Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Romuald Koperski o Polsce i Rosji

Posted by Marucha w dniu 2014-12-08 (Poniedziałek)

Ponieważ media każdego dnia serwują nam świeżą porcję antyrosyjskiej propagandy, warto odnotować i upowszechnić każdy głos rozsądku, nawet jeśli pochodzi sprzed paru lat.

W 2011 r. ukazała się książka podróżnika i pisarza Romualda Koperskiego p.t. „Syberia – zimowa odyseja”. W relację z zimowej ekspedycji samochodowej przez Syberię autor wplótł kilka ciekawych spostrzeżeń na temat stosunków polsko-rosyjskich.

Również w 2011 roku, w marcu, Romuald Koperski założył fundację swojego imienia, której celem jest poprawa wizerunku Polski w Rosji i Rosji w Polsce. Poglądów nie zmienił, a obecnie przygotowuje się do kolejnej wyprawy. W ramach obchodów Roku Kultury Polskiej w Rosji w styczniu 2015 roku wyrusza z Polski na krańce Syberii zimowa wyprawa samochodowa – „Siberia Arctic Expedition”.

„Ciemniało już, kiedy niczym do wigilii zasiedliśmy do suto zastawionego stołu. A było co świętować! Toastów było wiele, przeważały jednak te mówiące o człowieku i przyjaźni. Pomyślałem wówczas o stosunkach polsko-rosyjskich, o stosunku do Rosji części naszych polityków i wstyd mi się zrobiło za nich, może wcale niepotrzebnie, gdyż nie są warci tego wstydu.

Wrogość między narodami potrzebna jest tylko obłąkanym dyktatorom. Hoduje się ją przez izolację i sączenie nienawistnej propagandy. Poznawanie innych kultur jest zawsze źródłem bogactwa duchowego i powinniśmy robić wszystko, żeby mieć dostęp do najlepszych dzieł naszych sąsiadów i pokazywać im nasze. Rosjanie, podobnie jak my, zawsze mieli i mają wybitnych artystów. Pechem naszych narodów jest to, że często władzę sprawują ludzie pełni kompleksów i fobii; i nie dotyczy to tylko Polski, ale tylko Rosji.

Czy się to komuś podoba, czy nie, z racji naszego położenia jesteśmy z sobą powiązani! W naszym interesie jest utrzymywanie jak najlepszych stosunków z sąsiadami. Powinniśmy się umieć porozumieć, przecież jesteśmy bardzo do siebie podobni (językowo, kulturalnie, etnicznie). Szukanie przyjaciół za oceanem to szczyt głupoty przy równoczesnym dokuczaniu Rosji! Ameryka to oszukańczy, arogancki i zachłanny kraj. Nie warto mieć takiego sojusznika. Nic mi nie wiadomo, aby jakiś żołnierz amerykański oddał życie za Polskę. Tylko idiota pozbawiony rozumu może wierzyć w to, że Ameryka przyjdzie z pomocą Polsce, gdy na przykład wjadą do Polski rosyjskie czołgi. Ameryka nigdy nie odważy się na otwarty konflikt z Rosją. Jeśli ktoś tego nie rozumie, to nic nie rozumie”. (s. 218-219)

Marzena Zawodzińska
http://www.jednodniowka.pl

Komentarzy 46 do “Romuald Koperski o Polsce i Rosji”

 1. Jerzy said

  Zgadzam sie w stu procentach z trescia wpisu. Mieszkalem w Rosji (Zwiazku Radzieckim, w bylym Leningradzie) kilka lat i mam identyczne odczucia. A jesli chodzi o wjazd rosyjskich czolgow do Polski to nie wiem po co i ktoredy mialyby to zrobic.

 2. Inkwizytor said

  Mieszkam w Rosji 4 lata i nie zamierzam wracać do Polin

 3. Przecław said

  W latach 1944-45, jeśli wierzyć Putinowi, na ziemiach Polski zginęło 600 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej w walce z Niemcami.
  Niemcy mieli plan zwany jako Generalplan Ost, który zakładał wyniszczenie biologiczne CAŁEGO narodu polskiego w ciągu jednego pokolenia. Zdaniem Osmańczyka, który urodził się wrocławskim i mieszkał przed wojną w Niemczech, Niemcy mieli wszelkie możliwości i determinację aby planowo wykończyć polski naród w zakładanym przez siebie terminie.
  Teraz należy zadać sobie pytanie, czy gdyby w tych latach 1941-1945 walkę z Niemcami prowadzili Amerykanie do spółki z W.Brytanią, to też uratowali by polski naród od zagłady ?
  Odpowiedź jest prosta: po pierwsze jest więcej niż wątpliwe, czy udało by im się wygrać z III Rzeszą i jej sojusznikami, po drugie wcale nie zależało by im na uratowaniu już nie tylko Polski, ale samych Polaków, których chętnie i przy pierwszej okazji rzucili by na żer Rzeszy niemieckiej.
  Moskalofobów proszę o wskazanie drugiego narodu, którego żołnierze zginęli by za ratowanie Polaków, nawet jeśli ten cel był tylko skutkiem ubocznym ich walki.

 4. JO said

  ad.2. A zamierza cos Pan zrobic dla Polski, czy juz sobie Pan odpuscil?

 5. Siekiera_Motyka said

  Trochę nie na temat ale …..

  Czytam książkę Białowieskiego na temat marszałka Rokossowskiego, co było sprowokowane naszą dyskusją „Czy marszałek Rokossowski jest Polakiem ?” Nie odniosę się temu ale chce zanotować refleksje jaką doznałem czytając tą książkę.

  Wiemy doskonale kto stal na wysokich szczeblach władzy wykonawczej mordując naszych w Katyniu. Ale czytając w książce o „Spisku Generałów” w 1937 z inicjatywy Abwehry ( ?????? czy na pewno ) zastanawiam się czy to nie przypadkiem „Katyń Wczesny” wykonany na Rosjanach zbyt inteligentnych i groźnych dla Żydów i ich planów ? Ta sprawa poszło za łatwo i za szybko !!!!

  Przypomina mi to 11/09/2001 gdzie sprawcy byli zidentyfikowani, można powiedzieć, w godzinach po „spektaklu” i na dodatek dla „głupków” (gojów) znalazł się paszport jednego terrorysty w ruinach !!!! No tak, bo to są bardzo wytrzymałe paszporty.

  „Tyle o Kubie. / Książka bardzo ciekawa. / Zdumiewającym i ciekawym dla Polaków fragmentem powinien być zapis, na stronie 40-stej, który mówi o Katyniu. Oto on:

  „Bestaialskie wymordowanie polskich oficerów w Katyniu, które najpierw przypisywano Niemcom, a później Rosjanom, było w rzeczywistości zorganizowane przez Berię i jego żydowskich współpracowników kontrwywiadu. Wyżej wspomniana Klara Sterling pisała w swoim artykule o „klasycznym” polskim antysemityźmie. Polscy oficerowie byli właśnie nosicielami tego „klasycznego antysemityzmu” i zostali wymordowani jako potencjalni wrogowie Żydów. Zniszczenie radzieckiej wyższej kadry dowódczej przed wojną, i wymordowanie oficerów polskich w Katyniu, były zjawiskiem wywodzącym się z tego samego źródła””

  Myślę że TA charakterystyka ich zabiła,
  ——-> „Polscy oficerowie byli właśnie nosicielami tego „klasycznego antysemityzmu” i zostali wymordowani jako potencjalni wrogowie Żydów. ”

  http://niechcik.mobile.salon24.pl/583756,prof-lewicki-amerykanie-juz-wiedza-ze-nie-ma-nawrocenia-rosji
  „http://stopsyjonizmowi.files.wordpress.com/2012/09/uszkujnik-pdf.pdf”

  „22.XI.1938 Ignacy Mościcki dekretem zdelegalizował, a 9.IX.2007 Lech Kaczyński przywrócił działalność masońskiej B’nai B’rith – Loża Polin ”
  „http://www.bibula.com/?p=71616”

  To jest skomplikowana gra w szachy.

 6. Przecław said

  dot.5.
  „Czytam książkę Białowieskiego na temat marszałka Rokossowskiego” ???
  Nie ma takiej książki, ani takiego autora.

 7. Siekiera_Motyka said

  Ad. 6 – Pomyłka —-> Wiesław Białkowski „Rokossowski, Na ile Polak ?

  I muszę podziękować Panu Piotrx o skierowanie na temat książki W. Uszkujnika [pseudonim]: „Paradoksy historii”
  https://marucha.wordpress.com/2012/08/17/to-chazarskie-zydostwo-mordowalo-polakow-w-katyniu/#comment-192320

 8. akej said

  Asolutnie nie jestem rousofobem, ale z tym „ratowaniem Polakow” to bym nie przesadzal, bo droga do Berlina prowadzila tylko i wylacznie przez Polske. Wowczas, za wyjatkiem Rokossowskiego, nierosyjska „wierchuszka” byla
  wyraznie antypolska.

 9. Krzysztof P said

  odn 3
  Był plan przerzucenia Dywizji Polskich z WBrytani na Bałkany, gdy Niemcy sie cofali z Rosji i uderzenia całą siłą sprzymierzonych na pólnoc by odciąc Armię Sowiecką na granicach wschodnich Polski, od marszu na zachod?
  Oczywiście sprzeciwił sie temu Eizenhauer uznając ten kierunek ” nierealny ” ? Faktycznie zostal zmanipulowany przez agenturę żydowsko sowiecką.
  Drugi Front stworzono w Normandii. Wojna została przedlużona o conajmniej ROK, a zwycięzcą został miedzy innymi Stalin, bardzo bliski ” przyjaciel ” prezydenta USA.
  Ps. ma Kolega racje. Nikt nam nie pomagał gdy sami o to nie zabiegaliśmy? Podobnie było z Napoleonem..Inna tylko EPOKA i inne uwarunkowania.

 10. Peryskop said

  Bardzo wartościowy materiał i kolejna bardzo cenna inicjatywa na rzecz odkłamania rzeczywistości.

  Potwierdzam, że w Chabarowsku spotkałem się z sympatią ze strony wielu Rosjan – starszych i młodszych – z racji znacznego wkładu Polaków-Sybiraków w rozwój kulturalny i gospodarczy tamtych rejonów.

  Warto sobie uświadomić, że obecny konflikt i propagandowa kampania antyrosyjska są pokłosiem doktryny o dominacji jednej „wybrańczej” rasy nad innymi. W przeszłości doktryna ta doprowadziła do rozbojów kolonialnych i do ich usprawiedliwiania czynnikami „naturalnymi” i „prawami przyrody”, oraz do obu wojen światowych i ludobójstwa na masową skalę.

  Owa doktryna jest melanżem pochodzącej rzekomo od Boga zasady sprawowania władzy nad narodami przez namaszczonych pomazańców, pochodzącego rzekomo od Boga podziału na stany (a dalej w konsekwencji na klasy, kasty, kliki, gangi, szajki itp), pochodzącego rzekomo od Boga nakazu „chodzenia i nawracania innych narodów”, oraz doplecionej teorii ewolucjonizmu, która choć wciąż jest tylko niepotwierdzoną teorią, to już od ok. 150 lat służy jako legitymacja do rozbojów globalnych w krwawej praktyce. Zatem pomimo postępu naukowego kwestie ewolucjonizmu wstrząsane są wciąż kontrowersjami, gdyż to jest walka o światową dominację.

  I tu wracamy na Syberię.

  Bowiem carski oficer Piotr Kropotkin (1842-1921) a biolog z zamiłowania empirycznie dowiódł, że czynnikiem ewolucji jest kooperacja, jeśli w warunkach Syberii organizmy – w tym ludzie – aby przetrwać muszą ze sobą harmonijnie współpracować. A to sprzeczne jest z teorią przypisywaną Karolowi Darwinowi (1809-1882), rozdmuchaną już po jego śmierci, a opartą na wcześniejszych pracach Hobbes’a i Malthus’a. Darwin na postawie własnych obserwacji zachowania się zwierząt w warunkach tropiku zaproponował teorię doboru naturalnego i przetrwania lepiej przystosowanych dzięki bezwzględnej walce o byt.

  Naukowcy są wciąż podzieleni i nie brakuje sceptyków co do zdolności przypadkowych mutacji i doboru naturalnego do wytworzenia całej złożoności życia:

  http://www.dissentfromdarwin.org/about.php

  Biolog-ewolucjonista z Harvardu Stephen Jay Gould (1941-2002), ateista, zauważył: „Albo połowa moich kolegów jest bezdennie głupia, albo darwinizm da się w pełni pogodzić zarówno z konwencjonalnymi wierzeniami religijnymi, jak i z ateizmem.” [Gould S. J. Impeaching a Self-Appointed Judge. 2001].

  Po latach przemyśleń dr Gould też dostrzegł koncyliacyjnie, że oba przeciwstawne mechanizmy ewolucji – konkurencja oraz kooperacja – dają się pogodzić, bo Natura jest złożona i zależna od lokalnych warunków.

  Darwinizm ma duże zalety praktyczne, gdyż uzasadnia podboje imperialne i choć oparty na obserwacji zwierząt – krzewi wiarę w biedę genetycznie dziedziczoną jakby nasze życie determinowały geny stałe osobniczo, co nie jest prawdą.

  Natomiast odkrycia Kropotkina są zapomniane – również z uwagi na jego burzliwe losy oraz niepoprawny światopogląd. Bowiem pod wpływem zaobserwowanej w Przyrodzie tendencji do samoporządkowania się, zaczął mieć kłopoty z zachowaniem subordynacji służbowej i wylądował za kratami. Po ucieczce z carskiego więzienia przedostał się do Szwajcarii, gdzie stanął na czele anarchistów. Głosił tam tezę, że silna scentralizowana władza nie jest ludziom potrzebna do egzystowania, prosperowania i do osiągania szczęścia.

  Podzielam ten pogląd, ale gdy przychodzi niebezpieczeństwo z zewnątrz, wtedy silny batiuszka jednak się przydaje. Zatem i tu optymalny byłby jakiś kompromis.

  Ale na tym nie koniec znamiennych przyczynków do obecnej sytuacji wokół Rosji, a także człowieczeństwa.

  W batalii o geny – jako atrybuty przekazywania władzy i bogactwa, zasłynął dr Trofim Łysenko (1898-1976) z ZSRR, który kwestionując zasady obowiązującej na Zachodzie genetyki i niewzruszonych praw dziedziczności, wykazał – wśród ideologicznych emocji – możliwości przekształcania roślin przez zmiany środowiskowe. Aby wymusić zmiany genotypu poddawał je w okresie ich młodości stresom termicznym, glebowym i/lub radiacyjnym. Jak w każdej pracy eksperymentatorskiej osiągane wyniki były różne i oprócz sukcesów zdarzały się i porażki. Ale znamienne, że tylko te drugie były i wciąż są nagłaśniane, nieodłącznie z chutzpiarskimi drwinami, bowiem establiszmęt bardzo dba o to, aby podstawa jego funkcjonowania pozostała niewzruszona.

  A przecież podobnie modyfikowała kukurydzę Amerykanka dr Barbara McClintock (1902-1992), która w 1953 roku przestała publikować wobec identycznych jak wobec prac Łysenki drwin i sceptycyzmu ze strony kolegów z branży. Ale i tu potwierdziło się, że publikacje nie zastępują skuteczności ani wytrwałości, gdyż w 1983 roku McClintock dostała Nobla za mobilne elementy genetyczne, które odkryła aż 30 lat wcześniej.

  Moje doświadczenia po kilku latach zamieszkiwaniu w Emiratach i w Norrlandii wskazują, że skwar upośledza myślenie bardziej niż mróz, zatem skłonność do agresji w tropiku może wynikać z zaburzeń psychiki.

  Jak dopisałem pod wywiadem z sympatyczną Jakutką przygotowującą doktorat w Warszawie – trudne warunki egzystowania wzmacniają ludzi. I to też się przekłada na potęgę Rosji !

  A także zwiększa nasze szanse na wspólne przetrwanie globalnego przesilenia.

  https://marucha.wordpress.com/2014/11/29/jakucja-nie-tak-juz-odlegla-jak-myslisz/#comment-433525

  Dla wyjaśnienia – nie jestem ani rusofilem ani rusofobem – ale zwykłym człowiekiem poszukującym sensu życia, a więc i prawdy.

 11. Jacek said

  jezeli chodzi o stosunki z Rosja to jest oczywiste,ze przyjazne stosunki miedzy Polska a Rosja sa podstawowym warunkiem dla stablinosci obydwu panstw i pomyslnej przyszlosci obu narodow. Co bardzo wyraznie widac i dzisiaj. Nie ma co jednak pisac o „wyzwalaniu” Polski przez krasna armie. Szmabo, ktore Polakami rzadzi obecnie rzadzi z nadania sowieckiej i carskiej Rosji. Obecna domieszka agentury niemieckiej wynika tez z porozumienia stron tzn obecnej Rosji z obecnymi niemcami . A ze w tej chwili jest „anty -rosyjskie”? O to moga Rosjanie miec pretensje jedynie do siebie. Czego sie spodziwali po talmudystach i giermancach? Do tej pory przyznaja sie do tego swego „dziedzictwa”. Polacy to co mogli wykonali w stosunku do bolszewikow, a Rosjanie byli zbyt slabi glownie moralnie, aby z tego skorzystac. Takie sa skutki samodzierzawia wspartego schizmatycka upanstwowiona religia. Czy sa znaki otrzezwienia w Rosji? Sa, bo im „sojusznicy” znowu do gardla skoczyli. Ale na jak dlugo tego rozsadku wystarczy nie wiadomo, bo z pustego i Salomon nie naleje.

  [Czy Pan to pisał całkiem po trzeźwemu? – admin]

  ad Krzysztof P

  tak, dokladnie taki plan byl podstawowym planem brytyjskim na pokonanie iii rzeszy na kontynencie. Ten plan byl nie do przyjecia (do tego stopnia ,ze nawet atak przez Wlochy byl za wszelka cene spowalniany) dla talmudystow z nju jorka, ktorzy kontrolowali Rosenvelta, poniewaz sowiecka Rosja to byla ich kreacja i i miala wykonac swoje zadanie w Europie (elementem tego wykonania byl Katyn, a skutkiem jest np. obecna sytuacja Polakow). Brytyjczycy od momentu przystapienia usraela do wojny z niemcami nie mieli w kwestii strategii globlanej nic do powiedzenia.

  ad Przeclaw

  sowiecka armia nie wyzwalala Polski ale ja zajmowala na drodze do Berlina zgodnie z planami ustalonymi wczesniej z nju jorkiem. Putin o tym przypomina aby poprzec „prawo” Rosji do udzlau w de facto rzadzeniu Polakami ( do spolki ze swoimi talmudycznymi i niemieckimi „sprzymierzencami”).

  [Teraz to już się Panu WSZYSTKO popieprzyło. Nie chce mi się nawet dyskutować o „udziale Putina” w rządzeniu Polską, bo istnieje on tylko w głowach potencjalnych pacjentów Tworek – admin]

 12. Boydar said

  Szanowny Peryskopie

  Od chwili pojawienia się komentarzy Twojego autorstwa w ostatnich „wydaniach” „Gojówki”, zastanawiałem się kiedy wylezie przyczyna. No i chyba mam.

  „… Warto sobie uświadomić, że obecny konflikt i propagandowa kampania antyrosyjska są pokłosiem doktryny o dominacji jednej „wybrańczej” rasy nad innymi. W przeszłości doktryna ta doprowadziła do rozbojów kolonialnych i do ich usprawiedliwiania czynnikami „naturalnymi” i „prawami przyrody”, oraz do obu wojen światowych i ludobójstwa na masową skalę.

  Owa doktryna jest melanżem pochodzącej rzekomo od Boga zasady sprawowania władzy nad narodami przez namaszczonych pomazańców, pochodzącego rzekomo od Boga podziału na stany (a dalej w konsekwencji na klasy, kasty, kliki, gangi, szajki itp), pochodzącego rzekomo od Boga nakazu „chodzenia i nawracania innych narodów”, oraz doplecionej teorii ewolucjonizmu, która choć wciąż jest tylko niepotwierdzoną teorią, to już od ok. 150 lat służy jako legitymacja do rozbojów globalnych w krwawej praktyce. Zatem pomimo postępu naukowego kwestie ewolucjonizmu wstrząsane są wciąż kontrowersjami, gdyż to jest walka o światową dominację …”

  Miła gra wstępna, i w tym i w pozostałych wpisach, ale trzeba było przecież uczynić jakieś zdecydowane kroki.

  Czy ja mam uwierzyć, że Ty wierzysz w owo „pokłosie” ? Szczególnie wymienionej „doktryny” ? Przecież to oczywista brednia !
  Potem zaczynasz takie różne o „podobno pochodzących”. Ta brednia oczywista już nie jest, ale tylko dla większości Twoich wielbicieli. Jesteś pewien, że kruszenie skały akurat w „Gojówce” nie jest stratą Twego bezcennego czasu i niewątpliwego talentu ?

  Bardzo sprytnie pomijasz cudzysłowy cytatów, nie pozwala ten zabieg na zorientowanie się, co jest myślą Twoją a co pochodzi z omawianego materiału. Ale takie myki to myśmy też już kilka raz przerabiali.

 13. JO said

  ad.11. Pan mi sie zaczyna coraz bardzie nie podobac z powodu przez Pana promowanej wrazej historii, Panie Jacku.

  Szkoda, wielka szkoda.

 14. JO said

  Krol Stanislaw Poniatowki oddal KoroneRosji a Car zostal zabity przed tem jak powstala II RP.

  W Swiecie Nadprzyrodzonym – Krolestwo Polskie jest wciaz Czescia Cesartwa Rosyjskiego. Czy to sie komus podoba czy nie , takie sa Fakty.

  Ja Panu Bogu dziekuje, ze wlasni tak jest.

 15. @11
  Panie Jacku. Udowodniłem wcześniej Panu, że Pan bredził na temat „ruskich serwerów” za wiadomymi ośrodkami myśli talmudycznej sterowanymi często przez potępiony przez Pana Waszyngton. Niestety to nie wiele pomogło i nadal Pan ciężko, za przeproszeniem, p..doli. Oczywiście konsekwencji próżno szukać w pańskiej twórczości na tym forum.
  Na dodatek wyczuwam w tym wszystkim prowokację. Chyba, że Pan jest naprawdę tak głupi, że myśli Pan, że po ty wszystkich zaciekłych atakach na Rosjan z pańskiej strony oni karnie Panu rękę podadzą na znak gotowości do współpracy.
  He, he.

 16. Marucha said

  Re 13, 15:
  Jestem tego samego zdania.
  Nie wiem, czy p. Jacek jest prowokatorem, czy on tak naprawdę myśli. To zresztą nieistotne.

 17. parva said

  J.Kossecki na jednym z wykładów NAI poinformował,ze Beria był agentem angielskim . Jest chyba coraz bardziej wiadomo ,że Anglicy niestety są cichymi „architektami „naszej słowiańskiej historii, oczywiście nie zawsze.Przy okazji powiem o pochodzeniu wyrazu „kacap” , starowierzy obowiązkowo musieli nosić brody,mówiło się,że wygląda ,jak kozioł,reszta jest chyba oczywista!

 18. Jacek said

  Przyczynek do rozumienia oficjalnej historii Rosji ( za http://wolna-polska.pl/wiadomosci/ruskim-tworzono-historie-2014-09 ):

  Opublikowano Wrzesień 22, 2014 Przez RX W Rosja
  Rosja – Jak Ruskim tworzono historię

  Rosja – Jak Ruskim tworzono historię. Teraz kolejno wyliczymy WSZYSTKICH AKADEMIKÓW-HISTORYKÓW Rosyjskiej Akademii Nauk, zarówno cudzoziemców jak i rodzimych, poczynając od jej założenia w 1724 roku aż do roku 1918 (wydanie informacyjne, tom I). Przytaczamy także datę wyboru.

  aj10

  1) Коль Петр или Иоганн Петер (Kohl Johann Peter), 1725,

  2) Миллер или Мюллер Федор Иванович или Герард Фридрих (Muller Gerard Friedrich), 1725,

  3) Байер Готлиб или Теофил Зигфрид (Bayer Gottlieb или Theophil Siegfried), 1725,

  4) Фишер Иоганн Эбергард (Fischer Johann Eberhard), 1732,

  5) Крамер Адольф Бернгард (Cramer Adolf Bernhard), 1732,

  6) Лоттер Иоганн Георг (Lotter Johann Georg), 1733,

  7) Леруа Людовик или Пьер-Луи (Le Roy Pierre-Louis), 1735,

  Мерлинг Георг (Moerling или Morling Georg), 1736,

  9) Брем или Брэме Иоганн Фридрих (Brehm или Brehme Johann Friedrich), 1737,

  10) Тауберт Иван Иванович или Иоганн Каспар (Taubert Johann Caspar), 1738,

  11) Крузиус Христиан Готфрид (Crusius Christian Gottfried), 1740,

  12) ЛОМОНОСОВ МИХАИЛ ВАСИЛЬЕВИЧ, 1742,

  13) Модерах Карл Фридрих (Moderach Karl Friedrich), 1749,

  14) Шлецер Август Людвиг (Schlo»zer Auguste Ludwig), 1762,

  15) Стриттер или Штриттер Иван Михайлович или Иоганн Готгильф (Stritter Johann Gotthilf), 1779,

  16) Гакман Иоганн Фридрих (Hackmann Johann Friedrich), 1782,

  17) Буссе Фомич или Иоганн Генрих (Busse Johann Heinrich), 1795,

  18) Вовилье Жан-Франсуа (Vauvilliers Jean-Francois), 1798,

  19) Клапрот Генрих Юлий или Юлиус (Klaproth Heinrich Julius), 1804,

  20) Герман Карл Федорович или Карл Готлоб Мельхиор или Карл Теодор (Hermann Karl Gottlob Melchior или Karl Theodore), 1805,

  21) Круг Филипп Иванович или Иоганн Филипп (Krug Johann Philipp), 1805,

  22) Лерберг Август или Аарон Христиан (Lehrberg August Christian), 1807,

  23) Келер Егор Егорович или Генрих Карл Эрнст (Koeler Heinrich Karl Ernst), 1817,

  24) Френ Христиан Данилович или Христиан Мартин (Frahn Christian Martin), 1817,

  25)ЯРЦОВ ЯНУАРИЙ ОСИПОВИЧ , 1818,

  26) Грефе Федор Богданович или Христиан Фридрих (Graefe Christian Friedrich), 1820,

  27) Шмидт Яков Иванович или Исаак Якоб (Schmidt Isaac Jacob), 1829,

  28) Шенгрен Андрей Михайлович или Иоганн Андреас (Sjoergen Johann Andreas), 1829,

  29) Шармуа Франц Францевич или Франсуа-Бернар (Charmoy Francois-Bernard), 1832,

  30) Флейшер Генрих Леберехт (Fleischer Heinrich Lebrecht), 1835,

  31) Ленц Роберт Христианович (Lenz Robert Christian), 1835,

  32) Броссе Марий Иванович или Мари-Фелисите (Brosset Marie-Felicite’), 1836,

  33)УСТРЯЛОВ НИКОЛАЙ ГЕРАСИМОВИЧ, 1837,

  34) Дорн Борис Андреевич или Иоганн Альбрехт Бернгард (Dorn Johann Albrecht Bernhard), 1839.

  WNIOSKI:

  W ciągu ponad 100 lat liczba cudzoziemskich historyków wynosi prawie 100%. W przeciągu 117 lat (więcej niż wiek!) w Rosyjskiej Akademii Nauk, poczynając od jej założenia w 1724 roku, do 1841 roku z 34 akademików-historyków było zaledwie 3 akademików narodowości rosyjskiej. To są: M.W. Łomonosow, J.O. Jarcow i N.G. Ustriałow. Wszyscy pozostali, 31 akademików-historyków, byli cudzoziemcami. Tym sposobem aż do połowy wieku XIX udział cudzoziemskich historyków przekraczał 90%. Właśnie cudzoziemcy w sposób niekontrolowany decydowali jakie stare ruskie dokumenty trzeba zniszczyć, jakie przepisać, jakie zachować i jakie sfałszować. Jak widzimy rodzimi historycy byli bezceremonialnie i brutalnie wystawieni za drzwi, całkowicie odsunięci od rodzimych archiwów i źródeł pierwotnych.

  Źródło: http://cbetpa.livejournal.com/214737.html

  Za: http://3rm.info/50885-kto-russkim-sozdaval-ih-istoriyu-interesnye-fakty.html

  Data publikacji: 15.09.2014

  Przekład: RX

 19. parva said

  Dopisuję,umknęło mi te rosyjskie jak kozioł czyli „kak cap”

 20. @16
  Albo Rosja carska, albo bolszewicka. To proste równanie, którego najwyraźniej nie pojmuje Pan Jacek.
  A co do schizmy to trzeba się modlić o wybór takiego papieża, który wreszcie spełni prośbę Matki Boskiej odnośnie poświęcenia jej Niepokalanemu Sercu Rosji. Złorzeczenia nic w tej sprawie nie pomogą.

 21. Przecław said

  #11.Jacek
  Ja słowa „wyzwalała” w ogóle nie używałem /#3/, nie rozumiem więc skąd i dlaczego je Pan cytuje.
  To co Pan pisze jest pewno prawdą, mnie jednak chodziło o co innego. Proszę sobie wyobrazić, że od r.1941 cały front wschodni jest unieruchomiony, wcale nie istnieje, istnieje tylko front zachodni i III Rzesza pada pod uderzeniem Zachodu pod przywodztwem USA i GB. Co wtedy dzieje się z nami ?

  Już sam fakt zwycięstwa Zachodu nad Niemcami sprzymierzonymi z Włochami, Węgrami, Rumunią i Japonią bez pomocy Wschodu wydaje się wątpliwy. Ale nawet jeśli doszło by do pokonania Niemiec, to czy w którymś momencie Zachód nie „zaczekał” by aż „zrobią porządek” ze Słowianami ? Na taki rozwój wydarzeń wskazuje cała nasza historia już od czasów średniowiecza, gdy kręgi rządzące Anglią chętnie brały udział razem z krzyżakami w podboju Polski i Litwy, jnp w latach 1390, 1392, 1410, a gdy się to im nie udało przystąpili do podporządkowania Rosji ustanawiając tam swoją marionetkę Iwana Groźnego, zwanego „angielskim carem”, który przystąpił do systematycznego rabowania Rosjan i zamieniania ich w niewolników. Wskazuje także na to cichy udział GB w rozbiorach Polski 1772-1795, jako czwartego, tajnego rozbiorcę, wskazuje rola GB w czasie Kongressu Wiedeńskiego 1815 w odebraniu Królestwu Polskiemu ziem „Księstwa Poznańskiego” i przydzielenie go Prusom, wskazuje antypolska postawa GB podczas Kongrssu Wersalskiego w r.1919, gdy na skutek działań GB pozbawino Polskę jedynego portu morskiego, tj, Gdańska, wskazuje powstała już wówczas „linia Curzona” i niezadowolenie GB z powodu odzyskania Lwowa przez Polskę.
  Jak zatem wyglądała by Polska w przypadku pokonania Hitlera od strony zachodniej ? Czy miała by ziemie zachodnie i północne, jak wyglądała by jej granica wschodnia i czy w ogóle GB razem z USA powstrzymały by III Rzeszę od realizacji Generalpla Ost ? Te pytania powinien sobie zadać każdy Polak.
  Szkoda, że także Rosja nie probowała i nie potrafiła przez ostatnie 25 ani nawet 60 lat odpowiedzieć na te pytania, ani właściwie i szczerze ustosunkować się do własnej roli w rozbiorach, czy choćby pakcie Ribbentrop-Mołotow.

 22. Marucha said

  Re 18:
  To jedna z teorii pochodzenia słowa „kacap”. Moim zdaniem jest to tzw. etymologia ludowa – podobna do np. wywodzenia nazwy „Włochy” od „włosów”

 23. Jacek said

  ad „[Teraz to już się Panu WSZYSTKO popieprzyło. Nie chce mi się nawet dyskutować o „udziale Putina” w rządzeniu Polską, bo istnieje on tylko w głowach potencjalnych pacjentów Tworek – admin]”

  szanowny Panie, w sytucji w jakiej jest Polska jest obowiazkiem kazdego Rosjanina sprawujacego wladze w Moskiwe niedopuszczenie do jednostornnego opanowania Polski przez wplywy potencjalnych wrogow Rosji. Poniewaz Polacy nie maja wlasnego rzadu i dlatego nie stanowia partnera politycznego ktory moze podjac wiazace zobowiazania wobec Rosji. Taka jest obiektywna sytuacja i Putin bylby glupcem gdyby sobie z tego nie zdawal sprawy i nie wyciagal z tego odpowiednich wnioskow. To Pan stara sie wytlumaczyc,ze Putin czy ktokolwiek kto rzadzi obecnie Rosja to idiota.

 24. Jacek said

  ad Przeclaw

  slowa wyzwala nie przypisywalem Panu. Uzyelm go aby podkreslic roznice miedzy faktami o ktorych Pan pisze a pojeciem „wyzwolenia przez armie radziecka”.

 25. Jacek said

  oto rzeczowa ocena ( gen, Konstantina Siwkowa) obecnej „grupy sprawujacej wladze” w Rosji. Ocena , z ktora sie zgadzam i uwazam, ze to wlasnie sytuacja opisana w tej ocenie byla i moze byc dalej zrodlem powaznych bledow politycznych, w tym dotyczacych polityki Rosji wobec Polski ( za http://wolna-polska.pl/wiadomosci/konstantin-siwkow-przeczucie-zlowieszczych-zmian-video-2014-11 )

  „I po tym, naturalnie, rozwiązuje się kwestię obalenia władzy i dalej według scenariusza. Dlaczego narodził się ten problem? Władimir Władimirowicz Putin, jak i jego zespół, oni są produktami tego systemu, oni są związani z tą władzą. Putin nie jest człowiekiem który, powiedzmy tak, jest żarliwym bojownikiem za Rosję, według moich obserwacji.

  To bardziej człowiek typu Mubaraka, typu dyktatora tunezyjskiego, który sformował własną hierarchię władzy i której przeżycie, której istnienie dobrobytu i pomyślności, opiera się głównie na tym, że Rosja jest potężna. Dlatego on bije się za tę Rosję, za swoją hierarchię i chce zająć godne miejsce w światowej hierarchii.

  A oto hierarchia światowa tego nie chce. Oni nie chcą go przyjmować i dlatego uważają, że prościej jest go obalić. I właśnie na tym polega konflikt. To znaczy siły, które będą go obalać są wystarczająco potężne. Uliczna walka tych wszystkich Niemcowów, i innych, to są drobne kukiełki, które nie mają znaczenia. Główny wróg Rosji siedzi teraz w rządowych fotelach.

  Przypomnę, na przykład, jak zachowywał się Dmitrij Anatoliewicz Miedwiediew kiedy był on prezydentem i jak spokojnie odpuścił Libię, jak odpuszczał Iran blokując możliwość dostaw rakiet SS-300 i jednocześnie wyrządzając ogromną szkodę naszemu krajowi.Tak, tak więc oni tam siedzą. Oni gorsi są od wszystkich.

  Druga grupa to oligarchat, który jest najściślej związany z Zachodem, który ma tam zdeponowane pieniądze i którzy, dla tych pieniędzy, gotowi są sprzedać rodzoną matkę, i którzy kontrolują wszystkie media. Dlatego możliwość organizacji przez nich chaosu istnieje.”

 26. Inkwizytor said

  Re 4

  Odpuściłem sobie, polacfo mi wisi i powiewa, sram na polactfo

 27. JO said

  ad.22. W PRL Bis, nie tylko sa Lemingi , prosze Pana.

 28. NICK said

  ??? P. Inkwizytor. Bo, we chórze lepiej brzmi?
  Niniejszym odciął się Pan. Ale dlaczego?
  Dlatego, że były teksty prowokacyjne? Co by ujawnić, niektórych?
  No to mamy.

 29. Hulsz said

  ad.14 Polska jest czescia gowna zwanego Jewrounia czy to sie komus podoba czy nie.Pana bajki rozbawiaja mnie do lez.

 30. Hulsz said

  ad.2 W tym sek ze nikt kto mieszka poza granicami Polski obojetnie gdzie nie zamierza do niej wracac.Polowa gajowki siedzi za granica.

 31. Ad. 5

  Masoneria przed wojną sama się zdelegalizowała. Tak robią przed każdą większą wojną, żeby potem powiedzieć: „no co od nas chcecie? my nie jesteśmy niczemu winni, nas zdelegalizowano”. 🙂

 32. Ad. 10

  „nie jestem ani rusofilem ani rusofobem – ale zwykłym człowiekiem poszukującym sensu życia, a więc i prawdy.”

  – Źle zdefiniował pan problem. Życie nie może „mieć sensu”. To tak, jakby światło słoneczne miało mieć sens… Bez sensu. I życie i światło słoneczne, to fakty. A fakty nie mogą „mieć sensu”. Sens ma tylko ludzkie działanie, myślenie, celowość tego działania, myślenia. Jeśli działamy i widzimy, że to działanie zbliża nas do celu, mówimy, ze nasze działanie ma sens.

  Prawda, nasza znajomość prawdy, czyli rozeznanie, wiedza o rzeczywistości pozwala nam wybierać właściwe działanie, pozwala nam na obieranie właściwej drogi wiodącej do celu.

  Przepraszam, rozpisałem się.

  Pozdrawiam.

 33. Marucha said

  Re 23:
  To, czy Rosja chce mieć swoich agentów w Polsce i chce mieć jakiś tam wpływ na polską politykę, to jedno.
  A to, czy rzeczywiście ma jakikolwiek wpływ – to drugie.
  Chyba, że Pan uważa, iż antyrosyjska histeria w mediach i wśród polityków (a także wśród zwykłych ludzi) to efekt ukrytej działalności agentów Putina.

 34. Siekiera_Motyka said

  By uświadomić trochę lepiej jak każda ważna sprawa historyczna jest odpowiednio przygotowywana (bo gojowi nie można powierzać ważne misje), oto cytat z listu Thomas J. Dodd do swojej zony kiedy służył jako prawa ręka Judge Robert Jackson który był głównym prokuratorem w Norymberdze.

  Cytat 76 – pisze że skład prokuratorów to 75% Żydzi !!!!!
  http://books.google.pl/books?id=l2qRnSGeoT0C&pg=PA183&img=1&zoom=3&hl=en&ots=busZShw_gV&sig=ACfU3U05HV4MXjCsekOzSu9lNokE5MlNEg&w=685
  „You know how I have despised anti-Semitism. You know how strongly I feel toward those who preach intolerance of any kind. With that knowledge — you will understand when I tell you that this staff is about seventy-five percent Jewish. Now my point is that the Jews should stay away from this trial — for their own sake.”

  Przypuszczam że jemu za to zapłacili ,
  „Dodd the father died relatively young, at the age of 64. His political career ended in turmoil and he was censured by the Senate for personal usage of public funds.”

  Ten sam smród jest wokół sprawy Danowi Rostenkowskiego, Tylko tu to były Znaczki !!!!!

  „Oskarżenia przeciwko Danowi Rostenkowskiemu dotyczyły tworzenia fikcyjnych stanowisk, używania funduszy Kongresu na własne potrzeby oraz uzyskiwania korzyści finansowych ze sprzedaży oficjalnie zakupionych przez jego biuro znaczków pocztowych.”

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Dan_Rostenkowski

 35. @Jacek
  Jacek: „Przypomnę, na przykład, jak zachowywał się Dmitrij Anatoliewicz Miedwiediew kiedy był on prezydentem i jak spokojnie odpuścił Libię,”

  Libia była od początku przegrana. Wystawiona na szpicy, pozbawiona kompetentnej armii, która nie mogła sobie poradzić z nieregularnymi oddziałami najemników. Rosja nie miała środków do obrony tego kraju.
  Oczywiście najłatwiej ciskać etykietkami. Zresztą bądźmy szczerzy. Biuro polityczne stojące za Putinem i Miedwiediewem odpuściło przegraną sprawę.

  Jacek: „jak odpuszczał Iran blokując możliwość dostaw rakiet SS-300″
  Dostali zaawansowane radary, urządzenia do walki elektronicznej, systemy TOR M1 i wiele innych, które skutecznie od wielu lat odstraszały Izrael i przy okazji pozwalały obejść embargo, więc nie rozumiem o co ten żal. Iran zamiast zwykłego S-300 (nie SS-300) chciał jednak specjalną wersję zdolną do przechwytywania pocisków balistycznych. To był bardzo nowoczesny sprzęt, który do tej pory dostały jedynie Chiny. Już trzy lata temu Iran dogadał się z Rosją co do tych wyrzutni i są one obecnie dostarczane.

  Jacek: ” i jednocześnie wyrządzając ogromną szkodę naszemu krajowi.”
  LOL. Żadnego związku przyczynowo-skutkowego z powyższym.

 36. akej said

  Dlaczego tak naskakujecie na p. „Jacka”? Przeciez w Gajowce kazdy ma prawo do wypowiedzenia swoich opinii.
  „Jacek” chyba wypowiedzial sie w kulturalny sposob. Nie rozumiem Was…

 37. Peryskop said

  Re 12

  Szanowny Boydar

  Chyba nie masz „wylezionej przyczyny”.

  A nawet na pewno nie masz, a zaliczyłeś PUDŁO !

  Czy ja cię zmuszam żebyś w cokolwiek wierzył ?

  A mało ci jeszcze dowodów na istnienie „doktryny” w tym, że „Boży pomazańcy” rozmaicie się w przeszłości zapisali na kartkach historii ?

  Łącznie z tymi papieżami, którzy sprawowali urząd już za naszego życia ?

  Czy to też jest „oczywista brednia !” co się obecnie pisze o rewelacjach na Stolicy Piotrowej ?

  https://marucha.wordpress.com/2014/12/01/wszyscy-ida-do-nieba-tako-rzecze-franciszek

  A może niewiele wiesz, bo jesteś za młody, albo retard, skoro 2 lata temu nie dałeś tu głosu (lub występowałeś wtedy pod innym nickiem-myckiem) w ważnym procesie dochodzenia do prawdy ?

  https://marucha.wordpress.com/2012/10/21/osoba-i-czyn/

  Możesz nadrobić zaległości śledząc mój styl analitycznej pracy we wpisach #116 #149 #180 #195 #201 #222 #231 #235 #249 #253, aż po zasłużony BAN !

  Powodowała mną wtedy i dziś potrzeba weryfikacji rzetelności używanych argumentów.

  Bo jeżeli w najszlachetniejszej nawet sprawie używa się fejkowych śmieci, to z takich działań zostaje ch. d. i kamieni kupa.

  Podobnie poparzył się teraz Romank, odgrzewając stęchłego Davida A. żeby gości Gojówki podprogramować na chutzpę rzekomego kataklizmu przeludniania planety:

  https://marucha.wordpress.com/2014/12/05/polska-ukraina-100-milionow-podludzi/#comment-435901

  I tak żmudnie poznajemy po owocach kto jest who.

  Dziś przeoczyłeś cudzysłów w cytacie Stephena J. Goulda „Albo połowa moich kolegów jest bezdennie głupia, albo darwinizm da się w pełni pogodzić zarówno z konwencjonalnymi wierzeniami religijnymi, jak i z ateizmem.

  Ale jeśli masz wrażenie, że jednak gdzieś coś komuś podkradłem intelektualnie, to po postawieniu tego rodzaju zarzutu na ciebie spadł obowiązek przytoczenia rzekomo splagiatowanego źródła.

  W przeciwnym razie wyjdziesz na oszczercę i/lub prowokatora.

 38. Peryskop said

  Znowu jakiś WordPress aż tak lubi moje teksty ?

  37 Peryskop said Twój komentarz oczekuje na moderację.
  2014-12-09 (wtorek) at 03:19:26
  Re 12
  Szanowny Boydar
  Chyba nie masz „wylezionej przyczyny”.
  A nawet na pewno nie masz, a zaliczyłeś PUDŁO !
  Czy ja cię zmuszam żebyś w cokolwiek wierzył ?
  A mało ci jeszcze dowodów na istnienie „doktryny” w tym, że „Boży pomazańcy” rozmaicie się w przeszłości zapisali na kartkach historii ?
  Łącznie z tymi papieżami, którzy sprawowali urząd już za naszego życia ?
  Czy to też jest „oczywista brednia !” co się obecnie pisze o rewelacjach na Stolicy Piotrowej ?
  https://marucha.wordpress.com/2014/12/01/wszyscy-ida-do-nieba-tako-rzecze-franciszek
  A może niewiele wiesz, bo jesteś za młody, albo retard, skoro 2 lata temu nie dałeś tu głosu (lub występowałeś wtedy pod innym nickiem-myckiem) w ważnym procesie dochodzenia do prawdy ?
  https://marucha.wordpress.com/2012/10/21/osoba-i-czyn/
  Możesz nadrobić zaległości śledząc mój styl analitycznej pracy we wpisach #116 #149 #180 #195 #201 #222 #231 #235 #249 #253, aż po zasłużony BAN !
  ….

 39. Jacek said

  ad Akej

  prawda w oczy kole, no wiec nalezy ja zasypac potokiem inwektyw.

 40. Jacek said

  Warto przeczytac (za http://wolna-polska.pl/wiadomosci/rosja-ludobojca-dzierzynski-laskach-2014-09 ):

  Opublikowano Wrzesień 23, 2014 Przez RX W Rosja
  Rosja – Ludobójca Dzierżyński znowu w łaskach

  a2Wydzielonej Dywizji Wojsk Wewnętrznych MWD Federacji Rosyjskiej przywrócono imię kata Feliksa Dzierżyńskiego, która to dywizja nosiła je od 1926 roku do 1994 roku. Donosi o tym fakcie agencja „INTERFAX” z powołaniem się na Służbę Prasową Wojsk Wewnętrznych.

  „Teraz, na prośbę weteranów dywizji, została przywrócona historyczna sprawiedliwość przywrócenia zaszczytnej nazwy” – powiedziano w Służbie Prasowej Wojsk Wewnętrznych. W rezultacie dywizja zaczęła się oficjalnie nazywać Dywizją Wojsk Wewnętrznych imienia Feliksa Edmundowicza Dzierżyńskiego.

  Feliks Dzierżyński (1877-1926), etniczny Polak, zawodowy rewolucjonista, założyciel CzeKa, najbliższy współpracownik Lenina. Wprowadził system zakładników i terroru klasowego, organizował masowe mordy przeciwników bolszewickiego reżimu i „społecznie wrogich elementów”. Dzięki swojej znieczulicy otrzymał przydomek „Żelazny Feliks”. Komisja generała Denikina przytacza liczby ofiar czerwonego terroru tylko za okres lat 1918-1919. Zamordowano 1.766.118 Rosjan, wśród nich 28 biskupów, 1.215 kapłanów, 6.775 profesorów i nauczycieli, 8.800 lekarzy, 54.650 oficerów, 260.000 żołnierzy, 10.500 policjantów, 48.650 agentów policyjnych, 12.950 ziemian, 355.250 przedstawicieli inteligencji, 193.350 robotników, 815.000 chłopów. Odpowiedzialność za te mordy ponosi osobiście Dzierżyński.

  Na podstawie: http://www.rusimperia.info/news/id21036.html

  Data publikacji: 23.09.2014

  No i dalszy ciag na temat „duchowego odrodzenia Rosji” (ten temat celowo zostal pominiety przez Siwkowa);

  Rosja wprowadza Prawa Noachickie http://wolna-polska.pl/wiadomosci/rosja-wprowadza-prawa-noachickie-2014-10

  PS

  Ciekawe, ze analogiczna do tej przeprowadzonej przez Siwkowa analize wladzy putinowskiej w Rosji przeprowadzil kilka lat temu p. Henryk Pajak.

 41. @36
  Miedwiediew też się kulturalnie wypowiada… Czemu wszyscy na niego naskoczyliście ? 🙂

 42. Marucha said

  Re 40:
  Pan Jacek z upodobaniem wyławia z zupy medialnej wszystkie kawałki, jakie mogą nam obrzydzić Rosję.
  A wie Pan, ja bym już wolał, żeby jakaś polska dywizja nosiła imię Dzierżyńskiego, niż żeby Polska była kundlem Europy – ograbiona, upokorzona i wyśmiana.
  Co zaś się tyczy kiedyś b. cenionego przeze mnie p. Henryka Pająka… od kiedy dołączył się PISowskich teorii odnośnie Smoleńska i zaczął wychwalać Macierewicza, stracił zupełnie w mych oczach wiarygodność.

 43. Romir said

  Ukazała się ważna książka, może warto ją promować na tak znakomitym portalu.
  Z góry dziękuję Panu Gajowemu.

 44. Romir said

  Ad. 43 Jeszcze jeden link
  http://harfor.pl/naukowe-podstawy-nacjokratyzmu-premiera-ksiazki-docenta-kosseckiego/

 45. Niestety Jacuś ma tylko jedną odpowiedź. Merytoryczne posty przeciwników w dyskusji zasypuje wklejkami. Dodatkowo napisze JEDNO zdanie od siebie.
  Cóż. Od odłamu sekty smoleńskiej pod egidą Pająka nie można więcej wymagać.

 46. Zdziwiony said

  @ 21. Dobry wpis Panie Przecławie.

  W październiku 1947 roku rząd Wielkiej Brytanii wyraził zgodę na imigrację żołnierzy Ukraińskiej Armii Narodowej do Wielkiej Brytanii i krajach Wspólnoty Brytyjskiej.
  Odmówili ich wydania ZSRR. Tą dywizję za zbrodnie wojenne do dziś nie pociągnięto do odpowiedzialności, pomimo chociażby skargi rządu polskiego do ONZ.

  http://pl.wikipedia.org/wiki/14_Dywizja_Grenadier%C3%B3w_SS_%281_ukrai%C5%84ska%29#cite_note-25

  Porównać to w/w ze ZBRODNIĄ W DOLINIE RZEKI DRAWY

  Brytyjczycy informowali Kozaków, że nikt nie zostanie repatriowany do ZSRR. Jednakże już 28 maja ponad 2 tys. kozackich oficerów zostało zaproszonych do obozu w miejscowości Spittal, gdzie ich rozbrojono i przekazano Sowietom. W ciągu czerwca uczyniono to samo z pozostałymi Kozakami, w tym kobietami i dziećmi.

  Józef Mackiewicz ZBRODNIA W DOLINIE RZEKI DRAWY

  http://tylkoprawda.akcja.pl/teksty24.html

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: