Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Multi-Kulti przejmuje powoli k…
  Boydar o Wolne tematy (37 – …
  Kar o Multi-Kulti przejmuje powoli k…
  Laterna Magica o Multi-Kulti przejmuje powoli k…
  Sudbina Srba o Zamieszki w serbskim Koso…
  UZA o Namiot z atrakcją w środk…
  lewarek.pl o Wolne tematy (37 – …
  lewarek.pl o Wolne tematy (37 – …
  lewarek.pl o Anglosaskie elity hamują PiS-o…
  lewarek.pl o Niewierzących – do piachu…
  lewarek.pl o Namiot z atrakcją w środk…
  Sebastian o Zamieszki w serbskim Koso…
  ? o Zamieszki w serbskim Koso…
  Krzysztof M o Mit recyklingu
  Sudbina Srba o Zamieszki w serbskim Koso…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Pieniądze na twoim koncie zostały dziś rano skradzione

Posted by Marucha w dniu 2014-11-18 (Wtorek)

The Money in your bank account was stolen this morning
Dave Hodges, 16.11.2014
http://www.thecommonsenseshow.com/2014/11/16/the-money-in-your-bank-account-was-stolen-this-morning/

Gajowy próbował znaleźć coś na ten temat w polskich (i polskojęzycznych) mediach, ale na nic nie natrafił. Zatem postanowił sam zreferować ten ważny artykuł. 
Admin

Tytuł artykułu nie jest błędem. Tak, możesz iść do bankomatu i wypłacić pieniądze. Możesz wziąć małe ilości gotówki z banku bez zabierania ci wszystkiego, co posiadasz, przez urząd podatkowy.

Jednak, ze względu na nowe przepisy, które weszły w życie dziś rano [16.11.2014], depozyty bankowe nie mają ubezpieczenia i jest tylko kwestią czasu, zanim twoje pieniądze nie zostaną ci skradzione wprost spod nosa.

To, co zrobiono na szczycie G-20, każe się zastanawiać, czy warto mieć większe zapasy oszczędności w banku – a nawet czy w ogóle trzymać tam jakiekolwiek oszczędności. Otóż według nowego „planu inwestycyjnego” banki nie będą uznawać twych depozytów za pieniądze. Depozyty bankowe będą tylko częścią komercyjnej struktury kapitału bankowego, i to wcale nie tą najbardziej uprzywilejowaną. W razie upadłości banku depozyty nie będą już pieniędzmi w taki sposób, jak banknot. Twoje oszczędności  stają się jedynie „ryzykiem kapitałowym”,  w żaden sposób nie chronionym.

Do tej pory oszczędności w bankach były zagwarantowane przez państwo. Obecnie posiadacze większych wkładów będą zwykłymi wierzycielami, walczącymi o odzyskanie jakiejś ich części od upadłego banku. Jeżeli masz np. 100 000 dolarów, otrzymasz co najwyżej 1200.

Rezerwa Federalna (FED) i Bank Anglii już przećwiczyli kradzieże kont bankowych.

Amerykański FDIC ma tylko około 25 miliardów dolarów w funduszu gwarantowania depozytów. Prawo upoważnia go do zachowania równowagi  tylko równowartości 1,15% depozytów ubezpieczonych.

Jeżeli na horyzoncie zamajaczy widmo upadku banku, nie zostaniesz o tym oczywiście powiadomiony. Natomiast elity otrzymają po cichu wskazówki, jak przenieść swoje pieniądze w bezpieczne miejsce, jak np. złoto.

Rynek wyraźnie wykazuje oznaki manipulacji masowej przez globalistów. Gangsterski Bank Goldman Sachs jak zwykle macza w tym ręce po łokcie.  Ceny złota i srebra zostały sztucznie zaniżone wskutek machinacji Goldman Sachsa, aby móc taniej wykupować jego zapasy. Banksterzy już wiedzą, że wkrótce w bankach zabraknie pieniędzy.

Dużo więcej jest w oryginalnym artykule, ale ze względu na jego techniczny charakter nie podejmuję się tłumaczenia.
Tłum./Opr. Gajowy Marucha

Komentarzy 59 do “Pieniądze na twoim koncie zostały dziś rano skradzione”

 1. lopek said

  Wygląda to na zmuszanie przez banki do uciekania od papierowego pieniądza – co z kolei zaszkodzi tym bankom. Słowem – szykuje się jakiś sterowany krach i to w krótkim czasie.

 2. Marucha said

  Re 1:
  Chodzi przede wszystkim o dokonywanie kradzieży z kont klientów banków.

 3. Kasjer Lewicy said

  Czyli jak rozumiem wyciągając logiczne wnioski zamienił Pan już wszystkie walory na ruble ?

 4. Kasjer Lewicy to kolejna ksywka tego samego trolla. Wczoraj po skompromitowaniu się w temacie sankcji nałożonych na polskich sadowników, którzy dzisiaj wbrew propagandzie sukcesu tłumnie protestują, zmienił ksywę i znowu nadaje za kopiejki od SBU :)))))

 5. Artykuł dotyczy głównie tego, że amerykański rząd nie gwarantuje już pokrycia strat posiadaczom konta w banku. Może po za jakimiś drobnymi na piwo 🙂 Dlatego niektóre cebulaczki z USA przybiegły tutaj z duszą na ramieniu 🙂

 6. sniddy said

  Artykuł znajduje potwierdzenie także tu:

  http://www.zerohedge.com/news/2014-11-12/russell-napier-declares-november-16-2014-day-money-dies

 7. Filo said

  3
  Kasjer Lewicy
  Poniewaz Kasjer lewicy jest troche niekumaszczyj i wszystko mu sie kojarzy albo z dupa albo ze Zwiazkiem Radzieckim, to ja mu troche tak jak chlop krowie na rowie:
  Incipiam:
  Decyzje w sprawie kolejnego okradania ludzi podjeto juz po wyjezdzie Putina z Braisbane, po ostatniej sesji, bo go widac albo zeby rozbolaly albo spac mu sie zachcialo.
  Wiec nie ma to nic wspolnego z rublem, choc zastanawiam sie jak zmusza Rosje, zeby sie podporzadkowala tej decyzji.

  Otoz banki zamienily sie w wielkie kasyna. Klient wchodzi na wlasne ryzyko deponujac pieniadze. Do tych pieniedzy praktycznie nie ma prawa bo naleza do banku jako bankowy ‚asset’ czyli majatek bankowy. Jesli bank zbanczy to prawnie nie jest zobowiazany wyplacac pieniedzy ludziom, ktorzy zdeponowali pieniadze w banku.
  Do tej pory banki tez robily co chcialy i tez bankrutowaky na przyklad celowo i tez nie wyplacaly pieniedzy ale robily to nielegalnie!
  Teraz nikt ich nie bedzie straszyl ani scigal bo beda robic to zupelnie legalnie.
  Kasjer Lewicy ladnie sie nazywa ale przynjamniej powinien wiedziec, ze IMF (Miedzynarodowy Fundusz Walutowy) jest ponad prawem a pani Legard juz kiedys tajemniczo przy pomocy numerologii ostrzegala tajemniczo, ze idzie ‚zle’ i bedzie straszyc po nocach tych co bankom zawierzyli.
  Na konferencji G-20 w Brisbane przedstawiciele ‚balszoj dwadcatki’ G-20 przyrzekali, ze podniosa przyrost gospodarczy do 2ch procent.
  Ale nie maja na te obiecanki pieniedzy. Wiec sie zobowiazaly ukrasc je z kont bankowych klientow.
  Ale nie wiem co to ma wspolnego z rublem, natomiast zastanawia mnie jak wplynie na wartosc na przyklad zlotowki. Bo rozumiem, ze polskie banki sa podpiete pod zachodnie

 8. @7 Filo
  Kasjer Lewicy wczoraj był Klucznikiem Gerwazym. Wcześniej Maska Radą, Menelem z Pragi, Ruskim Fallusem, Carem Puszką Maneżem i innymi debilnymi ksywkami.
  Niby nowe proxy, ale zawsze ten sam odcinek zadaniowy pomimo kolejnej już kompromitacji :).

 9. matirani said

  Zloto pojdzie do góry po takiej wiesci….

 10. Mosiek said

  Pytanie do expertow – co stanie sie z niesplaconymi hipotekami? Czy niesplacone domy zostana darowane? Jaki mechanizm jest przewidywany?

 11. Filo said

  10
  Mosiek
  Niesplacone domy juz sa odbierane i w USA, w Anglii i w Australii.
  Niesplacony dom nalezy do banku. (bank reposessions)
  Ja nie jestem ekspertem tylko obserwuje zdarzenia i nawet znam jedna rodzine, ktorej bank odebral dom bo byli niewyplacalni. Stracili prace i nie mogli splacac dlugu.

 12. Romank said

  ad10. Tak oczywiscie darowane zostana nieruchomosci bo niesplacone hipoteki zostana przejete przez ich wlascicieli, czyli banki.
  Jak panu wiadomo wlasicielem nieruchomosci obciazonej hipoteka z tytulem wlasnosci jest wlasciciel hipoteki.LIkwidacja systemu finansowego nie likwiduje hipotek. Wlasciciele hipoteki moga i zazadaja natychmiastowego wykupu i likwidacji hipteki….W przypadku niemoznosci -moga posiadacza wyrzucic na bruk, moze sprzedac swoja wlasnosc z hipoteka na nowych warunkach, badz zamienic statut na dzierzawe. W sumie nie ich wina ze kredytobiorca nei moze sie wywiazac ze zoboweiania….. z obojetnie jakich przyczyn.
  Prosze pamietac, ze stosunek hipoteczny jest sluzebnoscia na nieruchomosci nie pomiedzy wlacicielem hipoteki i posiadaczem nieruchomosci.

 13. Re: 10 Mosiek…
  Nie prosze Pana. W Kanadzie juz zydostwo „szemra” nad natychmiastowa „egzekucja” splaty hipotek. Czyli, jesli ktos (tzw., „wlasciciel” hipoteki) jest winny bankowi np: 80.000 dolarow, to bank (majac na uwadze „niestabilna” przyszlosc”) moze zarzadac natychmiastowego uregulowania dlugu, lub wystawic dom na aukcje za ten dlug (tzw., forcloser)…
  Podobny „cyrk” przeprowadzono na terenie USA (7 milionow domow zostalo w taki sposob sprzedane) obnizajac wartosc hipotek o ponad 60%, czyli jesli ktos kupil dom za 400.000 dolarow i splacil 200.000, to wartosc „rynkowa” po tzw., „krachu” (JP.MOrgana) byla 200.000 dolarow, a wiec splacajacy hipoteke splacil 200.000 dolarow do kosza na smieci (ku zydowskiej uciesze i zydowskiej lichwiarskiej kieszeni)…
  A skutki tego? Ano beda podobne w wiekszosci krajow, ktore lichwiarskie zydostwo kontroluje. Od dawna powtarzam wszem i wobec: nie trzymac pieniedzy w lichwiarskich bankach, poslugiwa sie TYLKO gotowka, kupowac TYLKO na bazarach u swojego chlopa, kupowac tylko w sklepach osiedlowych, wspomagac samych siebie, organizowac sie we wspolnotach, wybierac swoich do zarzadu wsi, miast, gmin itp…Nie ogladac zydowskch programow, nie czytac zydowskich gazet, modlic sie codziennie i przepraszac Boga za swoje grzechy i grzechy innych, a 10 Bozych Przykazan ma stac sie glownym przewodnikiem zycia spolecznego..itd.,itd.,

  Czy to tak trudno zrozumiec i pojac???.
  ======================
  jasiek z toronto

  http://ojczyzna.pl

 14. Filo said

  8
  Czolgista
  To wlasciwie nie ma wiekszego znaczenia jaki kto ma nome de plume (pseudonim literacki). Ten osobnik chce pokazac, ze nie tylko jedna osoba ‚wyciaga logiczne wnioski” na temat biezacych zdarzen.
  My tu mamy do czynienia z pewna kultura myslenia i ‚wyciagania logicznych wnioskow’.
  Czy ten osobnik sie nazwie marchewka czy blaznem analfabeta to pod kazdym nikiem bedzie reprezentowac pewien sposb niemyslenia. Takich jest rzeczywiscie wielu.
  Pamietam z czasow wczesnoszkolnych taka zabawe ” w pomidora”. Cokolwiek sie nie powiedzialo glupiego, durnego czy obrazliwego osoba zaindagowana miala odpowiadac ‚pomidor’ na kazdepytanie zaczepke slowna czy osobista obraze.
  Zdaje sie, ze ta gra sie teraz nazywa ‚Putin’. I tez jest na poziomie szkoly podstawowej.
  Np:
  Kto zatopil Lusitanie?
  -Putin
  Czy to ojciec senatora McCaina odpowiada za konspiracje USS Liberty?
  -Putin
  Kto zamordowal prezydentow USA Lincolna i McKinleya?
  -Putin
  Kto napisal Quo Vadis?
  -Putin
  Jak sie nazywa brat blizniety Kaczynskiego/
  -Putin
  -Kto zalozyl gajowke?
  – …
  Jak sie ktos pomyli, zajaknie albo nie daj Bog da inna odpowiedz to daje fanta albo wypada z gry..

 15. matirani said

  Re 13, Jasku z Toronto – coraz bardziej widac ze ma Pan racje… Pozostaje troche do rozwiazania problem logistyczny, jak miec bezpiecznie w domu np. 100.000 euro czy dolców? Gotówka mozna placic drobne wydatki, ale np. dom czy mieszkanie? Juz na samochód moze nie byc latwo miec w sienniku 50000 zielonych.
  serdecznie
  Macko

 16. Mosiek said

  Panie Jasku z Toronto, dziekuje za odpowiedz, jednakze, niech Pan pomysli o egzekucji w praktyce. Jak Panu wiadomo, 99.99% mieszkancow Toronto ma hipoteke; jedni na milion, drudzy na kilkaset tysiecy; trudno bedzie znalezc potencjalnych kupcow, na w praktyce wszystkie domy w Toronto. Niech Pan spojrzy dzisiaj na domy na tzw Kaszubach – ile jest domow do sprzedania i ilu jest nabywcow.
  Jesli ma Pan cottage lub zna kgos kto ma – niech Pan zapyta, jak szybko mozna ten cottage sprzedac. Ludzie czekaj latami jesli niechca zredukowac ceny.
  Ponadto, jak Pan chce trzymac gotowke, przeciz to moze byc zamienione w papier toaletowy w mgnieniu oka

 17. rafal z said

  Pamiętacie Cypr?

 18. Filo said

  15
  Matirani
  Coraz wiecej ludzi inwestuje w real estate i dywidendy. Tyle, ze trzeba studiowac gielde na biezaco i miec dobrego agenta.
  Nasz agent pare razy chcial nam wcisnac udzialy w bankach ale mu tlumaczylismy ze nam religia nie pozwala. Pan sie pytal czy my nie mormony.
  No wiec, swojego agenta tez trzeba trzymac za uzde. Dobrze jest miec drugi dom na investment i wynajmowac.
  Ale to jest mozliwe dopiero po pelnej stabilizacji.
  Znam Polakow, ktorzy grali na hot money market i potracili duzo pieniedzy bo nie sluchali praktycznych porad i chcieli sie bardzo szybko dorobic.
  Namawiaja na zloto ale to mi sie wydaje podejrzane bo zloto jest bardzo spekulacyjne – trzeba miec duzo pieniedzy zeby wytrzymywac rozne niesprzyjajace okresy.
  A tak naprawde jest coraz trudniej, zwlaszcza mlodym ludziom na dorobku. Ten kowbojski kapitalizm sie jednak nie sprawdzil. Swiatowy rzad zbiera majatek globalny.

 19. Miet said

  Re.15.
  Panie Maćko, poruszył Pan bardzo ważną sprawę – jak dobre panajaśkowe rady wcielić w życie.
  Niestety dzisiejszy świat jest tak skonstruowany, że te rady mają znaczenie jedynie teoretyczne. W praktyce to może je stosować ktoś kto mieszka pod mostem, kogo budżet nie przekracza paru dziesięciu dolców, które zarabia żebraniną.

  Jako od dziesięciu lat emeryt, nie jestem w stanie odizolować się od banków. Moja emerytura, na którą pracowałem latami jest w banku i ten bank (TIAA), który obsługuje zdecydowaną większość ludzi zatrudnionych w amerykańskiej edukacji, obraca moimi pieniędzmi i ja teraz już nie mam innej drogi jak tylko ufać temu systemowi i życzyć mu wszystkiego najlepszego.:-)))

  Moje codzienne życie wymaga ode mnie posiadania konta bankowego, na które wpłacają mi moją emeryturę a ja z tegoż konta płacę elektronicznie rachunki za wszystko. Firmy, którym muszę płacić nie przyjmują gotówki. Nawet czeki używam sporadycznie.
  Na pancerny sejf, który musiał bym gdzieś głęboko zabetonować i wynająć ochroniarzy do jego pilnowania, po prostu mnie nie stać.

  Żeby wdrożyć w życie panajaśkowe rady, należałoby rozp…yć w mak całą tą naszą cywilizację i zacząć wszystko od początku – czyli pozostaje nam czekać na kolejny potop.:-)))

 20. Krzysiek said

  No to jak,lecieć po kasę do banku?

 21. Konstanty said

  Rady są świetne. Szczególnie dotyczące nieruchomości vel real estate. Zważywszy na fakt, że zarówno w USA jak i w Polsce właściciele nieruchomości od wielu lat poznają głęboki źródłosłów słowa nie-ruchomość ponieważ wszyscy chcą sprzedać ową nieruchomość ino chętnych brak. Jest to więc typowa sytuacja Rembranta wiszącego na ściania , który jest cholernie dużo wart tylko nikt go kupić nie chce.
  Warszawa (o mniej atrakcyjnych miasta Polski nie wspominając) jest wytapetowana ogłoszeniami o sprzedaży domów, mieszkań, lokali użytkowych lub ich wynajęciu. Kupienie sobie takiego mola na łeb to istotnie pomysł znakomity.

 22. NICK said

  Szanowni Przedmówcy.
  Świadectwo.
  1. Coraz częściej otrzymuję telefony i mejle od wszech banków z „atrakcyjną ofertą kredytową”.
  2. Próbuję ciułać we CHF. Przelewam z PKO BP do kantoru internetowego PLN, zlecam – kupuję CHF i powrót kasy na konto frankowe w PKO BP. I tu wist, którego nie było rok temu.Muszę zgłosić – zamówić wypłatę waluty minimum dwa dni przed jeżeli przekracza 1000 CHF… . Mimo, że, fizycznie, I Oddział banku w mieście wojewódzkim zasoby posiada. Działanie takie reguluje ‚wewnętrzny okólnik”. Więc wypłacam mniejsze kwoty i do skarpety.
  3. Złotówek na koncie trzymam tyle aby wystarczyło na bieżące zobowiązania, reszta do skarpety.
  (20) Krzysiek. Oczywiście,że lecieć. Jest to coraz powszechniejsze. Ostatni nieświadomi będą najwięcej stratni. Ludzie, coraz częściej nie chcą trzymać pieniędzy na kontach, lokować w bankach a i brać kredytów. Bo kredyt zaufania bankom jest na wyczerpaniu. A to może niedługo pokonać barierkę nad „Wielkim Kanionem”.
  Inną sprawą jest co dalej będzie ze skarpetami. Lichwa międzynarodowa na pewno coś wymyśli. No to złoto? Nieruchomości? Też coś wymyślą. Nic nie robić? Jeszcze gorzej.
  Uważam wciąż, że grunt to grunt. Nadto wiąże się to wprost z moimi apelami – mieszczuchy! Na wieś! Ale – już! Zostawcie te swoje getta… .

 23. matirani said

  Re19 Miet – milo mi pogadac znowu z Szanownym! 🙂
  Z Jaskiem sie co nieco juz szarpalismy, bo mimo ze doceniam jego poglady na pieniadz, to , jak i Pan, zyje i dzialam w istniejacym systemie i jak Drzymala, wykorzystuje jego korzystne dla mnie strony. Np. pieniadze moje sa bezpieczniejsze w banku niz pod poduszka. To fakt. Nastepnie ich system pozwala mi na placenie rachunków karta kredytowa, za co „gupie szyty” mi daja punkty które wymieniam na rzeczy które mi sa przydatne. Une mysla, ze sie dam wpuscic w dlugi a ja ich robie w bambuka z niezlym dla mnie zyskiem. Karte splacam przed terminem albo wkladam na nia pieniadze na zapas… wsio aby nie placic odsetków zlodziejom.
  Co do emerytury.. to nie licze na nia, oszczedam i inwestuje sam i jakos sobie dam rade na emeryturze. No ale to nie dla wszytkich, wiekszosc musi liczyc na kasy emerytalne, wiec godzic sie na niewole i zaleznosc… dure-dure jak powiadaja potomkowie zabojadów.

  Re20 Krzysiek – zalezy ile tej kasy masz. Ja duzo to Ci ja ukradna a jak malo to spoko. A jak srednio, to kup sobie dzialke na Mazurach, czy lepiej tuz za miastem, gdzie posadzisz fasole, postawisz pickupa albo zaprosisz sasiadów na piwowanie. Sorki, nie wiem o jakim poziomie kasy rozmawiamy – wiec aby niezdrowej ciekawosci nie budzic, to pozostajmy przy ogólnikach: zawsze lepiej jest miec ziemie, nieruchomosci madrze wybrane, narzedzia, umiejetnosci niz spiaca kase w banku która mozna stracic.

 24. jasiek z toronto said

  Re: 15 Matirani…
  A to trzeba sie zaraz „chwalic” wszem i wobec, ze ma sie w domu czy w „banku ziemnym” taka ilosc gotowki?
  Co mowi stare przyslowie??? Ano mowi, ze jajek nie trzyma sie w jednym koszyku… Czy to tak trudno pojac? (a zwlaszcza w zlodziejskim koszyku)…

  Re: 19 Miet..
  Pieniadze na biezace wydatki mozna trzymac na koncie, (zwlaszcza ze lubi Pan wygode i placi w sposob elektroniczny), ale nie jest niemozliwe, aby placic gotowka w USA robiac zakupy czy robic przelew gotowkowy przez Poczte na dane konto w banku. Trzeba tylko chciec, a nie mowic (pisac) ze jest to niemozliwe…

  Zyje w Kanadzie od dosc dlugiego czasu i jak na razie nie posiadam ZADNEGO konta w banku. W zadnym banku, a czeki kasuje w banku ktory go wystawil bezposrednio z konta pracodawcy uzywajac do tego prawa jazdy jako dokumentu tozsamosci. Nic wiecej.
  I nie mialem, nie mam problemu z odbiorem gotowki… Wiec „cos” nie tak wyglada jak Pan opisuje, a zaznaczylem tylko panska „wygode” placenia w sposob elektroniczny (nie wychodzac z domu) co wcale nie swiadczy ze tak wlasnie jest jak Pan opisuje…

  =========================
  jasiek z toronto

  http://ojczyzna.pl

 25. Piotr said

  Zgadzam sie w stu procentach z Jaskiem z Toronto.Czynie tak samo od wielu lat.Kiedys swisneli mi z konta legalnie pare setek i od tamtej pory wystrzegam sie jak ognia zlodziejskich instytucji.Problem polega na tym ,ze petla zaciska sie powoli i to co bylo mozliwe jeszcze jakis czas temu staje sie coraz trudniejsze do wykonania .np kupno biletu lotniczego .Banksterzy i im podobni wytwarzaja atmosfere ,ze jakoby bez nich nie mozna zyc.Ja rowniez place za wszystko gotowka i staram sie jak moge zyc bez zadnych zobowiazan..Banki bez nas straca swoja moc tak samo jak celebryci bez tlumu gapiow nie beda znaczyli nic.

 26. matirani said

  RE24 Jasku, Une dobrze wiedzom kto co mo i kuda to chowa. Normalni zlodzieje tyz. Jak sie ma 3000 dukatów papirowych miesiecznie i sporo czasu, to mozna sie bawic w chodzenie po bankach, okienkach, kolejkach czy pocztach. No ale co z wakacjami w Meksyku???? Albo z praca na etat? Albo jak czasu brakuje?
  Zgoda, ze warto wziac pod uwage wieksza obrót gotówkowy, np. za gorzale, dziewczyny czy mariejanke placic gotówka, ale za prad czy gaz???? No bez sensu.
  To, ze ktos daje sobie rade w pewien sposób, to wcale nie znaczy, ze jest to sposób idealny dla innych osób w innej zupelnie sytuacji geogospodarczej czy czasowej.
  pozdrówka

 27. Zerohero said

  Coś jest na rzeczy. Agresja z jaką „zachód” napiera na Ukrainie nie ma sensu z punktu widzenia powolnego poszerzania stref wpływów. ONI mają mało czasu i chcą zmilitaryzować społeczeństwa zanim społeczeństwa wyjdą na ulice.

 28. Joe said

  Wszyscy…Akt wlasnosci na nieruchomosc tz.DEED..jest w posiadaniu sadu az do czsu splacenia ostatniej raty a czasami tez kosztow innych..ktore czasami sa dosc spore i sad wyrokiem musi orzekac.Jezeli wszystko jest juz wyprostowane…sad podejmuje decyzje o zmianie wlasciciela nieruchomosci…a dokument z odpowiednia adnotacja wysyla listem poleconym na wlasciwy adres.Tak jest w Stanach.

 29. Siekiera_Motyka said

  Ukraina NIE MA złota. Na pewno nie tylko tego 🙂
  http://www.zerohedge.com/news/2014-11-18/ukraine-admits-its-gold-gone
  http://adnovum.neon24.pl/post/107073,pierwszy-lup-ukrainskiej-rewolty

 30. jasiek z toronto said

  Re: Matirani…
  Juz nie wiem, czy chce mi Pan d…pe szklic brakiem czasu czy laskawie o droge pyta???.
  Jesli czlowiek ma czas na wypicie piwa i patrzenia w „telAwizje” na „igrzyska” wyscigu szczurow, to tymbardziej najpierw pownien zadbac o wlasny interes a nie o „ynteres” zlodziejskich lichwiarzy.
  Wracajac do „dzisiejszych czasow”, to ludzie stali sie „wygodnymi” i sa de facto rozleniwieni do tego stopnia, ze bez „telAwizji” nie sa w stanie (wogole nie potrafia) myslec a tymbardziej analizowac zachodzace procesy polityczne czy ekonomiczno-gospodarcze. Wszystko chca miec podstawione pod „ryj” i ida (nieswiadomie) na diabelskie zatracenie prosto do piekla.

  Kiedys zapytalem pewna osobe (bardzo wierzaca) czy wie co to jest post???. Patrzyla na mnie ze zdumieniem i odparla: alez oczywiscie…ze wiem…
  Problem byl w tym, ze osoba ta nie okreslila jak ten post sie objawia…

  Podobnie ma sie z ludzmi, ktorzy „wiedza”, ale nie wiedza jak i gdzie…???…
  ============================
  jasiek z toronto

  http://ojczyzna.pl

 31. towarzysz0 said

  Ad 22 Panie Nick!
  Tak, tak, wykupic ziemie w Polsce. Tym idac ciagiem, nawiazujac do wypowiedzi p.Brauna – wykupic NASZYCH KSIEZY.

 32. NICK said

  (31) Witam serdecznie P. Towarzysza0.
  Widzę nieco ironii. Poproszę o mowę krótką. Pozdrawiam.
  Taką dla ogółu i dobra wspólnego. No i ewangeliczną. Co, oczywista. :).

 33. przemądrzałe bydlę said

  Jeszcze coś z Ukrainy:

  „Ukradziono prawie wszystkie oficjalne rezerwy złota Ukrainy

  Szef Banku Centralnego Ukrainy: „W sejfach banku nie ma prawie wcale złota”. Według oficjalnych danych Ukraina posiada 42 tony złota czyli 8% rezerw walutowych. Pozostało zaledwie ok. 5 ton. ”

  http://www.wykop.pl/link/2249628/ukradziono-prawie-wszystkie-oficjalne-rezerwy-zlota-ukrainy/

  Wielka „rewelacja”. Tuż po przewrocie euromajdanowym w necie pojawiły się informacje, że ukraińskie rezerwy złota zostały wywiezione do NY. A oni teraz dopiero raczyli Ukraińców o tym poinformować. Właściwie to nie o tym, tylko że zniknęły. Pewnie gang Olsena zajumał 🙂

 34. Plausi said

  W okresie, kiedy

  media zaśmiecają nasze umysły bzdurami o eboli, „krainie U”, Syrii, Izraelu, holokauście, w tym czasie dzieją się też rzeczy ważne, co nam artykuł uświadamia. Zdarzenia w/w służą jedynie do odwrócenia uwagi od rzeczy ważnych.

  Artykuł przypomniał nam właściwy cel wymarzonego przez nas systemu nazywanego demokracją, o demokracji tamże.

  Co bardziej przebiegli zorientowali się już, że bank jest zalegalizowaną ustawą organizacją przestępczą, i tak to rozumiejąc, był Amber Gold bankiem a nie parabankiem, był zalegalizowaną ustawą organizacją przestępczą, naturalnie nie tylko on, tych mamy więcej i to w strukturach administracji.

  Cytowany Goldman Sachs został wykreowany nie tak dawno (gdzieś przed 30-tu laty) przez „capo di tutti capi” świata przestępczego czyli familię MWF.

  Dobry słownik czy wykaz, może być bardzo przydatny.

  „banki nie będą uznawać twych depozytów za pieniądze ”

  To jest naturalnie sposób bezpośredni kradzieży, w Argentynie dokonały banki, a właściwie tamtejsza PPZ i przedstawiciele MWF kradzieży na przykład w ten sposób, depozyty dewizowe zostały ustawowo czyli legalnie zamienione na miejscową walutę po to, aby w parę dni później nie mniej legalnie tę walutę zdewaluować, przy czym pomiędzy zmianą waluty i dewaluacją depozyty, a nawet chyba później, nie były wypłacane osobom posiadającym konta w bankach.

  Przyjaciel zarekomendował nam książkę Maxa Otte – „Der Crash kommt” (Crash nadchodzi), w której autor rozważa między innymi, jakie rodzaje własności można zabezpieczyć przed rabunkowym pożądaniem MWF i jej wykonawców, administracji państwa ? W gruncie MWF za pośrednictwem państwa jest w stanie wywłaszczyć nas ustawowo tzn. legalnie z każdego majątku, nie wyłączając kruszców szlachetnych, w USA dokonano tego w czasach Roosevelta i niech ktoś nie sądzi, że drgnie komuś powieka przy rabunku kruszcu .

  Rekomendowaliśmy już interpretację zjawiska tzw. „kryzysu finansowego”, którym uświadamia MWF społeczeństwom, że zrabowała kolejną znaczną porcję ich majątku. Szczególnie polecenia godne jest zawarte tam wyjaśnienie A. Czernego, wykazujące, że rabunek społeczeństw jest warunkiem koniecznym funkcjonowania tego systemu. Czy ten system jest konieczny ? Zarówno średniowieczne brakteaty jak też S. Gesell argumentują, że nie, ale jak by powiedział pan Mordka, oba są „antysemityczne”. I jak pamiętamy, ten „antysemityzm” akurat nasz kochany papież wyplenił z naszego kościoła a islam jest akurat w trakcie obróbki.

  Szacunek, panie Marucha, to jest jeden z najważniejszych tekstów, jakie pan szanowny umieścił w blogu i to od paru lat. System pieniądza jest najważniejszym narzędziem sterowania społeczeństw, i pewna zbrodnicza społeczność pojęła to jak mało kto i stosuje po mistrzowsku. Niestety, Polacy zajmują się w swej przytłaczającej większości im podkładanymi tematami obocznymi, ignorując tę istotę sprawy. Szkoda.

  A propos, koczownicy nigdy nie przestali wierzyć w ich jedynego boga „złotego cielca”, niezależnie co w biblii stoi, a my razem z nimi, nasz system pieniężny polega na wierze w ten pieniądz, tego „złotego cielca”. W przypadku odstąpienia od tej wiary, pieniądz musi zniknąć, bowiem to jest pieniądz naszej wiary, nazywa się też „fiducjarny”. Kapłani „złotego cielca” dbają z reguły o to, w przypadku zbyt licznego odstąpienia od wiary, aby zastąpić cielca nowym bałwanem i to jednym boskim tchnieniem. Praktyka obecnego systemu zasadza się w gruncie na zastąpieniu chrześcijaństwa wiarą w „złotego cielca” i tak należałoby rozumieć wszelkie ostatnie reformy społeczne z genederyzmem i eutanazją włącznie..

  Arystoteles widział o naturze pieniądza więcej niż hordy tzw. ekonomistów dziś, o średniowieczu to nawet nie wspominamy. Cała ta wiedza została zniszczona przez tzw. „naukę” ekonomii, co znakomicie udokumentował S. Zarlenga w swym dziele: „The Lost Science of Money” (Utracona wiedza o pieniądzu).

 35. przemądrzałe bydlę said

  O sorry, właśnie zobaczyłem, że wyżej komentator „Siekiera_Motyka” już poruszył ten temat.

 36. towarzysz0 said

  Ad 32
  Dziwne, ale tu na forum czasami spotykałem się z takim odbiorem. Ale, ja, p.Nicku, nie ironizuję, lecz konsekwentnie nawiazuje do moich poprzednich wypowiedzi – prawdziwa wiara (nie jest możliwa bez prawdziwych księzy) oraz prawdziwe życie, które jest w pełni możliwe tylko na roli (wyłączając mały margines ludzi, którzy rzeczywiście spełniają swój obowiązek, mieszkając w mieście (ale to jest margines porównując z zatłoczonym teraz miastem).

  Zaznaczam, że jestem pod wrażeniem pewnego Rosjanina Sterligowa. Co, prawda, są pewne „ale” i też niejasnosci w jego biografii. Nie potrafię tego rozsupłać. Może i myli się on. Ale do tej pory nie usłyszałem rzeczowej krytyki, On swymi poglądami tak swych słuchaczy szokuje, że nikt nawet nie chce o tym dyskutować. A szkoda.

 37. NICK said

  (35) P. Towarzysz0. A czy ma Pan to swoje pole? Tu, w Ojczyźnie? Czy Pan go „pieści” a ono się odwdzięcza, plonami… .A, sąsiedzi, są „za Pan Brat”? Współpracują, uczymy się, na powrót, wymiany bezpieniężnej. Pomagamy sobie bezinteresownie, Dyskutujemy o Putinie na poziomie najniższym, ludzkim powszechnie? Wałkujemy zagadnienie: dlaczego na Mszę Świętą ‚uczęszcza’ połowa tych co 5 lat temu?
  W, sumie, to nie jest do Pana. To: między wieprze.
  Pozdrawiam.

 38. Macko said

  Jasku z Torontowa, do Wascinej d**y nic mi. Ale z mojej wyrastaja nogi, które potrafia wiele cudów zrobic nawet troche powyzej mojej glowy, ale które zdecydowanie nie lubia stania w kolejkach. Glowa tez nie. Zdecydowanie wole posluchac np. I Koncertu na skrzypce Piotra Czajkowskiego na plycie z CCCP nagranej gdzies w latach 60-70 przez bardzo jeszcze mlodego i pelnego impetu Dawida Oystrakha. Myslac retrospektywnie, pewnie wolalbym przez Kulke, ale stalo sie, taka plyte mam i takiej slucham. Zamiast placic rachunki, czym sie zajmuje mój bankster. Za to mu place. Grosze. A on mi daje w prezencie czesc pieniedzy jakie pobral od gazowni.
  To nie jest tak, ze albo patrze na telavizje albo place rachunki gotówka. Opcji jest wiele.
  Zamiast pyskowac pisz wasc informacyjnie i edukacyjnie, lepszy bedzie tego efekt.
  pozdrówka

 39. Wally .. said

  Witam wieczorem puznym! Co z wyborami ? Czy beda powtorzone ?.Jesli nie to dlaczego .No madrosie powiadajcie…

 40. Macko said

  Wally! chcesz byc prezydentem Polski ze nam tu wstawiasz jakis „puzny” wieczur?
  Bul bez nadzieji mnie bieze jak toto czytam
  😉

 41. Wally .. said

  TAK .rozumiem Twoj bol ,mnie tez boli ze tak nas oceniaja ci co nami rzadza ..Za zdrowie Macieju na zdrowie !!!!!!!!!

 42. Marcin said

  Dla tych którzy nie czują się panem( Mr ) lub panią (Mrs ) brytyjski bank RBS będzie uznawać określenia neutrelanie-płciowego – Mx.

  http://www.theguardian.com/world/shortcuts/2014/nov/17/rbs-bank-that-likes-to-say-mx

 43. Maverick said

  Punkty które dają ci za używanie karty są oczywiście nie z funduszy banków tylko z konta pobierającego zapłatę kartą. Jako mały biznesman wolałem przyjmować gotówkę i sam wszędzie płacę gotówką.

  Oczywiście ten cieszący się nie zdaje sobie sprawy ze okrada ciężko pracującego.

  Niestety mimo drukowania pieniędzy poprzez FED-y USA i Europy wszystkie braki w pokryciu dyweratywów i długów wynoszą setki trylionów.

  Już niedługo zabiorą wam oszczędności wszczepią biochipsa, drogie lemingi.

  System jest na krawędzi bankructwa, kryzys w 2008 był brakiem pokrycia na 16 trylionów, teraz braki mimo drukowania pieniędzy poprzez FED-y USA i Europy braki sięgają ponad 100 trylionów. Nie licząc deweratyw. Depresja będzie trwać około 25 lat. Czegoś takiego świat jeszcze nie przeżył. Zamieszki na całym świecie na tle głodu, i wielkich dysproporcji będą codziennością.

  Jest opracowanych parę planów, ze IMF przejmie role FED i wprowadzi nową walutę Bancor.

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Instrument_pochodny

  Powrót do góry

 44. Maverick said

  Trochę o Fiat money system.

  http://swobodnadyskusja.myfreeforum.org/fiat_money_system_about155.html

 45. carlos said

  nie jestem fachowcem w tej dziedzine ale mysle ze w USA za duzo ludzi ma duze pieniadze zeby wasze obawy sie sprawdzily-jakkolwiek nie wykluczam totalnego potopu…

 46. Miet said

  Re.24.
  Panie Jaśku, pisze Pan:
  „Pieniadze na biezace wydatki mozna trzymac na koncie, (zwlaszcza ze lubi Pan wygode i placi w sposob elektroniczny), ale nie jest niemozliwe, aby placic gotowka w USA robiac zakupy czy robic przelew gotowkowy przez Poczte na dane konto w banku. Trzeba tylko chciec, a nie mowic (pisac) ze jest to niemozliwe…”

  Niech mi Pan nie przyprawia gęby, nigdzie nie pisałem, że to co Pan proponuje jest niemożliwe, mało tego podałem nawet przykład dla kogo to jest możliwe…:-))) – nie zauważył Pan???

  Panie Jaśku, żyjemy tu i teraz. Przed 32 laty podpisywałem kontrakt o pracę na jednym z amerykańskich uniwersytetów – przedstawili mi klarownie ile będę zarabiał i jak będzie wyglądał mój fundusz emerytalny.
  Mogłem oczywista iść za Pana wskazaniami i nie zgodzić się na jakieś uzależnienia bankowe – moglem powiedzieć, że albo będą mi płacić do kieszeni albo ja ich olewam.
  No i co, Panie Jaśku, ja potulnie przyjąłem ich ofertę i uzależniłem się od banków i powiem Panu, że jak dotychczas wszystko wskazuje, że błędu nie popełniłem.

  Niemniej jednak podziwiam Pana, że Pan w swoim życiu kanadyjskim nie ma do czynienia z żadnym bankiem – brawo, to mi się podoba.!!!

 47. Macko said

  Re43 Maverick. Malym zawsze place gotówka, ale duzym firmo, kartami. Niby racja ze niby to podraza calosc, ale tez i system robi wydajniejszym, bo nie ma transportu gotówki ani klopotu z wydawaniem reszty. Duzych to interesuje. No i kup sobie karabin w USA z wysylka do domu za gotówke… ni ma jak. Tylko karta.

  Nie obronimy sie przed chipem pod skóra, zadnym sposobem. Demokratura wywoluje bezrobocie, ci na zasilkach zaglosuja za miska zupy na podstawionych poslusznych politykutasów którzy wprowadza to, co im Korporatokracja kaze wprowadzic.

  Kryzys z 2008 nie byl przypadkiem z powodu oszustwa gieldowego? Banksterzy zaczeli sie bawic w nowe agregaty bez pokrycia w rzeczywistosci wiec jak kazda banka gieldowa roslo az peklo a Chazary zarobily.
  Patrzenie na gospodarke Swiata poprzez pryzmat monetarystyczny jest chyva duzym splyceniem problemu, bo za wszystkim stoja ludzie a calosc nadmuchana stoi jednak na fabrykach, kopalniach i ludziach. Ze zabraknie pieniedzy naplacenie oszukanczych banksterów nie zmieni ani na jote wydajnosci fabryki Toyoty w Malezji – i tak wyjada z niej jakies Pickupu czy Priusy.
  pozdrawiam

 48. revers said

  ad33
  5 Mld $$$$ oplaclao sie zainwestowac w majdanowaruchawkei kolorowa rewolucje,bo w locie znikloprawie juz 21 mld.dolarow,nie wspominajac o bezcenym zlotym skarbem Scytow, w tym czesciowo nalezacym do Krymu zlotej antycznej bizuterii Scytow.

  Czesc skarbu scytow widziano juz na pokazach w Amsterdamie.

 49. jasiek z toronto said

  Re 47 Macko…
  Czy wie Pan czym sa „elektronczne” pieniadze (karty bankowe czy karty kredytowe)????…
  Ano wlasnie !!! KONTROLA ich uzytkownikow. To o kontrole sie rozchodzi, a banki (lichwiarze) bardzo chetnie udzielaja informacji wszem i wobec (mam na mysli policje, czy rzad)..
  A jesli juz chodzi o „wygode” kupienia broni na „karte”, to przyjdzie taka chwila, ze tajniacy jak w „dym” zapukaja w panskie drzwi..No i „wygoda” sie skonczy…(w imieniu „gun control”)…

  Ach, jesli chodzi o „bio-chipy”, to w pierwszej kolejnosci lapki nadstawia emeryci i rencisci, potem administracja i sluzby publiczne, potem „wlasciciele” hipotek (do splacenia), potem pracownicy zatrudnieni przez przedsiebiorcow i uslugodawcow,a na koncu ludzie pracujacy u siebie i dla siebie.. (przypomne, ze Apokalipsa (odslona, odkrycie,) rozpoczela sie 14 maja 2014 roku i trwac bedzie ok. 3.5 roku, a wiec co poniektorzy niech juz dzisiaj „smaruja” reke kremem, by bio-chip wszedl szybciej i bezbolesnie…:)))

  Do p.Miet
  (Tak tak, Panie Mietku, ja nie zartuje…)
  ==========================
  jasiek z toronto

  http://ojczyzna.pl

 50. Plausi said

  Nie tylko skarbiec Scytów

  @Revers, 48: „znikloprawie juz 21 mld.dolarow,nie wspominajac o bezcenym zlotym skarbem Scytow ”

  Niet tylko ten skarb, także w sztabach.

  Według nowszych danych ma impreza w „krainie U” kosztować EU w tym roku przeszło 100 miliardów euro, rodzaj trybutu podbitego kraju  na rzecz władców USA.

 51. Plausi said

  Przypomnijmy

  też reguły gry. Czy ma ktoś jeszcze wątpliwości, kto włada tym imperium globalnym ?

  Dla tego imperatora musi zabawnie wyglądać, jak ludzie niby sfora psów rzucają się na rucane im kości i chcą się wzajemnie pozażerać, jak choćby w „krainie U”.

 52. przemądrzałe bydlę said

  @4 (Czołgista)
  Zwiększona aktywność trolla „Kasjer Lewicy” to prawdopodobnie efekt osuwania się w niebyt „GazPola”:
  http://prawy.pl/z-kraju/7470-polacy-nie-chca-czytac-gazety-polskiej-i-gazety-wyborczej
  Widocznie teraz gazetopolacy przenoszą się w internety.

 53. przemądrzałe bydlę said

  @49 (Jasiek z Toronto)
  Co do kontroli, to właśnie stręczą nam neo-ACTA, czyli TTIP.
  http://di.com.pl/news/50990,0,TTIP_Francja_sie_wstrzymuje_Niemcy_popedzaja_polski_rzad_informuje-Marcin_Maj.html

  USrael używa, jako czynnika nacisku w sprawie TTIP, obietnicy zniesienia wiz dla „obywateli” Polin (wszystkim innym krajom Jewrosajuza USrael już zniósł wizy bez używania tej kwestii jako formy nacisku; tylko Polin tak traktuje).
  Jednakże tzw. zwykli ludzie w Polin się burzą i masowo składają podpisy przeciw podpisywaniu TTIP, w wyniku czego kompradorski rząd Polin rozpoczął „kampanię informacyjną”:
  http://di.com.pl/news/49650,0,Bez_wiz_do_USA_w_zamian_za_walke_z_piractwem_i_inwigilacje_-_TTIP.html

 54. jasiek z toronto said

  Re: Artykul…
  A wracajac do pieniedzy, to wlasnie dzisiaj rano lichwiarskie zydostwo spekulacjne obnizylo cene zlota o 38%….i zaraz Rosja nabyla (bagatela) az 150 TON tego kruszcu..no i cena zlota z powrotem powrocila do ceny z poprzednich dwoch dni…Przyznam, ze Rosjanie maja dosc dobry refleks na zydowskie „geszefty” i sprytnie lichwiarzy ustawili do „pionu”…
  Gwoli przypomnienia, Rosja posiada conajmniej 2 biliony zydowskich dolarow z federal reserve i skrupulatnie wyczekuje na takie „okazje” uprzedzajac w zakupie lichwiarski syndykat spekulacyjny…
  To mi sie podoba i swiadczy o tym, ze Rosjanie nie wypadli krowie z pod ogona….
  ===============================
  jasiek z toronto

  http://ojczyzna.pl

 55. matirani said

  Cena zlota dzisial poszla do góry o ulamek procenta… skad ta info?

 56. matirani said

  http://www.mennicawroclawska.pl/Ceny-Zlota-cinfo-pol-47.html

 57. Jasiek Z Toronto said

  Ja sie tu strasznie mecze i tesknie do mojego rodzinnego Czelabinska.Tylko mi sluzba i zydy nie pozwalaja wrocic.

 58. jasiek z toronto said

  Re: 55 Matirani

  Oto link do tej informacii, ktora nie zostala zapodana w sieci „mendialnej”…

  http://12160.info/page/gold-down-38-this-morning-russia-buys-150-tons-gold-skyrockets-ri

  ========================
  jasiek z toronto.

  http://ojczyzna.pl

  Re 57…
  Zadna „podrobka” mojej osoby nie „przejdzie” przez rzeczywistosc…… Szkoda czasu

 59. matirani said

  Re58 JzT – w zródle pana linku nie ma ani slowa o 38% skoku ceny zlota, wrecz przeciwnie, zwyzka minimalna i zgodna z zakupem wiekszej ilosci zlota : http://www.zerohedge.com/news/2014-11-19/gold-rises-after-unusual-russian-central-bank-gold-buying-announcement

  Tak miedzy nami, to … sztabka zlota to 24kg? -> 6250 sztabek.. zupelnie na oko 15 palet? I co dalej? Wysyla sie samolot? Czolg? Kupili to po sztabce tu czy tam czy wsio u tego samego zyda? Bo chyba nie sa tacy durni aby kupowac certyfikaty na zloto zdeponowane gdzie indizej?
  pozdr

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: