Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  revers o Operacja na Ukrainie a globaln…
  Greg o Wolne tematy (67 – …
  NICK o Operacja na Ukrainie a globaln…
  Emilian58 o Operacja na Ukrainie a globaln…
  Piotr B. o Operacja na Ukrainie a globaln…
  NICK o Wolne tematy (67 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  Jack Ravenno o Wolne tematy (67 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  Yagiel o Wolne tematy (67 – …
  maxi o Co się stanie po referendum w…
  Emilian58 o Korzenie ukraińskiego neonaziz…
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
  NICK o Wolne tematy (67 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (67 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 621 obserwujących.

NATO: zagrożenie dla światowego pokoju

Posted by Marucha w dniu 2014-12-14 (Niedziela)

Oficjalna mitologia głosi, że w okresie między rokiem 1945 (lub 1946) a 1989 (lub 1991) znajdowaliśmy się w stanie konfliktu – politycznego, militarnego i przede wszystkim ideologicznego – który określano mianem „zimnej wojny”. Choć była to wojna, to kluczowym słowem jest „zimna”, ponieważ oba supermocarstwa nigdy nie weszły w bezpośredni konflikt zbrojny. Było jednak kilka punktów zwrotnych tej wojny o charakterze instytucjonalnym – i w każdym przypadku to USA, a nie ZSRR czyniły pierwszy krok.

W 1949 roku trzy zachodnie kraje okupujące Niemcy zjednoczyły swoje strefy okupacyjne, tworząc państwo Republika Federalna Niemiec (RFN). W odpowiedzi Związek Radziecki przekształcił swoją strefę okupacyjną w Niemiecką Republikę Demokratyczną (NRD). W 1949 roku 12 państw utworzyło pakt NATO. 5 maja 1955 roku trzy zachodnie mocarstwa formalnie zakończyły okupację RFN i uznały ją za niepodległe państwo. Pięć dni później RFN została członkiem NATO. W odpowiedzi na to ZSRR stworzył organizację Układu Warszawskiego, w skład której weszła NRD.

Układ o powołaniu NATO, jak zakładano, powinien był obowiązywać tylko w Europie, ponieważ kraje Europy Zachodniej władały jeszcze wówczas zamorskimi koloniami i nie życzyły sobie, żeby jakakolwiek struktura zewnętrzna miała prawo mieszać się w proces podejmowania decyzji politycznych dotyczących tych kolonii. Momenty pozornego zaostrzenia konfrontacji między dwoma stronami (blokada Berlina, kryzys kubański) zawsze kończyły się przywróceniem status quo ante. Głośniejsze nawoływania do zaangażowania militarnego miały miejsce wówczas, gdy ZSRR interweniował we własnej strefie wpływów przeciw wydarzeniom, które uważał za zagrożenie dla własnych interesów: na Węgrzech w 1956 roku, w Czechosłowacji w 1968, w Polsce w 1981. Przy czym USA w analogiczny sposób interweniowały politycznie w podobnych okolicznościach, jak na przykład w obliczu potencjalnej możliwości wejścia partii komunistycznej do rządu Włoch.

Ten krótki wstęp wystarczy, żeby pojąć realne cele „zimnej wojny”. Nie miała ona na celu zmiany realiów politycznych po drugiej stronie barykady (ewentualnie w odległej przyszłości). „Zimna wojna” była mechanizmem pozwalającym utrzymać pod kontrolą własnych satelitów, zachowując de facto porozumienie dwóch stron o długoterminowym podziale globu na dwie strefy wpływów: jedna trzecia dla ZSRR i dwie trzecie dla USA. Priorytetem były gwarancje nie użycia przez jedną ze stron siły militarnej (szczególnie broni jądrowej) przeciwko drugiej – wynikające z tak zwanej gwarancji wzajemnego unicestwienia.

Upadek Związku Radzieckiego, który odbył się w dwóch fazach – wycofanie się z Europy Wschodniej w 1989 roku i formalne rozwiązanie ZSRR w 1991 roku – teoretycznie powinien położyć kres istnieniu NATO. Z pewnością dobrze znany jest fakt, że gdy prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow zgodził się na inkorporację NRD przez RFN otrzymał obietnicę, że kraje Układu Warszawskiego nie zostaną włączone do NATO. Ta obietnica została złamana, a pakt NATO znalazł dla siebie nową rolę.

Po 1991 roku NATO podjęło się misji światowego żandarma – interweniującego wszędzie, gdzie tam, gdzie uznał, że znalazł właściwe rozwiązanie dla problemów w stosunkach międzynarodowych. Pierwszy istotny tego przejaw miał miejsce w czasie konfliktu Serbii z Kosowem, gdy USA wpłynęły na powstanie państwa Kosowo i zmianę reżimu w Serbii. Za tym poszły inne zabiegi – wyparcie talibów w Afganistanie w 2001 roku, zmiana reżimu w Iraku w 2003, walka z Państwem Islamskim (ISIS) w Iraku i Syrii w 2014, wsparcie dla sił prozachodnich na Ukrainie w latach 2013-2014.

Tak naprawdę użycie NATO stało się kłopotliwe dla Stanów Zjednoczonych. Po pierwsze, dawały o sobie znać różnego rodzaju obiekcje członków paktu wobec planowanych akcji. Po drugie, gdy NATO formalnie wkraczało do akcji, jak w Kosowie, amerykańscy wojskowi czuli się skrępowani przez zbyt wolne tempo podejmowania decyzji politycznych dotyczących działań militarnych.

Więc dlaczego postępuje ekspansja NATO zamiast jego rozwiązania? To znów związane jest z wewnątrzeuropejską polityką, z dążeniem USA do sprawowania kontroli nad swoimi niby-sojusznikami. Za czasów rządów Busha jr. ówczesny sekretarz obrony Donald Rumsfeld mówił o „starej” i „nowej” Europie. O starej Europie wspominał szczególnie, gdy Francja i Niemcy nie zgadzały się ze strategią USA. Uważał, że kraje Europy Zachodniej rozluźniają swoje związki ze Stanami Zjednoczonymi. Jego ocena była faktycznie trafna. W reakcji USA miały nadzieję podciąć skrzydła zachodnich Europejczyków przez wprowadzanie do NATO krajów wschodnioeuropejskich, które USA uważały za pewniejszych sojuszników.

Konflikt na Ukrainie ukazuje niebezpieczeństwo, jakie stanowi NATO. USA dążą do stworzenia nowych instalacji militarnych, w sposób oczywisty skierowanych przeciwko Rosji, pod pozorem, że mają przeciwdziałać hipotetycznemu zagrożeniu ze strony Iranu. Ponieważ ukraiński konflikt rozwijał się, wskrzeszony został język zimnej wojny. USA używają NATO jako środka nacisku na kraje Europy Zachodniej, żeby przystały na antyrosyjskie działania. Wewnątrz USA prezydent Barack Obama znajduje się pod silną presją, aby przeszedł do bardziej zdecydowanych działań przeciwko tzw. rosyjskiemu zagrożeniu dla Ukrainy. To łączy się z dużą wrogością w Kongresie wobec jakiegokolwiek porozumienia z Irańczykami w sprawie rozwoju ich programu nuklearnego.

Istnieje ryzyko, że te siły w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie Zachodniej, które usiłują uniknąć wojennego szaleństwa mogą zostać pokonane przez frakcję, którą można nazwać jedynie „partią wojny”. NATO, i to co sobą symbolizuje, stanowi dziś poważne zagrożenie, ponieważ reprezentuje roszczenia krajów Zachodu do ingerencji w dowolnym miejscu globu w imię zachodnich interpretacji realiów geopolitycznych. To może prowadzić tylko do dalszego, bardzo niebezpiecznego konfliktu. Pozbycie się NATO byłoby pierwszym krokiem w kierunku uzdrowienia ludzkości i ratunkiem dla świata.

Immanuel Wallerstein
Tłum. Jacek C. Kamiński
Immanuel Wallerstein (ur. w 1930 r. w Nowym Jorku) – amerykański socjolog, historyk i ekonomista, autor teorii systemów-światów. Artykuł pierwotnie ukazał się 03.12.2014 r. na blogu autora.
http://www.socjalizmteraz.pl

Komentarzy 20 do “NATO: zagrożenie dla światowego pokoju”

 1. slowianin said

  Artykuł to nie odkrycie przysłowiowej ameryki.Sam skrót NATO wszystko wyjaśnia:
  N – ajwiększa A – rmia T – errorystów O – gólnoświatowych

 2. Siekiera_Motyka said

  Nie do wiary. Na mapie ataków hakerskich był moment kiedy Polska pokazuje się na 3 pozycji skąd ataki były prowadzone na USA !!!!
  http://www.extremetech.com/extreme/185125-how-to-watch-hacking-and-cyberwarfare-between-the-usa-and-china-in-real-time
  http://map.ipviking.com/
  Ciekawe 🙂

 3. Nemo said

  Jaki z tego morał? Utworzyć na nowo Układ Warszawski. Ja jestem za.

 4. wi42 said

  #3 N – Czy muszą być układy?
  Chociaż wiemy, że „na układy nie ma rady!”

 5. Pokręć said

  Na razie to Rosjanie potrafią się wykazać. Ostatnio w korytarzach powietrznych ruchu pasażerskiego nad Bałtykiem latał sobie rosyjski, wojskowy IŁ-20 z wyłączonym transponderem… No, pewnie, po co ma włączać transponder, przecież to Rosjanin, co go obchodzi kilkaset europejskich pedałów i zboków na pokładzie samolotu pasażerskiego!

 6. Pokręć said

  Żeby była jasność: ja po prostu nie jestem zakochany w Putinie i w Rosji, tylko tyle. Nie twierdzę także, że Rosja to samo zło a UE i NATO to szczyt szlachetności. Troche przeżyłem i jestem raczej ostrożny w stawianiu na jakiegokolwiek konia w polityce. Polityka i emocje to zgubna mieszanka.

 7. RomanK said

  Tez macie zmartwienia:-))) a co od was zalezy????
  Zajmijcie sie rzeczami na ktore mozecie mniec wplyw:

  Cyt:
  W Poslce mozna jezdzic bez prawa jazdy. Zgubilem go i poszedlem do motoryzacji po duplikat czy inny dokument. – ustawodawca nie przewidzial, ze pan go zgubi – nic nie wydajemy za 100 zl bedzie drugie za 1-2 tyg. – a jak ja bede jezdzil? A co to pana interesuje? Niech sie policja meczy. Poszedlem na policje – powiedzieli mi to samo – luka prawna.
  A za gtanica tez maja luki, jakbym pojechal bez dokumentu do niemiec np?

  K.

 8. RomanK said

  W Texasie taki affidavit dostaje od reki za darmo..obowiazuje do chwili przyslania nowej Licencji,

 9. Mordka Rosenzweig said

  Pan Mordka chce powiedziec, sze historia sie powtasza. Jak Ameryka zrobila sankcje Japonia to byl Pearl Harbor.

  Teraz Rosja muwi, sze jak bedzie wiecej sankcje to cos zrobia.

  If US imposes new sanctions, Russia will have to react, deputy foreign minister says – The Times of India

  http://timesofindia.indiatimes.com/world/europe/If-US-imposes-new-sanctions-Russia-will-have-to-react-deputy-foreign-minister-says/articleshow/45504640.cms

 10. Pokręć said

  @9: Czyli wojna o ceny ropy. Bo takie sankcie, jakie tzw. „zgniły zachód” nałożył na Rosję za Krym to przecież dla tak potężnej Rosji śmiech na sali, prawda? Co to, w Rosji nie ma ryb ani jabłek?
  Taka jest prawda, ropa poniżej 80 dolarów za baryłkę dla Rosji oznacza recesję. A to dlatego, że zasadniczo większość dochodów Rosji to sprzedaż ropy i gazu. Bankierzy i iluminaci nie muszą wycofywać kapitału z Rosji ani nakładać sankcji – wystarczy tylko obniżyć światową cenę ropy. Co świadczy tylko o tragicznie słabej dywersyfikacji podstaw rosyjskiej gospodarki opisanej też jako tzw. „klątwa surowcowa”.

  Dochód Rosji w dużej mierze pochodzi z innych źródeł, niż sprzedaż ropy i gazu:
  > https://marucha.wordpress.com/2014/06/12/rosyjski-eksport-to-nie-tylko-ropa-i-gaz/
  Admin

 11. Marucha said

  Re 5:
  Panie Pokręć, WSZYSTKIE SAMOLOTY NATO LATAJĄ RÓWNIEŻ Z WYŁĄCZONYMI TRANSPONDERAMI.
  i nikt tego nie podkreśla, tak jak to uczyniły media głównego ścieku – sugerując, iż było to czymś wyjątkowym, do czego zdolni są tylko Rosjanie i robiąc sensację z normalnej praktyki wojskowej.

  Rosja zresztą oświadczyła, że samolot rosyjski był w odległości bodajże 70 km od szwedzkiego – a więc dużo większej, niż minimalna dopuszczalna (9 km). Za to pomiędzy nimi operował samolot NATO, z wyłączonymi transponderami.

  Szwecję ine chcą za wszelką cenę wepchnąć do NATO, a przynajmniej wymusić pozwolenie na instalacje w niej usraelskich baz wojskowych. Stąd zarówno „łodzie podwodne” koło wybrzeża Szwecji, jak i „incydenty z samolotami”.

 12. JerzyS said


  Wykład mec. Jacka Bartosiaka „15 lat Polski w NATO”

 13. JerzyS said

  Bułgaria: Wyjść z NATO i UE

  Podczas sesji parlamentu 5 grudnia, przywódca nacjonalistycznej partii Ataka Wolen Siderow zasugerował
  przeprowadzenie referendum w sprawie wyjścia Bułgarii z NATO i Unii Europejskiej.
  Według Siderowa, pozostawanie w ich strukturach zagraża bezpieczeństwu i gospodarce kraju.

  Jako przykład wymuszania na Bułgarii niekorzystnej polityki wskazał anulowanie projektu gazociągu South Stream pod wpływem nacisków UE,
  co określił jako „cios zadany interesom narodowym i godności Bułgarii”, szczególnie niekorzystny w związku z dużą stopą bezrobocia w kraju.

  Podkreślił też, że Bułgaria nie może zostać wciągnięta w konflikt wokół Ukrainy, będący wynikiem prowokacji i przewrotu zorganizowanego przez USA.

  Zdaniem Siderowa „Pora zadecydować, czy dalej będziemy oddychać euroatlantyckim pyłem aż się udusimy, czy sięgniemy do naszych narodowych korzeni sięgających dawnej Eurazji.”

  (Na podst. warandpeace.ru)
  http://xportal.pl

  ===========================
  Marine Le Pen wezwała do wystąpienia z NATO
  Marine Le Pen wezwała do wystąpienia z NATO

  Francja powinna wystąpić z NATO, jeśli potwierdzą się doniesienia o torturach stosowanych przez pracowników CIA
  – powiedziała lider francuskiej nacjonalistycznej partii Front Narodowy Marine Le Pen.

  W taki sposób polityk zareagowała na raport Kongresu Stanów Zjednoczonych, który został podany do wiadomości publicznej 9 grudnia.
  W dokumencie mowa jest o wykorzystywaniu brutalnych metod przesłuchań więźniów, w tym symulacji topienia i pozbawiania snu.

  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/news/2014_12_13/Ma…..NATO-3622/
  ======================================
  Redakcja internetowa
  09:41
  USA domagają się od Pragi i Bratysławy wzmocnienia współpracy w ramach NATO

  Władze USA zamierzają wpłynąć na Czechy i Słowację, aby ściślej współpracowały z sojusznikami w ramach Paktu Północnoatlantyckiego – napisała gazeta Wall Street Journal.

  Tymczasem ambasada USA w Pradze wyjaśniła, że wszystkie podjęte kroki są zgodne z porozumieniami w ramach NATO i innymi międzynarodowymi zobowiązaniami.

  Wcześniej premier Słowacji Robert Fico nie zgodził się na stałe rozszerzenie
  jakiegokolwiek zagranicznego kontyngentu na terytorium swojego kraju
  po tym, jak prezydent USA Barack Obama zaproponował zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Europie.

  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/news/2014_06_09/US…..NATO-0526/

  A w Polsce rząd ogłosił przetarg na dostawy wazeliny i maść na hemoroidy

  ======
  Czechy zostawiły USA bez poligonu dla tarczy antyrakietowej
  Czechy zostawiły USA bez poligonu dla tarczy antyrakietowej

  Czeski parlament zatwierdził dzisiaj decyzję w sprawie likwidacji poligonu Ministerstwa Obrony w regionie Brdy,
  gdzie planowano rozmieścić radar amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

  Jednocześnie o jedną trzecią zmniejszono teren pozostałych poligonów wojskowych.

  Minister obrony Czech Martin Stropnický oświadczył, że istniejące w republice poligony były obliczone na 115-tysięczną armię
  a obecnie w czeskiej armii pełni służbę 21 tys. wojskowych
  i teraz środki na utrzymanie zlikwidowanych poligonów w wysokości 3,2 mln dolarów w skali roku będą wykorzystywane do innych celów.

  Łączna powierzchnia pozostałych poligonów wojskowych kraju wyniesie 88 tys. ha.

  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/news/2014_12_13/Cz…..owej-6937/
  ================================================================
  A gdzie zasady
  np.

  -Zasada symetrii
  Policzmy liczebność ambasad USA na świecie i sprawdźmy czy jest tam prawo symetrii
  Taka sama liczebność ambasad USA w dowolnym kraju i odwrotnie.

  Policzmy wojska USA na świecie i sprawdźmy, czy światowe wojska stacjonują w USA

  Za Wiki

  Miejsca stacjonowania wojsk USA

  Oto lista ważniejszych miejsc, gdzie znajdują się jednostki US Army (stan na 30 VI 2006)
  Według krajów

  Kontynentalne USA – 377,6 tys. żołnierzy

  Niemcy – 48,1 tys. żołnierzy
  Bazy amerykańskie w Niemczech

  Ansbach
  Aschaffenburg
  Badenhausen
  Bamberg
  Baumholder
  Bad Aibling
  Bad Kissingen
  Bad Nauheim
  Buedingen
  Darmstadt
  Dexheim
  Garmisch
  Gelnhausen
  Giebelstadt
  Giessen
  Grafenwoehr
  Hanau
  Heidelberg
  Hohennfels
  Idar Oberstein
  Illesheim
  Kelley Barracks
  Kitzingen
  Mannheim
  McCully Barraks
  Neubrucke
  Panzer Kaserne
  Patch Barracks
  Rammstein
  Schweinfurt
  Vilseck
  Vogelweh
  Wiesbaden

  Korea Płd. – 20,1
  Hawaje – 18,4
  Alaska – 10,4

  Włochy – 3,3
  Serbia – 1,7

  Japonia – 1,7

  Belgia – 0,8

  Dżibuti – 0,5

  Łącznie za granicą – 79,0 tys.

  Dane dla misji OIF i OEF Departament Obrony podaje łącznie z żołnierzami Army National Guard i Army Reserve. Żołnierze US Army są uwzględniani także w lokacjach swego „normalnego” stacjonowania, więc części żołnierzy podanych wyżej nie ma tam (z baz zagranicznych odesłano 16,5 tys. żołnierzy). Tak więc:

  Misja OIF – 103,3 tys. żołnierzy/ misjonarzy
  Misja OEF – 18,0 tys. żołnierzy/misjonarzy

  Nie wiemy ilu Skrzydlatych Misjonarzy niesie Dobra Nowinę nad Libią?

  Między wilkiem a owcą zawsze stan wojny
  Filon z Aleksandrii

  Sojusznik zbójcy – zbójca
  Talmud , Sanhedtyn

  Rabuś zna się na rabowaniu
  Talmud, Baba Mecja

 14. JerzyS said

  Skoro rząd Czech obliczył że
  „teraz środki na utrzymanie zlikwidowanych poligonów w wysokości 3,2 mln dolarów w skali roku będą wykorzystywane do innych celów.”

  to ja sie pytam

  – ile to proporcjonalnie mogłaby zaoszczędzić wielokrotnie większa Polska?

 15. Zdravko said

  Re: 13 JerzyS

  Niech się pan tak nie rozpędza, bo wojsko by utrzymać wartość bojową musi non stop ćwiczyć i się szkolić, a do tego są potrzebne pieniądze i miejsce. To, że Pepiczki wpadły w pacyfizm to nie znaczy, że mamy ich małpować.

 16. Siggi said

  Laureaci pokojowego Nobla przestrzegli przed groźbą nowej zimnej wojny i konfliktem nuklearnym
  Logo dostawcy PAP | dodane 2014-12-14 (19:25)

  Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla na zakończenie czterodniowych obrad w Rzymie wyrazili głębokie zaniepokojenie groźbą wybuchu wojny nuklearnej między wielkimi państwami. „To zagrożenie jest teraz większe niż kiedykolwiek od czasów zimnej wojny”. W przyjętej deklaracji podkreślili, że nie ma militarnych rozwiązań dla konfliktów na Ukrainie, w Syrii i innych krajach.

  W ogłoszonym dokumencie uczestnicy 14. zjazdu sprzeciwili się wszelkiej przemocy, przypominając, że przybiera ona różne oblicza, od uprzedzeń i fanatyzmu do rasizmu, ksenofobii, ignorancji, niewolnictwa, terroryzmu aż po wojnę.

  Nowa zimna wojna jeszcze groźniejsza
  „Nie ma militarnych rozwiązań dla Syrii, Konga, Sudanu Południowego, Ukrainy, Iraku, Palestyny, Izraela, Kaszmiru i innych konfliktów” – napisali.

  „Jednym z największych zagrożeń dla pokoju jest utrzymujące się przekonanie potęg o tym, że mogą osiągnąć swe cele na drodze siły zbrojnej. Taka perspektywa tworzy dzisiaj nowy kryzys” – głosi deklaracja.

  Nobliści ostrzegli, że jeśli tendencji tej nie da się powstrzymać, doprowadzi ona nieuchronnie do militarnej konfrontacji i „jeszcze groźniejszej zimnej wojny”.

  Wyrazili również głębokie zaniepokojenie groźbą wybuchu wojny nuklearnej między wielkimi państwami. „To zagrożenie jest teraz większe niż kiedykolwiek od czasów zimnej wojny” – oświadczyli.

  Religia nie może usprawiedliwiać zbrodni

  W deklaracji mowa też jest o tym, że żadna religia nie może usprawiedliwić łamania praw człowieka. „Terroryści to terroryści” – podkreślili sygnatariusze dokumentu, którzy wyrazili również opinię, że fanatyzm łatwiej będzie wyeliminować, gwarantując sprawiedliwość biednym i stosując metody dyplomacji oraz współpracy wobec najuboższych państw.

  Uczestnicy zjazdu noblistów przypomnieli, że dedykowany on był w tym roku pamięci byłego prezydenta RPA Nelsona Mandeli. „Miał on wiele powodów do tego, by porzucić nadzieję, a nawet nienawidzić, ale wybrał miłość w działaniu. To wybór, którego wszyscy możemy dokonać” – napisali. Wyrazili ubolewanie, że ich zjazd nie mógł się odbyć tak, jak planowano, w Kapsztadzie z powodu decyzji władz RPA, które odmówiły wizy dalajlamie.

  W rzymskim szczycie laureatów Pokojowej Nagrody Nobla uczestniczyli między innymi dalajlama, Szirin Ebadi z Iranu, Leymah Gbowee z Liberii, Mairead Maguire z Irlandii Północnej, Jody Williams z USA, Jose Ramos-Horta z Timoru Wschodniego, delegacje Amnesty International i Unii Europejskiej oraz ONZ.

 17. Kronikarz said

  – )

 18. JerzyS said

  Zdravko said
  2014-12-14 (niedziela) at 21:44:37

  Re: 13 JerzyS

  Niech się pan tak nie rozpędza, bo wojsko by utrzymać wartość bojową musi non stop ćwiczyć i się szkolić, a do tego są potrzebne pieniądze i miejsce. To, że Pepiczki wpadły w pacyfizm to nie znaczy, że mamy ich małpować.
  ==============================

  A kogo0 mamy małpować?

  Kał Boji?
  Lepszy gram rozumu niż tona mięśni!

 19. JerzyS said

  Serbowie utylizowali amerykańskie rakiety,
  za pomocą kuchenek mikrofalowych!

  Stosunek kosztów znamy !

  Ostatni zakup „Naszej ” armii to 40 rakiet (słownie czterdzieści) za 250mln $
  Kuchenki mikrofalowe to koszt po 20 dollarów za kilogram!:)
  (Słownie dwadzieścia)

 20. Jacek said

  Bicie piany. A czego mozna sie bylo spodziewac ? Wystarczy poczytac Brzezinskiego. Po zamordowaniu Johna Kennedy’go usa przeszly pod niczym nie skrepowany talmudyczny zarzad ( a zaraz potem Watykan). Po dojsciu do wladzy Putina w Rosji , Rosja urwala sie ze sznurka i tego samego chca niemcy (zza usraelskich plecow) i to wszystko.

  ” amerykański socjolog, historyk i ekonomista, autor teorii systemów-światów” – kompletna dyskwalifikacja.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: