Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Jack Ravenno o Zatrzymanym w Mariupolu Chorwa…
  rzeczpospolitapolska o Struktura muzyki
  AlexSailor o Rosjanie Południowi, nie …
  revers o Gotowana na twardo globalistyc…
  zagobasum o Zatrzymanym w Mariupolu Chorwa…
  AlexSailor o Rosjanie Południowi, nie …
  AlexSailor o Zatrzymanym w Mariupolu Chorwa…
  AlexSailor o Zatrzymanym w Mariupolu Chorwa…
  UZA o Zbiórka na Czarnka, czyli mone…
  JW o Zatrzymanym w Mariupolu Chorwa…
  AlexSailor o Zatrzymanym w Mariupolu Chorwa…
  Tadeusz o Rosjanie Południowi, nie …
  maxi o Zatrzymanym w Mariupolu Chorwa…
  Greg o Wolne tematy (59 – …
  bryś o Zatrzymanym w Mariupolu Chorwa…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Stutysięczny pasażer Bieszczadzkiej Ciuchci

Posted by Marucha w dniu 2014-10-14 (Wtorek)

Słynna Bieszczadzka Kolejka Leśna przewiozła dziś [12.10.2014] stutysięcznego pasażera.

Historia bieszczadzkiej wąskotorówki sięga 1890 roku. Dawniej kolejka była związana z eksploatacją i transportem drewna niezbędnego w przemyśle meblarskim i budownictwie, a także służyła jako środek komunikacji dla okolicznej ludności. W pobliżu przystanków kolejowych w Cisnej i Żubraczem powstały tartaki parowe oraz liczne sklepiki i karczmy, które z czasem podupadły wraz ze spadkiem zapotrzebowania na transport kolejowy.

Zniszczoną nadmierną eksploatacją trasę po 1947 r. odbudowano i zmodernizowano, przywracając kolejce jej pierwotne przeznaczenie, ale nie na długo.

Użytkowanie ciuchci bowiem znacznie ograniczono w związku z wybudowaniem tzw. Obwodnicy Bieszczadzkiej, kiedy ze względów ekonomicznych zlikwidowano kilka bocznych odcinków kolejki, a w latach 90. całkowicie zaniechano jej eksploatacji.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jednak dzięki Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Cisnej udało się reaktywować działalność popularnej ciuchci i udostępnić ją turystom. Dziś Bieszczadzka Kolejka Leśna cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony turystów, którzy licznie ściągają w Bieszczady, aby przemierzyć szlak wąskotorówki, która kursuje na dwóch trasach: z Majdanu k. Cisnej do Przysłupia lub na zachód do Balnicy. Kolejka jeździ od 1 maja do 20 października, w lipcu i sierpniu codziennie, a w pozostałym czasie w weekendy. Przejazdy można też zamawiać poza sezonem.

Chętni są i nic dziwnego, bo na turystów czeka szereg atrakcji, jak chociażby zwiedzanie Muzeum Kolejki Leśnej w Majdanie, a na trasie z okien pociągu można podziwiać np. głębokie parowy i doliny, leśną, dziką niczym niezmąconą przyrodę, a także bieszczadzkie połoniny.

Mariusz Kamieniecki
http://naszdziennik.pl

W Bieszczadach, w wielu miejscach – np. w tzw. Worku Bieszczadzkim – można znaleźć ślady po kolejkach wąskotorowych, kiedyś bardzo rozgałęzionych: stare nasypy, resztki torów, na pół zrujnowane mostki. 
Admin

Komentarze 4 do “Stutysięczny pasażer Bieszczadzkiej Ciuchci”

 1. hawo said

  moze troche nie na temat ale prosze zauwazyc ze po 89 wszystko to rozwalili ,,, teraz powoli z powrotem jakas komunikacja podmiejska jest przywracanaod kilku lat uwaga za DOTACJE z unii , czyli nihil novi sub sole ( oczywisice odtrabiono sukces)

  pamietam jeszcze kolejki waskotorowe kolo niechorza ale chyba tez to szczezlo …

 2. marrkerr said

  Zdaje się, że w Niechorzu jeździ wąskotorówka – byłem tam kilka lat temu.

 3. NICK said

  (1 i 2) W Niechorzu? Jechałem. W Bieszczadach też ale tylko na Przysłup, gdzie w najbliższej restauracji [nazwy nie pomnę] zjedliśmy porządne porcje, porządnej jagnięciny, za bardzo przyzwoitą cenę. Choć bardzo smaczne, nie zjedliśmy porcji. A ja spust mam! Popiliśmy regionalnymi, polskimi, browarami.
  Trasa na Balnicę była nieczynna.
  Kilkadziesiąt i więcej lat temu Bieszczady były wprost ‚usiane’ kolejkami wąskotorowymi. Głownie ‚przemysł drzewny’, wagoniki towarowe z robotnikami. Ale i turystów zabierali chętnie.
  Połoniny. Bieszczady. Niepowtarzalne.

 4. Brat Dioskur said

  Patrze i oczom nie wierze ! Jeszcze nie znaleziono dla tej ciuchci zadnego partnera strategicznego? .Spia w tej Wszawie czy co?

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: