Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  martino2008 o Wolne tematy (09 – …
  errorous o Pustynia i mnisi. Zagrożenia p…
  Listwa o Wolne tematy (09 – …
  Bezpartyjna o Liczba urodzeń w Polsce najmni…
  Listwa o Wolne tematy (09 – …
  Bezpartyjna o Zniewoleni przemocą
  Maverick o Wolne tematy (09 – …
  I*** o Nacjonalizm ukraiński „j…
  Yagiel o Wolne tematy (09 – …
  Szczepan Zbigniewski o Oblicza totalniactwa
  Liwiusz o Materializm polityczny
  revers o Wolne tematy (09 – …
  Kojak o W Polsce urodziło się o połowi…
  Listwa o Tajna geoinżynieria – projekt…
  Szczepan Zbigniewski o Parlament Europejski jako post…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Czy wybór Bergoglio na papieża jest ważny?

Posted by Marucha w dniu 2014-12-17 (Środa)

Pertraktacje i uzgodnienia jeszcze przed konklawe? Według “Universi Dominici Gregis” art. 81 – wybór Bergoglio jest absolutnie nieważny.

Stolica Apostolska w AAS (Acta Apostolicae Sedis) potwierdza: Podczas konklawe złamano co najmniej 6 pieczęci. To niestety oznacza, że ostatnie konklawe jest nieważne.

Niektórzy mówią o skandalu.  Jest to skandal, który ujawnia nowa książka napisana przez Dr. Austen Ivereigh’a “Wielki Reformator Franciszek i jak stworzono radykalnego papieża”.

Okazuje się, że wbrew prawu kanonicznemu i zaleceniom wprowadzonym przez Jana Pawła II – Universi Dominici Gregis – o tym, że nie wolno grupować się kardynałom i tworzyć klik i klanów popierających jakiegoś kandydata jeszcze przed konklawe, — to takowa kilka i spisek istniał w stosunku do kandydata Bergoglio, zanim rozpoczęto konklawe.

Jest w to zamieszanych 30 kardynałów, ale ci czołowi, którzy utworzyli główne lobby na rzecz Bergoglio jako głównego lidera to  kard. Cormac Murphy-O’Connor (Anglia) i jego poplecznicy kard. Kasper i kard. Lehmann (Niemcy), kard. Santos Abril y Castello (Hiszpania), kard. Christoph Schonborn (Austria), kard. Danneels (Belgia), kard. Vingt-Trois (Francja).

Ponadto podczas konklawe złamano co najmniej 6 pieczęci na drzwiach pałacu apostolskiego:
1. Drzwi do prywatnej windy papieskiej od strony schodów kręconych
2. Szare drewniane drzwi prowadzące z pokoju św. Ambrożego do biur sekretariatu
3. Duże drewniane drzwi po wschodniej stronie pokoju św. Ambrożego
4. Drzwi prowadzące z sali Klementyńskiej do prywatnej biblioteki
5. Małe drzwi prowadzące z sali Klementyńskiej do korytarza za „czcigodną” windą
6. Drzwi do prywatnej windy papieskiej z dziedzińca Sykstusa V

Według “Universi Dominici Gregis” art. 81 – wybór Bergoglio jest absolutnie nieważny, a według Prawa Kanonicznego art. 171 §2 oraz art. 1329 i 1331 — wszyscy wplątani w ten zamach stanu na papiestwo – powinni być natychmiast ekskomunikowani i Bergoglio usunięty ze swego stanowiska.

Wszystkie jego dekrety i nominacje stają się automatycznie nieważne!

Materiały źródłowe:

Drobna uwaga admina: żaden artykuł na sieci, żadna najlepiej udokumentowana książka, nie są w oczach Kościoła dowodem. Nie do bloggerów ani nie do autorów opracowań należy zrzucanie papieża z tronu – choć ich dociekania mogą zapoczątkować pewne procesy w Kościele.
Admin

Komentarzy 31 do “Czy wybór Bergoglio na papieża jest ważny?”

 1. lopek said

  Co z tego, że nastąpiłoby usunięcie Bergoglio – skoro kardynałowie pozostaliby ci sami?

  Zostali by ekskomunikowani – admin

 2. lopek said

  „Zostali by ekskomunikowani – admin”
  Koniec cytatu.
  Z pewnością wyhodowano już ich zastępców.

 3. Walldek said

  Zastanawiam się:
  1) w jaki sposób autor dotarł do tych skandalicznych informacji,
  2) dlaczego ujrzały one światło dzienne po prawie dwóch latach po konklawe

 4. Lily said

  Kardynalowie,wiedzieli bordzo dobrze,kogo wybieraja…,mieli w tym cel…

 5. Ex said

  Nawet gdyby wybór był ważny, to ten człowiek jest apostatą i heretykiem, więc nie jest katolikiem i w ogóle nie miał prawa nie tylko kandydować, ale też być formalnie duchownym katolickim.

  Autorzy opracowań choćby chcieli to nie mają możliwość zrzucić kogokolwiek z tronu (chociaż w przypadku Bergolio to pewnie jest stary taboret), a ci którzy by mogli to zrobić tego nie robią. Kościół w swoim wymiarze instytucjonalnym nie ma już zdolności do samonaprawy nawet jeśli diagnoza jest postawiona prawidłowo.

 6. Ość said

  Coś dziwnego się dzieje z „szacunkiem” dla następnego posoborowca. Spotkałem się wiele razy z tym, że zamiast słowa „pier…lisz mówią ludzie „bergolisz”. Np. „…co ty tam bergolisz…”

  To to samo teraz znaczy ale jak ładnie brzmi 🙂 Czyli łacina uliczna zaczyna się wygładzać.

 7. NyndrO said

  Panie Ość,czy publikuje pan na Wolnej-Polsce?Jeśli oczywiście odpowiedź nie jest kłopotliwa.

 8. Ość said

  Panie NyndrO, shalom.

  A może jeszcze podać tu Panu adres i telefon, no i rozmiar stanika swojej niesalci?

  W Wolnej Polsce nie publikuję bo Polska moja kochana Ojczyzna jest pod żydochazarską okupacją. Nie jestem shalomy :-).

  „Polsko. Zguba twoja w Watykanie”. Tak oto powiedział masonistyczny Myckewicz.

 9. NyndrO said

  Dobra,dobra.Nie chodzi o to. (Ale rozumiem Pana) Po prostu wczoraj,czy przedwczoraj zadałem pytanie,na które nie dostałem odpowiedzi.Chodziło o artykuł: http://wolna-polska.pl/wiadomosci/programowanie-poslusznego-spoleczenstwa-2014-12 * Moja odpowiedź brzmiała : „Przy Putlerze musieliby spadać i dawać łapiące za serce wywiady w BBC.Boże daj nam Putlera.” * Potem,to się tak potoczyło: Wolna Polska Wiadomości Niedobrze mi od tej obscenicznej i propagandowej putinologii. Po to podaję link do materiałów rosyjskich abyś łaskawie rzucił na nie okiem i zobaczył, że nie wszystkie rosyjskie źródła i nie wszyscy publicyści w Rosji mają dobre zdanie o putlerze i jego kremlowskiej chazarskiej mafii.
  Lubię to! · 14 grudnia o 19:34
  Mahakala Nyndro Wiem,że się niedobrze robi.Dodam jeszcze,że bardzo szanuję Gajowego Maruchę i publikującą tam „ruską” agenturę.
  Lubię to! · Wczoraj o 12:36 * A moje pytanie na koniec brzmiało,co sądzicie o Orbanie. I nie dostałem odpowiedzi. *Rozumiem pańskie wątpliwości a propos mnie.

 10. NyndrO said

  …a pamiętam,że kiedyś na Wolnej-Polsce (nie napisałem „w Wolnej”) pisał gość,podpisujący się „Ość”.

 11. Dziad Wernyhora said

  Jest opinia, że papież jest tak naprawdę obierany przez lud Rzymski. Co tam sobie kardynałowie uradzą to uradzą, ale papieżem zostaje ten gość, który pokazuje się na balkoniku (ktokolwiek by to nie był). Co więcej, jest on nieusuwalny.

 12. Ex said

  „Nie znam innego Jezusa, jak z naszej tradycji katolickiej, i nie wyrzeknę się jasnego porządku Ojców, Soborów i Papieży, oraz wszystkich wielkich ludzi współczesnej elity, dla zaufania pismom czterech ciemnych Żydów.”
  http://pl.wikiquote.org/wiki/Charles_Maurras

 13. Boydar said

  @ Pan Walldek

  Nie „dotarł”, tylko dostał mailem. Tak ma być, stal się w ogniu hartuje. Niech się Pan na chwilę postawi po jasnej stronie mocy ze wszystkimi manipuladłami pod ręką; jak by Pan chciał odsiać skutecznie to całe tałatajstwo ? Jest czas siewu, jest i czas zbiorów, wszystko ma swoją porę. Problem jest tylko taki, żeby przeżyć do jutra, i tak codziennie.

 14. Anteas said

  Po pierwsze trzeba zauwarzyć że Bergoglio nie jest żadnym papieżem ani nawet Katolikiem, lecz heretykiem.

  Natomiast sprawa uchybień przy konklawe pokazuje jasno że posoborowie w całości i bez żadnych zastrzeżeń akceptujące wszystkie postanowienia tzw soboru watykańskiego 2 oraz nauczanie posoborowych „papieży” ze wskazaniem na przenajświętszego, który na pomnik prawie w każdej parafii, de facto ma głęboko w zadku wszystkie konstytucje „soborowe” i encykliki (oraz wszystkie inne wypociny) posoborowych „papieży”.

 15. Birton said

  1. czy JP2 zachęcając do obalenia socjalizmu zdawał sobie sprawę z konsekwencji takich jak faktyczny, następczy brak transformacji ?
  2. czy JP2 zachęcając do obalenia socjalizmu zdawał sobie sprawę z konsekwencji takich jak wyprzedaż za bezcen Polskiego majątku narodowego wcale nie w polskie ręce?
  3. czy JP2 zachęcając do obalenia socjalizmu zdawał sobie sprawę z konsekwencji takich jak przejęcie przez obcych kontroli nad środkami produkcji?
  4. czy JP2 zachęcając do obalenia socjalizmu zdawał sobie sprawę z konsekwencji takich jak przejęcie przez obcych kontroli nad mediami?
  5. czy JP2 zachęcając do obalenia socjalizmu zdawał sobie sprawę z konsekwencji takich jak przejęcie przez obcych rządu dusz nad Polakami?
  6. czy JP2 zachęcając do obalenia socjalizmu w obliczu znanych nam obecnie konsekwencji tej zmiany zdawał sobie cały czas sprawę z tego co robi?
  7. czy JP2 zachęcając do obalenia socjalizmu w obliczu znanych nam obecnie konsekwencji tej zmiany działał tak. bo był zbyt stary lub chory na poprawne rozeznanie fatalnych niebezpieczeństw dla Polski?
  8. czy JP2 zachęcając do obalenia socjalizmu w obliczu znanych nam obecnie konsekwencji tej zmiany działał tak, bo miał złych, głupich lub sprzysiężonych doradców?
  9. czy JP2 zachęcając do obalenia socjalizmu w obliczu znanych nam obecnie konsekwencji tej zmiany był z kimś w zmowie?
  10. czy JP2 zachęcając do obalenia socjalizmu w obliczu znanych nam obecnie konsekwencji tej zmiany komuś zaufał i został zdradzony lub zwiedziony obietnicami?
  11. jak nazywają się ci, którzy są OBCY i którzy……………………. ?

  Trudno uwierzyć, aby człowiek o tej wiedzy, doświadczeniu, kontaktach, przeszłości, doradcach, będąc synem Polskiej ziemi działał tak jak działał z pełną świadomością, że Polska zostanie rozprzedana i to wcale nie w ręce Polaków, będzie sterowana przez OBCYCH i to wcale nie w myśl Polskiej racji stanu.

 16. Mordka Rosenzweig said

  Ja pan Mordka pszeczytal ten artykul i tak sobie mysli sze Polaki to sa bardzo naiwne i sie budza zawsze za puzno.

  Tutaj sa bardzo obuszone i muwia sze pan Franek to nie papiesz bo konklawe bylo nielagalne.

  Ja pan Mordka zatem zapytuje dlaczego jest huzia tylko na Juzia co jest pan Franek?

  A zatem co o pan Angelo Giuseppe Roncalli, pan Giovanni Battista Enrico Montini, pan Lolek i pan Benio?

  Pszeciesz te wszystkie konklawe mialy pszebieg na goraco konsultowany z B’nai B’rith.

  Pan dziennikasz Scortesco, ktury to opublikowal zaraz potem sie sam podpalil w luzku podczas snu.

  Scortesco: “In the case of John XXIII (1958) and of Paul VI (1963), there were communications with the outside.  It was thus known that there were several ballots in the first conclave [1958] which resulted in the election of Cardinal Tedeschini and in the second [1963], Cardinal Siri.” (Excerpt from the French Newsletter, Introibo, No. 61, July-August-September, 1988, Association Noel Pinot, Angers, France, p. 3.)

  Scortesco obtained this shocking information from members of the Noble Guard.  The letter was published in Introibo. And Scortesco was found burned alive in his bed shortly after the publication of this letter.  So Scortesco, prior to being knocked off, revealed that Cardinal Tedeschini, not Antipope John XXIII, was actually elected first in 1958.  And Cardinal Siri, not Antipope Paul VI, was elected first in 1963.

  In the letter quoted above, Scortesco also mentioned communication with the “outside.”  His later writings indicate that this communication involved the B’nai Brith (Jewish Freemasonry).

 17. Boydar said

  No przecież mówiłem, że w ogniu.

 18. Rokitnik said

  Nie wiem dlaczego jest to tak ważne dla Gajowiczow? Wpis p.Mordki p o r a ż a tylko tych co mają uszy a nie słyszą i mają oczy a nie widzą!?
  Generalnie powtórze swoje słowa sprzed paryu tygodni, gdy był omawiany podobny NEWS.. ” Chrzescijaństwo obejdzie się bez watykanu, bez Budynków sakralnych ( Kościoły, plebanie, swietlice etc.), Obejdzie sie nawet bez zakonów, monastyrów, cerkwi czy zgromadzeń? Przede wszystkim obejdzie się bez a d m i n i s t r a c ji !!
  Nie obejdzie się bez BOGA, EUCHARYSTII, KSIĘŻY,/ ktorzy JĄ z należna czcią będą konsekrowali / oraz WIERNYCH / i wcale nie muszą to być Miliony ?/
  Jałko żywo, w czasach gdy nasz Chrystus chodził po ziemi, nikt nie słyszał z ust Nauczyciela o zamiarze powołania Państwa Kościelnego? PIOTR miał byc OPOKĄ ale ów Kościół z DUCHA a nie MATERII miał STANĄĆ ? To w tym zrozumieniu Chrystus mawiał, że Jego Kościół nigdy nie zginie!
  Tymczasem poprzez wieki nastąpiło przekręcenie i d e i i, by bardziej po LUDZKU zbudować ów Kościól widzialny?. Oczywiście ze wszystkimi jego WADAMI i skutkami, wynikłymi z UTRZYMANIA machiny w ruchu interesów doczesnych ( taca, płatne omodlania, usługi, świętopietrze itd)?
  Konkludując więc powiadam – czy Borgollio jest czy nie jest legalny Papa, nie ma dla mnie znaczenia albowiem mój Kościół, jest we mnie więc nie potrzebuję tego faceta do osobistego zbawienia…

  Jest to p.podobnie mój ostatni wpis na Gajowce?
  Za te lata duchowego uczestnictwa z wami, za przeciekawe materiały do których mogłem sie czasem ustosunkować, za naprawdę POLSKĄ i Patriotyczną atmosferę, dziękuję przede wszystkim Panu Marusze i… oczywiście piszącym tutaj uczestnikom.!
  Okazuje się,że UCZYĆ się można całe życie i nigdy nie będzie temu końca?

  Zostańcie z Bogiem.!!! A nadchodzące kolejne Boże Narodzenie i Nowy Rok niech będą dla WAS przyczynkiem wzajemnego zrozumienia naszej Słowiańskiej duszy, byśmy pojmowali GDZIE w końcu jesteśmy i… DOKĄD zmierzamy?

  Krzysztof P

 19. Toni said

  Jak ktoś wyżej już skomentował: posoborowie w Stolicy Apostolskiej nie ma mocy samooczyszczania. Ewolucja posoborowia ma doprowadzić do całkowitego zniszczenia tych resztek wiary katolickiej, jakie na świecie jeszcze pozostały.

  Jeśli Kościół to mistyczne ciało Jezusa Chrystusa, to musi ono przejść na ziemi tę samą drogę, co przeszedł Jezus, żyjąc pośród śmiertelników w fizycznym ciele.

  Jezus, będąc na Ziemi w fizycznym ciele, został odrzucony przez ówczesną hierarchię przywódców religijnych ludu starego przymierza. W naszych czasach Jezus, obecny w swym mistycznym ciele, zostanie odrzucony przez obecną hieratchię przywódców religijnych ludu nowego przymierza, czyli przez biskupów i kardynałów…

  Bracia masońscy w szkarłatach i purpurach, infiltrujący od lat Kościół, już się o to postarają, by Jezus Chrystus został odrzucony przez przywódców religinych obecnego KK, jak Jezus Chrystus został odrzucony przez współczesnych mu przywódców… Apokalipsa musi się wypełnić.

  Bergoglio i jego „wybór” to element tej gry. Bądźmy czujni i bacznie obserwujmy ewolucję posoborowia do destrukcji. Ewolucja ta niedługo przyśpieszy. Przejawem tego przyspieszenia będzie nie tylko dopieszczenie grzechu, zwłaszcza grzechu sodomii i rozwiązłości, ale przede wszystkim nowy mszał i ostateczne wypaczenie liturgii mszy świętej.

 20. Mordka Rosenzweig said

  re 19

  Szanowny pan Toni, pan napisal bardzo dusza bzdura:

  „Jezus, będąc na Ziemi w fizycznym ciele, został odrzucony przez ówczesną hierarchię przywódców religijnych ludu starego przymierza.”

  Uwczesna hierarchia pszywudcuw religijnych (farazeuszy) nie miala nic wspulnego ze Stary Testament, albo Stare Przymierze czy Narud Wybrany.

  Uwczesna hierarchia wyznawala judaizm tak jak obecny kosciul Judeo-Katolicki, religie ktura nie miala i nie ma, nic wspulnego ze Stary albo Nowy Testament.

  Jewish Encyclopedia potwierdza to i muwi, sze judaizm pochodzi bezposrednio od farazeuszy, a talmud jest jej najwaszniejszym skladnikiem.

  Jezus Chrystus w swoim czasie nazwal farazeuszy dziecmi szatana, kturymi oni byli.

  Jezus Chrystus powiedzial do nich: „Jesli byscie uwierzyli co powiedzial Mojzesz, to byscie uwierzyli w to co ja mowie.” – John 5:46

 21. Boydar said

  Panie Mordka Najuszanowniejszy, jak Pan będziesz tak dalej sypał swoich, to nawet i Pan Baron może mieć za krótkie ręce, żeby Panu pomóc w razie czego.

 22. Mordka Rosenzweig said

  re 21

  Najuszanowniejszy pan Boydar,

  Ja pan Mordka bardzo dziekuje szanowny pan za ta dobra rada i obiecuje sze jusz nie bedzie.

  Pszy ta okazja ja pan Mordka zyczy szanowny pan, pan Gajowy i wszystkie czlowieki na tym forum bardzo Wesole Swieta Bozego Narodzenia.

  Pan Mordka tesz zyczy wszystkie czlowieki aby Swiety Mikolaj albo Dziadek Mroz pszyniusl duszo ladne zabawki.

  Pan Mordka zalacza taka dziwna piosenka „Ojcze Nasz”.

  El Padrenuestro por los fallecidos en la tragedia de Galicia y todos sus familiares y amigos.

  http://gloria.tv/?media=479543&language=3SsSaAhCEfb

 23. Filo said

  20
  Mordka Rosenzweig
  Zydzi jako pokolenie kainowe nie mogli usluchac Mojzesza bo woleli tancowac wokol zlotego cielca.
  I mieli bardzo powazne powody zeby Mojzesza nie wpuscic do Ziemi Obiecanej.
  A te tablice to i tak byly za ciezkie i w czasie pochodu do Ziemi Obiecanej bylyby niepotrzebnym balastem (sumienia) bo zydzi musieli dzwigac wiele dobra ktorego nakradli w Egipcie. Dlatego musieli dac dyla z Egiptu bo ich wredny faraon gonil z cala armia.
  Takie czarne memento jak 10 Przykazan bylo za ciezkie na zydowskie sumienie w podbijaniu kwitnacych miast Ziemi Obiecanej..

  Exodus 12:
  35
  Tedy synowie Izraelscy uczynili wedlug rozkazania Mojzeszowegoi wypozyczyli u Egipcjan naczynia srebrnego i zlotego i szat.
  36
  A Pan dal laske ludowi izraela w oczach Egipcjan ze im pozyczali; i zlupili Egipt. ( i musieli uciekac)
  38
  Ale i ludu pospolitego wiele szlo z nimi, i owiec, i bydla , dobytek bardzo wielki

  (tak to biedni niewolnicy uciekali przed okrutnym faraonem z ziemi egipskiej, z domu niewoli)

 24. Ad.8 Ość
  Krzyż twym papieżem jest — twa zguba w Rzymie!
  Juliusz Słowacki

 25. przemądrzałe bydlę said

  Słowacki był masonem.

  Skąd Pan to wie? Słowacki był katolikiem – admin

 26. przemądrzałe bydlę said

  „Jeszcze większe problemy w drodze na Wawel miał Juliusz Słowacki.

  W tym wypadku mocno oponował Kościół. Biskup krakowski Jan Puzyna uważał, że poeta był bezbożnikiem, a jego „Kordian” – antypapieskim manifestem. Ale opinia narodowa w tym wypadku przyznawała Słowackiemu rację w konflikcie z Kościołem. W Krakowie były liczne manifestacje popierające wieszcza, a przeciwnicy księcia Puzyny wybili nawet okna na słynnej Franciszkańskiej 3 – w jego siedzibie. Studenci i gimnazjaliści głośno krzyczeli: „Słowacki na Wawel”. Wygrali. Słowacki dotarł do sanktuarium narodowego w 1927 r.

  Ostatecznie pomogło wsparcie Marszałka Piłsudskiego.

  Wieszcz miał być znakiem rodzącej się nowej Polski…”

  http://www.rp.pl/artykul/461867.html?p=2

  Czyli po przewrocie majowym, gdy władzę nad Polską przejęła masoneria (gdy z godła zniknęła zamknięta korona zwieńczona krzyżem, a pojawiły się w nim 2 pentagramy na skrzydłach) ich brat po fartuszku trafił na Wawel.

 27. NICK said

  Panie Krzysztofie P (18).

  Niech Nas Bóg prowadzi !
  Co miałoby nie być… .

 28. Walldek said

  Szanowny Pan Boydar
  Ależ tak Panie Boydarze. Alchemiczna zamiana Namiestnika na gubernatora ma swoją „rozpiskę”, swoje ‚etapy mądrości’ i ‚kamienie milowe’.
  Jednym z takich etapów była aplikacja pewnego aktora w Teatrze Rapsodycznym,
  który robił później syntezę fenomenologii z tomizmem z której wyszła … gnoza, co otworzyło mu drogę ad astra. Pan to wszystko wie.
  pzdr

 29. Boydar said

  Panie Walldku

  Wszystkiego to jeszcze nie, ale powoli, powoli zaczynam ogarniać tą kuwetę.

 30. Zdziwiony said

  @ 26. Przemądrzałe Bydlę z pochówkim Słowackiego na Wawelu było tak:

  Wielekroć zarzucano ś. p. kardynałowi jego stanowisko co do sprowadzenia zwłok Słowackiego na Wawel. Niżej podpisany zna tę sprawę, gdyż w latach dziewięćsetnych był prezesem krakowskiej Czytelni akademickiej, której wówczas dawny Komitet obywatelski akcję tę przekazał, a w tym celu zawiązała się w Czytelni osobna sekcja. Na prośbę Czytelni udał się wtedy do kard. Puzyny jeden z najwpływowszych profesorów, lecz kardynał wyraził pogląd, że krypta katedry nie powinna się przekształcać w ogólny panteon, lecz zachować charakter królewski i biskupi, z naturalnym wyjątkiem dla Kościuszki i Mickiewicza. Chociaż Słowacki jest może pierwszym z geniuszów poetyckich, – pisze K. Bartoszewicz – „nie było w dziejach jego filarectwa, więzienia, wygnania, olbrzymiego wpływu na sprawy i działalność emigracji, nie było formowania legionu we Włoszech, nie umarł w służbie narodowej nad Bosforem. Jeżeli obok Mickiewicza spocząłby Słowacki, dlaczego i nie Krasiński, Matejko, Grottger, Chopin…” – a później coraz więcej. Zdanie Kardynała, lubo prawdopodobnie odmienne od większości społeczeństwa, wcale nie jest odosobnione, ani nawet skrajne. Właśnie bowiem w tych samych latach Czytelnia akademicka rozpisała publiczną ankietę (częściowo zebraną w wydanej wówczas jednodniówce p. t. „Słowackiemu”). Trudno chyba odsądzać od patriotyzmu i kultury np. znanego dramaturga Kisielewskiego, albo rozgłośnego filozofa, zasłużonego koło wychowania narodowego, Lutosławskiego, albo sędziwego pułkownika z r. 1863, Miłkowskiego (T. T. Jeża), a oni oświadczyli się wręcz przeciw grzebaniu prochów Słowackiego w niewolnej ojczyźnie, wypowiadając się raczej za rozpowszechnianiem jego dzieł. Inni doradzali sprowadzić do rodzinnego, sielskiego Krzemieńca w myśl marzeń poety, inni do Warszawy, aby i ta stolica posiadała tak czcigodne szczątki. Przeważnie żądano Wawelu, lecz wielu przyjęło opinię Kardynała spokojnie i rozwijało inne pomysły: aby pochować Słowackiego na szczycie, w grocie lub na wysepce tatrzańskiej, powstała idea kopca w szczerym polu, plan budowy mauzoleum w akademickim kościele św. Anny, skoro młodzież akademicka spełnić miała dzieło sprowadzenia. Różne więc powstawały zamiary. Zresztą rozstrzygnięcie nie zależało przecież od Kardynała: po rozbiorach Polski podziemia wawelskie uważane są za grobowce dynastyczne, zarządzane przez Koronę austriacką. Na umieszczenie tam zwłok trzeba zezwolenia dworskiego. Przy sprowadzeniu zwłok Mickiewicza, gdy wskutek uchwały Sejmu marszałek hr. Badeni i namiestnik ks. Sanguszko prosili o to cesarza, pokazano im „Księgi Narodu Polskiego”, w których nasz wieszcz potępia Marię Teresę. Dopiero z trudem uzyskano pozwolenie. A nawet na pochowanie samego Kardynała Puzyny, odnowiciela i gospodarza katedry, musiano czekać na oddzielne pozwolenie rządowe. Tymczasem grupy warchołów urządzały Kardynałowi uliczne demonstracje, komers młodzieży uniwersyteckiej uchwalił go nie wpuszczać na uroczystości uniwersyteckie (tego najczulszego Przyjaciela młodzieży i następcę staropolskich kanclerzy uniwersytetu, a stałego Gościa na jego wszystkich obchodach!), ba, wnoszono zażalenia do Rzymu, aż Stolica Piotrowa z upokorzeniem Kardynała sprawę tę badała, oczywiście nie znalazłszy w tym żadnej jego winy.

  Dr. Kazimierz Lubecki.
  „Ateneum Kapłańskie” Rok 3. (1911 r.), Tom 6

 31. Ex said

  To jest Chrześcijaństwo

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: