Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Listwa o Wolne tematy (57 – …
  Peryskop o Wolne tematy (57 – …
  Peryskop o Amerykańscy naukowcy opracowal…
  Listwa o Wolne tematy (57 – …
  misieku o Wolne tematy (57 – …
  Enya o Amerykański liberalny komik kr…
  Piskorz o „Berlingowcy. Żołnierze tragic…
  Peryskop o Wypadek w Chorwacji…czy…
  Piskorz o „Berlingowcy. Żołnierze tragic…
  Maverick o Wolne tematy (57 – …
  Piskorz o Wolne tematy (57 – …
  bryś o Amerykańscy naukowcy opracowal…
  Greg o Wolne tematy (57 – …
  Krzysztof M o Wolne tematy (57 – …
  revers o Wypadek w Chorwacji…czy…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 617 obserwujących.

Lista pobożnych i mniej pobożnych życzeń Georga Friedmana

Posted by Marucha w dniu 2014-12-23 (Wtorek)

W roku 2009 wyszła z Instytutu Stratfor książka jego szefa pana Georga Friedmana „Następne 100 lat” (The Next 100 years). Pisałem o niej reklamując na Gajówce, ale przeszła tak jakoś bez echa… w tłoku tradycyjnych tokowań i emmpstrembzdremów.

Gdyby nie to, że dokładnie wiem czym jest Stratfor i dla kogo pracuje za ciężkie pieniądze, machnąłbym ręką na te wypociny, ale widząc rozwijającą się sytuację wróciłem do niej, bo okazuje się, że to co pisał  jako futurolog – zaczyna się realizować niczym Master Plan….

Sprawdzam sobie różne strony WWW – i oto okazuje się, że nawet krótka recenzja na Wikipedii dostępna jest tylko w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim…w zadnym innym.

Zamieszczam tłumaczenie tego, co tam zawiesili, polecając książkę do dokładniejszych studiów – jako prezent na Święta.

The Next 100 years – Nastepne Stulecie (George Friedman, 2009 r)
(streszczenie głównych myśli)

Następne Stulecie

Friedman przewiduje, że Stany Zjednoczone pozostaną dominującym globalnym supermocarstwem w 21 wieku, a historia 21 wieku będzie polegać głównie na próbach innych mocarstw rzucania wyzwań amerykańskiej dominacji. Chociaż traktuje głównie o geopolityce i wojnach w 21 wieku, książka omawia również niektóre prognozy gospodarcze, społeczne i technologiczne 21 wieku.

Druga Zimna Wojna

W latach 2010-tych, konflikt między USA i islamskimi fundamentalistami wygaśnie, a druga zimna wojna, mniej zacięta i krótsza niż pierwsza, nastąpi między Stanami Zjednoczonymi i Rosją. To będzie charakteryzowało się rosyjskimi próbami rozszerzenia strefy wpływów w Europie Środkowej i Wschodniej, w połączeniu z rozwijaniem rosyjskich zdolności wojskowych. W tym okresie siła militarna Rosji będzie wyzwaniem dla regionalnych interesów Stanów Zjednoczonych.

Stany Zjednoczone staną się bliskim sojusznikiem niektórych krajow Europy Środkowej i Wschodniej, z których każdy będzie stawiał opór rosyjskim zagrożeniom geopolitycznym w tym okresie. Friedman spekuluje w książce, że Stany Zjednoczone będą prawdopodobnie staną się bliskim sojusznikiem Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii. Około 2015 roku taki sojusz polsko-wojskowy krajów w Europie Wschodniej zaczynie się tworzyć i nazywa on to „Polskim blokiem”.

Fragmentacja Rosji i Chin

We wczesnych latach 2020-tych nowa zimna wojna się skończy, gdyż gospodarcza i polityczna presja na Rosję w połączeniu ze spadkiem ludności Rosji i słabą infrastrukturą doprowadzi federalny rząd Rosji do całkowitego upadku, podobnie jak działo się to w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Dotknie to tak samo innye kraje byłego ZSRR, które również ulegną rozpadowi i fragmentacji.

W tym czasie Chiny także rozpadną się politycznie i kulturowo. Książka twierdzi, że szybki rozwój gospodarczy Chin spowoduje wzrost różnic między zamożnymi regionami przybrzeżnymi, a zubożałego wnętrza. Efektem końcowym będzie rozpad regionalny kraju. Mimo, że Chiny będą nadal formalnie mieć zjednoczony rząd centralny, będzie on stopniowo tracił wiele ze swej realnej władzy na rzecz prowincji coraz bardziej autonomicznych.

W latach 2020-tych upadek rządu rosyjskiego i rozpad Chin pozostawi w ogólnym chaosie Eurazję. Doprowadzi to do aneksji lub ustanowienia stref wpływów w na tym obszarze. W wielu przypadkach, liderzy regionalni dokonają wielu secesji. W Rosji,Czeczenia i inne regiony muzułmańskie, jak i Wybrzeże Pacyfiku Dalekiego Wschodu zdobędzie niezależność, Finlandia przyłączy Karelię, Rumunia dokona aneksji Mołdawii, Tybet zyska niepodległość i z pomocą Indii i Tajwanu rozszerzy swoje wpływy do Chin, podczas gdy zjednoczone członkowskie, mocarstwa europejskie i Japonia ponownie ustanowią regionalne strefy wpływów w Chinach.

Nowe mocarstwa

W latach 2020-tych i 2030-tych, trzy główne mocarstwa powstaną w Eurazji: Turcja, Polska i Japonia. Początkowo wspierana przez Stany Zjednoczone, Turcja będzie rozszerzać swoją strefę wpływów stając się mocarstwem regionalnym, tak- jak to było w czasach Imperium Osmańskiego.Tureckie sfery wpływów rozciągną się do świata arabskiego, który to w coraz większym stopniu podzieli się jeszcze bardziej, a także na północ, na ziemie Rosji i innych krajów byłego Związku Radzieckiego (Ukraina i Kubań). Izrael nadal będzie silnym narodem i będzie jedynym krajem w tym regionie pozostającym poza turecką strefę wpływów. Jednak i Izrael będzie zmuszony pójść na współpracę z Turcja z powodu jej siły militarnej i politycznej .

Japonia rozszerzy swoje wpływy gospodarcze w regionach przybrzeżnych Chin, na rosyjskim Dalekim Wschodzie i wielu wyspach Pacyfiku. Friedman przewiduje, że Japonia będzie zmieniać swoją politykę zagraniczną w tym okresie czasu i stawać się coraz bardziej agresywna geopolitycznie, począwszy od zwielokrotnienia siły wojskowej. Friedman przewiduje, że Japonia będzie budować siłę militarną zdolną do projekcji siły w całym regionie Azji Wschodniej.
Polska będzie nadal prowadzić swój sojusz wojskowy, „Polski Blok”. Polska i jej sojusznicy będą potęgą, podobnie jak w czasie polsko-litewskiej Rzeczypospolitej. Teraz, posiadając znaczną siłę militarną, Polska będzie poszerzać swoje wpływy gospodarcze na tereny, które były dawniej Europejską Rosją i zacznie konkurować z Turcją o wpływy w ważnym regionie gospodarczym Doliny Wołgi. W tym czasie, programy kosmiczne dla celów wojskowych zaczną się pojawiać, a Japonia i Turcja będą coraz bardziej rozwijają zdolności wojskowe w przestrzeni.

Wzrost napięcia

Na początku tego okresu, Stany Zjednoczone sprzymierzą się z wszystkimi trzema mocarstwami. Do 2020 roku, Stany Zjednoczone będą sprzymierzone z Turcja i Japonia od ponad 75 lat. Jednak w latach po zakończeniu zimnej wojny i drugiego upadku Rosji, Stany Zjednoczone będą stopniowo stawać się wrogie w miarę, jak Turcja i Japonia poszerzać będą swoją potęgę militarną i wpływy gospodarcze. Tworzenie regionalnych stref wpływów, Turcji i Japonii, zacznie grozić amerykańskim interesom.Wzrost potęgi tureckiej i japońskiej marynarki wojennej, a zwłaszcza ich działania wojskowe w przestrzeni będzie szczególnie niepokojące w Stanach Zjednoczonych.

Japonia i Turcja, posiadające podobne interesy, prawdopodobnie stworzą sojusz w końcu tego okresu, w celu przeciwdziałania przytłaczającej globalnej potędze Stanów Zjednoczonych. Książka spekuluje także, że Niemcy i Meksyk mogą ewentualnie dołączyć do tej antyamerykańskiej koalicji, choć jest to raczej mało prawdopodobne. W nadchodzącej konfrontacji, Stany Zjednoczone będą w sojuszu z „Polskim blokiem”, prawdopodobnie z ponownie osiągającymi stan stan stabilizacji Chinami, Indiami, Korea Zjednoczoną i Wielka Brytania. Przez lata 2040-te nie będzie globalnego napięcia i konkurencji pomiędzy tymi dwoma sojuszami.

Zmiany demograficzne

Książka mówi też, że dekady niskich urodzeń w krajach rozwiniętych, zwłaszcza w Europie, spowoduje dramatyczne zmian kulturowe, społeczne i polityczne poprzez pierwsza połowie 21 wieku. Kraje te będą doświadczać obciążeń gospodarczych i społecznych, spowodowanych przez coraz mniejsze demografie w wieku produkcyjnym i z szybko starzejącym się społeczeństwem. W rezultacie, w ciągu dziesięcioleci w 2020-tych i 2030-tych, narody zachodnie zaczną konkurować o imigrantów. W szczególności, Stany Zjednoczone będą odbiegać od swej polityki zniechęcania meksykańskiej imigracji i zaczną zachęcać obcokrajowców – zwłaszcza Meksykanów – aby emigrowali do Stanów Zjednoczonych.

III wojna światowa

W połowie 21 wieku, około roku 2050, trzecia wojna światowa rozegra się między Stanami Zjednoczonymi, „Polskim blokiem”, Wielka Brytania, Indiami i Chinami z jednej strony, oraz Turcja i Japonia z drugiej. Niemcy i Francja wejdą do wojny w jej późnych stadiach po stronie Turcji i Japonii. Według książki, wojna rozpocznie się od skoordynowanego turecko-japońskiego zaskakującego ataku na Stany Zjednoczone i ich sojuszników. W książce, Friedman zakłada, że atak będzie miejsce w dniu 24 listopada 2050 o 5:00 pm, w czasie Święta Dziękczynienia.

Japońsko-turecki sojusz początkowym uderzeniem sparaliżuje zdolności wojskowe Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. Sojusz polsko-japoński spróbuje rozpocząć negocjacje, domagając się by Stany Zjednoczone akceptowały stan tureckiego-japońskiego sojuszu jako równoprawne mocarstwa. Jednak Stany Zjednoczone odrzucając takie zasady wybiorą wojnę, odmawiając przyjęcia tureckiej i japońskiej hegemoni nad Eurazją. Sojusz turecko-japoński początkowo będzie posiadać przewagę wojskową po paraliżujących wojsko Stanów Zjednoczonych uderzeniach podczas pierwszego ataku. Jednak w miarę postępu wojny, równowaga sił zacznie przesuwać się do odbudowujących swoje siły Stany Zjednoczone i zwiększających swoje zdolności wojskowe i ich pionierskie wykorzystanie nowych technologii wojskowych. Wojna ostatecznie kończy się zwycięstwem przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników.

Główna bronią tej wojny będą dalekiego zasięgu naddźwiękowe samoloty i super-zrobotyzowana piechota w wysoko zaawansowanych technologicznie zbrojach osobistych. Kontrola przestrzeni będzie kluczowa w trakcie konfliktu z systemami broni w przestrzeni kosmicznej i bazami wojskowymi na Księżycu, które odegrają znaczącą rolę. Wojna będzie trwała około dwóch lub trzech lat. Według Friedmana, wojna ta będzie wojną ograniczoną, bardzo różniącą się w prowadzeniu, niż znane nam wojny totalne, takie jak II wojna światowa 20. wieku. Friedman twierdzi, że będzie to możliwe z uwagi na fakt, że wszystkie główne siły zaangażowane w konflikt będą posiadać broń jądrową, i że stosowanie amunicji systemów precyzyjnego rażenia będzie minimalizować dodatkowe szkody. Friedman szacuje, że wojna będzie kosztować gdzieś około 50.000 żyć ludzkich.

Po wojnie

Po wojnie, Stany Zjednoczone będą miały nowy powojenny boom, który rozpocznie się w r. 2050 po wojnie i trwać będzie przez cale lata 2060-te. Ożywienie gospodarcze przyjdzie w wyniku zwiększonych wydatków obronnych, które prowadzą do rozwoju nowych technologii, jakie będą sprzyjać dramatycznemu wzrostowi gospodarczemu i zwiększeniu wpływów amerykańskich na całym świecie. Ponadto problemy gospodarcze nałożone przez masową emeryturę wyżu demograficznego znikną, jak ostatni z boomersów umrze.

Stany Zjednoczone będą nadal militarnie i politycznie dominować nad światem, a także umocnią swoją hegemonię w przestrzeni. W szczególności, to będzie działać, aby utrzymać inne korzyści z rozwoju zdolności wojskowych w przestrzeni. Tymczasem, Turcja zachowa większość swojej strefy wpływów, choć de facto jej imperium będzie coraz bardziej niespokojne w wyniku klęski, podczas gdy w Japonia straci swoją własną strefę wpływów. Pod rządami podyktowanego przez USA traktatu, który skończy III wojnę światową, ograniczenia wojskowe zostaną nałożone na Japonię i Turcję, choć w praktyce będą one niewykonalne, a „jedynie satysfakcjonującym zwycięzcę upokorzeniem pokonanego”.

Tymczasem siła Polski będzie rosnąć ze względu na rozszerzoną wielkości bloku polskiego w wyniku wojny. Choć jego infrastruktura i gospodarka zostanie rozbita, to mimo- że poniesie szczególnie ciężkie straty, Polska będzie eksploatować Polski Blok zwiększonej strefy wpływów, aby odbudować swoją gospodarkę.Stany Zjednoczone zaczną patrzeć na rosnącą siłą Polskiego Bloku jako potencjalne zagrożenia w przyszłości. Aby zapobiec polskiej hegemonii w Europie, Stany Zjednoczone sprzymierza się z byłym wrogiem, Turcją, jak i Wielką Brytanią, aby zapobiec polskiej dominacji Europy i nie dopuścić Polski do programów z wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej do celów wojskowych.

Konflikt amerykańsko-meksykański

Według książki, Ameryka Północna pozostanie środkiem ciężkości światowego systemu gospodarczego i politycznego, przez co najmniej kilka wieków po 21 wieku. Jednak to nie gwarantuje, że Stany Zjednoczone zawsze będą dominować w Ameryce Północnej. W kolejnych dekadach po wojnie, zaczynając w latach 2070-tych, napięcia między Meksykiem i USA wzrosną. W tym czasie, po dziesięcioleciach masowej imigracji, wiele części Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza południowy zachód, będzie głównie etnicznie, kulturowo i społecznie meksykańskie.

W tym okresie wielu etnicznych Meksykanów mieszkających w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza mieszkających w meksykańskiej cesji, będzie coraz bardziej unikać asymilacji do kultury amerykańskiej. Ze względu na fakt, że będą żyć w regionie, głównie meksykańskim, a także w pobliżu Meksyku. Zmiany demograficzne będą nieodwracalne. Większość Meksykanów w USA Southwest zidentyfikuje się jako Meksykanie, a nie Amerykanie, a ich lojalność narodowa przynależeć będzie do Meksyku, a nie do Stanów Zjednoczonych. W tym okresie Meksyk doświadczy znacznego wzrostu gospodarczego i wzrostu populacji. Pod koniec 21. wieku, potęga militarna i gospodarcza Meksyku wzrośnie ogromnie i będzie w stanie zakwestionować dominację Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. W uzupełnieniu do rebelii wznieconej przez meksykańskich separatystów, politycznych, kulturowych i napięć militarnych między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem, dojdzie do w pełni rozwiniętej konfrontacji.

Długotrwały kryzys między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem będzie wynikał z tego, że po pierwsze Stany Zjednoczone nie będą w stanie rozwiązać go poprzez użycie siły militarnej. Większość świata, nieufna wobec amerykańskiej dominacji, potajemnie pokładać będzie nadzieję na meksykańskim zwycięstwie, zwłaszcza Polska i Brazylia, ale żaden inny naród bezpośrednio ingerować w ten konflikt nie będzie. Ostateczną przepowiednią Friedmana jest to, że konflikt będzie kontynuowany w 22. wieku.

Prognozy technologiczne

Wśród prognoz technologicznych dokonywanych w książce są: rozwój hipersonicznych samolotów, rakiet oraz nowych technologii kosmicznych, które będą wspierać rozwój baz wojskowych na Księżycu i załogowych wojskowych platform na orbicie (o których mowa w książce jako „Wojny Gwiezdne” ). Dodatkowo, ziemia zacznie czerpać energią słoneczną zebraną z satelitów w postaci promieniowania do odbiorczych stacji na ziemi. Dramatyczny postęp w robotyce i naukach genetycznych doprowadzi do wielkiego postępu w wydajności pracy, a także możliwość masowego wzrostu ludzkiej długowieczności.

Oprac. RomanK

Komentarzy 14 do “Lista pobożnych i mniej pobożnych życzeń Georga Friedmana”

 1. semperparatus said

  Stek bredni…wyssanych z palca…

 2. Ex said

 3. NICK said

  Futurolog. No, cóż… .
  W ramach terapii polecam pacjentom ze Tworek. A, może, lepiej nie.
  Po pierwsze nie szkodzić.

 4. lopek said

  Nie po to obecnie niszczy się Jankesów aby potem nadal odgrywali wiodącą rolę na świecie z rozkazu Szatana. Fakt jest taki, że zagrożona jest przez unych biała rasa i należy zrobić wszystko aby to biała rasa i Europa (nie Eurokołchoz) wróciwszy do swoich korzeni – dalej przewodziła światu. Przewodziła światu z Bogiem na czele.

 5. Antoni said

  A tymczasem w Iraku parchy mordują chrześcijan oraz inne społeczności i przejmują zagrabione im dobra…

  http://www.presstv.com/detail/2014/12/23/391466/israelis-buying-land-in-north-iraq/

 6. wi42 said

  Dobry tytuł, można też rozszerzyć ……(bredni i) życzeń

 7. milton said

  Przy założeniu, że Polska = Polin, -wszystko jasne.

 8. RomanK said

  Panie Milton….pan- nie moze byc Polakiem???:-))))))

  Panie Wilhelmie….jeszcze 30 lat temu czytajac Raporty Rzymskie, Zalecenia FAO, Prognozy ONZ, innych miedzynarodowych Think Tankow….usmiechalsmy sie mowiac…bzdury….
  Czy nie usmiechal sie pan czytajac Orwela , czyz rozbawieni goscie warszawskich kawiarn nei pokladali sie ze smiecho ogladajac Dymsze, speiwajacego- Ten wasik , ach ten wasik…
  Dlatego Kmiecie Polscy smiali sie rzadko i tak uczyli swoich synow…nie smiej sie nigdy, bedziesz sie smial na koncu- jak bedziesz mial z czego…..
  Slucham dzis jadac truckiem radia…Rush powiada o madrych studentach , ktorzy wystapili z petycja , zeby wszystkich studentow czarnych, profesorowie nie oblewali na egzamnach ze wzgledu na stres- jakiemu sa poddani w obecnej sytuacji….
  W jednym z wiekszych Kosciolow Episcopalnych..pani pastor prowadzi akcje, zeby usunac z kosciola…religie….bo jej tam za duzo….
  Nihil sub sole novum, hoc est, quod non …

 9. wi42 said

  @8 RK …”Czy nie usmiechal sie pan czytajac Orwela …”

  Czytając Orwela myśleliśmy, że to chodzi o nas – tak też nam sugerowała opozycja. Okazuje się całkowicie nie tak.
  Orwel znał dobrze co jest TUTAJ i jeszcze lepiej przewidział jak się to będzie rozwijało.

 10. wi42 said

  Pobożne życzenia czasami się spełniają. Trudno zrozumieć, ale prawdziwe – Giełdą w Moskwie zarządza obywatel USA i Ukrainy. sympatyk nowych władz Kijowa:

  http://politikus.ru/v-rossii/38730-skr-prosyat-vozbudit-ugolovnoe-delo-na-top-menedzhera-moskovskoy-birzhi.html

  Wystarczy obejrzeć zdjęcie Romana Sulżyka.

 11. Kronikarz said

  Prowokator !

 12. RomanK said

  http://investmentwatchblog.com/john-pilger-real-possibility-of-nuclear-war-ukraine-crisis-could-start-world-war-iii-describes-extraordinary-propaganda-promoting-tension-and-demonizing/

 13. Halszka said

  Przy lekturze tej książki Friedmana uderza jeden dziwny szczegół. Futurolog pisze tam o przyszłych losach tak wielu krajów, a – jeśli dobrze pamiętam – ani słowem nie zająknie się o Izraelu. Prawda, Panie Romanie?

 14. Sybirak said

  Wypociny Friedmana w ogóle nie powinny być publikowane w gajówce. To stek bzdur.
  Mąci to w głowach i tak skołowanych Polaków.
  Opublikowanie tego tłumaczenia odbieram jako zamierzoną prowokację najprawdopodobniej
  żydowskiego pochodzenia.

  Całe szczęście, że chociaż Pan nie dał się na prowokację nabrać – admin

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: