Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Zdumiewające rosyjskie tradycje

Posted by Marucha w dniu 2015-01-05 (poniedziałek)

Rosja była i nadal jest dla cudzoziemców interesującym, częściowo zagadkowym krajem. Powodem tego jest nie tyle jej ogrom, co codzienne nawyki Rosjan, które nie przestają zadziwiać przyjeżdżających do niej obcokrajowców. Oto najbardziej interesujące z nich.

Co słychać?

Na zadawane przez obcokrajowców standardowe pytanie „co słychać”, Rosjanin nie odpowie krótko „dziękuję, wszystko dobrze”, a całkowicie szczerze i zgodnie z prawdą opowie, co się dzieje w jego życiu. Nie w ciągu pół roku, ale już w ciągu tygodnia na pewno.

Rosjan często uważa się za pochmurnych i poważnych. Dlaczego? Nie uśmiechamy się do nieznajomych! Podczas przypadkowego uchwycenia czyjegoś spojrzenia na ulicy lub w metrze, nikt nie uśmiechnie się, ponieważ nie jest to powszechnie akceptowalne. Natomiast, jeśli Rosjanin mimo wszystko uśmiechnie się do was, oznacza to, że szczerze was lubi i wkłada w to całe serce.

Goście i biesiady

W gości nie przychodzi się z pustymi rękami. Zwykle przynosi się ze sobą tort, ciastka lub wino, a dzieciom czekoladę, słodycze lub niewielkie zabawki. Kobietom – kwiaty, ale zawsze nieparzystą liczbę. W rzeczywistości nie ma znaczenia, co się przyniesie, ale ważne jest, aby przynieść. Przyjście w gości bez prezentu dla Rosjan jest nie do pomyślenia.

Nowy Rok w Rosji jest najważniejszym świętem i świętuje się go z większym rozmachem niż Boże Narodzenie. Choinkę ubiera się na 1 stycznia i prezenty również wręcza się na Nowy Rok. Rosjanie wierzą, że stare odchodzi do przeszłości, a Nowy Rok przyniesie nowe. Właśnie z tym świętem wiążą się wszystkie nadzieje.

Za stołem przyjęło się wznosić długie toasty. Rosjanie zawsze mają coś do powiedzenia, a elokwentne przemowy za stołem są bardzo cenione w każdym towarzystwie. Rosjanie lubą się pośmiać, dlatego często opowiadają kawały, jeśli tylko jest ku temu okazja.

Dla gości przygotowuje się dużo jedzenia. Podstawową potrawą jest sałatka Olivier lub „rosyjska sałatka”, jak nazywa się ją poza Rosją. Ilość potraw czasami jest tak wielka, że potem dojada się je przez kilka dni.
Rosyjskie biesiady trwają godzinami. Jeść, pić i rozmawiać, a potem znowu jeść i rozmawiać. I tak w kółko dopóki nie zapadnie głęboka noc. Gdy jest już całkiem późno, nadchodzi czas na podanie herbaty. I znowu rozmowy.

Nawiasem mówiąc, herbata jest ulubionym napitkiem w Rosji. Kiedy jest zimno Rosjanie piją herbatę, w przerwach między pracą – piją herbatę, po jedzeniu – piją herbatę, kiedy nie ma co robić – piją herbatę.

Inne dziwactwa

Rosjanie lubią dobrze wyglądać. Po domu można chodzić w dresach, starej koszulce, ale jeśli trzeba pójść do sklepu, każdy Rosjanin przebierze się w przyzwoite ubranie. Kobiety bardzo lubią obcasy i sukienki i zakładają je, kiedy tylko mogą, nawet na spacery. Niech żyje piękno!

W Rosji istnieje taki zwyczaj, aby przysiąść przed drogą, na przykład przed podróżą. Zwykle, kiedy walizki są już spakowane, przed wyjściem z domu Rosjanie zatrzymują się i obowiązkowo przysiadają: na krześle lub na walizce. Po co? Możliwe dlatego, aby odpocząć chwilkę po nerwowym pakowaniu i aby wrócić do równowagi duchowej.

W języku rosyjskim nie zakorzeniły się formy grzecznościowe typu „Pan/Pani”. Po bezosobowym „towarzyszu”, „Panowie i Panie” wydają się zbyt oficjalnym zwrotem. Rosjanin nie powie do kobiety na ulicy „Proszę Pani”. Jednak znaleziono wyjście z tej sytuacji! Prawie do każdej kobiety w Rosji powie się „dziewuszka”. Nawet jeśli zwraca się do czterdziestolatki. Podkreśla się tym wieczną młodość i kobiecość! W wyniku czego wszyscy są zadowoleni i uśmiechają się.

W Rosji zawsze znajdzie się coś, co zaskoczy obcokrajowców. To i tradycyjna gościnność, i obfitość śniegu, i trzeszczące mrozy, i kąpiele w przeręblach, i serdeczność Rosjan, która przejawia się dopiero po zawarciu znajomości. Rosja nie rozczarowuje, Rosja zadziwia.

http://polish.ruvr.ru

Komentarzy 50 to “Zdumiewające rosyjskie tradycje”

 1. Boydar said

  I chwała Bogu, że jest Rosja !

 2. plasibo said

  Chwała Rosji!!!!!!!!)))?

 3. ALI BABA said

  …”Rosja nie rozczarowuje, Rosja zadziwia…” no tak nie zupełnie !! RADZĘ PRZECZYTAĆ a. DE CUSTINE ROSJA W ROKU 1839…wystarczy I tom..!!

 4. Inkwizytor said

  Ja się nie spotkałem z tym, żeby do 40 latki ktoś zwracał się „dziewuszka”, to sztuczne i infantylne.

 5. Moder Svea said: Palancie, to nie raki tylko homary ! A to duza roznica i w smaku i przede wszystkim w wielkosci....... Ludzie nie robcie takich bledow ! To brak wiedzy ! said

  Moder Svea said: Bardzo ladnie napisane. To lubie…..pozytywna zyczliwosc…… Buziaczki dla Ciebie….

  Tylko bez buziaczków proszę…
  Admin

 6. Jerzy said

  Ad 2. Gdy studiowalem w bylym Zwiazku Radzieckim ponad 40 lat temu zwrot „diewuszka” (девушка) byl powszechnie stosowany wobec kobiet,
  zwlaszcza pracujacych w roznego rodzaju uslugach, e.g. sprzedawczyn, salowych w szpitalach czy nawet pielegniarek, listonoszek itd.,
  nawet duzo starszych niz 40-letnie. Gdy chcialo sie, np., o cos zapytac kobiete spotkana na ulicy czy w sklepie zwracalo sie, na
  ogol, „grazdanoczka” (гражданочка), po polsku byloby to „obywatelcia” lub „grazdanka” (гражданка) czyli „obywatelka”. W jezyku rosyjskim
  nie istnieje wolacz (e.g.” obywatelko”), ktory zreszta jest coraz rzadziej uzywany rowniez w jezyku polskim.

 7. Jerzy said

  Przepraszam, to mialo byc Ad 4.!

 8. RomanK said

  EEeeeeeeeeeeee o jakich Ruskach oni pisza???? przecie opisuja Polakow!!!!!!!!!! Jota w jote???
  Z roznica, ze biesiadujac pozno w nocy nikt nei poda herbaty,,nikt przy zdrowych zmyslach oczwiscie, bo poparzyliby sie nawzajem wszyscy wrzatkiem:)P))_)

 9. Przecław said

  Czyż nie są te rosyjskie zwyczje dokładnie takie same jak polskie ?
  Może z wyjątkiem zwrotu „pan, pani”, ale te dawniej ograniczone do herbowych, upowszechniły się wprawdzie na całą ludność miejską, ale nie koniecznie na całą wieś.
  A czy sfera boyarska w Rosji nie miała swoich zwrotów grzecznościowych ?

 10. RomanK said

  Panie Jerzy..a Kobiecinki, Kobietki…czy Paniusiu….Paniusie…to, jak pan mysli od czego???
  Obcokrajowcow moze to i dziwi..ale:-))) Kurca nie ptica:-))))))

 11. Inkwizytor said

  Re 6

  Zapewne ma pan rację. Ja jednak opisuję sytuację z którymi stykam się obecnie, tzn w przeciągu 4-5 lat. Do nieznajomych kobiet po 40 tce ludzie zwracają się z reguły per ( женщина ). Oczywiście nie jest to regułą, równolatkowie mówią i ( девушка ) ale 20 letniego pacana zwracającego się do 40 letniej sprzedawczyni w sklepie per dziewuszka nie spotkałem

 12. RomanK said

  Gospodin, Hospody, Hospodar, Gospodarz…to tytuly grzecznosciowe Slowian…wspolne…
  KTore formalnie nlezy wymieniac przedstawiajac nap, Gspodin Prezident…. Gospoza Ministior….
  Zachowane w piesniach starych gdzie jeszcze wystepowaly powszechnie i wspolnie calkiem niedawno 100- 200 lat temu…Np. w ukrainskiej koledzie. : gdzie nasatepuje zbitka dwoch tytulow zmieniajacych znaczenie z tytulu na funkcje;
  Dobryj Weczir Tobi Pane Hospodairu

 13. Minus said

  file:///C:/Documents%20and%20Settings/User/Pulpit/10355896_802624549761810_8320649346251747469_n.jpg

 14. TomUSAA+ said

  Kiedyś, w dawnej Polsce, zwracano się do siebie per „Panie Bracie!” To musiały byc piękne czasy!

 15. RomanK said

  ..ale tylko Potoccy do Lubmirskich. Opaliscy do Branickich i paru innych,…..reszta czytala podrecznik o czolobiciach , poklonach do nozek padaniach:-)_)__ Najczesciej panowie bracia ryczeli- jak wieprze Chamie…Lyklu..zwlaszcza po lyku….co potomnym do dzisiaj zostalo jako spuscizna cywilizacyjno kulturowa:-))))

 16. Kacap said

  Po 6 latach mieszkania w Rosji tylko śmieszą mnie takie teksty. Najważniejszy jest niuans. Weźmy tak”dziewuszkę”. Do nieznajomej 40 latki tak nie powiesz. Raczej użyjesz „żeńszczyna”. Powiesz tak natomiast do kelnerki, sprzedawczyni.
  Od długich toastach zapomnijcie. A już to pierwsze, że niby opowiada na powitanie całe swoje życie to jakiś idiotyzm.
  przysiadać przysiadają, pić herbatę piją. Ubierać się porządnie – zwłaszcza faceci – nie ubierają. Słowem, liczylibyśmy, drogi Marucho, na więcej.
  Acha, w sałatce nie ma „r” na końcu. Olivie!

 17. Czarna Mamba said

  Ad 20 Panie Obserwator! A jak w gajówce nie piszą o tym, że brat cara – Konstanty był polonofilem to też źle? Kibicował z początku Polakom w bitwach Powstania Listopadowego…. poza tym po ch**j pan „asertywnie” przeżywasz, że Gajowy o rublach pisze; a jak może jeszcze w złocie je dostaje to „szał do kwadratu” :-)) ? Jego Gajówka, jego ruble.

 18. Henry said

  Rosja z tymi zasobami naturalnymi co ma moze ogrzac i wyzywic caly swiat,
  a gospodarka wolnorynkowa zaczela sie dopiero po 2000 roku czyli jest bardzo mloda.
  Wzrost poziomu zycia Rosjan w duzych miastach byl za szybki i to jest problem,
  nie podoba sie pentagonczyk.

  Plany Rosji sa dlugoterminowe i oparte na wiedzy fachowcow majacych studia w najlepszych uniwersytetach swiata.
  Wiedza ekonomiczna i szybkosc podejmowania decyzji sa niesamowicie szybkie, a babcia EU w tym wzgledzie nie ma zadnych szans.

 19. Boydar said

  Oczy-wiście, że nie ma (22). Oni mają fachowców wyłącznie od rozpier.dalania wszystkiego, co się rusza. Cokolwiek w ju powstało z sensem, zbudowali to goje na złość wrogom i opozycji. I nie jest istotne, kto podpisywał jakie projekty i zastosowane technologie; myśl kulturowa i technologiczna zawsze była gojska, białego normalnego człowieka. Przybłęda nic nie buduje trwałego, bo wie że dzisiaj jest przybłędą tutaj a jutro może musieć być gdzie indziej, więc szkoda nafty. Lepiej skupić się na dokładniejszym i najbardziej długofalowym rabunku. Natomiast Rosja, jest tam gdzie była, i gdzie będzie zawsze. To co zbuduje dziad, skorzysta wnuk, i wnuk wnuka. Inna optyka. Jak u tych trzech świnek.

 20. NyndrO said

  Ad 15.* Bo najczęściej tak trzeba.

 21. Siggi said

  Boże! Błogosław Rosję i Jej Prezydenta ! Chroń Rosję i Jej Prezydenta !

 22. Centuria said

  Taka wlasnie Polske pamietam. Nic wiec nie zdumiewajacego. Nieparzyste kwiatki, goscinnosc, ktora pewnie jest na wymarciu, bo ludzie zaczeli liczyc pieniadze. Nigdy nie mialo prawa zabraknac wodki i jedzenia czy to na weselu czy na imieninach. Goscie wpadali bez uprzedzenia, ale zawsze przyjmowalo sie ich „czym chata bogata”. Pamietam tez, jak mieszkalam we Francji i znajome Francuzki byly zdumione, bo mezczyzni z Polski calowali je w reke. Tez nie bylo wpatrywania sie w kogos i usmiechania. Na pytanie: „jak leci” mowilismy z reguly prawde bez jakiegos: obowiazkowego „bardzo dobrze”. Lubilismy prywatnosc i zachowanie odleglosci w stosunki do ludzi, ktorych malo znalismy.

  Kiedy czytam Wasze komentarze to nasuwa mi sie: „cudze chwalicie, swego nie znacie…”. A moze Polska tak bardzo sie zmienila?

 23. umiarkowany anty-fan libertarianizmu said

  Też uważam, że ten artykuł to w co najmniej połowie o Polsce równie dobrze mógłby być. Rosja jest po prostu zbyt blisko, a co za tym idzie też zbyt bliska, żeby zadziwiać nas tak bardzo….

 24. Pokręć said

  Z tą herbatą i jej piciem to chyba żart? No, może część Rosjan pija herbatę, ale z tego, co wiem, to wieś rosyjska samowary już dawno przerobiła na bimbrofory. Mój znajomy Rosjanin (z Rosjan, z dziada, pradziada, żadnych Polaków w rodzie, a mówi po polsku o niebo lepiej niż ja po rosyjsku), zresztą zwolennik Putina przyznał mi, że alkoholizm i bimber to wielki problem rosyjskiej wsi a nawet dzielnic wielkich miast. W co drugim domu bimber leje się rzeką. Z rurki do gardeł. I nie ył w stanie mi powiedzieć, czy w Rosji pędzenie bimbru na własne potrzeby jest dopuszczone czy zakazane prawem. Drapał się w głowę długo, ale wyglądał na zaskoczonego takim pytaniem. odpowiedział, że nie wie i że nikomu nie przyszłoby do głowy zawracanie sobie głowy takimi pytaniami. To było dla niego pytanie klasy „czy prawo w Rosji dopuszcza Zasadę Powszechnego Ciążenia” – a jak zabrania, to co z tego? Jak ktoś ma ochotę to polecam forum „homedistiller.ru” – oczywiście, to jest naprawdę górna półka tego fachu, kładąca nacisk na technologię i jakość wyniku, po wsiach po prostu robi się na szybko – byle „kopało”. Bez obaw, my tu w Polsce nie odstajemy od Rosjan w tej kwestii, a czasami nawet czasem jesteśmy i do przodu.

  Wiem, wiem, rosyjska kultura, ta wysoka jest zadziwiająca i naprawdę, moim zdaniem, piękniejsza od tej anglosaskiej. I cieszę się, że jako Słowianin jestem jej bliżej.

 25. Pokręć said

  @16 Dlatego jak wchodzę do gajówki i czytam jakieś teksty o Rosji, to mam wrażenie, że często czytam jakieś panegiryki. Rosjanie to ludzie, jak my wszyscy – mają swoje wady i zalety, to wszystko. Żyją jak my wszyscy wszędzie na świecie… Owszem, wysoka kultura jest czymś czym można (i należy) się zachwycać – nie zapominając o własnej – bo nie mamy się czego wstydzić, ale na codzień – bądźmy poważni, to jak święte przekonanie, że piękne dziewczyny nie puszczają bąków…

  To niech Pan wchodzi na strony Gazety Żydopolskiej albo dowolnej innej. Tam Panu przywrócą zachwianą równowagę.
  Admin

 26. Inkwizytor said

  Re 24

  Pie… locie Hipolicie razem z twoim znajomym „Rosjaninem” 🙂

 27. Pokręć said

  @26: Mój kolega był w Rosji na Syberii, nad Bajkałem. Rosjanie – bardzo serdeczni, kochani, wszędzie jak go tylko zobaczyli – witali… bimbrem. Kolega jest abstynentem, tak między nami. Mówił, że w polu pracowały wyłącznie kobiety, bo mężczyźni notorycznie byli zalani w trupa. Tak więc informacje mam z co najmniej dwóch niezależnych źródeł. A ten Rosjanin to naprawdę Rosjanin. Rodowity. Znad Wołgi.

 28. Inkwizytor said

  Re 27

  Wstawki, że w co drugim domu leje się bimber albo o mężczyznach od rana zalanych nie kupuję.

 29. Boydar said

  Z Pańskich relacji i refleksji względem Rosji i Rosjan Panie Pokręciu, przebija mi jakiś podświadomy żal, dziwny smutek, że u nich są takie miejsca, że nie ma się czym chwalić. Ale napisał Pan co najmniej jedno zdanie (no, powiedzmy, kawałek zdania), które niweluje te wszystkie niedostatki – „… Rosjanie to ludzie …”. I moim skromnym zdaniem właśnie to w tym wszystkim jest najważniejsze. I to że są, bo są, i to że Pan to napisał. Bo człowiek człowieka potrzebuje. Zaraz po Bogu. Tylko o właściwej kolejności dowiaduje się dopiero wówczas, gdy się pomyli. Może nie tak jak saper, ale jakoś tak właśnie.

 30. Przecław said

  #15 RomanK
  „..ale tylko Potoccy do Lubmirskich. Opaliscy do Branickich i paru innych,…..reszta czytala podrecznik o czolobiciach , poklonach do nozek padaniach:-)_)__ Najczesciej panowie bracia ryczeli- jak wieprze Chamie…Lyklu..zwlaszcza po lyku….co potomnym do dzisiaj zostalo jako spuscizna cywilizacyjno kulturowa:-)))) ”

  A skąd pan to wie, panei Romane ???
  Czy żył pan w tamtych czasach ?
  Skąd pan taki pewny, że nas ciemnych poucza ?
  Czy tak napisane w banderowskich podręcznikach Dmytro Doncewa, wydrukowanych za lichwiarskie dollary i deutsche reichsmarki ?

  Można coś takiego wyczytać w pamiętnikach szlachty – admin

 31. Ex said

  @30 Przecław

  Magnateria -> szumowina a nie elita.

  ps
  Nie zapomniałeś jakichś pastylek dzisiaj?

 32. Ad. 31, 32

  Jakoś umknęło panu, że Rosjanie mieli najazd międzynarodowych, wymordowano im kilkadziesiąt milionów obywateli, a Japonia co miała na tym tle? Hę?

  Pan ma klapy na oczach, czy co? KOŃ PAN JESTEŚ?

 33. Inkwizytor said

  Ruscy to bardzo mądry naród, kochający swój kraj. Jestem szczęśliwy, że mieszkam wśród nich gdzie w pełni można odnaleźć swoją słowiańska i chrześcijańską tożsamość. Rosja jest jedyną nadzieją dla świata

 34. Ex said

  @ Obserwator Ktoś cie nagrał jak balowałeś?

 35. Boydar said

  Za co Cię tak Pan Bóg pokarał, trudno dociec, ale to musiało być jakieś straszne gów.no.

 36. @Krzysztof M
  Obserwator to jest ten sam idiota, który trolluje tutaj pod wieloma ksywkami. Możliwe, że tym razem podkradł komuś nick.
  Pisuar jest jak zacięta płyta. Ciągle powtarza nam swoje mokre sny o zrzucaniu atomówek na głowy Rosjan, pisiuar oskarża nas o kolaborację, chociaż sam spija wszystko z dziobków redaktorów nagrodzonych w świetle kamer przez ukraińską bezpiekę, których ABW nie ośmieli się nigdy tknąć.
  Pod inną ksywką wmawiał nam, że problem UPA na Ukrainie to margines ruszany przez „nienawistnych kacapów”. Teraz już nie przypomni nam „kolaborantom” swoich poprzednich mądrości, bo mamy szeroki wachlarz ciosów, które możemy mu wymierzyć. Włącznie z niedawnym zaproszeniem banderowskiego Prawego Sektora przez Poroszenkę do współpracy z MON Ukrainy. Wmawiał też propagandowe kłamstwa obecnej reżimowej władzy, że sadownicy nie ucierpieli z powodu rosyjskich sankcji.
  Nadal jest też tępym cwelem, który nie nauczył się polskiej gramatyki, a swoje pozbawione merytorycznej treści wpisy musi co chwila rozdzielać klawiszem Enter, żeby ktokolwiek zwrócił uwagę na tę wypociny.
  Za chwilę opuści to forum szybciej niż jego ulubiony F16 płytę wojskowego lotniska :))))))

 37. Niestety my „kolaboranci” nie dostaliśmy medali od bezpieki jak Sakiewicz i nie możemy liczyć na przychylność ABW, ani nie otrzymaliśmy pieniążków z ambasad tak jak Fundacja Wolność i Demokracja, ani słów podziękowania od Pana Michnika tak jak patrydioci z PiS:

  http://www.wprost.pl/ar/427546/Michnik-Kaczynski-zachowal-sie-jak-prawdziwy-patriota/

  A to tylko wierzchołek góry lodowej * – http://prawica.net/39992
  Ch.j wielu ksywek jeszcze długo może się rzucać na tym forum, ale nie zdoła zatupać tych faktów pokazujących jak Polskę rozkradli jego koszerni chlebodawcy z USA i ile kuponów z tego odcięli.
  Proszę zwrócić jeszcze uwagę jak też koszerny ch.j wielu ksywek próbuje wciskać nam, że to Rosjanie wmawiali nam współodpowiedzialność za tzw. Holokaust, chociaż to ze strony Obamy padły teksty o „polskich obozach”, to Obama wymuszał na nas spłatę roszczeń żydowskich. Władzę najlepszego sojusznika USA, czyli Izraela obarczają nas otwarcie winą za maskarę w Jedwabne. To są oczywiste prawdy, które ta tania prostytutka usraleska próbuje zakłamywać. Czy dużo płacą najemnemu magicznemu ch,jowi za zaklinanie rzeczywistości, także odnośnie problemu neobanderyzmu na Ukrainie ? To pozostaje jedynie do ustalenia.

  *„Stricte kompradorski charakter miała już szokowa transformacja ustrojowa przełomu lat 80./90., czyli realizacja tzw. „planu Balcerowicza”, a w rzeczywistości planu autorstwa Georga Sorosa i Jeffrey’a Sachsa. Realizacja tego z początkiem lat 90. otworzyła drogę nie tylko do głębokiej penetracji gospodarki i rynków Polski.

  Umożliwiła spekulacyjne wysysanie zasobów finansowych polskich banków dzięki stałemu kursowi dolara w warunkach hiperinflacji korekcyjnej (m.in. tzw. afera FOZZ). Doprowadziła do celowego zadłużenia i upadku finansowego przedsiębiorstw państwowych, dzięki skokowemu podniesieniu oprocentowania kredytów z 7% w 1989 roku do ponad 80% w 1990, a odsetek od zaległości do poziomu 212% średniorocznie. Otworzyła też drogę do przekształcenia procesu prywatyzacji w wyprzedaż enklaw rentowności i nowoczesności polskiego przemysłu.

  Plan Sorosa-Sachsa, a następnie polityka kolejnych rządów, tak postsolidarnościowych, jak i postkomunistycznych, umożliwiła przeprowadzenie prywatyzacji majątku państwowego w formule latynoamerykańskiej w postaci wyprzedaży, aż do skali rozbioru gospodarczego, enklaw nowoczesności i rentowności zagranicznym korporacjom, firmom oraz bankom.

  „Według NIK – podsumowywał w 1995 roku prof. Józef Balcerek – do końca 1994 r. około 36% potencjału sektora państwowego. Przyjmując wartość netto (po aktualizacji) środków trwałych w tym sektorze, w 1994 r., oraz stopień ich zużycia dla całej gospodarki (42,8%), można stwierdzić, że wartość środków trwałych wynosiła co najmniej 451,6 bln zł (około 47,6 mld USD). Z tego tytułu wpłynęło łącznie do budżetu, w okresie 1991 – 1994, 30.354,0 mld zł (1.648,4 mln USD). Z tego należałoby odliczyć koszty , które wyniosły 8,5% dochodów z w 1993 i 3,2% w 1994 roku. Oznacza to, że środki trwałe wartości 47 mld USD oddano obcym korporacjom i nomenklaturze za około 1,5 mld USD, czyli za około 3% ich wartości”.

  Jak to oszacował z kolei inną metodą prof. Kazimierz Poznański, do 2004 roku „wyprzedano” państwowy kapitał przemysłowy i bankowy za 4,5-5% ich wartości odtworzeniowej. Poznański wyliczył też, iż do 2004 roku w wyniku tej ” prywatyzacji” Polska faktycznie przekazała w ręce obcego kapitału równowartość co najmniej 218 mld dolarów. Głównym zaś motywem tej „wyprzedaży” narodowego przemysłu i bankowości była bezkarna korupcja, której wielkość Poznański oszacował na 0,4 do 0,5 mld dolarów, a „sprzedający” w liczbie około tysiąca osób „zadowolili się mniej niż pół procentem wartości kapitału, który przeszedł w zagraniczne władanie”.

  Dokonano faktycznego rozbioru gospodarczego polskiego przemysłu i bankowości. To były rządy „gospodarczej Targowicy”, jak je nazywał w latach 90. XX w. prof. Balcerek.

 38. RomanK said

  KULtura wysoka lad i porzadek..praworzadnosc i opieka: Jedz do domu Obserwator….

 39. rafalby said

  Wracając jednak do zasadniczego tematu wpisu – kiedy po raz pierwszy byłem na ukraińskim wówczas Krymie, przekroczyłem już wtedy czterdziestkę. Gdy zwiedzaliśmy wspaniały Pałac Cara Aleksandra III, musiałem wykupić dodatkowy bilet na filmowanie i fotografowanie wnętrz pałacowych. Pamiętam, jak przewodniczka naszej grupy, widząc, że jako jeden z niewielu robię zdjęcia chciała sprawdzić czy takowy bilet posiadam, zwróciła się do mnie słowami: „Молодой человек, у вас есть лишний билет для съемки?”. Byłem bardzo ukontentowany, że mimo moich lat (zaawansowanych, jak mi się wówczas wydawało) wyglądam jadnak młodo. Bilet pokazałem, i wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni.

 40. Ch.j wielu ksywek aka Obserwator „a przyłożyli rękę do zagłady naszych cennych bo przynajmniej częściowo zasymilowanych żydów’

  Od razu widać, że to pisiuar. Maniakalne uwielbienie dla USA połączone z bajkami o zasymilowanych Żydach (O kogo chodzi ? O Jakuba Bermana, Hilarego Minca, ojca Bronisława Wildsteina itd. ?). Brakuje jeszcze, żeby typ podawał odnośniki do judeochrześcijan z TV Republika, bo ich propagandę na temat Majdanu kolportował na tym forum, a nawet admin złapał go na tym, że prowadził rozmowy sam ze sobą (geniusz zbrodni zapomniał, że przeglądarka zapamiętuje użyte nicki na blogach na platformie WordPress).
  Większość z tych pajaców, którzy ciskają na prawicowych forach etykietki „ruskich agentów”, „kacapów”, „kolaborantów” i bronią Ukrainy niczym Częstochowy to są wyznawcy Jarosława Polskę Zbawa, czyli takiego pomagiera Wałęsy, który przy Okrągłym Stołki dogadywał się czerwonymi.
  Pamiętajcie, jak Lechu Santo Subito Kaczyński przykazał, w Magdalence nie było żadnego spisku z komuchami !!! :)))))

 41. RomanK said

  albo przyjedz tu….

 42. Rzeczywiście. Sporadyczna aktywność ch.ja wielu ksywek polegała na zostawianiu kupki na obejściu z życzeniami zniszczenia Rosjan za pomocą broni nuklearnej. Tylko jeden troll w tym celował. Mało płacą usraelskiemu ch.jowi, więc po co on ma się wysilać.

  I jak to się dzieje, że rzekomo fagas, który nie jest związany z PiS powtarza propagandę powielaną przez ich koszer-media, że „banderowcy to narzędzie Moskwy”. Sarkazm: „Pewnie to czysty przypadek”.

 43. Rzeczywiście. Działalność ch.ja wielu ksywek, obecnie ksywa operacyjna: Obserwator, była sporadyczna i polegała na zostawianiu co pewien czas kupki na obejściu z jedynymi i niepowtarzalnymi życzeniami użycia broni atomowej na Rosjanach. Tylko jeden troll się w tym specjalizował.

  Zastanawia też, że ch.j odcina się od PiSu, ale jednocześnie powtarza naiwną do bólu propagandę tych mediów, że „banderowcy to narzędzie Moskwy”. Może ktoś uwierzy w łzawe historyjki o rodzinie uciekającej z Kresów, tak jak i w inne bajki, ale wątpię, żeby ch.je wyzywające uczestników Gajówki od „kolaborantów” zyskały tutaj jakichś sojuszników.

 44. Admin wie o sprawie i ciebie osobiście wtedy wyciął, koszerna pacynko. Niczego nie muszę udowadniać, bo i tak stąd wylecisz za całokształt. Drzesz ryja na okolicę i wyzywasz wszystkich od kolaborantów, co samo w sobie jest proszeniem się o bana. Może tobie się wydaje, że jest to okoliczność łagodząca 🙂
  PiS ma swoje fora i możecie tam w spokoju wycałować wszystkich zasymilowanych żydków w ich tyłki.

 45. I tak zostaniesz wywalony za pijackie okrzyki, że wszyscy są kolaborantami, bo oczywiście według logiki ch.ja wielu ksywek, czyli Obserwatora, każdy kto nie ujada na Rosję z Michnikiem albo Kaczyńskim współpracuje z rosyjskimi agenturami. Potraktowałem ch.ja jego własną miarką i zaszufladkowałem w poczet miłośników PiS, a teraz płacze na forum, że tak nie wolno. 🙂

  Kilka wyjątków od reguły to nic wielkiego wobec skali zjawiska:
  Czy ktokolwiek ze współczesnej polskiej elity odważy się powiedzieć, że król jest nagi? Kto uzmysłowi zmanipulowanym rodakom rzeczywistą rolę przedwojennego żydostwa? W przeważającej mierze będącego rozsadnikiem bandytyzmu, sutenerstwa, pornografii, bolszewizmu i innych destruktywnych wpływów. Kto wreszcie odważy się wykazać miałkość wpływów żydowskich na kulturę polską i złowróżbny zarazem ich wpływ na polską historię? Sposób, w jaki mitologizuje się dziś mniejszość żydowską w przedwojennej Polsce, przywodzi nieco na myśl sposób, w jaki wspomina się dziś o Ukraińcach w okresie II RP.
  https://marucha.wordpress.com/2014/11/22/muzeum-historii-izraela/

 46. Napisz ch,ju wielu ksywek Obserwator do swoich ukochanych władz USA, aby oprócz mordowania nienarodzonych dzieci przestali promować w Polsce za pośrednictwem swojej ambasady homoseksualizm:
  http://www.pch24.pl/homo-ambasada-usa-w-warszawie,25820,i.html?nom=1

 47. JO said

  Ad.Bo to sa zwyczaje Polskie, powiedzialbym przede wszystkim Polskie…

 48. Henry said

  Jestem zaskoczony dzisiaj poziomem tych komentarzy.
  „Obserwator” pobil wszystkich.

 49. Marucha said

  Tyle razy prosiłem, żeby nie zwracać uwagi na śmieciarzy internetowych… ignorować ich „wpisy”, które i tak zostaną wywalone w elektroniczny niebyt…
  Czy mam zacząć również wywalać wpisy tych, którzy odpisują śmieciarzom?

 50. @49
  Nie będę miał nic przeciwko jeśli Pan wywali te wpisy i jakiekolwiek inne, które uzna Pan za niestosowne. Proszę o usunięcie moich wpisów w tym wątku.

  Pana wpisy są dobre i szkoda je wyrzucać. Ale i szkoda, że marnuje Pan czas na śmieciuchów – admin

Sorry, the comment form is closed at this time.