Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Krzysztof M o Twój kot się na ciebie obraził…
  prostopopolsku o Putin morduje ryby
  Anucha o Piskorski i Radzikowski o Andr…
  Stiopa o Putin morduje ryby
  revers o Atomowy front na Zaporożu
  ! o Czego najbardziej boją się kot…
  Tadeusz Kaktus o Wolne tematy (58 – …
  ! o Czego najbardziej boją się kot…
  ! o Co nam zrobili ruskie
  Enya o Twój kot się na ciebie obraził…
  adsenior o Wolne tematy (58 – …
  Enya o Putin morduje ryby
  Piskorz o Piskorski i Radzikowski o Andr…
  Piskorz o Los generała Antona Denik…
  osoba prywatna o Wolne tematy (58 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Prezydent Przemyśla wydaje 12 mln zł. na kultywowanie pamięci o UPA

Posted by Marucha w dniu 2014-11-18 (Wtorek)

W projekcie budżetu miasta Przemyśl pt. “Lokalny Program Rewitalizacji Miasta na lata 2010-2015” znajdziemy zapis, gdzie postanowiono przeznaczyć 900 tys. zł na ochronę, konserwację Ukraińskiego Cmentarza Wojskowego w Przemyślu.

Na wymienionym wyżej cmentarzu spoczywają żołnierze Ukraińskiej Powstańczej Armii, którzy jeszcze w 1946 roku atakowali i mordowali polską ludność zamieszkującą w miejscowości Bircza, pod Przemyślem. W budżecie natomiast nie znaleziono środków finansowych na polskie cmentarze, które nie są remontowane od wielu lat, mimo że potrzebują natychmiastowej renowacji.

W dalsze części dokumentu zatwierdzonego przez prezydenta Przemyśla – Roberta Chomy możemy przeczytać o planowej renowacji zabytkowego budynku przy ul. T. Kościuszki 5, który został oddany Związkowi Ukraińców w Polsce. Na remont nieruchomości przeznaczono 3 mln zł. Ponadto kolejne prawie 8 mln zł trafi na remont siedziby greckokatolickiego arcybiskupa.

wmeritum.pl
http://pl.novorossia.today/

Gajowy od dawna przestał się dziwić, dlaczego w mrocznym PRL Kościół Greckokatolicki był praktycznie zakazany.
Admin

Komentarzy 15 do “Prezydent Przemyśla wydaje 12 mln zł. na kultywowanie pamięci o UPA”

 1. Tekla said

  Od czasu, do czasu Przemyśl pojawia się w ogólnopolskich mediach i niestety zawsze jest to „kontekst ukraiński”.

  Najgłośniej o Przemyślu było w pierwszej połowie lat 90. kiedy, to Jan Paweł II, przekazał grekokatolikom polski kościół oo karmelitów bosych, który w czasach zaborów Austriacy, w ramach antagonizowania narodów zamieszkujących imperium, oddali ową świątynię grekokatolikom, którzy się o nią zresztą sami ubiegali.

  Nowi właściele dokonali potwornej dewastacji, skuwając niemal wszystkie elementy „łacińskie”, łącznie z tablicą fundatora Marcina z Siecina Krasickiego, Polaka i przerobili ją na cerkiew opatrując ją imponującą kopułą. Polakom przywrócili ów kościół dopiero komuniści (II Rzeczpospolita odsądzana przez Ukraińców od czci i wiary, pozwoliła im tę świątynię zachować). Doszło do tego, że przemyślanie jako jedyni w historii pontyfikatu JPII, postawili mu się, zamykając się kościele jak w twierdzy kościele i nie oddali go.

  Jan Paweł II zemścił się później na świątyni i jej obrońcach – nakazał obłożyć świątynię interdyktem, a obrońców ekskomunikować. I już podczas kolejnych wizyt, nawet wówczas kiedy „ocierał” się o Przemyśl, nigdy już do niego nie zawitał. Według mnie, to właśnie Jan Paweł II jest odpowiedzialny za rozbudzenie konfliktu polsko-ukraińskiego w Przemyślu, mocno już przygaszonego.

  http://thepolishreview.co.uk/index.php/nie-lubie-poniedzialkow/1045-tak-dla-ukraincow-nie-dla-banderowcow-czyli-co-slychac-w-przemyslu.html

 2. GM said

  To może przestanie Pan promować Kościół grekokatolicki na lewym pasku swojej witryny? 😉

 3. Sława said

  Okazuje się, że w najmroczniejszym PRL-u dobrze wiedzieli jak postępować z ukraińskimi bandytami.

 4. boristhenes said

  Ciekawa rzecz, ale własnie z tego miasta pochodzi pani policjantka od trzepania dywanów, pardon pana posła Wiplera. Tak mi się nasunęło przy okazji lektury artykułu o ukraińcach w polskiej policji.

 5. boristhenes said

  Reblogged this on Wolna Polska.

 6. mgrabas said

  tajemnicą poliszynela jest prawda, że zarówno Choma (prezydent miasta Przemyśla) jak i Baczyk (właściciel „Piotrusia Pana”) są ukraińcami

 7. ENKI said

  Wiktor Poliszczuk: W t.V. pracy „Integralny nacjonalizm ukraiński jako odmiana faszyzmu” … są dokumenty z ukraińskich archiwów, na podstawie których dokonałem szacunkowego obliczenia, zgodnie z którym z rąk banderowskich w latach 1941-1950 śmiercią męczeńską zginęło co najmniej 80.000 ludności ukraińskiej…. dla OUN – kto nie był z nimi, ten był wrogiem… podejrzanym o „komunę”, o pomoc Polakom itp., a takich należy zniszczyć… fragmenty z tych dokumentów: „Nasza SB zlikwidowała we wsi Beheń 10 ludzi … we wsi Borszczówka zabrano nauczycielkę i jej męża, których zniszczono … 29 grudnia 1945 r. we wsi Ptycza, werbskiego rejonu, banda nacjonalistyczna w bestialski sposób zakatowała zdemobilizowanego żołnierza Hryhorija Maksymiwa, powiesili go na podwórzu, jego żona Paraska i 9-letnia córka Hanna żywcem spalone w budynku”…
  … zgodnie z polityką OUN Bandery, Ukraińcy nie mieli prawa zgłaszać się do poboru do Armii Radzieckiej, mieli natomiast iść do UPA, „do lasu”, a kto się do tego rozkazu nie stosował, tego wraz z rodziną mordowano.
  W 2014r. prezydent Przemyśla powinien przeczytać publikacje Dr. Wiktora Poliszczuka, wszystkie. Ten sprawiedliwy Ukrainiec i przyjaciel Polaków uprzedzał, że zatarcie zbrodni UPA doprowadzić może – I DOPROWADZIŁO ! – do ich powtórzenia. Prezydent Przemyśla i Związek Ukraińców w Polsce są zobowiązane stać po stronie ofiar a nie morderców. Powinni bronić pamięci ofiar i praw ich rodzin polskich i ukraińskich do prawdy. A oni sławią banderowskich katów.
  Niech prezydent Przemyśla ustawi pomnik Wiktora Poliszczuka przed ratuszem, by przypominał wszystkim prawdę, jaką odkrywał i głosił ten historyk o zbrodniach banderowców, o cierpieniach i śmierci ponad stu tysięcy Polaków i 8o tysięcy Ukraińców. Pomnik Wiktora Poliszczuka skutecznie ustawi stosunki polsko-ukraińskie na właściwe tory: ku pojednaniu z Ukraińcami a potępieniu i odrzuceniu ideologii banderowskich morderców Polaków i Ukraińców.
  W piśmie „Uwagi do Projektu …na Rzecz Równego Traktowania w 2013” Związek Ukraińców w Polsce domaga się cenzury wobec „…szerzenia stereotypów, nieuprawnionych sądów, nieobiektywnych ocen,…negatywnego wizerunku Ukraińców…/
  To nie cenzura, ani nacisk polityczny, ale odwołanie do prawdy historycznej, potępienie zbrodni UPA przyczyni się do poprawy wizerunku Ukraińców w Polsce, pozwoli im – zwłaszcza młodym – spojrzeć w oczy ludziom.
  Polecam do czytania:
  Dr hab. Wiktor Poliszczuk
  List otwarty
  do dr. Janusza Wróbla, profesora Studiów Polskich w Madonna University w stanie Minnesota,
  do Rektora i Profesorów UMCS w Lublinie

 8. Marucha said

  Re 2:
  Kościół Greckokatolicki jest częścią Kościoła w Polsce i należy do naszej historii. Nie zawsze był taki, jak teraz – opanowany przez sympatyków banderyzmu.
  Link nie „promuje” tego Koscioła, lecz pozwala osobom zainteresowanym zapoznać się z tematyką z pierwszej ręki.
  Już dawno zgodziliśmy się w gajówce, że taki link powinien tu być.

 9. JO said

  ad.8. Ja jestem Unita.

 10. kresowiak said

  jeszcze trochę i polacy będą się ukraińcom w pas kłaniać

 11. Skeletuz said

  Przecież ten choma był słynny z tego,że zataił współpracę z SB, to czego się można było spodziewać!?!

 12. Romank said

  ad 8 Kto sie zgodzil to sie zgodzil ..ale ja sie nie zgodzilem!
  Twierdzilem i twierdze nadal , ze Kosciol grecko-katolicki wymyslony i stworzony przez Jezuitow stal sie zarodnikiem separatyzmu ukrainskiego, zrywalajacym zarowno jednosc Rusinow- jak i antagonizujac ich w stosunku do Polakow. BYl ostoja i utrzymaniem dla ruchow deparatystycznych w tym banderowskich i nacjonalistycznych supremasistowskich nieprzejedananie wrogim dla wszystkiego co polskie…i prawoslawne.
  I tu lezy uzytecznosc owego kosciola…
  Jako ciekawostka..do klasztorow kosciola greckokatolickiego nie przyjmuja ani Polakow ani Rosjan:-)))a znam przypadki wyrzucenia z cerkwi modlacytch sie Polakow, przez ksiezy unickch.

  Ewenement Kosciola Powszechnego…”=____

 13. teed said

  a może tło herbu zmienić na bialó-czerwone.., ha?

 14. Marucha said

  Re 12:
  Być może warto zastanowić się na obecnością owego linku do Kościoła Unickiego…

 15. Romank said

  Panie Gajowy,,ja proponuje ,zeby Pan przez internet przeprowadzil wywiad z Ojcem Makara z Monasteru Ujkowice..na temat Kosciola Grackokatolickiego..i dlaczego wlasnie Ujkowice..Ojciec Makara przeszedl cala droge z Przemysla -Zurawicy przez Jasna Gore, Rzym Jerozolime do Ujkowic..Przemysla.
  To syn nieodrodny tej naszej ziemi i czlek prawy wielkiej poboznosci…napewno panu nie odmowi!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: