Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Pejot o AfD dostała wiatru w żagl…
  bryś o „Fantazja polityczna”: MSZ Ros…
  Maverick o Sława i chwała
  Peryskop o Wolne tematy (68 – …
  Zbyszko o Kard. Stanisław Hozjusz: Pismo…
  Wywrotowiec o Na trupie Polski wejdziemy do…
  Mietek o Na trupie Polski wejdziemy do…
  Listwa o Dugin: nowa epoka
  Wywrotowiec o AfD dostała wiatru w żagl…
  Vis o Najgroźniejszy wróg ukraińskie…
  kolejarz o Krystian Kamiński: „Zimnowojen…
  Włodek o W 1982 roku USA dokonały sabot…
  Listwa o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Mietek o AfD dostała wiatru w żagl…
  UZA o Na trupie Polski wejdziemy do…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 620 obserwujących.

Polski to podstawa

Posted by Marucha w dniu 2014-10-23 (Czwartek)

Autor poniższego filmu słusznie zauważa złożoność języka polskiego, niestety jednak nie zauważa, dlaczego tak jest.

Podsumujmy:

 • Najbardziej rozpowszechnioną grupą językową świata, są języki indoeuropejskie
 • Języki indoeuropejskie wpłynęły w mniejszym lub większym stopniu na praktycznie WSZYSTKIE inne języki świata
 • Najbardziej archaiczną rodziną językową wśród języków indoeuropejskich jest rodzina słowiańska
 • Najbardziej archaicznym językiem słowiańskim jest język polski (fonetyka i gramatyka) lub słoweński (gramatyka).
 • W językach indoeuropejskich, tylko trzy języki zachowały samogłoski nosowe: francuski (om, em, am), portugalski (om) i polski (om, em i rzadko am).
 • Tylko języki słowiańskie rozróżniają 3 rodzaje głosek gardłowych: CH, H, i G. Gdzie jako H należy rozumieć dźwięk między CH i G. Pozostałe języki rozpoznają tylko dwie, tylko arabski rozpoznaje aż 6 rodzajów H. 3 takie jak po słowiańsku, a dodatkowo (Arab nie uzna ich za H): Hamzah (pauza gardłowa), Ayin (spółgłoska niema słyszana czasem jak H lub A) i tak zwane „ta marbuta” czyli nieme T, niby nie czytane wcale, ale w zasadzie to czytane jak słabe H (znane np. jako ostatnia głoska słowa Ałła / Allah). Ilość głosek gardłowych jest cały czas redukowana np. hiszpański, włoski czy francuski nie mają ich prawie wcale, poza literą G czytaną tylko przed O, U lub A, w pozostałych przypadkach czyta się Ż lub DŻ.
 • Język polski posiada największą ilość różnych dźwięków ze wszystkich języków europejskich. Porównywalną ilość dźwięków mają tylko języki Hindustanu.
 • ABS czyli Absolutny Brak Samogłosek dotyczy właściwie tylko języków słowiańskich, indyjskich i semickich (będzie o tym oddzielny artykuł). Spółgłosek używamy prawie dwukrotnie częściej niż samogłosek, pozostałe rodziny językowe używają ich mniej więcej po równo np. pl:chrząszcz, Brda; sk:vlk, krk; sa:krsna, samskrt. Młodsze języki zazwyczaj dokładają samogłoski do starych słów, by ułatwić wymowę.
 • Tylko w portugalskim i polskim (oraz pochodnych: kaszubskim i łużyckim) L wymienia się na Ł (jest to wymiana bardzo archaiczna).
 • Etymologia słów pierwotnych wskazuje najczęściej na pochodzenie słowiańskie, w odróżnieniu od słów wtórnych (np. w średniowieczu większość słów pochodziła z łaciny i greki, później z francuskiego, a obecnie z angielskiego – choć rdzenie są nadal słowiańskie).
 • Nazwy własne z Biblii oraz nazwy miejsc w Izraelu mają nazwy słowiańskie np. góry: Hor, Har, Horeb oraz Nebo.
 • Imię Nabuchodonozora oznacza: „Niebosa, ochrońcie granice”. Nabu znaczy „niebo” oczywiście przypadkowo.
 • Najstarszym obecnie znanym wizerunkiem koła i wozu jest Waza z Bronocic (między Krakowem i Kielcami). Waza ma 5500 lat. Jej odkrycie spowodowało przesunięcie datowania odkrycia koła o 500-1000 lat wstecz.
 • Pierwsze koła i wozy powstały najprawdopodobniej w Polsce / Lechii, bo w Polsce żyły konie i tury, które były w stanie je pociągnąć, dlatego nie dziwi, że zdrobnione słowa koło i oś pochodzące z języka polskiego są obecne w prawie każdym języku Euroazjatyckim np. koło → kółko → el: kuklos, en: circle itd. oś → ośka → la:axis, en:axis.
 • Sanskryt, uważany za jeden z najstarszych języków świata, oraz ten, w którym mówiła ludzkość do momentu zbudowania wieży Babel, ma zadziwiająco dużo zapożyczeń z języka prasłowiańskiego (prapolskiego). Dotyczy to szczególnie słownictwa rodzinnego, filozoficznego i religijnego. Bóg → Bhaga, Dom → Damas, Sława → Śrava, Bolesław → Bhuriśrava, Znać → Znać, Wiedza → Veda, Łono → Joni, Przebudzony → Buddha, Żona → Żen, Mąż → Manusz, Ciocia → Caca (Wujek), Rodzić → Rodhać, a nawet Jebać → Jebać (kopulować), „jaka, taka i siaka” → „jaka, taka ca śaka”.
 • Bogowie ze wszystkich kontynentów mają słowiańskie imiona: Góra → Hora → Horanos → Uranos, Bór → Boreas, Gaj → Gaja, Pan → Faun, Dewa → Deva, Bóg → Bog / Bhaga / Bożika, Czarny → Kriszna → Chrystus, Jasny → Jezus, Góra → Horus i HatHor, Dzień → Zeus, Jar → Hera, Mir → Mitra, Około nas → Oceanos, Rod → Eros, Woda (Wodra) → Hydros itd.
 • Słownictwo podstawowe również jest tożsame z polskim: Wioska → el: oikos (dom), Wieś → ger: Vic / Vik (osada portowa, porównaj Wiking). Dom → fr:Animal Domestique (Zwierzę Domowe), Kniga → ger: Koenig/King (król), Żona → el:Gine (Kobieta porównaj Ginekologia), Serce (Serdce / Serdeczny) → el:Kardio (serce np. kardiologia), Sto → Centuria / Century (wiek), Gołąb → la:Columbus (Gołąb).

Raczej ciężko uznać to wszystko za przypadek.

Pytanie brzmi: Dlaczego w szkole, gazetach, telewizji czy kościele [? – admin] o tym wieczna cisza?

phoenix84pl
https://wspanialarzeczpospolita.wordpress.com

Komentarzy 14 do “Polski to podstawa”

 1. AlexSailor said

  No i wyszło z worka.

  Jesteśmy wybrani, jesteśmy rasą panów – każdy z nas jest Panem lub Panią, jesteśmy rasą starożytnych, jesteśmy Tymi starożytnymi.
  Okazuje się, że prawdopodobnie nie tylko daliśmy światu pismo, ale jeszcze języki do okoła powstały przez uproszczenie polskiego z naleciałościami.

  No i jeszcze koło to też robota naszych przodków.

  Mam nadzieję, że znajdą się w końcu zapisane runami nasze dzieje i da się je odszyfrować.
  Bo Prawda nas wyzwoli.

 2. AlexSailor said

  Ten człowiek jest … .

  A tu inne jego rady, pt. jak spędzić urlop na zakupach:

 3. Zerohero said

  Racja z tym przeintelektualizowaniem gramatycznym, choć argument z dzieciakiem uczącym się błyskawicznie nowych języków jest nietrafiony. Mózg kilkulatka działa inaczej niż mózg dorosłego.

 4. Jurgen Klops said

  AD 1 Runy sie nie znajdą bo Chrobry kazał je spalić. Okazuje sie, że był to najgorszy polski władca. Rozwalił odrestaurowane przez jego ojca Mieszka Cesarstwo Północy. Z drugiej strony- nic nie trwa wiecznie. Nie było w historii świata imperium, które by nie upadło. Lechia i tak utrzymała granicę na Renie bardzo długo, do VII wieku naszej ery. Potem zaczęła sie ona stopniowo cofać ale i tak naszym młodszym genetycznym braciom Niemcom zajęło kilka stuleci, żeby doprowadzić ją do Odry. Łatwo im nie poszło.

 5. Boydar said

  najtrudniej palą się książki, i … runy

 6. andy said

  Portugalia i Galicja w Hiszpanii miejsce gdzie mowi sie innym jezykiem niz kastylijski-hiszpanski wynika z zajecia tych terenow przez Swebow, opisanych przez Tacyta jako Germanow mieszkajacych pomiedzy LABA i ODRA . Pomiedzy Laba i Odra do podbojow przez marchie mieszkali slowianie a w czsach Tacyta 100% slowianie, podboje zaczely sie po rozpadzie Krolestwa Frankow ok. 700 lat po smierci Tacyta.Tak wie inna wymowa w Portugalii to wplywy slowianskiego plemienia swebow, a na marginesie hiszpanski i portugalski to sa wulgarne jezyki laciskie, opanowane przez plebs. W tych krajach w okresie rzymskim klasy wyksztalcone poslugiwaly sie piekna lacina a pospolstwo opanowalo mieszanke laciny z nalecialoscia wczesniejszych jezykow, potem do tych jezykow dolozono slowa arabskie i ostrogockie lub wizygockie a obecnie wnosi sie slowa angielskie

 7. nutka said

  Ten pan (wideo) nie mówi rzeczy o których bym nie wiedziała, ale robi to naprawdę świetnie. Koncepcję nauczania języka (również rodzimego) poprzez zanurzenie się w nim już od lat 90. na gruncie naszego systemu edukacyjnego propaguje prof. A. Kłakówna (krakowska szkoła polonistów). Była autorką nowatorskich podręczników do języka polskiego (jak na tamte czasy), była przeciwnikiem wkładania dzieciom do głowy trudnych terminów gramatycznych, proponowała ćwiczenia gramatyczne bez tej całej systemowej wiedzy o języku, pamiętam, to wiele osób oburzało, bo nasze programy szkolne (przedmiotowe podstawy programowe) są nadmiernie zakademizowane, to co mówi ów pan: przeintelektualizowane. Szkoda, że nie wspomniał o świetnym słuchu fonematycznym małych dzieci (potem go zatracamy). To jest argument za tym, by dzieci wprowadzać w języki obce jak najwcześniej. Jest jednak ślepy opór purystów językowych, którzy twierdzą: najpierw język polski, potem inne języki. Ja oczywiście kocham język polski, ale uważam, że to jest b. szkodliwe stanowisko. A jeszcze bardziej szkodliwe, jeśli reprezentują je urzędnicy oświatowi, bo to skutkuje zmniejszeniem środków finansowych na edukację języków obcych w przedszkolach, które i tak zresztą są marne. Na dobrą sprawę tę edukację finansują rodzice, a tak być nie powinno.

 8. Dictum said

  http://hanja.pl/najtrudniejsze-jezyki-swiata-ranking/

  wg tego rankingu, najtrudniejszym językiem świata jest język polski

 9. Dictum said

  ad. 2.
  Nie trawię tego gościa.
  Ni to kabaret, ni poradnik.
  Jakoś dziwnie wszędzie go pełno.

 10. Mowie o tym caly czas – bylismy na tej planecie pierwsi, a z tej prostej przyczyny Polski znaczy Niebianski.
  Ni mniej ni wiecej, i nie w zadnym tam umownym sensie, ale DOSLOWNIE, fizycznie wywodzimy sie od Paljakow, Niebian, czyli Archaniolow przybylych tu na Ziemie z Kosmosu. Nie biorac serio tego zwyczajnie fizycznego faktu, sami sobie wyrzadzamy wielka krzywde i degradujemy z wlasnej woli nasza poziom swiadomosci. Warto tylko pamietac o tej PRAWDZIE, ze jaki mozg taka swiadomosc, a jaka swiadomosc, taki los jednostki. Wszystko.

  Panie Polak, Panie Polak… nawet fantazja powinna mieć swe granice, by nie zmieniła się w bluźnierstwo – admin

 11. Marucha said

  Artykuł nie forsuje tezy, iż od języka polskiego pochodzą wszystkie inne – natomiast stara się udowodnić, iż język polski jest najbardziej archaiczny i najbliższy hipotetycznemu językowi pra-indoeuropejskiemu.
  Poza tym podaje sporo różnych ciekawostek.

 12. Ad. 9

  Ten gościu uczy Polaków, że wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. I że najlepiej jest to sprawdzić osobiście i tam pojechać. A najlepiej, jak w ogóle wszyscy wyjadą do ciepłych krajów. Przecież tam jest miło, ciepło i pięknie!

  Wyjeżdżajcie z Polski! 🙂

 13. rad nierad said

  Re1 To kto w takim razie bedzie bury czyscil ovadii josefovi I jego rozbojnikom?

 14. rad nierad said

  Chodzilo mi o buty. Autokorekta.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: