Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Naukowcy udowodnili uzasadniony charakter pretensji Rosji do szelfu arktycznego

Posted by Marucha w dniu 2014-10-31 (Piątek)

Rosja znów porusza kwestię rozszerzenia terenów arktycznych. Zdaniem ekspertów, nowe dowody są bardziej niż wystarczające do uzyskania pozytywnej decyzji. Rosja ma w Arktyce pretensje do dodatkowych terenów i powierzchni nieco powyżej jednego miliona kilometrów kwadratowych.

Zaktualizowany wniosek już wkrótce zostanie skierowany do komisji ONZ do spraw granic szelfu kontynentalnego. Poinformował o tym minister do spraw zasobów naturalnych i ekologii Siergiej Donskoj podczas niedawnej narady prezydenta z członkami rządu.

Po raz pierwszy Komisja ONZ rozpatrzyła wniosek Rosji w 2002 roku. Wówczas eksperci nie potrafili podjąć żadnej decyzji wskutek luk w dowodach. Wynikła konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań morskich przy wykorzystaniu nowoczesnych lodołamaczy naukowo-badawczych. Prace te były prowadzone, poczynając od 2005 roku.

Dosłownie w tych dniach do Petersburga wrócił z wyprawy naukowej statek naukowy „Akadiemik Fiodorow”, który przeprowadził kompleksowe badania na Lodowatym Oceanie Północnym, na powierzchni prawie 350 tysięcy kilometrów kwadratowych i zgromadził wyczerpujące informacje geologiczne w sprawie granic szelfu.

Dyrektor Ogólnorosyjskiego Instytutu Naukowo-Badawczego Geologii i Zasobów Mineralnych Oceanu światowego, zasłużony geolog Rosji, honorowy badacz polarny Walerij Kamiński powiedział co następuje:

Jakie są granice szelfu? Nie należy ich rozpatrywać w bezpośrednim sensie geograficznym. Każde państwo może wysuwać pretensje do dna morskiego poza granicami strefy gospodarczej w promieniu 200 mil od najdalej wysuniętych punktów lądu, w tym także przylądków i wysp. Jeśli państwo posiada naturalną kontynuację skrajów lądu na dnie oceanu, to po przeprowadzeniu odpowiednich prac i opracowaniu dowodów może rozszerzyć swoją strefę gospodarczą. Oprócz tego, że takie państwo nasila swoje wpływy polityczne, uzyskuje także prawo do wydobycia kopalin użytecznych na tych terenach. Nikt inny nie może nawet prowadzić tu badań i pobierać próbek gruntów na dnie. Dlatego ma to dla państwa bardzo duże znaczenie. Rosja liczy na zwiększenie swoich zasobów surowców paliwowych. Pod dnem szelfu, o który ubiega się, znajduje się od 5 do 9 miliardów ton ropy naftowej.

Komisja ONZ do spraw szelfu kontynentalnego nie rozstrzyga sporów terytorialnych, jest jedynie organem technicznym. Natomiast granice szelfu ustalają same państwa w drodze dwustronnych porozumień. W sumie do Arktyki ma bezpośredni dostęp pięć państw: Norwegia, Dania (od strony Grenlandii), Kanada, Stany Zjednoczone i Rosja. Jeśli nakreślimy na mapie ewentualne strefy interesów arktycznych tych krajów, to można przekonać się, że jeśli kolidują ze sobą to tylko w granicach niedużych sektorów. Problemy związane z tymi sektorami w zasadzie są do rozstrzygnięcia, jednak pod warunkiem, że Arktyka nie będzie traktowana jako arena konfrontacji geopolitycznej, o czym już przebąkują Amerykanie.

Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow powiedział, między innymi:

Jeszcze na długo przed wydarzeniami na Ukrainie słyszeliśmy rozmowy o tym, że NATO chce rozszerzyć skalę obecności w tym regionie. Są oni zdania, że znaczenie czynniku militarnego w Arktyce będzie jedynie się powiększać. Rosja natomiast wychodzi z założenia, że w Arktyce nie istnieją żadne problemy, których rozstrzyganie przewiduje udział NATO. Ponadto nie ma tam żadnych problemów w ogóle zakładających militarne sposoby na ich rozstrzyganie. Arktyka jest terytorium dialogu.

Komisja ONZ do spraw szelfu kontynentalnego jest poza polityką. Dlatego Moskwa jest przekonana, że w trakcie rozpatrzenia wniosku strony rosyjskiej zachowa się zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego, na gruncie argumentów naukowych i wyników przeprowadzonych badań.

http://polish.ruvr.ru

Komentarze 3 do “Naukowcy udowodnili uzasadniony charakter pretensji Rosji do szelfu arktycznego”

 1. kuba1902 said

  Reblogged this on Złoty Wiek Gai – Golden Age of Gaia.

 2. IWszystko said

  Iwszystko byloby tak pięknie,tak cudownie tylko nie wiedzieć czemu dolaryjużpo42ruble.

 3. Romank said

  ad,,i dollary i ruble robi sie z cienkiego powietrza”:-)))
  Mozna wymienic rubla na dollary…ale po co???chyba zeby za ciensze powietrze kupic gestszego:-))

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: