Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Maverick o Sława i chwała
  Wywrotowiec o Na trupie Polski wejdziemy do…
  Mietek o Na trupie Polski wejdziemy do…
  Wywrotowiec o AfD dostała wiatru w żagl…
  Vis o Najgroźniejszy wróg ukraińskie…
  Listwa o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Mietek o AfD dostała wiatru w żagl…
  UZA o Na trupie Polski wejdziemy do…
  kontra o Wolne tematy (68 – …
  Greg o Dugin: nowa epoka
  Peryskop o W kierunku głębi
  Mietek o W kierunku głębi
  Listwa o Dugin: nowa epoka
  Boydar o Wolne tematy (68 – …
  bronek o Na trupie Polski wejdziemy do…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 620 obserwujących.

Nędza polskiej humanistyki

Posted by Marucha w dniu 2014-10-23 (Czwartek)

Jak wiadomo, polska nauka boryka się od lat z rozlicznymi problemami. Najboleśniej skutki podejmowanych wobec niej przez obecny obóz rządzący rozmaitych „ozdrowieńczych przedsięwzięć” odczuły nauki humanistyczne.

Tzw. reforma podjęta przez minister Barbarę Kudrycką (dziś europosłanka z listy PO) i kontynuowana przez jej następczynie w resorcie nauki i szkolnictwa wyższego, Lenę Kolarską-Bobińską (wcześniej europosłanka Platformy) polega w największym skrócie na zarządzaniu przez likwidację.

Na porządku dziennym jest dzisiaj hasło o konieczności „współpracy nauki z gospodarką” (bo przecież nie z prawdą) a zidentyfikowany przez ministerialnych urzędników stopień owej współpracy rzutuje dalej na wielkość dotacji finansowych z budżetu państwa. Krótko mówiąc, ci, którzy nie wykażą, że ich badania naukowe są „ważne dla przemysłu”, na pieniądze nie mają co liczyć. A więc słowo „nauka” oznacza dziś przede wszystkim informatykę, biotechnologię, cybernetykę, itp. Filozofia, historia, antropologia czy archeologia to zwyczajne darmozjady żerujące na środkach finansowych tak potrzebnych innym, „innowacyjnym” kierunkom.

Do tego prowincjonalnego sposobu myślenia dochodzi cały szereg mniej lub bardziej idiotycznych zarządzeń, które przeważnie biją w humanistykę. A więc kuriozum w postaci tzw. parametryzacji. Teraz liczą się przede wszystkim punkty. Można przez lata nie napisać żadnej książki naukowej, a zebrać tyle punktów (udział w konferencjach, grantach, etc.), by szybować w klasyfikacji punktowej. Teraz, gdy spytać historyka co pisze, pada najczęściej odpowiedź: piszę wniosek o grant (w przerwie na wypełnienie kolejnych sylabusów i „efektów kształcenia”).

Dawni mistrzowie polskiej historiografii (Konopczyński, Askenazy, Skałkowski, Tymieniecki i inni) w tym systemie byliby „parametrycznymi zerami”, bo pracując nad swymi opera magna, przez lata nie wykazywaliby żadnych „parametrycznych punktów”. Tyle, że po nich zostały wielkie dzieła, po rzeszy dzisiejszych historyków – rekordzistów punktowych zostaną do lektury sprawozdania pokonferencyjne i grantowe.

Do tego idiotyzmu dochodzi kolejny w postaci zadekretowanego od 2010 roku (nowa ustawa o szkolnictwie wyższym) zakazu dwuetatowości. Lekarz, od którego pracy zależy niekiedy ludzkie życie, może pracować na dwóch i więcej etatach. Profesor nauk humanistycznych, który w przeciwieństwie np. do informatyka czy biotechnologa nie ma szans na „współpracę z przemysłem”, jest przez państwo pozbawiony szansy uczciwego dorobienia. A nad wszystkim czuwa złowrogi system komputerowej inwigilacji uczonych – POLON.

Humanistyka coraz wyraźniej podlega również relegowaniu ze szkół. Znana jest sprawa ciągłej redukcji liczby godzin historii.

Poważnym problemem humanistyki są kompromitujące zachowania niektórych jej przedstawicieli. Przykłady profesorów Hartmana i Fuszary, chcących oswoić (za pomocą taktyki „porozmawiajmy o…”) polską opinię publiczną z rzekomą koniecznością akceptacji kazirodczej dewiacji są najnowszymi, jakże wymownymi przykładami skandalicznego zachowania humanistów z profesorskimi tytułami.

Czy to te właśnie kwestie zdopingowały piętnastu członków Wydziału Humanistycznego i Nauk Społecznych PAN do skreślenia listu otwartego, który ujrzał światło dzienne w zeszłym tygodniu?

Czy nagle dostrzegli absurdy parametryzacji, sylabusów i prezentowanego przez władze paradygmatu promowania przez państwo „nauki współpracującej z gospodarką”?

Otóż nie to zarzucają humaniści rządzącym Trzecią RP. Dla sygnatariuszy listu najpoważniejszym problemem jest bowiem brak działań wobec „postępującej klerykalizacji kraju”. Przejawy tej ostatniej? No, cóż – „bywa, że uroczystości o charakterze państwowym mają przede wszystkim charakter religijny a władze publiczne są dodatkiem do hierarchów kościelnych”, co z kolei „prowadzi do degradacji państwa i obniżenia jego prestiżu w skali krajowej, a nawet międzynarodowej”.

Chciałoby się przypomnieć uczonym damom i mężom w liczbie piętnastu, że w takim kraju jak Stany Zjednoczone Ameryki Północnej sesje nowo wybranego Kongresu zwyczajowo rozpoczynają się modlitwą inaugurowaną przez pastora, pastor też odbiera przysięgę prezydencką na Biblię od prezydenta-elekta, zaś urzędujący prezydent zawsze kończy swoje przemówienia wezwaniem: „Niech Bóg błogosławi Amerykę!”. A cóż powiedzieć o „sklerykalizowanych” banknotach dolarowych z sentencją „Ufamy w Bogu”?

Czy to wszystko degraduje amerykańskie państwo i obniża jego prestiż w skali międzynarodowej? Tak sądzą prowincjusze myśli i miejsca.

A któż zmuszał przedstawicieli władz RP, prezydenta i premiera, do uczestnictwa w ostatnich dniach w uroczystościach upamiętniających trzydziestą rocznicę męczeństwa bł. księdza Jerzego Popiełuszki? Kto zmusił – poza „wskazaniami pijarowymi” – panią premier do uczestnictwa w inauguracji roku akademickiego na KUL?

Nie sposób pozbyć się wrażenia po lekturze wspomnianego listu, że już to gdzieś wszystko wcześniej czytaliśmy. A konkretnie dwadzieścia lat temu na łamach „Gazety Wyborczej” zatroskanej obecnością kaplicy w Pałacu Prezydenckim, uczestnictwem żołnierzy WP w pielgrzymkach do Częstochowy czy udziałem ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsy w uroczystościach o charakterze religijnym”. Podobny charakter deja vu mają alarmistyczne informacje sygnatariuszy listu o „groźbach pod adresem osób rezygnujących z katechezy” bądź „zmuszaniu uczniów do uczestnictwa w obrzędach religijnych”.

Od chwili powrotu katechezy do szkoły w 1990 roku (nota bene stało się to na mocy rozporządzenia ówczesnego ministra edukacji narodowej, a dzisiaj jednego z sygnatariuszy omawianego listu, prof. Henryka Samsonowicza) GW nieustannie wieszczy „atmosferę zastraszania” wobec osób, które na katechezę nie pójdą.

Krótko mówiąc, „spójność społeczna” w Polsce nie jest zagrożona – jak mógłby uznać laik – na przykład poszerzającym się marginesem biedy lub trwającą masową emigracją ludzi najbardziej kreatywnych. Nie. Dzięki lekturze listu, podpisanego przez tak wybitnych socjologów jak prof. Jerzy Szacki, dowiadujemy się oto, że „społecznej spójności” zagrażają „częste przypadki bezczynności organów RP” wobec wspomnianych „gróźb” i „wymuszeń” ze strony „przedstawicieli Kościoła katolickiego”.

List piętnastu uczonych przekonuje, że problemy polskiej humanistyki są o wiele głębsze niż mogło się to komuś wcześniej wydawać.

Grzegorz Kucharczyk (też profesor, też w PAN)
http://www.pch24.pl

Komentarzy 20 do “Nędza polskiej humanistyki”

 1. maurycy said

  Idiotyzm ,prowincjonalny sposob myslenia ? Jaki idiotyzm ,jaki prowincjonalny sposob myslenia ? Oni doskonale wiedza co robia !!! Jak na profesora to pisze tez idiotyzmy wrecz debilizmy ? Nie wie czy udaje idiote ? Jesli nie wrecz otwarcie to powiinien przynajmniej zasugerowac kto, po co i dlaczego tak postepuje ! Po co im ludzie wyrobieni inteleektualnie ? Zeby myslleli i przegnali to zdegenerowane bydlo ktore rzadzi ? Nie przesadzajmy ! Wiec niszcza zeby narod byl ciemny i prymitywny ! Rzadzace zdegenerowane zydowstwo bedzie popierac polska huministyke ? Zeby ludzie znali historie literature mieli swiadomosc,tozsamosc polska ? Tez nie przesadzajmy ! Nauka a gospodarka ?? Tez idiotyzm ten profesor pisze ! Polska nie ma wdrazac nowych technologi ! Oni tutaj maja tania sile robocza i montownie wszelkiego badziewia ! System finansowy calkowicie rozny od tego ktore obowiazuje polskie podmioty gospodarcze ! Wszelkie ulgi ,dotacje strefy ekonomiczne zwolnienia i niezliczona ilosc podsypywanej kasy ! Technologie to maja swoje ! Beda rozwijac polska mysl techniczna ? Paranoja ! Beda ta mysl techniczna tez wdrazac w Polsce ? Kolejna paranoja !…..

 2. bart_w said

  Przepraszam za brak tłumaczenia, ale mi je gdzieś wcięło.

  Poniżej ciekawy przykład modlitwy, którą przed laty odmówił jeden niezrzeszony pastor w kansas przed obradami ichniejszego sejmu. Warto podkreślic, że Kansas mieni się byc stanem konserwatywnym.

  In recent days, Paul Harvey quoted a prayer and said he had more requests for it than almost any other he had ever used. The prayer was offered on January 23, 1996 before the Kansas State legislature by Rev. Joe Wright, Pastor of Central Christian (non-denominational) Church in Wichita.

  Kansas, according to Harvey, when this courageous Pastor offered the invocation, “HE TOLD GOD ON THEM” (naskarżył Bogu na nich). As the pastor finished his prayer, three members jumped to their feet and indignantly shouted, “He can’t talk like that!”. Rep. Delbert Gross called the prayer “gross, divisive, sanctimonious and overbearing”. Davis Hailey called it “blasphemous and ignorant”. Sabrina Sandifer echoed her indignation.

  The following is Pastor Wright’s prayer. I hope is blesses you as it did to me.

  Heavenly Father, we come before you today to ask your forgiveness and to seek your direction and guidance. We know your word says woe to those who call evil good but that’s exactly what we have done. We have lost our spiritual equilibrium and inverted our values. We confess that we have ridiculed the absolute truth of your Word in the name of moral pluralism. We have worshipped other gods and called it multiculturalism. We have endorsed perversion and called it alternative lifestyle. We have exploited the poor and called it a lottery. We have neglected the needy and called it self-preservation. We have rewarded laziness and called it welfare. In the name of choice we have killed our unborn. In the name of right to life we have killed abortionists. We have neglected to discipline our children and called it building their self-esteem. We have abused power and called it political savvy. We have coveted our neighbors’ possessions and called it taxes. We have polluted air with profanity and pornography and called it freedom of expression. We have ridiculed the time-honored values of our forefathers and called it enlightenment. Search us o God and know our hearts today. Try us and show us any wicked way in us. Cleanse us from every sin and set us free. Guide and bless these men and women who have been sent here by the people of Kansas and who have been ordained by you to govern this great state. Grant them your wisdom to rule and may their decisions direct us to the center of your will.

  I ask these things in the name of your Son, the living Savior Jesus Christ. Amen”

 3. Agaton said

  //Chciałoby się przypomnieć uczonym damom i mężom w liczbie piętnastu, że w takim kraju jak Stany Zjednoczone Ameryki Północnej sesje nowo wybranego Kongresu zwyczajowo rozpoczynają się modlitwą inaugurowaną przez pastora, pastor też odbiera przysięgę prezydencką na Biblię od prezydenta-elekta, zaś urzędujący prezydent zawsze kończy swoje przemówienia wezwaniem: „Niech Bóg błogosławi Amerykę!”//

  Ale trzeba tu dodać:

  Jak słusznie zauważa Nina Gładziuk, „Gdy widzimy zaprzysiężenie amerykańskiego prezydenta, to trudno je sobie wyobrazić bez Księgi Biblii. Ale nie jest to zbiór pism religii objawionej, ale nade wszystko Księga Prawa: paktu, przymierza, umowy i testamentu. Jeżeli odsyła do jakiejś teologii, to jest teologia federalistyczna”. Nadto, gdy przywołamy symbol piramidy na amerykańskim banknocie dolarowym, to napis na zwoju u stóp zdobiącej go piramidy, obwieszczający Novus Ordo Seclorum, „standardowo tłumaczy się jako «nowy porządek wieków», ale możemy też uwolnić masoński sens tej formuły, a wówczas otrzymamy: «nowy świecki zakon»” (Druga Babel. Antynomie siedemnastowiecznej angielskiej myśli politycznej, Warszawa 2005, s. 30-31).

 4. Marucha said

  Re 2:
  Oto tłumaczenie:

  Ojcze Niebieski,

  Stoimy tutaj dziś przed Tobą, aby prosić o Twoje przebaczenie oraz szukając kierunku i Twojego prowadzenia…
  Wiemy, że Twoje Słowo mówi: „Biada tym, którzy zło nazywają dobrem… (Iz 5:20)* lecz jest to właśnie to, co zrobiliśmy. Zatraciliśmy naszą duchową równowagę i odwróciliśmy nasze wartości.

  Wykorzystujemy biednych i nazywamy to loterią.
  Wynagradzamy lenistwo i nazywamy to dobrem społecznym.
  Zabijamy nasze nienarodzone dzieci i nazywamy to wyborem.
  Strzelamy do antyaborcjonistów i nazywamy to słusznym.
  Zaniedbaliśmy wychowanie i dyscyplinę naszych dzieci i nazywamy to budowaniem osobistych wartości.
  Nadużywamy władzy i nazywamy to polityką.
  Pożądamy własności naszych bliźnich i nazywamy to ambicją.
  Zanieczyszczamy powietrze bluźnierstwami i pornografią i nazywamy to wolnością słowa.
  Wyśmiewamy odwieczne i szczytne wartości naszych przodków i nazywamy to oświeceniem.

  Zbadaj nas, O Boże, i poznaj dzisiaj nasze serca, oczyść nas z każdego grzechu i wyzwól nas. – Amen!

 5. Boydar said

  A ten pastor to co on, z Polski, czy jak ? Siakoś tak jakby po naszemu gadał.

 6. Jacek said

  nedza polskiej humanistyki zaczyna sie juz w „kosciele”, „seminariach” i „katolickich” uniwersytetach. Jezeli chodzi np o historykow, to jak mozna uprawiac oficjalnie historie w kraju gdzie same organy panstwowe zajete sa zaklamywaniem i wymazywaniem z pamieci historii Polakow? oczywiscie przy wspoludziale najrozniejszych „publicystow”., a tzw „kosciol katolicki” od SWII jest zajety niszczeniem i wymazywaniem wlasnej historii na skale wieksza od tej z jaka ta historia byla wymazywana i niszczona przez kacerzy w czasie tzw reformacji. I nie mowimy tylko o jakichs lokalnych „koscielnych” humbejwinach w rodzaju Pieronka (przyjaciel Owsiaka) czy Zycinskiego, ale o „papiezach” bratajacych sie wlasnie z nastepcami tych kacerzy i „przerabiajacych” „kosciol katolicki” na zbor kacerski jako przedsionek do synagogi- rzymskokatolickiej, a glowny wykonawca tego planu Karol Wojtyla, jego „utrwalacz”, jest czczony jako „swiety”? Nie mowiac juz o „kontestujacych katolikach”, ktorzy deklaruja jednosc (una cum) z „papiezami” otwarcie de facto kpiacymi z Wiary Katolickiej, i uwazaja, ze w ten sposob chwalebnie „cierpia”?

 7. JO said

  ad.6. Tylko Wyrazne odciecie sie Katolikow Tradycyjnych od Cuchnacego Scierwa – rozkladajacego sie Trupiego Ciala Lemingow moze uratowac Polakow = spoleczenstwo Alternatywne, manifestujace z Duma, ze jest Katolickie poprzez Zachowanie, Ubior, czynnosci dnia, detale, ktore na Nowo Ozywia Polske i Polakow.

  My chcac nie chcac wtapiamy sie w Cywilizacje Smierci, czesto nie wiedzac, ze nas „butem” WTAPIAJA. Jednak to ostatecznie od nas zalezy, czy damy sie wtopic, zakazic nasza Katolicka=Polska Krew=Slowanska Chrzescijanska Krew „T R A D E M ” Zgnilizny Lemingowej, czy tez OTRZEPIEMY z siebie zabojczy pyl, zabojczego Virusa.

  Tak przeciez malo potrzeba by przestac ogladac telewizor, by zaczac ubierac sie skromnie, godnie po katolicku odrzucajac Zydowski Dzins i Cooll materialy i kroje, zaczac wspierac sie na wzajem zaczynajac od wsparcia Ksiezy Tradycjonalistow , ktorzy niosa nam ZYCIE-SAKRAMENTY SWIETE-PRAWDZIWE, budowac relacje gospodarcze miedzy soba, relacje kulturalne jak szkoly, swietlice, przedszkola wlasne Katolickie , Polskie, wypieraz Lemingow z kazdego centymetra polskiej ziemi.

  To przeciez nie jest tak trudno zrobic!!!

  Tylko trzeba CHCIEC byc Katolikiem, TRZEBA chciec – potrafic postawic DOBRO WSPOLNE na pierwszym miejscu przez dobrem jedynie wlasnym

 8. Boryna said

  Bobińska publikuje wciąż artykuliki w nowomowie jakby żywcem wyjęte z Trybuny Ludu i dzieli naukowców na młodych i starych jak za rządów czerwonego autorytetu A. Schaffa.

 9. Filo said

  Zdaje sie, ze w kapitalizmie nauki humanistyczne do niczego nie pasuja bo nie przynosza ‚profit on investment’ (zalozenie ze kazda inwestycja musi sie finansowo oplacic).
  Przy czym zarowno inwestycja jak i zysk dotycza wylacznie pieniedzy.

  Ludziom bardzo powierzchownym sie wydaje, ze koszty zbudowania mostu czy drogi musza sie natentychmiast zwrocic bo inaczej to szkoda inwestowac.
  Innym sie wydaje, ze szkoda pieniedzy na edukacje bo tych wpakowanych w oswiate pieniedzy nie widac.
  A sa i tacy, ktorzy swiecie wierza, ze przygotowanie do zawodu powinno sie ograniczyc tylko do tych zawodow, ktore potrzebne sa wielkim korporacjom. Bo czlowiek stal sie mulem do wynajecia.
  Sa i takie zdania ze na humanizm moga sobie pozwolic kraje zasobne. Nie chce podawac przykladow bo mnie znowu beda pacyfikowac na gajowce, a nie chce rozpraszac tematu.
  Podam bezpieczny przyklad:
  Kiedy Anglia nakradla sie juz do syta, bogata warstwa srednia (upper middle class) wziela sie za ‚dociekanie prawd ‚ w roznych dziedzinach; w tym humanistycznym. Byl to ciekawy okres angielskiego pisarstwa i filozofowania na temat Brytyjskiego Imperium i wielkiej angielskiej demokracji.
  Ale powstalo tez wiele prac i publikacji na temat historii, starozytnosci , historii edukacji a takze sztuk pieknych i zbieractwa starozytnych pamiatek.
  Naturalnie, ze archeologia sluzyla Anglikom do podbojow – najpierw archeolodzy, potem rozne znaleziska typu ropa i kolejne podboje. Bogatym ludziom marzyly sie podroze i badania lingwistyczne.
  W obecnym klimacie amerykanskiej kultury humanizm zszedl na czwarty- piaty plan w priorytetach badan.
  A niektore narody zglupialy do tego stopnia, ze sobie wlasnie wymyslily ze szkoda czasu na oswiecenie i kulture skoro mamy wazniejsze sprawy: wojny, podboje, handel i poscig za zyskiem.

  Niestety, narody ciezko placa za zarzucenie humanizmu i humanistycznych studiow. I to w naturze i w gotowce..
  Zgadzam sie z powyzszymi wpisami, ze religia jest budulcem humanizmu. Pod warunkiem, ze nie jest to zadna atrapa a rzeczywiste pojmowanie religii jako drogowskazu zyciowego.
  Odklepywane modlitwy w protestanckich parlamentach sa zywym przykladem skrajnej hipokryzji.
  W krajach Commonwealthu na otwarcie parlamentu odmawia sie Ojcze Nasz.
  Natychmiast po odbebnieniu modlitwy zabieraja sie politycy do rzeczywistosci; zatwierdzaja zabijanie, legalizuja zlodziejstwo, lgaja w zywe oczy i chronia przestepcow.
  ” I odpusc nam nasze winy jako i my odpuszczamy…” i jazda najechac na Irak bo nas Sadam Husejn obrazil.
  Za September 11 ‚tzw international community’ zniszczylo doszczetnie 11 panstw. A tymczasem glowny winowajaca pochodzil z Arabii Saudyjskiej ktorej nikt krzywdy nie zrobil.

  Wracajac do nauk humanistycznych:
  Brak nauczania humanistycznego w programach oswiatowych juz dal sie we znaki wielu krajom:

  Prawo
  W kowbojskim systemie kapitalistycznym nauczanie prawa jest niepotrzebnym obciazeniem budzetu i pieniedzy podatnika bo moze zabraknac funduszy na bezprawne wojny.
  – Prawo jest zupelnie niepotrzebne w atmosferze maksymalizacji zysku za wszelka cene.
  – Prawo bardzo przeszkadza wybitnym indywidualnym jednostkom ktore za wszelka cene chca zrobic kariere i osobiste bogactwo.
  – Nauka prawa jest niepotrzebna bo tylko hamuje droge postepu i wykazuje tendencje wsteczne. Spoleczenstwo sie zmienia i zmieniaja sie normy zachowan. Prawo staje sie symbolem opresji bo hamujac wszeteczenstwo uwstecznia rozwoj spoleczenstwa.
  – Nauka prawa odwoluje sie czesto do wartosci naszych przodkow co jest zuplenym balastem dla nowoczesnego rozwoju nauki.

  No wiec z takich i podobnych powodow nie tylko w Polsce ukladacze programow oswiatowych juz ze 30 lat temu doszli do wniosku ze bez nalezytego przygotowana tez mozna byc sedzia, politykiem, adwokatem, generalem i noblista.
  No wiec szkoda czasu na Solonow, Hammurabich, rzymskie prawo tez bylo do dupy a Magna Karta to przezytek.

  No wiec na przykladzie prawa, co jest akurat nie tylko moim hobby- sprobuje pokazac jak bardzo polski narod zostal okaleczony przez plastykowych humanistow i zydowskich lobbystow zniewolenia umyslow.
  Gdyby wszyscy znali reformy Solona to juz dawno zalatwilibysmy sie z zadluzeniem kraju i obywateli.

  Polska juz zaplacila nieprawdopodobnym zadluzeniem. Gdybysmy szanowali prawo, nikt by nie pozwolil rozkrasc Polski, podpisywac falszywych umow i popierac zbrodni. Za machloje politykow wybranych w podrobionych wyborach – placi caly narod.
  Lichwa to grzech. Teraz ciezko placimy za popieranie lichwy
  Zlamanie prawa pozwolilo na podpisanie Lizbony. Najblizsze pokolenia ciezka zaplaca za decycje przestepcow i klamcow. Caly narod juz placi.
  I idziemy na nastepna wojne mordowac.

  Filozofia
  Nie mamy ochoty wydawac pieniedzy na nauke o systemie wartosciowania bo od myslenia glowa boli.

  Dlatego lepiej nie wdawac sie w takie szczegoly czym sie rozni kobieta od mezczyzny niech sobie kazdy wybiera taka plec jak mu sie podoba i bedzie swiety spokoj.

  Gdyby wszyscy wiedzieli dlaczego Hippokrates nie lubil skrobanek i wprowadzil na zyczenie lekarzy swiata antycznego przysiege Hippokratesa juz V wieku pne. – to nie byloby teraz tych idiotycznych dyskusji i wielki biznes nie urzadzalby hekatomby z nienarodzonych dzieci. Polsce nie groziloby wyludnienie.
  Szkoda pieniedzy na rozmyslania o duchu i materii, bo o duchu materii i piekle moze nam szybciutko wytumaczyc aktualny papiez w ciagu 5 -u minut i do tego bezplatnie.
  Etyka jest luksusem na ktory zaden uniwersytet nie moze sobie pozwolic zeby nie zbanczyc.

  Literatura
  Oszczedzamy lasy nie czytajac ksiazek a TV i Hollywood zapewnia nam komfort psychiczny w dukowaniu liter. Ksiazki sa zbyteczne bo zajmuja duzo wiecej miejsca niz dysk i komputer.
  Na poezje szkoda czasu bo z tego nie ma chleba a dla przyjemnosci to mozna zlapac trypra w meskiej toalecie.

  No wiec nie umiemy pisac. Recznie to tylko potrafimy sie podpisac, na kartkach bo zyczenia zostaly juz dla nas napisane, wystarczy sie nauczyc ortografii pisania cyfr, zeby mozna wypelnic czek czy przekaz pocztowy.

  Tymczasem Putin roztrwonil kawal majatku narodowego bo odnowil nie tylko Bolszoj Teatr ale galerie sztuki i udostepnil dzieciom w sanatoriach na Krymie prywatne plaze oligarchow przepedzonych z Krymu.
  Zona Putina, Kabajewa jezdzi po calej Rosji i bardzo czynnie propaguje i organizuje sportowe treningi i zawody dla dzieci cwiczacych gimnastyke artystyczna. Z najbardziej zapadlych zakatkow pod kolem podbiegunowym, hen na dalekim wschodzie dzieci przyjezdzaja do Moskwy popisac sie swoimi osiagnieciami. Dla tych dzieci i ich instruktorow to ogromne przezycie
  No i Balszoj Teatr zaczal znowu zarabiac na siebie.
  Wioska Olimpijska w Soczi tez juz zaczela zarabiac mimo, ze mistrzostwa mlodziezowe w lekkoatletyce i zawody Formuly 1 byly celowo nie rozglaszane.

  Nie mozna uczyc nauk humanistycznych bo ludzie moga po latach studiow dojsc do idiotycznych wnioskow, ze po co sa potrzebne pieniadze dal dobra ogolu skoro tylko biologicznie silniejsze gatunki maja prawo do korzystania z zysku.
  A ogol to nie jednostka – jednostka to nie ogol. Ogol nie potrzebuje pieniedzy. Pieniadze sa potrzebne jednostce zeby je mogla ukryc gdzies w komyszach Cypru czy na Kajmanach, zeby nikt nie widzial i nie mial z tego zadnego pozytku; chyba ze tak jak na Cyprze… przyjdzie ALi Baba i powie: sezamie otworz sie.
  I takie jednostkowe rozwazania nad ogolem i jednostka moga w czlowieku rozwinac mylne pojecie o dystrybucji i sprowadzic na manowce … komunizmu.

  Dlatego wszelkich nauk humanistycznych nalezy sie wystrzegac jak diabel swieconej wody, albo gorzej.

 10. Mordka Rosenzweig said

  re 2

  Szanowny pan Bart,

  Ja pan Mordka chce podziekowac za ten cytat od pan pastor bo to nic dodac, nic ujac.

  Ja pan Mordka tak sobie mysli, sze jesli to by byla modlitwa na otwarcie synodu dla panuw biskupuw, to synod by sie skonczyl zanim by sie zaczal.

  Jest tylko jedno pytanie co by sie wtedy stalo z ta skałą jaka jest pan Franek?

  „Heavenly Father, we come before you today to ask your forgiveness and to seek your direction and guidance. We know your word says woe to those who call evil good but that’s exactly what we have done. We have lost our spiritual equilibrium and inverted our values. We confess that we have ridiculed the absolute truth of your Word in the name of moral pluralism. We have worshipped other gods and called it multiculturalism. We have endorsed perversion and called it alternative lifestyle. We have exploited the poor and called it a lottery. We have neglected the needy and called it self-preservation. We have rewarded laziness and called it welfare. In the name of choice we have killed our unborn. In the name of right to life we have killed abortionists. We have neglected to discipline our children and called it building their self-esteem. We have abused power and called it political savvy. We have coveted our neighbors’ possessions and called it taxes. We have polluted air with profanity and pornography and called it freedom of expression. We have ridiculed the time-honored values of our forefathers and called it enlightenment. Search us o God and know our hearts today. Try us and show us any wicked way in us. Cleanse us from every sin and set us free. Guide and bless these men and women who have been sent here by the people of Kansas and who have been ordained by you to govern this great state. Grant them your wisdom to rule and may their decisions direct us to the center of your will.”

 11. Pokręć said

  Uczelnie dziś to nie uczelnie a biura wypełnione urzędnikami naukowymi. Wypełnianie papierków, pisanie sprawozdań, wniosków o granty i autoreferatów to codziennie po kilka godzin.
  A humanistów na uczelniach już nie ma. Są co najwyżej deprawatorzy i _t_umaniści.
  Uczeni rozliczni są z wyników pracy tak, jak urzędnicy – od sztuki. Poza tym taka ilość miernot, jaka dziś nawania stołki za nasze pieniądze na uczelniach, to jest ewenement w dziejach świata. Chyba nie skłamię, jesli powiem, że 90% polskich profesorów NIGDY nie powinno było dostać nawet tytułu doktora…

 12. Plausi said

  Na chłopski rozum

  @Filo, 9

  „Naturalnie, ze archeologia sluzyla Anglikom do podbojow – najpierw archeolodzy, „, i to jak, n.p. Lawrence of Arabia był archeologiem, przyczynił się do jednego z najważniejszych łupów imperium.

  „A niektore narody zglupialy do tego stopnia, ze sobie wlasnie wymyslily ze szkoda czasu na oswiecenie i kulture skoro mamy wazniejsze sprawy: wojny, podboje, handel i poscig za zyskiem. ”
  Powroty z zagranicy uświadamiały nam każdorazowo, jak znowu bardziej schamiała tzw. „kultura” w Polsce. Dziś okładki książek z reguły świecą się jak psu … , a w środku rzeczywiście pieskie g….no, ale dziesięciolecia „GW”na niejakiego Szechtera i innych też mają swój efekt. Mamy ważenie, że to co się w Polsce nazywa kulturą jest po prostu chamstwem, nie chcemy przy tym uwłaczać chamom czyli chłopom, jak to miło byli ci nazywani przez panów i pachciarzy.

  „A tymczasem glowny winowajaca pochodzil z Arabii Saudyjskiej ktorej nikt krzywdy nie zrobil.” nie jesteśmy o tym tak bardzo przekonani, bo istnieją aż 3 teorie spiskowe, ta z ASaudyjską jest tylko jedną z nich.

  @bart_w, 2
  Modlitwa jest naprawdę godna tego, aby ją przetłumaczyć na polski, taką modlitwę byli w stanie złożyć nawet papieże, ale chyba ostatnio w tzw. średniowieczu. Jak zwracaliśmy już uwagę, współczesne życie umysłowe jest ustalane przez środowiska koczownicze, z przeproszeniem pana Mordki, które nie są zainteresowane trwałością. Sefardyjski myśliciel J. Attali definiuje, że globalizacja wymaga od najemników nomadyzmu, zgodnie zresztą z ideałem koczowniczym, przy czym tenże definiuje globalizacje chyba najtrafniej, jako koczownictwo pieniądza, patrz jego tytuł: „Żydzi, świat, pieniądze”. Znamienne jest jego uzasadnienie „eutanazji”: „„Jak tylko człowiek osiągnie wiek 60-65 lat, żyje dłużej niż produkuje …”, w świecie duchowym koczowników (pieniądza) dość logiczne., por. biblia. Ten człowiek pana J. Attali powinien pracować do 67 lat.

  O ile w PRL jeszcze obowiązywały plany 5-letnie, to w naszej demokracji obowiązuje banki kwartalny okres sprawozdawczy, o planowaniu długookresowym nie ma mowy.

 13. Joannus said

  Gdzie te czasy, z filozofią i łaciną w gimnazjach.
  Masoneria doprowadziła do tego, że łacina wywołuje alergię, nawet we Mszy św. Tzw postęp, pogoń za zyskiem, kultura masowa itp razem wzięte, nie dają miejsca na jakikolwiek humanizm. Żydowski duch geszeftu, gromadzenia i konsumpcji dóbr ziemskich przenikł do szpiku kości.

 14. bardzo said

  Na kultury dzis ugorze,
  Nikt nie sieje i nie orze,
  Nie podlewa i nie zbiera…
  O, niech jasna to chorela.

  Znó w historii wszak kultury,
  (nie wiadomo, po ra zktóry)
  Polak siedzi na przypiecku
  I sie uczy po niemiecku.

  Bo kultura to nie gleba,
  I uprawiac jej nie trzeba,
  Kamień kose by wykruszył,
  Pług betonu by nie ruszył.

  Przyszłość nasza to Teutonia!
  Taka losu jest ironia.
  Cywilizuj się, ziomalu,
  Będziesz człowiek w każdym calu.

  Miast po polu z kosa latac,
  Uczestnikiem jesteś świata.
  Będziesz miał w Europie miejsce,
  Gdy kraj sprzedasz za czerwieńca.

  Tak jak Arab, Turek, murzyn,
  Ty Rajchowi będziesz służył.
  Będziesz tworzył, choć żes nikim,
  Przyszłośc Bundesrepubliki.

  Bo Europa to Europa,
  Nie dla baby, nie dla chłopa,
  Ale dla inteligenta,
  Co mu żadna rzecz nie święta.

  Rzuć muzyę, rzuc poezję.
  Przecież cię Europa nie zje.
  Utkwij wzrok swój w skrzyne szklaną.
  (przyszłośc będziesz mieć świetlaną)

  (wersja pierwotna, nazwisko autora znane mi, adres juz nie. 1999)

 15. Filo said

  12
  Plausi
  Ma pan racje gdy chodzi o tzw spiski. Ja nie wierze w teorie spiskowe bo jeszcze zadna teoria nie zobaczyla swiatla dziennego, jako ze nie ma jakichs badan naukowych czy nadzwyczajnych opracowan na temat teorii spiskowych.
  Nie ma teorii -sa spiski.
  Gdy chodzi o Osame to oficjalnie pochodzil on z Arabii Saudyjskiej jak i te niektore piloty tych zdalnie sterowanych samolotow.
  Wiec dlatego nalezy wyrazic zdumienie, ze zamiast Arabii Saudyjskiej zbombardowano Afganistan, ktory zadnego Araba by nie wpuscil na teren Afganistanu. Chodzilo mi raczej o oficjalna wersje winnego bez podania jakichkolwiek powodow.
  Ja znam jeden: Osama bin Laden byl partnerem biznesowym calej rodziny Bushow. A poniewaz cierpial na niewydolnosc nerek, zyl tylko na dializie i nie bylo dla niego ratunku wiec oglosili go winnym, bo to i tak juz bylo wszystko jedno. Osama bin Laden zmarl w szpitalu w Emiratach w grudniu 2001. Mozna bylo na niego zwalic caly holokaust, zamordowanie prez. Kennedyego, zamach na USS Liberty i Oklahome.

 16. Filo said

  10
  Mordka Rozenzweig
  Czy ten Franek co go pana Mordka raczyl wymienic to nalezy do gatunku: ” Heavenly Father?”

 17. „…Znana jest sprawa ciągłej redukcji liczby godzin historii.”
  Jesli maja uczyc historii w takim ksztalcie jak dotychczas, to… lepiej!…

 18. Sowa said

  Problem w tym, że w Polsce nie ma polskiej humanistyki od wielu lat. Jest humanistyka żydowska, ateistyczna, czyli de facto – antychrześcijańska. Co wy na tym chcecie zbudować?

 19. Filo said

  My mamy zakazane nauczanie historii:

  Pan Szymon Perski osobiscie nam zabronil. Sprzeciwow nie bylo:

  Szymon Peres na UJ:

 20. […]  2014-10-23 (czwartek) at 17:23:27 […]

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: