Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

W Rosji stworzona zostanie antyreklama fast foodu

Posted by Marucha w dniu 2014-12-02 (Wtorek)

W państwowej telewizji Rosji pojawi się antyreklama fast foodu. Z inicjatywą wystąpiła Izba Publiczna Federacji Rosyjskiej.

O szkodliwości fast foodu wie dziś każdy. Większość zgadza się także, że wysmażone porcje mielonego mięsa z kurczaka, czy włożony między dwa kawałki chleba kotlet odbiją się na figurze, cerze i trawieniu. Ale w punktach szybkiej obsługi nie ma wolnych stolików, a kupujący nie mogą odmówić sobie puszki coca-coli czy hamburgera, z którego tak apetycznie wystają zdrowe liście sałaty i plasterek pomidora.

Wszyscy ci ludzie to ofiary umiejętnej reklamy. Właśnie dlatego walczyć ze szkodliwym jedzeniem trzeba właśnie z pomocą reklamy, doszli do wniosku w Izbie Publicznej Federacji Rosyjskiej.

Jednak o ile za reklamę produktów płacą producenci, przy czym poważne sumy, to antyreklama będzie musiała pomieścić się w państwowym budżecie. Z doświadczenia już istniejących klipów społecznych można powiedzieć, że pod względem siły oddziaływania na ludzi reklama komercyjna niestety wygrywa, zauważa redaktor naczelny pisma „Żurnalistyka i mediarynok” Władimir Kasiutkin:

Reklama społeczna w Rosji rozwija się. Ale w porównaniu z reklamą komercyjną, w sferze socjalnej uczestniczy niewystarczająca liczba specjalistów. Z tego powodu często nie jest ona skuteczna. Należy włączyć do tego procesu opinię publiczną, ekspertów. Wówczas można będzie przeciwstawić szkodliwej żywności coś innego. A to coś innego trzeba pokazać. Ludzie często nie wiedzą i nie widzą, jak można żywić się zdrowo i niedrogo.

Nie można zapominać także o wyglądzie potraw, którymi chcielibyśmy zastąpić fast food. W przeciwnym razie propaganda zdrowego żywienia stanie się reklamą szkodliwego jedzenia. Tak stało się w USA. Małżonka prezydenta Michelle Obama – zwolenniczka zdrowego jedzenia – aktywnie wprowadzała w szkołach szczególne menu, bez soli, cukru, a smażenie zamieniono na gotowanie na parze. W rezultacie internet pstrzy się fotografiami nieapetycznych potraw ze szkolnych stołówek. Rozmieszczane są w mediach społecznościowych przez młodych Amerykanów, którzy nie tyle nie mogą jeść, co nawet patrzeć bez odrazy na to, na co im zamieniono frytki. I po lekcjach dzieci idą prosto po fast food.

Ale problem negatywnego wpływu fast foodu na zdrowie, szczególnie młodzieży istnieje i trzeba go rozwiązać, podkreśla prezydent Rosyjskiego Stowarzyszenia Zdrowia Publicznego Andriej Demin:

Problemem zdrowia trzeba się zająć globalnie. Antyreklama fast food to jeden z aspektów. Konieczne jest oddziaływanie na sieci fast foodu, aby podejmowały kroki, nawet niekorzystne w sensie ekonomicznym, ale potrzebne w sferze zdrowia publicznego, na przykład, aby zmieniali technologie przygotowania potraw. Poza tym, ludzie muszą maksymalnie dużo wiedzieć o fast foodzie.

Jako wariant, eksperci proponują w dostępnej formie informować konsumentów o składzie produktów z menu popularnych sieci fast food. Na przykład, wielu ludzi chciałoby się być może dowiedzieć, że w składzie kurzych udek z McDonaldsa jest dimetylosiloksan – składnik chemiczny, z którego tworzy się tzw. „gumy do rąk” – zabawki podobne do plasteliny, które nie brudzą, mogą być płynne lub odbijać się jak piłka! Tyle, że do jedzenia „guma do rąk” nie jest przeznaczona. [Ściśle biorąc, niektóre wersje Wikipedii podają, iż dimetylosiloksan używany jest jako dodatek do żywności E-900 w celu zapobiegania zbijaniu się w grudki oraz tworzeniu pianki – admin]

http://polish.ruvr.ru

Komentarzy 7 to “W Rosji stworzona zostanie antyreklama fast foodu”

 1. Wezmą z np. Izraela (lol kosher niezależna.pl wam o tym nie napisze).
  Stary Sadownik to nowa ksywa banderowskiego trolla. Pisiuar na pasku SBU dzisiaj jest sadownikiem, wczoraj latał na F16, a jutro pewnie będzie astronautą 🙂
  Ciekawe, że sadownicy w Polsce mówią o upadku ich biznesu, a propagandyści z PO i opozycji magdalenkowej mówią jednym głosem, że nic się nie stało.

 2. Moja argumentacja sprowadza się do UPA z dwóch powodów.
  Po pierwsze to troll wielu ksywek, który próbuje z**srywać to forum kłamał na temat UPA na Ukrainie, sugerował, że wspominanie tego tematu jest cechą „ruskich agentów” i w pierwszej kolejności został wyrzucony za to z forum. Admin też pamięta ten epizod. Ja stale przypominam tutaj twoją szemraną działalność, latający w mokrych snach na F-16 buraku :))))
  Drugi powód przedstawiony jest w formie obrazkowej. Specjalnie wstawiam dla tępych cwelów amerykańskich z GazPol (lub GazWyb), którzy bronią takiego burdelu politycznego pod nosem Polaków:

  O to prezydent Ukrainy (prywatnie złodziej i oligarcha) zatwierdzony przez Wielkie USA i patrydiotów neokonów takich jak cwel wielu ksywek.
  Oczywiście nie denerwujcie się Polacy, że:
  – groźna ideologia banderowska jest ponownie pielęgnowana przez władze Ukrainy,
  – znowu tamtejsi politycy odwołują się do Doncowa,
  – element z batalionów ochotniczych publicznie chwali się, że ludobójstwo jest uzasadnione, nawet na Ukraińcach ze wschodu kraju,
  – probanderwska koalicja odbiera Kresowaniom przywileje (np. język polski w szkołach),

  Cwel wielu ksywek wam mówi, że Polaków te sprawy nie dotyczą bezpośrednio i za dużo się o tym mówi.
  LOL.

 3. Wtedy posługiwałeś się inną durną ksywą FanTomasz 🙂 Admin i tak wywali ciebie i zablokuje twoje proxy, agenciaku z SBU.

 4. Zerohero said

  Nie wiem co tu się działo, ale ten troll bardziej mi wygląda na osobę niezrównoważoną psychicznie (prywatna obsesja związana z urazą na blogu) niż zadaniowca. Choć znając poziom umysłowy zadaniowców, to trudno rozstrzygnąć. 🙂

 5. Marucha said

  Re 4:
  To bardzo możliwe. Jest kilka osób (a zwłaszcza jedna), która żywi do mnie śmiertelną urazę za zbanowanie. Raczej wiem, kto to jest.

  A w ogóle to unikajmy dyskusji o ewidentnych trollach, wypełniających definicję psychopaty.

 6. @4
  Skoro oni nas etykietkują w podobny sposób to ja tym bardziej nie będę się powstrzymywał. Tylko jedno środowisko pseudopatriotyczne wmawiało, że o UPA nie można obecnie wspominać, i ostatnio zostało nagrodzone przez ukraińską bezpiekę. Dlatego postanowiłem nawiązać do tego wątku.

 7. Klub Inteligentów Gazety Polskiej said

  Fast Foody! Kacapia zadaje chaotyczne ciosy w samo źródło kultury amerykańskiej. My te ciosy odparujemy towarzysze. Na złość Putinowi jedliśmy jabłka, na złość Putinowi będziemy jeść hamburgery! Jeśli Rosja zacznie bojkotować wibratory analne, to też odpowiednio zareagujemy! Sekcja Słupska ogłosiła gotowość w tej sprawie.

Sorry, the comment form is closed at this time.