Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Mg-42 o Katolicyzm, kapitalizm i …
  Marek Rogalski o Operacja na Ukrainie a globaln…
  revers o Operacja na Ukrainie a globaln…
  revers o Operacja na Ukrainie a globaln…
  NICK o Wolne tematy (67 – …
  NICK o Wolne tematy (67 – …
  NICK o Wolne tematy (67 – …
  NICK o Operacja na Ukrainie a globaln…
  Kura domowa o Wolne tematy (67 – …
  Piotr B. o Operacja na Ukrainie a globaln…
  Yagiel o Wolne tematy (67 – …
  Lily o Wolne tematy (67 – …
  Us o Operacja na Ukrainie a globaln…
  Emilian58 o Fiskus coraz częściej zagląda…
  Piotr B. o Operacja na Ukrainie a globaln…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 621 obserwujących.

Pamięć o poległych żołnierzach sowieckich w Olkuszu

Posted by Marucha w dniu 2014-11-09 (Niedziela)

W dniu 2 listopada 2014 r., w Zaduszki, na cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej w Olkuszu wykonałem kilka zdjęć. Świadczą one o stosunku zwykłych ludzi, mieszkańców tego miasta, do poległych żołnierzy sowieckich podczas walk z żołnierzami niemieckimi w styczniu 1945 r.

Na tym cmentarzu z daleka widoczna jest półkolista kolumnada z napisem „BOHATEROM ARMII RADZIECKIEJ POLEGŁYM O WYZWOLENIE ZIEMI OLKUSKIEJ”. Zbiorowe mogiły ziemne z betonowymi obramowaniami są ułożone w rzędach. Na każdej z tych mogił znajduje się betonowy blok z numerem grobu i czerwoną gwiazdą.

Nekropolia ta otoczona jest kamiennym murem. Spoczywa tu 1113 żołnierzy Armii Czerwonej, którzy polegli podczas wyzwalania Olkusza i Ziemi Olkuskiej. Zidentyfikowano sposród nich 206, których nazwiska są wymienione na kilku tablicach obok bramy wejściowej na miejsce ich wiecznego spoczynku.

Pamiętam z dzieciństwa opowieści mojego dziadka, o tym, jak ci żołnierze przynieśli wolność olkuszanom, a jeden z nich w sposób obrazowy wytłumaczył mu, czym jest komunizm. Otworzył mianowicie szafę w mieszkaniu dziadka i powiedział: „Teraz masz pełną szafę, jak zostanie wprowadzony u was komunizm, będziesz ją miał pustą”. Z kolei babcia wspominała, że niektórzy z nich modlili się z książeczek do nabożeństw.

Sądzę, że dla współczesnych Polaków jest ważne, niezależnie od całej obecnej złożoności sytuacji, konfliktów i minionej historii, zawierających wiele tragicznych okresów w stosunkach pomiędzy Polską a Rosją, aby szukać drogi do wzajemnego zrozumienia i pokojowej współpracy.

Upowszechniana przez wielu polityków polskich rusofobia i nadmierne popieranie obecnych przemian na Ukrainie, gdzie szerzy się gloryfikacja Stepana Bandery i zbrodniczej organizacji UPA, która jest odpowiedzialna za wymordowanie w latach drugiej wojny światowej co najmniej 130 tysięcy Polaków na Kresach II Rzeczypospolitej, nie służy zbliżeniu polsko-rosyjskiemu. Nie służą tej współpracy również histeryczne publikacje medialne obydwóch państw oraz wzajemne oskarżenia polityków.

Chciałbym tym fotoreportażem przyczynić się do tego, aby pokazać zachowanie się współczesnych zwykłych ludzi w Olkuszu i ich stosunek do takich samych zwyczajnych ludzi, jakimi byli polegli sowieccy żołnierze.

To prawda, że komunizm w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, począwszy od 1945 r. aż do 1989 r., pozostawił zbrodniczy ślad w pamięci historycznej narodu polskiego. Uważam jednak, podobnie jak wielu Polaków i Rosjan, że ludzie myślący rozsądnie o przyszłości, są w stanie odróżnić dobro od zła.

Adam Cyra
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 15 do “Pamięć o poległych żołnierzach sowieckich w Olkuszu”

 1. Boydar said

  A może jednak to byli Rosjanie, a nie sowieci … Nie każdy kto nadchodził ze wschodu to był homo sovieticus.
  Zupełnie nie pojmuję, co p. Cyra chciał osiągnąć takim zabiegiem, zważywszy niewątpliwą słuszność ujęcia tematu.

  Cześć Ich pamięci.

 2. Marucha said

  Re 1:
  Nic nie chciał osiągnąć. Zaczął od żołnierzy sowieckich (bo przecież formalnie takimi byli), ale dalej pisze o Rosjanach.

 3. Plausi said

  Czyj był reżym tzw. komunistyczny ?

  Wiele rozterek wyjaśnia odpowiedź na proste pytanie, czyj był właściwie ten reżym tzw. komunistyczny w ZSRR ?

  Bardziej oczytani napewno spotkali się z oceną, że wóród keirownictwa tzw. rewokucji 1917 roku w Rosji ok 95% pochodziło z kręgu śrowdowisk wyzanwców mozaizmu. Rosjan było tam nie więcej niż 5%. Co ma w takim razie wspólnego ZSRR z Rosjanami ?

  To byłoby drugie pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć, zanim zabierze się głos na temat Rosjan. Ktoś, kto miał okazję wcześniej być w ZSRR wie, że Rosjanie byli trzymani za mordę, że nawet nie wolno było pisnęć, to my Polacy żyliśmy w porównaniu z nimi w warunkach wolności, Rosjanei byli z przeproszeniem bardziej w d…e niż my. Za co jako ofiary tego reżymu ponoszą odpowiedzialność ?

  Zresztą popatrzmy, kim byli ludzie iskry, która podpaliła lont, są to Rosjanie ?

  Czy nie byłby czas aby się opamiętać i zastanowić nad tym, w kim należy widzieć zagrożenie dla Polski ? Akurat jakiś Polak podpowiada nam. Będziemy z całó enerigią nadal zwalczać podstawioną nam zjawę, to nadal nie zauważymy wroga obok nas a częstokroć w nas samych.

 4. semperparatus said

  Tzw.”komunizm”był zbrodniczy na ziemiach polskich do 1956 roku…Po przemianach 1956 roku PRL była normalnym państwem…lepiej broniącym interesów narodu polskiego,niż dzisiejsza łże-RP…A wszystko zaczęło się od udanego zamachu w ZSRR…kiedy to Chruszczow i Żukow obalili antyludzki system terroru kierowany wówczas przez Ławrentija Berię…Śladem Związku Radzieckiego podążyły inne kraje socjalistyczne…

 5. kuba1902 said

  Reblogged this on Złoty Wiek Gai – Golden Age of Gaia.

 6. Plausi said

  Może

  ta wskazówka uświadomi niektórym, jak i w czyim imieniu dokonuje się zbrodni, także tej.

 7. longin said

  Z przekazami historycznymi jest coraz lepiej, interpretacji dziejowej, wlasnie w poludnie medialni eksperci, dyzurni dzienikarze, komentatorzy na ta sama falszywa nute glosza, nadaja ze to Rosja jest od I Wojny Swiatowej w stanie wojny z zachodem, nie bylo miltaryzmu niemieckiego, czy teraz amerykanskiego z bardzo wysokimi wydatkami w budzecie na militaria. Wczesniej nie bylo Rewolucji Francuskiej i homo jacobinusow.

  Orwelizm, seweryzm w nowej szacie medialnej.

 8. Romank said

  PIekna inicjatywa,,zapal znicz na grobach zolnierzy poleglych na polskiej ziemi w walce o jej wyzwolenie…Piekna inicjatywa..oddolna..i z odruchu serca…a zarazem najwelsza forma manifestacji..

 9. Zerohero said

  Nie upierałbym się przy „rosyjskich”. ZSRR miał w składzie wiele narodowości. Rosjanie stanowili przytłaczającą większość, ale gwoli precyzji i konsekwencji…. Nawiasem mówiąc…ciekaw jestem ilu żołnierzy frontowych było Żydami. Mam na myśli prawdziwe mięso armatnie, a nie dekowników czy oficerów politycznych. Trzech, czterech?

 10. Boydar said

  dwóch, jeden z Puławskiej a drugi z Natolina

 11. Tekla said

  http://www.front1945.cieszyn.pl/2-podstrony/33-rkka

  .Tak żołnierze róznych narodowości..

  Stowarzyszenie KURSK – ochrona i opieka miejsc pamięci poświęconych żołnierzom Armii Czerwonej..

  http://mojaslowianskafilozofia.blogspot.com/2013/11/stowarzyszenie-kursk-ochrona-i-opieka.html

 12. Re: Artykul…
  Zolnierze sowieccy, to nikt inny, jak Rosjanie w wersji „miesa armatniego” (nieswiadomego i oglupionego zydowska propaganda)…
  A czy w chwili obecnej wiekszosc Polakow nie jest oglupiona przez zydowskie „szczekaczki?”…
  (w formie pisanej i obrazowej).
  A gdzie nasze „mieso armatnie” zydzi wysylaja? Do Afganistanu, Iraku, Syrii i innych krajow na tzw., „misje stabilizacyjne” czy „misje pokojowe???”.
  Czy idiotow i durni my Polacy tylko mamy?
  =======================
  jasiek z toronto

 13. Piszczała said

  „Czy idiotów i durni my Polacy mamy ?” niestety z niewielkimi wyjątkami (50-100 tys) my Polacy idiotów i durni mamy .

 14. revers said

  Moze o masakrach dzisiejszych Biriukowie. a gdyby nie ruskie sovieci to po Polsce zostaly by Generalne Gubernie, Wartenland, Weichselland i nie tylko ch,,j, d..pa i kamieni kupa, ale popiolu kupa.

  Wlasnie zbliza sie 27-28 listopada rocznica pacyfikacji, wysiedlen z Zamojszczyzny

  http://www.prawy.pl/historia/2132-niemieckie-wysiedlenia-polakow-z-zamojszczyzny-zabili-10-tys-dzieci

 15. Boydar said

  Manewry …

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: