Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (57 – …
  Voodoosch o MSZ Chin: USA kreują kryzys, a…
  Yagiel o Wolne tematy (57 – …
  Peryskop o Wolne tematy (57 – …
  Listwa o Wolne tematy (57 – …
  Zbigniew Kozioł o Cywilizacja (Nie)Prawdy
  Peryskop o Wolne tematy (57 – …
  Peryskop o Amerykańscy naukowcy opracowal…
  Listwa o Wolne tematy (57 – …
  misieku o Wolne tematy (57 – …
  Enya o Amerykański liberalny komik kr…
  Piskorz o „Berlingowcy. Żołnierze tragic…
  Peryskop o Wypadek w Chorwacji…czy…
  Piskorz o „Berlingowcy. Żołnierze tragic…
  Maverick o Wolne tematy (57 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 617 obserwujących.

Serbia kocha Putina

Posted by Marucha w dniu 2014-10-19 (Niedziela)

Prawosławna Serbia należy do największych, historycznych przyjaciół Rosji. Oto jakimi głosami powitano Putina w Belgradzie:

16 października prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin na zaproszenie prezydenta serbskiego Tomislava Nikolicia złożył ważną oficjalną wizytę w Republice Serbii.

Szczególne znaczenie temu wydarzeniu nadaje fakt, że Serbia jako jedno z niewielu państw w Europie odmawia udziału w antyrosyjskich sankcjach Zachodu.
Władimir Putin wziął udział w uroczystościach w Belgradzie z okazji 70. rocznicy wyzwolenia miasta od niemiecko-faszystowskich najeźdźców. Tej daty nie mógł pominąć, bo Rosję i Serbię łączą dwie daty historyczne o znaczeniu epokowym – 100. rocznica wybuchu I wojny światowej i 70. rocznica wyzwolenia Belgradu spod okupacji nazistowskiej. Jednakże aspekt polityczny wizyty prezydenta Rosji nie był jedyny. Putin omówił z serbskim kierownictwem wiele kluczowych zagadnień w dwustronnej współpracy, w pierwszej kolejności w dziedzinie handlowej i gospodarczej.

O stanowisku Serbii wobec antyrosyjskich sankcji powiedział już wcześniej ambasador Serbii w MoskwieSlavenko Terzić:

Не можемо се одлучити на то: због наших историјских и културних веза, вековног пријатељства, због политичких околности. Лично сматрам да су санкције анахрони политички инструмент. Видите шта се дешава са млеком из Финске, јабукама из Пољске. Зато не знам у чијим интересима су сакнције против Русије. Политичка питања се не решавају санкцијама, треба их решавати дијалогом. (Nie możemy zgodzić się na to ze względu na nasze powiązania historyczne i kulturalne, na wielowiekową przyjaźń a także ze względu na okoliczności polityczne. Osobiście uważam, że sankcje są anachronicznym narzędziem politycznym. Widzimy, co dzieje się z mlekiem z Finlandii, z jabłkami z Polski. Dlatego nie wiem, w czyim interesie leżą sankcje przeciwko Rosji. Problemów politycznych nie da się rozwiązać sankcjami, trzeba je zażegnywać w drodze dialogu.)

Solidarne stanowisko Serbii zasługuje na szacunek, chociaż dość trudno będzie zrealizować go w praktyce, biorąc pod uwagę marsz Serbii w kierunku integracji z Europą. Niewątpliwie, Bruksela jeszcze niejednokrotnie przypomni Belgradowi, że „ten, kto nie jest z nami, jest przeciwko nam”. Zdaniem Slavenko Terzicia, sprawa „sankcje albo Unia” nie będzie poruszana w przyszłości, gdyż w najbliższych miesiącach stosunki między Rosją a Unią Europejską jego zdaniem na pewno ulegną poprawie.

W każdym razie Serbia i Rosja mają mnóstwo wspólnych interesów w dziedzinie gospodarczej. Ich lekceważenie z powodu wymyślonych pretekstów natury politycznej byłoby skrajnie nierozsądne. W ostatnim czasie wymiana handlowa między Serbią a Rosją znacznie się zwiększyła. Przyczyną tego stało się zniesienie cła między krajami i sankcje wprowadzone wobec Unii Europejskiej przez Rosję w odpowiedzi. Podstawowe towary serbskiego eksportu to metale – stal, żelazo i miedź – towary elektrotechniczne, zboże i warzywa. Belgradzka Politika przypomina:

Сада се појавила могућност за додатне испоруке српске робе на руско тржиште. Србија се оперативно одазива на могућност да заузме ослобођене нише, повезали су их са представницима основних трговинских мрежа, ради се активно, већ су започеле испоруке. Сам сам прошле недеље свраћао у продавницу, пробао српске шљиве – укусне су, миришљаве, могу да се купују. Све то се одвија паралелно са разрадом и реализацијом великих инфраструктурних пројеката, попут модернизације српске железнице или отварања регионалног центра који ће производити радиофармацеутске препарате. (Obecnie pojawiła się możliwość dodatkowych dostaw serbskiej żywności na rosyjski rynek. Serbia szybko zareagowała na możliwość zajęcia miejsc, które się zwolniły, zapewniono jej kontakty z przedstawicielami podstawowych sieci handlowych. Ta praca jest prowadzona aktywnie, dostawy już napływają. Wszystko to dzieje się równocześnie z opracowaniem i realizacją nadzwyczaj szeroko zakrojonych projektów w dziedzinie infrastruktury w rodzaju modernizacji serbskich kolei czy też budowy ośrodka regionalnego do produkcji farmaceutycznych preparatów radiologicznych.)

Główną część importu stanowią serbskiego nośniki energii – ropa naftowa i gaz. Dlatego dla tego kraju tak ważne znaczenie ma współpraca gospodarcza z Rosją, w tym także realizacja zakrojonego na olbrzymią skalę projektu Gazociągu Południowego. Niestety, w tej sprawie nie wszystko zależy tylko od Belgradu i Moskwy.

Brak rozwiązania szeregu problemów natury gospodarczej bynajmniej nie pomniejsza znaczenia wizyty Władimira Putina. Prezydent Rosji jest bardzo popularny na Bałkanach, co podkreśliła ta sama gazeta w środowym wydaniu:

Ову посету посебно очекују и зато што многи са именом Путина везују излазак из тешке ситуације. Проблеми који сада стоје пред Србијом у многоме се пресецају са проблемима који су стајали пред Русијом пре 15 година. Сви овде веома цене учешће Русије у организацијама као што су БРИКС, ШОС. Русија је превладала војну немоћ и поново постала снажна војна сила. Многи се осврћу и на демографско искуство Русије која је успела да превлада демографску јаму, и сада се бројност становништва увећава. Шта више, многи овде осећају симпатије према ставу Владимира Путина поводом вишеполарног света. Овде је врло популарна његова идеја Велике Европе од Лисабона до Владивостока. Све то су фактори који дају Русији и њеном председнику посебну привлачност. И све ове ствари говоре о томе да ће овде врло топло дочекати Владимира Путина. (Na tę wizytę czeka się tu ze szczególnym uczuciem również dlatego, że wielu wiąże z nazwiskiem Władimira Putina wyjście z trudnej sytuacji. Problemy, jakie ma obecnie do rozwiązania Serbia, w znacznej mierze podobne są do tych, z jakimi Rosja miała do czynienia 15 lat temu. Wszyscy tu bardzo wysoko cenią udział Rosji w takich organizacjach, jak BRICS, czy Szanghajska Organizacja Współpracy. Rosja przezwyciężyła bezsilność militarną i znów jest wielkim mocarstwem wojskowym. Wielu spogląda także na doświadczenie Rosji w dziedzinie demografii, gdyż potrafiła ona pokonać niż demograficzny i obecnie liczba ludności w kraju rośnie. Ponadto, wielu tu odczuwa sympatie do stanowiska Władimira Putina w kwestii świata wielobiegunowego. Dużą popularnością cieszy się tu jego idea Wielkiej Europy od Lizbony do Władywostoku. Wszystkie te czynniki nadają Rosji i jej przywódcy szczególnej atrakcyjności. Wszystko to przemawia za tym, że Władimir Putin spotka się tu z bardzo serdecznym przyjęciem.)

W serbskich mediach podkreśla się, że Serbowie, w odróżnieniu od Ukraińców, nie są podzieleni w kwestii dokonania wyboru między Rosją a Europą. Ich zdaniem, braterstwo słowiańskie nie powinno przeszkadzać w nawiązywaniu kontaktów na arenie międzynarodowej. Taka wyważona polityka pozwala Belgradowi na należyte kształtowanie dialogu zarówno z Zachodem, jak też ze Wschodem i nie koliduje z rosyjskim projektem Wielkiej Europy od Lizbony do Władywostoku.

Bogusław Jeznach
http://jeznach.ne.3lab.info

Komentarzy 9 do “Serbia kocha Putina”

 1. maniek said

  Film:

 2. Filo said

  Serbia nie ma najmniejszych powodow zeby sie utozsamiac z demokracja zachodnia po masakrze jaka im zgotowala zachodnia demokracja i panstwa NATO.
  Granice Jugoslawii ustanowione przez miedzynarodowe prawo, uznane przez ONZ zostaly bestialsko rozwalone.
  W konsekwencji najazdu barbarow z Zachodu Balkany cierpia glod i nienotowany kryzys gospodarczy.
  Nigdy w historii Balkan nie bylo glodu. Dopoki nie wlezli Amerykanie.

  Nie bylo glodu w Libii, Iraku, Syrii…
  http://rt.com/news/nato-anniversary-bombings-death-125/

 3. maasteer said

  Serbowie, wykorzystując teraz zachodnie hasła walki z dżihadystami, powinni przy rosyjskim wsparciu wyper … ć usmanska bazę ze swojego kosova i przepędzić na amen rządzącą tam albańską mafię.

 4. semperparatus said

  Popieram w całości…ale uważam za niewykonalne….Jak sobie to wyobrażasz?Baza Bondsteel jest amerykańska…A więc atak na Kosowo to atak na USA…a więc wojna światowa…niestety…

 5. deV said

  Kosovo je srbija.

 6. Zerohero said

  @4,

  Gdy USA zbankrutują, to bazę porzucą. Mam nadzieję dożyć czasów gdy imperium utopi się we własnych wymiocinach.

 7. marta15 said

  ad 6 panei Zerohero , zyjemy juz w tzw czasach ostatecznych.
  jezeli pan jeszcze pozyje to zobaczy pan wiele rzeczy , ktorych pan sobie nie wyobrazal w najdzikszej wyobrazni.

 8. żaden Brat w WIERZE said

  Serbia została metodycznie zrujnowana przez US-rael-CZYLI zamorska kolonię plemienia żmijowego.Obecnie na kolanach czeka zmiłowania na przyjęcie do chujni jewrejskiej.Taka szansa jak teraz z Rosją może juz sie nie powtórzyć.WIWAT SERBIA

 9. ALI BABA said

  ad 8 „Serbia została metodycznie zrujnowana przez US-rael-CZYLI ” A KTO STOI ZA ROZPADEM CZECHOSŁOWACJI..?! Są różne hipotezy na ten temat..Nie jest to takie oczywiste jak nam się wydaje po przedstawieniu wersji oficjalnej..

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: