Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  NyndrO o Wolne tematy (10 – …
  gnago o Szymowski prześwietla premiera
  Bezpartyjna o Wolne tematy (10 – …
  Marucha o Prof. Mearsheimer: „To Zachód…
  walthemar o Pierwszy pozew za zmuszenie do…
  NyndrO o Wolne tematy (10 – …
  Boydar o Wolne tematy (10 – …
  Krystian Szeliga o Szymowski prześwietla premiera
  revers o Wolne tematy (10 – …
  Boydar o Szymowski prześwietla premiera
  NyndrO o Wolne tematy (10 – …
  Marucha o Wolne tematy (10 – …
  Yagiel o Wolne tematy (10 – …
  Boydar o Upadek cywilizacyjny Polski
  Boydar o Wolne tematy (10 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Orbán ciągle Viktor

Posted by Marucha w dniu 2014-10-10 (Piątek)

Okazuje się, że można. Węgry rosną gospodarczo, ich premier robi co do niego należy, a Zachód może mu tylko naskoczyć. Skąd wziąć takiego dla Polski?

Charyzmatyczny premier Węgier Viktor Orbán jest wciąż jednym z najbardziej imponujących przywódców politycznych w Europie. Umie ciągnąć kasę z Brukseli, może polegać na wiernej falandze posłów z Fideszu, a przede wszystkim ma za sobą poparcie rosnącej większości Węgrów. I tylko za granicą zgrzytają na niego zębami, jak dotąd zresztą bezsilnie. Lecz mimo to Komisja Europejska w sierpniu i tak musiała podpisać z Węgrami umowę o partnerstwie o wartości 21,9 miliarda euro, które wpłyną do Budapesztu w latach 2014-2020, aby umocnić trend wzrostowy i konkurencyjność węgierskiej gospodarki.

Ponadto Węgry otrzymają subsydia w wysokości 3,45 mld euro na rozwój terenów wiejskich oraz osobno – 39 mln euro na rozwój hodowli ryb. Nawet w nieprzyjaznych Węgrom statystykach widać, że kraj ten dynamicznie rozkwita: ich PKB w drugim kwartale wzrósł prawie o 4% (mierząc wskaźnikiem rocznym), produkcja przemysłowa skoczyła o 11,3%, a tegoroczne dochody z turystyki o ponad 10%. Mało kto w Europie ma takie wyniki.

Najbliższe wybory samorządowe w niedzielę 12 października prawie na pewno umocnią władzę Orbána i jego ekipy na Węgrzech. Potężna tam kiedyś lewica rozpadła się na trzy skłócone partie, z których każda może Fideszowi najwyżej buty czyścić.

Właściwie dziś największe zagrożenie dla Fideszu wyrasta raczej z prawej flanki, gdzie przesuwa się większość rozczarowanych, albo najbardziej rozjuszonych. Jobbik, partia węgierskich nacjonalistów zrównała się już bowiem w sondażach z lewicą i prawdopodobnie zdobędzie większość w około 30 samorządach na prowincji. Attila Juhász, ekspert z klubu Political Capital przewiduje nawet, że Jobbik weźmie w niedzielę także Miskolc, całkiem duże miasto na wschodzie kraju.

Opozycji w Budapeszcie nie szczędzi się żadnej krytyki, ale przede wszystkim wyśmiewa się jej słabość. Jej kandydat na burmistrza stolicy, b. naczelny lekarz kraju Ferenc Falus (powszechna ksywa jest tu oczywista: Phallus) jest bez wątpienia zacnym kandydatem, ale socjotechnicznie jest bez szans. Słynie z gaf i chybionych pomysłów na promocję własnej kandydatury. W sieci krąży amatorskie wideo, pokazujące go jak w krótkich spodenkach, w stylu ‘chłopca z Placu Broni’ daje się oblać kubłem zimnej wody (ku przerażeniu jego wnuka) i rzuca naiwne wyzwanie innym kandydatom do stołecznego merostwa. Mówi tam:

A kihívást elfogadom. Nem elég a betegeket támogatni, de az utókezelésüket, örömteli, boldog életüket is biztosítani kell. Ezt teszi a Bátor Tábor, ezért én őket támogatom. Kihívom Tarlós István, Kósa Lajos és Botka László polgármestereket és kérem Őket is, hogy adózott jövedelmükből támogassák a Bátor Tábor munkáját. (Przyjmuję wyzwanie. Nie wystarczy wspierać pacjentów, trzeba też promieniować radością, by życie było szczęśliwe. Na tym polega Obóz Odwagi i dlatego go popieram. Wzywam obecnego burmistrza Budapesztu Istvána Tarlósa, Lajosa Kósę i László Botkę, aby wsparli Obóz Odwagi przynajmniej dotacją.)

Nawet portal 444.hu, bezlitośnie krytyczny wobec Orbána, wzywa Falusa, aby się nie ośmieszał i dał sobie spokój z tanimi chwytami. Sondaż prorządowego instytutu Nezopont wskazuje, że kandydat Fideszu, urzędujący burmistrz István Tarlós ma juz lekko 50% głosów w kieszeni. Lewicowa opozycja miałaby więcej szans, gdyby zjednoczyła się wokół dr Lajosa Bokrosa, europosła i b. ministra finansów z lat 1995-96, któremu sondaż daje 14% wobec 11% Falusa.

Orbán doszedł do władzy już w kwietniu 2010 roku zdobywając od razu 2/3 głosów. Cztery lata później powtórzył ten sukces, jakoby częściowo dzięki temu, że wcześniej umiejętnie pomajsterkował przy ordynacji wyborczej i zjednał sobie kluczowe media, co mu wytyka OBWE. Skupianie przez niego władzy budzi liczne protesty, ale przeważnie za granicą: w Brukseli, w Departamencie Stanu USA i w organizacjach tzw. obrońców praw człowieka.

Transparency International ostrzega, że korupcja rośnie. Ponad 1/3 Węgrów żyje poniżej granicy ubóstwa. Najgorzej według krytyków Węgier wygląda sytuacja bardzo licznych tam Cyganów (pardon – Romów, choć po węgiersku nadal magyar cigányok), którzy stanowią tam ok. 5% populacji, a zwłaszcza tych, którym w Miskolcu wyburzono slumsy.

Orbán wytyczył dalekie horyzonty dla swej wizji politycznej w swoim sławnym już dziś, historycznym przemówieniu z 26 lipca 2014 wygłoszonym w Baile Tusnade w Siedmiogrodzie, czyli w sąsiedniej Rumunii. (Omówiłem je na tym blogu i przytoczyłem w całości 13.08.2014). Węgry, jak wtedy zaznaczył, nie będą „a liberális állam” (krajem liberalnym). Mówiąc wtedy z podziwem o Rosji, Chinach i Turcji, obiecał wprawdzie, że Węgry pozostaną demokracją i nie odrzucą takich zasad jak np. wolność słowa, ale będzie to „alapján egy másik, speciális, nemzeti megközelítés” (oparte na odmiennym, specjalnym podejściu narodowym).

Krytycy mówią, że to podejście już ujawniło się na początku września najściem policji na budapeszteńską siedzibę Otokars, organizacji pozarządowej zarządzającej funduszami z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu, którą oskarżono o finansowe machlojki. Skonfiskowano jej komputery i dokumentację finansową. Organizacja i jej patroni stanowczo zaprzeczają tym oskarżeniom. „The police raid was completely unacceptable” (Najście policji było całkowicie nie do przyjęcia) – zagrzmiał Vidar Helgesen, norweski minister ds. europejskich.

Ten pokaz siły – jak go zinterpretowano – był ponoć kubłem zimnej wody dla całego sektora non-profit na Węgrzech. Bruksela musiała to przemilczeć, bo akurat to NGO jest pod norweskim zarządem i Unii formalnie nic do tego, ale Kate Byrnes, wiceszefowa amerykańskiej misji OBWE publicznie zażądała, aby rząd węgierski pozwolił organizacjom pozarządowym działać „without further harassment, interference or intimidation” (bez dalszego nękania, ingerencji lub zastraszania), powtarzając również swoje wcześniejsze protesty.

Podczas gdy w Europie krytyka wobec Orbána jest umiarkowana, a przede wszystkim bardzo zróżnicowana, w Ameryce szybko i konsekwentnie narasta. Były prezydent USA Bill Clinton powiedział w Daily Show, jednym z codziennych programów komentarzowych amerykańskiej TV, że Mr Orbán jest „wielbicielem autorytarnego kapitalizmu” i nie chciałby oddać raz zdobytej władzy. „Usually those guys just want to stay forever and make money” (Tacy faceci zwykle po prostu chcą trzymać się fotela i tłuc kasę) – zawyrokował.

Kilka dni potem również Obama wziął Węgry na celownik, kiedy przemawiając w fundacji Clintona stwierdził, że „from Hungary to Egypt endless regulations and overt intimidation increasingly target civic society” (od Węgier po Egipt niekończące się nękanie przepisami oraz otwarte zastraszanie są coraz mocniej wymierzone w społeczeństwo obywatelskie).

Węgierski MSZ twierdzi hardo, że „Obama megjegyzései hiányzik minden ténybeli alapot”(uwagi pana Obamy są pozbawione oparcia w faktach). Rzecznik rządu Zoltán Kovács podał, że na Węgrzech działa około 80 000 organizacji pozarządowych, które otrzymują z budżetu państwa 200 miliardów forintów (825 mln $). Rząd nie ma żadnych zamiarów przeszkadzania w ich działalności –stwierdził Kovács – ale wszystkie NGO muszą podlegać prawu węgierskiemu, niezależnie od tego skąd czerpią swoje fundusze.

W tym kontekście Tibor Navracsics, b. węgierski minister finansów, minister spraw zagranicznych i wicepremier, nie miał łatwego przesłuchania w Parlamencie Europejskim, kiedy pojawił się jako kandydat Węgier na komisarza UE ds. edukacji, kultury, młodzieży i obywatelstwa. Był on prawą ręką Orbána przy wprowadzaniu radykalnych reform, kiedy Fidesz doszedł do władzy cztery lata temu. Podpadł zwłaszcza zachodnim bankierom, kiedy wraz z Orbánem przeprowadził na Węgrzech radykalne oddłużenie ‘szwajc-frankowiczów’ (co wciąż narasta jako duży problem w Polsce).

Na Węgrzech opozycja określa Navracsicsa terminem ‘Orbán komornyik’ (lokaj Orbána). Ostatecznie po przesłuchaniach europosły odmówiły mu rekomendacji, ale mimo to w zeszłym tygodniu nominację na komisarza Navracsics dostał. Bo premier Orbán znowu postawił się Brukseli i dał do zrozumienia, że innego kandydata Budapeszt nie wystawi, a jeśli ten się nie podoba i UE ma za mało kłopotów ze swymi większymi i starszymi członkami, to będzie miała kolejny, i to duży, z Węgrami.

Z perspektywy tchórzliwego lizodupstwa, jakie wobec Zachodu uprawia Warszawa, na Budapeszt można patrzeć z podziwem i zazdrością. Orbán wie jak się bić o swoje. Może do szklanki, to się jeszcze z Węgrami wspólnie nadajemy, ale do szabli to już dawno nie…

Bogusław Jeznach
http://jeznach.neon24.pl

Komentarzy 15 do “Orbán ciągle Viktor”

 1. Aguirre said

  Dobrze, że Węgry blisko ale cholera, trudny język.

 2. Dictum said

  To jakiś cud Boży, enklawa opieki Aniołów, a my, Polacy, zniechęceni, sparaliżowani, zapadnięci w marazm. Czyżby nad naszym krajem władzę miały silniejsze diabły niż to było na Węgrzech?
  Coś z nami i naszą wolą nie w porządku.

 3. JO said

  ad.2. Analizujac wiec Mazowiecka – ZJUDEIZOWANA w 99.9 %, czy ten promil Tradycyjnych Katolikow na Mazowieckiej wsi cos Moze Aktualnie zmienic?
  Cos troche napewno, zrobic wylom wiekszy i wiekszy ale na cos wiekszego potrzebuja Tradycyjni Katolicy CZASU, a przeciez Zyd-Masoni nie spia i uzywaja wszystkich mozliwych zbrodniczych i niezbrodniczych mozliwosc by Tlum w PRL trzymac w FALSZU Posoborowego JPII „Kosciola”

 4. Dictum said

  Panie JO, Pan ma rację. Ale to troszeczkę obok tematu.
  Wiemy, że Orban jeździł jak emisariusz po całym kraju i rozmawiał z ludźmi. Dziś wielu Polaków pewnie zachowałoby się podobnie, jak Węgrzy (mam nadzieję, że ze świadomych patriotów i z patriotów, których należałoby dobudzić, ocknąć, zrobiłaby się większość). Tylko my nie mamy swojego Orbana.

 5. klub inteligentów gazety polskiej said

  Szkandal! Dyktator! Aj waj!

 6. slowianin14 said

  Dajcie nam Bogowie takiego viktora a my wam oddamy wszystkich donkow bronkow jarkow lesiow jankow januszow…

 7. JO said

  Bysmy mieli swojego Orbana, ale pozwolilismy go POWIESIC….

  Mamy wielu Orbanow, ale teraz po doswiadczeniu z e Sw Pamieci Lepperem, oni lepiej sie chowaja I czekaja na to az Lemingi sie nawroca albo Wygina….a reszta Katolicka zacznie Dzialac Wspolnie.

 8. Kiersztyn said

  Marzę o takim Orbán’ie dla Polski. Potrafi żyć w zgodzie z Rosjanami i dali mu za to kredyt 10mld. €uro!! na budowę eletrowni atomowej! A to dla małych Węgier bardzo dużo.

 9. Tekla said

  Niestety Orban Viktor raz za razem zostaje podstępnie szkalowany ,,polskie merdia”pokazuja go w jak najgorszym swietle.
  .
  http://wiadomosci.onet.pl/prasa/mafia-orbana/gywd9

  Niestety na Wegrzech tez rosnie ,,opozycja” juz tam soros trzyma łapę.. przeciez nawet język zna!!

  tak banda sorosa baluje w Budapeszcie na wyspie św. Małgorzaty

  http://www.soros.hu/foto/S/1997/01-Vasarhelyi%20Miklos%2080.%20szuletesnapja/

  Trzeba przyznac ,ze Orban Viktor to niezwykle inteligentny polityk ,naprawde ma cięzko a jeszcze światowe koligacje chazarów utrudniaja Mu ta cięzką harówę!!

 10. Zerohero said

  @8, Kiersztyn

  Łaski Rosjanie nie zrobili. Interes korzystny dla obu stron. Oczywiście Polacy zapłacą 2 razy więcej, „byle od ruska nie brać”.

 11. Joe said

  Polacy musza zadac sobie pytanie…Na ile POmogli Donkowi przez te okolo 10 lat…rozwalania Polski???Ze otrzymal taka nagrode od swoich chlebodawcow z Niemiec.Adolfowi nawet sie nie snilo to.. ..co Donek zrobil ze swoja MATRONA Makrela
  z Polska i Narodem Polskim…WIATRAK….
  A o W.Orbanie…dobrze POmarzyc.

 12. Kiersztyn said

  Panie Zerohero, a Pan by pogardził taką „kapustą” i korzyściami, wszak kto ma pod dostatkiem prądu ten król. Orbán nie szczekał na Rosjan i korzysta, bo nie doi ich, ale blisko do tego.

 13. Zerohero said

  Przecie piszę. Interes korzystny dla obu stron. Węgrzy o ile pamiętam mają już atomówkę zbudowaną przez Rosjan i chodzi o rozbudowę. To obniża koszty, poza tym Rosjanie są nieźli w te klocki, to akurat dziedzina w której maja konkurencyjne produkty. Cena była atrakcyjna. Polacy nie rozpatrują atomowej oferty Rosjan choćby w celu nacisku negocjacyjnego na Francję.

  Antyrosyjski porypizm widzimy w pełnej krasie w Polsce. np. narzekanie na drożyznę rosyjskiego gazu i namawianie by kupować gaz jeszcze droższy z Kataru. Narzekanie na niepewność dostaw gazu z Rosji i popieranie banderowców, którzy tej niepewności sprzyjają.

  Bułgarów właśnie popie…ło. Zamierzają pozbyć się całego porosyjskiego uzbrojenia. Ciekawe za co kupią nowe. W Bułgarii już są marsze głodowe, upadają banki. Energia droga, bo przejęta przez pejsów, ale Bułgaria torpeduje South Stream. Pewnie też chcą gaz z Kataru. A Bułgarki na ulice. Zadowalać klientów na wolnym rynku handlu ciałem.

 14. krzysiek said

  Jaki z niego przywódca to Węgrów trzeba pytać,ale doprowadził swój kraj do największego zadłużenia w historii,nawet Polska ma mniejsze zadłużenie.

  http://www.dlugpubliczny.org.pl/pl/metoda-liczenia

 15. u said

  Duraki to my jestesmy! Dlaczego te polityczne kanalie co nas obsiadly podskakuja do Rosji jak wszy na grzebieniu, a nie pamietaja starej prawdy zyciowej, ze „pokorne ciele dwie matki ssie.” Orban pamieta i ssie Bruksele i Moskwe, dzieki temu nieowce Madziary maja swietlane perspektywy, a nie przegnojone jak my.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: