Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Kar o Polska odrodzi się z Chao…
  Yagiel o Wolne tematy (47 – …
  Anucha o Wolne tematy (47 – …
  rycho08 o Między politycznym eskapizmem…
  Yagiel o Wolne tematy (47 – …
  Irek o Wolne tematy (47 – …
  Yagiel o Czy Rosja potrzebuje wartości…
  Lily. o Wolne tematy (47 – …
  solariz o Wolne tematy (47 – …
  Peryskop o Wolne tematy (47 – …
  Peryskop o Wolne tematy (47 – …
  Yah o Między politycznym eskapizmem…
  JOIGNAC o Wolne tematy (47 – …
  JOIGNAC o Wolne tematy (47 – …
  wanderer o Polska odrodzi się z Chao…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 516 obserwujących.

Symbolika OUN-UPA: ekspertyza prof. Grotta

Posted by Marucha w dniu 2014-11-19 (Środa)

Prof. zw. dr hab. Bogumił Grott
emerytowany profesor UJ
ul. Zamoyskiego 76 m 5
30-523 Kraków
bogumilgrott@interia.pl

Prokuratura Rejonowa w Przemyślu
Przemyśl, ul. Waygarta 8

Ekspertyza w kwestii posługiwania się symbolika OUN-UPA – w postaci flagi czarno-czerwonej na obszarze Państwa polskiego

Jako politolog, historyk i religioznawca specjalista w zakresie doktryn i działalności ruchów nacjonalistycznych oraz kierownik zespołów badających te zjawiska –

(zob.) :

„Nacjonalizm czy nacjonalizmy?- funkcja wartości chrześcijańskich, świeckich i neopogańskich w kształtowaniu idei nacjonalistycznych”, (red. B. Grott), Kraków 2006, wyd. Nomos, ss.424;
„Różne oblicza nacjonalizmów: polityka – religia – etos”, (red. B. Grott), Kraków 2010, wyd. Nomos ss. 613;
„Nacjonalizmy różnych narodów: perspektywa politologiczno-religioznawcza”, (red. B.Grott i O. Grott), Kraków 2012, wyd. Księgarnia Akademicka, ss. 595.-

– a także autor licznych własnych publikacji naukowych z tego zakresu stwierdzam, iż czarno-czerwona flaga jako znak wyróżniający Organizację Ukraińskich Nacjonalistów a potem i Ukraińską Powstańczą Armię jest symbolem faszystowskim i jako taki niedopuszczalnym na terenie Państwa Polskiego.

Temat nacjonalizmu ukraińskiego wraz z jego aspektami etyczno-moralnymi stał się przedmiotem mego zainteresowania już od lat. Świadczą o tym moje publikacje ogłaszane w różnych czasopismach naukowych oraz redagowanych przeze mnie pracach zbiorowych poświęconych wyłącznie nacjonalizmowi ukraińskiemu. Do tych ostatnich należą:

„Polacy i Ukraińcy dawniej i dziś”, Kraków 2002, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie opublikowałem artykuł pt. „Nacjonalizm ukraiński – wersja neopogańska”;
„Stosunki polsko-ukraińskie w latach 1939-2004” Warszawa 2004, Wyd. Muzeum Historii Ruchu Ludowego z moim artykułem pt. „Doktryna nacjonalizmu ukraińskiego na tle wybranych europejskich doktryn nacjonalistycznych”.
„Materiały i studia z dziejów stosunków polsko-ukraińskich”, Kraków 2008, wyd. Księgarnia Akademicka z moimi artykułami pt. „Nacjonalizm ukraiński jako faszyzm” oraz „Interpretacja stosunków polsko-ukraińskich w środowisku paryskiej i jej funkcja po upadku komunizmu”.
„Działalność nacjonalistów ukraińskich na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej”, Warszawa 2002, Wyd. Muzeum Historii Ruchu Ludowego z moim artykułem pt. „Dyskryminacja Polaków grekokatolików przez ukraińskie duchowieństwo greckokatolickie w II Rzeczypospolitej”.

Moim staraniem została również przetłumaczone na język polski główna praca teoretyczna ukraińskiego nacjonalizmu pióra Dmytro Doncowa „Nacjonalizm”, Kraków 2004, wyd. Księgarnia Akademicka. Publikację tę niedawno wznowiono z uwagi na spore zainteresowanie tematem w Polsce. Została ona zaopatrzona w moją przedmowę oraz komentarze dr hab. Wiktora Poliszczuka, zarazem tłumacza tej książki z języka ukraińskiego. Osoba ta uzyskała tytuł dr habilitowanego jako efekt przewodu habilitacyjnego przeprowadzonego na Uniwersytecie Śląskim, gdzie ja byłem jednym z recenzentów jego dorobku naukowego.
Dr hab. Wiktor Poliszczuk będąc historykiem i prawnikiem stał się jednym, a może i najlepszym z badaczy ideologii, struktur organizacyjnych oraz działalności nacjonalizmu OUN i UPA. Już same tytuły jego książek wymownie charakteryzują nacjonalizm ukraiński. Główne jego dzieło to:

„Integralny nacjonalizm ukraiński jako odmiana faszyzmu – źródła zbrodni OUN i UPA”,
t.1, Zasady ideologiczne nacjonalizmu ukraińskiego, Ukraiński ruch nacjonalistyczny: struktura organizacyjna i założenia programowe, Toronto 2002, ss. 231.
t.2, Dowody zbrodni OUN i UPA – działalność ukraińskich struktur nacjonalistycznych w latach 1920 – 1999, Toronto 2000, ss. 778.
t.3, Nacjonalizm ukraiński w dokumentach: Dokumenty z zakresu zasad ideologicznych i założeń programowych nacjonalizmu ukraińskiego, Toronto 2002, ss. 536.
t.4. Dokumenty z zakresu działań struktur nacjonalizmu ukraińskiego w okresie od 1920 r. do grudnia 1943 roku, Toronto 2002, ss. 510.
t.5. Dokumenty z zakresu działań struktur nacjonalizmu ukraińskiego w okresie od grudnia 1943 do 1950 roku, Toronto 2003, ss. 510.

Dorobek naukowy dr Poliszczuka oceniłem, jako recenzent w jego przewodzie habilitacyjnym, a więc biorę odpowiedzialność za jego wysoką jakość i walory poznawcze. W świetle bardzo obszernych ilościowo źródeł archiwalnych oraz pozycji ideologicznych wystarczająco udowadnia on zbrodnicze cechy nacjonalizmu ukraińskiego i jego głównych prowodyrów. Przypomnę, że podobnego zdania musiała być CKK przyznając mu tytuł doktora habilitowanego.

O charakterze i zbrodniczej działalności nacjonalistów ukraińskich w stosunku do ludności polskiej w latach II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu wypowiadają się bardzo jasno istniejące od kilku lat opracowania. Należy tu wymienić serię źródłowych książek odnoszących się do poszczególnych województw leżących w południowo-wschodniej części terytorium II Rzeczypospolitej. Są to:

W. i E. Siemaszkowie, Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia: 1939-1945, T. 1 – 2, Warszawa 2000., t. 1 – 2, ss. 1400.
(moje recenzje tego dzieła w: „Przegląd Humanistyczny” 2003, R. 47, nr 1, s. 109-111; „Almanach Historyczny” 2003, t. 5, s. 375-381; „Przegląd Historyczno-Wojskowy”, 2003, R. 4, nr. 2, s. 264-269; „Zeszyty Historyczne WiN”, 2001, R. 10, nr 15, s. 287-291; „Rocznik Przemyski”, R. 17, 2002, z. 3, s. 117-120; „Zeszyty Społeczne KIK” (Lublin) 2002, R. 10, nr 10, s. 245-249).
H. Komański, Sz. Siekierka, „Ludobójstwo dokonane na Polakach w województwie tarnopolskim 1939- 1946”, Wrocław 2004, s.1182. (moje recenzje w: „Myśl Polska” 2005, R. 64, nr. 10, s. 11; „Dzieje Najnowsze” 2005, R. 37, s. 274-277; „Zeszyty Społeczne KIK” 2005, R. 13, s. 211-215).
Sz.Siekierka, H. Komański, K. Bulzacki, „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na polakach w województwie lwowskim 1939 – 1947”, Wrocław 2006, ss. 840. (moje recenzje w: „Dzieje Najnowsze”, 2007, R. 39, nr. 1, s. 217-219; „Zeszyty Społeczne KIK”, 2007, R. 15, s. 286-288; „Sprawy Narodowościowe” 2007, z. 30, s. 215-217).
Sz.Siekierka, H.Komański, E.Różański, Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich w województwie stanisławowskim 1939-1946, Wrocław 2008, ss. 879. (w wypadku tego opracowania byłem recenzentem wydawniczym).

Prace te stanowią bardzo solidną dokumentację opartą o relacje ocalałych osób oraz inne dokumenty. Podają statystyki, materiały ikonograficzne, szacunki zamordowanych osób i listy miejscowości, gdzie popełniono akty ludobójstwa. W opracowaniu PP. Siemaszków podano także wykaz najbardziej odpowiedzialnych za zbrodnie osób ze strony OUN-UPA. Autorzy szacowali także zniszczenia materialne i kradzieże, których dokonywali członkowie UPA oraz akty wandalizmu mające za cel wymazanie ze świadomości ludzkiej samego pobytu Polaków na danym terenie połączone z niszczeniem nie tylko dobytku mordowanych, ale i dóbr kultury.

Jako badacz naukowy z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą różnych odmian ruchów nacjonalistycznych stwierdzam, że nacjonalizm ukraiński spod znaku OUN stanowił odmianę jedną z najgorszych. Jego spuścizna ideowa, a więc i symbolika przypominają popełnione zbrodnie, bulwersują starsze pokolenie w Polsce a także i myślącą młodzież. Demoralizują także młode pokolenie na Ukrainie.

Organizacja Ukraińskich nacjonalistów oraz Ukraińska Powstańcza Armia dopuszczała się skrajnych okrucieństw przypominających średniowiecze. Pod tym względem wyprzedzała różne instytucje w III Rzeszy jak i w ZSRS. Pisał o tym prawnik prof. Szabłowski zajmujący się naukowo zagadnieniem genocydu. Jej czyny urągały zasadom humanitarnym i klimatowi, w którym prawa człowieka przynajmniej oficjalnie są stawiana na naczelnym miejscu. Około 200 000 wymordowanych w szczególnie okrutny sposób Polaków wymaga naszego szacunku a więc i pamięci oraz jednoznacznego potępiania sprawców, co wiąże się z wymienianymi tu organizacjami i ich ideami.

Nacjonalizm ukraiński, którego wyrazem była Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińska Powstańcza Armia opierał się na teoriach tzw. darwinizmu społecznego, który zaprzeczał zasadom humanitaryzmu aprobując okrutną walkę wszystkich ze wszystkimi i unicestwianie słabych. Uznawał taki tok wydarzeń za naturalny a nawet pozytywny i godny pochwały! Widać to jasno na kartkach „Nacjonalizmu” Doncowa, książce wspomnianej wyżej. Darwinizm społeczny był podstawą do działania i czynnikiem demoralizującym. Stanowił też osnowę niemieckiego narodowego socjalizmu. Dlatego mówienie o podobieństwach ukraińskiego nacjonalizmu z tym kierunkiem politycznym i światopoglądo- wym jest ścisłe i oparte na faktach.

Dlatego też czerwono-czarna flaga UPA jest odbierana przez świadomych sensu historii jako złowrogi znak i powinna zostać usunięta z naszych ulic zanim zacznie się tu pojawiać jeszcze częściej. Trzeba to zrobić zarówno ze względu na pamięć pomordowanych, których najbliżsi jeszcze żyją wśród nas, jak i z myślą o przyszłości.

Chciałbym tez przypomnieć, że osoby posługujące się w Polsce symboliką nazistowską i banderowską naruszają 256 artykuł obowiązującego w naszym kraju kodeksu karnego. Jest tam powiedziane:
„Kto publicznie propaguje faszystowski lub totalistyczny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch”.

Ponadto należy pamiętać, że współcześni nacjonaliści ukraińscy głoszą hasła rewizjonizmu w stosunku do naszych granic. Dotyczy to dziewiętnastu powiatów południowo-wschodnich. Są więc elementem antypaństwowym i zagrażającym naszemu bytowi politycznemu. Reprezentują kontynuatorów zbrodniczej OUN i UPA, które drogą ludobójstwa realizowały czystki etniczne.

Obecnie ideologia nacjonalizmu ukraińskiego zaczyna wypełniać pustkę ideową po komunizmie w społeczeństwie ukraińskim. Ze względu na jego koleje w historycznym rozwoju nie wypracowało ono wiele innych propozycji ( zob. prof. W. Pawluczuk, „Ukraina: polityka i mistyka”, Kraków 1998) i dlatego też zapewne jest bardziej podatne na tego rodzaju idee niż inne narody gdzie demokracja od dłuższego czasu wyżłobiła już odpowiednie nawyki. Istnieje więc tym większe niebezpieczeństwo, iż nacjonalizm, jaki wykształcił się w szeregach OUN i nadal żyje zawładnie umysłami młodzieży na wschód od naszych granic. Dlatego tym bardziej nie wolno patrzeć spokojnie na demonstrowanie symboli tego nacjonalizmu i zezwalać, aby to co uznano już dawniej za niedopuszczalne, znormalniało i zaczęło ponownie zagrażać. Symbole OUN i UPA powinny zostać prawnie zabronione w naszym kraju.

http://jednodniowka.pl

Komentarzy 13 to “Symbolika OUN-UPA: ekspertyza prof. Grotta”

 1. Inkwizytor said

  Sprawa jest prosta, lać w mordę każdego, kto posługuje się taką symboliką, np flagi, wlepki, koszulki itp.

 2. JO said

  sprawa nie jest prosta, bo wymaga Dzialania ZBIOROWEGO A NIE pojedynczego mordobicia.

 3. Boydar said

  „… stwierdzam, iż czarno-czerwona flaga jako znak wyróżniający Organizację Ukraińskich Nacjonalistów a potem i Ukraińską Powstańczą Armię jest symbolem faszystowskim …”

  I to jest jedyny kawałek odpowiadający tytułowi. Tyle że, do wygłoszenia takiej opinii, nie potrzeba tytułu profesorskiego.
  Tam jest (w tej symbolice) jeszcze parę innych spraw i rzeczy. I sam faszyzm, jest na końcu kolejki do piekła. Cóś cienko, profesorze; licencji nie odnowili ?

 4. Inkwizytor said

  To działaj JO zbiorowo z polactfem, które popiera majdaniarzy i pluje z nienawiścią na Rosję, sukcesu życzę

 5. JO said

  ad.4. Panie Inkwizytor, Pana wypowiedzi sa b emocjonalne i nierozwazne. Nie kzdy Leming w rzeczywistosci dziala z premedytacja i jest niemalze totalnie starony , jezlei w ogole sa tacy…

  Chrystus naucza, ze Ludzie sa owcami. A Pan wie, ze tylko 5 % ludzi ma zdolnosci przywodcze i wlasciwego rozumowania problemow jakie zachodza w tym Swiecie.

  Wiekszosc idzie za Dzialaniem Zydo-Masonerii , bo My NIE dzialamy a w zasadzie nasze dzialania Katolikow sie ogranicza i juz przebicie sie Glosu Prawdy z naszej Swieckich Katolikow a nawet Duchowienstwa Strony jest ograniczone.

  Apel o dzialanie jest przede wszystkim skierowany do Takich osob jak m. in Pan jest, by sie laczyc, nie dawac atomizowac, tworzyc Front lub Fronty Wspolnego dzialania i Tym Glosem wskazywac „Owcom” Droge, Prawde i Zycie.

  Po to tacy ludzie jak Pan Gajowy sie tu Wypruwaja, dla Lemingow, by ich pozyskac dla Boga a naz iemi Dobra Kosciola Walczacego.

  I ja mam pogarde w sobie do Lemingow, jednak nie zapominam, ze kiedys ja sam NIM BYLEM…

 6. Filo said

  5
  JO
  Re: Inkwizytor
  JO nie ma racji.
  Prawo jest prawem a nie dobrowolnym widzimisie.
  Jesli przez 70 lat prawo zakazywalo symboli hitlerowskich na terenie Polski i to prawo NIGDY nie zostalo odwolane ani zmienione, a wiec obowiazuje nadal.
  To nie jest decyzja poszczegolnego leminga czy dziala z premedyytacja czy nie!
  To jest PRAWO, ktore obowiazuje wszystkich.
  A ja sie dziwie, ze JO pomawia Inkwizytora o „emocjonalne i nierozwazne wypowiedzi’.
  Czy panu sie przypadkiem cos nie pomieszalo?????
  Poszanowanie prawa jest szalenie nie-emocjonalne i bardzo idywidualne;
  Czy pan uwaza ze kto chce moze sobie nosic hitlerowskie mundury, zamykac ludzi w kacecie, malowac swastyki na kosciolach i spiewac paradenmarschen w szkolach. Bo lemingom wszystko wolno i ich prawo nie obowiazuje?
  A juz to wsadzanie w te bzdurne wywody Kosciola Katolickiego zakrawa na parodie!
  W Kosciele Katolickim tez obowiazuja prawa, ktore nalezy szanowac i zgodnie z nimi postepowac obojetnie czy z premedytacja czy bez.
  Pan zdaje dalej pozostal lemingiem. I na to juz nie ma rady.

 7. Boydar said

  Jako że tu sami swoi (rozglądam się czujnie, nikogo więcej nie widzę), to zapytam się wprost – i co z tym polactfem, do pieca ? Jakieś pomysły, Panie Inkwizytorze ? Śmiało !

 8. Inkwizytor said

  Polactfo samo gotuje sobie zagładę panie Boydar.

 9. Nie Mam Nicka said

  Zawsze zastanawiałem się jak generowane jest bycie podatnym na manipulacje. Czy to kwestia genów, czy jak niektórzy twierdzą braku wykształcenia (czytaj: braku zdobytej prawdziwej wiedzy, bo system kształcenia jak wiemy jest oszukańczy).

  Dla przykładu w niejednej rodzinie możemy odnaleźć ojca i matkę patriotów i Katolików mających ogromną wiedzę i potrafiących myśleć samodzielnie, podczas gdy ich dzieci, a co ciekawsze rodzice są typowymi lemingami.

  Co jest tego przyczyną? Czy to tak występuje co dwa pokolenia? Mendel twierdził, że pokolenie 3 jest bardziej podobne do przodków z pokolenia 1, a nie 2.

  Co powoduje, że jeden człowiek przyjmie całe to NWO za fakt, a inny wyśmieje? Geny, brak wiedzy, większa częstotliwość przebywania wśród idiotów poza domem? Oto jest pytanie!

 10. NICK said

  Czcze gadanie… .
  Zaniechanie!
  Naszych spraw.
  Boże, zbaw.
  Czy polactfo,
  to robactwo.?. .
  Zgniło? Już?
  Eee, tam. Cóż?!?

 11. Boydar said

  @ Pan Inkwizytor

  Wiem, ale my się do tego nie dokładajmy. Zróbmy co w naszej mocy, aby choć część z nich ocalić na chwałę bożą. Z tego nas kiedyś rozliczą …

 12. Filo said

  11
  Boydar
  Na chwale Boza nalezy przede wszystkim szanowac prawo boskie, prawa przyrody i prawo cywilne.
  I powinnismy sie do tego dikladac, zeby ludzie uwierzyli, ze poszanowanie prawa daje wolnosc i bezpieczenstwo.

  Nie dokladajmy sie do czego?
  Wlasnie jestesmy swiadkami jak Polacy dolozyli sie do tragedii ukrainskich dzieci i w ogole ukrainskich rodzin, ktore nawet jesli zachowaly zycie to stracily dach nad glowa.
  A wszystko zaczelo sie od lamania swietego prawa, ze ” vox populi – vox dei” Nie chciala junta czekac na wybory i pozwolic ludziom wybrac swoich przedstawicieli.

  Legibus idcirco omnes servimus, ut liberi possimus esse.
  Wszyscy sluzymy prawu abysmy mogli byc wolni.

 13. Boydar said

  Panie Filo

  Celowo bądź przypadkiem miesza Pan pojęcia. Ja nie chcę dokładać się do potępiania w czambuł tych wszystkich durni. I tak, jak Pan Bóg chce kogoś pokarać, to mu rozum odbiera.
  A prawo jest prawem; zawinił – powinien beknąć. Choćby i dla przestrogi a po sprawiedliwości.

  Jak byśmy tak rozumowali jak Pan sugeruje, to stary Jędrzej powinien kunia poduszką w kołysce udusić. A małego Hitlerka powinno się wyskrobać jeszcze przed stadium moruli.

Sorry, the comment form is closed at this time.