Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Głazjew: szkody UE spowodowane sankcjami wobec Rosji wyniosą do biliona euro

Posted by Marucha w dniu 2014-11-14 (Piątek)

Jeśli sankcje Zachodu wobec Rosji nie zostaną zniesione, to UE może stracić do biliona euro – oznajmił doradca prezydenta ds. euroazjatyckiej integracji Siergiej Głazjew, zabierając głos na konferencji naukowo-produkcyjnej w Biszkeku „Bezpieczeństwo gospodarcze Republiki Kirgiskiej: ryzyka i możliwości”.

Zdaniem Głazjewa, sankcje w większym stopniu negatywnie wpływają na rozwój samej Europy, której gospodarka już teraz poważnie przegrywa w rozwoju z Chinami.

Siergiej Głazjew uważa, że alternatywą dla współpracy z Europą może być euroazjatycka integracja, która pozwoli na zmniejszenie wpływu państw zachodnich na inne kraje.

We wtorek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini oświadczyła, że szefowie MSZ UE w przyszłym tygodniu omówią rozszerzenie sankcji wobec Rosji. Później kanclerz Niemiec Angela Merkel sprecyzowała, że prawdopodobne rozszerzenie sankcji wobec Rosji w związku z sytuacją na Ukrainie dotknie tylko czarnej listy zakazu wjazdu do UE i nie obejmie strefy gospodarczej.

Każda zmiana statusu sankcji (pozytywna, czyli ich zniesienie lub negatywna – ich zaostrzenie) wymaga zgodnej decyzji krajów członkowskich UE – uważa starszy wykładowca ekonomii politycznej w brytyjskim Centrum Badań nad Rosją i Europą Wschodnią w Birmingham Richard Connolly. W celu zniesienia sankcji należy osiągnąć gruntowną stabilizację sytuacji na Ukrainie. Być może będą potrzebne także działania na rzecz szerszego uregulowania kwestii bezpieczeństwa w Europie. Na razie do tego nie doszło, a wiele krajów unijnych jest coraz mniej popiera jakiekolwiek sankcje – podkreśla Richard Connolly.

Takie nastroje są szczególnie zauważalne wśród krajów wschodnioeuropejskich, których głos w UE ma coraz większe znaczenie, oraz we Włoszech i Niemczech. Europejska gospodarka przeżywa obecnie nie najlepsze czasy. Pogorszenie stosunków z Rosją przez ostatnie 9 miesięcy jedynie pogarsza sytuację.

http://polish.ruvr.ru

Komentarze 4 do “Głazjew: szkody UE spowodowane sankcjami wobec Rosji wyniosą do biliona euro”

 1. Zerohero said

  Ciekaw jestem jak wyliczył i w jakim czasie będą te straty :D. Choć generalnie się zgadzam. Straty mogą być wielkie, bo w czasie wielkiego srulowego kryzysu finansowego mogą one Europę ostatecznie dobić.

  Czekam teraz na pierwszego inteligenta, który bezmyślnie porówna PKB Rosji z PKB Holandii, eksport Polski z eksportem Białorusi itd.

 2. AlexSailor said

  „pierwszego inteligenta, który bezmyślnie porówna PKB Rosji z PKB Holandii”

  Takich nie brakuje.
  I porównują najzupełniej poważnie.

 3. Zerohero said

  Zgadza się Panie Aleksie. Zaglądali tacy na Gajówkę. Oni chyba niewiele rozumieją z ekonomii. Bywa. Ale czemu nie myślą? Przecież gdyby faktycznie chodziło o sam PKB (zakładając, że jedną liczbą podsumowujemy gospodarkę), to Rosja leżałaby już dawno rozłożona na łopatki, a w Europie Zachodniej nie byłoby obaw w związku z sankcjami.

 4. Romank said

  Tych ekonomistow wysarczy zapytac….
  – Dlaczego skoro to sa takl wazne i cenne sprawy….nigdy nie tocza wojen o Banki…nie morduja i zabijaja zeby wlezc do banku….kasy, skarbca,i zagarnac kolorowe papierki????
  Ale zawsze atakuja biedakow, ktorzy pasa kozy na pokladach ropy naftowej, boxytow i rud..roznego rodzaju????

Sorry, the comment form is closed at this time.