumentu o słabym wyniku wyborczym kandydatów partii nawiazujących wprost do banderyzmu – lidera Prawego Sektora Dmytro Jarosza i Swobody Oleha Tiahnyboka – tracą na aktualności. Poparcie dla kultu OUN-UPA od dawna nie ogranicza się tylko do tych dwóch ugrupowań.

Liderzy Swobody, Batkiwszczyny i UDARU: Olek Tiahnybok, Arsenij Jaceniuk i Witalij Kliczko

Już 6 listopada 2012 Arsenij Jaceniuk, obecny premier Ukrainy, a wówczas szef „Zjednoczonej Opozycji”, powiedział, że Bandera jest dla niego niego bohaterem. Jego słowa podała „Ukraińska Prawda„.

Polityk skomentował wówczas uchwałę Parlamentu Europejskiego wzywającą Ukrainę – jak poinformował Jaceniuka dziennikarz telewizji ICTV – do odebrania tytułu Bohatera Ukrainy Stepanowi Banderze.

Szanuję każdego Ukraińca, który walczył za niezależność Ukrainy, który walczył za to, by Ukraina była zjednoczona, który walczył za to, by Ukraina była taką, jaka ona dziś jest. Oni byli na wschodzie, byli też na zachodzie. To nasi bohaterowie. Taka jest moja odpowiedź – powiedział Jaceniuk na antenie telewizyjnej.

Bardziej zdecydowanie wypowiadała się Julia Tymoszenko, która komentowała w styczniu 2011 roku decyzję sądu w Doniecku o odebraniu Banderze tytułu Bohatera Ukrainy. Uważam, że dzisiaj prezydent Ukrainy chce represjonować nie tylko aktywnych polityków, ale i prawdziwych bohaterów Ukrainy – mówiła Tymoszenko. Jej wypowiedź zacytował ukraiński portal TSN.ua, a także portal Gazeta.ua w tekście pt. „Bandera – prawdziwy bohater Ukrainy”.

Wcześniej, 30 stycznia 2010 roku, Tymoszenko zadeklarowała poparcie dla decyzji prezydenta Juszczenki o nadaniu Banderze tytułu Bohatera Ukrainy. Wszyscy, którzy bronili w rzeczywistości niepodległości, powinni być bohaterami – oświadczyła Tymoszenko na antenie kanału INTER. Jej słowa przywołał następnie portal LB.ua.

Tymoszenko zadeklarowała także, odpowiadając na pytanie o stosunek do OUN-UPA i Bandery, że będzie „kontynuować wysiłki Juszczenki” w zakresie pamięci narodowej. Przypomnijmy, że tytuł Bohatera Ukrainy Bandera i Szuchewycz otrzymali właśnie z rąk Juszczenki.

Pozytywne zdanie o Banderze ma także obecny przewodniczący ukraińskiego parlamentu, polityk „Batkiwszczyny” Oleksandr Turczynow. Konaszewycz, Krywonos, Szewczenko, Bandera i wielu innych sławnych synów i cór naszego kraju byli i będą bohaterami – powiedział Turczynow w styczniu 2011 roku. Jego słowa cytuje ukraiński portal Liga.net, a także Gazeta.ua.

Tymczasem partia „Batkiwszczyna” na swojej stronie internetowej zamieściła 12 stycznia 2011 oświadczenie, że decyzja prezydenta Janukowycza o odebraniu tytułu Bohatera Ukrainy „nie wpłynie na jego [Bandery] rolę w ukraińskiej historii”. Z kolei w oświadczeniu z sierpnia 2011 ta sama partia krytycznie oceniła sądownictwo na Ukrainie, jako przykład negatywnych tendencji podając pozbawienie tytułu Bohatera Ukrainy Romana Szuchewycza i Stepana Banderę przez sąd w Doniecku.

Zwolennikiem kultu OUN-UPA jest również komendant Samoobrony Majdanu, późniejszy sekretarz Rady Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony Andrij Parubij, który mówił już w marcu 2009, że kwestia uszanowania OUN-UPA to nie tylko sprawa przywrócenia sprawiedliwości historycznej, to utwierdzenie naszej tożsamości narodowej i wartości nacji. Jego słowa podał portal Rakurs.rovno.ua.

W czerwcu 2009 tego Arsenij Jaceniuk powiedział, komentując kwestię kultu OUN-UPA: „szanuję wszystkich ukraińskich bohaterów i patriotów, którzy walczyli za wyzwolenie Ukrainy”. Jego słowa podaje portal „Ukraińska Prawda[Bo jest prawda, gówno prawda i ukraińska prawda – admin]. Warto jednak zaznaczyć, że Jaceniuk zadeklarował wówczas także, iż „będzie walczyć za każdego Rosjanina, Żyda, Polaka, Niemca, który jest obywatelem ukraińskim”.

Ostatecznie także Witalij Kliczko powiedział w telewizji, że „żołnierze OUN-UPA walczyli tak przeciwko faszystom, tak przeciwko Armii Czerwonej”, daklarując wobec nich szacunek:

Ponadto, obecny prezydent Ukriany Petro Poroszenko porównał żołnierzy walczących w tzw. operacji antyterrorystycznej w Donbasie z bojownikami OUN-UPA. Jego słowa podaje ukraiński portal LB.ua.

Aprobata lub przyzwolenie dla kultu OUN-UPA na Ukrainie wykracza poza marginalny Prawy Sektor i parlamentarną Swobodę, która w ostatnich wyborach otrzymała 10% głosów w skali całej Ukrainy. Wypowiedzi poszczególnych liderów politycznych, z samym prezydentem Poroszenką na czele, pozwalają przypuszczać, że kult OUN-UPA będzie popierany przez establishment post-majdanowej Ukrainy.

Tomasz Jasiński
http://www.kresy.pl/

Komentarze 22 do “Czy aprobata dla kultu OUN-UPA to na Ukrainie rzeczywiście margines? Analiza stanowisk partii i wypowiedzi polityków”

 1. maasteer said

  Panie Gajowy – jak Pan mógł wstawić zdjęcie tego faszysty arszenika na pierwszym planie? Gajówkowicze wskutek odruchów wymiotnych mogą z tego powodu zapaskudzić swoje monitory!
  ps.
  Czy wspieranie tego ścierwa nie podlega pod propagowanie faszystowskiego ustroju państwa?

 2. Jacek said

  „Po tym, jak prezydent Poroszenko po raz kolejny zadeklarował, iż członkowie UPA są dla niego bohaterami, ciężko nazwać poparcie dla kultu OUN-UPA marginalnym.”

  wcale nie ciezko. Wystarczy stwierdzic, ze Poroszenko to margines, np moralny. Analogicznie sprawy maja sie w Polsce. Jezeli chodzi o marginalnosc w sensie socjologicznym to nawet „oficjalne wyniki wyborow” (filtrowane zreszta na rosyjskich serwerach) potwierdzja, ze w Polsce rzadzi margines spoleczny. Czy „na ukrainie” jest inaczej?

 3. Marucha said

  Re 2:
  Aha, wraca temat „rosyjskich serwerów”.
  Czy może Pan napisać coś konkretnego?
  Na przykład podać ich adresy IP…
  W jaki sposób są na nich filtrowane wyniki wyborów?
  Jaki interes ma Rosja w tym filtrowaniu, skoro jego rezultatem jest nagminne wybieranie do parlamentu i do władz psychopatycznych rusofobów?

 4. Marucha said

  Re 1:
  Każde z tych zdjęć przedstawia łobuza. Może co do Kłyczki można mieć wątpliwości, ale i to niepewne.

 5. Jacek said

  ad #2

  „Raport został przygotowany przez zespół ekspertów ds. monitoringu wyborów, który pracował dla PiS. Szefem zespołu był zmarły nagle w zeszłym tygodniu prof. Jerzy Urbanowicz.

  Raport pt. „Państwowa Komisja Wyborcza uzależniona od rosyjskich serwerów”

  „W przedstawionym materiale, opartym na monitoringu sieci PKW, rozpatrujemy kilka hipotez wartych chyba przemyślenia. Wydaje się, że sfałszowanie ostatnich wyborów było możliwe i stosunkowo proste. Nie twierdzimy, że zostały sfałszowane, ale że była taka możliwość. Wiedzieliśmy jakiś czas przed wyborami (z dużym prawdopodobieństwem, gdyż aż do wyborów trwały prace nad konfiguracją systemu), że sieć PKW będzie obsługiwana również przez serwery DNS firmy (do niedawna rosyjskiej) Internet Partners (IP) wchodzącej w skład większej firmy rosyjskiej GTS, działającej w Europie Wschodniej (w Polsce pod nazwą GTS- Energis Polska).

  Firma GTS-Energis Polska dysponuje ogólnopolską siecią telekomunikacyjną ulokowaną wzdłuż traktów kolejowych. Internet Partners obsługiwał przez wiele lat Wojskowe Służby Informacyjne i kilka ważniejszych instytucji państwowych.

  Nasi eksperci obejrzeli z zewnątrz sieć DNS-ów, które brały udział w agregacji danych wyborczych. DNS-y są własnością Krajowego Biura Wyborczego. Jeden serwer znajdował się w firmie Internet Partners, drugi w firmie ATM. Firma ATM zbudowała rejestrator (tzw. czarną skrzynkę) dla Tu-154 M. Potem wygrała przetarg w PKW na obsługę wyborów (GTS przegrała przetarg). Znając polskie realia, przypuszczaliśmy przed wyborami, że GTS dysponująca nieporównanie większą siecią niż ATM będzie faktycznym zwycięzcą tego przetargu. I tak się stało.

  O rzetelności firmy ATM może świadczyć szeroko obecnie dyskutowana afera łapówkarska na najwyższych szczeblach władzy związana z kontraktem informatycznym z MSWiA na budowę infrastruktury związanej z telefonem 112 wartym ok. 500 mln zł. Wątpimy, czy ATM wspólnie z rosyjską firmą Internet Partners mogą gwarantować nam rzetelność wyborów? Nasuwa się inne zasadne pytanie: skąd się wzięła w PKW była firma rosyjska Internet Partners, jeśli przetargi na obsługę wyborów wygrały inne firmy? Czy informacja ta jest na stronie PKW? Jeśli nie, to dlaczego PKW usiłowała ukryć ten fakt?

  Nie wiemy, który serwer był podstawowy, czy może była jeszcze inna konfiguracja, ale nie zmienia to zagrożenia. Zdaniem naszych ekspertów, serwer Internet Partners był w wyborach serwerem podstawowym z prawdopodobieństwem 90 proc.”

  Gdybym ja byl odpowiednim czynownikiem na Kremlu, tez bym pilnowal aby wszelkie istotne informacje dotyczace sytuacji wewnetrznej w Polsce przechodzily przez moje rece, i abym mogl w razie czego odpowiednio na nie wplynac. Jest to jeden ze sposobow zabezpieczenia wspoludzialu Rosji w nadzorowaniu Polski (ktorej Rosja podobno do „niczego” nie potrzebuje) do spolki z Niemcami (zadeklarowanego otwartym tekstem w swoim czasie przez Putina na Westerplatte). Dokad udawalo sie to robic na ukranie wszyskto bylo w porzadku, a jak tylko sprawa sie posliznela to same klopoty.

 6. ojojoj said

  Panie Jacku, pan wierzy ludziom NA SLOWO, Gajowy i wiekszosc z nas tutaj patrzymy na WYNIK (owoce). Rozumiemy sie? czy mam to panu lopatologicznie wylozyc?

 7. Marucha said

  Re 5:
  Cały artykuł to jedno wielkie „może, możliwe, być może” i przypomina mi dywagacje o słynnej brzozie smoleńskiej.

  Zacznijmy od pytania: czy wie Pan, co to są serwery DNS i jaka jest ich rola?

  Drugie pytanie, które Pan pominął: jakie praktyczne skutki przynosi rzekome manipulowanie przez Rosjan wynikami wyborów? Co osiągnęli? Czy może do władzy w Polsce dochodzą ludzie nastawieni bardziej prorosyjsko?

  To ostatnie pytanie wdeptuje w ziemię wszystkie teorie o ruskich serwerach.

 8. Griszka said

  Dziękuje.

 9. Anonim said

  Ruskie serwer w głowach siedzą a nakaz niszczenia kart do głosowania po 30 dniach od uznania wyborów za ważne nikogo nie rusza. Prawda przecież te w porywach 15 ton papieru w skali kraju to niemożliwe do zarchiwizowania ilości 🙂
  Oni nie potrzebują ruskich serwerów i tak się wybiorą, całe wybory to taki ogólnokrajowy sondaż którego wyniki zatrzymują une dla siebie.

 10. MatkaPolka said

  No i proszę jak to żydowscy publicyści w Polsce tracą jakiekolwiek poczucie rzeczywistości

  ZA WOLNOŚĆ WASZĄ – NIE NASZĄ

  http://www.kresy.pl/publicystyka,opinie?zobacz/za-wolnosc-wasza-nie-nasza

  Tygodnik „DO Rzeczy” – czy tez może „OD Rzeczy”
  (…)
  Dawid Wildstein – najprawdziwszy Polak z prawdziwych Polaków – nie ma nic przeciw popieraniu przez Polskę UPA i Bandery i gloryfikacji ludobójstwa na Wołyniu

  „iż wojna między Rosją a Ukrainą ma dla Polski fundamentalne znaczenie. Okazuje się bowiem, że do pomocy Ukrainie zobowiązuje nas – jak to określił red. Wildstein – prosta przyzwoitość. Powinniśmy to robić niezależnie od politycznych korzyści, gdyż takie jest moralny imperatyw – ogłasza publicysta „Do Rzeczy”.
  (…)
  Kult OUN-UPA bowiem od dawna istnieje na dzisiejszej Ukrainie Zachodniej, a jego przeszczep nastąpił w Kijowie za pośrednictwem Majdanu. Dowód zamieszcza sam Wildstein, który chyba przez niewiedzę zgodził się na zilustrowanie swojego artykułu zdjęciem Jarosława Kaczyńskiego z Olehem Tiahnybokiem, liderem banderowskiej partii Swoboda (do „dorobku” Bandery odwołującej się literalnie) – ugrupowania odpowiedzialnego za półroczne blokowanie przekazania budynku pod Dom Polski we Lwowie przez tamtejszą Radę Miejską.

  Sam Tiahnybok pochwalił Banderę w rocznicę jego urodzin za zorganizowanie zamachu na „okupanta” Ukrainy, jakim był dla niego Bronisław Pieracki – minister spraw wewnętrznych rządu II RP, polityk o nastawieniu proukraińskim. Tylko czekać, aż Bronisław Wildstein zostanie oskarżony o bycie „ruskim agentem” przez jakiegoś dziennikarza „Gazety Polskiej” – dajmy na to, Dawida Wildsteina – za suflowanie czytelnikowi poprzez zdjęcie Kaczyńskiego z Tiahnybokiem, iż Majdan był wylęgarnią banderyzmu

  W tym kontekście niezwykle naiwnie brzmią postulaty byłego szefa telewizji Republika o „nowej federacji międzymorza” (ktoś słyszał o jakiejś starej federacji międzymorza czy był to jednak koncept z obiektywnych przyczyn nigdy niezrealizowany?) czy też o „odbudowie naszej wspólnoty na nowo”. Na jakim historycznym doświadczeniu polsko-ukraińskim opiera się redaktor Wildstein, iż wysuwa takie pomysły? Niestety, autor tego nie precyzuje. Jest tylko wzmianka o Rzeczypospolitej Obojga Narodów, którego to państwa Ukraińcy wcale nie uważają za własne, a ich historiografia opisuje je jako wręcz opresyjne.

  Nierozliczenie rzezi wołyńskiej nie powinno być dziś dla Polaków przeszkodą we wspieraniu Ukraińców – głosi podpis pod zdjęciem pomnika ofiar UPA ilustrującym artykuł.

  Zapytajmy przewrotnie – co powinno być zachętą dla Polaków do wspierania Ukraińców?
  ***_____________________***
  A mój komentarz jest taki

  Ogarnia mnie przerażenie – Coraz większa część społeczeństwa Ukrainy popiera zbrodniczą, satanistyczną ideologię UPA- Bandera- Doncow

  Zmuszana terrorem fizycznym i medialnym do popierania – tej antyludzkiej ideologii i prądów – przy bezlitosnym likwidowaniu opozycji, mordowaniu bezbronnych ofiar – tak było podczas II wś. za UPA, tak jest i teraz ;

  Oni są zarażeni – chyba tylko EGZORCYZMY potrafią wypędzić szatana z ich dusz.

  CI LUDZIE NA UKRAINIE SĄ OPANOWANI PRZEZ DEMONA – maja zatrute dusze okultyzmem, satanizmem, żydzizmem, faszyzmem, zabijaniem i mordowaniem.

  I o dziwo popierani przez światowy satanizm – UE i USA – i na to płyna pieniadze i wspierana jest agresja militarna

  Tylko ci wszyscy Bojownicy o Wolność Ukrainy – nie chca wcale Wolności dla narodu – chcą ten naród PODPORZĄDKOWAC i oddac kraj w rece swoich Panow – Niemcow i USA

 11. PAMIEC WYPARTA WROCI SIE UPIOREM said

  Ad. 10
  „Tylko ci wszyscy Bojownicy o Wolność Ukrainy – nie chca wcale Wolności dla narodu – chcą ten naród PODPORZĄDKOWAC i oddac kraj w rece swoich Panow – Niemcow i USA”

  Ukraina jako kozioł ofiarny.-napisy PL włączane

 12. MatkaPolka said

  Trzeba jeszcze raz przypomnieć ten artykuł

  UKRAIŃSKA OKUPACJA KRYMU? POLSKA OKUPACJA UKRAINY?
  https://marucha.wordpress.com/2014/02/28/ukrainska-okupacja-krymu-polska-okupacja-ukrainy

  Ukraina staje w obliczu rozpadu państwa. Licznie zgromadzeni na centralnym placu Sewastopola mieszkańcy, skandując hasła „Putin nasz prezydent!” oraz „Rosjo, zostaliśmy porzuceni, weź nas z powrotem!”, wskazują swoje sympatie narodowe i preferencje polityczne . Skąd ta miłość do Rosji, a niechęć do państwa, w którym żyją?

  Czy ci ludzie czują się okupowani przez Ukrainę? Jeśli tak, w jaki sposób ta okupacja się zaczęła?
  (…)
  Ukraina znalazła się w granicach Polski. A właściwie… JAK POLSKA STWORZYŁA UKRAINĘ.

  Na początku odrzućmy absurdalne twierdzenie, że Polska okupowała Ukrainę już sześć stuleci temu. Wiem, że to będzie trudne do przełknięcia dla wielu Ukraińców, ale trzeba powiedzieć wprost: tak, jak na przykład w VIII wieku nie było jeszcze Polski, tak w XIV wieku nie było jeszcze Ukrainy, więc jak można ją było okupować?

  A co było? Oczywiście były ziemie i byli ludzie, ale ani ziem zamieszkałych przez różne plemiona słowiańskie w VIII wieku nie nazywano Polską, ani też zamieszkałych w XIV wieku przez Rusinów ziem nie nazywano Ukrainą, a ich samych Ukraińcami.

  Kiedy więc i jak powstała Ukraina?
  (…)
  Polska najpierw pokojowo weszła w posiadanie ziem, które utworzyły przyszłą Ukrainę, po czym ją stworzyła. Polska nie zajęła Ukrainy zbrojnie, i nie okupowała jej. Tak potępiane przez historyków liberum veto ma tę zaletę, że nikt nie może dziś Polakom zarzucić, iż narzucali innym swoją wolę. Jeden poseł z Ukrainy, czy z innej części wspólnej Rzeczpospolitej, mógł zerwać obrady sejmu. Bez porozumienia, bez kompromisu, bez powszechnej zgody, nie można było w Polsce tworzyć prawa. Takich prerogatyw nie mają dziś reprezentanci Krymu w ukraińskim parlamencie…

  Gdyby nie Królestwo Polskie, nie byłoby Ukrainy i Ukraińców

 13. MatkaPolka said

  Czlonkowie OUN/UPA i obecni Neo-Banderowcy byli i są to PSYCHOPACI, MORDERCY I ZBOCZEŃCY; muszą być genetycznie upośledzeni

  W każdym kraju istnieją różnice etniczne lub regionalne; w Wielkiej Brytania – są Szkoci, Anglicy, Walijczycy, Irlandczycy; w Szwajcarii – tam są Niemcy, francuski, włoski, w Niemczech – Bawarczycy i Fryzji, Frankowi, Saxoni w Polsce – Polacy Ślązaków, Mazowszanie Wielkopolanie, Mazurów, Pomorzanie, , Litwini, Rosjaniei, Rusini Tatarzy, Żydzi

  Polska była Multi Culti – Wspólnota Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego – Res Publica Obojga narodów .. Współczesna Ukraina-Początkowo to było kiedyś Litwa. W 1569 Królestwo Polskie włączona część terytorium Wielkiego Księstwa Litewskiego. Akt ten można porównać do tego, co zrobił Chruszczowa w 1954 r. – włączenie Krymu do Ukrainy z Rosji

  Zygmunt II August, który był wtedy w tym samym czasie i króla polskiego i wielkiego księcia litewskiego, oddzielone od jednej części jego strony kigdom obszaru i jego mieszkańców, a następnie ponownie dołączył to „jak równy równego, dostępne dla wolnych ludzi „do innej części swego królestwa. To była bezkrwawa zmiana granic. Wkrótce potem doszło do zjednoczenia polskiej i litewskiej unii realnej.

  Rzeczpospolita Polska BYŁA BARDZO DOBRĄ FORMUŁĄ POLITYCZNĄ dla każdej grupy etnicznej i schronienie przed agresją z Turków i Tatarów Prusaków , Szwedów. Rusini byli takimi samymi dobrymi obywatelami Polski, jak inni obywatele polscy . Rusin zawsze wierny i lojalny do Res Publica Polski.

  POLACY I DLA RUSINÓW BYŁY DOBRYMI SĄSIADAMI i mieszkali razem w pokoju (np. małżeństw mieszanych) – aż wtrącil ise ktoś obcy – Niemiec i Żyd – y i zaczął ingerować powodować spory, kłótnie i wojny, nienawiść i zabójstwa-antagonizować w celu uzyskania kontroli i na Ziemi i Ludzi zgodnie z zasadą „Dziel I Rządź” – „Divide et Impera”-To była Austria, Prusy – podsycane zamieszki, wojny i rewolucji w celu podzielenia kraju.
  Marginalne i małe grupy „Ukraińska Nationalist” początkowo sponsorowany przez Habsburgów w Austrii; Później OUN była sponsorowana przez Niemców

  Różnice etniczne i kulturowe nie pozwalają żadnej z grupy do czystek etnicznych innych!!

  OUN został stworzony w 1929 roku przez grupę 30 ukraińskich Nationalist finansowanech przez zagranicznych mocarstwa Finansowe
  Ukraina nie ma własną historię – to jest historia Polski i historii Rosji i Austrii – bo tak nazywa Ukraina nigdy nie istniał wcześniej. Zwolenników UPA / OUN próbuje ukraść historię z Polski lub z Rosji
  Dziś zwolennicy OUN / UPA nawiązują wprost chwalić ideologię nazistowską i faszyzmu – te same ideologie, te same metody, ten sam terror, te same sponsorów.

  „Bojowników o wolność” chcieli i chcą przechwycić władzę i ODDAĆ kraj Ukraina dla obcych mocarstw – Niemców i Międzynarodowych Bankierów.

  Stephan Bandera był agentem Gestapo Wlodymyr Kubijovic brał zlecenia z Abwehry – od Theodore Oberlandera, – UCK był finansowany przez Abwehre. Mikoła Lebiedź = Maksym Rubant zmarł jako agent CIA – to tylko kilka przykładów.

  Zarówno OUN / UPA i dzisiejsza samozwańczym Kijowska JUNTA – nie sluzyły i nie służą interesom ludzi

  Dlaczego „bojownicy o wolność” nie piszą o zabójstwach i opresji niemiecki lub austriacki, nie piszą o pruskich Hohenzollernach, austriackich Habsburgach, pruskich/ krzyżackim carów w Rosji? Zamiast tego piszą o ucisku z Polski

  „Bojownicy o wolność” nie dążą do wyzwolenia i niepodległości narodu ukraińskiego, ale do PODPORZĄDKOWANIA I ZNIEWOLENIA NARODU, aby narzucić swoją wolę całemu społeczeństwu poprzez niesamowitą terroru i stworzyć państwo totalitarne na kilku samozwańczego przywódcy antyhitlerowskiej stylu dyktatury .

  ideologia Doncow i Bandera Zintegrowanego Nacjonalizmu to nic innego jak rasizm, animalizm i propaganda nienawiści

  Jest to propaganda identyczna do stylu propagandy nazistowskiej -nienawiści do Polaków, Rosjan i Żydów. Te kłamstwa i propaganda w stylu nazistowska wciąż trucizna umysły i pozyskuja wierzących i zwolenników. są narzucane terrorem

  Nie są to „Bojownicy o Wolność” i nie dążą do wyzwolenia i niepodległości narodu ukraińskiego, ale do podporządkowania i zniewolenia narodu, aby narzucić swoją wolę, całego społeczeństwa poprzez niesamowitą terroru i stworzenia państwa totalitarnego do kilku samozwańczych przywódców (według Doncow ideologii)
  Są to „BOJOWNICY O ZNIEWOLENIE” i podporządkowanie całego kraju Zachodnim Bankierom i Niemcom
  Utworzenie Totalitarnej Dyktatury

  Nacjonaliści z OUN i grupy ich zwolenników stanowiły zaledwie 0,15% ludności Ukrainy.
  Większość narodu przeciwieństwie OUN / UPA, większość członków UPA zostali wcieleni wyciągnęli przymusu i terroru do UPA.

  W Wołynia UPA zginęło nie mniej niż 120.000 Polaków, 80.000 Ukraińców, około 50.000 Żydów, a także bliżej nieokreślona liczba Rosjan. (20000?). Łącznie UPA zginęło około 500 tysięcy ludzi – niewinnych, bezbronnych cywilów – dzieci, kobiet, starców, a nie o żołnierzy ginących w walce. Zabitych w walkach zbrojnych żołnierzy są różne sprawy.Z okrucieństwa i bestialstwa zabójców nie pozwala nazywając je ludzie.

  Czlonkowie OUN/UPA i obecni Neo-Banderowcy byli i są to psychopaci, mordercy i zboczeńcy; muszą być genetycznie upośledzona

  W Polsce propagowanie jest prawnie zakazane

  Art. 256. Propagowanie faszyzmu lub totalitaryzmu

  § 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość,
  podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 14. MatkaPolka said

  CO NAJMNIEJ 136 METOD TORTUR

  http://www.kki.pl/piojar/polemiki/rubiez/wirtuoz/wirtuoz.html

  W rezultacie zabójstw indywidualnych, a potem mordów zbiorowych i rzezi kresowej ludności polskiej, terroryści OUN, a później OUN-UPA w okresie II wojny światowej – w latach 1939-1945 i jeszcze kilka lat po jej zakończeniu, zabili – przyjmując szacunkowo – około 500.000 Polaków, przy czym większość zginęła w tak straszliwych okolicznościach i z zastosowaniem tak wymyślnych tortur, przede wszystkim fizycznych, a niekiedy i psychicznych, że cywilizowany człowiek XX w. nie może tego pojąć i w to uwierzyć. Oprawcy OUN-UPA zabijali z chęci i potrzeby zabijania, aby drwić i rozkoszować się bestialskim okrucieństwem swoim, aby upajać się widokiem tortur, męczarnią zarówno dorosłych jak i dzieci oraz rozpaczą bezbronnych ofiar.

  Członkowie OUN-UPA – banderowcy prześcignęli znacznie NKWD stosując o wiele liczebniejsze i okrutniejsze rodzaje tortur wobec Polaków a niekiedy i wobec swoich rodaków nie akceptujących ich zbrodnicze praktyki. W UPA występowała w zasadzie solidarność zbrodnicza wśród jej członków. Każdy kandydat na członka UPA musiał najpierw dokonać zbrodni zabójstwa „Lacha” np. w mieszanym małżeństwie polsko-ukraińskim zabić matkę Polkę lub ojca Polaka, względnie kogoś wskazanego np. dziecko, aby móc być dopuszczonym do złożenia przysięgi i zostać członkiem UPA. Różnorodność stosowanych wobec Polaków tortur i okrucieństw, a także pozbawienie życia przez zastrzelenie, nie było dowolne według uznania sprawcy. Z reguły rodzaj tortur czy okrucieństwa był ustalany przez banderowski tzw. komitet rewolucyjny.

  Dla przykładu, wymienię – na życzenie – niektóre przypadki stosowanych – przez terrorystów OUN-UPA -w praktyce tortur fizycznych i okrucieństw, wobec mężczyzn, kobiet i dzieci narodowości polskiej, jakie stwierdziłem w wyniku wieloletnich

 15. PAMIEC WYPARTA WROCI SIE UPIOREM said

  …nie kazdy da rady ogladac…tak cierpialy tysiace ludzi…

  ALEX KORMAN OFFICIAL BOOK LUDOBOJSTWO UPA NA LUDNOSCI POLSKIEJ

 16. Jacek said

  ad Marucha #7

  tutaj moze Pan przeczytac prawie wszystko o serwerach dns: http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc730921.aspx

  ja nie przytoczylem Raportu „Państwowa Komisja Wyborcza uzależniona od rosyjskich serwerów” w calosci, zawiera on rowniez dalej dywagcje na temat jak konfiguracja serwerow mogla byc uzyta aby np sfalszowac wybory gdyby zaszla potrzeba. Biore za dobra monete, ze autorzy raportu wiedza co pisza, nikt zreszta na ich raport merytorycznie nie odpowiedzial.

  Birorac pod uwage historie zaangazowanych firm nie mam watpliwosci, ze GTS i IP sa kontrolowane przez sluzby rosyjskie.

  Jak juz napisalem, wcale sie temu nie dziwie (znowu?). Taki uklad w Polsce jako kraju czlonkowskim NATO jest nie do pomyslenia jezeli nie odbywa sie on za porozuminiem stron, ktore to strony, w pierwszym rzedzie Niemcy i Rosja, za zgoda USA, kontroluja podstwowe komponenty infrastruktury Polski, lacznie, a w zasadzie na czele, z infrastruktura informacyjna.

  Tylko taka sytuacja moze tlumaczyc przebieg „katastrofy” smolenskiej i roli w niej Tuska. Rzeczywiscie zasluzyl na Bruksele.

  Jak juz pisalem, jezeli taka spoldzielcza kontrola sie zachwieje to mozemy oczekiwac wydarzen „ukrainskich” w Polsce i de facto V rozbioru Polski.

  Ad Anonim #9

  oczywiscie, ze rusza, ale tutaj znacznie latwiej sie zaslonic ‚suwerenna” decyzja wladz polskich. Ani Rosja ani Niemcy nie puszcza tych „suwerenow” na zywiol. Musza trzymac reke na pulsie.

 17. Jacek said

  PS „katastrofa” smolenska byla odpowiedzia na probe naruszenia obecnego spoldzielczego sterowania Polska, w jakiej dokladnie postaci to naruszenie mialo nastapic tego nie wiemy. Sadze, ze raport w sprawie likwidacji WSI to byla tylko zaslona dymna.

 18. MatkaPolka said

  Massacres of Poles in Volhynia – Volhynian slaughter | Rzeź Wołyńska

 19. Romank said

  Czy margines??? Owszem margines..anwet na Halycznie i Wolybiy gdzie patriotyzm wzmacniany jest biciem, straszeniem i podpaleniami…na Banderowcow w ich oszukanczych i zlodziejskich wyborach nei glosuje wiecej niz 4 %..glosujacych…i nawet ruskie serwery nie dadza rade naciagnac,,,
  Sprawa wyglada zle- bo partie ,ktore wczesndei nie mialy nic wspolnego z banderyzmem zostaly przejete przez banderowcow…Jak myslicie na co szlo 5mld dollarow pani Nuland???
  ELita Ukraina to neibywale kurwy…ze tak powiem tak sprostytuowane, ze ze sama prostytucja sie tego wztydzi i bzydzi…za pieniadze sprzedaja sumienie, ludzi , trupy..ziemie i narod…
  Slowa Romana Dmowskiego spelniaja sie co do przecinka…
  Prosze modlciwe sie za biedny lud Ukrainy..naszych braci , ktorym dozwolono szkodzic Szatanowi i jego komandom…

  http://www.cyrylimetody.marianie.pl/akatystCiM.htm

 20. Siggi said

  http://nowyekran.wordpress.com/2014/02/08/zapamietajmy-te-nazwiska-za-antypolska-akcje-2014/

 21. MatkaPolka said

  Plejada żydowskich „autorytetów moralnych”

  Dlaczego polskie i światowe żydostwo popiera OUN-UPA
  Ano dlatego ze Ukraiński Integralny Nacjonalizm stworzony był miedzy innymi przez B’nai B’rith żydowską organizacje reaktywowana w Polsce przez Lecha Kaczyńskiego

  B’nai b’rith a nacjonalizm Zachodniej Ukrainy
  http://raportnowaka.pl/news.php?typ=news&id=479

  @20 Siggi – dzięki za tą listę – OTO MAMY LISTĘ WROGÓW Polski – zbrodniarzy popierających zbrodnie UPA

  Lista „intelektualistów” sprzeciwiających się budowie w Warszawie pomnika ofiar ludobójstwa dokonanego przez faszystów ukraińskich z OUN-UPA, SS Gallizien…
  Inicjatorką protestu była Bogumiła Berdychowska, doradca Prezydenta RP:
  Potest Berdychowskiej został pozytywnie przyjęty przez polityków związanych z KUN – Kongres Ukraińskich Nacjonalistów, którzy patronowali tej akcji.
  Przypomnijmy że KUN – to Kongres Ukraińskich Nacjonalistów (KUN) – ukraińska, prawicowa, nacjonalistyczna i antypolska partia polityczna. Kongres został utworzony 18 października 1992, a zarejestrowany 26 stycznia 1993 z inicjatywy Jarosławy Stećko, (żony czołowego faszysty ukraińskiego Jarosława, marionetkowego premiera tzw. rządu banderowskiego) kierującej partią nieprzerwanie do swojej śmierci w 2003. Partia uważa się zaspadkobierczynię Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Program: – oparty jest na założeniach nacjonalizmu ukraińskiego, za swoich ideologów uznaje Mykołę Michnowskiego i Dmytra Doncowa, postuluje utworzenie ukraińskiego państwa narodowego, domaga się m.in. przyznania członkom OUN-UPA statusu uczestników działań wojennych, wypłacenia przez Federację Rosyjską odszkodowań finansowych, korekty granicy z Polską poprzez oderwanie od Polski podkarpacia i lubelszczyzny, gloryfikuje ukraiński faszyzm OUN-UPA, zaciera ślady ludobójstwa Polaków na Wołyniu, Małopolsce Wschodniej i Lwowie połączonego z czystkami etnicznymi dokonanymi przez OUNUPA na Polakach.

  Listę podpisali:
  dr hab. Elżbieta Aranowska – pracuje w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina na Wydziale Reżyserii Dźwięku
  Marek Balicki – członek UW, LiD, SLD, KP Lewica, był doradcą prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

  Edwin Bendyk – związany z tygodnikiem “Polityka”,

  Bogumiła Berdychowska – siostra polityka Zygmunta Berdychowskiego.Była inicjatorką zbierania podpisów pod apelem do Rady miasta Warszawy w sprawie niedopuszczenia do budowy pomnika pamięci ofiar zbrodni ukraińskich nacjonalistów z UPA i OUN w Warszawie, pod patronatem KUN. Sympatyczka ukraińskich nacjonalistów z OUN – UPA i ich wodza Stepana Bandery.

  Michał Bilewicz – redaktor “Słowa Żydowskiego,koordynator Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW oraz wykładowca na Wydziale Psychologii UW.
  Bartłomiej Biskup – adiunkt Zakładzie Socjologii i Psychologii Polityki UW.
  Seweryn Blumsztajn – komsomolec Hufca Walterowskiego, aktywista KOR, redaktor GW.
  Magdalena Bocheńska-Chojecka

  Teresa Bogucka – od 1990 pozostaje publicystką “Gazety Wyborczej”. Przez kilkanaście lat (do 2003) była członkiem zarządu Fundacji im. Stefana Batorego
  prof. Barbara Bokus – Katedra Psychologii Poznawczej UW.
  Wojciech Borowik – założyciel Unii Pracy, od 2007 kieruje zespołem ds. Budowy Muzeum Komunizmu w Warszawie.

  Marek Borowski – komunista PZPR, SLD, SdRP, syn komunisty Wiktora Borowskiego redaktora Trybuny Ludu, jego wujem był Jakub Berman zbrodniarz komunistyczny i zdrajca Polski.

  Halina Bortnowska – od 2007 przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

  Anna Borucka

  Jacek Borucki

  Danuta Borucka-Brukwicka

  Stefan Bratkowski – aktywista ZMP,ZSM,PZPR, KO przy L.Wałęsie.
  Jerzy Brukwicki – redaguje strony internetowe http://www.culture.pl
  Artur Buczyński – wiceburmistrz Wilanowa

  Grażyna Cieślak

  Mirosław Chojecki – aktywista KOR, twórca NOWa

  prof. Andrzej Chojnowski – w latach 1972–1980 należał do komunistycznej PZPR,w 2007 z rekomendacji posłów PiS został powołany w skład Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej II kadencji, obejmując następnie stanowisko jego przewodniczącego, które pełnił do kwietnia 2010. W 2011 został wybrany do nowo powołanej Rady IPN.

  dr hab. Teresa Chynczewska-Hennel – UW Instytut Historii i Nauk Politycznych.
  Ewa Dobrowolska – siostra żony Jacka Kuronia – Gai
  Katarzyna Dobrowolska

  Waldemar Dubaniowski – szef gabinetu i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, od 2009 ambasador RP w Singapurze

  Irena Dierzgowska – aktywistka UD,UW i PD

  Sergiusz Dzierzgowski – Politechnika Warszawska

  prof. Andrzej Friszke – w 1999 z rekomendacji UW został powołany w skład Kolegium IPN. W 2007 z ramienia PO ponownie był kandydatem na to stanowisko, jednak nie został wybrany. W 2011 wszedł w skład nowo powołanej Rady IPN.
  Cezary Gawryś – były naczelny miesięcznika „Więź”,prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ruchu „ATD Czwarty Świat Polska”

  prof. Bronisław Geremek (Benjamin Lewertow) – aktywista ZWM, sekretarz POP PZPR na UW, działacz OKP, UD i UW.

  Jolanta Gołaś

  Agnieszka Grudzińska

  Adam Grzegrzółka – zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga Południe m.st.Warszawy z PO

  dr hab. Ola Hantiuk – Ukrainka, Instytut Slawistyki PAN

  Agnieszka Holland – aktywistka partii komunistycznej PZPR,córka dygnitarza komunistycznego Henryka Hollanda.

  Michał Jagiełło – od 1966 w partii komunistycznej PZPR, świadek oskarżenia w procesie taterników. Od grudnia 1980 zastępca kierownika Wydziału Kultury Komitetu Centralnego PZPR.

  Andrzej Jagodziński – dziennikarz “Radia Wolna Europa” i “Gazety Wyborczej”
  Zbigniew Janas – działacz KOR, ROAD, UD, UW, PD. Był członkiem władz Fundacji im. Stefana Batorego, pełnił funkcję jej prezesa zarządu.

  Andrzej Janiszewski

  prof. Andrzej Janowski – wiceminister edukacji (1989-92)

  dr Jacek Jarymowicz – Katedra Psychologii UW

  prof. Maria Jarymowicz – Katedra Psychologii UW

  Tomasz Jastrun (Agatsztajn) – Syn poety Mieczysława Jastruna [Mojsze Agatsztajn] piewcy komunizmu i stalinizmu w PRL.

  prof. Jerzy Jedlicki – przewodniczący Stowarzyszenia Przeciwko Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita

  dr Grażyna Kmita – Wydział Psychologii UW
  prof. Mirosław Kofta – brat Jonasza Kofty (poety), mąż Krystyny Kofty (pisarki).
  Katarzyna Kołodziejczyk – artystka

  dr Joanna Konieczna – Instytut Socjologii UW

  Piotr Kościński – publicysta,pisarz

  Maciej Kozłowski – aktor

  prof. Marcin Król – przewodniczący rady Fundacji im. Stefana Batorego.
  Stanisław Kryciński – działacz Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

  prof. Ireneusz Krzemiński – w 2010 publicznie podał, że jest gejem. Publikuje w “Przeglądzie Politycznym”,”Tygodniku Powszechnym”, “Gazecie Wyborczej”, “Rzeczpospolitej

  Jan Kułakowski – należał do Rady Fundatorów Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana.

  Andrzej F. Kuroń – brat Jacka Kuronia

  Danuta Kuroń – druga żona Jacka Kuronia

  Maria Lehmanv – członkini założycielka Stowarzyszenia im. Gai i Jacka Kuroniów, aktywna członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (PTP);

  prof. UW Maria Lewicka – Wydział Psychologii UW

  prof. Maria Lis-Turlejska – Wydział Psychologii UW

  Regina Lityńska

  Jan Lityński – aktywista KOR, ROAD, UD, UW, PD i LiD. Jako kilkuletnie dziecko podczas uroczystości Narodowego Święta Odrodzenia Polski (22 lipca 1952) wręczał kwiaty Bolesławowi Bierutowi. Scenę tę zarejestrowała Polska Kronika Filmowa.

  Maciej Łętowski – działacz PZKS, PRON i SP. Jest komentatorem “Tygodnika Solidarność”. Jego teksty ukazują się również w “Gazecie Wyborczej” i “Rzeczpospolitej

  prof. Piotr Madajczyk – syn profesora Czesława Madajczyka.
  Andrzej Mandalian – w okresie stalinowskim był jednym z czołowych poetów socrealizmu. Jego utwory m.in. Pieśń o walce klasowej należały do stałego repertuaru oficjalnych akademii i uroczystości.

  Andrzej Mańkowski – reżyser, scenarzysta, producent filmowy

  Wojciech Mańkowski

  dr Mariusz Maszkiewicz – wykładowca POU,

  Wojciech Maziarski – syn Jacka Maziarskiego, byłego polityka Porozumienia Centrum

  Tadeusz Mazowiecki – ostatni premier PRL i pierwszy premier III Rzeczypospolitej, działacz UD i UW, twórca tzw. ”grubej kreski”,przeciwnik lustracji i dekomunizacji.

  prof. Andrzej Mencwel – profesor w Instytucie Kultury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

  prof. UW Włodzimierz Mędrzecki – Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW

  Martyna Michalik – studentka filologii polskiej i ukraińskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

  dr Alina Molisak – należy do Gesellschaft für europäisch-jüdische Literaturstudien.

  dr Grzegorz Motyka – historyk, specjalizujący się w tematyce ukraińskiej, od 2011 członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej. Sympatyk ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego OUN-UPA i Stepana Bandery.

  prof. Zdzisław Najder – w latach 1958-1963 był konfidentem Służby Bezpieczeństwa jako Tajny Współpracownik “Zapalniczka”

  Katarzyna Nowak – komentatorka tenisa w Polsacie Sport.

  Zbigniew Nosowski – od marca 2007 do kwietnia 2009 roku był współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, od kwietnia 2009 w roli wiceprzewodniczącego. Członek Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.

  Janusz Onyszkiewicz – Minister Obrony III RP, jego stryjem był Mirosław Onyszkewycz ps. Orest – pułkownik UPA dowódca VI Okręgu “Sian”, strukturach OUN członek Krajowego Prowydu i referent do spraw wojskowych, faszysta ukraiński i zbrodniarz. Początkowo dowodził kureniem UPA, który dokonał masowych mordów na polskiej ludności we wsiach m.in. Tamoszyn, Posadów i Podlodów w okolicy Tomaszowa Lubelskiego oraz Ostrów i Chlewiska w rejonie Bełżca. Oddział znany jest też z akcji zlikwidowania oddziału AK oraz wymordowania polskich partyzantów i spadochroniarzy pod Dachnowem. W połowie marca 1945 Mirosław Onyszkiewicz mianowany został dowódcą VI Okręgu UPA Sian (tzw. Zakierzoński Kraj obejmujący Polskę w granicach po 1945r). Podległe mu oddziały dokonały szeregu grabieży i mordów na terenach województw lubelskiego, rzeszowskiego i krakowskiego. To on wydał obwieszczenie by do 6 kwietnia 1944 r. wszyscy Polacy bez wyjątków opuścili opanowane przez UPA części województw: rzeszowskiego i lubelskiego, a w przyszłości miało dotyczyć to również nowosądeczczyzny w myśl haseł “Ukraina – i Zakierzonia – bude no bez Lachiw”.

  ks. Stanisław Opiela – w latach 1992-2000 był przełożonym Niezależnego Regionu Rosyjskiego Towarzystwa Jezusowego oraz sekretarzem Konferencji Bikskupów Federacji Rosyjskiej.

  prof. Jerzy Osiatyński – Minister Finansów w rządzie Hanny Suchockiej.
  prof. Wiktor Osiatyński – pomysłodawca powstania w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Programu Spraw Precedensowych oraz członek jego rady programowej.

  Grzegorz Pac – UW

  Elżbieta Petrajtis-O’Nell – Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita
  Adam Pomorski – tłumacz literatury pięknej z rosyjskiego, niemieckiego, angielskiego, białoruskiego i ukraińskiego

  Sławomir Popowski – w latach 1985-1990 moskiewski korespondent Polskiej Agencji Prasowej, w latach 1991-1995 moskiewski korespondent „Rzeczpospolitej”. Wieloletni publicysta „Rzeczpospolitej”

  Danuta Przywara – prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
  Wacław Radziwinowicz – publicysta GW

  prof. Adam Daniel Rotfeld – minister spraw zagranicznych RP w 2005.

  Anna Monika Rómmel

  K. Rómmel

  Paula Sawicka – przyjaciółka Marka Edelmana, który przez ostatnie dwa lata swojego życia mieszkał u niej w Warszawie. Aktywistka Stowarzyszenia przeciwko antysemityzmowi i ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita.

  Mirosław Sawicki

 22. Filo said

  A kiedy to Jacyniuk zostal wybrany na premiera czegokolwiek?
  Przeciez pani Victoria Nuland tylko proponowala jego kandydature.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: