Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  corintians o Kim jest człowiek niezaszczepi…
  Jack Ravenno o Prof. Bogusław Paź: Prezenty m…
  Jack Ravenno o Kim jest człowiek niezaszczepi…
  Olo o Pogarsza się sytuacja na rynku…
  Zenon_K o Kto rządzi światem?
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  Krzysztof M o O szkodliwości demokracji…
  Greg o Wolne tematy (59 – …
  niepostepowyoszolom o Kto rządzi światem?
  Carlos o Wolne tematy (59 – …
  prostopopolsku o Kto rządzi światem?
  Carlos o Piskorski i Radzikowski o Andr…
  Anzelm o Wykład internetowy profesora N…
  Krzysztof M o Pogarsza się sytuacja na rynku…
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 617 obserwujących.

Al-Firag, Biała Chorwacja, Artanja

Posted by Marucha w dniu 2014-10-22 (Środa)

Admin starał się poprawić fatalną interpunkcję i chaotyczną składnię, utrudniającą zrozumienie artykułu, ale czasami musiał się poddać; artykuł jest jednak ciekawy.
Admin

A jako że państwu Lechitów wydarzyło się powstać na obszarze zawierającym rozległe lasy i gaje, o których starożytni wierzyli, iż zamieszkuje je Diana (Artemida) i że Diana rości sobie władztwo nad nimi, […] Diana w ich języku Dziewanną zwana […] cieszyła się szczególnym kultem i szczególnym nabożeństwem.” Długosz (czyli Arte’mida władczynią i królową Arty, a Artanja to rodzaj Artemizjum kraju wyznawców Artemidy)

Z nazwą Artanji i Chorwacji związane są nazwy mieczy; ma się ochotę na taką parafrazę Reja: A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy po łacinie i niemiecku nie gęgają, iż swoje nazwy mieczy, szabli mają. Polska karabela (sanskryt karavāla znaczy miecz, lub bułat; litewski kalavijas – miecz). Oboczności dźwięczności v-b, r-l, takie same jak np. polska szabla – po czesku to šavle, po angielsku sabre; polskie karwat, kord – litewskie kardo, węgierskie kardja.

Nazwy peryferyjne wskazują, jaką nazwę zapożyczyły [niezrozumiałe – admin], że pierwotnie to był bardziej kard, a kord to zruszczenie, tak jak mówiliśmy w staropolskim Charwaty (karwat – miecz), a teraz z ruska Chorwaty, czyli Artanja – K’Ardanja.

O lokalizacji Artaniji mamy taki cytat:

Ал-истахри. Из «Книги климатов» (ок 850 г.)

„Русы состоят из трех племен, из коих одно ближе к Булгару, а царь его живет в городе, называемом Куяба, который город больше Булгара; другое племя называют Славия и еще племя называют Артания, а царь его находится в Арте. Купцы прибывают в Куябу. Что же касается Арты, то никто туда не входил, ибо они (жители) убивают всякого чужестранца, путешествующего по их земле; только что они спускаются по воде и торгуют, но никому не рассказывают о своих делах и не допускают никого провожать их. Из Арты вывозятся черные соболи и свинец. Русы сожигают тела свои когда умирают, а с богатыми их сожигаются девушки для блаженства душ своих. Одежда их – короткие куртки. Арта находится между Хазаром и великим Булгаром, который граничит с Румом к северу. Они многочисленны и так сильны, что наложили дань на пограничные места из Рума, внутренние Булгаре же суть христиане”.

W transliteracji [dlaczego, do jasnej cholery, w transliteracji ANGIELSKIEJ? – admin]

Al-istakhri. Iz «Knigi klimatov» (ok 850 g.)

„Rusy sostoyat iz trekh plemen, iz koikh odno blizhe k Bulgaru, a tsar’ yego zhivet v gorode, nazyvayemom Kuyaba, kotoryy gorod bol’she Bulgara; drugoye plemya nazyvayut Slaviya i yeshche plemya nazyvayut Artaniya, a tsar’ yego nakhoditsya v Arte. Kuptsy pribyvayut v Kuyabu . Chto zhe kasayetsya Arty, to nikto tuda ne vkhodil, ibo oni (zhiteli) ubivayut vsyakogo chuzhestrantsa, puteshestvuyushchego po ikh zemle; tol’ko chto oni spuskayutsya po vode i torguyut, no nikomu ne rasskazyvayut o svoikh delakh i ne dopuskayut nikogo provozhat’ ikh. Iz Arty vyvozyatsya chernyye soboli i svinets. Rusy sozhigayut tela svoi kogda umirayut, a s bogatymi ikh sozhigayutsya devushki dlya blazhenstva dush svoikh. Odezhda ikh – korotkiye kurtki. Arta nakhoditsya mezhdu Khazarom i velikim Bulgarom, kotoryy granichit s Rumom k severu. Oni mnogochislenny i tak sil’ny, chto nalozhili dan’ na pogranichnyye mesta iz Ruma, vnutrenniye Bulgare zhe sut’ khristiane”.

Czyli całkowicie i jednoznacznie Artanja to to samo co Biała Chorwacja vel państwo Al-Firag. Z innych wzmianek wiadomo, że z Arty było cztery dni do Kujaby i cztery dni do Salawy, cztery dni w tamtych czasach to 100-120 km, czyli była to odległość od granic państwa Arta do stolic sąsiednich państw. Lokalizację Sławi (Salawi), mamy w obecnym Halle (Salle) Soławie, która ma zresztą w herbie arcypolską czy arcychorwacką Leliwę do dziś.
Po serbołużycku: Halle (Solawa) jo bźezwokrejsne město w Saksko-Anhaltskej pśi rěce Solawa.

Najstarszy znany historyczny herb Chorwacji – znana również w innych krajach Leliwa – żółta (złota) gwiazda z białym (srebrnym)półksiężycem w jasnoniebieskim polu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Herb_Chorwacji

Urtab ( panstwo Arta-Artanija) — gorod, v kotorom ubivayut chuzhezemtsev vsegda, kogda oni poseshchayut yego. On proizvodit ves’ma tsennyye klinki i mechi, kotoryye mozhno sognut’ vdvoye, no kak tol’ko ruku ubirayut, oni vozvrashchayutsya v prezhneye polozheniye.” [i znów angielska transskrypcja, jakby nie było polskiej – admin]

W tym pierwszym tekście też zamiast czarnych soboli mamy czarne szable, te sobole to oczywiście błąd w innych podobnych wzmiankach, tu cytat, akapit wyżej, mamy drogocenne miecze i klingi, wykazujące cechy sprężystości; opis jako czarne szable jest dodatkowym wskazaniem, że już wtedy produkowano coś co nazwano karwatami czy karabelami.

Rekonstrukcja tych granic, oczywiście w pewnym przybliżeniu na mapie, też jest całkiem jasna. Państwo Al-Firag ma walczyć toczyć wojny ze zmiennym szczęściem z Frankami, Bizancjum, Bazkarda (Baszkirami-Baszkortostan Bashkir’, Bashkirda, Bashkir horde) i innymi ludami, dlatego tak szeroko na wschodzie musiały sięgać jego granice, trudno powiedzieć o maksymalnym zasięgu, bo mogły sięgać Ałtaju, ale na pewno w jakimś czasie.

Kliknij, aby powiększyć

Biała Chorwacja w lokalizacji z chorwackiej wikipedii

Co ciekawe – tak się lokalizuje archeologicznie i antropologicznie ojczyznę Słowian.

Jeśli wrócimy do czasów wcześniejszych mamy całkowicie jasną sytuację, jak i kiedy powstała Arta. Było to związane z ekspansją ludów kultur przeworskiej i wielbarskiej na Poddnieprze, co całkowicie zgadza się z opisem etnogenezy Słowian u Jordanesa.

Za http://vranovie.wordpress.com

Polecamy też inny artykuł o Białej Chorwacji:
https://marucha.wordpress.com/2013/12/24/biala-chorwacja/

Komentarze 4 do “Al-Firag, Biała Chorwacja, Artanja”

 1. Chorwaci, to nazwa powstala od Har Wod, Straznicy Ogrodu,a dokladniej Har Sagu, Ogrodu Glownego, ktory znajdowal sie w dzisiejszym Libanie. Tutaj jest mapka, na ktorej znajdziemy Chorwat zapisane jak Arvad, sasiadujace z plemieniem Aram, czyli Haram, tzn. Rolnicy, Oracze, ktorzy w tym, i innych ogrodach HAROWALI:

  Chorwaci stacjonowali tam jeszcze po przegranej Rodziny Archanielskiej, czyli zwyciestwie ljudi (judi) pod przywodztwem Dawida. ale po nastaniu rzadow Sidonu, zniechecili sie ostatecznie i przeniesli sie na polnoc, w slad za gigantami Niebianami, czyli Paljakami, swoimi pracodawcami.
  Poszli w dwoch kierunkach, jeden na polnoc od wschodu Karpat, a drugi na Dalmacje. W Europie znani sa rowniez jako Helweci, Chrobaci itp. Helwet to silne znieksztalcenie, ale lingwistycznie pozostaje identyczne z Chorwatem, od nich tez pochodzi slowo Chwat, Karpaty, i Harbut – najpopularniejsze nazwisko wsrod naszych Gorali, wiem to z wywiadow srodowiskowych. Ich ulubionym miejscem zasiedlenia byly zawsze gory – kontynowali trzymanie strazy Rodziny Archanielskiej, ktora tam sie zawsze lokowala w podziemiach.
  W Europie byli znani w zaleznosci od koloru wlosow jako Chorwaci Biali, Czerwoni i Czarni.
  Najkrocej mowiac – Chorwaci to bezposredni przodkowie Polakow, ale i mnostwa innych grup etnicznych Europy, plemie najlepiej poinformowane o zyciu prywatnym Rodziny Archanielskiej, gdyz swego czasu to oni obcowali z nimi na codzien, pilnujac ich Rajskiego Ogrodu, Har Sagu.
  http://poloneum.com/Harsagp.html

 2. Pierre Dzący said

  A ja bym powiedział, że Chorwaci mieszkali w Małopolsce ale poszli łupić Rzym i już nie wrócili do dawnej siedziby:) Nazwa Chrobacja pozostała w świadomości Polaków do XX wieku.

 3. Dzieło Tadeusza Millera „3000 lat Państwa Polskiego” prostuje powyższe błędy.

 4. jowram said

  https://dzieckonmp.files.wordpress.com/2014/10/ma2.jpg?w=728&h=593

  Oto mapa pokazująca Europę „zaledwie” 100 lat wcześniej! Polska na środku jest jak zawsze, ale zaraz, zaraz… gdzie podziały się Niemcy? No taka mapa to się do szkoły już kompletnie nie nadaje. I dlatego zapewne nigdy wcześniej jej nie widzieliście :).

  Z istotnych rzeczy, jakie należy zapamiętać, to Borussia na terenie Elbląga i Olsztyna. Borussia to Prusy. Prusy to NIE NIEMCY, jak nam wmawiano na lekcjach historii! Prusowie tu naród Bałtosłowiański (jak Żmudzini, Jadźwingowie czy Litwini). Dopiero pod wpływem niemieckiego chrześcijaństwa zaczął mówić po niemiecku. Dlatego Niemcy w sporym procencie mają słowiańską i bałtosłowiańską haplogrupę krwi!

  Proszę zwrócić uwagę, że Chorwacja jest zapisana jako „Chrobacja” oraz na to, że na mapie jest… druga Chorwacja, na terenie dzisiejszego Lwowa, podpisana jako „White Chrobati”. Tak, Chorwaci pochodzą z Małopolski, a na Bałkanach zostali po kampanii przeciw Rzymowi w VI w. Kolejną istotną kwestią są Serbowie w miejscu dzisiejszego Drezna. Oni też brali udział w kampanii przeciw Rzymowi w VI w. i dlatego dziś, Serbia leży na Bałkanach. Przodkowie Serbów żyją do tej pory na terenie obecnych Niemiec, a więcej o nich znajdziesz tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Serbo%C5%82u%C5%BCyczanie. Nie jest przypadkiem, że obecny premier Saksonii (landu w Niemczech), Stanislaw Tillich mówi biegle po polsku, czesku i serbsku. On jest właśnie Serbem Łużyckim. Na terenie Serbii bałkańskiej jest napis „Rascia” czyli „Raszka„. Nazwa wzięła się od ówczesnej stolicy Serbii bałkańskiej.

  Na terenie obecnego Berlina na mapie są Hevelians (https://pl.wikipedia.org/wiki/Hawelanie), też o nich nie słyszałeś, bo założyli Berlin i Brandenburg! Od nich pochodzią nazwy i nazwiska: Václav Havel, Jan Heweliusz, Hawela oraz Hobolin.

  Teraz już wiesz, dlaczego każde miasto w Niemczech ma polską nazwę. Każdego kolejnego orędownika teorii o „ziemi niemieckiej” poczęstuj powyższą mapą.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: