Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Bezsenna o Wolne tematy (24 – …
  Sudbina Srba o Hillary Clinton: Konflikt na U…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  minka o Wolne tematy (24 – …
  Śfinks o Wolne tematy (24 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  Rick o Chiny, Rosja, świat. Rok …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  minka o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Czy w 2015 kraje BRICS dadzą mata zachodniej finansjerze?

Posted by Marucha w dniu 2015-01-18 (Niedziela)

Były pracownik Judenratu i nazistowski kolaborant, Georges Soros. Zajmuje się niszczeniem walut i ludzi. Wartość jego majątku to 23 miliardy dolarów. Jego wartość moralna jest nieco niższa.

„Pozwólcie mi tworzyć i kontrolować pieniądze państwa, a nie będzie mnie obchodzić, kto ustanawia w nim prawo”.

Kredytowe instrumenty pochodne (CDS), papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką (MDS), podejście bottom-up („od dołu”) w inwestycjach, transakcje o wysokiej częstotliwości, naga (niepokryta) krótka sprzedaż… na tego typu skomplikowaną terminologię natykamy się, kiedy zaczynamy zwiedzanie dżungli finansowej.

Ale nie dajcie się wprowadzić w błąd. To nadużywanie żargonu ma na celu wywołanie dezorientacji i odebranie wszelkiej motywacji do zgłębienia tematu. „Oni” wyraźnie nie chcą, żebyśmy rozumieli, ponieważ ukrywają pewne dość brudne sekrety, opakowane w skomplikowany na pierwszy rzut oka żargon.

Jednak wystarczy się przedrzeć przez ten pozornie skomplikowany fornir, a rzeczywistość finansów okaże się zaskakująco prosta… i obrzydliwa. Celem niniejszego artykułu jest wyjaśnienie, w terminach zrozumiałych dla laika, zasad rządzących finansami oraz zniewolenia, jakiemu podlega większość ludzi i państw. Pokażę również, dlaczego stan rzeczy może się wkrótce radykalnie zmienić i zaproponuję kilka wskazówek na czas finansowych zawirowań.

Finanse – krótki przegląd

Kim są aktorzy?

W świecie finansów przeważa dualizm. Albo jest się panem, albo niewolnikiem. Panowie to niewielka klika nazbyt zamożnych indywiduów pozbawionych sumienia. Określa się różnie – międzynarodowa kabała, banksterzy, elita, ultrabogacze, 0,1%, oligarchowie, globalna elita bankowa itp.

Jedynym ich celem są pieniądze, władza i kontrola. Nigdy nie będą mieli wystarczająco dużo i są gotowi zrobić wszystko, żeby zdobyć więcej. Geograficznie i ideologicznie wywodzą się z angloamerykańskiego imperium, ale nie uznają granic, nie mają ojczyzny i obce są im pojęcia nacjonalizmu i patriotyzmu. Dla nich kraje są jak hotele – istnieją, żeby z nich korzystać, żeby je wykorzystać, a gdy przestają być przydatne – zniszczyć. Czują głęboką pogardę dla ludzi, których postrzegają jako niewiele więcej niż niewolników do wykorzystania i oszukania.

Czym jest pieniądz?

Teraz, kiedy już wiemy co nieco o obsadzie tego dramatu, zajmijmy się pieniędzmi. Spójrzcie na banknot 20-dolarowy. Co widzicie? Jest to zasadniczo kawałek papieru z wydrukowanymi obrazkami i tekstem. Wbrew głoszonym bredniom, że waluta jest odzwierciedleniem gospodarki narodowej i jest zabezpieczona w aktywach rezerwowych, banknot, na który patrzycie, to nic więcej niż pokryty tuszem skrawek papieru.

Banknot 20-dolarowy sprzed 1971 roku. Zwróćcie uwagę na adnotacje: „certyfikat złota” i „dwadzieścia dolarów w złotych monetach wypłacanych okazicielowi na żądanie”

Pomyślcie o tym. Do wydrukowania 20 dolarów banksterzy potrzebują jedynie papieru i tuszu. Ile waszym zdaniem kosztuje wydrukowanie 20-dolarowego banknotu, wziąwszy pod uwagę, że na raz drukowane są miliony? Około 10 centów. Ale kiedy ten banknot trafia w wasze ręce, w jakiś magiczny sposób zyskuje wartość 20 dolarów jako zapłata za bardzo realną prace, towar lub usługę. To samo dotyczy banknotów 50- czy 100-dolarowych.

Trzeba to zrozumieć: pieniądze są tworzone z niczego. Ale kłamstwo jest tak duże, tak odstręczające, że mamy spore trudności w zaakceptowaniu tego faktu.

Oczywiście nie zawsze tak było. Przez większość współczesnej historii banknoty były zabezpieczone w aktywach rzeczowych, zazwyczaj w złocie. Można więc było pójść do banku i wymienić swoje banknoty na prawdziwe, fizyczne złoto (patrz rysunek po prawej). Ale od 1971 roku dolar nie jest już wymienialny na złoto. Nie jest niczym gwarantowany.

Jedyną więc jego wartością jest ta, jaką mu przypisujemy. Zbiorowe przekonanie jest głównym czynnikiem w tej magicznej ekonomii, o jakiej tutaj mówimy. Potężnym czynnikiem są nastroje na rynku – na dobre i na złe. Później rozwinę tę myśl.

Kto tworzy pieniądze?

Tworzenie pieniądza może być dobre. W przeszłości kraje mogły bezpośrednio tworzyć pieniądze jako uczciwe odzwierciedlenie gospodarki państwa, bez odsetek, w celu stymulowania rozwoju. Ale czasy zdrowego rozsądku w ekonomii już dawno minęły. Dziś kraje pożyczają szalone sumy pieniędzy na dodatni procent. Te pieniądze są tworzone przez tzw. banki centralne – z których część jest de facto w prywatnych rękach – i nawet nie docierają do kieszeni obywateli. Tak, dobrze przeczytałeś, ten banknot, który trzymasz w ręce, został stworzony z powietrza przez członka finansowej ,,elity”. Ale pot, energia i praca, jakie włożyłeś, żeby go zarobić, są bardzo realne.

Mit używany do uzasadnienia konieczności delegowania druku pieniędzy do banków centralnych głosi, że rządy są zbyt nieroztropne i gdyby wolno im było drukować pieniądze, stworzyłyby ich o wiele za dużo i zdestabilizowały rynek. To kłamstwo. Rekordowo największa ilość pieniędzy, jaka kiedykolwiek powstała jednorazowo, została stworzona w następstwie kryzysu z 2008 roku (patrz „quantitative easing” – kolejny żargonowy termin, który oznacza po prostu „drukować jak szalony”) i to prywatni bankierzy je stworzyli, a nie rządy. [QE, po polsku: poluzowanie polityki pieniężnej, tutaj krótki opis w polskiej Wiki – przyp.]

Ile pieniędzy się tworzy?

Krótka odpowiedź brzmi: „Nie wiadomo dokładnie, ale na pewno dużo”. Ilość pieniędzy znajdujących się w obiegu nazywa się „masą pieniężną” albo podażą pieniądza. W zależności od rodzaju pieniądza (monety, banknoty, czeki podróżne, karty kredytowe, oszczędności itp.) masa pieniężna jest podzielona na podgrupy oznaczane M1, M2, M3 itd.

Wzrost wskaźników masy pieniężnej: M1 (kolor czerwony) i M2 (zielony) w latach 1981-2013) — Wykresy są klikalne!

Problem w tym, że Amerykańska Rezerwa Federalna (która ani nie jest amerykańska, ani federalna ani jest rezerwą – jest bankiem prywatnym, służącym wyłącznie interesom właścicieli) wstrzymała publikowanie danych dotyczących całkowitej ilości pieniądza, który tworzy. Ujawniane są tylko częściowe dane (M1 i M2) i pokazują one dramatyczny niezrównoważony wzrost. Ale wskaźnik M3, najobszerniej podgrupy, nie został upubliczniony od 2006 roku. Dlaczego nie publikuje się M3, jeśli jego poziom jest rozsądny?

Co to jest dług?

Pieniądze można dać (w zamian za towary i usługi), ale można je też pożyczyć w oczekiwaniu na przyszłą spłatę. Przez stulecia odsetki były uznawane za nielegalne i niemoralne, ale te czasy już dawno minęły.

Dzisiaj kredyty przychodzą razem z odsetkami. Gdy pożyczasz 100 dolarów, przyjdzie ci spłacić 120, 150 albo 200 dolarów. Stopy procentowe są uzasadniane jako rekompensata za ryzyko. To kolejna totalna brednia. Kiedy pożyczasz pieniądze, bank bierze jako zabezpieczenie twój dom (na przykład). Jeśli nie uda ci się spłacić pieniędzy stworzonych przez nich z niczego (nawet bez pożyczania pieniędzy „niech się staną” z banków centralnych), zabiorą ci twój bardzo konkretny dom. W tym sensie to ty podejmujesz ryzyko i to ty powinieneś otrzymać za to rekompensatę, a nie oni!

Kolejny raz mit dodatnich stóp procentowych ujawnił się, kiedy banki centralne zaczęły proponować ujemne stopy procentowe innym bankom. Jest to rozpaczliwa próba wstrzyknięcia pieniędzy do skorumpowanego, a więc nieodpornego systemu bankowego. Oczywiście ujemne stopy procentowe są proponowane tylko bankom, podczas gdy my, zwykli ludzie, wciąż płacimy dodatnie odsetki.

Zauważcie, że u samej podstawy długu leży jeden z najbardziej destrukcyjnych aspektów współczesnych finansów: bogaci mają dużo pieniędzy, więc są w stanie udzielać pożyczek; biedni nie mają pieniędzy, więc muszą je pożyczać. Pod koniec spłaty kredytu bogaci skorzystali – otrzymali pieniądze, które pożyczyli + odsetki (są bogatsi), zaś biedni spłacili kapitał + odsetki (są ubożsi). W tym sensie dług jest jedną z głównych przyczyn rosnącej nierówności.

W dzisiejszym świecie 225 najbogatszych osób (z czego 60 to Amerykanie [he he he… – admin]) posiada majątek o łącznej wartości ponad 1 biliona dolarów [prawdopodobnie ta kwota jest niedoszacowana – przyp. tłum.]. Jest to roczny dochód 3,5 mld najbiedniejszych ludzi.

Łupienie Grecji doprowadziło miliony ludzi do ubóstwa i wyjścia na ulice.

Kto ustala stopy procentowe?

Ci sami, którzy tworzą pieniądze, również ustalają stopy procentowe. Aby zachować iluzję sprawiedliwości i podziału władzy, stworzyli oni marionetkowe organizacje zwane „agencjami ratingowymi” (Fitch, Standard & Poor, itd.), które ,,oceniają” wiarygodność kredytobiorcy. Jeśli wiarygodność jest niska, stopa procentowa jest wysoka. Przynajmniej tak się nam mówi.

Agencje ratingowe wielokrotnie zostały uznane winnymi oszustwa. Jednostronnie wpływają na wysokość stóp procentowych w celu kontrolowania losów firmy lub narodu.

Weźmy przykład Grecji. Z dnia na dzień ratingi agencji przyczyniły się do dramatycznego wzrostu poziomu stóp procentowych. Ale Grecja nie mogła przestać pożyczać – brakowało jej środków na spłatę wcześniejszych pożyczek. Nagle ciężar długu stał się nie do zniesienia, spychając Grecję na skraj bankructwa.

W tym momencie Grecja nie miała już nic do powiedzenia w negocjacjach i musiała zaakceptować szabrowanie kraju przez elitę, która przejęła kontrolę nad usługami publicznymi, zasobami naturalnymi itp. Ten rodzaj rażącego bandytyzmu eufemistycznie nazywany jest ,,pakietem MFW„.

Sprywatyzować zyski, uspołecznić straty

W greckim przykładzie działalność przynosząca zysk została sprywatyzowana (tzn. przeniesiona ze sfery publicznej w ręce kilku prywatnych oligarchów) za śmiesznie niską cenę albo wręcz za darmo. Ale w sytuacji, kiedy prywatna działalność nie jest opłacalna, postępuje się odwrotnie – straty są uspołeczniane, tj. podrzucane narodowi, który musi za nie płacić swoimi podatkami.

Tak się na przykład stało z Fannie Mae i Freddie Mac – dwiema prywatnymi firmami ubezpieczeniowymi, które generowały ogromne straty i były „ratowane” przez rząd USA. W tym przypadku do pokrycia strat wygenerowanych przez te prywatne korporacje wykorzystano setki miliardów dolarów z pieniędzy podatników.

Inflacja

Tworzenie masy pieniężnej (QE – niebieska linia) może podnosić ceny akcji najbogatszych korporacji (SP500 – brązowa krzywa) i ceny towarów (surowców, zbóż itp.)

Inflacja jest wtedy, kiedy ceny towarów konsumpcyjnych (chleb, mleko, żarówki …) rosną, a wynagrodzenia pozostają bez zmian. Mówi się nam, że rząd nie powinien drukować pieniędzy w celu skompensowania inflacji, ponieważ wydrukowałby ich za dużo, a wówczas ludzie wykorzystaliby nadwyżki na zakupienie większej ilości dóbr, co doprowadziłoby do niedoboru towarów, co z kolei powodowałoby wzrost cen.

Ale kryzys z 2008 roku pokazał, że jest to kłamstwo. Prywatne banki stworzyły biliony dolarów, a inflacja nie wzrosła. Dlaczego? Ponieważ stworzone pieniądze nie trafiły do naszych kieszeni. Pamiętajcie, że dane dotyczące inflacji obejmują tylko dobra konsumpcyjne, a nie obejmują papierów wartościowych ani towarów (surowców, zbóż, itp.).

Po 2008 roku rynki te zaczęły gorączkowo rosnąć, pomimo bardzo negatywnych uwarunkowań gospodarczych. Od roku 2009 zyski korporacji [SP 500] wzrosły o ponad 200%, a ceny towarów wzrosły o 100% (patrz rysunek po prawej stronie). Staje się więc oczywiste, że stworzone pieniądze idą prosto do kieszeni bankierów, którzy wykorzystują je do spekulacji na tych rynkach.

Kapitał kontra praca

Krótko mówiąc, pieniądze pracują dla bogatych (zyski kapitałowe), podczas gdy biedni – odwrotnie – pracują dla pieniędzy (płace). W ciągu ostatniego roku płace jako część produktu krajowego brutto skurczyły się, podczas gdy wzrósł zysk z kapitału.

Zyski korporacji (niebieska krzywa) kontra płace (czerwona krzywa). Obecnie płace stanowią mniej niż połowę PKB Stanów Zjednoczonych

Wykres po prawej stronie pokazuje te zmiany i ilustruje masowy transfer bogactwa narodu do bogatych elit. Oznacza to, że korporacje – połączenie kapitału i pracy – coraz bardziej sprzyjają swoim bogatym akcjonariuszom, jednocześnie wyciskając soki ze swoich pracowników.

Podatki są pieniędzmi zebranymi przez państwo od osób prywatnych i przedsiębiorstw w celu sfinansowania usług użyteczności publicznej (szpitale, szkoły, drogi ), co jest jednym z kilku mechanizmów pozwalających na redystrybucję pieniędzy od najbogatszych do najbiedniejszych.

Zauważcie jednak, że znaczna część podatków finansuje nie świadczenia usług publicznych, ale spłaty odsetek, które znacznie przewyższają wydatki rządowe na takie sprawy, jak edukacja czy bony żywnościowe. A dzieje się tak pomimo rekordowo niskich stóp procentowych. Wyobraźcie więc sobie, co by się stało, gdyby stopy procentowe poszybowały w górę…

Gdyby państwom udawało się zebrać wystarczająco dużo pieniędzy z podatków, nie potrzebowałyby zadłużać się i popadać w niewolę finansową. Dlatego dominujące doktryny ekonomiczne pochwalają obniżanie podatków.

Ale nie dajcie się zwieść. Ulgi podatkowe nas nie dotyczą. Podczas gdy przychody z pracy (pieniądze od biednych) są mocno opodatkowane i to opodatkowanie ciągle rośnie, dochody kapitałowe (pieniądze od bogatych) są prawie nieopodatkowane. W wielu krajach (Belgia, Holandia, Grecja, Portugalia) stawka podatku od zysków kapitałowych jest wręcz równa zeru.

A jeśli tego nie byłoby dość, stawki podatku od wysokich dochodów utrzymują trend spadkowy, podczas gdy stopy podatkowe od niskich dochodów pozostają względnie stałe (patrz rysunek po prawej).

Dolne (linia przerywana) i górne (czerwona linia) stawki podatku dochodowego

Gdybyście chcieli to przerwać i przestać przyczyniać się do tak niesprawiedliwego systemu podatkowego, moglibyście się zdecydować na założenie konta w jednym z licznych rajów podatkowych, rozsianych po całym świecie. Jednak kiedy poznacie wysokość minimalnego depozytu i minimalnych obrotów, zrozumiecie, dlaczego zwolnienie z podatku jest tylko dla bogatych.

Społeczeństwo bezgotówkowe

Przez lata elity parły do społeczeństwa bezgotówkowego. Oczywiście jest to wyraźny krok w kierunku większego totalitaryzmu, gdzie każda transakcja jest monitorowana. W społeczeństwie bezgotówkowym rząd może zdusić dysydentów poprzez błyskawiczne odcięcie ich od gospodarki. Pozostaje tylko opcja podporządkowania się albo głodowania.

Ale jest to także sposób władzy na zapewnienie sobie, że ludzie nie uciekną z niesprawiedliwego systemu podatkowego. Bogaci mają już konta bankowe w rajach podatkowych, legiony prawników i księgowych (optymalizacja podatkowa), spółki off shore, zwolnienia podatkowe w kraju – nie potrzebują więc gotówki, żeby uniknąć podatków. Z drugiej strony, przeciętni obywatele starają się uniknąć duszącego obciążenia podatkowego poprzez operowanie gotówką.

Nadpodaż dolara

Wartość dolara w stosunku do koszyka innych walut (1971-2013)

 

Skoro codziennie tworzy się mnóstwo dolarów, można się zastanawiać, jak ta nadmierna ilość waluty nie powoduje obniżenia jej wartości, ponieważ zazwyczaj, gdy podaż przewyższa popyt na wszelkiego rodzaju dobra, spadają jego ceny. W rzeczywistości w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci cena dolara systematycznie spadała w stosunku do innych walut (patrz wykres po prawej).

Jednak spadek ten jest ograniczony z racji wymuszonego popytu na dolara. W 1944 roku na niesławnej konferencji w Bretton Woods dolar został ustanowiony ogólnoświatową rezerwą walutową jako jedyna waluta oparta na złocie, podczas gdy wszystkie inne oparte były na dolarze. W konsekwencji dolar stał się walutą używaną w handlu międzynarodowym. [System z Breton Woods w polskiej Wiki]

Kiedy na przykład Chiny sprzedają wytworzone produkty do innego kraju, otrzymują zwykle zapłatę w dolarach. Ponieważ Chiny dużo eksportują, mają w rezerwach miliardy dolarów. Dzięki zakupowi dolarów Chiny pomagają ograniczyć spadek jego wartości. W tym sensie Chiny i cały świat, kosztem powolnej erozji swoich rezerw dolarowych, finansują bogactwo elit, które gromadzą te tony świeżo stworzonych dolarów.

Narzucane używanie dolarów na arenie międzynarodowej dotyczy nie tylko towarów chińskich. Ropa – największy rynek towarowy – jest rozliczana wyłącznie w dolarach. Jeśli chce się kupić baryłkę ropy, trzeba wymienić swoją walutę na dolary (znane jako petrodolary) i nimi zapłacić dostawcy ropy. Podczas takiej transakcji osłabia się swoją walutę (w drodze sprzedaży) i umacnia się dolara poprzez zwiększenie nań popytu.

Ponury obraz

Jedyny wniosek, jaki się nasuwa, to tragiczny obraz obecnej sytuacji. Przez dziesięciolecia byliśmy skazani na życie z hegemonią dolara i finansowanie rozrzutnego stylu życia jego twórców kosztem kurczenia się wartości naszych rezerw dolarowych. Byliśmy zniewoleni przez dług, a nasze kraje były rabowane i niszczone przez bezdusznych banksterów. Nam topnieją zasoby, elity się bogacą.

Wygląda to na problem nie do rozwiązania. Oni mają niemal niewysychające źródło pieniędzy, kontrolują banki i za ich pośrednictwem manipulują rynkami. Są właścicielami mediów, pociągają za sznurki polityków, z związku z czym ustanawiają również prawo.

Domek z kart

Władza, jaką do tej pory zgromadzili banksterzy, mogła teoretycznie zapewnić im wieczne panowanie. Ale chciwość i myślenie życzeniowe pchnęły ich do podejmowania coraz większego ryzyka, narażając cały system bankowy na szereg bardzo realnych zagrożeń.

Dźwignia finansowa (lewarowanie)

Dźwignia finansowa definiuje stosunek pieniędzy zainwestowanych przez bank do pieniędzy posiadanych przez ten bank.

Zdrowy rozsądek podpowiada, że ​​jeśli bank jest właścicielem jednego dolara, to powinien mieć prawo do zainwestowania jednego dolara (dźwignia = 1). Jeśli bank traci na swojej inwestycji, może zapłacić za straty pieniędzmi, których jest właścicielem. Nie można być dalej od rzeczywistości bankowości.

Na każdą jednostkę kapitału własnego w wysokości 1 dolara bankom zwykle wolno zainwestować 10 dolarów (nazywa się to systemem rezerw częściowych, dźwignia = 10). W prostych słowach oznacza to, że jeśli bank traci 10% lub więcej swoich inwestycji, jest bankrutem.

Bankructwo Lehman Brothers miało wymiar finansowy, ale także moralny

Ale to dopiero początek, jest jeszcze gorzej. Omamieni bezgraniczną chciwością banksterzy zaczęli udzielać pożyczek sobie nawzajem, tworząc fałszywe depozyty, które pozwalały im zainwestować dziesięciokrotność tych fałszywych depozytów, itd. W tym przypadku dźwignia finansowa może osiągnąć wysokość 100 lub więcej.

Ale tego wciąż było mało, jak się okazało po bankructwie banku Lehman Brothers, który został uznany winnym manipulacji danymi przez usuwanie niektórych inwestycji z ksiąg rachunkowych, co miało spowodować, że ich wskaźnik dźwigni wyglądał lepiej (ta sprawa znana jest jako przekręt Repo 105). Czy naprawdę myślicie, że Lehman Brothers jest jedynym bankiem, który fałszuje swoje księgi rachunkowe?

Krótko mówiąc, banki inwestują o wiele więcej pieniędzy, niż posiadają. Dzięki tym inwestycjom, sięgającym bilionów dolarów, całkowicie kontrolują większość rynków i oczywiście osiągają ogromne zyski, kiedy rynek idzie w pożądanym przez nich kierunku.

Instrumenty pochodne (derywaty)

Ten deliryczny poziom dźwigni finansowej całego systemu bankowego niesie ze sobą ogromne zagrożenia, ale do niestabilności tego finansowego domku z kart trzeba dodać także inne czynniki.

Wartość rynku instrumentów pochodnych jest niemal dziesięciokrotnie większa od światowego PKB

O instrumentach pochodnych, czyli „derywatach”, zapewne słyszeliście podczas kryzysu w 2008 roku (subprime mortgage crisis – kryzys na rynku kredytów hipotecznych wysokiego ryzyka). Jest to kolejne mylące określenie, które nosi pozory „innowacyjnego produktu finansowego, oferującego wysoki potencjał zysku”.

W rzeczywistości instrumenty pochodne zwiększają i tak już niebotyczne poziomy lewarowania (dźwigni finansowej), opisane wcześniej. Łączą także w sobie potencjalne zyski z ryzykiem różnego rodzaju aktywów. W rezultacie w pozornie nieszkodliwych produktach finansowych ukrywają się nieznane toksyczne aktywa.

Rynek instrumentów pochodnych jest gigantyczny. W 2011 roku wartość zawartych na nim transakcji wyniosła 700 bilionów dolarów (co stanowi dziesięciokrotność rocznego PKB całego świata). W rezultacie ogromne ilości tych toksycznych instrumentów pochodnych rozprzestrzeniły się w całej gospodarce światowej: osoby prywatne, miasta, powiaty, narody, firmy i oczywiście banki posiadają ogromne ilości instrumentów pochodnych, nawet nie wiedząc, jakie aktywa, a więc i jakie ryzyko, jest do nich podczepione.

Mieszanie się aktywów doprowadziło również do silnej współzależności pomiędzy nimi wszystkimi. Ponieważ zaangażowane kwoty znacznie przekraczają wypłacalność państw lub banków, jeśli któreś aktywa nie zachowują się zgodnie z oczekiwaniami, cały ten finansowy domek z kart może runąć.

Handel wysokiej częstotliwości

Innym czynnikiem ryzyka jest handel wysokiej częstotliwości. Dziś większość obrotu (w 2010 roku 50-70%) jest obsługiwana nie przez ludzi, ale przez komputery wyposażone w system algorytmów. Nazywa się to „wysoką częstotliwością” ze względu na to, że takie maszyny mogą złożyć zamówienie w ciągu 30 milisekund. Dzięki tej technologii nie jest niczym niezwykłym zobaczenie tysięcy, jeśli nie milionów zleceń przekazywanych w czasie krótszym niż 1 sekunda (o wiele za szybko, by możliwa była jakakolwiek ręczna interwencja regulacyjna).

Nikt nie wie dokładnie, jak te różne algorytmy oddziałują na siebie nawzajem, ale wiemy, że są w stanie wygenerować dość przykre efekty domina.

Te ,,usterki” nazywane są „błyskawicznym krachem” (flash crashes). Na przykład w marcu 2011 roku ceny kakao spadły w ciągu kilku sekund o 13%. 6 maja 2010 indeks Dow Jones w ciągu jednego dnia spadł o 1000 punktów (9%). To największa dzienna strata w historii. 16 marca 2011 roku w ciągu kilku minut dolar amerykański stracił 5% w stosunku do japońskiego jena.

Zauważcie, że te dramatyczne spadki nie pojawiły się w następstwie upublicznienia jakichś powiązanych informacji. Był to wynik ,,decyzji” algorytmicznych. Aby ukryć powagę sytuacji, władze Wall Street ,,anulowały” te nieprawidłowości zamrażając notowania i powracając do wartości początkowych.

Dochodzenie w sprawie ,,błyskawicznego krachu” Dow Jonesa wykazało, że „rynek jest tak rozdrobniony i kruchy, że pojedyncza duża transakcja na rynku akcji może spowodować nagłą spiralę”.

Manipulacja ceną złota

99% złota na rynkach (instrumenty pochodne) to złoto wirtualne

Od wieków złoto było używane w handlu międzynarodowym i uznawano je za dobre zabezpieczenie finansowe. Było de facto międzynarodową walutą i najbezpieczniejszą z inwestycji. Dla wielu ludzi złoto jest wciąż konkurencją dla dolara.

Dlatego też, żeby ukryć słabość dolara w stosunku do złota i zapobiec przesuwaniu kapitału z dolara na złoto, konieczne jest ograniczenie ceny tego kruszca. Trzeba uczynić je mało atrakcyjnym.

99% złota na rynkach (instrumenty pochodne) to złoto wirtualne
Manipulacja ta prowadzona jest przez 11 działających w zmowie banków (Barclays, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, HSBC, JPMorgan, Bank of America, Mitsui, Societe Generale, BNS i UBS), które kontrolują LMBA – Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców, obecnie największy (wirtualny) rynek złota. Ich manewry są tak rażące, że były wielokrotnie uznane winnymi manipulacji ceną złota [co ich niewątpliwie bardzo zmartwiło i przyrzekli poprawę – admin].

Na giełdzie nie ma różnicy między złotem fizycznym i wirtualnym. Dlatego bankierzy używają ogromnych ilości wirtualnego złota i poprzez wirtualne operacje zwane nagą krótką sprzedażą sprzedają złoto, zanim je kupią!

Ze względu na swoje ogromne możliwości transakcyjne sprzedają złoto, którego nie mają, żeby sprowokować spadek ceny, a kiedy cena spadnie, skupują je. Dobry przykład na to, jak porąbany jest ten system!

W ten sposób cena złota zostaje sztucznie zaniżona, a banki osiągają znaczny zysk. Zauważcie, że w całej tej operacji fizyczne złoto nie bierze w ogóle udziału.

Banksterzy uciekają się do takich ryzykownych taktyk, ponieważ w celu ograniczenia ceny Stany Zjednoczone sprzedały już całe swoje fizyczne złoto. Dziś 99 % transakcji na rynku srebra i złota nie wiąże się z metalami fizycznymi (por. rysunek po prawej). Na rynku srebra na pokrycie otwartych krótkich pozycji (czyli spekulantów, którzy nie posiadają fizycznego srebra i dołują jego cenę) potrzebna by była jego 130-dniowa światowa produkcja.

Fizyczne srebro i złoto

Sztuczne zaniżanie ceny złota i srebra zmusiło wielu jego producentów (wydobywców) do zamknięcia biznesu, a tych ocalałych – do minimalizacji inwestycji (badania, oprzyrządowanie produkcji). Tymczasem koszty wydobycia rosną gwałtownie – w latach 2003-2009 wzrost wyniósł 150%.

Całkowita produkcja srebra wobec zapotrzebowania, lata 1950-2011

Całkowita produkcja srebra wobec zapotrzebowania, lata 1950-2011

Tłumienie cen doprowadziło do spadku podaży fizycznego złota i srebra i stymulowało popyt (przemysł, jubilerzy, banki centralne, osoby fizyczne).

W rezultacie podaż rośnie wolniej niż popyt. Ta sytuacja dotyczy rynku fizycznego złota, gdzie różnica pomiędzy popytem a faktyczną produkcją złota w kopalniach stale się zwiększała od 1970 roku (patrz wykres po prawej).

Podczas gdy całkowity popyt na złoto podwoił się w stosunku do 1990 roku, największy wzrost popytu odnotowano na rynku monet i złota w sztabkach, ze szczytowym skokiem o 150% między rokiem 2008 i 2013.

Sytuacja na rynku fizycznego srebra jest bardzo podobna. Od 1980 roku srebro jest deficytowe (patrz czerwona krzywa na wykresie po prawej).

Podczas gdy w ciągu ostatnich 3 lat wzrost popytu na srebro wyniósł 15% , to najwyższe wskaźniki dotyczyły srebrnych monet i sztabek, ze szczytowym wzrostem o 76% w 2013 roku w porównaniu do roku poprzedniego.

W wyniku rosnącej różnicy między podażą a popytem zaczynają już być widoczne pewne objawy niedoboru. Wskutek „wyjątkowo dużego popytu” w 2014 roku w Brytyjskiej Mennicy Królewskiej zabrakło złotych monet Suweren. W 2013 roku mennica USA sprzedała wszystkie monety Silver Eagle. Kanadyjska mennica doświadczyła podobnych problemów. Kiedy dyrektora sprzedaży Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej zapytano o niedobór srebra, odpowiedział: „Popyt na srebro jest teraz ogromny i nic nie wskazuje na możliwość jego obniżenia się. Zaopatrywanie się w srebro staje się bardzo trudne”.

Jednym z doraźnych sposobów na poradzenie sobie z niedoborami jest uwolnienie na rynek rezerwy metali szlachetnych przez wielkich posiadaczy. Ale te zasoby nie są nieograniczone. Zapasy srebra na Szanghajskiej Giełdzie Kontraktów Terminowych (Shanghai Futures Exchange) zmniejszyły się o ponad 90% – z prawie 1200 ton w lutym 2013 roku do około 100 ton w październiku 2014. Podobnie na COMEX – jednej z głównych giełd złota na świecie – gdzie w okresie od kwietnia do sierpnia 2013 zapasy złota skurczyły się o 60%.

12 grudnia 2014 roku Bloomberg podał, że Gunvor Group LTD, piąty największy trader handlujący ropą naftową, zamyka swoją działalność na rynku metali szlachetnych z powodu „trudności w znalezieniu stabilnych dostaw złota o dobrze udokumentowanym pochodzeniu”. Stwierdzenie to potwierdza trwający niedobór, ale również sugeruje, że niektórzy operatorzy mogą sprzedawać złoto nie przeznaczone do sprzedaży.

W takim kontekście możemy się zastanawiać, dlaczego w tym samym mniej więcej czasie niektóre kraje (Holandia, Francja, Belgia, Austria, Niemcy,Szwajcaria, Wenezuela, Libia, Iran,…) podejmowały próby odzyskania swojego złota. Czy rządy obawiają się nagłego kryzysu walutowego? Boją się, że kraje je przechowujące (USA i Wlk. Brytania) sprzedały ich złoto? Czy widzą zbliżający się nowy Bretton Woods i chcą podnieść swoją pozycję negocjacyjną? Czy myślą, że kraje przechowujące złoto (USA i Wlk. Brytania) mogą nie być zbyt bezpiecznymi przystaniami w najbliższej przyszłości?

III wojna światowa już się rozpoczęła

Poza nadmierną dźwignią finansową, handlem wysokiej częstotliwości, ogromną bańką spekulacyjną na rynku instrumentów pochodnych oraz nadchodzącym niedoborem złota i srebra, największym błędem elit może być ich podejście do wschodzących potęg, takich jak Rosja i Chiny.

Dług publiczny jako procent PKB (zielone słupki to Rosja i Chiny)

W czasie, gdy potęga „zachodnich elit” zdaje się być silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, Władimir Putin doprowadził do nieoczekiwanego odrodzenia Rosji, która jest dziś w czołówce największych producentów ropy i gazu na świecie. Posiada spore rezerwy w wysokości 400 mld dolarów i znaczną ilość fizycznego złota. Jej dług publiczny wynosi tylko 9% PKB (niewielki w porównaniu do krajów zachodnich, gdzie proporcja ta waha się w granicach 70-130%).

Myślenie życzeniowe zachodnich elit spowodowało niedocenianie Putina, a bezgraniczna chciwość skłoniła je do przenoszenia przemysłu z USA i krajów europejskich do krajów rozwijających się, ponieważ niewolnicy w krajach Trzeciego Świata są po prostu tańsi niż niewolnicy w USA.

To posunięcie pozwoliło na powstanie silnych gospodarek, na przykład w Chinach. Chiny mają największy na świecie PKB (mierzony parytetem siły nabywczej), a ich dług publiczny wynosi tylko 31.7% PKB. Chiny są największym światowym producentem złota i posiadają największe rezerwy walutowe na świecie, oceniane na 4 biliony dolarów, z czego około 400 mld jest w rzeczywistych dolarach USA.

Putin zrobił bardzo dużo dobrego w obrębie kraju, ale także opracował bardzo poważną międzynarodową alternatywę dla imperialnej, ultraliberalnej ,,doktryny szoku”, narzucanej przez USA i ich zachodnich lokajów. Doktryna geopolityczna Putina opiera się na szacunku dla suwerennych narodów, współpracy i powstaniu rzeczywiście wielobiegunowego świata. Ta wizja znalazła silnych sojuszników, jak choćby Chiny i Indie.

Amerykańskie imperium nie różni się niczym od poprzednich. Zawsze potrzebuje więcej zasobów naturalnych, pieniędzy i niewolników, aby utrzymać się na powierzchni. Z definicji, pojawienie się alternatywnego świata zagraża amerykańskiemu monopolowi na te aktywa. W związku z tym, że BRICS w ogólności, a w szczególności Rosja, stały się głównymi wrogami amerykańskiego imperium, które nie toleruje żadnej konkurencji – czy to ekonomicznej, finansowej, politycznej, czy ideologicznej. Imperium amerykańskie zadeklarowało już wojnę na wszystkich tych frontach.

Zamach stanu na Ukrainie, destabilizacja Czeczenii, Białorusi i Gruzji są próbą przeciągnięcia sąsiadów Rosji na ,,ciemną stronę”. Podobnie kłopoty w Hongkongu czy w Tybecie są próbą destabilizacji chińskich granic.

USA finansują już antyputinowskich ,,działaczy”, a planem jest ponowne rozegranie ukraińskiego ,,Majdanu”, tym razem w Rosji.

Spadek cen ropy

Równolegle do tych destabilizujących manewrów przebiega bardziej cichy i zabójczy atak. Jego celem jest zniszczenie rosyjskiej gospodarki, ponieważ – jak uczy historia – łatwiej jest manipulować głodnym społeczeństwem, a rządy na skraju bankructwa nie mają siły negocjacji.

Przez lata cena ropy oscylowała wokół 90 $ za baryłkę. Ostatnio gwałtownie spadła o ponad 50% do ok. 50 dolarów.

Pierwszą taktyką były sankcje gospodarcze wobec Rosji. 28 grudnia agencje ratingowe pogłębiły sankcje poprzez obniżenie ratingu długu Rosji do niemalże śmieciowego poziomu, pomimo tego, że gospodarka Rosji jest jedną z najzdrowszych na świecie. Było to posunięcie czysto polityczne i miało na celu zwiększenie kosztów obsługi długu Rosji. [Dla polskich debilów było to dowodem, iż „sowiecka” gospodarka się kończy – admin]

Wkrótce po wprowadzeniu sankcji cena ropy spadła magicznie ze 100 do 60 dolarów za baryłkę. Oficjalnym wyjaśnieniem był wzrost produkcji i słaby popyt. Choć mógł to być jeden z czynników, jest mało prawdopodobne, żeby był to główny powód. Wiemy już, że rynki są manipulowane. Spadek cen ropy był niemal na pewno celowym posunięciem politycznym, mającym na celu osłabienie Rosji jako głównego eksportera ropy.

Przy cenie ropy na poziomie 70 dolarów za baryłkę lub niższym dwie trzecie amerykańskich projektów wydobycia ropy metodą szczelinowania nie przynosi zysków

Jednak USA także produkują ropę, ale technologia szczelinowania jest droga i dla zapewnienia opłacalności wymaga wysokich cen (powyżej 80 dolarów za baryłkę).

Kiedy wiemy, że to właśnie firmy wydobywające ropę metodą szczelinowania są głównym odbiorcą pożyczek (550 mld dolarów) generowanych przez ostatni szał kreowania pieniądza, dostrzegamy na horyzoncie nadciągającą falę upadłości w tym przemyśle i potencjalne skutki dla całego systemu bankowego. Przypomnijcie sobie, że kryzys w 2008 roku został wywołany przez problemy ze spłatą kredytów (w sektorze kredytów hipotecznych).

Atak na rubla

Atak na rubla był czystą próbą zniszczenia rosyjskiej waluty. Przez kilka miesięcy rubel stopniowo tracił na wartości w stosunku do dolara. Rosja, podobnie jak inne kraje eksportujące ropę, została dotknięta negatywnymi skutkami gwałtownego spadku cen ropy. Pomimo tych niekorzystnych okoliczności, 15 grudnia rozpoczął się zgodny spekulacyjny atak. Znacznie wzrosła ilość transakcji, w większości przeprowadzanych z Londynu.

Kurs wymiany rubla z dolarem. Atak na rubla trwał od 15 do 17 grudnia (czerwona elipsa)

W 1992 roku George Soros rzucił na kolana funt brytyjski i spekulanci chcieli to samo zrobić z rosyjskim rublem. Zastosowane w tym celu dwie główne taktyki to:

1) pożyczanie rubli z zamiarem sprzedania ich i zakupienia dolarów (osłabiając rubla masową sprzedażą) oraz
2) krótka sprzedaż rubli (tzn, sprzedanie ich przy wciąż wysokiej cenie i ponowny zakup po cenie obniżonej wskutek masowej wyprzedaży).

Po dwóch dniach tej epickiej bitwy, podczas której wartość rubla spadła z 58 do 75 rubli za dolara, rubel powrócił do swojej początkowej wartości (ok. 58 rubli za dolara) i ustabilizował się mniej więcej na tym poziomie (zob. wykres obok).

Spekulacyjny manewr zastosowany przez zachodnich guru finansowych okazał się ostatecznie wielką porażką. Rosja podniosła stopy procentowe do poziomu 17%, co znacznie zwiększyło koszt pożyczek w rublach (taktyka nr 1). Rosja i prawdopodobnie Chiny sprzedały ogromne ilości dolarów amerykańskich, żeby kupić ruble. Ostatecznie spekulacyjne sępy straciły mnóstwo pieniędzy, podczas gdy Rosja i Chiny odnotowały znaczące zyski (skupując nienormalnie tanie ruble) i zyskały politycznie przez dumping dolara i pokazanie swojej finansowej odporności.

Obrona krajów BRICS

Kraje BRICS są boleśnie świadome brudnych taktyk stosowanych przez USA i przygotowały pewne strategie obronne. Od dawna pracowały nad uwolnieniem się od zniewolenia dolarem.

Gwałtowny spadek popytu na petrodolara

Aby to zrobić, podjęły kilka poważnych kroków prowadzących do ,,dedolaryzacji”, gdzie coraz więcej umów (wymiana walut, akcje, obligacje, bank rozwoju, ropa, gaz, urządzenia przemysłowe i innedwustronne transakcje) przeprowadzanych jest w lokalnych walutach, praktycznie z pominięciem amerykańskiego dolara.

Chiny i Rosja drastycznie redukują procentowe udziały dolara w rezerwach walutowych. We wrześniu 2013 roku Chiny – główny posiadacz dolarów na świecie – oficjalnie ogłosiły, że zaprzestaną dalszego ich gromadzenia.

Oczywiście te środki służące dedolaryzacji wywołują pewien efekt, na przykład w roku 2014 eksport petrodolarów po raz pierwszy od 1997 roku wykazał spadek.

W tej wielkiej finansowej partii szachów Putin i jego chiński sojusznik wykonali mistrzowskie posunięcie. Manipulacje amerykańskich atakujących zwrócili przeciwko nim samym, w pełni wykorzystując przeszacowanie wartości dolara i niedoszacowanie wartości fizycznego złota. I tak, kiedy sprzedają energię bądź wyprodukowane towary, wciąż akceptują dolary, aby natychmiast kupić za nie fizyczne złoto.

Popyt Chin na złoto rośnie wykładniczo

To bardzo sprytne posunięcie, ponieważ osłabia ono wartość dolara (zwiększenie podaży poprzez jego masową wyprzedaż) przy jednoczesnym wzmocnieniu jego bezpośredniego konkurenta – fizycznego złota (z powodu jego masowych zakupów).

Mówimy tutaj o bardzo dużych ilościach. Chiny są największym na świecie producentem złota i jednocześnie jego największym importerem. W samym tylko 2013 roku wyprodukowały go 400 ton i importowały 1200 ton. W sumie jest to 1600 ton złota pozyskanego w ciągu jednego roku. Od roku 2000 Chiny potencjalnie zgromadziły ponad 6000 ton tego kruszca, a ich zapotrzebowanie rośnie wykładniczo.

Import złota do Chin koncentruje się głównie na Szanghajskiej Giełdzie Złota, gdzie popyt na złoto wynosi ponad 50 ton tygodniowo, przekraczając jego światową produkcję.

Rosja wykazuje podobną tendencję. Obecnie jest trzecim na świecie producentem złota i wkrótce powinna stać się drugim.

Rosja także intensywnie zwiększa swoje rezerwy złota i w samym tylko wrześniu 2014 roku wzbogaciła swoje rezerwy o 30 ton.

Przy obecnym tempie zakupów roczny popyt Rosji i Chin na fizyczne złoto wyniósłby 10 tysięcy ton. Jest to prawie trzykrotność jego rocznej światowej produkcji i więcej niż oficjalne (i mocno przeszacowane) rezerwy złota USA.

Od 2008 roku rosyjskie rezerwy złota wzrosły o 160 %

Takie istotne zmiany zachodzą na rynku dolara, wskazując początek jego upadku, oraz na rynku fizycznego złota, które z kolei szybko idzie w górę.

Jak długo Zachód będzie w stanie kupować energię z Rosji i towary z Chin w zamian za fizyczne złoto? Co się stanie z amerykańskim (petro)dolarem, kiedy Zachodowi zabraknie fizycznego złota, żeby płacić za rosyjską energię i chińskie towary?

Cel realizowany przez Rosję i Chiny wydaje się oczywisty. Chcą one zakończyć hegemonię amerykańskiego dolara. Taki upadek nieuchronnie wywołałby nowe Bretton Woods, co mogłoby oznaczać pojawienie się nowej waluty światowej, opartej na koszyku walut (juan, rubel) zabezpieczonych w złocie.

Pamiętajcie, że to zbiorowe zaufanie społeczne do waluty ostatecznie określa jej wartość. Jeśli znika zaufanie, waluta znika wraz z nim. Zważywszy na obecny kontekst, dolar może w łatwy sposób wpaść w destrukcyjną pętlę sprzężenia zwrotnego:

Niewielki spadek wartości dolara powoduje niewielką stratę zaufania do niego – dolar jest sprzedawany, złoto kupowane – dolar traci na wartości, złoto zyskuje – w konsekwencji spada zaufanie do dolara, a wzrasta do złota. I tak dalej.

Ale system bankowy jest tak wrażliwy, że upadek dolara może pociągnąć za sobą upadek całego systemu bankowego.

Perspektywy i rekomendacje

Bitwa finansowa szaleje i obydwaj gracze poszli ,,na całość”. Jeden z nich straci wszystko. Przyszłość jest otwarta i prognozowanie jest ryzykowne, ale nie zdziwiłbym się, gdyby rok 2015 stał się rokiem upadku dolara i systemu bankowego.

Zapasy rodziny Douglasów

Logiczną konsekwencją jest trzymanie się z dala od systemu bankowego i wszystkich walut, a w szczególności od dolara. W rezultacie może warto rozważyć:

 • usunięcie gotówki z kont bankowych (zachowując na koncie absolutne minimum)
 • zamknięcie swoich rachunków oszczędnościowych
 • sprzedaż posiadanych akcji, obligacji i innych produktów finansowych
 • jeśli to możliwe, spłata kredytów i pożyczek
 • jeśli posiadasz fundusz emerytalny, może to być właściwy czas, aby go zamknąć
 • wykorzystaj uzyskaną w ten sposób gotówkę na zakup dóbr, które są przydatne bądź bardzo poszukiwane w czasie kryzysu (ropa, gaz, generatory prądu, nie psująca się żywność, narzędzia, broń i amunicja, baterie, leki, mydło, filtry do oczyszczania wody)
 • staraj się przenieść gdzieś, gdzie można być samowystarczalnym i z dala od miast (przeludnienie i niedobór zasobów może prowadzić do przemocy)
 • zdobywaj kwalifikacje (pierwsza pomoc, mechanika, stolarstwo, wędkarstwo, łowiectwo, rolnictwo)
 • buduj krąg przyjaciół – wzajemna pomoc jest najlepszym sposobem na stawienia czoła przeciwnościom

Moneta American Eagle o wadze 1 uncji

Jest mało prawdopodobne, że wszelka działalność finansowo-ekonomiczna zniknie z dnia na dzień. W początkowej fazie zapaści finansowej może więc pojawić się okres, kiedy waluty będą tracić na wartości, fizyczne złoto i srebro zaczną osiągać swoją realną wartość, a działalność gospodarcza wciąż będzie trwać (choć w zmniejszonym zakresie).

W takim przejściowym okresie fizyczne złoto i srebro mogą mieć dużą siłę nabywczą i pozwoli zakupić przydatne rzeczy, zanim działalność gospodarcza spadnie praktycznie do zera. Drobne złote lub srebrne monety są lepsze od dużych, ponieważ łatwiej nimi operować w transakcjach. Nie należy przechowywać monet w skarbcach banków, bo kiedy bank upadnie dostęp do jego skarbca nie będzie gwarantowany. Na początku stycznia 2015 roku amerykańska srebrna moneta o wadze 1 uncji ,,amerykański orzeł” kosztuje 19,80 dolarów.

2015, the BRICS checkmate Western finance?
Pierre Lescaudron

http://www.sott.net/article/290835-2015-the-BRICS-checkmate-Western-finance
2 stycznia 2015 13:01 CET

Tłumaczenie: PRACowniA
https://pracownia4.wordpress.com

Komentarze 24 do “Czy w 2015 kraje BRICS dadzą mata zachodniej finansjerze?”

 1. wscieklica said

  Frank i gnIda czyli Siły Po(d)stępu

  Pytanie : Czy tanie kredyty hipoteczne we frankach( czyli pod zastaw nieruchomości ) plus obecny megaskok cent franka to przypadkiem nie wieloletni plan koszernych finansistów, na sfinansowanie z kieszeni Polaków, setek tysięcy mieszkań, na mający nastapić „powrót” 3mln hebrajskojęzycznych żydów z Israela,( co deklaruje dziś oficjalnie Ruch Żydowskiego Odrodzenia w Polce, maja stronę, manifest, prócz tego postulują, hebrajski jako współurzędowy, a wszystko finansowane z podatków Polaków. Juz dzisiaj wiele tysięcy hipotecznych kredytobiorców po kolejnych podwyżkach ceny franka nie jest w stanie spłacić tego kredytu wraz z odsetkami i mimo że powpłacali po 200tyś zł będa musieli oddać bankom swoje mieszkania jako spłatę kredytu, który wraz z odsetkami niejednokrotnie przekracza już cene samej nieruchomości. Po obecnym numerasie ze skokiem ceny franka ( o 30-50% ) problem będzie miało 700tys kredytobiorców z rodzinami. Mogą stracić mieskania. W ten oto sposób pracą , energią, wysiłkiem, ponad miliona Polaków zostały wybudowane setki tysięcy mieszkań w Polsce, które w ciagu kilku miesięcy moga przejść w posiadanie banków. 50% tych frankowych mieszkań dotyczy miasta Warszawy, ulubionego obok Krakowa, Wrocławia i Łodzi, miasta przystani dla w/w „powrotu” żydów z Israela. Nb. cóż to za powrót jeśli dotyczy 3mln urodzonych w Israelu nieznajacych języka polskiego ale za to hebrajskojęzycnych osób. Warto nadmienić, że wiele nowych apartamentowców budowanych jest w centrach w/w miast kosztem śródmiejskich historycznych placów zieleni, parków i skwerów, w Krakowie wycięto 30tyś drzew a we Wrocławiu 70tyś. A w Warszawie idą taśmowo pod nóż kolejne skwery i parki a nawet …boiska szkolne. Widać, że nowi lokatorzy, czyli międzynarodowe banki, na skutek przejęcia nowobudowanych w III RP, za pomocą kredytu frankowego, mieszkań, zaprogramowali dla swych klientów najlepsze lokalizacje w centrach najwększych polskich miast, kosztem wycinania resztek zieleni czyli kosztem utraty standardu zdrowia i życia Polaków. Jak widać – już mają tzw. Muzeum Żydów Polskich z wymyśloną 1000letnią historią żydów na naszych terenach ( czyżby to byla siedziba Nowego Rządu/Sejmu Judeopoloni a nawet Judeoeuropy z Judeoukrainą ?) – mieszkania – też mają, jeszcze mają dostać na zagospodarowanie się , godne Nowej Szlachty„drobne” 65 mld USD, w ramach ich tzw. powojennych roszczeń względem Polski( nb. nie mają one ŻADNYCH podstaw prawnych ).Zobacz na Yuotubie wykłady ST. Michalkiewicza na ten temat.Zwiastunem, jutrzenką czyli medialną podkładką pod te roszczenia jest „polski” ale silnie antypolski film P.Pawlikowskiego „Ida”, utrwalający „jedwabieńsko-grossowski” wizerunek Polaków, mordujących żydów aby przejąć ich majątki. Film ten wbrew swej przeciętnej artystycznej wartości( widownia w Polce poniżej przecietnej) rozdęty przez światowe żydostwo do ostateczności jak medialny balon, morzem festiwalowych nagród ,pędzi, haha, ku Oskarowi.Mamy więc totalpakiet Żydowskiego Desantu na Polskę. Czyż nie po to, w lutym 2011 rTusk wraz z CAŁYM rządem wyjechał na tajną naradę do Telawiwu i do dziś nie wiemy co tam uradzili? Czy nie po to także odbyła się rewizyta w Polsce całego żydowskiego parlamentu , w styczniu 2014 r, który zorganizował sobie regularne obrady , całkiem jak u siebie ? Oficjalnie powodem obecnych i przyszłych kłopotów kredytobiorców frankowych jest nagła decyzja centralnego banku Szwajcarii o uwolnieniu kursu franka. Pytanie: skąd nagłość tej decyzji, która jak słyszymy dla samej Szwajcarii nie jest korzystna a prezes centralnego banku Szwajcarii na konferencji prasowej zdawał się nie rozumieć sam własnej decyzji .Tak był skonfundowany i nieprzekonywujący. Czyżby dostał jakiś nakaz z Wyższej Centrali.

 2. La Reine Toronto said

  Pan Soros nie wyglada na zadowolonego. Rosja sie broni. To nie tak jak Polska co obywatele Polacy zgodzili sie na upadek panstwowosci i grabiez.majatku narodowego i demobolizacje polskiej armi.
  Koniec.

 3. NICK said

  Dostał.
  Kaska we skarpety lub zapasy. Kredyty spłacić jak najszybciej.
  Potem przyjdzie oddech. Krótki. I przygotowania. Do następnego etapu. Oby nie ostatniego.
  P.S. Brak szybkiej spłaty kredytów, spowoduje ostatnie tchnięcie. Niejednokrotnie.
  Piechociński? Jego rady?… .

 4. NICK said

  (3) Do (1).
  Pisać o BRICS’sie? I ułudach? Na chwilę poprzestanę.

 5. Kojak said

  Na przykladzie cen ropy widac jak zydowscy zlodzieje i oszusci lupia w bandycki sposob ludzi ,kazac za nia placic absurdalne ceny ! W zasadzie powinna powstac nowa ekonomia zeby zydowskim zlodziejom i oszustom przetracic kregoslup i uniemnozliwic robienie ordynarnych kryminalnych szwndli ! Powinno byc to zwiazane tez z funkcjonowanie prawa aby mogli byc aresztowani i bezpardonowo ładowani do wiezien ! Jesliby prawo funkcjonowalo normalnie 90 % zydowskich ,,,biznsmenow – zlodzieji ,,byloby za murami wiezien ! To ta totalna bezkarnosc zlodzieji umozliwia im gromadznie tych monstrualnych fortun !

 6. Zerohero said

  Kim są aktorzy? (..) W świecie finansów przeważa dualizm. Albo jest się panem, albo niewolnikiem. Panowie to niewielka klika nazbyt zamożnych indywiduów pozbawionych sumienia. Określa się różnie – międzynarodowa kabała, banksterzy, elita, ultrabogacze, 0,1%, oligarchowie, globalna elita bankowa itp. (…) Geograficznie i ideologicznie wywodzą się z angloamerykańskiego imperium, ale nie uznają granic, nie mają ojczyzny i obce są im pojęcia nacjonalizmu i patriotyzmu.

  Nieprawda. Każdy poważniejszey ród bankierski to Żydzi. Najważniejsi są Rothschildowie i oni wywodzą się z Niemiec. W „Wojnie o pieniądz 2” pojawia się tylko jedna chrześcijańska rodzina bankierów – jako gracz II ligi, który do końca XIX wieku stracił na znaczeniu. Wątpliwości można mieć wobec Rockefellerów, ale oni są i tak skoligaceni. Czemu Rothschildowie tak intensywnie wspierali syjonizm? Tacy z nich kosmopolici bez poczucia nacjonalizmu? 🙂 Gdyby byli faktycznie kosmopolitami, to by nie było aż tak źle. Nie mieliby poparcia diaspory, w ich szeregach mógłby awansować każdy…Raczej nikt by nie promował multi-kulti w Europie – bo po co? To jest typowo talmudyczna zachcianka, bez ekonomicznych podstaw.

 7. Re: 5 Kojak
  Powtarzam od ponad 22 lat (publicznie), zeby przetracic (zlikwidowac) lichwiarski „kregoslup” oszustow I zlodzieji zydowskich, to niezwlocznie trzeba wprowadzic Program Kredytu Spolecznego (Narodowego), a w Konstytucji wprowadzic Dekret o calkowitym zakazie uprawiania lichwy na wszystkich plaszczyznach admnistracji panstwowej jak I w bankach prywatnych.

  Jesli natomiast jakas osoba fizyczna (polityk, czy lider) lub program jakiejkolwiek partii nic nie wspomina na temat likwidacji lichwiarskiego procederu finansowego, to nalezy taka osobe lub partie calkowicie WYELIMINOWAC Z ZYCIA PUBLICZNEGO (I nie zawracac sobie glowy), a skupic sie na tych, ktore (ktorzy) na pierwszym miejscu zamierzaja zlikwidowac lichwiarski kartel !!!!.

  =======================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Podaje nazwiska, tych, ktorzy sa godni uwagi:

  1) Zygmunt Wrzodak (Solidarnosc Ursus)
  2) Dariusz Kosiur (Wierni Polskiej Suwerennej)
  3) Leszek Bubel (Polska Partia Narodowa)
  4) Stanislaw Michalkiewicz (Felietonista)
  5) Jacek Morawa (Michael Journal)
  6) Janusz Lewicki (Michael Journal)
  7) Daiel (PodziemnaTV.pl
  8) Sczesny Gorski (Poznan)
  9)
  10
  11
  12

  I inni, ktorzy od niedawna dosc powaznie zwracaja na lichwiarski syndykat uwage.

 8. Bodzio said

  Pan G. Soros ma pełne ręce roboty:
  http://www.zerohedge.com/news/2015-01-17/mysterious-sponsor-behind-ferguson-protests-and-media-campaign-george-soros

 9. Marek said

  Czy gnida zastosuje autoeutanazję?

 10. Zerohero said

  @Jasiek z Toronto

  Słuszna uwaga. Jeśli polityk, publicysta albo działacz nie porusza tematu kreacji pieniądza, to jest albo zwyczajnie głupi albo podstawiony.

 11. Eliza said

  Staruszek. p. Soros oszukuje sam siebie i zapomina o przemijaniu.

 12. AlexSailor said

  Ehh.
  Znowu pomieszanie z poplątaniem.
  Przewałem jest drukowanie pieniędzy z powietrza (no, nie zupełnie) oraz przywileje dla wielkiego kapitału i banków.
  Od zarania ludzkości ludzie pożyczali na procent, bo jedni mieli nadmiar, inni niedobór.
  Jedni potrafili ograniczyć potrzeby, inni mieli pomysły na dogodzenie ludziom i zarobienie na tym, ale potrzebowali środków – dostępu do środków.

  Drugim przewałem jest demokracja i socjalizm.
  Wmawia się ludziom, że coś od nich zależy oraz, że coś im się należy.
  Pod tymi pozorami zaciągane są astronomiczne długi, które z kolei stają się pretekstem do rabowania społeczeństw
  podatkami i wyprzedażą za bezcen dóbr należących zwyczajowo do danego społeczeństwa.

  Bez sensu, panie Alex… admin

 13. Re: 12 AlexSailor…
  Pan nie ma zielonego pojecia o systemie cyrkulacji srodkow finansowych I w dalszym ciagu uprawia pan talmudyczna terminologie, ze pieniadze tworza miejsca pracy czy tworzenia dobr materialnych.
  Czas sie zreformowac I nie powtarzac talmudycznych bredni o tym, ze drukowany papier kolorowa farba cokolwiek moze zbudowac lub wytworzyc.

  Niech no pan polozy 10.000 zlotych na stole I tak dlugo na nie krzyczy, az one sie rusza I cokolwiek zrobia…
  To bardzo dobre lekarstwo na panskie przekonanie o pieniadzach..

  ===========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Prosze zobaczyc na wlasne oczy w jaki sposob lichwa doprowadzila do zadluzenia, a narody uwierzyly w talmudyczna doktryne n/t finansow…Takie sa wlasnie skutki, jesli czlowiek uwierzy w klamstwo…

 14. Birton said

  POSZUKIWANI POLITYCY – ZDRAJCY NARODU POLSKIEGO – spowodowali oni swoimi działaniami : 2,5 mln bezrobocie, 2 mln umów śmieciowych, 2 mln emigrację, 950 mld dług, wyprzedaż 80% majątku narodowego, wiek emerytalny 67 lat – kara Caucescu ich nie minie ( oczywiście i ile sąd w sprawiedliwym wyroku tak orzeknie, oczywiście po przywróceniu kary śmierci)!

 15. Toni said

  Niektórzy debile zaczadzeni tzw. „ekonomią liberalną”, czy też absolutyzacją tzw. „mechanizmów rynkowych” i „wolnej konkurencji”, jak mantrę powtarzają hasło: „niskie podatki!” i nic więcej nie rozumieją. Tymczasem ekonomia polityczna (nie ma bowiem żadnej absolutnie obiektywnej ekonomii podobnej do nauki o przyrodzie nieożywionej) – ekonomia polityczna to system ogromnej liczby naczyń połączonych, w których polityka (z różnymi przydomkami typu „społeczna”, „gospodarcza”, „przemysłowa”, „monetarna” itp.) odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu rzeczywistości.

  Oczywiście, istnieją pewne prawidłowości jak np. „prawo popytu i podaży”, lecz tymi prawidłowościami można odpowiednio manipulować, osiągając pewnego rodzaju efekty. W powyższym artykule był pokazany wymowny przykład spekulacyjnego ataku na rubla, który się nie powiódł, bo rządy Rosji i Chin – zgodnie z tą samą prawidłowością „prawa popytu i podaży” – odpowiednio zareagowały. I o to właśnie chodzi w takiej czy innej polityce. Nie ma żadnej, obiektywnej „niewidzialnej ręki rynku”. Może być tylko polityka powstrzymywania się od jakichś działań lub polityka wpływania na jakieś działania, a skutki obydwu rodzajów polityk mogą dać rezultaty zgodne z oczekiwaniami lub wręcz całkiem inne niż oczekiwano.

  Zatem, obniżka podatków jest jak najbardziej na miejscu, ale trzeba ją widzieć i rozpatrywać w kontekście systemu finansowego. System ten kształtowany był przez ponad 200 lat i ze zbiórki podatków, dokonywanych przez państwa, uczynił instrument nabijający kabzę banksterom. Obniżanie podatków trzeba zatem widzieć także w tym kontekście i przede wszystkim prowadzić politykę zmierzającą do „uwalniania” gospodarki od pieniądza dłużnego, czyli – innymi słowy – politykę uwalniania realnych działań gospodarczych (wytwórczości, usług, handlu) od lichwy.

  Do ziszczenia się zarysowanego powyżej celu mogą prowadzić dwa zasadnicze instrumenty ekonomiczne: rozwój różnych typów walut lokalnych, będących „umownymi środkami płatniczymi”, wyczerpującymi swoją funkcję w cyrkulacji z pominięciem funkcji tezauryzacyjnej, oraz wspieranie rozwoju bankowości (np. w Polsce chodziłoby o typ bankowości komunalnej i spółdzielczej), wspomagającej uruchamianie i obsługę wszelkich form kredytu społecznego, o którym wspomniał Jasiek z Toronto – kredytu społecznego na szczeblu krajowym, gminnym i regionalnym przy użyciu pieniądza państwowego, mającego status: „prawny środek płatniczy”, który podlega tezauryzacji.

  Taki system wielu walut byłby podobny do tego, co mieliśmy w czasach sprzed inwazji banksterów: obowiązywała wtedy wymiana barterowa, jeśli ktoś chciał w ten sposób się rozliczać, w obiegu było srebro, złoto i miedziaki, „ostemplowane” (lub też nie) wizerunkiem tego czy innego władcy, z tego czy innego kraju itp., itd.

 16. AlexSailor said

  Ad. 13
  Możesz pan sobie zaklinać rzeczywistość swoim talmudyzmem, ale to i tak niczego nie zmieni.
  Ewentualnie możesz pan pożyczać innym ludziom pieniądze bez procentu, to przynajmniej dało by panu pojęcie o naturalnych regułach rządzących naturą.

  Najłatwiej beztrosko zwalać dzisiejszą sytuację na talmudyzm nie dostrzegając zwykłej kradzieży, socjalizmu z jego rozrzutnością i beztroską oraz demokracji będącej w rzeczywistości systemem zorganizowanej kradzieży.

 17. AlexSailor said

  Ad. 14 @Birton
  Poza tym, że przykład Causescu jest zupełnie nietrafny, gdyż właśnie ten człowiek przeszkadzał międzynarodowym rabusiom w obrabowaniu Rumunii, a na dodatek na miarę swoich zdolności intelektualnych starał się wzmocnić swój kraj.
  Za to właśnie został zamordowany, bo tam nie było „opozycji demokratycznej”, tylko wykończyły go własne służby specjalne.

  Niech się Pan nie oszukuje – ja już przestałem.
  Nikt, no może jakiś kozioł ofiarny, nie zostanie ukarany, nie zostanie nawet osądzony.
  Będą żyli jak pączki w maśle, albo w Polsce, albo za granicą.
  To właśnie oni, gdyby miało się rzeczywiście coś zmienić na lepsze, będą mieli kapitał, będą właścicielami fabryk, zakładów, sklepów, hurtowni, i będzie im dobrze.
  Proszę przestudiować historię, kto i jak wyszedł na kradzieży i rabunku społeczeństw, narodów, czy nawet tylko biednych ludzi.,
  Nie piszę tu o sklepikarzu, czy karczmarzu, tylko o tych, którzy zbili grube miliony, dziesiątki milionów.

 18. Re: 15…
  Socjalizm? Ha, ha ha…
  To tylko system polityczny wymyslony przez lichwiarzy, podobnie jak demokracja czy dzisiejszy „terroryzm”…
  Lichwiarze nie po to wymyslaja nowe terminologie dla gawiedzi jak m.in., AlexSailor, by krasc grube miliony czy dziesietki milionow, ale dziesiatki I setki MILIARDOW od rzadow, ktorym lichwiarze pozyczaja na 5-8%…
  No niech sobie Alex policy tylko 5% od 30 bilionow zlotych plus 12-18% od kart kredytowych na sume (tylko w Polsce) 2 bilonow zlotych…

  Wracajac do systemow politycznych jak: komunizm, socjalizm czy kapitalizm, to te systemy maja jedna wspolna CECHE – dokladnie ten sam lichwiarski system finansowy oparty na doktrynie talmudu, ktory okresla kto ma byc okradziony I na jaka sume (tj. na jaki procent).

  Wniosek? Ano Alex Sailor zwraca uwage na mala mrowke a nie widzi jak slon przechodzi za jego plecami.co swym ogonem dzwoni…
  ========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Jezykiem talmudu posluguja sie nie tylko Polacy, ale ci wszyscy ktorzy wciaz twierdza, ze pieniadze sa kapitalem czy czyms co tworzy materialne bogactwo…Co oczywscie jest fikcja…

  ==================================

 19. plausi said

  Czy jest wiÄkszy zbrodniarz wojenny jak ten ?

  „Były pracownik Judenratu i nazistowski kolaborant, Georges Soros. Zajmuje się niszczeniem walut i ludzi. ” a przede wszystkim krajów, nie zapominajmy o Polsce.

  Ale do samego pytania, odpowiedź jest twierdząca.

 20. akej said

  Jak zwykle – szumowiny zawsze plynace z pradem oraz kanciarze ciesza sie na ogol bardzo dlugim zyciem. Nie wiem dlaczego Bog do tego dopuszcza…

  Niech się nacieszą ziemskim życiem. Potem czeka wieczność…
  Admin

 21. Ad. 20

  Nie po to dostaliśmy wolną wolę, żeby być marionetką.

 22. Kronikarz said

  – )

 23. JO said

  Ad.16 to wlasnie co Pan opisal jest Talmud, I to dostrzega Pan Jasiu. Talmud, to cos wiecej niz Kradziez, to Szatanska Religia , ktora prowadzi Lucyfer.

  Tak jak na czele Krolestw Katolickich jest Chrystus, tak na czele tych zorganizowanych systemow jest Szatan I jego sludzy.

  To Pan jest w bledzie widzac tylko zorganizowana Kradziez a dopiero moze na 2 miejscu Zgnebione, qurvione Ludzkie Dusze, zwulgaryzowane Ciala…smierc.

  Pan, uwazam, tego nie widzi tak jak powinien, bo gdyby tak bylo, bysmy tu wszyscy zaczeli Wspolnie Dzalac z Przerazenia,

  A tak, uspieni tylko gadamy! Gadamy, zastanawiamy sie jak Pan Nick, rozpaczamy nad swoja bieda, brakiem niby posiadania jal Pan Boydar, Premislavus, rozpaczamy Nas nasza Nigodnoscia bycia Rycerzem Najswietrzej Marii Panny I tym odmawiamy walczyc, Organizowac sie wspolnie jak Pan Premislavus I inni…, odmawiamy wsparcia Jednym Ksiezom, zarzucajac ze nie wspierajmy innych, nie przystepujemy do Budowy organizacji przytulonej do Swietych Ksiezy, Tradycji I a fascynujemy sie organizacjami stojacymi oddzielnie od Kosciola Swietego!! -jak wsrod Nas Ci co dzialaja w Ruchu Wielkiej Polski ….

  A przed Nosem mamy Klucz, przed ustami Zloty Rog, ktorego depczemy trzymajac ino SZNUR

 24. Marucha said

  Re 23:
  Gadanie, panie JO, też jest potrzebne. Można to górnolotnie nazwać pracą uświadamiającą.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: