Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  zagłoba sum o Błogosławieństwo PRL-owskiego…
  Grabara o Wolne tematy (38 – …
  Liwiusz o Tragedia Ukrainy
  revers o Wolne tematy (38 – …
  Bezpartyjna o Błogosławieństwo PRL-owskiego…
  Adrian o Wolne tematy (38 – …
  Adrian o Wolne tematy (38 – …
  Adrian o Wolne tematy (38 – …
  Yagiel o Wolne tematy (38 – …
  I to wszystko sergec… o Andrzej Duda. Mąż stanu, czy z…
  Majster o Czy III RP może napaść na…
  Adrian o Wolne tematy (38 – …
  Liwiusz o Andrzej Duda. Mąż stanu, czy z…
  Boydar o Wolne tematy (38 – …
  Boydar o Wolne tematy (38 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Jak powstają kredyty? – Największy przekręt bankowców

Posted by Marucha w dniu 2014-12-01 (Poniedziałek)

Przedstawiam jeden z największych przekrętów w historii ludzkości świata.
Zapoznaj się z systemem, jaki zbudował wielki kapitał do okradania mnie i Ciebie.
Zobacz, w jaki sposób tworzą kredyty z powietrza, a my musimy ciężko pracować na ich spłatę.
Poniższy tekst jest przedrukiem z książki „Przywróćmy Porządek – Jak działa system finansjery? Jak banki kreują kredyty?”

W Polsce, aby założyć bank, musisz mieć 5 milionów euro. Klienci korzystając z usług Twojego banku, zakładają konta długoterminowe. Powiedzmy, że po jakimś czasie ulokowali na nich 3 miliony euro.

Teraz masz w swoim banku fizycznych pieniędzy – 8 milionów euro. I na sumę takiej kwoty, możesz udzielić pożyczki firmom czy normalnym ludziom. Pożyczkę, czyli kwotę, którą realnie posiadasz (nie wspominam tutaj o rezerwie, jaką bank musi posiadać).
Czyli w tym przypadku bank może udzielić pożyczki na kwotę do 8 milionów euro. Jest to kwota z rachunków bankowych klientów plus własne pieniądze.

Ale to nie wszystko, teraz następuje najlepsza zabawa. Po co bank ma udzielać pożyczek, znacznie lepsze są kredyty. Na podstawie zgromadzonych 8 milionów euro, bank może udzielić już nie pożyczki, a kredytu na sumę 96 milionów euro. 8 mln x 12 = 96 mln euro. Wszystko dzieje się zgodnie ze wskaźnikiem bankowym 1:10 lub 1:12.

Zauważ, że bank udzielił kredytu 96 mln euro na podstawie 8 mln euro, które cały czas posiada. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby również 8 mln euro przeznaczył na oprocentowane pożyczki. Zgodnie z prawem bankowym, musi zostawić tylko rezerwę. Kredyty udziela na podstawie zapisów depozytów na kontach klientów, czyli nie na faktycznych, fizycznych pieniądzach, a na zapisach w systemie bankowym.
To jest biznes !

Kowalski musi codziennie pracować na spłatę kredytów, firmy muszą głowić się, by osiągać zyski, rząd musi ściągać kolejne podatki lub zaciągać kolejne kredyty, aby spłacać odsetki. Bank natomiast, poprzez prosty mechanizm produkuje za darmo kredyty.

W USA banki mają jeszcze lepiej. W USA wskaźnik ten wynosi 1:33-1:50. Na podstawie 8 milionów dolarów, bank może udzielić kredytów w wysokości 400 milionów dolarów.

W 1990 roku w USA, całkowite depozyty banków komercyjnych osiągnęły sumę około 3 bilionów dolarów, a ich rezerwy sięgały około 60 miliardów dolarów. To dawało stosunek depozytów do rezerw bankowych w wysokości 50/1. Banki amerykańskie posiadały gotówkę wystarczającą do wypłacenia swoim depozytariuszom kwotę dwóch centów za dolara.

Na przykładzie Kanady możemy uzmysłowić sobie, niesamowitą władzę banków w osiąganiu zysków z odsetek. Nie mają żadnych ograniczeń w tworzeniu kredytów z powietrza. Dowolną kwotę kredytu dopisują do systemu bankowego. Kanadyjska Ustawa Bankowa, przyjęta 13 grudnia 1991 r. stwierdza, że rezerwa podstawowa w formie gotówki, jaką bank handlowy musi posiadać wynosi zero. Tak więc banki nie mają już żadnych ograniczeń w tworzeniu kredytów.

Dlaczego bank udziela kredytów na sumę, której nie posiada?

Bo tak ustanowili bankowcy. Im większy bank, tym ma mniej ograniczeń. Niektóre banki do lewarowania używają nie tylko długoterminowych lokat, ale bieżących oszczędności. Inne w ogóle nie zważają na ten wskaźnik, tylko udzielają kredytów zgodnie z własną strategią.

Jest to zdecydowanie system mafijny, który ograbia nas – klientów banków. Banki kreują sobie pieniądze, wpisując sumy do komputera, a my musimy ciężko pracować, aby oddać kredyt wraz z odsetkami. W wielu przypadkach ludzie tracą domy, zdrowie, a nawet życie w wyniku utraty majątków. Jest to totalny wyzysk.

Dowolna kreacja pieniądza poprzez system bankowy daje finansjerze niesamowitą władzę. Mogą mnożyć, jaką chcą ilość kredytów, wpływać na koniunktury finansowe, szeroko opisywane w książkach ekonomicznych. Ekonomiści próbują wytłumaczyć społeczeństwu w formie prawdy ekonomicznej, każdy kryzys finansowy. Te bzdury ekonomiczne są akceptowane przez społeczeństwo. Marnuje się setki godzin pracy studentów, profesorów i naukowców na zbudowanie brył ekonomicznych i dopasowanie ich do kryzysów światowych.

A tak naprawdę, to polityka ekonomiczna polega na zrozumieniu zasad, które dowolnie według własnych korzyści stosuje finansjera. Zrozumienie działania finansjery, które prezentuję w tej książce, jest kluczem do przetrwania. Dzięki temu będziesz wiedział/wiedziała, kiedy inwestować, w co inwestować i jak nie zbankrutować.

Nie chcę tutaj powiedzieć, że wiedza o technikach sprzedaży czy o zarządzaniu firmą jest nieważna. Oczywiście, że jest bardzo ważna. Daje ona przewagę rynkową. W chwili zmniejszenia podaży pieniądza, kiedy nie przygotowałeś/przygotowałaś świadomie swojej firmy, to szczęście decyduje o Twoim bycie.

Natomiast, aby utrzymać się na rynku z dzisiejszą ekonomią, sama wiedza o zarządzaniu czy metodach pozyskiwania klientów, nie daje gwarancji przetrwania. Dopiero prawidłowe odczytywanie ruchów finansjery, znajomość prawdziwej ekonomii, plus wiedza o przedsiębiorczości, daje możliwość świadomie uzyskiwać i kontrolować dochody.

W jaki sposób banki kreują kredyty ?

Wyjaśnię teraz bardziej szczegółowo mechanizm kreacji kredytów dla osób, które są tym zainteresowane.
Gdy otwierasz w Polsce bank, musisz posiadać 5 milionów euro. Te pieniądze przechowujesz bezpiecznie na swoim koncie w NBP. Reklamujesz swój bank, klienci otwierają rachunki bankowe, więc masz dopływ pieniędzy. Nie biorąc pod uwagę pieniędzy klientów banku, teoretycznie na podstawie posiadanych 5 milionów euro, możesz udzielać kredytów na kwotę 60 milionów euro przy zastosowaniu mnożnika 1:12.  5 x 12 = 60.

Przykład:
Powiedzmy, że Wojtek dostał kredyt na kwotę 300 tysięcy złotych, spłacany przez 30 lat. Bank dopisał tę kwotę do systemu bankowego i „przelał” 300 tysięcy na konto Wojtka. Słowo „przelał” oznacza tylko i wyłącznie wpisanie tej cyfry na Wojtka konto.
Wielu ludzi myśli, że jest to kwota 300 tysięcy złotówek w formie gotówki.

Nie.

To jest tak samo, jakbyś wpisał tę kwotę na swoje konto bankowe i kazał bankowi ją zaakceptować. Bank oczywiście nie zaakceptuje tej kwoty, ponieważ nie chroni Cię ustawa o Prawie Bankowym. Takie przekręty mogą robić tylko banki.
Pomyślisz: »przecież Wojtek może wziąć walizkę, pójść do banku i wybrać 300 tysięcy udzielonego mu kredytu w formie banknotów«.
Teoretycznie tak. Tylko jaki bank zgodzi się na to ?

Praktycznie nikt nie wybiera takiej kwoty z banku, tylko przelewa w wypadku Wojtka, na konto firmy developerskiej, chcąc kupić dom. Najczęściej dostajesz kredyt na określony cel, czyli na zakup domu i bank sam dokonuje takiej operacji.

Czyli co robi wtedy bank ? „Przelewa” 300 tysięcy na konto developera. Polega to na wypisaniu tej sumy z Twojego konta, a dopisaniu jej w formie elektronicznej do konta firmy developerskiej.

Co robi właściciel firmy developerskiej ? Rozmienia tę kwotę i przelewa część podwykonawcom. Jeżeli jest bogaty, to większą część sumy oszczędza. Czyli znowu w formie elektronicznej przelewa kwotę na rachunek inwestycyjny.

Zauważ, że większość operacji przepływu pieniądza, który Wojtek pożyczył, dokonuje się poprzez przepisanie danej kwoty z jednego konta na drugie.

W całym tym łańcuszku, zawsze ktoś wybierze jakiś ułamek przyznanego kredytu Wojtkowi. Dlatego banki tworzą rezerwę. W ekstremalnych sytuacjach, pożyczają pieniądze od NBP lub innych banków.

Banki wykorzystują Twoje pieniądze. Banki tworzą kredyty, które mają pokrycie w zakupionej nieruchomości czy w samochodzie. Następnie wpłacane raty kapitałowe zamieniane są w pieniądz realny.

Przykład:
Wojtek uzgodnił z bankiem, że będzie co miesiąc płacił 1 tysiąc raty kapitałowej i 800 złotych odsetek. Bank realne pieniądze, które Wojtek płaci w kwocie 1 tysiąca raty kapitałowej, podmienia za fikcyjne. Spłacając ratę gotówką, bank zamienia pusty pieniądz w pieniądz realny. Pusty pieniądz przyznany jako kredyt zmniejszył się, a więc został wyeliminowany. Zatem wyeliminowanie pustego pieniądza, polega albo na jego znikaniu z rozrachunków, albo na zamianie pustego pieniądza w pieniądz realny. W obu przypadkach ilość pustego pieniądza w obiegu maleje.

Banki wykorzystują Wojtka do zamienienia fikcyjnych pieniędzy, które dostał w formie kredytu na prawdziwy pieniądz, który Wojtek ciężko zarabiał.

A co dzieje się z odsetkami od kredytu? Odsetki stanowią czysty zysk dla banku. Banki nie inwestując żadnych pieniędzy, poprzez wykreowane kredyty, zarabiają na każdym kliencie pieniądze, które im się nie należą. Kwota odsetek nie jest pokryta w żadnym pieniądzu. Ty musisz zarobić pieniądze na spłatę odsetek, których nie ma na rynku.

Czy ludzie nie bronią się przed tym mafijnym systemem? Nie, bo nie mają wiedzy. Najgorsze jest to, że za całym mafijnym procederem stoi prawo.

Ciekawym przypadkiem był wyrok sądu w USA, który został opisany w książce: „Zanim wyjdziemy na ulicę – Izabela Litwin i Joanna Carignan.” Osoba, która wzięła kredyt na dom, zaskarżyła do amerykańskiego sądu bank, który udzielił jej kredytu. Dokładnie – zaskarżyła umowę kredytową, którą podpisała z bankiem. Z umowy tej wynika, że bank posiada kwotę kredytu, którą przekazuje kredytobiorcy. Prawnie kredytodawca (bank) może przekazać rzecz, która faktycznie istnieje. Tak jak pisałem wyżej, banki kreują kwoty kredytu, które pożyczają klientom.

Sędzia spytał się prezesa banku czy w momencie podpisywania umowy, bank posiadał kwotę przyznanego kredytu. Prezes odpowiedział, że nie, ponieważ kwota kredytu została wykreowana w momencie dokonywania zapisu księgowego. Sąd uznał umowę za nieważną, a osoba dostała za darmo dom.
Czy ten przykład będzie inspiracją dla ludzi ?

Link do książki: http://robertbrzoza.pl/recommends/3157/4/BrzozaSklep_pl

Robert Brzoza
http://robertbrzoza.pl

Komentarzy 26 do “Jak powstają kredyty? – Największy przekręt bankowców”

 1. plasibo said

  poszedlem do baku po pozyczke 2300zl
  okazalo sie ze na okres3lat splace 4 tys
  od razu wyszedlem .

 2. Biedron said

  Super bussinesik. Pozostaje tylko pytanie, ile mozna ukrasc? Bilion, milion bilionow. CO mozna zrobic z ta kasa. Kupic Mars,slonce. tylko od kogo??

 3. Marek 2 said

  No dobrze, ale pieniądze z kredytu są przelewane na konto dewelopera np. w innym banku, a nie w tym samym, który udzielił tego kredytu. Deweloper może te pieniądze od razu z konta wyjąć, czyli wypłacić gotówkę i będzie miał te pieniądze w postaci fizycznej. To gdzie jest to niby kreowanie wirtualnego pieniądza? Może ktoś mądry to jaśniej mi wytłumaczy.

  Deweloper przeleje pieniądze z konta na konto i nie będzie obracał gotówką.
  A poza tym – uważa Pan, że jest w porządku, gdy bank pożycza pieniądze bez pokrycia?
  Admin

 4. Listwa said

  @ 3 Marek

  Bank wypłaci tylko tyle ile ma rezerw w postaci pieniądza fizycznego, jeśli oczekiwania dewelopera będą większe niż bank posiada rezerw to ten bank pożyczy od innego banku np. NBP. W przypadku jednego dewelopera zawsze sobie poradzą ale gdyby chętnych było więcej to zobaczyłby pan szybko czym jest pieniądz wirtualny chcąc wypłacic swoje pieniadze. Może się niechcący okazać że na drzwiach wisi „papier wartościowy” – siedziba banku nieczynna do odwołania. Musiałby nastapić szybki dodruk gotówki, ale to infalacja i spadek wartości pieniądza.

 5. Easy Terran said

  „Czy ten przykład będzie inspiracją dla ludzi ?”
  Nie będzie po przecież prawo bankowe zostało już na pewno „poprawione” do najnowszych standardów.

 6. Marek 2 said

  @Admin: bynajmniej nie popieram takiego pożyczania.
  @Listwa: dziękuję za odpowiedź. Od razu zrobiło się jaśniej.

 7. Stiopa said

  Ekonomia śpiewająco
  http://www.youtube.com/watch?v=whGlF-hjCaI „Fear the Boom and Bust” Hayek vs. Keynes napisy PL
  i druga runda
  http://www.youtube.com/watch?v=nSt4vCbmle0 Keynes vs Hayek: Walka Stulecia napisy_PL

 8. andy said

  ad 3 Jesli to bedzie inny bank to w formire elektronicznej, nie pienieznej po potraceniu prowizji zostanie to zapisane na koncie innego banku, a wiec dalej nie ma gotowki. Oczywiscie mozna to zamienic na gotowke, trzeba jednak czekac kilka dni i jest to zle widziane, a urzednik ci to powie. Nie kazdy tez ma nerwy biegac z np. z 50 00 tys .euro. Bo przy wybieraniu gotowki rozni cie obserwuja. Ja normalnie wieksza wyplate biore w kopercie od dyrektora banku w jego gabinecie, ale to tez nie ma gwarancji przed napadem

 9. Robert Brzoza said

  Mechanizm jaki tutaj przedstawiłem jest prawidłowy. Należałoby dodać tylko następujące dane:
  1 – Mnożnik/lewar jaki stosują banki w Polsce nie wynosi już 1:12 tylko 1:28.
  2 – Rezerwa jaką banki muszą trzymać na kontach to 3,5% depozytów.

  Książka jest niedostępna.
  Wycofałem ją ponieważ uruchamiam nowy portal z wiedzą, jaka do tej pory dostępna była tylko dla wybranych grup: analityków, ekonomistów, polityków itd.
  Jest jej trochę w internecie, ale często gęsto jest poprzekręcana i niezrozumiała.

 10. RomanK said

  Panie Robercie…levar, mnoznik,,,mysle -ze to co normalnie nazywa sie rezerwa minialna. Nie zalezy od zadnej instytucji w Polsce. ale od Banku Centralnego Europejskiego. Kazdy bank w Polsce to tylko Ceredit window,.,,nic wiecej.
  Na tym polega tzw Bankowsc ulamkowa…ze kiedys obowiazywala zasada utrzymywania 10% rezerwy..dzis rzadko kory bank utrzymuje 1%,,choc oficjalnie obwiazuje 1.15%

  Jak to dziala pisze tu,,stare, ale caly czas aktualne…bazuje na materialach angielskich:

  Click to access roman-kafel-pienic485dze-e28093-banki-e28093-nc499dza-e28093-niewola-prawda-ukryta-za-globalnym-dc582ugiem1.pdf

 11. Dziad Wernyhora said

  Operacje swapów walutowych to jeszcze ciekawsza wersja tworzenia forsy z powietrza.
  Bank europejski i bank amerykański umawiają się na swap walutowy.
  Bank europejski na lokalnym koncie należącym do banku amerykańskiego zapisuje np 750k euro w zamian bank amerykański robi podobną operację na lokalnym koncie należącym do banku europejskiego np 1M USD. Banki „pożyczyły” sobie nawzajem forsę. W Europie przybyło 1M USD, w Ameryce 750k euro. Nikt nic nie przelewał. Forsa pojawiła się znikąd.

 12. Robert Brzoza said

  @RomanK

  Tak, taki przykład również podałem w raportach.
  Czyli przedstawienie kreacji na przykładzie rezerwy 10%.
  To co Pan opisuje.
  Natomiast przedstawienie poprzez lewar jest chyba wyraźniejsze.

  @Dziad Wernyhora

  Niezłe szambo jest w kontraktach terminowych.
  Podobny proces, jak kreacja pieniądza zastosowany jest w złocie.
  Wiele ludzi nawet nie wie, że inwestują w papierowe złoto.
  Czasami, jak tłumacze małym inwestorom, to nijak nie rozumieją o co chodzi z certyfikatami.
  Przekonują mnie, że kupili fizyczne złoto.
  Cyrk zaczyna się kiedy mówię im, żeby nakazali przysłać do domu zakupione złoto.

  Niesamowite rzeczy dzieją się nie tylko w kreacji pieniądza.

 13. Marek said

  Marek said
  2014-12-01 (poniedziałek) at 11:25:15

  @Admin: bynajmniej nie popieram takiego pożyczania.
  @Listwa: dziękuję za odpowiedź. Od razu zrobiło się jaśniej.

  =======

  Proszę podpisywać się innym nickiem.
  „Marek” jest już zajęty od dość dawna na tym forum. Dziękuję.

 14. Mordka Rosenzweig said

  Pan Mordka pszeczytal:

  „Sędzia spytał się prezesa banku czy w momencie podpisywania umowy, bank posiadał kwotę przyznanego kredytu. Prezes odpowiedział, że nie, ponieważ kwota kredytu została wykreowana w momencie dokonywania zapisu księgowego. Sąd uznał umowę za nieważną,………..”

  Ja pan Mordka chce powiedziec, sze ten pan sedzia, z chory muzg, obecnie poszyczyl pieniadze od nasz bank szeby kupic łopata, bo dostal w koncu praca pszy kopaniu rowuw.

 15. do wpisu #14 said

  Do wpisu # 14.
  Panie Marku,
  …pozdrawiam pana.
  Adam

 16. RomanK said

  Lewar to zargon..i absolutnie nie ma zadnego logicznego odniesienia do niczego.
  Rezerwa ulamkowa to znany miedzynarodowo termin.Wiadomo o co chodzi.
  Wogole piszac na tematy ekonomiczne wprowadzacie belkot i zargon,,,co czyni niby trudnym proste -jak bat pojecia. Niech pan tego unika- jak pan chce byc rozumianym .
  Ulamkowa rezerwa…zawsze stanowi to co ma wartosc wlasnii zloto i depozyty gotowkowe, oszczednosciowe..gdyz te sa pieniadzami starymi, jakie dokonly obrotu- czyli maja absolutnie pokrycie w rzeczywistosci…stad uganianie sie bankow za depozytariuszami…od bowiem minimalnej rezerwy zalezy ich mozliwosc kreacji kredytu.
  Kreacja papierowego zlota…czy innych pochodnych..to zwykle oszustwo.
  Do niedawna derywatywy, czyli pochodne byly procesem nielegalnym..powstaly po rozpieciu regulacji przez tzw Reganomic…sa zwyklym procederem okradania ludzi. TO one skreowaly te horrendalne cyfry inwestycji w nic i majatkow z niczego…

  Panie Mordka tak to jest,,,rzeczywiscie kredyt tworzy sam pozyczajacy swoim podpisem, ze zobwiazje sie do oddania..plus nalezne odsetki.Stad paradoc prawny i logiczny,,sam pan siebie splaca dodatkow placac odsetli temu co patrzyl jak pan tweorzy sobie kredyt:-)))
  Oczywiscie oszustwo ale licenjonowane przez Panstwo!
  Jest taka mozliwosc wygrania sprawy, ale kosztuje i trzeba trafic na sedziego, ktory wezmie sprawe, a nie odrzuci ze wzgledu na brak merit..co czynia wg zalecenia Sadu Najwyzszego…
  Najlepiej jesli bank nie posiada oryginalnego deed…a najczesciej pogubili bqdz nie sa w stanie znalezc w bajzlu archiwow…To bardzo prawdopodobne,,ale tylko do nieruchomosci do 400 tys…wszystko co powyzej trzymali skrzetnie w dobrym porzadku. To ponizej handlowali- jak sianem stad jesli ktos chce moze wygrac tytul..moze ….ci co sie tym zajmuja biora 50%…


 17. Powiadam ze nalezy poznac machinacje bankierow a tu doskonaly wyklad na zimowe wieczory….

 18. RomanK said

  http://www.nationofchange.org/2014/12/01/slap-face-wealth-gap-images/

 19. Robert Brzoza said

  @RomanK

  Lewarowanie – dźwignia finansowa, ja się o takich terminach uczyłem.
  Proszę się nie denerwować.
  Tutaj został zrobiony przedruk małej części tego tematu.
  W pełni opisałem odsetkowość i kreacje pieniądza w dwóch raportach. Razem to kilkadziesią stron. Jest i żargon, są i pojęcia. Osobiście odchodzę od sztywnych pojęć, a skupiam się na wyjaśnieniu mechanizmu.

 20. http://nawigatorzy-jutra.pl/studia-podyplomowe/

  Ciekawa inicjatywa.

 21. MatkaPolka said

  System Bankowy
  Okiem amerykańskiego Głównego Księgowego i biegłego sadowego w dziedzinie księgowości.
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/system-bankowy-okiem-amerykanskiego-glownego-ksiegowego-bieglego-sadowego-dziedzinie-ksiegowosci-2014-04

  Pożyczka Hipoteczna (ang. Mortgage)

  Ludzie w większości przypadków nie rozumieją Systemu Bankowego, a bankierzy wcale nie maja zamiaru edukować klientów banku, o co właściwie chodzi.

  Tom Schauf – CPA- Certyfied Public Accountant ( wysoki status społeczny i zawodowy w Ameryce – tak jak doktor lub prawnik) Certyfikowany Główny Księgowy robi to w swoich książkach.

  1. American voters against Banking system – Amerykańscy wyborcy przeciwko systemu bankowemu
  2. Top Secret Bankers Manual – Ściśle tajny poradnik dla bankierów.
  3. America’s Hope –to cancel bank Loans without going to Court –

  Amerykańska nadzieja – jak zlikwidować pożyczki bankowe bez potrzeby sadzenia bankiera i udawania się do sadu

  Ktoś może powiedzieć, że to rewolucja i zawalenie systemu bankowego – nic podobnego to rzeczowe wyjaśnienie w oparciu o zasady księgowości.

  To nie tworzenie „nowych systemów ekonomicznych”. To analiza istniejącego systemu bankowego.

  BankFreedom

  VALIDATE Your DEBTS
  http://www.quartzmoon.com/bankdebt/index.html

  Jest wiele opracowań i materiałów na temat system bankowego, ale materiał zawarty w książkach Toma jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju – otwiera oczy przeciętnemu pożyczkobiorcy.

  Tom Schauf analizuje Balance Sheet of the Bank – Arkusz /Bilans Rozliczeniowy Banku.

  (Wikipedia -In financial accounting, a balance sheet or statement of financial position is a summary of the financial balances of a sole proprietorship, a business partnership…)

  Tom analizuje dwie kolumny – wpisy do ksiąg bankowych
  Assets (Ma)/ Liabilities (Winien )

  Wiedza na temat pożyczek i bankowości i prawa związanych z obrotem nieruchomości w społeczeństwach jest minimalna i to nie tylko w Polsce.

  Na testowe pytanie – w Anglii, USA lub Kanadzie
  Kto daje Mortgage ? 99,99% respondentów odpowie, ze to bank daje Mortgage – a to błąd potwierdzający nieznajomość tematu!!

  Tymczasem to pożyczkobiorca daje Mortgage – zastaw za swój dom w zamian za pożyczkę z banku.
  Pożyczkobiorca to mortgagor, a bank to mortgagee.

  Pieniądz jest tworzony w oparciu o prawo zastawów.

  Krótka, bardzo powierzchowna recenzja tych książek.

  Przykład amerykańskiego system bankowego, który jest wzorem dla innych systemów bankowych .
  Tom Schauf robi to w oparciu o GAAP – Generally Accepted Accounting Principles – Powszechnie Akceptowane Zasady Księgowości.

  Często słyszymy, ze bank pożycza pieniądze z NICZEGO – to też niezupełna prawda.

  Ale po kolei.

  Bank nie pożycza pieniędzy innych depozytariuszy, jak powszechnie się uważa, bo to nie sa pieniądze banku i tych pieniędzy bank pożyczać nie może.

  Pożyczkobiorca nigdy nie dostaje gotówki (Cash) do ręki – zawsze robiony jest depozyt na konto sprzedającego nieruchomość. Gdyby dostał gotówkę możemy mówić, ze rzeczywiście dostał pożyczkę.

  Przyszłe spłaty kredytu to STRUMIEŃ PIENIĘDZY, które płyną do banku ,w ten sposób bank przywłaszcza sobie owoce cudzej pracy.

  Promisory Note to tak jak Weksel – zobowiązanie do płacenia pożyczki z procentem i potwierdzone podpisem.
  To IOU – I Owe You – ja jestem tobie winien. To papier wartościowy – taki sam dobry jak obligacja rządowa.

  Umowa Hipoteczna to właśnie takie IOU.

  Podczas procesu finansowego udzielania kredytu powstają DWIE pożyczki – to wielki wniosek.

  Jedna ta od banku – finansowanie zakupu domu.
  Druga to ta pożyczka, którą daje pożyczkobiorca bankowi – to Promisory Note – papier wartościowy zobowiązanie do spłaty.
  To taki sam instrument finansowy jak bond/rządową obligacja -zobowiązanie do oddania długu z procentem.

  Bank wymaga spłaty Mortgage od pożyczkobiorcy, natomiast kompletnie pomija pożyczkę od pożyczkobiorcy

  Promisory Notes – Te papiery wartościowe są przedmiotem handlu na rynkach finansowych – Mortgage Backed Securities – łączony jest w pakiety i sprzedawany na rynku papierów wartościowych.
  ( to niezaprzeczalny fakt od ich przewartościowania plus tworzenie innych instrumentów pochodnych na bazie MBS – tj. swapow, derywatyw, opcji.. – zaczął się kryzys finansowy 2008r.)

  Ale o tym bank pożyczkobiorcy nic, ale to nic nie mówi !!!
  I tych pieniędzy bank klientowi nie oddaje.

  Tom Schauf twierdzi, ze jak najbardziej trzeba oddawać pożyczki.
  Pożyczkobiorca powinien jak najbardziej spłacać hipotekę .

  Ale bank powinien również zacząć spłacać pożyczkę, która dał pożyczkobiorca w postaci Promisory Note.
  Weksel/Promisory Note to papier wartościowy.
  A bank tego nie robi i bank to ukrywa– bank po prostu kradnie ten papier wartościowy. A bilans powinien być Zero.

  Zobacz przykład wpisów w księgi bankowe
  LOAN SCAM MATRIX
  http://www.quartzmoon.com/bankdebt/loanscam.html

  Tom Schauf daje podobną analizę w przypadku Kart Kredytowych – bank nie daje kredytu – kredytuje w istocie produkcje i sprzedaż producenta.

  Szczególnie polecam rozdział książki Form versus Substance.

  Forma to twoje przyrzeczenie spłaty – to prawnik banku będzie twierdził, ze masz zobowiązania

  Substance – to wpisy do ksiąg finansowych banku, które stanowią dowód, ze ty również udzieliłeś pożyczki bankowi – bank sobie przywłaszczył twój papier wartościowy.

  Ogólna konkluzja z książki – NIE MUSIMY PŁACIĆ KREDYTÓW, ANI HIPOTEKI, ANI KART KREDYTOWYCH, bo druga strona tzn. bank nie dopełnia swoich zobowiązań – zabiera Twoja Promisory Note i tym handluje i ty nawet o tym nic nie wiesz. Ale TO dopiero po udowodnieniu.

  Skomplikowane? Mylące? Nawet bardzo.

  Te książki otwierają oczy na wiele spraw związanych z systemem bankowym – nie rozumieją tego nawet pracownicy banku, a co dopiero klienci.

  Książki służą do edukacji i zrozumienia systemu bankowego
  Sa również promocja serwisu biegłego księgowego – bez opinii biegłego trudno wygrać w sadzie.

  Zachęcam do lektury – szersze wczytanie się w szczegóły na pewno wiele wyjaśni.
  To trzeba by przetłumaczyć na język polski, jako lektura obowiązkowa w ramach „ogłupiania” społeczeństwa ogłupianego przez banki.

 22. MatkaPolka said

  Dla przypomnienia mój stary artykuł traktujący o zupełnie innych zagadnieniach niż zagadnienia księgowe.
  A mówiący w istocie o tym, kto ma prawo emisji pieniądza i kto w istocie jest właścicielem pieniądza

  „System bankowy i system emisji pieniądza –to największa Żydowska Podmianka”
  http://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2011/11/08/system-bankowy-i-system-emicji-pieniadza-najwieksza-zydowska-podmianka

  Cały problem polega na tym, że TO TY SAM FINANSOWAŁEŚ SOBIE POŻYCZKĘ
  Bank pożyczył ci 10 tysięcy, ale wziął od ciebie Twój weksel na 10, 000, który sprzedał na rynku papierów wartościowych.
  A ty płacisz pożyczke 10,000 z procentem
  A bank Ci NIE płaci za Twoja pożyczkę, która udzieliłeś bankowi w postaci weksla.!!!!!

  FORM vs. SUBSTANCE
  http://www.quartzmoon.com/bankdebt/formsub.html
  hat..tp:/../w..w..w.quartzmoon.co..m/bankdebt/index.ht..ml

  A ja mam taka propozycje

  Niech każdy kto ma pożyczkę hipoteczna lub jak kto woli Mortgage przespaceruje się do swojego banku i zapyta, ze chciałby zainwestować w specyficzny produkt finansowy Mortgage Backed Securitis – pewna inwestycja w oparciu o wartość nieruchomości , z przewidywalnymi zyskami płynącymi ze spłat.. (przypadkiem nie pochodne instrumenty finansowe opcje, derywatywy i inne emitowane w oparciu o MBS)

  Jeśli uzyska się potwierdzenie, ze taka możliwość istnieje to w trakcie lub podczas rozmowy/transakcji zapytać, czy można zainwestować w swoja własną mortgage .

  Wtedy okaże się, ze Twoja mortgage, jako papier wartościowy, znalazła się na rynku papierów wartościowych bez Twojej wiedzy. Można wtedy poprosić o zapłatę za ten papier wartościowy, który oddałeś za darmo bankowi. Reszta to już zależy od…

  Warto postępować krok po kroku i grupowo, bo bank może się poważnie wystraszyć

 23. Re : 19 Matka Polka
  Czy mam rozumiec, ze bank udziela oproentowanych pozyczek na podstawie (pod zastaw) tego, co pozyczkobiorca posiada w sensie materialnym???.
  Czyli bank kreuje pieniadze (kredyt) na podstawie fizycznego zastawu bedacego wlasnoscia pozyczkobiorcy????.
  A wiec bank staje sie posrednikem wartosci materialnej pozyczkobiorcy, ktoremu udzielil finansowy oprocentowany kredyt, czyli zarabia pieniadze na tych, ktorzy tego kredytu potrzebuja na zainwestowanie tylko dlatego, ze ma monopol na kreacje srodkow finansowych w oparciu o posiadane wlasnosci (nieruchomosci) przez pozyczkobiorce…

  A wiec sila rzeczy, bank staje sie instytucja spekulacyjna majaca na celu okrasc pozyczkobiorce z zysku inwestycyjnego, ktory de facto pogrozy inwestora do bankructwa finansowego….
  Wniosek: Im wiecej przedsiebiorca inwestuje tym bardziej jest zadluzony wobec lichwiarskich bankow, ktore zeruja na zysku inwestora (pozyczkobiorcy) nie baczac na jego status materialny w sensie wlasnej (jego) przyszlosci ekonomicznej na co lichwiarski bank wcale nie zwraca uwagi traktujac przedsiebiorce jako swego rodzaju jednorazowy dochod…
  =============================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 24. Gazda said

  W „Przykladzie” autor pisze: „Bank dopisał tę kwotę do systemu bankowego i „przelał” 300 tysięcy na konto Wojtka. Słowo „przelał” oznacza tylko i wyłącznie wpisanie tej cyfry na Wojtka konto”.
  Otoz, dla scislosci – 300.000 to nie cyfra, a liczba skladajaca sie z szesciu cyfr: z 3, i z 5-ciu zer (0).

 25. wegiel na raty said

  Panie Robercie niech Pan się trzyma obecnego stylu pisania.
  Te wiadomości są dla ludzi a nie ekonomistów,
  więc niech będą pisane językiem dla ludzi i po ludzku

 26. Robert Brzoza said

  Jeżeli ktoś ma ochotę, to zapraszam do pobrania bezpłatnego raportu:

  „W jaki sposób skolonizowali Polskę?”

  Link – http://brzozasklep.pl/wiedzaszokuje/w-jaki-sposob-skolonizowali-polske

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: