Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Do grup rekonstrukcyjnych: nie igrajcie z historią i polityką!

Posted by Marucha w dniu 2014-10-29 (Środa)

Od kilku ładnych lat mamy w Polscy wysyp grup rekonstrukcyjnych. Jeszcze do niedawna odbierały one wyłącznie entuzjastyczne recenzje: bo uczą historii, bo uatrakcyjniają najróżniejsze uroczystości, bo są wzorowym przykładem obywatelskiej aktywności i samorealizacji.

Pierwsze wątpliwości zaczęły pojawiać się wraz z lawinowym przyrostem grup rekonstruujących… niemieckie oddziały z okresu II wojny światowej, w tym zbrodnicze jednostki wojskowe spod znaku SS pacyfikujące powstanie warszawskie! Dziś stanowią one już połowę wszystkich grup rekonstrukcyjnych działających w Polsce.

Na ich stronach internetowych można obejrzeć m.in. wojenne kroniki filmowe gloryfikujące „rycerzy swastyki”, zapoznać się z ich „bohaterskimi” życiorysami, a także poczytać hitlerowską prasę. Na współczesnych fotografiach widzimy młodych Polaków (?) z dumą noszących powszechnie znienawidzone mundury, chuchających na niemieckie „gapy”, runy SS, Mausery i żelazne krzyże.

O sobie mówią: jesteśmy pasjonatami pamięci, staramy się wyglądać i zachowywać jak żołnierze z tamtego okresu. Ostatnie dni przekonują, że przestało im to wystarczać.

Oto jesteśmy świadkami dwóch spektakularnych akcji „rekonstruktorów”. Pierwsza rozgrywa się właśnie teraz w Bydgoszczy. W głowach tamtejszych „miłośników historii” zrodził się pomysł upamiętnienia tablicą miejsca, w którym niegdyś stała tzw. Wieża Bismarcka, czyli jedna z wielu takich budowli-symboli niemieckiej dumy narodowej, których ideą było oddanie hołdu Ottonowi von Bismarckowi, autorowi znamiennych słów: Bijcie Polaków, ażeby aż o życiu zwątpili; nie pozostaje nam nic innego, jak ich wytępić.

W odrodzonej Polsce wieża ta została słusznie uznana za ikonę systemu germanizacji Bydgoszczy i decyzją rady miasta – zapadłą mimo protestów niemieckich mieszkańców – rozebrana. Dziś, po upływie bez mała stu lat od tamtych wydarzeń, znów odżyli przeciwnicy ówczesnych rozstrzygnięć. Szkoda, że ich „troska” o prawdę historyczną obejmuje wyłącznie spuściznę pruską.

W Bydgoszczy i całym regionie nie brakuje bowiem miejsc, z których Niemcy skutecznie wyrugowali to, co świadczyło o ich odwiecznej polskości. Panowie „rekonstruktorzy” mają jednak inne priorytety.

Nie mniej bulwersujące informacje dochodzą z Górnego Śląska, gdzie tamtejsi „miłośnicy historii” pragną zrekonstruować… przedwojenną granicę polsko-niemiecką. Czyż może dziwić fakt, że aliantów do tego pomysłu znaleźli wśród aktywistów Ruchu Autonomii Śląska? Wspólne chcą wieszać tablice informujące o tym, co przed rokiem 1939 należało do Polski, a co do Niemiec (ciekawe, jak zareaguje na to rynek nieruchomości).

Zastanawiać tylko musi fakt, że działania te harmonizują z coraz głośniej podnoszonymi w Berlinie żądaniami powrotu do granic sprzed wybuchu drugiej wojny światowej. Czy aby ta gorliwość „rekonstruktorów” nie ma swoich źródeł właśnie za Odrą?

W II Rzeczpospolitej w ramach Oddziału II Sztabu Generalnego WP funkcjonował Samodzielny Referat Sytuacyjny „Niemcy”. A dziś? Wiele wskazuje na to, że żadne z polskich szczątkowych służb nie zajmują się harcami naszych przyjaciół zza zachodniej granicy.

Na szczęście niektóre z zadań przynależnych instytucjom państwowym już są przejmowane – w ograniczonych rzecz jasna zakresach – przez oddolnie zorganizowanych Polaków. Tak więc, Drodzy „Rekonstruktorzy”: baczcie, byście w plątaninie tajemnic historii i polityki nie zgubili tego, co dla każdego człowieka najważniejsze.

Krzysztof Zagozda
Przewodniczący Komitetu „Błękitna Polska”, członek zarządu Stowarzyszenia Unum Principium.
http://prawica.net

Komentarzy 5 do “Do grup rekonstrukcyjnych: nie igrajcie z historią i polityką!”

 1. Zbyszko said

  Pewnie także i tutaj działa jakiś Werwolf. RAŚ, grupy rekonstrukcyjne ze swastykami, wykupywanie Pomorza przez niemców, „Polska to nienormalnośc”, na Ukrainie odrodzenie faszystowskiego banderyzmu… Drang nach Osten

 2. Jacek said

  sie szykuja, jak zwykle. Zrobic liste.

 3. slowianin said

  …w czym problem??Polski i tak już niema (to fikcja)Państwo istnieje tylko wtedy gdy ma swoje granice,ziemie.fabryki.banki.suwerenne prawo własny rząd itd.Co my mamy?? Jeszcze chyba język ale i to pomału upada

 4. Diana said

  „Włosi idą do Niemców po odszkodowania”.Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

  „Włoski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że osoby prywatne poszkodowane przez III Rzeszę mogą ubiegać się przed włoskimi sądami o odszkodowanie od niemieckiego państwa – poinformował dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, ostrzegając przed poważnym konfliktem”.

  http://www.naszdziennik.pl/mysl/105933,wlosi-ida-do-niemcow-po-odszkodowania.html

 5. Romank said

  Bo ciebie Polsko blyskotkami ludza
  Pawiem narodow bylas i papuga..
  A teraz jestes jeszcze obcych sluga….

  Ludziom z logika polecam:

Sorry, the comment form is closed at this time.