Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Czut-czut Putina

Posted by Marucha w dniu 2014-10-23 (Czwartek)

Lider przedwojennego Stronnictwa Pracy Karol Popiel, relacjonując rozmowę marszałka Stalina z generałem Władysławem Sikorskim w grudniu 1941 r., wspominał m.in.:

„Stalin usiłował wszcząć dyskusję o konieczności ułożenia na przyszłość stosunków między Polską a ZSRR na trwałej podstawie, do czego warunkiem jest rewizja granic. Granice te – mówił Stalin – wytyczone w traktacie ryskim, zostały narzucone Sowietom w chwili ich ciężkich zmagań w wojnie domowej. Podzieliły one dwa bratnie i bliskie rosyjskiemu narody: ukraiński i białoruski. Zwłaszcza Ukraińcy dotkliwie odczuwają usankcjonowaną w Rydze granicę identyczną z tą, jaką ustalili dwaj wyjątkowo zarówno w Moskwie, jak i w Kijowie źle zapisani przywódcy: Piłsudski i Petlura.

Istniejący stan rzeczy prowadzi do stałego antagonizmu i prób wygrywania kwestii ukraińskiej przez obie strony. Jedynym wyjściem i warunkiem wytworzenia prawdziwie dobrosąsiedzkich i przyjaznych stosunków między Polakami a Rosjanami jest wytyczenie takiej granicy, która by uniemożliwiała manewrowanie sprawą ukraińską. Stalin miał się wówczas wyrazić, iż żądania jego w tym kierunku są dość umiarkowane. Powiedział, że chodzi o, w jego mniemaniu, drobne poprawki – po rosyjsku: czut’-czut’…” (K. Popiel, „Generał Sikorski w mojej pamięci”, Warszawa 1986). Czut-czut Stalina oznaczało ustępstwa Polski na wschodzie.

Pomijając dyskutowany powszechnie problem pamięci Radosława Sikorskiego, a co za tym idzie i prawdziwości rzekomych słów Władimira Putina, które były szef polskiego MSZ przekazał jednemu z amerykańskich portali informacyjnych, należy stwierdzić, że obecna głowa państwa rosyjskiego proponowała Polsce całkiem niedawno koncesje terytorialne. Putin miał rzekomo proponować Polsce czut-czut na wschodzie, z tym że już na naszą korzyść. Głowa państwa rosyjskiego miała podkreślać przy tym polski charakter Lwowa.

Różnica w tym względzie z prezentowanym powyżej stanowiskiem Stalina (wszak w polskich mediach jest to postać najchętniej, po Hitlerze, zestawiana z W. Putinem) jest aż nadto widoczna.

W Polsce podobna propozycja wywołuje święte oburzenie. Oburzenie to wynika z faktu, że rzucony został cień na niepodważalny dogmat polityki polskiej – Ukrainy jako gwarantki istnienia Polski. Abstrahując przy tym od zagadnienia, czy nabytki kosztem Ukrainy byłyby dla Polski czymś pozytywnym, czy wręcz przeciwnie, należy stwierdzić, że polska reakcja stanowi dowód na zakłamanie i obłudę polskiej klasy politycznej.

Obłuda sił postsolidarności polega na tym, że większość dawnych działaczy „opozycji niepodległościowej” bez mrugnięcia okiem wysuwała w swoich koncepcjach sprzed trzech i czterech dekad plany rozbiorcze względem ówczesnej Rosji, polegające na podziale Związku Radzieckiego na szereg suwerennych państw. Miało to być wypełnienie testamentu Piłsudskiego i Giedroycia.

Imperializm polskich elit jest wszak dobry tylko wtedy gdy wymierzony jest w Rosję. Dziś podobna oferta ze strony Rosji w stosunku do Ukrainy wywołuje u polskiej elity politycznej paroksyzmy wściekłości (PiS), względnie wściekłość idącą w parze z przerażeniem, wynikającym z obawy przed oskarżeniem o cień współdziałania z Rosją (PO).

Swoją drogą, ciekawe jak na rzekomą ofertę Putina zareagują środowiska skupione wokół zbliżającego się wielkimi krokami Marszu Niepodległości? To z ich szeregów dawało się niejednokrotnie słyszeć hasła nawołujące do powrotu do Polski Wilna i Lwowa…

Maciej Motas
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 25 do “Czut-czut Putina”

 1. AlexSailor said

  „Stalin usiłował wszcząć dyskusję o konieczności ułożenia na przyszłość stosunków między Polską a ZSRR na trwałej podstawie, do czego warunkiem jest rewizja granic. Granice te – mówił Stalin – wytyczone w traktacie ryskim, zostały narzucone Sowietom w chwili ich ciężkich zmagań w wojnie domowej. Podzieliły one dwa bratnie i bliskie rosyjskiemu narody: ukraiński i białoruski.”

  Kłamstwa i sk**syństwo Stalina są widoczne jak na dłoni.
  Przecież naród „ukraiński” i „białoruski” jest bardziej związany z Polską niż z Rosją.
  No, a nie chodziło mu o oddanie Kijowa i Mińska Polsce raczej.
  To tyle na temat Stalina, dzięki któremu mamy dziś Szczecin, Gorzów, Zieloną Górę, Wrocław, Mazury, cały Śląsk, część zachodnią Wielkopolski, Gdańsk z Pomorzem i Wolin, kawałek Uznamu i Pomorze Zachodnie po prawej stronie Odry.

  Ale do rzeczy.
  Jeśli Stalin mówił poważnie – no właśnie – jeśli, to Sikorski mógł dużo ugrać.
  Ba, powiem, mógł wygrać dla Polski II WŚ.
  W 1941r. sytuacja ZSRR była nie do pozazdroszczenia i może dałoby się coś, może wiele, załatwić.
  Przy czym nie wierzę w ŻADEN opór społeczny Polaków, jeśli Sikorski doszedłby do porozumienia ze Stalinem.

  Całkiem możliwe jest, że Stalinowi chodziło o uratowanie twarzy, choć może była to tylko gra negocjacyjna.
  W 1941r. prawdopodobnie Stalin mógł tyle w ZSRR co Tusk albo lepiej, JE Kopacz, w Polsce.
  Jednak pakt zawrzeć mógł, a skoro dotrzymał paktu z Finlandią, to i z Polską by dotrzymał.

  Niestety, sny o mocarstwowości na pół wieku trzeba byłoby włożyć na spód szuflady.
  Przypomnę, że zdrajca Churchill nalegał na dogadanie się ze Stalinem.

  Jeszcze raz.
  Jeśli Stalin mówił poważnie, to Sikorski nie podejmując tematu przegrał nieświadomie II WŚ dla Polski.

 2. arek21 said


  To jest nasz interes strategiczny.
  Czekam na polskiego przywódcę , który to zrealizuje.

 3. Boydar said

  Ja też czekam

 4. Antek said

  A ja czekam, aż się dogadamy z Białorusinami i Ukraińcami najpierw biznesowo i kulturalnie, to sami zachcą zostać Polakami.

 5. wanderer said

  Mysle, ze kazde z panstw bedzie chcialo byc jednak niezalezne, ale Zwiazek Niezaleznych Panstw Slowianskich oparty na jednosci politycznej i gospodarczej i wzajemnym poszanowaniu bylby dobrym pomyslem. Nikt by nam wtedy nie fiknal. Bylibysmy najwiekszym i najsilniejszym mocarstwem na swiecie z ktorego inni mogliby stawiac za wzor, zamiast angielskiego dzieci w szkolach na swiecie uczylyby sie jednego z jezykow slowianskich, moze polskiego, moze rosyjskiego, nie wazne. Moglby nawet powstac jeden jezyk wszechslowianski zrozumialy dla wszystkich. mysle ze nawet bez tego jesli puscic by to na zywiol, ludzie we wszystkich panstwach takiego zwiazku po jednym gora dwa pokoleniach dogadywaliby sie bez problemow.
  Nie tak jakas unia jewropejska..

 6. wanderer said

  ad 5.
  przepraszam za bledy, pisalem „na szybko”, mialo byc „nie tak ,jak jakas tam unia jewropejska”

 7. Anonim said

  Sikorski może podjął temat a może nie za coś go jednak zabili
  być może w końcu się zgodził np zwierzył się z tego zamiaru swemu oddanemu doradcy Retingerowi być może zaburzyło by to plany eskimosów jako jedynej nacji godnej do zarządzania powojenną Polską i za to go zlikwidowano a Retinger zapomniał ten jeden jedyny raz polecieć gdzieś z Sikorskim?
  Lub tez odwrotnie Sikorski się nie zgadzał i za to właśnie jako zawalidrogę go zgładzono.
  Cokolwiek by nie było warto zwrócić uwagę na postawę przedwojennego generała a może lepiej człowieka i porównać ją do dzisiejszych panujących/figurantów.
  Czy oni też będąc w takiej samej sytuacji myśleli by o ludziach zamieszkujących tereny Polskie które teraz miały by być oddane ZSSR i o sobie w kategoriach czy są w ogóle godni by decydować o losie tylu istnień czy zamiast tego obiecali by wszystko byle by tylko dorwać się do władzy i przy niej pozostać?

 8. Filo said

  1
  AlexSailor
  Jak na dloni to widac jak nas i Bialorusini i Ukraincy kochaja. A my ich.
  Niech sie AlexSailor tak bardzo nie podnieca, bo tylko zachodnia Ukraina mowi po polsku. Wschodnia Ukraina i Bialorus wola gadac po rosyjsku.

  5
  Wanderer
  To bardzo ladnie miec marzenia ale nie bardzo widze te jednosc Slowian. Na razie jedynymi Slowianami, ktorzy sie szanuja to Rosjanie i Serbowie.
  Mysmy Serbom juz pokazali, ze ich nie lubimy. Slowenia zawsze bedzie bardziej niemiecka niz slowianska, tzn. bardziej zwiazana biznesowo a i politycznie z Berlinem.
  Kosowo przegwizdane, Czarnogora tez. Czarnogorcy zreszta lubia zmiany w otoczeniu, Ustasze (Chorwaci) juz nigdy z Serbami sie nie pogodza po balkanskich awanturach; z banderowcami choc to ta sama rasa tez sie nie zgodza, bo sa niemiecko-katolickie, z Bulgarami, ktorzy sa poturczeni nikt sie nie zgodzi bo maja bizantyjskie ambicje, a Macedonczycy religijnie sa bardziej zwiazani z Grecja choc maja nieporozumienia historyczne: czy Aleksander Wielki byl Slowianinem czy Grekiem. Czesi maja troche inna kulture polityczna od nas, no a my mamy tendencje do przekombinowania..
  I choc osobiscie bardzo by mi sie marzyl wspolny blok kulturowy przeciwko plemionom hazarskim, to jak na razie jedyni zaprzyjaznieni Slowianie to … Serbowie i Rosjanie. Bosniacy zawsze stali z Serbia murem ale teraz nazjezdzalo sie wahabitow a wielu Bosniakow wyznaje katolicyzm i ci sie bardziej przyjazna z Chorwatami, choc wiele rodzin jest bardzo podzielonych.
  Rosjanie musza sobie budowac alianse na wlasny szcziot z Chinami, Latynosami i bywszymi republikami.
  W tej chwili CIA probuje rozpedzic wybory w Brazylii, zeby rozwalic BRICS; Rosjanom juz Polska pomogla rozpieprzyc Unie celna z Ukraina. Wiec nie wiem, czy na Polakow mozna liczyc.

  No, ale pomarzyc sobie mozna..

 9. Ex said

  @2,3 Przebijam:

 10. Romank said

  Mysle….. ze panowie powinni zmienic diete:-))))))na mniej ziemniaczano-mocarstwowa, ale za to zeby oleum wychodzilo na wierzch do glowy a nie na klawiaturke:-)))

  Panie Boydar…pomaluje pan caly globus:-)))??????

  Ku….wa….Srulka wygonic z chalupy nie potraficie..a za innych sie bierzecie:-))) z czym?????
  Jablka gnija bo Srulek nie kaze sprzedac chlopom..poza sklepem……co zaoferujecie Balorusinom i Ukraincom?? Ten sam zasrany bajzel, jaki macie w Polsce???
  Przeciez to nie wasz ten bajzel??? Dawno kupiony przez Srula i Sk..syna z oo.
  Tego uporzadkowac nie ma komu….mimo ze wodzoff tysionce:-)))I imie jego tysionc:-)))
  Lusterek nie macie w domu??? Zapomnieliscie- jak kurdupel wyglada?? w kupie?? idzcie na Spacer Niepodleglosci….

  Panie Alex Sailor…pan wie… te wiezy z Polska sa bardzo specyficzne…moze je pan zobaczyc na zdjeciach pomordowanych na Wolyniu i Podolu..najczesciej kolczaste….

  Patrzcie na Wschod….a na Zachodzie was braknie..ze wam dupa zawisnie w powietrzu…..i braknie ziemi pod nogami.

 11. JO said

  ad.8. Plecie Pan bzdury jak potrzeskany.

 12. Ex said

  @10 Białorusinom zaoferujemy koronę dla Łukaszenki i rezydencję na Wawelu.

 13. Boydar said

  No co, no co, pożartować nie można ? Lepiej żartować jak chorować !
  Ja tam nie chcę nic nikomu zabierać. Będzie chciał, sam przyjdzie. Gdybyśmy obecnie nawet w prezencie dostali co było nasze, to by nas ono zjadło i wysrało, jak Rosję po zaborze. Nie ma co wkładać zawszonego kożucha. Najpierw musowo dezynsekcja.

 14. Ex said

  @10 Pozbyć się ich można łatwo, wystarczy że nie będzie można kraść, a bogacić tylko pracą.

 15. AlexSailor said

  Ad. 7 @Anonim
  Najbardziej prawdopodobne.
  Sikorski prawdopodobnie zorientował się później, że robią go w bambus, a Polaków traktują jak murzynów.
  Może dowiedział się, kto stał za Katyniem.
  Też uważam, że bardzo prawdopodobne, że chciał się dogadać ze Stalinem, zwłaszcza jak poznał skalę zbrodni Niemcy/ZSRR = 20/1.
  Możliwe też, że chciał zrobić też dobrą rzecz, to jest wycofać z walk nasze wojska za granicami i w kraju, również wywiad, a to warte było pół milionowej armii.
  No i został „wyeliminowany”, a dla postrachu z rodziną.

 16. hulsz said

  ad.10 a ty pogoniles srulka z USA ?

 17. Romank said

  Po co??? Mam gonic Srulka??? Tu w USA to razem ze Srulkiem krecimy cookies:-)))) i nikt nam w niczym nie przeszkadza. Ja na Srulka nie narzekam:-)) slyszales kiedy??? Jak Srulek zlamal reke to wszystkim dzieciskom Srulatkom narobilem i nasmazylem takich latkies, ze do dzis wspominaja….jakie byly Swieta…
  A co do gonienia Srulek nie taki strachliwy…. jak ty..:-))) On nie ma zamiaru nigdzie uciekac:-))) nie ma przed kim:-)) Powiada, ze dziadki jego uciekali setki lat…teraz na niego kolej gonic:-)))
  Ja mu wierze ,,i sie go nie boje….,a ty… uciekaj:-)))

 18. Boydar said

  „… nie ma przed kim:-)) Powiada, ze dziadki jego uciekali setki lat…”

  Kłamie Srul parszywy, albo głupi. Głupszy od najgłupszego goja. Zawsze Sruli jeśli na serio ganiali to tylko więksi Srule.

 19. Marek said

  Panie Romus, tymi usmieszkami nie zagada pan tematu o gonieniu srula u siebie w obejściu. Lubi pan dosrywac Polakom z Polski. Brzydki sport balona dmuchanego siarkowodorem.

 20. Boydar said

  Panie Marku, mimo wszystko istnieje jednak (niewielkie) prawdopodobieństwo, że w ten przewrotny sposób Pan Roman krzyczy do nas „Wake Up !”.

 21. Marek said

  Panie Boydar, istnieje prawdopodobienstwo, jednak widzac odpowiedz pana Romana nr 17 i wiele, wiele im podobnych, prawdopodobne jest rowniez, jesli nie bardziej, na co sam zwrocilem uwage.

 22. Marucha said

  Re 20:
  Tak też odebrałem wpis p. Romana. Prowokujący do zastanowienia się, czy potrafimy kogokolwiek wygonić z naszej chałupy, czy tylko pokrzykiwać, że „trzeba”, „musimy”, „weźmy się i zróbcie”.

 23. hulsz said

  ad.17 panie pierdolisz pan bez skladu i ladu ale z uwagi ze zyjesz pan w Szatanach Zjednoczonych kupe lat i kupe sieczki zwanej potocznie pozywieniem w tonach pan juz tam przezarl to wybaczam to panu

 24. hulsz said

  ad.19 Typowa wypowiedz emigranta ktory to lubi wytykac glupote i bledy Polakow zapominajac ze sam wychodzi z tego gniazda

 25. diesel said

  ad.17 No to nie pouczaj tylko przyjmij do wiadomosci ze my tez ze srulkiem krecimy cookies >Ponial?

Sorry, the comment form is closed at this time.