Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Acta Diurna Bogusława Jeznacha (601)

Posted by Marucha w dniu 2014-10-06 (Poniedziałek)

Kolejny wybór wiadomości z profesjonalnie prowadzonego serwisu Bogusława Jeznacha.
Admin

* Większość obywateli Ukrainy opowiada się za bezzwłocznym zakończeniem tzw. operacji antyterrorystycznej, czyli zbrojnej interwencji wojsk ukraińskich w Donbasie, i pokojowym uregulowaniem konfliktu na wschodzie kraju. Wynika tak z opublikowanych przez kijowski tygodnik „Zierkało Niedieli” wyników badań opinii publicznej przeprowadzonych przez Ukraiński Instytut Badań Społecznych im. Ołeksandra Jeremienki (UIBS) i Centrum „Monitoring Społeczny”. Taki pogląd wyraża 57% indagowanych w tej sprawie Ukraińców.

Za kontynuowaniem „operacji antyterrorystycznej” (ATO) opowiada się natomiast 34% respondentów. We wschodnich obwodach za pokojem opowiada się 70% mieszkańców, a na obszarze republik ludowych ługańskiej i donieckiej aż 77% (przy czym badania nie były przeprowadzone w bezpośredniej strefie walk). Zwolennicy kontynuowania interwencji zbrojnej w Donbasie dominują na terenie Ukrainy Zachodniej i Kijowa. Za natychmiastowym zakończeniem wojny jest nawet blisko połowa osób, które uważają „operację antyterrorystyczną” za usprawiedliwioną. Taką ocenę ATO podziela większość Ukraińców – mniej lub bardziej zdecydowanie słuszność zbrojnej walki z „separatystami” uznaje 56% badanych, odrzuca ten pogląd 31,5%. Równocześnie jednak aż 60% Ukraińców przyznaje, że nie do końca rozumie co dzieje się na Wschodzie Ukrainy. Badanie przeprowadzone było na próbie 2000 respondentów w dniach 28 lipca – 1 sierpnia 2014 r., a więc jeszcze przed załamaniem się frontu wojsk rządowych na południu Donbasu i ujawnieniem przez media skali strat ponoszonych w walkach przez wojska ukraińskie.

* Tysiące ludzi wyszło na ulice Hongkongu, kontynuując prodemokratyczne protesty, które rozpoczęły się tydzień temu, – poinformowała RIA Novosti. Wcześniej władze zażądały przerwania protestów, tym samym prowokując nową falę społecznego niezadowolenia. W ciągu kilku dni hongkońska policja aresztowała 19 uczestników starć. Demonstranci, podjudzani przez niektóre międzynarodowe organizacje pozarządowe i popierani przez ośrodki zagraniczne, domagają się wprowadzenia wyborów bezpośrednich zamiast dwustopniowych, w tym kolegium elektorów. To żądanie poparło około 800 tys. uczestników referendum online. Pekin uznał je za nieważne. Dziś demonstranci zajęli dzielnicę robotniczą Mong Kok i wtargnęli do dwóch sąsiednich.

Burmistrz Hongkongu Leung postawił protestującym ultimatum rozejścia się do poniedziałku i ściąga duże oddziały sił porządkowych co zawiera w sobie groźbę rozprawy siłowej. Po doświadczeniach „wiosny arabskiej”, kijowskiego Majdanu i innych kolorowych rewolucji made in USA władze chińskie, już i przedtem utrzymujące porządek twardą ręką, tym bardziej nie wydają się gotowe do ustępstw.

* O 5 rano mieszkańców Doniecka rozbudziły wystrzały, które było słychać właściwie we wszystkich dzielnicach – poinformowała Rada Miejska. Merostwo podało, że sytuacja jest stabilnie napięta: pojedyncze wystrzały z broni ciężkiej słychać w rejonach kirowskim, kijowskim i kujbyszewskim. W centrum miasta możliwe są krótkoterminowe przerwy w dostawach prądu w związku z pracami remontowymi w rozdzielni „Wietka”.

* Centralna Komisja Wyborcza DRL dzisiaj przystąpiła do rejestracji kandydatów na stanowisko szefa republiki. Wybory zaplanowano na 2 listopada. Zgodnie z zatwierdzoną w tym tygodniu ustawą, pierwszą osobą w DRL może stać się każdy obywatel. Wyszczególniono jedynie trzy kryteria: kandydat powinien mieć skończone 30 lat, na stałe mieszkać na terytorium republiki w ciągu 10 lat i zebrać tysiąc podpisów pod listą poparcia. 2 listopada odbędą się również wybory deputowanych do Rady Najwyższej. Rejestracja rozpoczęła się wczoraj.

* Trójstronna misja obserwacyjna OBWE, Ukrainy i Rosji przystąpiła do wyznaczenia strefy buforowej w Donbasie – powiedział przedstawiciel centrum prasowego operacji specjalnej w Mariupolu Dmitrij Gorbunow. Odmówił on podania tras przemieszczania się misji, powołując się na poufność. Gorbunow powiedział również, że członkowie misji „sami decydują, gdzie pojadą”. Prace potrwają tydzień. Zgodnie z jego słowami obserwatorzy będą przemieszczać się białymi samochodami z logo NM (Niezależna Obserwacyjna Misja Centrum Koordynacji).

* Władze proklamowanej w trybie jednostronnym Donieckiej Republiki Ludowej zwróciły się do OBWE z prośbą, aby organizacja przyłączyła się do monitorowania linii styku stron zgodnie z mińskim porozumieniem – powiedział dziennikarzom w sobotę premier DRL Aleksander Zacharczenko. Kijowskie władze od kwietnia przeprowadzają na wschodzie Ukrainy operację zbrojną przeciwko niezadowolonym z lutowego zamachu stanu mieszkańcom. Dzięki pośrednictwu Rosji i OBWE strony zgodziły się na rozejm, a 19 września wypracowały mechanizmy jego wypełnienia (mińskie memorandum).

* Bundeswehra zamierza wysłać na Ukrainę 200 żołnierzy wojsk desantowych do pomocy pracownikom Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która monitoruje przestrzeganie rozejmu na wschodzie kraju, – pisze Bild powołując się na dokumenty Ministerstwa Obrony Niemiec, przeznaczone jedynie do użytku wewnętrznego. W strefie działań zbrojnych żołnierze mogą zarówno ochraniać obserwatorów, jak i obsługiwać samoloty bezzałogowe typu LUNA. Niemieccy żołnierze nie zajmą pozycji na linii frontu, dzielącego ukraińską armię i powstańców, będą jednak mogli nosić przy sobie broń. Wcześniej przewodniczący OBWE Didier Burkhalter wezwał do natychmiastowego przerwania działań zbrojnych na Ukrainie w związku z niedawną śmiercią pracownika Czerwonego Krzyża. W kuluarach szczytu NATO w Walii prezydent Francji François Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel porozumieli się w sprawie udzielenia pomocy OBWE w przeprowadzeniu monitoringu przestrzegania zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy.

* W przyszłym tygodniu Stany Zjednoczone przerzucą kolejną brygadę pancerną do krajów Europy Wschodniej, – powiedział na briefingu rzecznik prasowy Pentagonu kontradmirał John Kirby. Kirby powiedział, że zwiększenie wojskowej obecności USA w Europie związane jest z pogorszeniem się stosunków między Rosją a Zachodem. John Kirby dodał, że chodzi o ciężką brygadę pancerną z Fort Hood w Teksasie, która „zostanie przerzucona do Estonii, na Łotwę, Litwę i do Polski w przyszłym tygodniu w ramach misji Stanów Zjednoczonych w zakresie wzmocnienia więzi z sojusznikami z NATO”.

* Ukraina przelała Rosji 1,67 miliarda dolarów jako spłatę długu za dostarczony gaz. Poinformował o tym ukraiński premier Arsenij Jaceniuk na antenie Programu Pierwszego Ukraińskiej Telewizji Państwowej. Zgodnie z jego słowami niezbędne środki Kijów otrzymał od międzynarodowych kredytodawców. W sumie Kijów wydał na pogaszenie „starych długów” 5 miliardów dolarów z 7-miliardowego kredytu, – powiedział premier.

* Gazprom nie potwierdza informacji, że Ukraina zapłaciła dług za rosyjski gaz, – powiedział rzecznik rosyjskiego koncernu Siergiej Kuprijanow. Zasugerował on, że podana przez premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka kwota pogaszonego długu dotyczy euroobligacji Naftogazu Ukrainy. Wcześniej Jaceniuk oświadczył, że Ukraina rozliczyła się z Rosją za gaz, przelewając 1,67 miliarda dolarów. Obecnie Naftogaz jest jeszcze winny Gazpromowi 5 miliardów dolarów.

* W przypadku zniesienia sankcji Iran nie zdoła zastąpić dostaw rosyjskiego gazu, – powiedział w wywiadzie dla rosyjskich dziennikarzy prezydent Iranu Hasan Rouhani. Zgodnie z jego słowami, chociaż Iran posiada jedne z największych zapasów gazu, w wydobyciu surowca kraj „pozostaje nieco w tyle”. Prezydent podkreślił, że władze Iranu troszczą się przede wszystkim o wewnętrznych odbiorców źródeł energii, ponieważ w zimie „od czasu do czasu pojawiają się problemy”. Ponadto irańskim surowcem zainteresowane są kraje sąsiedzkie.

* Rosja upubliczniła archiwalne dokumenty, dotyczące Powstania Warszawskiego. Andriej Artizow, szef Federalnej Agencji Archiwów powiedział, że „z ujawnionych materiałów wynika, jaki był stosunek władz ZSRR do warszawskiego zrywu”. Uznał, że opublikowane dokumenty powinny zostać wystawione w Muzeum Powstania Warszawskiego. Według niego Stalin i kierownictwo Związku Radzieckiego nic nie wiedzieli o wybuchu Powstania Warszawskiego. Początkowo chciano wesprzeć powstańców, ale Armia Czerwona była zbyt osłabiona po morderczej kampanii i z trudem podciągała rezerwy na linię Wisły.

W rozmowie z „Rossijskoj Gazietoj” Artizow stwierdził, że w połowie września marszałek Konstanty Rokossowski zdobył Pragę. Wysłał też na drugi brzeg Wisły 2289 żołnierzy, z których po 5-6 dniach walk wróciło zaledwie 423. Z ujawnionych dokumentów wynika, że Stalin nazywał Powstanie Warszawskie niepotrzebną „awanturą”, a Armia Czerwona pomagała mieszkańcom zrzucając prowiant i amunicję „w ilościach znacznie większych niż robili, to Anglicy i Amerykanie”. Na koniec rozmowy szef rosyjskich archiwów przypomniał, że co prawda Stalin nie zgodził się oddać Polakom Lwowa, ale za to dał im Wrocław i Szczecin. Zauważył też, że dzięki ustaleniu takich granic Polska stała się krajem bardzo zwartym terytorialnie i jednorodnym narodowościowo, właściwie jedynym takim państwem w Europie.

* Krym po raz pierwszy bierze udział w ogólnorosyjskim szkoleniu kard w zakresie obrony cywilnej. W stan gotowości postawiono wszystkie jednostki MSN Krymu. Personel MSN w dniach 4-8 października będzie działać na podstawie przepisów o wzmożonym niesieniu służby. „Dla Krymu te ćwiczenia będą nie tylko sprawdzeniem gotowości sił i środków obrony cywilnej, ale dadzą również możliwość poczucia się częścią potężnego mechanizmu obrony kraju i każdego obywatele przed różnego rodzaju zagrożeniami”, – poinformowało MSN Krymu.

* Francuski Front Narodowy odniósł sukces w wyborach uzupełniających do Senatu uzyskując mandaty w Marsylii i w Frejus na południu kraju. To kolejny sukces partii po dobrych wynikach w wyborach samorządowych i zwycięstwie w głosowaniu do Parlamentu Europejskiego. Po raz pierwszy FN objął mandaty w izbie wyższej francuskiego parlamentu. Socjaliści i ich lewicowi koalicjanci stracili większość w Senacie na rzecz ugrupowań prawicowych UMP i UDI, które odebrały socjalistom co najmniej 20 foteli. Do tej pory przewaga lewicy w izbie wyższej wynosiła 6 mandatów. To Berezyna – powiedział jeden z prominentnych polityków PS, przywołując jedną z klęsk wojsk Napoleona. Do zdobycia była połowa z 348 mandatów w Senacie, a do głosowania było uprawnionych 158 tysięcy osób, głównie lokalni radni.

* W Warszawie przed budynkiem parlamentu odbyła się wczoraj akcja protestu przeciwko wojnie na Ukrainie i udziału w niej polskich żołnierzy. Demonstranci trzymali w rękach flagi Polski, Rosji, Ukrainy, Białorusi, a także proklamowanych w trybie jednostronnym republik ludowych w Doniecku i Ługańsku. Uczestnicy akcji obawiają się, że Polska zostanie wciągnięta w konflikt na Ukrainie. Zwrócili uwagę, że kraj przyłączył się do stworzenia wspólnej polsko-litewsko-ukraińskiej brygady, a także popiera utworzenie europejskiej brygady.

* Lider partii Batkiwszczyna Julia Tymoszenko oświadczyła, że jej ludzie zamierzają pojechać do Rosji 13 października na rozprawę sądową w sprawie ukraińskiej pilotki Nadieżdy Sawczenko, – poinformowała RIA Novosti. Według śledczych, w czerwcu Sawczenko na południowym wschodzie Ukrainy miała naprowadzać ogień artylerii. Zginęło wtedy dwóch rosyjskich dziennikarzy. Pilotka nie przyznaje się do winy.

* Ukraińscy żołnierze używali zakazanych rodzajów broni przeciwko ludności cywilnej na południowym wschodzie kraju, – powiedział przedstawiciel rady ds. praw człowieka przy prezydencie Rosji Maksim Szewczenko, który przebywa obecnie w Doniecku. Powiedział on, że odwiedził masowe groby, a także miejsce, gdzie bomba kasetowa zabiła nastolatków. Niewypał wybuchł kilka dni po wystrzeleniu. W piątek wieczorem w wyniku wybuchu pocisku pod Donieckiem zginęło 2 dzieci, a 5 odniosło rany.

* Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców António Guterres wysoko ocenił wysiłki rosyjskich władz w zakresie przyjęcia i zabezpieczenia uchodźców z Ukrainy, – podano w komunikacie MSZ Rosji. Według stanu na 24 września, około 390 tysięcy ukraińskich uchodźców zarejestrowało się na terytorium Rosji. Ponad 180 tysięcy Ukraińców zwróciło się o przyznanie statusu uchodźcy i azylu tymczasowego w Rosji.

* ONZ chce wprowadzić czterodniowy tydzień pracy. Byłby on lepszy niż pięciodniowy. Tak uważa Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP), zajmująca się problemami pracowniczymi. Eksperci MOP przytaczają argumenty na korzyść ograniczenia tygodnia pracy. Ich zdaniem pozwoli to na poprawę stanu zdrowia ludności, ponieważ wiele chorób we współczesnym świecie powstaje w wyniku przepracowania. Po drugie, krótszy tydzień pracy pozwoli na stworzenie większej liczby miejsc pracy. Po trzecie, różne badania pokazują, że ludzie stają się bardziej wydajni, kiedy mniej pracują. [Niektórzy mają zerodniowy tydzień pracy i nie wszyscy jakoś się z tego ciesżą… – admin]

* Rosyjska firma Dr. Web wykryła luki w systemie bezpieczeństwa systemu operacyjnego OS X korporacji Apple, które pozwalają hakerom na kontrolowanie komputerów użytkowników przy pomocy wyszukiwarki Reddit. Dr. Web uważa, że na świecie shakowano już co najmniej 17000 komputerów. Większość w Stanach Zjednoczonych, a także w Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

http://jeznach.neon24.pl

Komentarze 3 do “Acta Diurna Bogusława Jeznacha (601)”

 1. Filo said

  30-sty dzien rozejmu na Ukrainie. Lotnisko pod kontrola opolczencow choc nie do konca zdobyte. W podziemiach, ktore niegdys (dosc solidnie ) wybudowali sowieci siedza ukryci najemnicy z roznych panstw. Polski Grom sie poddal. Podobno, gdyby tam byli Ukraincy, to tez by sie poddali. Ale cudzoziemcom zakazano odwrotu i zakazano sie poddac. A jak sie poddadza czeka ich sad o masowe morderstwo i zbrodnie wojenne, bo przez caly czas strzelali do cywilow i obiektow cywilnych. Opolczency proponowali im tzw. korytarz humanitarny, ktory wychodzi prosto na .. granice z Rosja, ktora jest kontrolowana przez powstancow..
  Powstancom pomagaja Gruzini, Abchazy, Afganowie, Serbowie i naturalnie Rosjanie. Nawet ostatnio dolaczyl sie Polak.

  http://adnovum.neon24.pl/post/113569,wojna-domowa-na-ukrainie-6-10-2014r-30-dzien-rozejmu

 2. Filo said

  Pamieci Slawianska:
  Bardzo piekne i bardzo smutne:
  Umarlem wczoraj u stop gory Karaczun:

 3. Siggi said

  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/do-rzeczy-kijow-chce-wciagnac-polske-w-wojne-na-ukrainie/pt428

Sorry, the comment form is closed at this time.