Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  leśnik o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  revers o Wolne tematy (23 – …
  Głodomor o Wolne tematy (23 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (23 – …
  Krzysztof M o Męczeństwo Mikołaja II punktem…
  Sudbina Srba o Pamiętajmy o losie Serbów
  Listwa o Wolne tematy (23 – …
  Boydar o Wolne tematy (23 – …
  UZA o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Liwiusz o Putin i putinizacja
  Marucha o 1984 spóźni się 40 lat (2…
  UZA o Mons. Carlo Maria Viganò: «Bid…
  Boydar o Wolne tematy (23 – …
  Kanut o Wolne tematy (23 – …
  UZA o 1984 spóźni się 40 lat (2…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Anders Aslund gani Polaków: „Sprywatyzowaliście za mało”

Posted by Marucha w dniu 2014-11-10 (Poniedziałek)

– Najgorzej poszła wam prywatyzacja, za dużo zostawiliście w państwowych rękach. Krytyka zmian w Polsce nie bazuje na danych empirycznych tylko na opiniach – przekonuje Anders Aslund, szwedzki ekspert w dziedzinie przekształceń gospodarczych, krytykując „rewizjonistów” twierdzących, że można było lepiej i bezboleśnie wprowadzić w Polsce kapitalizm.

ObserwatorFinansowy.pl: Jak nam, Polakom, poszło z tą transformacją ustrojową? Mogliśmy zrobić to lepiej?

Anders Aslund: Całkiem dobrze poszło. Dzięki tej wczesnej fazie przemian, gdy całkowicie zderegulowaliście rynek, wytworzyliście mnóstwo małych prężnych firm. Jesteśmy teraz na Stadionie Narodowym i jadąc tutaj z hotelu widziałem, że w Warszawie aż roi się od reklam i ogłoszeń, od małego i średniego handlu. Macie niezwykle dużą konkurencję i dynamiczny rynek. Jeśli chodzi o przemiany w ujęciu makroekonomicznym takie, jak zarządzanie walutą, walka z inflacją, czy operowanie stopami procentowymi, to poradziliście sobie dobrze, ale nie wybitnie. Tak samo jak inni.

Chociaż kursem złotego zarządzaliście lepiej niż choćby Czesi, czy Słowacy. To dzięki temu, że odrzuciliście system stałego kursu już w 1991 r., a potem uruchomiliście politykę celów inflacyjnych. W sumie urealniliście kurs złotego. Czechy natomiast długo utrzymywały zawyżoną wartość swojej waluty i traciły na tym.

Najgorzej poszła wam prywatyzacja, za dużo zostawiliście w państwowych rękach. Dzięki Bogu, że od międzywojnia przetrwał ten przedsiębiorczy duch narodu.

Czyli bilans transformacji wypada korzystnie?

Oczywiście. Popatrzmy choćby na to szalone tempo wzrostu gospodarczego Polski w latach 90. Potem co prawda był okres 2001-2007, gdy średni wzrost PKB Polski był na poziomie 4 proc., gdy inni w tym czasie – jak na przykład państwa bałtyckie – miały po 9 proc. Ale co się okazało? Że oni po prostu przegrzewali gospodarkę, za co w końcu słono zapłacili w kryzysie. Wy natomiast w krytycznym 2009 r. mieliście 1,7 proc. wzrostu PKB. Byliście na plusie jako jedyny członek Unii Europejskiej. I zaryzykowałbym tezę, że głównym powodem była bardzo mądra polityka pieniężna waszego banku centralnego. Polska od 1989 r. podwoiła swoje PKB. To niezwykły sukces. Tylko Estonii udało się coś podobnego. Ani Czechom, ani Słowakom, ani Węgrom to się nie udało. Węgrzy zwiększyli swoje PKB zaledwie o 24 proc. To z kolei niesamowita porażka.

Dla zwykłego Kowalskiego to tylko statystyki, bo jednak poziom życia na Węgrzech, w Polsce, czy w Czechach nie różni się szczególnie.

Tak, bo oni startowali z wyższego poziomu, a wy nadganialiście. Polska miała jedną z najgorzej zarządzanych gospodarek socjalistycznych. Czechy – jedną z najlepiej zarządzanych. W Polsce nie było myślenia gospodarczego o gospodarce, było tylko myślenie polityczne. Dlatego w 1989 r. mieliście trudniej, a jednak poradziliście sobie. Owszem, z grona wszystkich reformatorów najbardziej znany jest Vaclav Klaus. Mimo, że z punktu widzenia reform nie był aż tak sprawny, jak Leszek Balcerowicz, to przykładał wielką wagę do marketingu politycznego. Ponadto, oprócz tego, że był ministrem finansów, był też premierem i dwukrotnie prezydentem. Na arenie międzynarodowej wygrał marketingowo i politycznie.

Gospodarczo jednak, czyli realnie, to Polska radziła sobie przez ostatnie 25 lat lepiej niż Czechy. Drugim krajem, który swoją szansę wykorzystał była Estonia. Tam przeprowadzono nawet bardziej radykalne reformy niż w Polsce. To zasługa głównie Marta Laara, premiera Estonii w latach 1992-94. Tak więc Klaus, Balcerowicz, Laar to awangarda przemian gospodarczych, ich najskuteczniejsi liderzy. Z drugiej strony mamy kraje takie, jak Mołdawia, Ukraina, Rumunia, czy Bułgaria, gdzie terapii szokowej nie było i o efekty tego zaniedbania wszyscy znają.

Twierdzi Pan, że prywatyzacja w Polsce odbyła się na zbyt małą skalę. Krytycy powiedzieliby, że wręcz przeciwnie. Że wyprzedano niemal cały majątek narodowy.

Ktoś, kto tak mówi jest oderwany od rzeczywistości, od empirii. A kopalnie? A bank PKO BP? A KGHM? A PGNiG? Mógłbym tak wymieniać i wymieniać. W rękach polskiego rządu pozostaje bardzo dużo przedsiębiorstw. To źle, ale mogło być gorzej. Mogliście być, jak Słowenia, która zaniedbała prywatyzację i dużo na tym straciła w kontekście rozwoju gospodarczego. Państwowe firmy są złe dla rozwoju gospodarki. Spójrzcie na kraje byłego ZSRR, w których państwowych firm wciąż jest dużo. Gdzie te kraje są?

Jeden z twórców polskich przemian, Jan Krzysztof Bielecki, ze zwolennika liberalnego podejścia do gospodarki stał się jego przeciwnikiem. Mówi, że obecność państwa w sektorze takim, jak na przykład bankowość to konieczność strategiczna.

Jan Krzysztof Bielecki to pragmatyk. Jego poglądy zmieniają się w zależności od sytuacji, w jakiej się znajduje. Są nieempiryczne. Weźmy polskie kopalnie. Większość z nich pozostaje wciąż państwowa i co? Jaki jest tego efekt? Są nierentowne, dopłacacie do nich. I tu – wyjątkowo – moglibyście się uczyć od Rosji, która swoje kopalnie sprywatyzowała i uczyniła z nich przedsięwzięcia dochodowe.

Uczyć się od Rosji? Kontrowersyjne twierdzenie, w tych czasach.

Nie od Rosji, to od Czech. Także sprywatyzowali kopalnie i wyszli na tym dobrze. W Polskich kopalniach spada produkcja, bo nie ma zysków, a nie ma zysków, bo przy waszych uwarunkowaniach geologicznych produkcja jest zbyt mała, by być rentowna. Po prostu nie ma efektu skali. Koło się zamyka. Do tego macie przestarzały sprzęt i związki zawodowe, które uniemożliwiają reformy.

A czy w Pańskiej ojczyźnie, Szwecji, wiele jest firm należących do państwa?

W porównaniu z Polską? Nie ma takich prawie wcale. Owszem na północy kraju państwo posiada pewną firmę wydobywczą, która przynosi zysk. Ale to samograj taki, jak żyła złota. Państwowy jest także Vattenfall, ale to już nie jest taka fajna historia. Ta firma źle i niepotrzebnie inwestuje pieniądze w niedochodowe projekty, choćby w Polsce, przez co ciągle jest zamieszana w różne skandale. Mamy także rządową kontrolę nad liniami lotniczymi i to też jest tragedia. Z radością powitam dzień, gdy te linie upadną i odciążą Szwecję tak, jak na przykład państwowe huty, które zafundowali nam kiedyś socjaldemokraci. Te huty już państwowe nie są i nikt nie załamuje tu rąk.

Szwecja uchodzi u nas za wzór socjalistycznego raju.

A to niby dlaczego? Nasz kraj jest wolnorynkowy. Z wyjątkiem krótkiego okresu, gdy w latach 1970-1990 rosły podatki i wydatki publiczne. Odbyło się to z takim skutkiem, że nasza gospodarka spowolniła. Względem krajów OECD rośliśmy wtedy, przez całe 20 lat, o 1 proc. wolniej. Spadliśmy w rankingu zamożności OECD poniżej średniej, mimo że wcześniej zajmowaliśmy 3 miejsce! Potem w latach 1991-1993 był kryzys finansowy, który zmniejszył nasze PKB o 6 proc. i stało się jasne, że tak dalej być nie może, że konieczne są reformy. Zmniejszono więc podatki, a także wydatki publiczne – i to o 20 proc.! – zderegulowano rynek, sprywatyzowano kilka firm. I znów dzięki liberalnej polityce zaczęliśmy rosnąć – średnio o 0,5 proc. szybciej niż kraje OECD.

Ciąć podatki? To mówi ekonomista ze Szwecji?

Tak. Szwecja to naprawdę zły kierunek, gdy ktoś szuka lewicowego raju. Przecież my do lat 40 XX w. mieliśmy podatki niższe niż w USA. Zaczęliśmy się rozwijać w latach 60 XIX w., gdy wszystko było prywatne. Obecnie mamy zbalansowany budżet, relacja długu do PKB stanowi rozsądne 37 proc., a wydatki publiczne to ok. 50 proc. PKB. Nasze doświadczenia ze zwiększaniem podatków i wydatków są negatywne.

Wróćmy jeszcze na moment do Polski. Krytycy transformacji zauważają, że doprowadziła ona do tego, że jesteśmy montownią Europy, a nie sercem innowacji i postępu. Stąd wysokie bezrobocie i niskie płace.

No, ale czyja to wina?

Ostatnio mówi się, że częściowo zachodnich koncernów, które wykorzystują naszą tanią siłę roboczą i konserwują nasz rynek na takim prymitywnym etapie.

Mówi pan, że firmy zachodnie zakładają u was montownie, a nie centra badawcze i że kiepsko wam płacą. A czy polski rynek jest do tego stopnia atrakcyjny dla firm, by inwestowały na nim w inny sposób? Na którym miejscu w rankingu „Doing Business” Banku Światowego jesteście i dlaczego tak daleko? Żeby przyszedł do was biznes, który wam pozwoli się rozwinąć, potrzeba stworzyć mu warunki. Czyli nie przeszkadzać. Zresztą moim zdaniem opinie, które pan przytacza demonizują rzeczywistość. Zawsze jest tak, że młoda gospodarka najpierw kopiuje, a potem tworzy. Koła się nie wymyśla, tylko kupuje od tych, którzy już je wymyślili.

To wszystko pięknie brzmi, ale coś przecież musi być nie tak, skoro od lat utrzymuje się u nas bezrobocie na poziomie przekraczającym 11, czy 12 proc.

Bo oprócz prywatyzacji, zaniedbaliście edukację. Nie zreformowaliście zwłaszcza szkół wyższych, zostawiając tam profesorów z poprzedniej epoki. Wasze najlepsze uniwersytety, Warszawski i Jagielloński, ledwo mieszczą się w rankingu 500 najlepszych uczelni świata. Innymi słowy, nie wykształciliście kadr dla nowoczesnych przedsiębiorstw. Zagraniczne firmy to wiedzą i nie biorą Polski tak często, jak powinny pod uwagę, gdy planują ekspansję. Zreformujcie edukację, dokończcie prywatyzację i bądźcie cierpliwi.

Rozmawiał Sebastian Stodolak

Anders Aslund – ekonomista, absolwent Oxfordu, pracownik naukowy waszyngtońskiego think-tanku Peterson Institute for International Economics, doradca wielu rządów w sprawach gospodarczych.

http://www.obserwatorfinansowy.pl/

Anders Aslund – specjalista od tzw. Europy Wschodniej. Nie mający zielonego pojęcia o tym, jak wygląda w Polsce prywatyzacja, albo udający że nie wie. Jego bełkot zostawiam do zgłębienia przez czytelników.
Admin

Komentarzy 27 do “Anders Aslund gani Polaków: „Sprywatyzowaliście za mało””

 1. Wpuść chama do biura… sorry… Wpuść idiotę na studia.

 2. lopek said

  Rzeczony gość nie ma pojęcia lub udaje Greka w temacie uwarunkowań politycznych tych wewnętrznych i zewnętrznych zarzuconych na Polskę. W efekcie PKB rośnie a Polacy w swojej większości tego nie widzą w swoich portfelach – bo zyski transferowane są za granice. Ponadto Polska przeznaczona jest do likwidacji – bo przecież Niemcy swoich wschodnich ziem nigdy nie odpuszcza. Natomiast na wschód od Polski powstaje banderland.

 3. Sława said

  Nie „sprywatyzowaliśmy sie”, tylko zostaliśmy doprowadzeni do ruiny i okradzeni przez żydowskich złodziei i bandytów.

 4. vigil said

  ad.3

  Bingo.

 5. Halszka said

  Ależ, Panie admin. Przecież widać, że to wybitny specjalista. Potrafił ocenić kwitnącą polską prywatyzację na podstawie reklam, oglądanych z okna samochodu po drodze z hotelu.
  To pewnie syn albo młodszy brat tamtego eksperta z Banku Światowego, który przed laty przybył do Warszawy i ocenił, że to miasto wcale nie potrzebuje metra.

 6. Joannus said

  Według oksfordzkiego ekonomisty byłoby całkiem dobrze gdyby nic nie pozostało polskiego.
  ”Inwestorzy” nieskrępowani przepisami, mogliby wtedy zapewnić niebywały rozkwit gospodarczy. Brednie to li tylko, czy wytyczne dla kolejnej ekipy mającej za zadanie zrealizować odcinek projektu z planu pakietu ”reform”.
  Taki bełkot to odwracanie uwagi od realnego stanu agonii Panstwa Polskiego, spowodowanego inwazją ciemnych sił mających za cel biologiczne i duchowe zniszczenie Narodu polskiego.

 7. Dictum said

  .ad. „…Jego bełkot zostawiam do zgłębienia przez czytelników”.
  Admin

  To jest bełkot kontrolowany.

 8. Luxeuro said

  „Tak, bo oni startowali z wyższego poziomu, a wy nadganialiście. Polska miała jedną z najgorzej zarządzanych gospodarek socjalistycznych. Czechy – jedną z najlepiej zarządzanych. W Polsce nie było myślenia gospodarczego o gospodarce, było tylko myślenie polityczne. Dlatego w 1989 r. mieliście trudniej, a jednak poradziliście sobie. Owszem, z grona wszystkich reformatorów najbardziej znany jest Vaclav Klaus. Mimo, że z punktu widzenia reform nie był aż tak sprawny, jak Leszek Balcerowicz, to przykładał wielką wagę do marketingu politycznego. Ponadto, oprócz tego, że był ministrem finansów, był też premierem i dwukrotnie prezydentem. Na arenie międzynarodowej wygrał marketingowo i politycznie.”
  Śmiać się chce !!!

  A embargo Reagana ?
  „Przyjaciel Polaków
  Amerykański prezydent w ramach walki z ZSRR i blokiem sowieckim wspierał polską opozycję i jej dążenia do obalenia komunizmu (nie bez znaczenia było tu również zdobycie przychylności Polonii amerykańskiej). Po wprowadzeniu stanu wojennego, Reagan dodawał otuchy Polakom, jednocześnie krytykując komunistyczne władze; doprowadził też do nałożenia sankcji na PRL. Później w porozumieniu z Janem Pawłem II zaangażował się w finansową i materiałową pomoc dla Solidarności oraz działaczy ruchu.

  Reagan, już jako były prezydent, przyjechał do wolnej Polski we wrześniu 1990 roku – wygłosił wtedy przemówienie w Stoczni Gdańskiej. Rok później został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a w 2007 roku w uznaniu za jego zasługi w obaleniu komunizmu w Polsce, prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej – Orderem Orła Białego. ”

  „38. Wśród sankcji wobec Polski znalazło się zawieszenie eksportu produktów rolnych; wstrzymanie zabezpieczeń kredytowych; zerwanie komunikacji powietrznej organizowanej przez LOT; zakaz połowów polskiej floty rybackiej na wodach amerykańskich. W wystąpieniu z 23 grudnia 1981 r. Reagan stwierdził, że decyzje te mają charakter natychmiastowy, ale dodawał też, że sankcje nie są skierowane przeciwko narodowi, ale przeciw władzom Polski (L. Pastusiak, Prezydenci, Warszawa 1989, t. 3, s. 415-416). ”

  No tutaj muszę mieć trochę miłosierdzia dla Reagana. Bo wydaje mi się że zrobiono to w „Jego” imieniu a nie jego woli.

  1) 4 stycznia 1980 – Admin. Cartera wprowadza amerykańskie embargo handlowe wobec ZSRR w odpowiedzi na radziecką agresję w Afganistanie.
  2) W czasie kampanii wyborczej w 1980 roku Reagan był PRZECIWKO embargo na Związku Radzieckiego nałożone przez Cartera.
  3) 20 stycznia 1981 – Reagan jest prezydentem
  4) 30 marca 1981 – Zaledwie 69 dni po rozpoczęciu pierwszej kadencji miał miejsce zamach na prezydenta.
  5) Reagan rozpoczyna śpiewać „inną piosenkę”
  6) 23 grudnia 1981 – Ronald Reagan ogłosił wprowadzenie sankcji gospodarczych wobec PRL; 29 XII, uznając odpowiedzialność ZSRR za stan wojenny w Polsce, Reagan ogłosił sankcje gospodarcze wobec Moskwy.

  Na zdjęciu: dwóch ludzi, którzy walnie przyczynili się do obalenia komunizmu – Ronald Reagan i Jan Paweł II na lotnisku w Miami we wrześniu 1987 roku.”

  Dziękujemy wam bardzo Zachodni Mędrcy Syjonu którzy tak dużo dobrego zrobiliście dla Polskiego Narodu. Niecierpliwie czekamy na więcej.

  Czytając ten artykuł można za uwarzyć że ta sama kalka jest w tej chwili stosowana na Rosję.
  http://www.stosunkimiedzynarodowe.info/artykul,975,Ronald_Reagan_przeciwko_komunizmowi_?_presja_psychologiczna_militarna_i_ekonomiczna

 9. Boydar said

  Jak się już im wszystkim powie wy-pier-dalać !, to przynajmniej reklamy zostaną. Wystarczy przemalować.

  I w tą stronę trzeba iść, reszta sama się ułoży. W imię Ojca …

 10. Listwa said

  Anders Aslund – ekonomista, absolwent Oxfordu, chętnie sprzedałby innym absolwentom Oxforduto to co nie jest jego, za cenę ustaloną przez jeszcze innych absolwentów Oxfordu.
  my.

  Chętnie wykupimy Szwecję za cenę jaką sami ustalimy.

 11. ALI BABA said

  AD 8″ Czytając ten artykuł można za uwarzyć że ta sama kalka jest w tej chwili stosowana na Rosję „”…NIC DZIWNEGO, STARE SPRAWDZONE FORMUŁY SĄ NAJLEPSZE…WYSTARCZY JE POWIELAĆ…Z PEWNYMI MODYFIKACJAMI..NATURALNIE..!!

 12. Z Kartofliska said

  Rosja ma byc „naturalnym wyborem”?

  – Rozbior Polski przez m.in. Rosje;
  – Noz w plecy Polakom (pakt Ribbentrop-Molotow);
  -Wymordowanie tysiecy polskich oficerow Wojska Polskiego przez ZSRR pod przywodztwem Rosji;
  – Mordy dokonywane regularnia przez Armie Czerwona na polskich zolnierzach jak i mordy, gwalty i grabieze dokonywane na polskiej ludnosci w „wyzwalanej” przez ta armie Polsce;
  – Bezczynne przygladanie sie, z przeciwleglego brzegu Wisly, Armii Radzieckiej na wykrwawiajacych sie powstancow w Warszawie podczas Powstania Warszawskiego, przyczyniajace sie tym m.in. samym do upadku powstania;
  – Zezwolenie przez ZSRR pod wodza Rosji, po DWS, na dojscie do wladzy na kluczowych pozycjach antypolskiego zydostwa i zezwolenie temu zydostwu na gnebienie populacji Polski we wszelki mozliwy sposob;
  – Zbeszczeszczenie kultury polskiej przez Zwiazek Radziecki pod wodza Rosji po Drugiej Wojnie Swiatowej(DWS);
  – Wytepienie inteligencji polskiej przez ZSRR pod wodza Rosji po DWS;
  – Stworzenie z Polski zacofanego (w porownaniu do krajow zachodnich) skansenu przez ZSRR pod przywodztwem Rosji po DWS;
  – Rezultat, ktorym jest m.in. powstanie w Polsce rusofilskiego (po UB-ckich mamusi/tatusiu rusofilach-bolszewikach), anty-polskiego, anty-amerykanskiego, ogolnie anty-‚zachodniego’ pomiotu najgorszego sortu wenerujacego Rosje, Putina i jego postepowanie przy kazdej nadarzajacej sie okazji…

  Wypchaj sie Wania z tym „naturalnym wyborem”, wole z USA ‚zgubić’ niz z Rosja ‚znaleźć’.

  Bełkot – admin

 13. JO said

  ad.12.
  1. Rozbior Polski to wymysl Masonski – Rozbiorow Polski NIE BYLO.
  2. Noz Polakom wlozyla Zydowska ZSRR z Zydowskimi Niemcami
  3.-„Wymordowanie tysiecy polskich oficerow Wojska Polskiego przez ZSRR pod przywodztwem Rosji”

  To zdanie curiosum, tylko ignorant moze cos takie napisac, gdyz ZSRR czyli Zydo-Masonsjka Rewolucja , ktora utworzyla ZSRR , zamordowala Rosje, czyli Cesarstwo na baize filozofii Nadprzyrodzonosci I Prawie Naturalnym.

  Wiec, jak cos co bylo celem zamordyzmu ZSRR-Rosja moze byc „Wodzem”?

  4. Nikt „bezczynie sie nie” przygladal a celowo wykonywal zaplanowana Rzez a wojska Sowieckie stajace za wisla maja nieodkryta wciaz historie I ten zarzut nie moze byc tak sobie rzucony, chyba ze sie chce macic.
  5. Pod Wodza Rosji…kolejne Kuriozum…
  6. Beczeszczynie kultury Polskiej przez ZSRR pod wodza Zydo-Masonerii….ale nie Rosji…

  pod wodza, Rosji
  Pod wodza Rosjii

  Temu Panu juz dziekujemy. To Debil albo Maciciel…

 14. robertgrunholz said

  Oto co powiedział (po polsku zresztą, gdyż zna nasz język) były doradca prezydenta Jelcyna – za którego przecież był raj, tęcza i jednorożce w Rosji.

 15. Banderosław Sraczyński said

  Panie JO,
  Z Kartofliska to troll z nagłym zleceniem, który ciągle zmienia nicki i próbuje zamulać Gajówkę. Marucha wie o kim mówię.
  Warto zwrócić uwagę jak ten żałosny pajac wciska namolnie USA, które przyczyniły się do obalenia cara Mikołaja II i powstania ZSRR.

  Zniszczenie kultury rosyjskiej, czystki wśród oficerów wojskowych, miliony wymordowanych Rosjan to było dzieło kolejnej sponsorowanej przez te same siły rewolucji.
  Nagle widzi pajac żydów antypolskich, ale w odniesieniu do Rewolucji Październikowej magiczny idiota nigdy żadnego z nich ich nie dostrzega.
  W USA lobby żydowskie nas nieustannie oczernia, robili to jeszcze przed II wojną światową, o czym donosili polscy ambasadorowie.
  Ostatnio karmią nas bajkami o Jedwabne, wymuszają od nas wielomiliardowe roszczenia razem z przywódcą wolnego świata Obamą, ale oczywiście tam też nie ma antypolskich żydów i wszyscy nas w rączkę całują ! :)))) Nie co to w tej straszliwej putinowskiej Rosji :)))))

  ” anty-polskiego, anty-amerykanskiego, ogolnie anty-‚zachodniego’”

  Zachód niszczy polską kulturę.
  Depcze na każdym kroku chrześcijaństwo niczym bolszewicy, wciska nam ideologię gender, promuje dewiacje seksualne, także wśród nieletnich, itd.
  Wobec Polski przez Zachód są realizowane programy depopulacyjne – mówił o tym m.in. Michalkiewicz.
  Eurocwel łaskawie tych oczywistości nie dostrzega.
  Tak samo jak nie dostrzegł, że Cadyk z Czerskiej jest teraz proeuropejski i proamerykański razem z resztą „po UB-ckich mamusi/tatusiu rusofilach-bolszewikach” 🙂 Wpierw szczuł na Irak, potem na Syrię, a teraz przykładnie na Rosję – nigdy zaś na Izrael czy USA.
  Teraz dupek ma wonty w stosunku do Armii Czerwonej, ale gdy Poroszenko, czyli przywódca de facto tworu leninowskiego, chwali jej żołnierzy jako bohaterów to razem z Jarusiem siedzą cicho i jedynie gonią każdego kto tylko wspomni coś o UPA jako ruskiego agenta :)))) Sława Ukrainie, amerykański pajacu 🙂

  A propo niszczenia polskiej kultury. Naucz się wreszcie cwelu banderowski Z Kartofliska stawiać poprawnie przecinki :)))) I nie narzekaj na Żydów przy Usmańcach albo Pisowcach, bo to jest w tym środowisku straszny grzech antysemityzmu i wychodzisz przed wszystkimi na hipokrytę :)))))

 16. Griszka said

  Ten troll Z Kartofliska powinien być wywalony za recydywę. Jedynym panaceum na tego czubka to zablokować kolejną bramkę proxy i wykasować jego bełkot. Teraz nagle wielki amerykański nadczłowiek narzeka na rosyjskie zabory, ale sam już zapomina, że to dzięki wsparciu carycy Katarzyny, która odmówiła wprowadzenia zakazu handlu z koloniami i pomocy wojskowej na prośbę Wielkiej Brytanii, USA uzyskały niepodległość. Interesy amerykańskie i polskie zawsze się wykluczały, ale do trollów to nigdy nie dotrze.

 17. Griszka said

  Troll zmienia ksywki, bo chce, aby jego bełkot nie został wywalony przez moderatora oraz chce uzyskać efekt wielogłosu. Jego zadaniem jest narobić na obejściu, tak aby pozostawić trwały ślad na forum.

 18. MatkaPolka said

  A JA MAM TAKĄ PROPOZYCJĘ dla pana Andersa Aslunda – wybitnego ekonomisty – d/s. Polski i Szwecji

  Zróbmy nacjonalizacje w Szwecji – przekażmy kopalnie, stocznie, banki, fabryki – Volvo i Scania, linie lotnicze dla Polski – ZA DARMO – albo za symboliczną złotówkę – a potem sprywatyzujmy TO WSZYSTKO dla siebie.

  Banki i miasto Sztokholm – dla Matki Polki, a miasto Goeteborg, kopalnie, i fabryki samochodów, zbrojeniówki ZA DARMO – dla Gajowego Maruchy –

  Czy ktoś chce być właścicielem stoczni Kockums w Karlskronie? Albo w za symboliczna złotówkę – SAAB Czy mam ktoś pusta kieszeń , aby przyjmować podatki od Szwedów – zgłoszenia do Matki Polki

  Inflanty tradycyjnie należą do pana Zagłoby.

  PRYWATYZACJA – DZIWNE SŁOWO

  https://marucha.wordpress.com/2013/05/12/prywatyzacja-dziwne-slowo

 19. Luxeuro said

  Ad. 18 – Nie wiedziałem że tak u nich jest. Ale to cholera hipokryta.

  Całkowicie w rekach państwa
  Akademiska Hus
  Apoteket
  Green Cargo
  Göta Kanalbolag
  Infranord
  Jernhusen
  Lernia
  LKAB
  Samhall
  SJ
  SBAB
  Sveaskog
  Svenska Spel
  Casino Cosmopol
  Swedavia
  Svevia
  Swedish Space Corporation
  Systembolaget
  Teracom
  Boxer TV Access
  Vattenfall
  Vectura Consulting

  Częściowo
  PostNord (60%)
  SAS Group (21,4%)
  Telia Sonera (37,3%)

  Państwowe Agencje
  Svenska Kraftnät
  Swedish Civil Aviation Administration
  Swedish Maritime Administration

  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_government_enterprises_of_Sweden

 20. Plausi said

  Jak na piłkarza

  to jest wyjątkowo bezczelny.

  „Anders Aslund, szwedzki ekspert w dziedzinie przekształceń gospodarczych ”

  Szukaliśmy w Wikipedii tego „eksperta”, znaleźliśmy w niemieckiej jednego znanego Andersa Aslunda, piłkarza . Czy znajomość piłki nożnej czyni zaraz z AA eksperta i to od „przekształceń gospodarczych „.

  Musimy tu przyjąć, że gadzinówka wygrzebała jakiegoś gnojka, na zasadzie mediów „Te tłuki i tak się na mistyfikacji nie poznają”, i prezentuje nam głupawą paplaninę szwedzkiego, sądząc po imieniu, matołka. A skoor już ktoś jest z ZAGRANICY, oh, to upadajcie przed tym prorokiem na kolana, tak jak upadali Polacy na kolana przed Wielkim Kapłonem Ekonomii Balcerowiczem. Nieudaczników, szczególnie w ekonomii to mamy w Polsce dość, nie potrzebujemy obcych, a nawet chętnie ich Szwecji odstąpimy. Takich kastrowanych kapłonów ekonomii to mamy więcej, ale to są jak przystało na takich ekspertów pospolici złodzieje, przestępcy.

  Jeszcze zabawniejsze jest określenie ekspert od „przekształceń gospodarczych „, a cóż ten zasraniec AA takiego przekształcił gospodarczo i na dodatek z głową, bo myśmy o takim przekształceniu jeszcze nie słyszeli a o przekształczaczu to dopiero nie.

  „Vaclav Klaus. … Na arenie międzynarodowej wygrał marketingowo i politycznie ”

  A co wygrały te jełopy z Polski z Balcerowiczem włącznie ?

  @Luxeuro utrzymuje:
  „Później w porozumieniu z Janem Pawłem II zaangażował się w finansową i materiałową pomoc dla Solidarności oraz działaczy ruchu. ”

  Nie „później” tylko wcześniej, po drugie nie bez kozery opłacili biskupi z USA konklawe aby wprowadzić na tron papieski swego agenta. Z agentami nie zawiera się porozumień, ale jedno jest pewne, że św. Jan-Paweł II skorzystał z okazji aby przyłożyć rękę.

  Linki wyjaśniają użyte skróty myślowe.

 21. Marucha said

  Re 20:
  Anders Åslund:
  > http://www.iie.com/staff/author_bio.cfm?author_id=455
  > http://en.wikipedia.org/wiki/Anders_%C3%85slund
  > http://carnegieendowment.org/experts/?fa=6

 22. Kuro-San said

  Re>18 (matka Polka)
  Około 2010 szwedzki Celsius sprzedał udziały we wszystkich spółkach grupy Kockums, niemieckiej Howaldtswerke-Deutsche Werft , należącej do Thyssen-Krup. W ub.r. po seri zmian właścicielskich w Niemczech – Kockums został przemianowany Thyssen Krupp Marine Systems (TKMS) To doprowadziło do „uwalenia” szwedzkiego OP A26
  konkurenta niemieckich U 212, 214. Teraz Saab podpisał porozumienie, ale nie wiążące, ze Saab wykupi zakłady W Malmo, Karlskonie, Musko.

 23. Anteas said

  Nie mogliśmy sprzedać nic więcej, bo przecież musimy to co nam zostało po prywatyzacji oddać spadkobiercom biednych żydów którzy zginęli w polskich (a jakże!) obozach koncentracyjnych oraz wypędzonych szwabów. Jak nasi wspaniali politycy w końcu dopełnią „sprawiedliwości dziejowej” i zwrócą pożydowskie mienie i własność wypędzonych, to z Polski nic nie zostanie. Piąty rozbiór będzie już tylko formalnością.

 24. Plausi said

  Krwawy ślad Aslunda

  Co prawda gajowy znalazł parę danych o Aslundzie, w nie. Wikipedia jest jednak niezany, widocznie nie jest aż tak ważny.

  Zajrzymy do angielskiej Wikipedia. i znajdujemy potwierdzenie, krwawy ślad pozostawił po sobie, a więc doradzał siarczyście Rosji, Kirgistanie no i naturalnie Ukrainie. Wszędzie udało się ekspertom z bandy Aslunda doprowadzić do kolapsu, zapaści gospodarek, tym zasłużył sobie na uznanie „Anders Aslund at the Peterson Institute is one of the world’s leading experts on the collapse ” jako czołowy ekspert od kolapsu. Gdziekolwiek się pojawił jako doradca, tam następował kolaps.

  Ale dalej „Åslund suggested that the most probable scenario for the Soviet Union was a “radicalized economic reform with far-reaching democratization”.”, a więc proponował dla ZSRR „radykalne reformy wraz z daleko idącą demokratyzacją”, skutek jest znany, dopiero zaprzestanie tych reform i tejże demokratyzacji po przejęciu władzy przez ludzi KGB Putina zatrzymało rozpad gospodarki rosyjskiej i stopniową poprawę wraz ze zmniejszeniem przestępczości w tym gospodarczej.

  „In 1989, he predicted the demise of one communist regime after the other.”, tzn. już w roku 1989 „przewidział” że dywersja służb specjalnych Zachodu doprowadzi do rozpadu reżymów komunistycznych, to świadczy jedynie, że musiał na dodatek ściśle współpracować z tymi organami i był znakomicie poinformowany. Dla takich ekspertów jest zarezerwowane stopień służbowy „zabójcy gospodarczego”  (ang. Economic Hit Men – EHM). Perkins opisał szczegółowo, jak to funkcjonuje a nawet zilustrował to przykładami zamachów na polityków, w Polsce nazywanych nie rzadko samobójstwem.

  Bezspornie zasłużył Aslund na tytuł honorowy EHM, zresztą razem z Balcerowiczem i wieloma ekonomistami, którzy wyżywali się i nadal wyżywają na polskim społeczeństwie.

 25. Luxeuro said

  Ad. 24 – Dobra robota Panie Plausi. Aslund to po prostu ekonomiczny skurwysyn.

 26. SWO said

  …Professor Jeffrey Sachs of Harvard was called in as economic advisor to Yeltsin’s cabinet. In the mid 80’s, Jeffrey Sachs had constructed an economic policy for the government of Bolivia, and in 1989, he advocated the same policy when engaged as a consultant by the Polish government.
  The technique was nicknamed “shock therapy”. After Poland had been subjected to shock therapy, economists thought that this was the best method of transforming a socialist country into a market economy.
  One member of Jeffrey Sachs’s team was the Swedish economist Anders Åslund.

  (…)

  The experiment began in 1991. Today, seven years later, statistics show that it turned into far more of a shock than of therapy. The fact is that the therapy has nearly killed the patient.
  Let’s take a look at some figures.

  Between 1991 and 1997, Russian GNP – i.e. the value of all goods and services that Russia produces – went down 83%. Agrarian production decreased 63%. Investment decreased 92%. 70,000 factories were closed down. This led to Russia producing 88% fewer tractors, 76% fewer washing machines, 77% less cotton fabric, 78% fewer TV-sets – the list is endless.
  In a country without unemployment, 13 million people lost their jobs. Those who still have work have had their wages cut in half. The average life span for men has been shortened by six years. Six years!

  Such a change normally occurs only when a country is hit by a massive war, an epidemic or famine. None of this has happened in Russia. Still, the average life span decreased, in just a few years, to the same level as in India, Egypt and Bolivia…

  (…)

  In January 1993, when runaway inflation was strangling the Russian population, Anders Åslund said the following in an article:

  “I breathe more freely when I come to Eastern Europe – Prague, Warsaw or Budapest, but Moscow as well – escaping the small-mindedness of Western Europe. During each visit I am gladdened by the great future, and the new triumphs of capitalism.”

  A month or so later Anders Åslund commented on starvation among the poor as follows:

  “The problem is the pensioners. But that’s a social problem, not a political one – because pensioners are not revolutionaries.”
  (…)
  In the Western world we’re used to a small class of owners controlling the main part of our countries’ resources. In Sweden, for instance, the Wallenberg family controls half of the Swedish trade and industry. This fact is either accepted or totally ignored by the Swedes. But what would happen if somebody suggested that we should privatize the national railways and the national phone company, by simply turning them over to the Wallenberg family? Something like that could hardly happen without debate, the injustice being far too obvious.
  But what the shock therapists planned to do in Russia was precisely to create a few new Wallenberg families by selling off national resources dirt cheap. An astonished reporter from Dagens Nyheter asked Anders Åslund whether Russia really intended to more or less give national companies away. “Yes”, Åslund replied, “in order to rapidly create a class of owners”.

  An owner class was to be created. But just as the Swedes would not be inclined to make a gift of their national resources to Mr Wallenberg and his sons, neither would the Russians want to see their country handed over for a token sum to some arbitrarily chosen robber baron.
  In his Swedish book “Därför behöver Östeuropa chockterapi” (SNS 1993) (i.e „Why Eastern Europe needs Shock Therapy”), Anders Åslund presented a solution to this problem. Privatization should be made “politically acceptable” by distributing small blocks of shares to a lot of Russians. Thus, nobody would perceive the privatization process as some Russian version of the Wallenbergs grabbing the people’s property.
  And so this was done. All Russians were given a voucher, worth about a month’s wages in roubles. This coupon was meant to be used to acquire company shares.

  Boris Kagarlitsky tells me that he and his wife refused to accept their voucher.
  “We thought that it felt like partaking in the robbery”, he says. “But 80% of the population accepted”.
  This, however, did not lead to any distribution of ownership. On the contrary. Boris recounts that each voucher was worth about a month’s wages when privatization started. But a few months later, when people were about to exchange their vouchers, runaway inflation had consumed nearly all their value. A voucher was worth no more than a bottle of vodka.
  It so happened that at this very time, a bunch of businessmen suddenly turned up, willing to exchange people’s apparently worthless vouchers for – yes, vodka bottles. What people didn’t know was that a voucher lost nothing of its value if used to acquire company shares. The value of the companies had not been adjusted by inflation.
  “Most people swapped their vouchers for vodka”, says Boris Kagarlitsky.
  Thus, people with contacts could collect a couple of thousand vouchers, enough to buy a whole company for 2,000 bottles of vodka. The buyers were the same elite who had been at the top during the Soviet era, and who had helped Yeltsin implement the shock therapy.

  (…)

  After 1994, Anders Åslund quit his job as adviser to Yeltsin and moved to the US. Since then, he has been the most stubborn defender of every single part of the grandiose shock therapy project, no matter what the current situation in Russia might have been at the time. Already in 1995, he wrote a book with the astonishing title “How Russia Became a Market Economy” (Brookings, 1995). He was so sure of his success that he claimed victory in advance.
  As the years went by, fewer and fewer people remained who unconditionally applauded the shock therapy advocated by Åslund.
  Jeffrey Sachs, the economist who led the team that included Åslund, has begun to change tack. These days, he suggests increased regulations in order to reduce worldwide speculation. In a debating article, Anders Åslund dismissed this point of view uttered by Jeffrey Sachs – Harvard professor and the creator of shock therapy – as “leftist criticism”.
  In the same article, Joseph Stiglitz, chief economist of the World Bank, was also deported to the leftist camp, as well as MIT professor Alice Amsden and financier George Soros.

  ÅSLUND CONFESSES

  In September 1998, Anders Åslund finally admitted for the first time in Swedish media that Russia isn’t heading for a glorious future. In an interview he said that Russia is on it’s way toward “the biggest single national bankruptcy the world has seen”.
  However, he refuses to acknowledge that any responsibility for the current situation lies with him and the other shock therapists who steered Russia towards the abyss. When the conservative Swedish morning paper Svenska Dagbladet’s reporter asked him why everything had gone to pot in Russia, he answered instead as follows:

  “Corruption, corruption and corruption (…) in the vast State bureaucracy under (former prime minister) Chernomyrdin, among local governors, in parliament and among businessmen. All these four groups lack the instinct of self-preservation. They only look after their own interests. No one in Russia is strong enough to look after the interests of society as a whole.” (Svenska Dagbladet 1998-09-27)

  Let’s hear the last part once more:
  “They only look after their own interests. No one in Russia is strong enough to look after the interests of society as a whole.”

  That answer is a revelatory one. But also very sad.
  Before us, we see one of the most convinced partisans of neoliberalism. His macro-economic theories have never been tested on real people before in the history of the world. Until now. In Russia, Anders Åslund got his chance to bring about a society that according to the neoliberal course literature would be the perfect one. A society where self-interest „conquers just about anything”. A society where starving pensioners “are not a political problem”.
  A society where a new “class of owners” was encouraged to help themselves to what before was owned collectively.

  He was allowed to bring it all about, and then, when it all became a disaster, he sat there whining that nobody “looks after the interests of society”…

 27. Plausi said

  To prawda

  ” the new triumphs of capitalism.”” To był rzeczywiście kolejny tyumf kapitalizmu, zgodnie z istotą tego systemu. Ktoś, kto dostrzegł by w linku panegiryk na rzecz Marksa, powinien dokładniej przeczytać tekst.

  Polacy, wskakując na rozpędzony pociąg kapitalizmu, jak słuchamy niektóre wypowiedzi red. Michalkiewicza i innych entuzajstów kapitalizmu, zastanawia nas, jak oni do tego doszli, a więc Polacy przypominają nam Murzynów, którym kolonizatorzy sprzedawali szklane świecidełka, ale wkrótce też broń, aby mogli łatwiej zdobywać materiał lludzki na niewolników. Pewne podobieństwo można i w tym dostrzegać.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: