Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

„Dokąd idziesz, Polsko?!”

Posted by Marucha w dniu 2014-12-21 (Niedziela)

Rolnicy zwierają szyki i szykują się do protestów.

Pogotowie protestacyjne w całym kraju, organizacja ogólnopolskiego Kongresu Rolnictwa, pozew przeciw rządowi za nielegalne wprowadzenie zakazu uboju rytualnego i szereg uchwał, m.in. z żądaniem szybkiego uporządkowania rynku żywca, a także ochrony rolników przed szkodami wyrządzanymi przez dziki oraz zdecydowany sprzeciw wobec polityki zagranicznej rządu skutkującą rosyjskim embargiem oraz nadmiernym uprzywilejowaniem Ukrainy w stosunkach handlowych – to efekty III Zjazdu Krajowego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych, który obradował w Warszawie.

Zjazd miał charakter przedkongresowy. Dokonał wyboru przewodniczącego, którym na kolejną już kadencję został Sławomir Izdebski. Z kolei w prace Rady Krajowej pod kierunkiem Leszka Barwińskiego włączono przedstawicieli grup producenckich – głównie mlecznych, drobiowych, mięsnych, żywca i wędliniarskich oraz zbożowych.

Delegaci ostrzegli władze przed skutkami zapaści na rynku wieprzowiny, której ceny skupu spadły do nienotowanego od dekady poziomu nawet 3,20 zł/kg. Poparli też zdecydowanie postulaty podlaskich rolników, domagających się radykalnego rozwiązania problemu dzików niszczących ich uprawy.

Zdecydowanie negatywnie oceniono koszty i straty poniesione przez gospodarkę polską, a zwłaszcza rolnictwo w związku z kryzysem ukraińskim. „Wszystko to są skutki niezgodnych z rachunkiem ekonomicznym, a motywowanych wyłącznie politycznie działań rządu RP oraz Komisji Europejskiej. Obecny konflikt z Rosją i uprzywilejowanie Ukrainy nie służą polskiej racji stanu [za to służą czyjejś innej racji stanu – admin], a władze nie podejmują działań zmierzających do zabezpieczenia interesów polskich rolników, przetwórców, eksporterów, usługodawców. W tej sytuacji Zjazd OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych wzywa rząd polski do racjonalizacji prowadzonej polityki zagranicznej i oparcia jej o nadrzędność interesu polskiego” – stwierdził III Zjazd Krajowych OPZZRiOR.

Gośćmi Zjazdu byli m.in. europoseł Janusz Korwin-Mikke, lider Kongresu Nowej Prawicy, wzywający do wspólnego frontu przeciw nadmiarowi biurokracji i przerostowi kosztów lansowanemu przez Unię Europejską.

– Polski rolnik był przeciw kołchozom, to i eurokołchozowi nie ufa! – odpowiedział przewodniczący Izdebski zaznaczając, że OPZZRiOR dodając, że „nasz Związek to nie kolejna organizacja roszczeniowa, domagająca się państwowych dotacji, czy przywilejów. Przeciwnie – OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych mówi: MNIEJ PRZEPISÓW – WIĘCEJ PRAWA! A resztę zrobią już sami rolnicy.

Z kolei poseł SLD Cezary Olejniczak zdecydowanie poparł walkę rolników o zniesienia absurdalnego ekonomicznie zakazu uboju rytualnego. Wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski odniósł się zwłaszcza do kwestii fatalnych skutków polityki zagranicznej III RP. – Niestety, nie można nawet zarzucać braku patriotyzmu jej kierownikom, bo jeśli ktoś ma dwa paszporty, to może jest po prostu patriotą tego drugiego kraju – szydził związkowiec.

W połowie stycznia Związek zorganizuje ogólnopolski Kongres Rolnictwa pod hasłem „Dokąd idziesz, Polsko?!”, na którym ma zostać sformułowany bilans kryzysu i założenia programu ratunkowego dla gospodarki. Niezależnie od tych przygotowań – delegaci ogłosili pogotowie protestacyjne i zagrozili blokadą dróg dojazdowych do Warszawy w przypadku dalszego ignorowania interesów polskiej wsi.

Konrad Rękas
http://chart.neon24.pl

Komentarzy 7 to “„Dokąd idziesz, Polsko?!””

 1. http://gazetawarszawska.com/judaizm-islam/793-hanuka
  Refleksje pana Krzysztofa Cierpisza nt. Polski i swiata.

 2. Henry said

  Polacy . gdzie wy jestescie ??
  Kazanie przedswiateczne.
  Bez komentarza.
  Prosze posluchac.

 3. NICK said

  Tak, Henry.
  Ostatnio wróciłem do X. Natanka. Nie żałuję, oj nie!

 4. Boydar said

  Jeżeli „… poseł SLD Cezary Olejniczak zdecydowanie poparł walkę rolników o zniesienia absurdalnego ekonomicznie zakazu uboju rytualnego …”, to panowie rolnicy już są w głębokiej czarnej de. Z takim poparciem i w tej sprawie, trafić można jedynie do piekła. W najlepszym przypadku do jeszcze większego zamtuza.

 5. Zen said

  Od tylu miesiecy bylo wiadomo , ze polscy rolnicy Dostana znowu PO ekonomicznej dupie , a Wy Panowie dopiero Teraz mowicie Nie ! ? Lepiej pozno niz wcale. Nie jestem rolnikiem , Ani sie nie wymadrzam , ale sytuacja z sankcjami Od Rosji pogarszala sie juz kilka miesiecy temu …

 6. mgrabas said

  „pozew (…) za (…) wprowadzenie zakazu uboju rytualnego”

  czy rolnicy tego nie widzą kto za tym żądaniem stoi? nawet Ozjasz Goldberg się pojawił na tym zjeździe!

 7. @5
  Przynajmniej my tutaj ostrzegaliśmy przed konsekwencjami.
  Brakuje jeszcze dowcipnych komentarzy wynajętych trollów, którzy twierdzili, że przecież sankcje rosyjskie są nieszkodliwe i należy bezwzględnie kontynuować taktykę dawania d.py za darmo Ameryce (Sikorski co prawda mówił o innej czynności seksualnej :)).
  Oczywiście jest to wypisz-wymaluj retoryka różnych tub rządowych i opozycyjnych zatwierdzonych w Magdalence.

Sorry, the comment form is closed at this time.