Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  If o Magyar Nemzet: Rosjanie ostrze…
  Yagiel o Wolne tematy (59 – …
  corintians o Kim jest człowiek niezaszczepi…
  niepostepowyoszolom o Wybór należy do Polski
  corintians o Pogarsza się sytuacja na rynku…
  niepostepowyoszolom o Kim jest człowiek niezaszczepi…
  Jack Ravenno o Prof. Bogusław Paź: Prezenty m…
  Jack Ravenno o Kim jest człowiek niezaszczepi…
  Olo o Pogarsza się sytuacja na rynku…
  UZA o Wybór należy do Polski
  Zenon_K o Kto rządzi światem?
  niepostepowyoszolom o Endlösung dla nieszczepionych”…
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  Krzysztof M o O szkodliwości demokracji…
  kontra o Wolne tematy (59 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 617 obserwujących.

„Ida” pełna antysemickich stereotypów? Krytyka najnowszego filmu Pawlikowskiego

Posted by Marucha w dniu 2014-12-18 (Czwartek)

Kadr z filmu „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Tytułową bohaterkę zagrała Agata Trzebuchowska.

„Ida” przedstawia bohaterkę według prostej zasady – co Polacy chcieliby myśleć o Żydówce, budującej powojenny socjalizm? Że to k*rwa i alkoholiczka – oburza się Helena Datner z Żydowskiego Instytutu Historycznego. Mimo to historia o poszukiwaniu utraconej tożsamości, rozgrywająca się w PRL-owskich dekoracjach zbiera najlepsze recenzje krytyków.

„Ida” to najnowszy obraz pracującego w Wielkiej Brytanii polskiego reżysera, Pawła Pawlikowskiego – w tym roku został okrzyknięty najlepszym filmem na festiwalach w Warszawie, Gdyni i Londynie. Według Agtnieszki Graff „zachwycanie się Idą stało się w ostatnich tygodniach ulubionym zajęciem polskiej i nie tylko polskiej krytyki filmowej”. Przychylne teksty napisali między innymi Tadeusz Sobolewski z „Gazety Wyborczej” i Barbara Hollender z „Rzeczpospolitej”.

„Ida” to oniryczna opowieść o bardzo młodej nowicjuszce – Annie (w tej roli debiutantka, Agata Trzebuchowska), która kilka dni przed złożeniem ślubów wieczystych zostaje nakłoniona przez przełożoną do wizyty u swojej ciotki – zimnej, stalinowskiej prawniczki Wandy Gruz (Agata Kulesza) – jej jedynej żyjącej krewnej. Podczas krótkiego spotkania Anna dowiaduje się, że jest Żydówką, urodzoną we wsi Piaski pod Łomżą – córką Róży i Haima Lebensteinów, a w rzeczywistości ma na imię Ida. Po dość dramatycznej konfrontacji z bezduszną, pozbawioną uczuć krewną nowicjuszka postanawia wrócić do zakonu – ciotka odnajduje ją jednak na dworcu autobusowym i oferuje pomoc w odnalezieniu dopiero co zasygnalizowanej tożsamości.

Nostalgiczna, bardzo zmysłowa historia o celebracji katolickiej duchowości staje się nagle dramatycznym filmem drogi, w którym poszczególne elementy scenerii szarej rzeczywistości realnego socjalizmu – wszechobecna ideologizacja, wódka, dansingi oraz obskurne, przydrożne zajazdy – stają się znaczącym motywem przewodnim, który zdaje się tłumić polityczne sedno obrazu. A jest nim udział Polaków w Holocauście i rodzimy antysemityzm, zawłaszczanie mienia żydowskiego podczas Drugiej Wojny Światowej i udział Żydów w formowaniu nowych struktur politycznych po 1945 roku.

Piękne, ale czy prawdziwe?

„Ida” z pewnością jest filmem niezwykle plastycznym, estetycznie nawiązującym do „Rewersu” Borysa Lankosza – nie tylko ze względu na czarno – białe zdjęcia, lecz również dzięki oddaniu historycznego już klimatu epoki stalinowskiej, czy wczesnych lat 60. Film został zrealizowany w taki sposób, by stylistycznie odnieść się do atmosfery polskiego kina z lat 50. i 60. czy francuskiej Nowej Fali – nawiązania do „Niewinnych czarodziei” Wajdy czy „400 batów” Truffauta są tu szczególnie widoczne. Z pewnością formalna strona filmu zachwyca polskich widzów i jury festiwali filmowych. Ale tematyka?

W jednym z wywiadów Paweł Pawlikowski powiedział, że w filmach próbuje „stworzyć postacie, które go wzruszają – są nieprzeciętne, mają problemy z historią, z rzeczywistością, są napiętnowane nostalgią za innym światem, za miłością, wiarą”. Uwikłanie bohaterów – a właściwie bohaterek – tego filmu w historię jest głównym punktem zapalnym dzielącym krytykę. Według większości oceniających, film podejmuje „trudny temat skomplikowanych relacji polsko-żydowskich”, co stanowi „ważny głos w dyskusji”. Pojawiają się również opinie, że robi to w sposób sztampowy i powielający stereotypy.

Komunistyczna k*rwa

Według Heleny Datner z Żydowskiego Instytutu Historycznego „Ida” to film bardzo przeciętny, w którym postaci charakterologicznie przypominają marionetki z kukiełkowych spektakli – są przedstawiane bardzo schematycznie, a główna bohaterka nie ma żadnego życia wewnętrznego. – Produkcja Pawlikowskiego od strony przekazu jest po prostu kiepska – sylwetki obydwu bohaterek są ukształtowane na zasadzie stereotypów: żydowskiej, komunistycznej k*rwy, której „przydarzył się” Holocaust i dziewicy, „zmywającej” swoje niekatolickie pochodzenie w klasztorze – mówi nam Datner.

– To przedstawienie bohaterek według prostej zasady – co Polacy chcieliby myśleć o Żydówce, budującej powojenny socjalizm: k*rwa, alkoholiczka, która od dwudziestu lat nie miała kontaktu ze swoją własną siostrzenicą. Pierwowzorem „krwawej Wandy” z Idy była przecież znienawidzona przez polską opinię publiczną prokurator Helena Wolińska, komunistka z przekonania i Żydówka z pochodzenia, oskarżona po 1989 roku za „zbrodnie komunistyczne”! – tłumaczy.

Datner dodaje, że przekaz filmu jest po prostu szkodliwy: doskonale pasuje do obiegowych wyobrażeń na temat Żydów, ale to filmowe „science fiction” – krytyka może zachwycać się tym filmem, bo przecież pojawia się postać „złego Polaka”, który odkrywa „brutalną prawdę” – nie zmienia to faktu, że całość polega na refleksji o tzw. sensie życia, a jego polityczna podstawa jest tylko dekoracją z papier mâché. Podobne zdanie na ten temat ma również Agnieszka Graff, według której „Ida” to „powtórka z najgorszych antysemickich klisz oraz nieudolna próba chrystianizowania Zagłady”.

W wielu recenzjach „Idę” łączy się z brutalnym „Pokłosiem” Pasikowskiego, które z kolei oburzało swoim dosłownym, bezpośrednim, bardzo bolesnym przekazem. Jedak „Ida” zachwyca część krytyków i widzów. Być może Polacy są gotowi jedynie na oniryczną, metaforyczną opowieść o nawróconej Żydówce?

Zofia Rojek
http://natemat.pl

Komentarzy 9 do “„Ida” pełna antysemickich stereotypów? Krytyka najnowszego filmu Pawlikowskiego”

 1. 166 bojkot TVN said

  Ostatnie zdanie tego tekstu mogła napisać tylko Żydówka, której się mocno pomieszało w głowie od swojego żydostwa.
  Polacy bowiem od lat dobrze wiedzą jaką rolę spełnili Żydzi w ich historii i pełnią. I są gotowi jak zawsze poradzić sobie ze zdrajcami, oszustami i zbrodniarzami.

 2. Sarmata said

  I prawdziwy ksiądz i prawdziwy profesor. Kilka zdań i wszystko jasne. Argument z sąsiadami poraził wprost.
  Człowiek niby wszystko widzi, patrzy i nie rozumie aż posłucha mądrego księdza.
  Bardzo dziękuję ks. profesorowi za to wyjaśnienie..

  http://www.gloria.tv/media/Usc8c3NZqFb

 3. NICK said

  Dzięki Sarmato (2).

 4. maurycy said

  Oni wypowiedzil Polakom bezpardonowa wojne ! Polak to cham ,pijak, bandyta, morderca sklonny do kazdego lajdactwa ! Tak bedzie zawsze dopuki oni beda rzadzic ! Oni sa przeciez rasa nadludzi ! PolAcy to bydlo ktore nalezy lzyc zohydzac i plUgawic ! Ten bandycki film tylko wpisuje sie w caly ciag zwyrodnialych i plugawych dranstw i swinstw w stosunku do Polakow ! Tylko odsuniecie od wladzy zwyrodnialcow moze zmienic sytuacje Absolutnie zadne rozmowy i perswazje nic a nic nie pomoga ! Oni sa calkowicie niereformowali ! Tylko idiota ograniczony umyskowo moze im uwiezyc !

 5. Sarmata said

  Cyt. z Internetu

  Dziś w telawizji ‚polskiej’ ukazał się korespondent zagraniczny, który mówił po polsku – co dziwne, bez szmoncesowego zacięcia. Opowiadał o zestrzeleniu malezyjskiego samolotu nad U-krainą. Cały komentarz był nadawany z ‚Majdanu’ – czy jak ten żydowski mendel się tam nazywa. Od cholery tam ( i wszędzie na banderowskiej U-krainie ) banderowskich flag, ale to jeszcze nic.

  Fakt, że media nie mówią ani słowa o banderyźmie nowoczesnym i jego prowodyrach, inicjatorach, stawiając zasłonę milczenia nad kultem Adolfa Hitlera – bo tak po prostu trzeba nazwać kundli, wielbiących zbrodniarzy z czasów Drugiej Wojny Światowej. Nic, cisza…Ten fakt jest wymowny. No i ten korespondent bez hebrajskiego akcentu ( nie wiem o czym mówił, gdyż od dawna nie słucham, wiem, że media zawsze kłamią i pod-judzają ), mówi sobie, mówi…a za jego plecami widnieje wielki napis: ‚Sława Ukrainie. Hierojam Sława’ – czy jak tam te psy zbrodnicze na siebie szczekają. Takoż w tym względzie już nie padło żadne słowo komenatrza. Niech głupie ‚Polaczki’ patrzą nie widząc – jak na obrazie ‚Ślepcy’ Bruegla.

  Patrzą na jawny kult obrzydliwych bandytów, nienawistników nieludzkich i nie widzą, nie wiedzą na co patrzą!
  Zbrodniarze i banderowskie demony, z tym samym hasełkiem na plugawych ryjach, mordowały Polaków na Wołyniu, teraz zaś, to samo czynią z pod-judzenia na wschodzie U-krainy. Tylko że media nie piszą, nie mówią o tym nic. Nie słychać też w ogóle hebrajskiego akcentu – choć taka ‚racja stanu’ jest jedyną obowiązującą w mainstreamie.
  Śmieszne to wszystko, ale i straszne, gdyż poziom amoralności, hipokryzji i skrajnej pogardy dla godności i życia ludzkiego, osiągnął już stan iście piekielny. Mówię więc ze smutkiem, ale muszę powiedzieć:

  Za ten stan rozszalałej nienawiści na całym świecie i za skraj ostatniej wojny, na jakim się znajdujemy, odpowiedzialni są Żydzi!
  Nie użyję poprawnościowych zniekształceń, eufemizmów, nowomowy. Nie powiem że ‚syjonistyczni prowokatorzy’ czy ‚międzynarodowa finansjera’. Nie ma to sensu, bo wszyscy i tak wiemy, kto pod tymi hasłami się kryje.
  USA – pod tym ‚hasłem’, kryje się ten sam, znany od tysiącleci z pogardy, zbrodni, szachrajstwa i nienawiści, faryzejski klezmer szatana.

  Nie ma najmniejszych podstaw, by zwykłe i widoczne od razu wnioski, nazywać jakimś ‚antysemityzmem’, czy ‚faszyzmem’…A jeśli tak, to wypowiem kolejny wniosek: Prawda jest antysemicka!
  Prawda, mówienie Prawdy. Wolność słowa i Wolność w ogóle – są antysemityzmem.

  W takim razie, cała podstawa moralna zachodniej cywilizacji ( czyli moralność chrześcijańska! ) jest antysemityzmem!
  Tak więc, skoro ‚kręgi wpływowe’ nazywają antysemityzmem każdy przejaw chrześcijańskiej moralności, dopuszczając do głosu jedynie wiernopoddańcze i niewolnicze wielbienie talmudyzmu ( czyli kultu zła, pogardy ), to ja jestem zdecydowanym antysemitą i swego antysemityzmu bronić będę do końca. Życie za Niego oddam, jeśli będzie trzeba!

  Za Niego – bo to, co Żydzi z nienawiścią nazywają ‚antysemityzmem’, to jest…To Jest po prostu Jezus Chrystus!
  Oni Jego najbardziej nienawidzą, a ta nienawiść ma natężenie porównywalne jedynie do nienawiści samego diabła.
  Dziś robią ze słów więzienie, zmuszając ludzi terrorem obyczajowo medialnym, do uległości. Światem rządzi kłamstwo i pogarda!
  Czy to daje komuś co pomyślunku…? Czy przywodzi jakieś wnioski i poszerza odbiór tzw. współczesnego świata…?
  ( Te wielokropki, które piszę, one nie są dla durnych zjadaczy komentarzy na różnych portalach. Te wielokropki to jest chwila dla Ciebie Człowieku, byś się w samego siebie wsłuchał…Usłyszał Ten Głos, Który Mówi do Ciebie! )

  Wielki więc konflikt, który nadchodzi, jest efektem pierwotnej zdrady Hebrajczyków. To jest zapowiedziany i wiadomy od początku efekt kłamstwa założycielskiego – czyli tego, jakie Żydzi popełnili po Ukrzyżowaniu Chrystusa: Oni zapłacili rzymskim żołnierzom za kłamstwo, zaprzeczające Zmartwychwstaniu! Dziś płacą ‚amerykańskim żołnierzom’ – za kłamstwo i za mord.
  A właściwie, to tu nikt nikomu nie płaci, wszak USA to jest de facto drugi Izrael…tylko że durniom się o tym nie mówi, a sami durnie są w stanie zobaczyć jedynie pilota od telawizora i zgrzewkę piwa. Koło zamknięte… z opisaną w środku gwiazdą Dawida i pentagramem. O czym biedni ludzie też nie wiedzą.

  Teraz ‚międzynarodowa finansjera’ ( czyli Żydzi ) wywołuje Trzecią Wojnę Światową, która pewnie będzie już ostatnią – tylko że Żydzi nie wiedzą o Czymś! Oni nie wiedzą, iż ta wojna będzie ostatnia i że potem Nadejdzie Chrystus, nastąpi Paruzja!
  Co jeśli ma się stać za mojego życia…Bardzo bym chciał, by nastąpiło… Prawo i Sprawiedliwość. Boskie Prawo i Boska Sprawiedliwość!

  ‚Naród wybrany’ wybrał sam, ale też został wybrany – przez diabła. Smutek i współczucie…
  Czekam w Oblężonym Mieście – bez szans na wyrwanie się z Oblężenia…ale – paradoksalnie – pewnością Zwycięstwa!

  Optymista1930

 6. NICK said

  .

 7. bubek said

  Widuje sie z ludzmi prowadzacymi dzialalnosc gosodarcza.
  Wiekszosc jak im wspominam o mordowaniu ludzi w Oddesie robia cielece oczy.
  Disiaj spotkalem tylko dwoch Polakow wscieklych , dyskutujacych -co ten smiec POROSZENKO robi w Polsce i kto go wpOscil na teren NASZEGO KRAJU.
  Panowie maja okolo 65 lat.
  Generalnie jest dozo Polakow w srod mlodziezy zdajacej sobie prawde o zaklamanej histori narodu Polskiego.
  Jednak wiekszosc starszych i mlodszych >25-70<reaguje agresywnie na rRosjan.

  Zasiewam ziarno zainteresowania .

  Skotkow nie widze.

 8. NC said

  Czyli Datner sama stwierdza, że pierwowzorem „krwawej Wandy” z Idy była Helena Wolińska, komunistka z przekonania i Żydówka z pochodzenia, ale jest oburzona, że film o tym przypomina.

 9. Zdziwiony said

  W tym filmie nie pada słowo Żyd.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: