Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Voodoosch o MSZ Chin: USA kreują kryzys, a…
  Listwa o Wolne tematy (57 – …
  Peryskop o Wolne tematy (57 – …
  Peryskop o Amerykańscy naukowcy opracowal…
  Listwa o Wolne tematy (57 – …
  misieku o Wolne tematy (57 – …
  Enya o Amerykański liberalny komik kr…
  Piskorz o „Berlingowcy. Żołnierze tragic…
  Peryskop o Wypadek w Chorwacji…czy…
  Piskorz o „Berlingowcy. Żołnierze tragic…
  Maverick o Wolne tematy (57 – …
  Piskorz o Wolne tematy (57 – …
  bryś o Amerykańscy naukowcy opracowal…
  Greg o Wolne tematy (57 – …
  Krzysztof M o Wolne tematy (57 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 617 obserwujących.

My, Polacy, jesteśmy Serbami

Posted by Marucha w dniu 2014-10-13 (Poniedziałek)

„Kosovo Polje” to miejsce historycznej bitwy pomiędzy Serbami, a Turkami. „Kos” w języku serbskim oznacza to samo co w języku polskim, mianowicie kosa: ptaka, który gwiżdże; to właśnie w Kosowie zbierały się chmary tegoż ptactwa.

Ta ziemia od wieków należała do Serbów i była chrześcijańska. Zamieszkiwali ją również muzułmanie – Słowianie, w szczególności Bośniacy, którzy w czasach panowania Imperium Ottomańskiego zostali nawróceni na islam.

Dawny wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, pan Cheney, był właścicielem ogromnej firmy budowlanej „Haliburton”. Firma ta postanowiła zbudować ogromne rurociągi od Morza Kaspijskiego aż po włoski Triest i albańskie Vlore. To właśnie w Morzu Kaspijskim znajdują się wielkie złoża tzw. „ciężkiej ropy”. Było to ogromnym przedsięwzięciem i wymagało zgody oraz pełnego posłuszeństwa rządów wielu państw, między innymi Gruzji, Jugosławii, Albanii i Ukrainy. Sam pomysł nieszczególnie wyszedł, a informacje o nim tajemniczo z sieci w znacznej ilości zniknęły, jednak po dziś dzień można poszukać o nim informacji, a zwie się on AMBO Project.

Nowy Jork spróbował wymusić na rządach wyżej wymienionych państw podpisanie tzw. „Propozycji z Rambouillet”, na mocy której pod zarząd Ameryki oddać miano kontrolę nad lotniskami, autostradami i całym transportem tychże krajów. Prezydent Miłosiewicz nie zgodził się na podpisanie dokumentu sprzedaży Jugosławii i wtedy właśnie rozpoczął się chaos.

Z pomocą Ameryce przyszedł usłużny filantrop George Soros, ze swą grupą „Otpor” – siostrą ukraińskiego „Udaru” o sposobie działania i celach podobnych do działaczek FEMEN, Pussy Riots, a znanego szczególnie z finansowania Solidarności, ustawienia obrad Okrągłego Stołu, opracowania do spółki z Jeffreyem Schasem „Planu Balcerowicza”, ze wszczynania rozrób i rewolucji przez Egipt czy Syrię po ukraiński Majdan, jak i okradania państw drugiego i trzeciego świata za pomocą tzw. „piramid finansowych”.

Wielce zdziwiony musiał być wtedy Milošević słysząc pod swoim adresem groźby i wulgaryzmy, a pamiętając, iż za jego wyborem na prezydenta stała właśnie Ameryka. Postanowiono jak najszybciej zastosować stary sposób podniecenia nigdy wcześniej nie istniejących konfliktów religijnych i etnicznych i znikąd pojawiła się nagle grupa rozmodlonych muzułmanów, którzy mieli być w tejże Serbii od zawsze dyskryminowani. Podobny scenariusz udał się z powodzeniem w Indonezji, w Syrii i w Iraku.

Pomocna okazała się też Turcja, której prezydent Clinton obiecał „Wielką Albanię”, mimo jej teoretycznej świeckości. Grupa „Otpor” dalej podnosiła podobizny Miloševića z napisami „zbrodniarz” i „tyran”, a w tym samym czasie znikąd pojawili się tajemniczy biznesmeni kupujący ziemie w Kosowie, a meczety stały się nagle wypełnione po brzegi wiernymi.

George Soros razem z usługującym mu byłym komunistą Salimem Berisza urządził również w Albanii „piramidy finansowe”, co wykończyło gospodarkę kraju, tysiące Albańczyków zmusiło do popełniania samobójstwa i emigracji. Katolików ze Szkodry zaczęły wykańczać bandy zamaskowanych napastników, mordowali oni w szczególności mężczyzn za grzechy ich pradziadków. Było to słynne prawo honorowe Leka (Leke Kanun), wielce podobne do sycylijskiego vendetty.

Prezydent Milošević oczywiście dostrzegał panujący chaos, lecz mimo to wystrzegał się od użycia wojska przeciwko masom napływających z Arabii Saudyjskiej fanatyków i najemników przeszkolonych do przeprowadzenia rewolucji. Zmienił jednak zdanie, kiedy pewnej nocy w Kosowie nieznana grupa zawodowych snajperów w ciągu 24 godzin wymordowała dziesięć tysięcy niewinnych Serbów. Wysłanie wojska do Kosowa w obronie Serbów przed fanatykami i opłacanymi przez zagranicę zbrodniarzami okazało się być tą zapałką, na którą czekali wiceprezydent Cheney i pan Soros. W końcu prezydent Clinton miał już powód, by móc zbombardować kraj.

Do Kosowa przeniesiono znanych już z Albanii zakapturzonych bandytów, którzy wyganiali ludzi z domów, przejmowali szkoły i budynki publiczne. W Bośni, samych Bośniaków wyrzucano z ich własnych domów całymi rodzinami i wystrzeliwano na podwórzach. Prasa i media (w znacznej większości będące własnością Niemców) oskarżyły o te zbrodnie Serbów, choć Serbowie i Bośniacy nigdy nie byli wobec siebie wrodzy. Serbów oskarżano o Srebrnicę, gdzie nie było prawie w ogóle żadnych muzułmanów.

Hacim Taci, późniejszy przywódca Kosowa na czele armii albańskiej (KLA) mordował wszystkich napotkanych Serbów w rytm wysadzanych czterystu Cerkwi, co miało udowodnić światu, iż chrześcijaństwa w Kosowie nigdy nie było. Tego wszystkiego dokonywano przy ogromnej pomocy wojsk NATO. Samoloty państw zachodnich demokracji doprowadziły do bezpośredniej śmierci dwóch, a do ranienia sześciu tysięcy Serbów. Wykonano ponad dwa tysiące nalotów i użyto ponad tysiąc pocisków manewrujących „Tomahawk”. W trakcie bombardowań zniszczono bądź uszkodzono ponad dwadzieścia pięć tysięcy obiektów, w szczególności obiekty przemysłowe, energetyczne, mosty, stacje radiowe i telewizyjne, drogi, trakcje kolejowe i lotniska.

Zniszczenie zakładów przemysłowo-chemicznych, jak i używanie przez NATO amunicji ze zubożonym uranem doprowadziło do ogromnego skażenia całego kraju, czego efekty widać po dziś dzień. Po tym, jak Chiny zaczęły nadawać prawdziwe wiadomości o zbrodniach dokonywanych przez wojska NATO, zbombardowano również ambasadę chińską.

Dzisiaj Kosowo jest niestabilnym gospodarczo państwem, którego ogromną część terytorium zajmuje jedna z największych na świecie baz wojskowych, należąca oczywiście do Ameryki. Kosowem rządzą ludobójcy i mafiozi, a większa część zysków ich jak i samego tworu pseudo-państwowego pochodzi z handlu narkotykami, bronią, samochodami oraz ludzkim towarem. Od niedawna najbardziej lukratywnym biznesem jest również handel ludzkimi organami, co zdają się rozumieć również faszystowskie władze Ukrainy. Izraelskie firmy wydobywcze są w tym samym czasie zajęte rabowaniem Kosowa z ogromnych złóż całej tablicy Mendelejewa, a w szczególności z diamentów.

Camp Bondsteel w Kosowie.

Projekt AMBO się nie udał, ale pozwoliło to wykończyć niewinny kraj ku uciesze zwolenników imperialnej polityki Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Stworzyło to też przyczółek dla światowego handlu nielegalnymi towarami i szkolenia najemników – innymi słowy, terrorystów, wysyłanych z jednego kraju do drugiego, gdzie jeszcze należy zaprowadzić demokrację, bądź zrobić na złość Rosji czy Chinom. W tej sytuacji uważam, iż każdy prawdziwy Polak jest w głębi serca Serbem i winien pamiętać o jednej z największych zbrodni ludobójstwa po II wojnie światowej.

Dziękuję za wiele informacji panu Fran SA.
Robert Grunholz
http://rgrunholz.wordpress.com

Komentarze 43 do “My, Polacy, jesteśmy Serbami”

 1. Anka said

  Jest to jedna z największych zbrodni światowego lewactwa.

 2. JKowalski999999 said

  „nawróceni na islam” – proponowałbym bardziej neutralne „przyjęli islam”…

 3. NICK said

  Ludobójcy. Słowianobójcy.
  Jakżeż szybko Nas eksterminują. Jak spychają terytorialnie.

 4. Zbyszko said

  Polakom, tak jak kiedyś Serbom, także przykleja się na świecie łatkę zbrodniarzy, którzy m.in budowali obozy śmierci… Czy ktoś może ma jeszcze jakieś wątpliwości, że już jedyną i ostatnia szansą dla Polaków (i nie tylko), jest Matka Boska Królowa Polski?

 5. Zbyszko said

  Miloszewicz wstawiony tam przez amerykanów pewnie miał do wyboru Brukselę, albo Hagę. Jak wiemy wybrał… Hagę.

 6. NICK said

  A teraz zadam BARDZO POWAŻNE PYTANIE.
  Kiedy, na skalę ludobójczą, zaczną Nas – Polaków, eksterminować ?
  Pytanie do wiedzących lub przypuszczających… .

 7. JO said

  ad.6. Juz to robia od conajmniej powtornie od 20 lat.

 8. NICK said

  Chodzi mi o zmasowane, jednorazowe ludobójstwo.
  (chodzi to za mną od wielu lat i nawet trochę dziwi, że żyję)

 9. Filo said

  A to ci heca.
  Akurat rozpisalo mi sie na temat Serbii pod artykulem pt: Rosja naklada kolejne sankcje na Polske.
  Na razie moderator trzyma, ale ten moj wpis pasuje do powyzszego artykulu. Ten wpis tez pewnie przytrzyma bo beda linki do artykulow. Ale zachecam do obejrzenia.

  Chodzi o to, dlaczego Rosja nie mogla pomoc Serbii.
  Bo w gabinecie u Jelcyna wysiadywal Chodorkowski, ktory opowiadal Czeczencom co planuje rosyjska obrona przeciwko wojnie czeczenskiej wywolanej przez USA Arabie Saudyjska i Izrael. Jak zwykle chodzilo o rope i gaz z Basenu Morza Kaspijskiego. I potem sie okazalo, ze oddzialy rosyjskie w Kosowie nagle dostaly nakaz odwrotu; nikt wtedy nie wiedzial z jakiego powodu. Doszlo do tego, ze rozni zolnierze rosyjscy zostali w Serbii wbrew rozkazom zeby bronic Kosowa; niestety sila zlego na jednego.
  Serbowie do tej pory wierza, ze gdyby Rosjanom pozwolili zostac w Kosowie …to moze nie byloby teraz bazy USA i w Kosowie i Bosni. I nie byloby glodu.
  Teraz wdzieczni Serbowie pomagaja w Doniecku a Serbia powiesila na kolku na razie swoje czlonkostwo w Unii bo nie uznala sankcji przeciwko Rosji.
  I szkoda, ze do Polakow nie dotarlo ostrzezenie Miloszewicza:
  Ze Slowianie powinni sie trzymac kupy bo nas Zachod zupelnie zniszczy wszystkich po kolei:

  Ukraina w plomieniach, Bosnia rozwalona na jakies glupie czesci zdycha z glodu; w Chorwacji wyjadaja ze smietnika, Czarnogora w rekach obcych oligarchow, przepiekne wyspy Jadranu (Adriatyku) posprzedawane bardzo podejrzanym milionerom; Kosowo stalo sie centrum kryminalnym Europy; strefa wolna od dochodzen kryminalnych, a szef KLA jest nieustannym prezydentem tego przestepczego tworu.

  A polskie wojska dalej tam stacjonuja. I co tam robia? na zlosc Rosji siedza w bazie NATO.
  Pilnuja Serbow z Mitrowicy, zeby nie zaatakowali muzulmanow!

  Bigos po balkansku:

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1020229,title,Bigos-po-balkansku-czyli-jakie-sa-zadania-pols

  Donald Tusk w Kosowie. Pilnuje zeby nikt nie obrabowal fabryki nerek. Tragiczne, ze akurat przybykl do Kosowa w Dzien Niepodleglosci Polski … i islamistow???


  kich-zolnierzy-w-Kosowie,wid,16373218,wiadomosc.html

  Organ trade in Kosovo:

 10. Filo said

  4
  Zbyszko
  Jedyna szansa dla Polakow jest, zeby modlili sie do Matki Boskiej o rozum i popieranie tych co sie bronia przed przemoca ludobojcow. Na razie mamy bardzo mierne wyniki. Popieramy islamistow i banderowcow.

 11. Wosiu said

  Wszystko OK w artylule, poza bzdurami o zabiciu 10.000 ludzi jednej nocy przez snajperów.

 12. Filo said

  11
  Wosiu
  A jednak
  Chodzilo o to, zeby Serbow w ogole w Prisztinie nie bylo.
  Nawet jesli bylo 8900 Serbow
  tej nocy byla straszliwa masakra ludnosci cywilnej w dzielnicach zamieszkalych przez Serbow.
  Wosiu niech sie nie bawi w USA Police Forces.
  Chodzilo o to , zeby pokazac, ze w Serbii nie bylo Serbow.
  I nikt nie mowi o snajperach.
  Wosiu na ogol nie jest glupi.
  Niech pomysli i sprawdzi, ze w Kosowie najmniej bylo jihadistow. Nigdy wczesniej ich nie nie bylo.Byli Sziptary – urodzeni w Kosowie. W Albani byli jagmares, ktorzy pierdolili o LeKe Kanun.
  A rzadzil nimi Soros.

 13. ENKI said

  W roku 965 Ibrahim Ibn Jakub zapisał: „I w ogóle Słowianie są to ludzie odważni i zaczepni. Gdyby nie było wśród nich rozdwojenia wskutek wielu rozgałęzień ich pokoleń (plemion) i rozdrobnienia ich plemion, żaden lud na ziemi nie mógłby się potęgą z nimi mierzyć.”
  Trzeba nam wiedzę o Słowianach przekazywać w środowisku i zachęcać do kontaktów z bratnimi narodami. Wtedy każdy może się przekonać, jak wiele wartości i tradycji nas łączy, jak łatwo nam się porozumieć. Takie więzy przyjaźni trwają całe życie.

 14. hulsz said

  ad.6 miekkie ludobojstwo juz ma miejsce brak pracy brak godziwych zarobkow sluzba zdrowia w rozsypce wszechobecna bieda czesto kamuflowana ze wstydu przed innymi ubywa nas z roku na rok

 15. Przecław said


  Zapomniany film o tym jak niemcy postępowali z polskimi dziećmi. W Polsce Tusków, Kwaśniewskich i Mazowieckich nie ma miejsca na takie filmy.
  Słowianobójcy zmienili troch swoje metody /na jak długo ?/, ale afekt ten sam.

 16. hulsz said

  ad.10 sama modlitwa nie wystarczy przeciez do czegos Bog dal nam glowe i rece kiedys w te rece bralo sie miecz teraz wystarczy dobra pukawka

 17. Artykuł na Gajówce, masa wejść na blogu, przekopiowywanie go na inne strony (między innymi na Polish Club) i masa polubień na pejsbuku świadczą o tym, iż udało mi się trafić w bardzo istotny temat. Wywołał on poruszenie znacznie większe niźli tematy, które dotyczą Polski i dnia dzisiejszego. Cieszę się z tego bardzo. To choć trochę usprawiedliwia nas jako Naród. Może dowiedzą się o tym również i Serbowie… Tak, by nasi bracia wiedzieli, iż nie wszyscy w Polsce wykrzykują slogany z niemieckiej telewizji.

  Panie NICK, to kwestia piętnastu lat jeśli coś wielkiego nie zmieni sytuacji.

  Tak, zbrodnia na Serbach to zbrodnia na wszystkich Słowianach. Jedna z największych zbrodni ostatnich dziesięcioleci. Nawet nie zbrodnia, co masowe LUDOBÓJSTWO światowej oligarchii i anglosasów na naszym plemieniu.

 18. NICK said

  P. Hulsz.
  (16) Słuszna uwaga.
  (14) „Miękkie” tak jak też pisał P. JO – trwa w najlepsze. Bez mydła.
  Uściślę więc. Kiedy będziemy mieli drugą Serbię. Z ludobósjtwem a to kilku a to kilkudziesięciu tysięcy Polaków na raz, ze skażeniem powietrza zubożonym uranem i innymi, podobnymi, ze skażeniem wody wodociągowej… . Ciągle to nad Nami wisi. Podobnie jak kilkanaście bomb nuklearnych. Co jakiś czas samo przychodzi do głowy to pytanie. Jeśli to nastąpi to kiedy… . A może jednak siła modlitwy jest wielka? Bo zawsze jak myślę o najpoważniejszych sprawach, zwracam się do Pana Boga… .

 19. Romank said

  Panie Robercie… napisal pan pare ewidentnych klamstw i pierdol- jakie sie wydaja pochodza od pana Fran SA…
  Po pierwsze : My Polacy jestesmy Serbami….. tak krowa to piekny ptak:-)__)_)
  2 Kosovo bylo ziemia Slowian Poludniowych,,,chrzecijanstwo jak i islam byly jednymi z wielu religii wczesniej byla tam Rodzima Wiara…
  3, Pan Cheney nie jest wlascicielem Haliburton..ale byl jej CEO…duzo akcji dostal stajac sie jej jednym z powaznych udzialowcow dopiero, kiedy odchodzil z firmy do Bialego Domu zostawiajac jej kontraktow rzadowych na przyszle dziesieciolecia…i mase subsidiaries,,z czolowymi- jak KBR
  http://en.wikipedia.org/wiki/Halliburton
  4.Konflikt z Jugoslawii” Otpor „ma zupelnie inna historie..i nie jest siosta ukrainskiej rewolucji..ale raczej arkuszerem..doswiadczonym w wielu poprzednich porodach kolorowych bekartow.
  Historia Otporu jest prozaicznie prosta, jak pan chce dostacze panu infrmacji…a jak pan chce niech pan sam szuka radze panu skupic sie na Instytucie Einsteina i postaci doktora Gene Sharp…z Harvardu,… Wiekszosc jego prac to poprostu zebranie , poprawione i ulepszone rozwiazan, metod i sposobow Pierwszej Polskiej Solidarnosci, ktore najlepsi naukowcy amerykanscy wyciagali od bylych Solidaruchow, ktorzy poznaja cale rozdzialy w ich opracowaniach.
  5. Soros nie finansowal zadnej Solidarnosci…nigdy…!!!! Finansowal Fundacje Batorego…
  6. Rozwalenie Jugoslawii bylo doskonale planowana akcja Pentagonu..celem oslabienie pozycji Rosji i usadowienie na terenie Kosowa wielkiej rozdzielni paliwa..do tego potrzebne jest rozwalenie i podporzadkowanie calego Lewantu z iranem wlacznie ..Jak narazie Kosowvo jest bezuzytecznym i tylko pociaga za soba horrendalne koszty. Nie jest tez do utrzymania na dluzsza mete..stad proba destabilizacji i oderwania Ukrainy z postawieniem na banderowcow jako element rozwalajacy Slwoianszczyne- taki sam jak Horvatscy Ustase od ktoryc sie zaczal process rozwalenia Jugoslawii…
  Niech pan uwaza co pan pisze…a najlepiej niech sie pan nie da wypuszczac starym cwaniakom..jak chca niech sami pisza…na swoj rachunek..ipod swoimi ksywkami.

 20. Panie RomanieK – Pan chyba nie na poważnie wziął tak dosłownie nazwę artykułu. Oczywiście, iż wcześniej panowało tam pogaństwo, podobnie jak i tutaj. To nie umniejsza naszej przynależności genetycznej do jednej rodziny. Z tego co się orientuję, to w czasie kryzysu w Kosowie pan Cheney POSIADAŁ już te znaczące akcje, czy było jednak inaczej? Otpor to był tylko przykład działalności, nie sama istota całościowej rewolucji. Ale z chęcią mimo wszystko zapoznam się z dodatkowymi informacjami na ten temat. Co do finansowania Solidarności przez Sorosa – poszukamy. 250 milionów nie wzięto znikąd. Co do punktu szóstego to nie widzę sprzeczności między nim, a moim artykułem. Wymieniłem osłabienie Rosji jako jeden z powodów, całkiem istotny. Sam fakt posiadania międzynarodowej bazy do szkolenia terroryzmu i możliwość wyciągania z tego tworu jego złóż to dodatkowe profity. Poza tym obaj wiemy, że nieraz trzeba też zacisnąć zęby, zaryzykować i sprowokować. Jak Pan widzi, opłaciło się. Odezw jaki rzadko 🙂

 21. Przecław said

  19, 20
  My Polacy jesteśmy nie tylko Serbami, ale także Chorwatami, a pewno i Słoweńcami, oczywiście nie w sensie dosłownym, ale bardzo bliskim znaczeniu tych słów.

  Dzień dobry – po serbo chorwacku – dobar dan
  dobry wieczór – dobar vecer
  do widzenia – dovidenja
  rozumiem – razumijem
  co to znaczy ? -sto to znaci ?
  dobrej zabawy – dobra zabava
  Tak podobnie nie jest nawet po czesku czy rosyjsku.

  Trudno więc o bliższe sobie języki. Historyczna nazwa Wielkopolski to Biała Serbia, Małopolski to Biała Chorwacja /równolegle także Ruś/. Czego trzeba więcej ?

  Panie Robercie, co dzieje się z Franem SA ?

 22. Panie Przecławie, to bardzo dobre pytanie, na które nikt z Gajówkowiczów nie potrafił mi sensownie odpowiedzieć. Opierałem się na tym, co Pan Fran SA pisał już spory czas temu, zapisałem co uważałem za interesujące i wykorzystałem do napisania powyższego.

 23. NICK said

  Zadałem to pytanie jakiś czas temu. Szanowny Gospodarz rzekł (mniej więcej): „za to pojawił się Pan Filo”… .
  Czyli, po staremu. Niedługo moją nową ‚ksywą’ będzie „CINK”… .

 24. Romank said

  Panie Nick jesli mozna radzic neich pan sie przezwie Kcin:-))))
  BO jak panu wiadomo My Polacy jestesmy.. Serbamy, Horwatamy, szwagramy, wujkamy, bracmi szwgrowego znajomego, swego ojca krewnymi i na dupe mowimy perdel:-)))a pozatym to my som mondrzy:-)) krucafux,,.

 25. Romank said

  Panie Robercie- chce pan wywolac poruszenie niech pan napisze- ze panska narzeczona daje za darmo kazdemu. A potem wysle jej ojca- zeby tlumaczyl chetnym, co pan mial na mysli.

 26. NICK said

  P. Roman, mimo starań, ma. Zaostrzenie.
  (Grisza – wybacz).
  Panie Romanie, pozostając na zawsze, z wielkim szacunkiem… . Do – jutra, proszę.
  My – tu – mówimy – o – dziś – i – jutro.

 27. Wosiu said

  Co do tytułu, powiem tak:

  ocenia się, że jeszcze w X wieku język Polski i Czeski brzmiały tak samo, pewnie jak i obecny Serbo-Chorwacki też.

 28. Przecław said

  Nadal języki słowiańskie są bardzo bliskie, dzielą je różne sposoby zapisu i obce naleciałości, które wchodzą do języka równolegle obok słów rodzimych, całkowicie ich jednak nie wypierając. Od nas samych zależy których słów będziemy używać. Jeżeli będziemy mieli świadomość, aby wybierać słowa rodzime, to w krótkim czasie powstanie wspólny język słowiański, zrozumiały we wszystkich krajach słowiańskich. Jak wiadomo tej świadomości brakuje, choć jeszcze w czasach PRLu przestrzegano nas w szkołach przed „makaronizmami” Teraz odwrotnie, Gwiazda Śmierci serwuje ludziom całe zwroty i zdania zapożyczone z żargonu parchatego Wall Street i Broadwayu / w tym ostatnim lubował się „baron” Kydryński /.

 29. Marucha said

  Re 28:
  Czy wie Pan, że powstało nawet kilka projektów uniwersalnego języka słowiańskiego, dziwnie zrozumiałych dla chyba ogromnej większości Słowian?
  Chyba najbardziej znany jest Slovio: http://www.slovio.com/
  Także Medžuslovjanski jezyk: http://steen.free.fr/interslavic/

 30. Romank said

  ANO…a BIblie i Mszal Cyryl napisal w jezyku…”starocerkiewnym”:-))) Siadl i napisal..z niczego napisal …
  Nie wiem czy panu mowilem..kiedys mielismy crew..wszyscy prawie..i Serby i Slovaki, Ruskie Ukrainiec i Polacy po trzech tygodniach robot odchodzila taka mamalyga- jak zloto:-))) a wygodna:-)) zrozumiala…dla wszystkich… na chrzcinach zauwazyla to jedna z Rosjanek i wola – Baby…. te czorty nowuju mowu pridumaly…

 31. Filo said

  19
  RomanK
  Niech sie pan przestanie wyglupiac i raczej sprawdzi informacje:

  http://en.metapedia.org/wiki/George_Soros

  Paragraf pt. Biography:
  „… Soros also gave funds to the underground Solidarity Movement in Poland, Charter 77 in Czekhoslovakia and the Soviet physicist Andrei Sakharov

  http://keywiki.org/index.php/George_Soros

 32. Filo said

  27
  Wosiu
  Niekoniecznie tak samo.
  Moze chorwacki mniej ale serbski ma wiecej nalecialosci tureckich.
  baszta (ogrod), kapidzik (furtka), dziuwecz (jarzyny), pirindze (ryz), cypele (buty) itp.

  hleb sie mowi w Chorwacji; w Serbii: kruh, vlak (pociag) w Chorwacji, w Serbii: voz.
  Mnie to zaskakiwaly takie wyrazy jak ” prst” – palec i prsten; (stad chyba pierscien) ale w Slowenii mowia tak jak po polsku: palec.
  A podkoszulek (majca) tak samo w Serbii jak w Rosji. Podobnie ‚ ajkula’ morski pas – rekin

  Nie jestem specem od slawistyki, ale zdaje sie, ze Slowianie stosunkowo pozno zaczeli pisac. Pamietam, ze ubolewal na tym Pawel Jasienica i plakal, ze na garnkach w Biskupinie nie ma autografow.,
  Moze w gajowce pojawi sie jakis slawista co zna temat.

 33. Przecław said

  dot.28
  Potrzeba wspólnego języka Słowian pojawiła sie ze zdwojoną siłą z chwilą upowszechnienia internetu. Często przecież spotykają się w sieci Słowianie pochodzący z różnych krajów i przyzwyczajeni tylko do swoich języków narodowych, mniej rozgarnięci nie próbują zrozumieć języków innych Słowian niż własny. Nie zdają sobie sprawy że jest to możliwe, często po prostu brak na to czasu, czasem odstrasza inny alfabet jak cyrylica. Powstaje sytuacja, że Słowianie zaczynają porozumiewać się między sobą w obcym języku, najczęściej angielskim, czasem jest to zrozumiałe aby udostępnić tekst użytkownikom z zewnątrz, najczęściej jednak wynika z ograniczenia umysłowego, chęci popisania się znajomością n.p.angielskiego i jest żenujące.
  Jeżeli dwaj użytkownicy decydują się na pozostanie przy swoich narodowych językach, to po pewnym czasie starają się używać słów zrozumiałych dla drugiej strony, w ten sposób samorodnie powstaje wspólny język słowiański. To właśnie miałem miałem na myśli, ci ludzie nie znają przecież zasad jakiegoś wspólnego języka słowiańskiego, nawet o nim nie słyszeli, ale prawdą jest że znajomość takiego języka wyraźnie pomaga.

  Ze slovio zetknąłem się, o medżuslovjanskim nigdy dotąd nie słyszałem. Moje pierwsze wrażenie jest takie, że ten drugi język jest znacznie lepszy od slovio ponieważ oparty jest na starocerkiewnosłowiańskim, a więc na wspólnym korzeniu i jest po prostu lepiej zrozumiały, po przeczytaniu kilku akapitów nie rozumiałem zaledwie paru słów.
  Dzięki za linki, ciekawe czy i kiedy doczekamy się że wspólny język słowiański będzie nauczany w szkołach ?

 34. Przecław said

  dot.32
  Filo
  Ale, o ile pamiętam Jasienica pisał o tekstach Welesa jako autentyku /”Myśli o dawnej Polsce”/.
  Jasienica pisał o odkryciu słowiańskiego pisma w W.Nowogrodzie, który zachował się na korze brzozowej porzuconej w bagnie. Jasienica tłumaczył, że pismo słowiańskie istniało także na terenach stricte polskich w czasach przedchrześcijańskich, jednak tutaj używano tabliczek sosnowych lub bukowych, które są na tyle nietrwałe, że do naszych czasów nie dochowały się. Raczej też nikt nie myślał o zabezpieczeniu ich dla potomności, tabliczki służyły główniedo celów użytkowych, takich jak prowadzenie rachunków. Wiadomo przecież, że papieru tutaj nie produkowano.

 35. Marucha said

  Re 34:
  O piśmie starosłowiańskim pisze Białczyński. Np:

  i parę innych artykułów.

 36. Przecław said


  To chór z Sanoka, uj nie w smak to rezunom, wszak twierdzą że to ich ziemia, nie lachiw.

 37. Filo said

  33
  Przeclaw

  W Jugoslawii istnial taki system, ze mlodzi mezczyzni z roznych stron Federacji spotykali sie w wojsku; zawiazywaly sie przyjaznie, wiec nie bylo problemu z porozumiewaniem sie i w Jugoslawii na ogol ludzie latwo przechodzili na ‚ekavski’ czy jekavski a nawet sziptarski (Gega- odmiana albanskiego) . Pamietam nawet takie rozne dowcipy na temat roznic jezykowych ale sa wszystkie brzydkie (pewnie dlatego pamietam)
  Zeby Slowianie mogli sie lepiej porozumiewac musialby byc jakis wspolny system polityczny lub ekonomiczny i wspolnej wymiany kulturalno oswiatowej. Kiedys Polacy studiowali na uniwersytecie w Belgradzie i byla taka wymiana. Nie mam pojecia jak jest teraz.
  Mnie jakos los tak dopomogl ze plynnie gadam i pisze w trzech slowianskich jezykach: polski, serbski i rosyjski.
  Probowalem czytac Hrabala po czesku. Pracowalem z Czechami w collegu i oni sie nie krepowali i jak ich cos meczylo to gadali po czesku. Zwierzal mi sie moj przyjaciel Michal, jak go rzucila panienka i bardzo cierpial z tego powodu; a potem zaczal na nia pyskowac:

  „Ne mozesz pochlopic: chrapala ze wszetkimi, na mnie se wykaszlala a kupila barak na podporu a ma svoje bydlisko” co mniej wiecej mozna przetlumaczyc: Nie mozesz zrozumiec, ze spala ze wszystkimi a na mnie sie wypiela, i kupila sobie dom z bezrobocia i teraz ma stale miejsce zamieszkania’.(staly adres)
  No wiec tragedii szekspirowskiej po czesku probowac czytac nie bede. I niestety niektore serbskie przeklenstwa mi przez gardlo nie przechodza, mimo, ze polska lacine kuchenna mam dosc dobrze opanowana.
  A poza tym to rzeczywiscie frajda jak mozna sobie swobodnie gadac w roznych slowianskich jezykach na raz. Wychodza rozne hece. Wspolny jezyk slowianski moze pozostawac wielkim marzeniem bo nie mamy tak bliskich kontaktow, ale kto wie…moze jakas lingua franca slowianska jest mozliwa.
  Teraz te slowianszczyzne i wspolny jezyk wybily Jugolom z glowy wojska NATO.

 38. Przecław said

  Co ja rozumiem przez tworzenie wspólnego języka słowiańskiego, na bieżąco ?
  Otóż, jeśli dajmy na to, Polak próbuje rozmawiać w sieci z Rosjaninem, a z różnych względów chcą pozostać przy swoich alfabetach, jest wtedy kilka możliwości. Jedna, to gdy Polak pisze po rosyjsku alfabetem łacińskim. Absolutnie zalecam w takim przypadku stosowanie polskiej transkrypcji, która jest lepiej przystosowana do języka rosyjskiego, i wszystkich słowiańskich, niż angielska, poza tym nie musimy się głowić jak co napisać i słowa układają się w sposób bardziej naturalny. Po pewnym czasie przekonujemy się, że z pozoru obce, rosyjskie słowa, napisane polskimi znakami stają sie swojskie i wiele z nich jest dokładnie takie same jak ich polskie odpowiedniki. Nawet słabo inteligentny Rosjanin powinien szybko pojąć zasady polskiej pisowni, o ile ich nie poznał wcześniej.
  Możemy też pisać wprost po polsku, unikając jednak trudnych i obcych dla Rosjanina słów, zwrotów i neologizmów, przy trudnych wyrazach można w nawiasie użyć rosyjskie odpowiedniki. Wkrótce przekonamy się, że już opanowaliśmy wspólny język słowiański na poziomie podstawowym, zrozumiały dla drugiej strony.

 39. JO said

  ad.38. Tak wlasnie jest…

 40. Filo said

  38
  Przeclaw
  Ja jestem starej daty, nie mam zadnych znajomych ani przyjaciol w Rosji, ani w Czechach czy na Slowacji; towarzysko z ludzmi ktorych nie znam osobiscie komputer mi sluzy wlasciwie tylko w gajowce, nie jestem na fejsbuku i prywatna korespondencje na e-mailu mam glownie po polsku i po angielsku.
  O ile osoby ktore pamietaja czasy PRL i lekcje jezyka rosyjskiego moga sobie lepiej poradzic ze slowianszczyzna, o tyle mlodsze pokolenie sobie bedzie radzic mniej.
  Nie wiem ile jest takich ludzi jak ja, ktorzy raczej wola personalne kontakty zwlaszcza w nauce jezykow. Wprowadzenie/tworzenie nowego jezyka na skale miedzynarodowa wymaga troche nakladow: rozpowszechnianie ( reklama) , podreczniki, tlumaczenia, slowniki, dystrybucja, stworzenie systemu nauczania itp.
  Natomiast jako hobby, to naturalnie mozna sie nauczac we wlasnym zakresie i traktowac to raczej jak rozrywke- lamiglowke ale w waskim gronie znajomych i przyjaciol z roznych panstw slowianskich o ile sie ich ma. Nie wiem jakby to wygladalo na przyklad na jakims portalu i ktoby sie tego mogl podjac; chyba hobbysta milioner..
  W nauce jezyka przydaje sie:
  motywacja
  przymus
  osobista korzysc
  materialy nauczania/nauczyciel

  W przypadku panslawonskiego jezyka przydatna tez jest znajomosc innych jezykow slowianskich. Znam przypadki, kiedy np. Polak probowal rozmawiac z Rosjaninem powolujac sie na podobienstwo jezykowe: zawod ( i kak tiebia zawut? i: rabotaju na zawodie) kawior-kawiar, zaszczyt i zaszczita itp.
  Po czesku zachod – to jest ubikacja, a hodynka to zegarek

  Ale najwazniejsze jest porozumienie miedzy zainteresowanymi panstwami i poparcie instytucji panstwowych wszystkich slowianskich nacji.
  Nie twierdze, ze nie da sie zrobic, ale wazna jest przede wszystkim motywacja i potrzeba utworzenia takiego jezyka.

 41. Romank said

  Panie Fran SA..bez wyglupow…i odsylania do Wikipedii… Underground Solidarity,,to nazwa eufemism..na parchate jaczejki organizowane przez oficerow SB.ze swoich agencikow;;..w wiekszosci dla lowienia Solidaruchow…i tylko oni i ich parchate srodowiska – byli finasowani kanalem szczurzym Mossadu…NIkt ze Solidarnosci nigdy nie dostam z tych pieniedzy nic!!!

  Jesli pan chce wiedziec jak to robili i kiedy…to odsylam do Ksiazki Victory- Petera Schweitzera…on opisuje akcje organizowania i finansowania tego co mozna bylo pozbierac,,po Silidarnosci…ktora unicestwiono i fizycznie i prawnie 13 grudnia 1981 roku.
  Osobiscie zostalem aresztowany z otoczeniem domu- jak terrorysta 12 grudnia o 22.12..prawie na dwie godziny przed ogloszeniem Stanu Wojennego…i nie bylem osamotnionym…

  Sorsos nas finansowal:-)))….dobre sobie…Mysmy finasowali sie sami…i tak w ciagu paru tygodni nie wiadomo bylo co robic z pieniadami ze skladek….Mysmy nie potrzebowali zadnych sponsorow..jak dzisiejsze partie wiszace na ganuszku panstwa….te nasze oszczednosci Jruzelski poprostu ukradl…jak wszystko inne!

  BO- jak Polacy powstaja,,,nie musza sie na nich zbierac narody…..po tym sie poznaje Polakow i ich organizacje.
  I tego i ich..najbardziej sie boja parchate uzurpatorskie chamy i ich przydupasy~! Do dzis~!!!!

 42. Romank said

  Przeclawie- ta ziemia to ziemia tych dzieciatek!!!!I niczyja inna~~ I tak bylo jest i budziet:-)))
  A te dzieciatka potrafia spiewac rozne piesni…z jednakowa werwa i znawstwem…
  Bo Rus Czerwona jest Polska…natus Polonus Gente Rutenians…

 43. Przecław said

  Tak właśnie, Romanie. Uszanujmy tęże „natus Polonus” i „gente” czy to Rutenus czy inne. A tak na marginesie, to mój dziadek od strony ojca urodzony w Sanoku, a jego matka „gente Rutenus” od pokoleń.
  Banderowcy jednak, a naprawdę ci co nimi kierują bo oni sami są ślepymi wykonawcami, zamieszali pojęciami „natione”, odcięli „naród ukraiński” od własnej przeszłości, kazali im wrzeszczć „sława nacji” / tylko której, tej którą zniszczyli ?/, a młodym „wykształconym” Ukraińcom zalecają porozumiewanie z Polakami po angielsku /!!!/ i skutki są widoczne.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: