Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Bezpartyjna o SŁAWA Ukrainie! – a Polsce na…
  revers o Wolne tematy (08 – …
  Carlos o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Nieukiem Polska stoi
  Krystian Szeliga o Izolacja Zełenskiego
  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Stara krew – opowieść o J…
  misio o Wolne tematy (08 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Stara krew – opowieść o J…
  Yagiel o Wolne tematy (08 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Ukraińscy lekarze nie muszą zn…
  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Naukowcy udowodnili uzasadniony charakter pretensji Rosji do szelfu arktycznego

Posted by Marucha w dniu 2014-10-31 (Piątek)

Rosja znów porusza kwestię rozszerzenia terenów arktycznych. Zdaniem ekspertów, nowe dowody są bardziej niż wystarczające do uzyskania pozytywnej decyzji. Rosja ma w Arktyce pretensje do dodatkowych terenów i powierzchni nieco powyżej jednego miliona kilometrów kwadratowych.

Zaktualizowany wniosek już wkrótce zostanie skierowany do komisji ONZ do spraw granic szelfu kontynentalnego. Poinformował o tym minister do spraw zasobów naturalnych i ekologii Siergiej Donskoj podczas niedawnej narady prezydenta z członkami rządu.

Po raz pierwszy Komisja ONZ rozpatrzyła wniosek Rosji w 2002 roku. Wówczas eksperci nie potrafili podjąć żadnej decyzji wskutek luk w dowodach. Wynikła konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań morskich przy wykorzystaniu nowoczesnych lodołamaczy naukowo-badawczych. Prace te były prowadzone, poczynając od 2005 roku.

Dosłownie w tych dniach do Petersburga wrócił z wyprawy naukowej statek naukowy „Akadiemik Fiodorow”, który przeprowadził kompleksowe badania na Lodowatym Oceanie Północnym, na powierzchni prawie 350 tysięcy kilometrów kwadratowych i zgromadził wyczerpujące informacje geologiczne w sprawie granic szelfu.

Dyrektor Ogólnorosyjskiego Instytutu Naukowo-Badawczego Geologii i Zasobów Mineralnych Oceanu światowego, zasłużony geolog Rosji, honorowy badacz polarny Walerij Kamiński powiedział co następuje:

Jakie są granice szelfu? Nie należy ich rozpatrywać w bezpośrednim sensie geograficznym. Każde państwo może wysuwać pretensje do dna morskiego poza granicami strefy gospodarczej w promieniu 200 mil od najdalej wysuniętych punktów lądu, w tym także przylądków i wysp. Jeśli państwo posiada naturalną kontynuację skrajów lądu na dnie oceanu, to po przeprowadzeniu odpowiednich prac i opracowaniu dowodów może rozszerzyć swoją strefę gospodarczą. Oprócz tego, że takie państwo nasila swoje wpływy polityczne, uzyskuje także prawo do wydobycia kopalin użytecznych na tych terenach. Nikt inny nie może nawet prowadzić tu badań i pobierać próbek gruntów na dnie. Dlatego ma to dla państwa bardzo duże znaczenie. Rosja liczy na zwiększenie swoich zasobów surowców paliwowych. Pod dnem szelfu, o który ubiega się, znajduje się od 5 do 9 miliardów ton ropy naftowej.

Komisja ONZ do spraw szelfu kontynentalnego nie rozstrzyga sporów terytorialnych, jest jedynie organem technicznym. Natomiast granice szelfu ustalają same państwa w drodze dwustronnych porozumień. W sumie do Arktyki ma bezpośredni dostęp pięć państw: Norwegia, Dania (od strony Grenlandii), Kanada, Stany Zjednoczone i Rosja. Jeśli nakreślimy na mapie ewentualne strefy interesów arktycznych tych krajów, to można przekonać się, że jeśli kolidują ze sobą to tylko w granicach niedużych sektorów. Problemy związane z tymi sektorami w zasadzie są do rozstrzygnięcia, jednak pod warunkiem, że Arktyka nie będzie traktowana jako arena konfrontacji geopolitycznej, o czym już przebąkują Amerykanie.

Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow powiedział, między innymi:

Jeszcze na długo przed wydarzeniami na Ukrainie słyszeliśmy rozmowy o tym, że NATO chce rozszerzyć skalę obecności w tym regionie. Są oni zdania, że znaczenie czynniku militarnego w Arktyce będzie jedynie się powiększać. Rosja natomiast wychodzi z założenia, że w Arktyce nie istnieją żadne problemy, których rozstrzyganie przewiduje udział NATO. Ponadto nie ma tam żadnych problemów w ogóle zakładających militarne sposoby na ich rozstrzyganie. Arktyka jest terytorium dialogu.

Komisja ONZ do spraw szelfu kontynentalnego jest poza polityką. Dlatego Moskwa jest przekonana, że w trakcie rozpatrzenia wniosku strony rosyjskiej zachowa się zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego, na gruncie argumentów naukowych i wyników przeprowadzonych badań.

http://polish.ruvr.ru

Komentarze 3 do “Naukowcy udowodnili uzasadniony charakter pretensji Rosji do szelfu arktycznego”

 1. kuba1902 said

  Reblogged this on Złoty Wiek Gai – Golden Age of Gaia.

 2. IWszystko said

  Iwszystko byloby tak pięknie,tak cudownie tylko nie wiedzieć czemu dolaryjużpo42ruble.

 3. Romank said

  ad,,i dollary i ruble robi sie z cienkiego powietrza”:-)))
  Mozna wymienic rubla na dollary…ale po co???chyba zeby za ciensze powietrze kupic gestszego:-))

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: