Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Sondaż opinii publicznej: przyjaciele i wrogowie Rosji

Posted by Marucha w dniu 2014-10-12 (Niedziela)

51% Rosjan uważa, że najbardziej przyjazne stosunki Rosja ma obecnie z Chinami. Do trójki najlepszych przyjaciół zaliczane są również Białoruś i Kazachstan. Grono pobratymców opuściły Niemcy. Triadę największych wrogów Rosji twarzą Stany Zjednoczone, Ukraina i Unia Europejska. Polska na szóstym miejscu.

We czwartek Wszechrosyjski Ośrodek Badania Opinii Publicznej (WCIOM) opublikował wyniki sondażu przeprowadzonego wśród Rosjan na temat wrogów i przyjaciół Rosji. 51% ankietowanych za najbardziej przyjazny Rosji kraj uznało Chiny.

W 2008 roku w analogicznym sondażu Państwo Środka również zajęło pierwsze miejsce wśród największych przyjaciół Federacji Rosyjskiej, ale sześć lat temu uważało tak jedynie 23% respondentów. Na drugim miejscu znalazła się Białoruś, na którą wskazało 32% badanych (w 2008 r. 14%). Na podium trafił również Kazachstan z 20% (8%). Do dobrych przyjaciół Rosjanie zaliczają również Indie (9%). Dalej w klasyfikacji są Brazylia (4%), Kuba (4%) i Argentyna (3%).

WCIOM podkreśla, że ostatnie dwa kraje znalazły się w rankingu po raz pierwszy i od razu trafiły do pierwszej dziesiątki. Jedynie 2% respondentów do dobrych partnerów Rosji zalicza byłe republiki radzieckie, Armenię i Mongolię. O Polsce w 2008 roku uważało tak 2% ankietowanych, a dziś jedynie mniej niż 1%. Największy spadek zaliczyły Niemcy. W 2008 roku 17% Rosjan uznawało Berlin za jednego z głównych partnerów Moskwy, obecnie tylko 2%. Do przyjaciół Rosji nie zalicza się już również Francja, która z 6% spadła do 1%.

Odpowiedzi na pytanie o najlepszych partnerów Rosji świadczą o tym, że w ciągu sześciu lat w świadomości Rosjan dokonała się znaczna zamiana. Obecnie do tego grona należą głównie kraje BRICS i te, z którymi Moskwa zacieśnia stosunki handlowe po wprowadzeniu sankcji przez Zachód.

Bardziej przewidywalne były odpowiedzi Rosjan na pytanie, które państwa są najbardziej nieprzyjaźnie nastawione wobec ich kraju. Niekwestionowanym zwycięzcą rankingu zostały Stany Zjednoczone. Aż 73% ankietowanych wskazało na ten kraj. Pomimo tego, że USA zawsze uważane były za wroga numer jeden Rosji, to skok jest znaczący, bo o 48 punktu w porównaniu do poprzedniego sondażu.

Rosja ma również bardzo złe stosunki– jak utrzymują jej obywatele – z Ukrainą. Odpowiedziało tak 32% badanych. Dalsze miejsca należą do krajów, które poparły sankcje wobec Moskwy: Unii Europejskiej (10%), Niemiec (10%) Anglii (9%). Na szóstym miejscu znalazła się Polska z 6%. Ale w porównaniu do 2008 roku zmiana jest nieznaczna, jedynie o 1%.

Na listę wrogów Rosji trafiły również Kanada, Australia i Włochy, które wcześniej nie były wymieniane. Natomiast o krajach bałtyckich Rosjanie zaczęli myśleć trochę cieplej. W 2008 roku 6% badanych uznało, że odnoszą się one wrogo wobec ich kraju, dziś to jedynie 1%.

Niespodzianką jest Gruzja, która nie jest już zaliczana do największych nieprzyjaciół Federacji Rosyjskiej. Takiego zdanie jest już tylko 1% ankietowanych. W porównaniu do poprzedniego badania to olbrzymi spadek. Wówczas 25% respondentów wymieniało to państwo wśród wrogów swego kraju.

http://polish.ruvr.ru

Komentarze 4 do “Sondaż opinii publicznej: przyjaciele i wrogowie Rosji”

 1. robertgrunholz said

  A Izrael nie trafił nigdzie? Biedne…

 2. slowianin said

  .cytat….Triadę największych wrogów Rosji twarzą Stany Zjednoczone, Ukraina i Unia Europejska. Polska na szóstym miejscu. (jak pisze autor) Nie rozumię- wszak Polska wcielona do Unii nie może być na szóstym miejscu – zatem będąc w Unii jest na piątym a nie oddzielnie- logiczne??

 3. slowianin said

  cyt. Triadę największych wrogów Rosji twarzą Stany Zjednoczone, Ukraina i Unia Europejska. Polska na szóstym miejscu…..przecież polska wcielona zostala do Unii więc nie może być na szóstym miejscu (osobno)

 4. Romank said

  Rosjanie doskonale wiedza, ze Polacy sa im bardzo przyjazni i lubia Polakow…
  i nawet ci ktorzy sa anty po poznaniu osobistym Rosjan zmieniaja szybko orientacje,,tak jak i Rosjanie…a znam i takich ktorzy bardzo byli antypolscy:-)))

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: