Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

W Petersburgu zostanie przeczytana sztuka o życiu naukowca Perelmana

Posted by Marucha w dniu 2014-10-23 (Czwartek)

Polski dramaturg Michaił Pabian napisał sztukę, poświęconą petersburskiemu naukowcowi-samotnikowi Grigorijowi Perelmanowi.

Organizatorzy nie sprecyzowali, czy w tworzeniu spektaklu uczestniczył sam naukowiec oraz czy znajdzie się wśród jego widzów. Sztuka jest przygotowywana w ramach programu wymiany doświadczenia między Laboratorium Dramaturgicznym Nowej Sceny Teatru Aleksandryjskiego i Teatrem Współczesnym.

Znany na całym świecie matematyk-samotnik Grigorij Perelman zasłynął z tego, że udowodnił hipotezę Henriego Poincarégo.

W 2009 roku Amerykański Instytut Matematyczny Claya ogłosił decyzję o przyznaniu Perelmanowi Nagrody Tysiąclecia w wysokości miliona dolarów za to udowodnienie. Naukowiec nagrody pieniężnej nie przyjął.

http://polish.ruvr.ru

O fascynującej postaci Perelmana poczytaj np. tu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grigorij_Perelman
http://russiapedia.rt.com/prominent-russians/science-and-technology/grigory-perelman/
http://english.pravda.ru/science/tech/28-04-2011/117727-Grigori_Perelman-0/
Admin

Komentarzy 11 do “W Petersburgu zostanie przeczytana sztuka o życiu naukowca Perelmana”

 1. AniaK said

  Mój ulubiony cytat:

  „Nie interesują mnie pieniądze ani sława. Nie jestem do oglądania, nie będę robił za zwierzę w ZOO.”

  http://wpolityce.pl/swiat/208850-grzegorz-gorny-najwiekszy-geniusz-matematyki-na-swiecie-opuszcza-rosje

 2. Agaton said

  ad 1

  //Wiem, jak rządzić Wszechświatem. Dlaczego więc miałbym się uganiać za milionem dolarów?//

  A dlaczego nie ten?

 3. revers said

  add1

  jak na razie w realu dobijaja z pompa i show na zachodzie, a dokladnie w Kopenchadze z dobiciem zyrafy, wiwisekcja i karmieniem lwow w obecnosci przedszkolakow.

  Po Ziemi chodzi mnostwo uzdolnionych matematykow i roznie koncza, albo im odbija i slysza glosy albo robia kase na systemach handlowych tylko nie w jewrouni lub w usraelu bo tam ich by podatkami wykonczyli.

  Znowu jakas anty rosyjska hucpa, a Zbiory Zadan Matematycznych Bermana, wydanie zbiorowe wielotomowego podrecznika Matematyki pod redkacja Siemjonowa nadal aktualne.

 4. AniaK said

  Re2:
  Dlatego, że nie lubię słowa rządzić 🙂

  Tak byłoby lepiej.

  Jestem jedną z częstek Wszechświata wartą więcej niż milion dolarów. Mogę to udowodnić za darmo.

  Wierzymy na słowo i dokładamy drugi milion. A co tam!…
  Admin

 5. ojojoj said

  Troche dziwne zachowanie tego goscia. Odsaperowal sie od wszystkich, rzucil prace na uczelni, itp. Cos mi tu smierdzi. Moze ktos inny rozwiazal to zadanie i mu podeslal albo sam ukradl. Doszedl do wniosku ze to niesprawiedliwe spczywac na „niezasluzonych” laurach i sie wycofal. To tylko taka moja hipoteza. Oczywiscie moga byc inne, zostal opetany, zobaczyl Jezusa, albo mu poprostu odbilo. Obojetnie jak, dla mnie cos tu sie nie zgadza.

 6. Marucha said

  Re 5:
  Nic tam nie śmierdzi. Facet jest uznanym geniuszem i zarazem uznanym dziwakiem.
  Nikt mu niczego nie rozwiązywał, bo kto by to robił za darmo i w dodatku anonimowo?

 7. ojojoj said

  odp 6. Sa w histori przypadki, gdzie kto inny cos robil, a podpisal sie pod ta robota jeszcze ktos inny – np. Szekspir. Ja tylko dopuszczam inne spojrzenie na sprawe – z prostej przyczyny, nie wierze nikomu, a szczegolnie mediom. W tym przypadku nawet wywiadow z tym gosciem nie ma, a pisza o nim ludzie ktorzy nigdy go nie widzieli. Dla mnie to wszystko jest conajmniej dziwne i tyle.

  Tego faceta znają koledzy matematycy. To nie jest żadna postać medialna, ani przez media stworzona.
  Admin

 8. AniaK said

  Re5:
  Żeby stwierdzić że komuś odbiło, potrzebny jest do tego osobisty kontakt. Separacja ma różne podłoża. W grupie największych specjalistów czasami ma się ochotę na współpracę z jednym z nich, a bywa i tak że z żadnym. Może tu chodzić o kwestię doboru ludzi podobnie myślących a nie o ilość.

  „Jest sporo studentów o dużych zdolnościach, którzy mówią, zanim pomyślą. Grisza był inny. On myślał głęboko. Jego odpowiedzi były zawsze poprawne. Zawsze sprawdzał bardzo, bardzo starannie. Nie był szybki. Szybkość nie ma znaczenia. Matematyka nie polega na szybkości. Tu chodzi o głębię” (Jurij Burago)

  Z tego co wyczytałam, Pan Perelman jest typem samotnika ale nie jest dzikusem.

 9. AniaK said

  korekta do wpisu nr.4 🙂

  …z cząstek….

 10. krzysztof1942 said

  „Zajmująca Fizyka” Perelmana – książka, która nauczyła mnie fizyki w młodości. Miałem chyba 15 lub 16 lat gdy zaczytywałem się nią.

 11. SWO said

  Wszyscy jesteśmy Rosjanami.

  Grigori Perelman (often referred to as Jewish genius of Russian math) was born in Leningrad
  to Jewish parents Yakov (who now lives in Israel) and Lyubov.

  One might imagine that Perelman’s early achievements would mean that he would be welcomed as a graduate student at the Leningrad branch of the Steklov Mathematics Institute with open arms. However, under Ivan Vinogradov’s leadership the Steklov Mathematics Institute had accepted no Jews and, although it now had a new director, the old policies persisted.

  Aleksandr Danilovic Aleksandrov wrote to the director requesting that Perelman be allowed to undertake graduate work under his supervision at the Leningrad branch of the Steklov Mathematics Institute. The request, highly unusual coming from someone of Aleksandrov’s high standing, was granted but, although Aleksandrov would be his official advisor, in practice it was Yuri Burago who took on the role.

Sorry, the comment form is closed at this time.