Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Zatrzymanie Gazociągu Południowego – przegrana dla wszystkich

Posted by Marucha w dniu 2014-12-09 (Wtorek)

Rosyjski Gazprom potwierdził rezygnacją z projektu „Gazociąg Południowy”. Europejski biznes podlicza straty, a Bruksela próbuje uświadomić sobie zmieniającą się rzeczywistość.

Sensacyjne oświadczenie o rezygnacji Rosji z Gazociągu Południowego złożył prezydent Władimir Putin podczas wizyty w Ankarze. Według jego słów, realizacja projektu nie jest możliwa z powodu braku konstruktywnej pozycji Unii Europejskiej. Tymczasem dla zaspokojenia potrzeb Turcji Rosja zbuduje nowy rurociąg, który nie jest obejmowany działaniem 3. Pakietu Energetycznego narzuconego przez Europę Gazpromowi jako obowiązkowy warunek współpracy.

Mówi przewodniczący zarządu Gazpromu Aleksiej Miller.

Decyzja została podyktowania tym, że realizacja projektu w warunkach otwartego blokowania go jest niemożliwa. To celowa polityka Unii Europejskiej. 17 kwietnia 2014 roku Europarlament przyjął rezolucję ws. zakazu Gazociągu Południowego. W czerwcu Komisja Europejska skierowała odpowiedni list do Bułgarii. Można go traktować również jako karę za współpracę z Rosją. Projekt Gazociągu Południowego w rzeczywistości stoi już od pół roku. Mówienie o winie Rosji to przekładanie odpowiedzialności.

Na 9 grudnia zaplanowano spotkanie na szczeblu ministerialnym przedstawicieli Komisji Europejskiej i państw Unii Europejskiej uczestniczących w projekcie Gazociąg Południowy. Wezmą w nim udział Bułgaria, Węgry, Słowenia, Austria, Chorwacja, Włochy, Grecja i Rumunia. Europejczycy próbują zrozumieć, jak w nowych warunkach zapewnić przeżycie swojego elektoratu. Europa Wschodnia zarzuca Brukseli za brak jedności. Ale na przykład Bułgaria sama nie spieszyła się z udzieleniem zgody na budowę podwodnej części gazociągu. Możliwe, że oglądała się przy tym na Komisję Europejską, ale straty od zerwania kontraktu poniesie samodzielnie. Mówi Aleksiej Miller.

Jeśli mowa o Bułgarii, to zamknięcie Gazociągu Południowego jest dla niej niełatwą sytuacja. W bułgarskiej gospodarce zabraknie inwestycji na ponad 3 miliardy euro. Nie zostanie stworzonych ponad 6 tysięcy miejsc pracy. Ponadto Bułgaria straci status państwa tranzytowego.

Oczywiście, wiele straci także Rosja. Ale lata wysiłków nie pójdą na darmo. Poza straconym czasem i pieniędzmi, Rosja otrzymała nową wiedzę i doświadczenie. Teraz można powiedzieć, że w Moskwie bardzo dobrze znają europejską biurokrację. Aleksiejowi Miller powiedział dalej:

Decyzja o wstrzymaniu Gazociągu Południowego to początek końca naszego modelu, zgodnie z którym Gazprom orientował się na dostawy dla konsumenta w Europie. Nie będziesz miły na siłę, jeśli nabywca nie chce, żeby jego towar dostarczano do domu, to musi pójść do sklepu. A zimą trudno to zrobić.

Solidarna opinia ekspertów jest taka: likwidacja projektu „Gazociąg Południowy” niesie za sobą wielkie ryzyko dla Europy związane z zaopatrzeniem w gaz. Nie mówiąc już o tym, że daje Ankarze zupełnie nowe możliwości nacisku na Brukselę. Mówi Aleksiej Miller:

Unia Europejska po prostu podarowała Turcji kurek gazowy. Turcja staje się dużym państwem tranzytowym. Przez jej terytorium popłynie ponad 50 miliardów metrów sześciennych rosyjskiego gazu. Jest to podniesienie statusu geopolitycznego Turcji w regionie. Turcja de facto staje się takim samym centrum dystrybucyjnym jak Niemcy na północy Europy i jakim była Ukraina pośrodku kontynentu.

Zmuszając Rosję do rezygnacji z Gazociągu Południowego Unia Europejska stworzyła sobie nie lada kłopot.

http://polish.ruvr.ru

Komentarzy 5 do “Zatrzymanie Gazociągu Południowego – przegrana dla wszystkich”

 1. slowianin said

  Całe szczęscie że Rosja posiada własny obronny potencjał nuklearny…w przeciwnym rażie grożił by jej wariant Iracki – bandycka napaść NATO,wymordowanie setek tysięcy cywilów,zagarnięcie złóż naturalnych no i oczywiście zamontowanie tzw demokracji (marionetek pociąganych za sznurki które wiodą do I-sra-ela i USA

 2. lopek said

  Opisany w artykule przypadek to jeszcze jeden element niszczenia Europy białego człowieka przez unych.

 3. albinus said

  Bledny naglowek.Wybrana usa i ich

 4. Mordka Rosenzweig said

  re 2

  Szanowny pan Lopek,

  Ja pan Mordka pszeczytal:

  „Opisany w artykule przypadek to jeszcze jeden element niszczenia Europy białego człowieka przez unych.”

  Ja pan Mordka jest obuszony za wprowadzanie czlowieki w blad.

  Unia od Europa nigdy nie miala sie tak dobsze jak teraz bo pszciesz rosnie jak maca na drozdzach.

  Pszeciesz niedawno dolaczyla sie Chorwacja do nasza unia, a jak tylko sie dolaczyla to jusz chca placic odszkodowania dla nasza rasa.

  http://www.therealistreport.com/2014/12/jews-extort-croatians-for-4-million-in.html

 5. Dlatego teraz zaczela sie haniebna nagonka na prezydenta Putina, tzw. atak osobisty czyli atak ponizej pasa. Smutne jest to ze Polacy jak te papugi powtarzaja nowe brednie nie zastanawiajac sie ze sa tylko narzedziem w lapach banksterow.
  a pociag z bronia amerykanska mignal sobie przez Litwe i Lotwe….

  Поезд проехал ……. через Латвию в Литву
  http://tinyurl.com/pluxkv7

  Kiedyz nasi rodacy w RP zmadrzeja? Polacy to madry narod
  ale co sie stalo? Pan Bog im rozum odebral?

Sorry, the comment form is closed at this time.