Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Słowianie byli pierwsi na Islandii

Posted by Marucha w dniu 2014-10-23 (Czwartek)

Iceland_slavicPrzemysław Urbańczyk, mediewista archeolog, wraz z międzynarodową ekipą archeologów prowadził w 1999 roku poszukiwania najstarszych śladów osadnictwa na Islandii.

Trwające od połowy lipca do połowy sierpnia poszukiwania archeologiczne przebiegające na północy wyspy, a dokładniej w rejonie jeziora Myvatn, doprowadziły do odkrycia trzech słowiańskich półziemianek na terenie osady Sveigakot.

Wybuch wulkanu Veidivotn, w połowie X wieku pozwolił na dokładne określenie budowy chat, ponieważ została naruszona warstwa popiołu w czasie ich wznoszenia. Datuje się, iż zostały zbudowane po 950 roku.

Zdaniem polskiego uczonego, jedynym wyjaśnieniem pojawienia się na Islandii charakterystycznych półziemianek jest obecność w grupach pierwszych osadników islandzkich osób zapewne pochodzenia słowiańskiego, znających zasady budowy półziemianek i lubiących w takich domostwach mieszkać. Były to budowle kwadratowe, nie przekraczające dwudziestu metrów kwadratowych. Ich podłoga znajdowała się poniżej poziomu gruntu. Piec budowany był zawsze w rogu pomieszczenia. Takie chaty w IX i X wieku występowały na terenach nad Łabą, Odrą, Wisłą oraz na Rusi.

Skandynawskie domy mieszkalne we wczesnym średniowieczu wyglądały zupełnie inaczej. Były to owalne, długie konstrukcje naziemne z paleniskiem pośrodku, które nie mają żadnych analogii do budownictwa słowiańskiego.

Słowianie przybyli na Islandię wraz z Wikingami, którzy stanowili społeczność bardzo otwartą przyjmując przedstawicieli różnych ludów jak Celtów, Germanów czy Słowian (byli to raczej Połabianie, a nie nasi przodkowie znad Wisły).

Do tej pory na terenie Islandii odkryto dwadzieścia trzy podobne słowiańskie chaty w kilkunastu miejscach. Ale tych nietypowych dla wyspy konstrukcji jest zapewne znacznie więcej, bo duża część wczesnośredniowiecznych osad nie została jeszcze w ogóle przebadana.

Za: Informacje.is
http://gniazdo.rodzimowiercy.pl

Komentarze 4 do “Słowianie byli pierwsi na Islandii”

  1. Ćwierć wieku temu głosiłem na cały Świat, że na Islandii pierwszymi byli BOJEROWCY Nowogrodcy z Grenlandii, którzy objeżdzali Ocean Lodowaty po nowolodzie.

  2. Jurgen Klops said

    Juliusz weź coś napisz o naszych na Nowej Zelandii, bo podobno byli tam przed Maorysami. Nowej Zelandii jeszcze nie przerabialiśmy w dyskusji.

  3. Anteas said

    Pamiętajmy że na księżycu to właśnie Polacy byli pierwsi, Oczywiście hamerykańscy imperialiści kłamliwie głoszą że to Neil Armstrong (hamerykanin) był pierwszy, ale my, Polacy, wiemy że Armstrong był drugi, pierwszy był Polak, Pan Twardowski.

  4. Ad. 3

    Proszę o dowód, że na Księżycu ktokolwiek był.

Sorry, the comment form is closed at this time.