Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  revers o Ukraina w UE i NATO?
  Anucha o Nasz nowy, narodowy sport
  lewarek.pl o Raz na moście, raz pod mo…
  revers o Czy tragiczne losy gwiazd świa…
  Marucha o Wolne tematy (47 – …
  revers o Po decyzji Sądu Najwyższego…
  minka o Zamiast osądzać Rosję, Zachód…
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  minka o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

„Karolina” zawstydza i stawia pytania

Posted by Marucha w dniu 2014-12-01 (Poniedziałek)

Obraz Dariusza Reguckiego nie pozostawia obojętnym, stawiając widzowi bardzo konkretne i ważne pytania.

Ten film jest zdecydowanie inny od tego, czym przeważnie karmią (trują?) widza media. Nie znajdziemy w nim epatowania przemocą, choć przecież okoliczności śmierci 16-letniej Karoliny Kózkównej mogłyby do tego skłaniać. Film może obejrzeć widz niemal w każdym wieku. To ważne, szczególnie dla rodziców chcących wybrać się do kina ze swymi pociechami.

Jednak dla wielu z nas, zwłaszcza młodych, ukształtowanych przez nowoczesną „sztukę” filmową, obraz Reguckiego może być twardym orzechem do zgryzienia. Reżyser postawił bowiem na narrację daleką od szybkostrzelnego sposobu opowiadania fabuły, tak popularnego we współczesnym kinie. Ten zabieg bez wątpienia wyszedł filmowi na dobre.

Oglądanie „Karoliny” nie powoduje zadyszki, wręcz przeciwnie – pozwala na swobodne oddychanie. Ta swoboda konieczna jest, by na bieżąco konfrontować się z dylematami i problemami przed jakimi stają bohaterowie filmu. Są to – nie bójmy się nieco patetycznie stwierdzić – dylematy ponadczasowe. Jeden z nich został wyartykułowany na afiszu promującym film: „Czy jest coś, za co oddałbyś życie”? Obecnie bardzo niechętnie mówi się o jakichkolwiek formach poświęcenia się, tym bardziej rzucenia na szalę własnego życia. Tym bardziej film dotykający tej właśnie rudymentarnej kwestii warto zobaczyć, przede wszystkim by zadać sobie to pytanie. Zadać i na nie szczerze odpowiedzieć.

Reżyser – starając się uwspółcześnić dramat bł. Karoliny – opowiada historię dwójki młodych dziewcząt, którym splot wydarzeń karze zmierzyć się z historią sprzed stu lat. Proste, zdawałoby się polecenie nakręcenia etiudy filmowej o błogosławionej z Zabawy sprawi, że ich życie ulegnie trwałej odmianie. Spotkany przez młode adeptki sztuki filmowej, przeżywający trudności kleryk, także będzie musiał skonfrontować swoje życie z zawstydzającą i całkowitą wiernością, która cechowała bł. Karolinę. Zresztą nie tylko on.

Oczywiście „Karolina” stawia o wiele więcej pytań. Nie to jest jednak najistotniejsze. Ważne, że obraz Reguckiego udziela na nie odpowiedzi. Dylematy pokazane w filmie nie są wyssanymi z lewackiego palca problemami, jakimi raczy nas współczesne kino. Ani słowa o takich „elementarnych” przecież kwestiach jak zachwiana tożsamość płciowa, przemysłowa ilość zdrad małżeńskich czy inne „tęczowe” fantasmagorie.

Można podejrzewać, że film Reguckiego nie znajdzie uznania w oczach przyznających wysokobudżetowe nagrody filmowe. Wszechwiedzący krytycy z pewnością wytkną reżyserowi wszelkie istniejące, a także nieistniejące błędy. Będą kręcić nosami na to lub owo. Szkoda ich słuchać. Trzeba ten film zobaczyć, zwłaszcza jeśli postać błogosławionej Karoliny nie jest nam bliżej znana.

Łukasz Karpiel

Karolina, Scenariusz i reżyseria Dariusz Regucki, prod. Stowarzyszenie Rafael, Polska 2014. Wyk. Marlena Burian, Karol Olszewski, Barbara Duda, Jerzy Trela, Dorota Pomykała, Anna Radwan, Piotr Cyrwus.

W tych kinach zobaczysz „Karolinę”

http://www.pch24.pl

Komentarzy 6 do “„Karolina” zawstydza i stawia pytania”

 1. NICK said

  Autor szczerze zachęca do obejrzenia tego filmu.
  Ciekaw jestem jak reżyser podołał przedstawić postać błogosławionej Karoliny Kózkównej… .

 2. Ex said

  Kolejny film o tym, że dobry Chrześcijanin, to martwy Chrześcijanin.

 3. NICK said

  Czyżby? W tym przypadku?
  Katolicy są też różni.
  Pięknie potrafią się różnić. Są święci – Bogu dzięki! Są ‚naturszczyki’ i inni. Rozumieją się – bez słów.
  Panu to przeszkadza? Znowu?

 4. Jerzy said

  Moze sie komus wydac, ze sie przyczepiam do byle czego, ale zgodnie z zasadami polskiej gramatyki tego typu nazwiska odmienia sie w taki sposob: Karolina Kozkowna, Karoliny Kozkowny, Karolinie Kozkownie, Karoline Kozkowne, o Karolinie Kozkownie. Nie mam, niestety, na moim e-mailu polskiego alfabetu, wiec ta odmiana nie wyglada zupenie tak, jak powinna, i z tego tez powodu celowo pominalem narzednik.

  Polskie litery można mieć bez większego trudu. Wejść w ustawienia Windowsów czy Linuxa – admin

 5. NICK said

  No. Jak Mało? Dodam [ad.1] Kozkówny. Też prawidłowo.
  AD REM! Cholercia!
  Biedroń na topie. Karolina???
  Nie znam.

 6. jowram said

  [272] 13 listopada 2013 – Мое Непорочное Сердце восторжествует, и Триумф этот будет над всеми нациями!
  Wiara w prywatne orędzia nie jest obowiązkiem, a publikujący je nie zamierza uprzedzać osądu kompetentnych władz kościelnych.
  Opublikowano po uzyskaniu pozytywnej opinii teologicznej
  ____________________________________
  13 listopada 2013

  MATKA BOŻA: «Pisz, człowiecze!
  Moje drogie dziecko i moje drogie dzieci, dzisiaj przynoszę wam moje słowa wraz z prośbą, abyście nadal modlili się za Rosję. Pragnę, abyście z jeszcze większą powagą wsłuchali się w moją matczyną prośbę, którą wyraziłam w Fatimie. Bóg ma szczególny plan związany z tym narodem, a ja także w nim pragnę królować i objawić mu Tryumf mojego Niepokalanego Serca.
  Ponieważ ludzkość nie odpowiedziała na mój apel, Rosja rozszerzyła swoje błędy i nadal myśli o swej ziemskiej potędze, aby uciskać inne narody. Pamiętajcie, moje kochane dzieci, że mimo błędów i zła, Rosja pozostaje nadal szczególnym przedmiotem łaski i troski Ojca Niebieskiego. Inaczej nie prosiłby mnie i nie posyłał na ziemię, abym nawoływała do modlitwy za ten naród, który wiele wycierpiał.
  Dziś więc przychodzę do was z moimi słowami i proszę, abyście je dobrze rozważyli w swoich sercach, a przez to zrozumieli, jaki jest plan Boży związany z narodami Europy; abyście uświadomili sobie, jak ważną rolę odgrywa w tej walce moje Niepokalane Serce oraz jaki jest mi miły Tytuł Królowej-Patronki Europy.
  Moje dzieci, Boży Plan dotyczy ludów i narodów, dla których Bóg przygotował ratunek. Wszyscy są bowiem Jego i moimi dziećmi, i choć okazują bunt i sprzeciwiają się Bożemu prawu, to Miłosierna Miłość woła do nich, aby pomimo błędów i okropności grzechu, zaufały Bożej Opatrzności i pokutowały za swe grzechy. W tym znaczeniu – wypełnienia Woli Bożej – przychodzę do ludów i narodów Rosji jako Caryca Rosji, wraz z moim Niepokalanym Sercem. Dlaczego Bóg pragnie zamanifestować Tryumf mojego Niepokalanego Serca także nad narodami Rosji, i wzywa do jej nawrócenia? Ponieważ, moje dziecko i moje dzieci, Kościół na Wschodzie[1] nie uznaje nabożeństwa do mojego Niepokalanego Serca! Moje dzieci odnoszą się z wielkim szacunkiem do moich wizerunków, oddają mi cześć i zaufanie, nazywają mnie Nieskalaną, lecz nie uznają, że cała jestem Niepokalanym Poczęciem. Błędy, które zostały narzucone mojej Rosji – a które ona przyjęła i rozpowszechniła poprzez tych, którzy mieli te same dążenia, by swe panowanie narzucić całemu światu – w konsekwencji grzechu i niewysłuchania mojej prośby, zakorzeniły się mocno w umysłach narodów. W następstwie tego, otworzyły drogę do otwartej i publicznej działalności smoka i jego zwolenników. Tym samym, otworzył się kolejny etap apokaliptycznych wydarzeń w historii całej ludzkości. Przed jeszcze dalszymi – pragnę was ostrzec, moje dzieci, gdyż tak wiele dusz ginie, tak wiele dusz wpada do piekła. Ja pragnę ocalić, w Imię mojego Boskiego Syna, jak najwięcej dusz! Pragnę ocalić także dzieci mojej umiłowanej Rosji.
  Szatan też chce rozegrać swój plan, dlatego walka o nawrócenie Rosji trwa, moje dzieci! Gdy mój umiłowany Wikariusz mojego Syna na ziemi ogłosił, aby wzywano mnie jako Królową Pokoju [2], przyszłam do Cova da Iria z orędziem pokoju, aby wezwać całą ludzkość do modlitwy, pokuty i wynagrodzenia. Mój Syn posłał mnie, abym zwiastowała narodom ziemi nadzieję na pokój – a on zależał, i nadal zależy, od nawrócenia Rosji. Jej nawrócenie będzie znakiem początku końca światowej działalności smoka – starego węża.
  Moje dzieci, wierzący lud Rosji przetrwał prześladowania i okazał się mocny krwią swoich męczenników. Dlatego ten lud tak bardzo umiłowałam i nad nimi pragnę rozciągnąć swój matczyny płaszcz, aby z całym oddaniem mogli mnie wzywać jako swoją Carycę.
  Aby mogli to uczynić, ich akt zawierzenia czy konsekracji musi być poparty szczerą modlitwą i pokutą. Taki też jest duchowy wymiar prośby o wynagrodzenie mojemu Niepokalanemu Sercu za wszelkie zniewagi, zanoszonej w pierwsze soboty miesiąca. Tym moim dzieciom, które praktykują to nabożeństwo, przypominam, że ma ono charakter pokutny, a także, aby nie zapominali o drogiej mojemu Niepokalanemu Sercu Rosji.
  Moje Niepokalane Serce zatryumfuje, a ten Tryumf będzie nad wszystkimi narodami!
  Moje dzieci, Boże zamysły są o wiele głębsze, niż wy je spostrzegacie, gdyż rozciągają się w całej zbawczej historii ludzkości. Dlatego przychodzę do was z moimi słowami, abyście je rozważali i nie ustawali w modlitwie.
  Kocham was i błogosławię z mojego matczynego Serca w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
  ______________
  [1] św. Pius X wzywał w encyklice „Ex quo” do modlitwy, aby Bóg przyspieszył dzień, w którym narody Wschodu powrócą do katolickiej jedności i zjednoczone ze Stolicą Apostolską, po odrzuceniu swych błędów, dotrą do portu wiecznego zbawienia.
  [2] Tytuł „Królowa pokoju” wprowadził papież Benedykt XV w 1917 r. (A.Cz.)

  Komentarz ks. Stanisława Małkowskiego:
  Orędzie Najświętszej Maryi Panny przekazane Adamowi Człowiekowi w dniu 13 listopada 2013 r. ma jednoznaczne powiązanie z Objawieniem Fatimskim z 1917 r. Chodzi o ponownie wyrażone przez NMP pragnienie poświęcenia Rosji jej Niepokalanemu Sercu i wezwanie do modlitwy za ten naród. Wprawdzie Pius XII, Jan Paweł II oraz papież Franciszek zawierzyli świat i ludzkość Niepokalanemu Sercu Maryi, jednak w żadnym przypadku Rosja nie została wymieniona z imienia. Ten eufemistyczny „unik” – gdy zawierza się cały świat, a więc również Rosję, ale bez nazwania jej po imieniu – stoi w sprzeczności z konkretnym, wyraźnym adresowaniem Bożych zamysłów i żądań, jakie widzimy w Piśmie Św. Tę problematykę podnosi w swojej książce włoski dziennikarz Antonio Socci: „Czwarta Tajemnica fatimska”.

  Począwszy od Abrama – Abrahama, który wyraźnie, ze swego imienia jest adresatem Bożych planów, przez działalność Jezusa – który nieomal palcem wskazywał i wzywał po imieniu Swoich apostołów. W delikatny sposób daje Maryja do zrozumienia, że Jej wola w tym zakresie nie została spełniona – nadal brakuje modlitwy za Rosję i ofiarowania Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi. Matka Boża zaznacza, że zawierzenie Rosji nie jest inicjatywą Jej samej, ale jest wolą Boga Ojca. Nie Ona „to sobie wymyśliła”, lecz takie jest życzenie Boga.

  W Orędziu tym jest także poruszona istotna dla losów ludzkości sprawa nieuznawania przez Kościół na Wschodzie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP. Maryja używa tu słów, jakie w Lourdes usłyszała Bernadetta: „Jestem Niepokalanym Poczęciem”. Tajemnicę Niepokalanej głęboko rozważa w swoich Pismach św. Maksymilian Maria Kolbe. Warto po nie sięgnąć, wobec wagi problemu zarysowanego przez Matkę Bożą w tym Orędziu. Maryja wskazuje również na rolę tych, którzy narzucili błędy Rosji i które Rosja „przyjęła i rozpowszechniła” – mając zapewne na myśli masonerię. Maryja konkretnie wskazuje, gdzie leży „stary wąż”, odpowiedzialny za „kolejny etap apokaliptycznych wydarzeń w historii całej ludzkości”. Najświętsza Maryja Panna pokłada nadzieję w ludzie Rosji „mocnym krwią swych męczenników”, który „przetrwał prześladowania”. Skoro zawierzenia Rosji nie dokonano „od góry” – to należy przeprowadzić je „od dołu”: za pomocą modlitwy i pokuty wiernych z Kościołów na Wschodzie i Zachodzie. Maryja wymienia w tym miejscu nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca, zanoszone w Kościele Katolickim o wynagrodzenie za zniewagi wobec jej Niepokalanego Serca. NMP sugeruje zorganizowaną formę modlitw o jak najrychlejsze zawierzenie Rosji jej Niepokalanemu Sercu. Za wzór mogłaby służyć Krucjata Różańcowa za Ojczyznę oraz rozmaite formy modłów i nabożeństw zanoszonych o Intronizację Jezusa Chrystusa na Króla Polski.

  Послание получено в Польше через Адама Чловека
  13 ноября 2013 г.
  Вера в личные послания не является обязательной, а публикующий его не намеревается упреждать осуждения компетентных церковных властей.
  Послания Адама Чловека предаются гласности по одобрению архиепископа Анджэя Дзеги.

  Матерь Божья: «Пиши, человек!
  Мой дорогой ребенок и мои дорогие дети, я сегодня приношу вам мои слова вместе с просьбой, чтобы вы по-прежнему молились за Россию. Я желаю, чтобы с еще большей серьезностью прислушались к моей материнской просьбе, которую я выразила в Фатиме. У Бога особый план связанный с этим народом, а я также хочу в нём царствовать и представить ему Триумф моего Непорочного Сердца.
  Поскольку человечество не ответило на мой призыв, Россия распространила свои ошибки и по-прежнему думает о своем земном могуществе, чтобы угнетать другие нации. Помните, мои дорогие дети, что несмотря на ошибки и зло, Россия остается по-прежнему особым предметом милости и заботы Отца Небесного. Иначе не просил бы меня и не посылал на землю, чтобы я призывала к молитве за тот народ, который много выстрадал.
  Так сегодня я прихожу к вам с моими словами и прошу, чтобы вы хорошо рассудили в сердцах своих, а через это поняли, каков Божий план связанный с народами Европы; чтобы осознали для себя, какую важную роль играет в этой борьбе мое Непорочное Сердце, а также как мне мило звание Королевы-Покровительницы Европы.
  Дети мои, Божий План касается народов и наций, которым Бог приготовил спасение. Все являются его и моими детьми, и хотя бунтуют и сопротивляются Божьего праву, Милосердная Любовь взывает к ним, чтобы несмотря на ошибки и ужасы греха, доверились Божьему Провидению и покаялись в грехах своих. В этом значении – исполнение Воли Божьей – прихожу к народам и нациям России как Царица России, вместе с моим Непорочным Сердцем. Почему Бог хочет продемонстрировать Триумф моего Непорочного Сердца также над народами России, и вызывает её к раскаянию? Потому что, дети мои дорогие, Церковь на Востоке не признает богослужения к моему Непорочному Сердцу! Дети мои относятся с большим уважением к моим образам, оказывая мне знаки уважения и доверия, называют меня Безупречной, но не признают, что я целиком Непорочное Зачатие. Ошибки, которые были навязаны моей России – которое она приняла и распространила через тех, кто имел устремления навязать всему миру свое господство – в результате греха и неуслышанности моей просьбы, крепко укоренились в умах народов. В последствии этого, открыли дорогу к открытой и публичной деятельности змия и его сторонникам. Тем самым, открылся очередной этап апокалипсических событий в истории всего человечества. Перед следующими – когда гинет столько душ, так много душ ниспадают в ад, хочу предостеречь вас, дети мои. Я хочу спасти, во имя моего Божьего Сына, как можно больше душ! Хочу спасти также детей моей возлюбленной России. Чтобы сделать это, их акт поверения или освящения должен подтвердиться искренней молитвой и покаянием. Таково же духовное измерение просьбы о вознаграждении моему Непорочному Сердцу за всякие оскорбления, обращенной в первые субботы месяца. Тем моим детям, которые практикуют это богослужение, напоминаю, что оно имеет покаянный характер, а также, чтобы не забывали о дорогой моему Непорочному Сердцу России.
  Дети мои, сатана тоже хочет разыграть свой план, поэтому борьба за покаяние России продолжается! Когда возлюбленный мой Викарий моего Сына на земле объявил, чтобы взывали меня как Королеву Мира [1], я пришла в Кова да Ирия с посланием мира, чтобы призвать все человечество к молитве, покаянию и вознаграждению. Сын мой послал меня, чтобы я предзнаменовала народам земли надежду на мир – а он зависел, и по-прежнему зависит, от раскаяния России. Её обращение будет знаком начала конца всемирной деятельности змея – старого ужа.
  Дети мои, верящий народ России пережил преследования и оказался крепок кровью своих мучеников. Поэтому я так сильно возлюбила этот народ и хочу растянуть над ними свой материнский плащ, чтобы со всей преданностью могли взывать ко мне как своей Царице.
  Мое Непорочное Сердце восторжествует, и Триумф этот будет над всеми нациями!
  Дети мои, Божьи замыслы намного более глубоки, чем вы их постигаете, когда они распространяются во всей спасительной истории человечества. Поэтому я прихожу к вам с моими словами, чтобы вы их обдумывали и не уставали в молитве.
  Люблю вас и благословляю от моего материнского Сердца во имя Отца и Сына и Святого Духа.
  ________________
  [1] Звание „Королева мира” ввел папа Бенедикт XV в 1917 г. (А.Ч.)
  http://www.adam-czlowiek.blogspot.com

  http://adam-czlowiek.blogspot.de/2013/11/272-13-listopada-2013.html

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: