Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Bezpartyjna o Wolne tematy (81 – …
  Dinozaur o Trzy lata więzienia za „dyskry…
  Jerzy o Gdzie się podziała grypa? Dr M…
  Zbigniew Kozioł o Upadek nauki? W przyszłym roku…
  Lily o Wolne tematy (81 – …
  zen o Gdzie się podziała grypa? Dr M…
  JanuszT o Gdzie się podziała grypa? Dr M…
  Boydar o Wolne tematy (81 – …
  Przemysław Jakub o Trzeci Rzym – czy Święta …
  Yah o Wolne tematy (81 – …
  Przemysław Jakub o Trzy lata więzienia za „dyskry…
  Yah o Wolne tematy (81 – …
  Przemysław Jakub o „Strajk Kobiet” chce ingerować…
  . o O JKM i nie tylko…
  . o O JKM i nie tylko…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 527 obserwujących.

Ławrow: Stosunki między Rosją a NATO przeżywają najpoważniejszy kryzys od czasu zimnej wojny

Posted by Marucha w dniu 2014-12-12 (Piątek)

Pierwsza część wywiadu:
http://polish.ruvr.ru/2014_12_09/Lawrow-w-stosunkach-z-UE-gesty-dobrej-woli-juz-nie-daja-pozadanego-rezultatu-9212/
albo:
https://marucha.wordpress.com/2014/12/11/lawrow-w-stosunkach-z-ue-gesty-dobrej-woli-juz-nie-daja-pozadanego-rezultatu/
Admin

W ekskluzywnym wywiadzie dla RIA Novosti rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow podsumowując rok mówił o obecnym poziomie stosunków między Rosją a USA i UE, perspektywach uregulowania ukraińskiego kryzysu, problemie Syrii a także wschodnim wektorze rosyjskiej polityki. (Wywiad publikowany w wersji skróconej, cz. 2)

Jednym z głównych wyników roku było gwałtowne pogorszenie się amerykańsko-rosyjskich stosunków. Niektórzy eksperci twierdzą, że stosunki są zbliżone do poziomu z czasów zimnej wojny. Jak bardzo Pana zdaniem ta ocena jest poprawna? Co jest niezbędne do ich poprawy i czy Rosja jest gotowa zrobić pierwszy krok?

Problemy w naszych relacjach z USA zaczęły gromadzić się jeszcze przed kryzysem na Ukrainie, ale nie z naszej winy. W praktyce Waszyngton jeszcze wiosną zaprzestał dwustronnego dialogu w wielu dziedzinach, w tym zamroził działanie stworzonej w 2009 roku Komisji Prezydenckiej, której grupy robocze zajmowały się między innymi walką z terroryzmem i handlem narkotykami. Jednocześnie wobec Rosji zostały wprowadzone sprzeczne z prawem międzynarodowym i normami WTO sankcje, które w chwili obecnej dotknęły 50 rosyjskich obywateli, 47 spółek i banków.

Wszystko to towarzyszy brzmiącym z Waszyngtonu agresywnym wypowiedziom, w tym zakwalifikowaniu Rosji do głównych światowych zagrożeń obok ISIL i Eboli.

Jak zaznaczył prezydent Putin, rozmowa z Rosją z pozycji siły nie ma sensu. Pamiętamy, że obecne pogorszenie w stosunkach między naszymi krajami nie jest bynajmniej pierwsze. Nie raz burzliwe wybuchy emocji rusofobów w Waszyngtonie zostały zgaszone otrzeźwieniem i zrozumieniem, że z nami o wiele bardziej opłaca się współpracować. Szczególnie jeśli wziąć pod uwagę, czym jest obarczona niezgoda między supermocarstwami jądrowymi dla międzynarodowego bezpieczeństwa i stabilności strategicznej.

Ze swojej strony zawsze jesteśmy otwarci na konstruktywny i uczciwy dialog ze Stanami Zjednoczonymi zarówno w sprawach dwustronnych, jak i na arenie międzynarodowej, gdzie nasze kraje ponoszą szczególną odpowiedzialność za bezpieczeństwo i stabilność międzynarodową. Pytanie brzmi, kiedy Waszyngton będzie gotów do współpracy na zasadach równości i zwrócenia uwagi na interesy Rosji, z których w żadnym wypadku nie mamy zamiaru rezygnować.

Rosja i Stany Zjednoczone są inicjatorami i liderami międzynarodowego procesu rozbrojenia, przede wszystkim jądrowego. Między krajami obowiązuje wiele ważnych umów – INF i START. Czy gwałtowne ochłodzenie dwustronnych stosunków grozi zerwaniem tych porozumień?

Traktat START z pewnością jest pożyteczny, ponieważ odpowiada naszym interesom i w ogóle wzmocnieniu stabilności strategicznej. Specjalnych problemów z jego realizacją obecnie nie ma, kwestie techniczne są rozwiązywane w ramach specjalnej komisji dwustronnej.

Jednocześnie przypominamy i będziemy przypominać naszym amerykańskim kolegom o zapisanej w preambule Traktatu klauzuli dotyczącej nierozerwalnego wzajemnego związku strategicznych broni ofensywnych i obronnych. W orędziu do Zgromadzenia Federalnego prezydent Putin podkreślił, że trwająca wytrwała praca nad stworzeniem globalnego systemu obrony przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych, w tym także w Europie, jest zagrożeniem nie tylko dla bezpieczeństwa Rosji, ale także całego świata – właśnie ze względu na możliwe naruszenie strategicznej równowagi sił.

Uprzedzamy, że na pewnym etapie rozwoju amerykańskiej obrony przeciwrakietowej będziemy musieli podjąć odpowiednie środki w celu zapewnienia własnego bezpieczeństwa. Nie zamierzamy angażować się w kosztowny wyścig zbrojeń, ale zapewnimy niezawodną i gwarantowaną zdolność obronną naszego kraju.

W odniesieniu do Układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu, w lipcu Stany Zjednoczone rozpoczęły gołosłowne oskarżanie Rosji o jego naruszenie. Jednak żadnych dowodów do tej pory nie przedstawiono. Przy czym nie dają jasnych odpowiedzi na nasze konkretne pytania odnośnie zaangażowania strony amerykańskiej do litery i ducha tego porozumienia. Na przykład Amerykanie niezgodnie z nim od przyszłego roku zamierzają rozpocząć rozmieszczanie w Rumunii i Polsce wyrzutni rakietowych systemu obrony przeciwrakietowej, które mogą być jednocześnie używane do wystrzelenia ofensywnych pocisków manewrujących średniego zasięgu, takich jak „Tomahawk”. W Waszyngtonie niestety udają, że nie rozumieją rosyjskich obaw.

Stosunki między Rosją i NATO w ostatnim roku także poważnie ucierpiały. Czy jest wskazana w tych warunkach „uroczysta” obecność Rosji przy sojuszu (stałe przedstawicielstwo) i NATO w FR (centrum informacji)?

Stosunki między Rosją i NATO obecnie przeżywają najpoważniejszy kryzys od czasu zakończenia zimnej wojny. Sojusz prowadzi politykę „powstrzymywania” Rosji, podejmowane są kroki w celu wzmocnienia potencjału wojskowego i konsekwentnego zwiększania obecności wojskowej bloku u rosyjskich granic. Podjęto decyzję o zawieszeniu praktycznej współpracy z naszym krajem w linii wojskowej i cywilnej. Takie działania z pewnością przyczynią się do wzrostu napięcia, podważają stabilność w strefie euroatlantyckiej.

Mimo to uważamy, że należy utrzymać otwarte kanały dialogu politycznego. Na rozwiązaniu tego zadania obecnie koncentruje się działalność Stałego Przedstawicielstwa Rosji przy NATO.

Co do Biura Informacji NATO w Moskwie, to działa zgodnie z postanowieniami Fundamentalnego Aktu Rosja-NATO, które nasz kraj ściśle przestrzega. Obecnie nie widzimy podstaw do zmiany naszego stanowiska w tej sprawie.

Retoryka Waszyngtonu wobec Teheranu łagodnieje, gazeta „Times” niedawno poinformowała o rzekomych „tajnych pertraktacjach” przedstawicieli obu krajów w sprawie możliwego otwarcia przedstawicielstwa USA w Iranie. Jak Pan ocenia perspektywy dialogu Waszyngtonu i Teheranu, czy wpłynie to na stosunki Iranu z Moskwą i na negocjacje w sprawie irańskiego programu nuklearnego?

Naszym zdaniem pełnowymiarowy dialog polityczny między Teheranem a Waszyngtonem, w tym w kwestii regionalnych problemów bezpieczeństwa, istnieje od dawna. Jesteśmy przekonani, że poprawa stosunków między dwoma krajami byłaby z pożytkiem dla stabilności na Bliskim Wschodzie i poza jego granicami, przyczyniłaby się do rozwiązania problemu irańskiego programu nuklearnego, wzrostu skuteczności walki z międzynarodowym terroryzmem i narkotykami.
Ze swojej strony popieramy wszelkie działania, które zbliżają nas do kompleksowego porozumienia.

Ostatnio w rozmowie z amerykańskimi mediami premier Dmitrij Miedwiediew powiedział, że według niektórych źródeł USA już nie dążą do obalenia prezydenta Syrii Baszara al-Asada, a szukają sposobów do osobnych negocjacji z Damaszkiem, w tym także w celu walki z terrorystami z ISIL. Czy Amerykanie zwracali się do Moskwy z prośbą o ułatwienie takich kontaktów?

Przede wszystkim chciałbym zaznaczyć, że Waszyngton nie widzi nas jako bezpośredniego uczestnika koalicji przeciwko ISIL. Ponadto prezydent Obama nie raz stawiał Rosję w jednym rzędzie globalnych zagrożeń wraz z ISIL i Ebolą. Na tym tle od czasu do czasu słyszane z ust innych amerykańskich przedstawicieli odezwy „połączenia sił” w walce z terrorystami ISIL brzmią nieprzekonująco.

Amerykanie nie zwracali się do nas z prośbą o ułatwienie kontaktu z Damaszkiem. Wręcz przeciwnie – to my stale wzywamy ich, aby nie ignorować władz Syrii w walce z ISIL. Jednak w Waszyngtonie uparcie kontynuują o „fundamentalnym braku możliwości” dla Stanów Zjednoczonych, aby przejść nawet na pośrednią „legalność” reżimu al-Asada. Tam nadal demonizują al-Asada i jednocześnie zastrzegają sobie prawo do użycia siły w dowolnym miejscu, w dowolnym czasie, w trybie jednostronnym.
Właśnie dlatego administracja Obamy nie zwróciła się do Rady Bezpieczeństwa ONZ podczas tworzenia koalicji przeciwko ISIL.

Rosja, jak wiadomo, aktywnie opowiada się za konsolidacją międzynarodowych wysiłków w zwalczaniu terroryzmu i ekstremizmu, w tym na Bliskim Wschodzie. Świadczy o tym w szczególności nasza rola w przyjęciu rezolucji 2170 i 2178 Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jednocześnie nalegamy na to, aby takie wysiłki miały charakter uniwersalny i kompleksowy, opierały się na istniejącej bazie praw międzynarodowych i legalnych mechanizmach. Nie można skutecznie walczyć z terroryzmem na terytorium tego czy innego kraju bez koordynacji z jego prawomocnymi władzami.

W przeciwnym razie można uzyskać odwrotny rezultat, którego skutki odczują kraje i narody na Bliskim Wschodzie. To już widzieliśmy w Afganistanie, Iraku i Libii.

http://polish.ruvr.ru

Komentarze 4 do “Ławrow: Stosunki między Rosją a NATO przeżywają najpoważniejszy kryzys od czasu zimnej wojny”

 1. NICK said

  Dalej brak zainteresowania, qrwa – co z Wami jest?
  Tutaj każde słowo winno być poddane gruntownej analizie. Ławrow – DYPLOMATA – zakreślił. E, tam… .

 2. Filo said

  1
  Nick
  Niech Nick nie pyskuje na innych tylko sam skomentuje te tak ladnie eufemistycznie sformulowane ‚stosunki miedzy Rosja a NATO”.
  Nie wiem o co chodzi tak naprawde z tymi stosunkami, bo zdaje sie, ze nie ma zadnych.
  NATO lamie podstawowe zasady swojego istnienia. Mial to byc przeciez pakt obronny w razie zagrozenia. Tymczasem usiluja znrownac z ziemia jedno panstwo po drugim.
  Wprowadzone przez Izrael i USA ” Prawo do wojen prewencyjnych” (kolejny eufemizm) zalegalizowalo niejako miedzynarodowe zbojowanie.
  Wystarczy, ze sie Izraelowi czy US nie podoba JEDNA osoba w jakimkolwiek suwerennym kraju, zeby caly kraj obrocic w perzyne.
  Nie podobal sie trup Osamy bin Ladena, ktory nawet nie byl Afganem – zeby wymordowac tysiace ludnosci cywilnej. Tysiace?
  Nie ma statystyk, bo Amerykanie uzywaja ‚objazdowe’ krematoria i pala zwloki na miejscu zbrodni zeby nikt sie nigdy trupow nie doliczyl.
  Amerykanie wymordowali wiecej kobiet i dzieci niz wszystkie rewolucje razem wziete.
  A swiat sie spuscil ze wzruszenia i orgazmu bo corka bogatych rodzicow zostala postrzelona w Pakistanie i nalezala jej sie Nagroda Nobla, bo podobno Taliby do niej strzelali mimo, ze sprawcow do tej pory nie zidentyfikwano. Z tego wynika, ze Amerykanom i IDF wolno mordowac dziewczynki, ktorym sie nawet pochowek nie nalezy, a co dopiero odszkodowanie czy nagrody.
  Gebelsowskie media natomiast sa bardzo wstydliwe i nie maja odwagi pokazac pokaleczonych, rannych i w ogole chorych dzieci z Doniecka ratowanych w moskiewskich szpitalach.
  „Kryzys stosunkow amerykansko-rosyjskich’ to kolejny misnomer.
  Trudno mowic o jakichkolwiek stosunkach, (wzajemnym odnoszeniu sie) gdy stetryczala Europa i rownie stetryczale amerykanskie matuzalemy sraja na jakiekolwiek porozumienia z innymi panstwami z wyjatkiem anglosasko- koszernych zbojow.
  Rosja ma podpisane porozumienie ze NATO nie bedzie zakladac baz wojskowych na rosyjskich granicach.
  Stany Zjednoczone w ogole nie ukrywaja, ze nie chca miec zadnych ” stosunkow” z Rosja bo calkiem glosno i szczerze marzy im sie ‚zmiana rezimu’ w Moskwie.
  Znaczy sie nie podoba sie jedna osoba, tzn. Putin i nalezy spuscic lanie calej Rosji i odebrac jej SYberie (na poczatek).
  Wiec nie wiem a o jakich stosunkach mozemy dyskutowac… a zwlaszcza o ich pogorszeniu.

  Stara baba wypowiada wojne swiatu:

 3. NICK said

  Pierwsze primo: PAN NICK.
  Drugie secundo: do mnie odniósł się PAN we dwóch pierwszych zdaniach a dalej to PAN popyla na swą modłę, jak ostatnio w PANA przypadku bywało.
  Trzecie tertio: odnoszę się do PANA, m.in., prosząc, poprzez Qrwę, aby PAN, jako guru, odpowiedział, odniósł się, do P. Ławrowa. Bo już drugi artykuł o Ławrowie, jego ocenie sytuacji światowej [wróć do wczorajszego] a PANU lepiej ‚fuck’i’ babcine zapuszczać.
  Czwarte quarto: co się z P. Fran SA dzieje?

 4. Henry said

  Henry said
  2014-12-12 (piątek) at 20:32:48

  USA wzorem demokracji i praw czlowieka

  http://www.polskiportal.net/videos/2906/250/usa-wzorem-demokracji-i-praw-czl
  Henry said
  2014-12-12 (piątek) at 20:36:32

  Rzad ukrainski masakruje ludnosc

  http://www.polskiportal.net/videos/2906/179/rzad-ukrainski-masakruje-ludnosc
  Henry said
  2014-12-12 (piątek) at 20:37:58

  handel ludzkimi organami na Ukrainie

  http://www.polskiportal.net/videos/3852/226/handel-ludzkimi-organami-na-ukra
  Henry said
  2014-12-12 (piątek) at 20:39:01

  Ludobujstwo nad Doneckiem

  http://www.polskiportal.net/videos/913/223/ludobojstwo-pod-donieckiem
  Henry said
  2014-12-12 (piątek) at 20:40:03

  Szokujacy atak na szkole w Donbasie

  http://www.polskiportal.net/videos/412/241/szokujacy-atak-na-szkole-w-donie
  Henry said
  2014-12-12 (piątek) at 20:41:10

  Putin wprowadz wojsko

  http://www.polskiportal.net/videos/913/185/usa-putin-wprowadz-wojsko

Sorry, the comment form is closed at this time.