Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  lewarek.pl o Raz na moście, raz pod mo…
  revers o Czy tragiczne losy gwiazd świa…
  Marucha o Wolne tematy (47 – …
  revers o Po decyzji Sądu Najwyższego…
  minka o Zamiast osądzać Rosję, Zachód…
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  minka o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Arktyka złotym zasobem Rosji

Posted by Marucha w dniu 2014-12-04 (Czwartek)

Spadek ceny ropy naftowej nie wywrze żadnego wpływu na realizację rosyjskich projektów arktycznych. Według szefa Ministerstwa do spraw Energetyki Aleksandra Nowaka, skomplikowane warunki gospodarcze nie odstraszają rosyjskich spółek naftowych. Wobec tego nie będzie zmian w terminach realizacji ich planów.

Wydobycie ropy naftowej i gazu w Arktyce w dalszym ciągu zapewnia znaczne zyski. Ponadto perspektywy rozwoju tego regionu dla Rosji są wręcz olbrzymie. „Kraina koszmaru lodowego”, jak nazywał Arktykę norweski badacz polarny Fridtjof Nansen, w miarę topienia się powłoki lodowej staje się coraz bardziej atrakcyjna dla inwestorów.

Według ekspertów, rozwój kierunku arktycznego jest gwarancją bezpieczeństwa energetycznego i gospodarczego Rosji. Właśnie Arktyka zapewni jej w przyszłości niepodległość – wyraża przekonanie wicedyrektor do spraw naukowych Instytutu Problemów Ropy Naftowej i Gazu Rosyjskiej Akademii Nauk Wasilij Bogojawleński:

Cały rosyjski szelf szacowany jest w przybliżeniu na 100 miliardów ton umownego paliwa. Z tego blisko 80 procent stanowi gaz. Najbardziej bogate w zasoby są akweny mórz Barentsa i Karskiego. Wydobycie na rosyjskim szelfie Arktyki prowadzone jest od 2003 roku. Jeśli będziemy mówić o części lądowej, to pracujemy tu już od około czterdziestu lat. I poza wszelką wątpliwością, te prace trzeba zaktywizować.

Rosja nie tylko udowadnia w organizacjach międzynarodowych słuszność swoich praw do szelfów mórz północnych, lecz również prowadzi aktywną działalność w celu zagospodarowania Arktyki. Olbrzymie zasoby kopalin użytecznych, włącznie z zasobami energetycznymi, dotychczas nie zostały zagospodarowane. A przecież Arktyka posiada praktycznie wszystkie zasoby naturalne. Zresztą, większa ich część znajduje się na głębokości około 500 metrów, co utrudnia prowadzenie poszukiwań i prac geologicznych. Oczywiście, nie mogą one też być prowadzone przez cały rok.

A jednak globalne ocieplenie klimatu zapewnia coraz szersze możliwości wydobycia zasobów. Przecież w Arktyce znajduje się 13 procent niewykrytych jeszcze złóż ropy naftowej i jedna trzecia światowych zasobów gazu ziemnego. Wszystkie arktyczne zasoby gazu skupiają się właśnie przy rosyjskim wybrzeżu. [A to cholerne kacapy… – admin]

Oprócz aspektu geoekonomicznego, zwiększa się też znaczenie Arktyki pod względem wojskowym i geostrategicznym – uważa pierwszy wiceprezydent Akademii Problemów Geopolitycznych, doktor habilitowany sztuki wojskowej Konstantin Siwkow:

Z geostrategicznego punktu widzenia Arktyka stanowi najkrótszą drogę od kontynentu amerykańskiego do euroazjatyckiego. Oznacza to, że jest to najkrótsza trasa lotów międzykontynentalnych rakiet balistycznych i bombowców strategicznych. Ponadto rakietowe okręty podwodne Federacji Rosyjskiej z bronią jądrową na pokładach patrolująwłaśnie akweny arktyczne. Te regiony patrolują także amerykańskie okręty podwodne wyposażone w pociski samosterujące, przeznaczone do atakowania naszych obiektów. W latach spokoju wykrywano tam co najmniej dwa lub trzy dziennie. Natomiast w okresach zaognienia się sytuacji ich liczba sięgała nawet dziesięciu. Wobec tego walka o Arktykę zapowiada się na ostrą.

Rzeczywiście, Arktyka w ostatnich latach wywołuje zwiększone zainteresowanie nawet ze strony państw, położonych daleko od tego regionu. Specjalną flotę budują, na przykład, Chiny. Oczywiście, nie chcą zmarnować szans arktyczne państwa Norwegia, Szwecja i Finlandia.

Jednak Rosja nie zamierza rezygnować ze swoich interesów w Arktyce – wielokrotnie mówiono o tym na najwyższym szczeblu. Do kraju należy 40 procent wszystkich terenów arktycznych – stanowi to prawie jedną piątą część Federacji Rosyjskiej. Obecnie właśnie tam skupiają się kluczowe interesy państwa. Bogactwa naturalne zapewniają ponad 10 procent dochodu narodowego i prawie jedną czwartą całej wielkości rosyjskiego eksportu.

Od 1 grudnia na bazie rosyjskiej Floty Północnej przystąpiło do działania nowe dowództwo strategiczne. Zaplanowano częste wyprawy okrętów nawodnych i podwodnych do Arktyki. Natomiast na wyspie Kotielnyj rozpoczęła działalność baza wojskowa i lotnisko. Ich zadaniem jest ochrona zasobów ropy naftowej i gazu oraz zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi na północnym szlaku morskim.

http://polish.ruvr.ru

Komentarzy 5 do “Arktyka złotym zasobem Rosji”

 1. maasteer said

  Przecież Rosjanie nie mają odpowiednich technologii do prowadzenia odwiertów i eksploatacji złóż na terenach arktycznych. Najlepiej powyższe prace zlecić międzynarodowym koncernom, które specjalizują się w pozyskiwaniu zasobów energetycznych w rejonach trudno dostępnych – nie wiem dlaczego Putin nie rozumie tak oczywistych spraw?

 2. Zerohero said

  @Maasteer

  Jak to „zlecić”? Zlecać może właściciel. To Przedstawiciel Rasy Panów może komuś zlecać, jemu się nie zleca. Przyjmowanie zleceń uwłacza godności. W sposób oczywisty bogactwa Arktyki należą do Narodu Wybranego, pardon – na tym etapie budowania raju na ziemi, niech będzie oficjalnie, że do „ludzkości” albo „społeczności międzynarodowej” posługującej się „wolnym handlem” w warunkach „demokracji”. hi hi 🙂

 3. maasteer said

  Pardon, powinno być „udostępnić złoża” 🙂

 4. Anteas said

  Ad 1.
  Skoro jest „kacapem” to nie może rozumieć, przecież u wszystkich kacapów z inteligencją jest krucho.

 5. RomanK said

  http://corporate.exxonmobil.com/en/energy/arctic/presence/our-arctic-presence

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: