Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (39 – …
  Boydar o Wolne tematy (39 – …
  Yagiel o Wolne tematy (39 – …
  Yagiel o Wolne tematy (39 – …
  Liwiusz o Pod wieżami Włodzimierza
  Boydar o Wolne tematy (39 – …
  Boydar o Wolne tematy (39 – …
  revers o Wolne tematy (39 – …
  Krzysztof M o Wolne tematy (39 – …
  Greg o Wolne tematy (39 – …
  Lily o Wolne tematy (39 – …
  Zbigi o Zmierzch kolosa na glinianych…
  Lily o Wolne tematy (39 – …
  Boydar o Wolne tematy (39 – …
  Boydar o Zmierzch kolosa na glinianych…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

MWF na Ukrainie: panie premierze, gdzie podziały się pieniądze?

Posted by Marucha w dniu 2014-12-18 (Czwartek)

Czy te oczy mogą kłamać?

Unia Europejska i MFW chcą widzieć efekt reform na Ukrainie już za pół roku. Według europejskich polityków, chodzi nie tylko o sytuację w zakresie bezpieczeństwa, lecz również o gospodarkę kraju.

Równocześnie nowy gabinet ministrów w Kijowie opracował plan reform. Jak podkreślają eksperci, dokument w zasadzie stanowi skróconą wersję porozumienia koalicyjnego. Jednak nie zakłada on żadnych konkretnych posunięć mających wyprowadzać Ukrainę z kryzysu.

Plan ukraińskich reform zawiera zmiany, które mają objąć praktycznie wszystkie dziedziny życia w państwie – od polityki obronnej i socjalnej po fiskalną i zarządzanie własnością państwową.

Istniała nadzieja na to, że zostaną w nim uwzględnione kroki bardziej radykalne. W rezultacie dokument zawiera jedynie nierealne albo trudne do zrealizowania plany. Przy czym bez żadnego związku z tym, jakimi środkami da się osiągnąć wymienione cele, – podkreśla ekspert z Wyższej Szkoły Gospodarki Andriej Suzdalcew:

Zaskakuje całkowite oderwanie od realiów na Ukrainie. To, że w kraju toczy się wojna, że część gospodarki jest zniszczona, a część nie funkcjonuje, że produkt krajowy brutto spadł o 7-8 procent, a miliardy dolarów co miesiąc są wydawane na wspieranie hrywny – żaden z tych czynników nie jest brany pod uwagę. Ponadto skąd wziąć pieniądze na wdrażanie takich reform?

Większą część reform gabinet Arsenija Jaceniuka planuje w dziedzinie podatkowej. W pierwszym kwartale przyszłego roku zaplanowano zmniejszenie liczby podatków z 22 do 9 po wprowadzeniu zmian do Kodeksu Podatkowego. Z listy skreślone zostaną nieefektywne stawki, takie, jak podatek przeznaczany na rozwój hodowli winorośli. Jednakże w zachowanych pozycjach płatności uwzględniono zmiany, które mogą przekreślić efekty liberalizacji, – uważa profesor katedry finansów międzynarodowych Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych Walentin Katasonow:

Wszystkie te wysiłki może przekreślić fakt zmniejszenia wpływów podatkowych, zapewnianych zarówno przez osoby fizyczne, jak też prawne. Wystarczy zwrócić uwagę na to, co wskazują same władze Ukrainy – jest to spadek PKB szacowany na 7,5 procent. I to przy uwzględnieniu Noworosji, lecz faktycznie nie uczestniczy ona w procesie gospodarczym. W związku z podatkami należy zwrócić uwagę na paradoksalną sytuację na Ukrainie: z jednej strony, toczy się tam wojna domowa. Z drugiej – przynajmniej do jesieni liczne przedsiębiorstwa Donbasu w dalszym ciągu przelewały podatki do skarbu państwa Ukrainy. Obecnie Noworosja przestanie być źródłem wpływów podatkowych. Czyli wpływy podatkowe na Ukrainie szybko się kurczą.

Przed 1 października 2015 roku, zgodnie z projektem ustawy, ukraińscy podatnicy mają złożyć sprawozdania ze swoich zarobków – w tym także ze środków, zdobytych nielegalnie. Chociaż nie będzie raczej chętnych do przedstawienia źródeł dochodów, gdyż odpowiedzialności karnej nikt jeszcze nie unieważnił. W deklaracji można nie wskazywać źródeł dochodów, lecz po tym trzeba będzie ujawnić swoje źródła organom ochrony prawa.

Jeszcze jednym punktem planu jest prywatyzacja. Zgodnie z dokumentem, ze 1500 przedsiębiorstw już przed połową 2015 roku w rękach państwa ma pozostać zaledwie 300. Z jednej strony, przedsiębiorstwa w rękach prywatnych mają pracować bardziej skutecznie, a budżet otrzyma dodatkowe środki od ich sprzedaży. Jednak prywatyzacja nie zawsze zapewnia korzyści. Przedsiębiorstwa da się podzielić na dwie grupy. Pierwsza – to przedsiębiorstwa doprowadzone do stanu ruiny, z przestarzałym wyposażeniem. Jednakże druga grupa przedsiębiorstw, rokujących zyski, mogła być podzielona jeszcze przed Majdanem, a jako pierwsi w kolejce po nie mogą stać europejscy i amerykańscy inwestorzy, jak też spekulanci.

Ekipa Międzynarodowego Funduszu Walutowego oceniła wyniki pracy rządu Arsenija Jaceniuka i uznała je za niepocieszające. Ukraina nie wdrożyła mnóstwa reform, polecanych przez fundusz. Tym nie mniej, na razie Kijów potrafi znaleźć chętnych do podzielenia się z nim finansami. Na przykład, w najbliższych dniach podpisana ma być umowa kredytowa między Ukrainą a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na kwotę 200 milionów euro. Padło oświadczenie, że pieniądze mają zostać skierowane na odbudowę systemów zapewniających funkcjonowanie i infrastrukturę Donbasu.

Jednak sprawa polega na tym, że wszystkie najważniejsze systemy do zapewniania życia są uszkodzone w rejonach, znajdujących się dotychczas pod kontrolą ruchu oporu. Jak Kijów będzie je odbudowywać? W zasadzie do tego konieczne jest kontynuowanie działań zbrojnych w celu uwolnienia terytoriów, aby dopiero potem przystąpić do odbudowy infrastruktury. Czy oznacza to, że chodzi o kontynuowanie wojny?

Ponadto 200 milionów euro jest kwotą znikomo małą dla Donbasu, gdzie całe miasta leżą w gruzach.

Integracja Ukrainy z Europą już słono kosztowała Zachód. Zakusy urzędników w Kijowie są niepohamowane, ale nikt nie wie, gdzie znikają pieniądze. Nawet prezydent Czech Zeman oświadczył niedawno, że finansowe wspieranie Ukrainy jest wyrzucaniem pieniędzy na wiatr. Przecież już przelewano dla niej transze przeznaczone na częściowe spłacenie długów, na wdrażanie reform, na rozwój demokracji. Wszystkie te imponujące kwoty zniknęły bez śladu na ukraińskich stepach. Dlatego MFW w relacjach z Kijowem także pokazuje coraz większą oględność.

http://polish.ruvr.ru

Gdże sze podżały pieniądze? Proste: Putin je ukradł.
Admin

Komentarzy 35 do “MWF na Ukrainie: panie premierze, gdzie podziały się pieniądze?”

 1. Henry said

  Wojskowe tajne fabryki do produkcji broni w Doniecku w wrzesień 2014‏.
  Ukraincy moga sie uczyc od patriotow z Donecka organizacji i zarzadzania.
  Prosze popatrzec. Pod ostrzalami atryl. ciezkiej, samolotow, helikopter.piechoty patrioci w Donecku potrafia produkowac nawet swoje czolgi i amunicje i sprzedaja na export i robia business.
  Udziela kredytu dla zbankrutowanej Ukrainy.???
  Ciekawy jest ten swiat.

 2. Henry said

  Gdyby rzad na Ukrain. mial troszke dyplomacji i postepowal zgodnie miedzynarodowymi standarami demokracji wszystko bylo by OK. Nikt nie mowi w medjach o genezie i przyczynach tego konfliktu.
  Przyczyna jest prosta. Sprzedawczyki narodu podpisali na 50 lat umowy z hamer. Chevron z innymi jak Shel na nastepne 50 lat.
  Dobia ludobujstwo na ludnosci, aby wszystko wyczyscic i robic wiercenia. $$$ to sa te zasady demokracji pentagonczyk.

  Przegrali wszystko, jesli nie umieli znalezdz wsrod swoich ludzi ( 46 mil.) ministr. finansow, tylko musieli sprowadzic z hmeryk. to o czym tu mowa?
  Dlaczego wojna ? Ukraina juz sprzedana dla korporacji hameryk.‏
  prosze zobaczyc, to nie rosyjska propag. czytalem 2 m-ce temu rowniez w prasie niemieck.

  Jasna sprawa, a medja manipuluja i nie maja odwagi powiedziec prawde.
  Ropa i gas. Kapital i profit. Ciekawe ile zaplacili temu oligarchowi aby sie zgodzil na to i premierowi ??
  Moze ktos wie ??
  Biedny narod, a mnie za serce sciska, jak widze niewinne dzieci, matki i ojcowie gina i inni cierpja.
  Za co ?? za $$$$

 3. Karpin said

  Szanowni Państwo, w Rotterdamie w kanale portowym znaleziono butelkę po szampanie z Titanica. Była tam kartka z wiadomością…Titanic zatopił Putin.

 4. Henry said

  Donieck. DNR trofeum. 18/12/14

 5. Plausi said

  żeby nie było nieporozumień

  Wg autora artykułu „MWF” to „Unia Europejska i MFW „, o ile dobrze zrozumieliśmy definicję MWF, to UE i MFW są jedynie orgnami wykonawczymi MWF, lepiej opłacanymi parobkami.

  MWF potwierdza w ten sposób wzięcie mieszkańców z „krainy-U” w swe posiadanie. Niewiele im przy tym pomoże nacjonalistyczne słownictwo banderowskich bandytów z UON-UPA, Ukry są tam, gdzie tyko ekskrementy można znaleźć.

  „jednym punktem planu jest prywatyzacja”, o której też realistycznie pisze linkowany przez nas słownik, w tym świetle „budżet otrzyma dodatkowe środki od ich sprzedaży” określimy jako zwykłą pierdołę, za to tylko dla półgłówków.

 6. ALI BABA said

  ad 5 „jednym punktem planu jest prywatyzacja”,…” CZY SŁOWO PRYWATYZACJA NIE POCHODZI PRZYPADKIEM OD ŁACIŃSKIEGO privare, CZYLI RABUNEK /POZBAWIENIE..?!

  Dobrze Pan zauważył. Privare – pozbawić, zabrać, zrabować.
  Admin

 7. Filo said

  2
  Henry
  Transakcje sprzedazy Slawianska pod odwierty zalatwial niejaki pan Kwasniewski za co dostal melona. Polskie oligarchy siedza po uszy w lewych biznesach na Ukrainie. Dlatego tak popieraja te junte.
  Alisci przyszlo zle:
  Arabia Saudyjsa z amerykanskimi kumplami postanowila obnizyc ceny ropu (Kiedys im to ladnie wyszlo z Iranem).
  Ale bylo to kilka lat temu jak jeszcze nie bylo nadprodukcji ropy i gazu.
  Teraz sie porobilo, bo Amerykanie wydobywaja gaz lupkowy- barzo kosztowny i brudny w ekspoloatacji.
  Rownoczesnie Araby nie chca zmniejszyc wydobycia swojej ropy.
  I sie porobilo.
  Bo Amerykanie nie maja jak upchnac tego smierdzacego gazu, ktory wymaga transportu a ten transport jest drozszy od ropy wiec taniej jest nie transportowac.
  W ogole jakos tak sie porobilo, ze Zachod sie wierci i kreci jak gowno w betoniarce, zeby zrobic Rosji kolo piora a tymczasem ktos im narobil w ich wlasne gacie.
  Firma Chevron wycofala sie z Ukrainy i probuje sprzedac akcje dopoki jeszcze mozna cos za to wziac.
  Naturalnie, ze nie ma mowy o lupkach na Ukrainie bo nikt nie ma pieniedzy na eksploatacje bardzo taniego juz gazu.
  Junata od samego poczatku liczyla na ten gaz; ze skoro zaczna sprzedawac to splaca wszystkie dlugi i odetna Rosje od koryta gazowego.
  Pozyczke wzieli (1 miliard dolarow) ale to wlasnie te pieniadze wyparowaly zdaje sie w banku Kolomojskiego, ktory mial za co oplacac swoja prywatna armie.
  Na razie idzie Ukrainie jak qrwie w deszcz. A tu zima dopiero sie zaczela. No i zdaje sie w samym Kijowie junta ma niejaka rozbieznosc zdan co do przyszlosci nie tylko kraju ale zdaje sie i swojej wlasnej.

  A tak sie dobrze zapowiadalo.

  Kwasniewski robi u gangstera
  http://monsieurb.neon24.pl/post/109205,kwasniewski-robi-u-gangstera

  Kwasniewski i Ukraina
  http://MonsieurB.neon24.pl/post/109063,wyjasniamy-blef-z-bidenem

  Polish ex-president and Joe Biden
  http://www.buzzfeed.com/maxseddon/bidens-son-polish-ex-president-quietly-sign-on-to-ukrainian

 8. Ość said

  Chazaria, czyli byli goje, rabuje goi. Oto żydowska światowa prostytucja na całego. Kiedy w końcu w „Wszy-ngton” chazarski pierdyknie piorun?

  Gdzie chazar tam burdel i bazar.

 9. slowianin said

  …ni ma sprawy- w unii żydopejskiej goje za wszystko zapłacą

 10. Parva said

  Chodzi chyba o całkowite i bezwzględne skompromitowanie Europy wschodniej; Slowianie czyli ;koruppcja ,głupota ,złodziejstwo.debilna gospodarka .,bezmózgowie.Bez względu na to ,kto jest” autorem”tej całej sytuacji,złe imię otrzymuje Ukraina -państwo słowiańskie,Niedługo. nikt nie kiwnie nawet palcem,jak „naprawdę” zacznie się dziać.Był kocioł bałkański teraz może być ukraińsko -polski..Ja jako Polka gdy bywam na „salonach” poza POLsKą nie mogę nawet wspomnieć o wybranym narodzie, ,natychmiast pojawia się pełen politowania uśmieszek i rozmowa jest zakończona ,przecież genetyczny antysemita nie ma prawa wypowiadać się w tak delikatnej materii.Jesteśmy bezbronni,nikt nas i naszych racji nie słucha .To co się dzieje u nas i Ukrainie ma chyba utwierdzić już na 1000% STEREOTYP ,że Słowianie to podludzie i wymagają kurateli ,Stereotyp przecież nie podlega dyskusji i jest takim łatwym skrótem myślowym.

 11. maurycy said

  Tak to jest jak rzadza bandyci i zlodzieje ! To bylo wiadomo pod samego poczatku ! Niech teraz parchy z MFW i oblesne zgnilki z Uni Jewropejaskiej zra ten plugawy paszetet ktory w lajadcki sposob nawrzyli na Ukrainie ! Maja zwyrodnialcy to co chcieli ! Mysleli bandziory ze spokojnie rozkradna i postawia swoich zlodzieji ktorzy beda im tylko sluzyc ! A tu u mleko sie bandytom rozlalo ! I dobrze !

 12. Eliza said

  @10 Chyba Pani coś przesadziła w słowach.

 13. NICK said

  Paaani Elizo. Votum separatum. P. Parva chyba niewiele przesadziła a, może, i nic.
  Bo, np. co?

 14. Marek said

  panie premierze, gdzie podziały się pieniądze?
  ==========
  pytanie naiwne.
  czy mfw nie kręcą żydy? jeśli kręcą, to gdzie poszły pieniądze? odpowiadam, byle gdzie, to nie ma żadnego znaczenia, gdzie poszły, byle nie w realną gospodarkę, a na zwiększenie zadłużenia i zniewolenie dłużnika, pod zastaw wszystkiego, co wartościowe, jak, ziemia, kopaliny plus ludzie do roboty.

 15. Parva said

  re 12
  Pani Elizo ,chciałam się zapytać, w którym miejscu wg Pani się” rąbnęłam”?

 16. Marana Tha said

  http://mieczducha888.blogspot.com/2014/11/zasadzka-na-ludzi-faszywe-banknoty.html

 17. Henry said

  Pani Parva, nie rabnela sie pani wogole, nazwala pani wszysko po imieniu, kawa na lawe.
  Ja mam to samo zdanie i tez duzo nawet przykrego doswiadczenia.
  Przeciez inne narody roznia sie bardzo od slowianskich, to jest w genach pozostalo z dziada i pradziada.
  Przeciez Polska w przeszlosci tez miala w Europie kolonie, tylko nie mieli odwagi nam to powiedziec na lekcjach histori.
  Przeciez byla duza od moza do moza. A inne narody byly niewolnikami dla szlachty polskiej i niektorym pozostalo to w genach
  z dziada i pradziada do dnia dzisiejszego.

  Nie chce nikomu ublizac ani samemu sobie, ale narody skandynawskie i na zachod od Polski maja inna mentalnosc.
  Tam wiekszosc ludzi nie mysli jak innego oszukac czy okrasc, a im dalej na wschod tym gozej.
  Wystarczy popatrzec na tych polskich reprezentantow Polskiego Narodu w sejmie i wiekszosc politykow, a medja wcale nie sa lepsze.
  Ja ogladam TV angielska, niemiecka, polska, chiszpanska i od czasu do czasu rosyjskie medja (aby nie zapomniec
  jezyka) i prawda jest jedna – tykich glupot jak w telewizji polskiej nie ma w innych w krajach europejskich.Niczego nie mozna sie nauczyc.

  To co oni tak w polskich medjach wszystko przedstawiaja, to nie ma zadnego poziomu, godnosci i honoru.
  Mowie o wiadomosciach TV Info.
  Wiadomosci ekonomiczne sa b. dobre i ludzie maja b. dobra wiedze.

  Przydal by sie w polskiej polityce podobny czlowiek jak Putin, co by bronil,reprezentowal honor i dobro narodu.

  Co niektorzy juz splacili za kilometrowki pieniadze z powrotem do kasy sejmu, a inni chca splacac
  A gdzie jest prawo ? Chopca co (byl psychicznie chory) ukradl czekoladke wartosci 2 zl posadzili go do ciupy na 6 miesiecy,
  a tu na oczach calego narodu pokradli setki tysiace i nic.
  Prawo deptaja z blotem w bialy dzie na oczach calego narodu i co ?? Nic.
  Ludzie to wszystko jest tez w genach slowianskich.

  Przepraszaja, ale nie prosza o przebaczenie narodu.
  Politycy zajmuja sie prywata, a nie wiedza co to jest sluzba narodowi.

  Rosja nie jest izolowana – posiada w Unji BRICS ponad 80 % ludnisci swiata i wyjdzie z tego calo i rzeczywiscie bedzie mocniejsza, a tu w EU ciagle mowia ze jest izolowana od swiata. Jakie brednie.
  Sankcje na Krym. Co tam w Brukseli ci kundle mysla ? Poglupieli zalkowicie cymbaly.
  Masla, ze istnieje tylko Europa ?

  Przeciez najwiecej nowych milionerow i miliarderow na swiecie pochodzi z Chin i Indi, a oni tylko czakaja na takie sankcje.

  Rosja ma nowych partnerow handlowych lacznie z Izraelaem, cala Amyryka Poludniowa, Chiny, Indie, Afryka Poludn, Kazachstan, Armenia,biedny Uzbekistan i inne kraje co sa nowymi partnerami i to nie tylko handlowymi dla Rosji, zydki tylko zacieraja rece i dziekuja politykom polskim a najbardziej Donaldk. za aktywnosc w sankcjach.

  Eliza pisze:Chyba Pani coś przesadziła w słowach ? Ojj, jak delikatnie,
  P. Parva chyba niewiele przesadziła a, może, i nic.
  Nic nie przesadzila , trzeba tak pisac kawe na lawe, moze ktos z tych kundli potytychnych troche poczyta sie zastanowi sie nad swoim postepowaniem.

  Niestety cala prawda na temat slowianow jest taka jak Pani Parva napisala.
  Przykra ale prawdziwa prawda.
  Pisac prawde to jest nasz obowiazek, aby jeszcze ratowac to co pozostalo z tych
  zachodnich wartosci.

 18. akej said

  Wypowiadam sie na anglojezycznej stronie Yahoo w Usraelu. Powiem Wam tylko tyle, ze nigdy w moim zyciu nie przpypuszczalem, iz jankesi maja tak bardzo wyprane mozgi. Tu nie chodzi mi o zwykla hasbare, ktora latwo mozna poznac po smrodzie jaki wydziela. Rzeczywistosc tutejsza jest przerazajaca i porazajaca.

 19. Marucha said

  Re 17:
  Przeciez Polska w przeszlosci tez miala w Europie kolonie, tylko nie mieli odwagi nam to powiedziec na lekcjach histori.
  Przeciez byla duza od moza do moza. A inne narody byly niewolnikami dla szlachty polskiej i niektorym pozostalo to w genach
  z dziada i pradziada do dnia dzisiejszego

  Czy mógłby Pan nam przybliżyć historię owych kolonii, w jaki sposób zostały podbite i jak zrobiono z tamtejszej ludności niewolników? Bo mnie się wydaje, że Polska przedrozbiorowa nie prowadziła w zasadzie żadnych wojen zaczepnych, więc skąd te kolonie?.

  Nie chce nikomu ublizac ani samemu sobie, ale narody skandynawskie i na zachod od Polski maja inna mentalnosc.
  Tam wiekszosc ludzi nie mysli jak innego oszukac czy okrasc, a im dalej na wschod tym gozej.

  Świat się zmienia, panie Henry… może p. Robert coś nam opowie, co zostało z legendarnej skandynawskiej uczciwości.

  Z resztą Pana wpisu się zgadzam.

 20. Henry said

  http://www.google.de/imgres?imgurl=http://wlaczpolske.pl/pliczki/2022&imgrefurl=http://wlaczpolske.pl/index.php?etap%3D10%26i%3D1212%26nomenu%3D1%26oe%3DUTF-8%26q%3Dprettyphoto%26iframe%3Dtrue%26width%3D1000%26height%3D100%25&h=970&w=1024&tbnid=HUjJi6U0zBq87M:&zoom=1&tbnh=90&tbnw=95&usg=__XJrjDHHJxv17pRDBrRo2q4NdTPs=&docid=vaexMUKPX-EQ-M&sa=X&ei=WWyTVO3iNMO_ywOhhoL4DA&ved=0CCYQ9QEwAQ&dur=748

 21. Henry said

  Wiek XVI jest nazywany[potrzebne źródło] złotym wiekiem dziejów Polski. W połowie tego wieku państwo polsko-litewskie obejmowało 990 tys. km² powierzchni i ok. 11 milionów mieszkańców, będąc jednym z największych (obok Rosji i Turcji) państw Europy, potęgą polityczną, militarną i ekonomiczną, dostawcą drewna i produktów rolnych do zachodniej Europy. Transport towarów odbywał się Wisłą, eksportowane były przez Gdańsk, a dostarczały je rozrastające się folwarki pańszczyźniane. Rozwijało się także rzemiosło i handel, wzrastała liczba i wielkość miast.

  Rozwój gospodarczy sprzyjał rozwojowi kultury, wyznaczanemu przez renesansowy humanizm i reformację. Polacy osiągnęli w nauce i sztuce poziom europejski. Działali wtedy: pisarze polityczni Andrzej Frycz Modrzewski, Piotr Skarga, poeci Jan Kochanowski, Łukasz Górnicki, Jan Dantyszek, Mikołaj Rej, który pierwszy porzucił łacinę na rzecz języka polskiego oraz astronom Mikołaj Kopernik,który udowodnił prawdziwość heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego. Swoje miejsce w historii znalazł również Stańczyk, nadworny błazen króla Zygmunta I Starego. W budownictwie rozwinął się polski styl renesansowy. Jego najlepsze osiągnięcia to Kaplica Zygmuntowska na Wawelu i krużganki arkadowe wokół dziedzińca na Wawelu oraz attyki na mieszczańskich kamieniczkach w Kazimierzu Dolnym, Krakowie, Zamościu i wielu innych miastach.

  Na arenie międzynarodowej Rzeczpospolita miała silną pozycję. Gdy w innych krajach europejskich rozwijał się absolutyzm, w Polsce tworzył się ustrój demokracji szlacheckiej. Panująca szlachta utożsamiała się z narodem, a pojęcie „Rzeczpospolita” oznaczało nie republikę, lecz monarchię parlamentarną szlacheckiej wspólnoty. Z praw stanowych najważniejsze były prawa nietykalności osobistej, nienaruszalności mienia, również wolności wyznania, ale tylko dla stanu szlacheckiego. Szlachta obejmowała 8-10% ludności, a składały się na nią: gołota – bez żadnej majętności, szlachta zagrodowa – pracująca na swych gospodarstwach, średnia – posiadająca do kilku, kilkunastu wsi, magnateria – z posiadłościami nawet kilkuset wsi, osiedli i miast.

  Mieszczaństwo było bardzo silnie zróżnicowane pod względem zamożności. Bogatsi budowali okazałe kamieniczki z podcieniami, ich dzieci uczyły się w gimnazjach humanistycznych, a nawet na zagranicznych uniwersytetach. Parający się rzemiosłem rękodzielniczym, czy drobnym handlem oraz wyrobnicy żyli w ubóstwie. Znaczną rolę w miastach odgrywali Żydzi, którzy od połowy XIV w. napłynęli falami z zachodniej Europy, gdzie okresowo występowały prześladowania. Za Kazimierza Wielkiego uzyskali oni poważne przywileje osadnicze, jakie ułatwiały im działalność gospodarczą, zwłaszcza handel i rzemiosło oraz nabywanie gruntów i nieruchomości. Żydzi pełnili funkcję pośredników pomiędzy miastem a wsią, pomiędzy szlachtą i mieszczaństwem a chłopstwem. Prowadzili karczmy, gorzelnie, handel jarmarczny i domokrążny, trudnili się lichwiarstwem (pożyczkami), byli dzierżawcami i zarządcami majątków szlacheckich itp.

  Natomiast sytuacja kmieci, stosunkowo dobra na początku stulecia, pogarszała się stopniowo, wskutek narastających obciążeń pańszczyźnianych. Rosła nędza chłopów, jej wyznacznikiem były kurne chaty z drewna, chrustu i gliny, kryte słomą, oraz legowiska do spania na zapiecku. Toteż liczni chłopi uciekali z pańszczyźnianych wsi i osiedlali się w Karpatach, borach mazowieckich, a potem głównie na Ukrainie. Tam przyłączali się do buntów, wzniecanych przez Kozaków, przeciwko dworom szlacheckim i magnackim.

  Za panowania Zygmunta I Starego dotarły również do Rzeczypospolitej reformatorskie nauki Marcina Lutra i Jana Kalwina z zachodniej Europy. Już w latach dwudziestych luteranizm przyjęty został we Wrocławiu i Gdańsku, a kalwinizm stał się od połowy XVI w. popularny w kręgach szlachty w Małopolsce i na Litwie. Jednym z odłamów tego wyznania był arianizm Wyznawców zwano braćmi polskimi. Ich głównym ośrodkiem religijnym i społecznym do 1638 r. było miasto Raków na Kielecczyźnie, gdzie posiadali drukarnie, gimnazjum i kilka zborów. Natomiast za Zygmunta II Augusta zawitała do Korony także kontrreformacja. Jej realizatorami stały się przede wszystkim nowo powstałe zakony jezuitów i zakładane przez nich liczne szkoły średnie (kolegia jezuickie), nawracające arian z powrotem na katolicyzm.

  XVII wiek bywa określany jako Srebrny wiek.

 22. Henry said

  Czy ci chlopi co uciekali i buntowali sie nie byli niewolnikami ??
  Czy bylo tym chlopom tak dobrze, ze uciekali ze szczescia?
  Nie ma co ukrywac, traktowali ich jak niewolnikow tylko tyle, ze byli biali.
  Taka jest prawda.

  „Natomiast sytuacja kmieci, stosunkowo dobra na początku stulecia, pogarszała się stopniowo, wskutek narastających obciążeń pańszczyźnianych. Rosła nędza chłopów, jej wyznacznikiem były kurne chaty z drewna, chrustu i gliny, kryte słomą, oraz legowiska do spania na zapiecku. Toteż liczni chłopi uciekali z pańszczyźnianych wsi i osiedlali się w Karpatach, borach mazowieckich, a potem głównie na Ukrainie. Tam przyłączali się do buntów, wzniecanych przez Kozaków, przeciwko dworom szlacheckim i magnackim.”

  historia daje duzo do myslenia.
  Hciwosc, pijanstwo,korupstwo, brak zasad moralnych tak jak dzisiaj z polskimi politykami doprowadzilo do tragedi narodowej
  i utraty wolnosci na wiele lat.
  A przeciez te wszystkie inne narody byly pod kontrola.
  I wszyscy zyli w dostatku i byli tak wolni,szczesliwi, ze to wszystko sie nie tylko rozpadlo, ale nie bylismy jako panstwo wiele lat na mapie Europy.

  pozdrowienia

 23. Marucha said

  Re 21, 22:
  Zmienił Pan temat.
  Ja się pytałem o „kolonie” Polski i jakie to ludy zostały niewolnikami Polaków. Ludy, narody – nie klasy społeczne.
  A Pan mi pisze o sytuacji chłopów pańszczyźnianych, która była mniej więcej taka sama w całej Europie.

  PS. Wikipedię też umiem skopiować.

 24. Stary warszawiak said

  Jak wynika właśnie z Wikipedii Arszenik urodził się 22 maja 1974 – i już w latach 1992 – 1997 (czyli gdy skończył, lub jeszcze nie skończył 18 lat) był właścicielem firmy prawniczej zajmującej się obsługą prawną prywatyzowanych przedsiębiorstw
  państwowych. Cwany żyd – geszeftu uczył się już w żłobku.

 25. Soros - finasowy GANGSTER będzie SZEFEM centralnego banku ukrainy said

  Po nowym roku żydowska mafia bank-sterów z New Yorku i Tel Avivu oraz centralna żydowska MELINA „Biały Dom” z Waszynktony którzy zorganizowali oraz sfinansowali KRWAWĄ RUCHAWKĘ w Kijowie w lutym 2014 roku aby przejąć całkowitą KONTROLĘ na ukraińskim MOTŁOCHEM ogłosili, że ukrańska waluta „hryvna” ZABANKRUTUJE w styczniu 2015 roku i oni „WYZNACZYLI” dobrego wujaszka zbutwiałego żydowskiego GANGSTERA Sorosa, który zostanie szefem „banku centralnego ukrainy” :

  http://www.infowars.com/soros-may-become-top-ukraine-bankster/

  https://lh4.googleusercontent.com/proxy/fLtxTVwRmcHao1idBJWsWyibZXR3-b1Md0OqES8ERTQO9GzgfII_P8vPMZmSang3UEsWdyI5PCpjAzYSJW8Ys8-1HNvPcwn1mbxQiV8mYUWysmT-XhA=w506-h284

 26. Soros - finasowy GANGSTER komisarzem GŁUPIEJ Wschodniej Europy said

  Takie zdięcie Sorosa będzie wisiało w każdej szkole ukraińskiej obok zdięcia ludobójcy Stefana Bandery:

  https://lh4.googleusercontent.com/proxy/fLtxTVwRmcHao1idBJWsWyibZXR3-b1Md0OqES8ERTQO9GzgfII_P8vPMZmSang3UEsWdyI5PCpjAzYSJW8Ys8-1HNvPcwn1mbxQiV8mYUWysmT-XhA=w506-h284

 27. Filo said

  22
  Henry
  Panie Henry
  To wszystko prawda co pan napisal o polskich chlopach panszczyznianych, ktorzy uciekali przed polskimi panami na Kresy (Dzikie Pola). Z kolei rosyjskie chlopy panszczyzniane uciekaly przed rosyjskimi bojarami na wschodnia strone Dniepru. Stad dwa glowne jezyki Pogranicza (Ukrainy): polski i rosyjski.
  Bylo to niekoniecznie pokorne chlopstwo, podobnie jak polska szlachta, ktora tez nie zawsze grzeszyla roztropnoscia. Pogranicze usytuowane bylo miedzy Polska, Rosja, Moldawia czy Rumunia. I bylo tam narodowosci roznych i bez liku.
  Wielu tych uciekinierow zawiazywalo bandy zbojeckie i grasowalo po stepach.
  Niektore bandy wyladowaly w Turcji i ich potomkowie dalej mieszkaja w Adampolu.
  I prawda jest, ze niefrasobliwa szlachta odmowila Kozakom szlachectwa mimo, ze sie dzielnie bili po naszej stronie. I prawda jest, ze traktowali kozakow jak chlopstwo.
  Potrafilismy stworzyc Unie Polsko-Litewska ale nie potrafilismy stworzyc UniiPolsko – litewsko-Ukrainskiej, tylko dlatego, ze Kozacki ataman jako szlachcic w glowie nam sie nie miescil. A Unie moglismy zakladac tylko z rownymi sobie. Mozna to nawet u Sienkiewicza wyczytac.
  Wobec tego, prawda jest i to, ze zezujaca zawsze w strone Galicji Austria nie miala wielkiego klopotu zeby buntowac Kozakow przeciwko Polsce.

  Natomiats tlumaczenie, ze przez zle traktowanie chlopow utracilismy wlasne panstwo jest wielka przesada. (Rosja nie utracila)

  We Francji zbuntowanym chlopom panowie kazali obcinac rece i nogi, w Anglii w czasie rewolucji przemyslowej kiedy wynaleziono czolenko wlokiennicze, cale wsie zamienione byly w pastwiska a chlopstwo przepedzone precz; czesto do miast gdzie sie zupelnie nie nadawalo.
  Chlopi buntowali sie wszedzie, w calej Europie i w po-luteranskich Niemczech.
  W Europie tym tarciom spolecznym pomogla dzuma, ktora zdziesiatkowala narody (a praktycznie ominela Polske)

  Natomiast smiem twierdzic, ze Polsce najbardziej do upadku przyczynil sie … Edykt Nantejski Ludwika XIV w 1675 (?) roku.
  Hugenoci wycwiczeni i bardzo doswiadczeni w walkach religijnych zabrali z Francji swoj caly dobytek i tzw. wojenny know-how i przeniesli sie do… Prus.
  Od tej pory zapazdale Prusy zaczely rosnac w potege, poniewaz to wlasnie hugenoci postarali sie o stworzenie armii i silnego systemu totalitarnego. Przypieczetowalo to losy Polski, w ktorej wojsko szlachcie bylo niepotrzebne. Polska byla otoczona systemami totalitarnymi i w ogole przestala sie liczyc jako partner w czymkolwiek.
  Cos mi to przypomina ale nie chce w porownaniach zapedzic sie za daleko.

  Panie Henry
  Nasza historia jest bardziej skomplikowana niz nam sie wydaje.
  A poniewaz nasze podreczniki do historii na ogol pisaly rozne Katze i im podobne – to nie tylko, ze nie potrafimy kolejnego pokolenia polskiej dziatwy wyuczyc historii ale i z tego powodu nie umiemy wyciagnac lekcji z historii.

 28. Filo said

  25
  Soros – finansowy ganster..
  Mnie sie zawsze bardzo podobal pomysl, zeby Drakule mianowac dyrektorem banku krwi.
  Bo to i wilk syty .. i owca zjedzona.

 29. Gazda said

  Ad 17: „Przeciez byla duza od moza do moza.”
  A moze jednak: „…byla duża od moRZa do moRZa.”

 30. revers said

 31. Marucha said

  Re 27:
  Naświetlił Pan dokładniej problematykę chłopstwa – z komentarza p. Henry wynikało, że Polska była wręcz jakimś wyjątkiem na tle Europy, a u nas było jeszcze nie tak najgorzej.

  Ale ja powrócę do swego pytania, cytując #19:

  Re 17:
  Przeciez Polska w przeszlosci tez miala w Europie kolonie, tylko nie mieli odwagi nam to powiedziec na lekcjach histori.
  Przeciez byla duza od moza do moza. A inne narody byly niewolnikami dla szlachty polskiej i niektorym pozostalo to w genach
  z dziada i pradziada do dnia dzisiejszego

  Czy mógłby Pan nam przybliżyć historię owych kolonii, w jaki sposób zostały podbite i jak zrobiono z tamtejszej ludności niewolników? Bo mnie się wydaje, że Polska przedrozbiorowa nie prowadziła w zasadzie żadnych wojen zaczepnych, więc skąd te kolonie?.

 32. Siekiera_Motyka said

  Ad. 21 –
  „Owa zmiana społeczno-ekonomicznych stosunków, o której wspomnieliśmy, szła ku nam z zachodu i zaznaczyła się stałym pogorszeniem się doli ludu wiejskiego. Im bliżej ku zachodowi, tym było gorzej, im dalej — tym lepiej. ”

  Większy fragment,

  „Skończyło się wreszcie na tym, że średnia własność ziemska upadła zupełnie; nie było już łącznika ani obrońcy poniekąd między dziedzicem i kmieciem; z jednej strony stał pan wszechwładny, z drugiej — robotnik, nad którym pierwszy wszelką władzę posiadał. Tak więc powoli upadł system czynszowy i średnia niezależna własność, a na jej ruinach powstał system pańszczyźniany.

  Geneza jego powstania tkwiła wszakże nie w organizmie państwa polskiego, nie w samolubnych i chciwych zachciankach właścicieli ziemi, lecz w zmieniających się ekonomiczno-rolniczych stosunkach ogólnoeuropejskich. Za nimi dopiero poszła zmiana stosunków społecznych. Skupianie się ziemi w rękach warstw dzierżących władzę, wytwarzało potrzebę użytkowania jej, szczególnie wobec zwiększającego się zapotrzebowania handlowego. Dość przejrzeć ruch handlowy w portach naszych, a szczególnie gdańskim, aby się przekonać o tym. Czynsze wystarczały tylko na własną potrzebę. Ludności wolnej zarobkującej nie było w liczbie dostatecznej — cóż było łatwiejszego dla tych, którzy prawo stanowili i w ręku swym posiadali siłę, jak z czynszownika uczynić powoli robotnika pańszczyźnianego? Tak się też i stało. Gdy dostateczna ilość rąk znalazła się w ten sposób do uprawy roli, począł się wytwarzać system gospodarstwa folwarcznego, a w systemie tym latyfundia poczęły brać górę. Owa zmiana społeczno-ekonomicznych stosunków, o której wspomnieliśmy, szła ku nam z zachodu i zaznaczyła się stałym pogorszeniem się doli ludu wiejskiego. Im bliżej ku zachodowi, tym było gorzej, im dalej — tym lepiej. ”

  http://w.kki.com.pl/pioinf/przemysl/dzieje/rus/wloscianie.html

 33. Boydar said

  Skąd Gajowy Marucha bierze tyle cierpliwości, ja też chcę !!!

 34. akej said

  @ Filo
  Z tym powiedzeniem, ze Polacy zorganizowali unie polsko-litewska a nie potrafili zorganizowac unii trojczlonowej: polsko-litewso-ruskiej Rpzplitej to Panu nie wyszlo. Podobno byla Ugoda Hadziacka. Rusini (a raczej Kozacy) dostali rok czasu na zorganizowanie w Ks. Ruskim urzedow na wzor Korony i Litwy. Nie zrobili nic! Woleli oddac sie pod opieke Moskwy.

 35. Henry said

  Panowie Marucha, Filo i inne osoby – serdecznie dziekuje.
  To byla piekna i bogata podroz zwiazana z historia Polski.

  Piszac, ze to byly kolonie mam na mysli to, ze Krolestwo Polskie (przed 1569 r.) utworzylo z Litwa Unie miedzy innymi dlatego, aby ludy (nie narody) Ukrainy, Bialorusi, Zmudzi i inne podporzadkowc i uzaleznic sobie politycznie i gospodarczo.
  Kolonie (z facinsk. osada rolnicza) mam na mysli te ludy jak wyzej wymienilem byly poza granicymi Krolestwa Polskiego przed 1569 r.
  Czyli w Uni Polsko – Litewskiej po 1569 roku znajdowaly sie rozne ludy o innych obrzedach, kulturach i roznych jezykach.
  Unia w ktorej Polska byla dominujacym graczem (tak jak dzisiaj Niemcy w EU) narzucala wlasne interesy gospodarcze i polityczne tym ludom.Interesy polityczne i gospodarcze tych ludow byly czesto sprzeczne z interesami Uni Polsko – Litewskiej.
  Dochodzilo do konfliktu. Brak dyplomacji i kompromisu doprowadzilo do calkowitej tragedi, co zakonczylo sie jak wiemy zaborami i wymazaniem Polski z mapy Europy.

  I tu dochodze do mego setna sprawy.
  Czy dzisiaj nie mamy podobnej sytuacji ??
  Mysle, ze ta sytuacja jest bardzo podobna,co mnie bardzo przeraza.
  Udzial politykow Polski na arenie eupopejskiej w ramach EU jest bardzo destruktywna cechujaca sie brakiem dyplomacji,
  pazernoscia i calkowita glupota polityczna zarowno polityki wewnatrz kraju jak i zagranicznej.
  Polska jest dzisiaj bardzo podzielona, a jakakolwiek dyskusja w medjach przekracza granice glupoty (TV Info).

  Dzisiaj mamy podobna sytuacje w EU, ktora powstala, aby kapital sie rozszerzyl na inne kraje, ale i jednoczesnie to jest zwiazane z narzucaniem wlasnych interesow innym krajow w ramach EU.
  Tu dochodzi do konfliktu slabych ekonom. krajow jak Grecja,Hiszpania czy Portugalia.
  Ale ostatnio widzimy tez ten konflikt interesow na przykladzie Bulgari,Czech, Slowacji czy Wegier.

  Gospodarczo EU jest chorym stworem, co nawet nie umie rozwiazac problemow bezrobocia mlodych ludzi dochodzaca w niektorych krajach do 50% a interesy silnych graczy sa sprzeczne z interesami slabych, co nikt nie chce zrozumiec i isc na kompromis.

  Czy upadek wartosci demokrycji zachodniej bedzie zwiazyny jednoczesnie z upadkiem gospodarczym ??

  Nie jestem specjalista z polityki czy ekonomi, to jest tylko moj slaby glos czlowieka zadajacego sobie wiele pytan bez odpowiedzi.

  pozdrowienia

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: