Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Tortura nadziei
  Boydar o „Udu***y cię tak, że się…
  revers o Wolne tematy (23 – …
  matirani o Tortura nadziei
  Zbigniew Kozioł o „Udu***y cię tak, że się…
  Krzysztof M o Tortura nadziei
  Krzysztof M o „Udu***y cię tak, że się…
  Peryskop o Wolne tematy (23 – …
  omega o Wolne tematy (23 – …
  Peryskop o Wolne tematy (23 – …
  lewarek.pl o Ukraina walczy z prawosła…
  Greg o Wolne tematy (23 – …
  minka o Wolne tematy (23 – …
  Voodoosch o Tortura nadziei
  JADAM o Tortura nadziei
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Europa nie znalazła alternatywy dla rosyjskiego gazu

Posted by Marucha w dniu 2015-01-19 (Poniedziałek)

Europa dąży do znalezienia alternatywnego dla Rosji dostawcy zasobów energetycznych. W ciągu ostatnich lat było kilka prób ogłoszenia nowych projektów z innymi eksporterami gazu. Jednak poza głośnymi oświadczeniami i wstępnym memorandum nic nie udało się osiągnąć. Europejskie próby dywersyfikowania dostaw gazu nie zakończyły się powodzeniem.

Jednym z najjaskrawszych projektów był Nabucco, jednak ten projekt trafił do kosza. Nie przeszkodziło w tym nawet wpisanie go na listę europejskich priorytetów. Gazociąg miał dostarczać paliwo z Azerbejdżanu, Iraku i Turkmenii z pominięciem Rosji. Planowano, że jego przepustowość wyniesie do 32 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Jednak jego budowa była stale przekładana ze względu na różnice zdań z potencjalnymi eksporterami paliwa. Z tego powodu termin startu projektu z początku został przeniesiony na 2018 rok, a w zeszłym roku na budowie gazociągu postawiono krzyżyk. Jeszcze jednym powodem była cena. Wartość projektu podczas przygotowania na papierze wzrosła prawie dwukrotnie – do 14 miliardów euro, co nie spodobało się części uczestników projektu.

Na tle ochłodzenia stosunków Unii Europejskiej i Rosji o Nabucco zaczęto znów mówić, jednak szanse na odrodzenie projektu są dość niewielkie, opowiada starszy analityk Zerich Capital Management Wiktor Markow:

Unia Europejska próbuje odrodzić stary projekt Nabucco z dostawami gazu z Turkmenii. Ale ten projekt trudno realizować, ponieważ konieczne jest przeciągnięcie gazociągu przez Morze Kaspijskie, a to jest dość trudne. Należy otrzymać zezwolenie od państw, które leżą na brzegu Morza Kaspijskiego, co jest nierealne, ponieważ Rosja i Iran są przeciwko. A Turkmenia sama za taki projekt się nie weźmie.

Szanse na odrodzenie projektu topnieją także dlatego, że Turkmenia zawarła ścisłe więzi z Chinami, a dostawy gazu do Azji są o wiele ciekawsze w realizacji, niż trudne projekty na odcinku europejskim, uważają analitycy. Zamiast Nabucco priorytetem stał się projekt Gazociągu Transadriatyckiego. Gaz powinien nim popłynąć z azerbejdżańskiego złoża Szach Deniz. Jednak czy tego gazu wystarczy dla potrzeb rurociągu, wciąż nie wiadomo.

Alternatywą projektów magistralowych miał być kompleks terminali LNG. Ten projekt aktywnie forsował Waszyngton. Jednak na drodze eksportu LNG ze Stanów Zjednoczonych do państw Unii Europejskiej stoi wiele biurokratycznych przeszkód. Między innymi brak porozumienia o wolnym handlu i odwrót Waszyngtonu w stronę Azji, zauważa starszy analityk FG BKS Kiriłl Taczynnikow:

Koszty produkcji, a co ważniejsze, dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych do Europy są dość wysokie. Są równe eksportowej cenie Gazpromu, a nawet wyższe, szczególnie dla państw wschodnioeuropejskich. Plus konieczne jest stworzenie infrastruktury eksportowej i większej ilości zakładów LNG, tankowców przewożących gaz, aby transportować paliwo, co oprócz pieniędzy wymaga także czasu.

Realnej alternatywy dla rosyjskiego gazu Europa nie znajdzie jeszcze przez kilkadziesiąt lat, uważają analitycy. Z powodu spadającej, w ślad za ropą naftową, ceny gazu drogie projekty zostały odłożone. A taniego zastępstwa dla gazu z Rosji obok Europy nie było i raczej nie będzie.

http://polish.ruvr.ru

Jedna odpowiedź do “Europa nie znalazła alternatywy dla rosyjskiego gazu”

 1. maasteer said

  Jeżeli jest faktycznie tak jak w opublikowanym tu niedawno na Gajówce artykule „Putin ograł zachodnich inwestorów jak małe dzieci” to tzw zachód jest w kropce. Stracą dostawy gazu i ropy a Rosjanie dodatkowo wykupili za bezcen swe udziały w koncernach naftowych co pomimo straty wartości rubla nie wpłynie ujemnie na ich zyski ze sprzedaży węglowodorów.
  ps nauczą się pedrylki szacunku do Putina.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: