Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Ukraina jak Jugosławia

Posted by Marucha w dniu 2015-01-21 (Środa)

CO PISZĄ INNI: Rosyjski publicysta Timur Błochin zwraca uwagę na liczne analogie w wydarzeniach i zjawiskach w Jugosławii i na Ukrainie.

Jugosławia w 1999 roku – Ukraina w 2014 roku. Historia powtarza się w najdrobniejszych szczegółach. Agresja NATO przeciwko suwerennemu państwu – wojna domowa zainicjowana przez Pakt Północnoatlantycki.

Kosowska wieś Raczak, gdzie zabitych terrorystów albańskich podłożono jako cywilne ofiary pogromu i wykorzystano to jako casus belli przeciwko Belgradowi to odpowiednik malezyjskiego samolotu, zestrzelonego nad Donieckiem. Odpowiedzialnością za tę katastrofę usiłuje się obarczyć już to prorosyjskie siły na południowym wschodzie Ukrainy, już to nawet samą Moskwę.

Te i inne podobieństwa przypominali uczestnicy okrągłego stołu „Wojny na Ukrainie i w Jugosławii: podobieństwa i różnice w taktyce i strategii”. Impreza została zorganizowana przez MIA Rossiya Segodnya.

Pułkownik serbskiej armii w stanie spoczynku, przewodniczący komitetu wykonawczego „Ruch na rzecz Serbii” Lubinko Djurković uważa, że NATO zmierzało w Jugosławii do dwóch celów: podejście bliżej Rosji i przejęcie pod swoją kontrolę zasobów Kosowa, w tym olbrzymich złóż węgla oraz występujących tam rud metali ziem rzadkich, stosowanych w branży kosmicznej. Pułkownik jest przekonany, że na Ukrainie zastosowano ten sam scenariusz destabilizacji sytuacji, jaki wykorzystano 15 lat temu na Bałkanach: Siły zachodnie zakończyły obecnie pierwszy etap operacji na Ukrainie, a mianowicie podjęły próbę jej podziału. Obecnie ma miejsce drugi etap: prorosyjskie siły na ziemiach swych przodków walczą o swoją ojcowiznę – w zasadzie – przeciwko NATO.

Bałkany są kluczem do Eurazji, ale również na Ukrainie rozstrzygane są podobne zadania, uważa dyrektor generalny Centrum Ocen i Prognoz Strategicznych Siergiej Griniajew.

Jest to ta sama mieszanka geopolityki i gospodarki: Moim zdaniem w odniesieniu do Ukrainy miejsce dominujące zajmuje kwestia kopalin użytecznych, w pierwszej kolejności jest to węgiel. Ważne znaczenie także ma status kraju tranzytowego dla rosyjskiego gazu. Na tym polega cały tragizm Europy, którą Stany Zjednoczone spychają w gospodarczą przepaść. Rozbudowa zgrupowania wojskowego przez Rosję na Krymie jest obecnie odpowiedzią na zagrożenie wojskowo-polityczne, które niewiele zmieniło się po 1999 roku.

Na tym jednak nie koniec listy podobieństw. Oba kraje przeżyły swoje kolorowe rewolucje. Jugosławia w 2000 roku, Ukraina w 2004 roku, aby znów wrócić na Majdan pół roku temu. W obu przypadkach ludzie wychodzili na ulice powodowani nadziejami europejskimi. O tym, w co przekształciły się one w Serbii i jak się zakończyły, opowiedziała szefowa belgradzkiego Centrum Badań Strategicznych Dragana Trifković:

W Serbii kontrola nad procesami politycznymi znajduje się w rękach służb specjalnych Zachodu: są one dziś w stanie kształtować dowolne partie polityczne i zawsze mogą sprowokować nowy konflikt na Bałkanach. Rozruchy, jakie miały miejsce w tym roku w sąsiedniej Bośni, są tego najlepszym dowodem. Zachód dysponuje wszystkimi niezbędnymi mechanizmami.

Dragana Trifković przypomniała także, iż wydarzenia w Jugosławii i na Ukrainie cechują zbrodnie, jakie towarzyszą działaniom zbrojnym:

Są przekonywujące dowody na to, że władze Kosowa są zaangażowane w handel narządami ludzkimi. W raporcie szwajcarskiego przedstawiciela Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy napisano o tym szczegółowo. Równocześnie mnóstwo dowodów zniszczono. Można przypuszczać, że podobne rzeczy dzieją się na Ukrainie, skąd napływają doniesienia o pobieraniu narządów od rannych. Boję się, że dowody te nigdy nie trafią do wiadomości publicznej.

Nawet analogie z czasów II wojny światowej są uderzające, jak np. rola chorwackich ustaszów po stronie Niemiec w Jugosławii i rola UPA-OUN w sojuszu z Hitlerem na Ukrainie. Popełniali oni podobnie potworne, masowe zbrodnie czystek etnicznych – ustasze wobec ludności serbskiej, kiedy to do siedziby ich wodza Ante Pavelicia przynoszono kosze wyłupionych serbskich oczu, a rezuni z UPA wobec polskiej ludności Wołynia i Podola, mordując ją na swoje słynne 126 sposobów, w tym przy pomocy pił, siekier i wbijanych w głowę gwoździ.

Jednych i drugich błogosławiło w tym dziele miejscowe rzymskie duchowieństwo. Ani jedni, ani drudzy nie ponieśli potem praktycznie żadnych konsekwencji, najgorsi zaraz po wojnie wyemigrowali – ustasze do Chile, rezuni do Kanady – i ze względów politycznych, aby „nie rozdrapywać starych ran”, i aby spróbować skleić w sztuczną jedność to, co pozostało, nawet im tego nie wypominano. Ten przemilczany wielki zbiorowy grzech pozostał, metafizycznie trwa i dziś rodzi swe zatrute owoce.

Nieukarane zbrodnie i dusze pomordowanych – przynajmniej 1 miliona Serbów i 200 tysięcy Polaków – wciąż wołają o elementarną sprawiedliwość, a jej brak rodzi w środowisku sprawców chorą moralność, podświadome poczucie bezkarności i skłonność do powtórzenia zbrodni w następnych pokoleniach, zwłaszcza że w obu przypadkach zbrodniarze zostali de facto nagrodzeni oczyszczonym etnicznie łupem terytorialnym.

To nie przypadek, że i niedawno w części b. Jugosławii i obecnie na Ukrainie można zaobserwować najbardziej skrajne przejawy odrodzonego faszyzmu w powojennej Europie. I w obu przypadkach trwa na Zachodzie presja na ich publiczną akceptację w imię „wyższych racji geopolitycznych”, czyli globalnej konfrontacji z Rosją.

Według eksperta do spraw wojskowości, pisarza Olega Waleckiego, celem Zachodu nie jest bowiem wcale Ukraina w Europie, lecz słaby, amorficzny, stale jątrzący i uzależniony politycznie twór na przedpolu Rosji, który będzie kontrolowany przez Waszyngton i wykorzystywany w konfrontacji z Rosją. W miejsce zniszczonej Jugosławii na mapie Europy też zostawiono zbombardowaną zubożonym uranem, ziejącą czarną dziurę. Wypada zaznaczyć, że na terytorium południowej serbskiej prowincji Kosowo, oddzielonej od macierzy przemocą w wyniku agresji, taki jątrzący twór już wykrojono i utworzono. Kto jest następny w kolejce?

Bogusław Jeznach
http://jeznach.neon24.pl

Komentarzy 11 to “Ukraina jak Jugosławia”

 1. Maciej said

  J.R. Nowak w temacie:

  http://www.wykop.pl/link/1127581/mitteleuropa-koncepcja-podporzadkowania-europy-srodkowej-niemcom/

  Obok tematu, ale może nie do końca. Dokument ukazujący ( nie ma tego w opisie, nie ma jeszcze tego filmu online ) ONZ, która nadzorowała handel kobietami i domy publiczne w krajach rozbitej już Jugosławii:

  http://www.fokus.tv/video/prostytutki-na-wojnie-prostytutki-na-wojnie-czy-dobry-zolnierz-potrzebuje-rozrywki-zobaczcie-zapowiedz-dokumentu-ktory-nie-pozostawi-zludzen/872

  Zeznania samych pracowników ONZ oraz dziennikarzy na miejscu, wydają się co najmniej autentyczne …

 2. pekok12 said

  Reblogged this on Pekok – antylichwiarz.

 3. Marek Chrapan said

  Wojnę z Jugosławią rozpoczął jewrejsojuz i nie 1999 roku, a w 1991 kiedy to z inspiracji Niemiec rozpoczęły działania seperacyjne Słowenia i Chorwacja. Chodziło o to ze Rząd Jugosławii nie zgodził się na warunki tzw. „transformacji” gospodarki według zaproponowanego przez tworzący się „jewrejsojuz” scenariusza (prawdopodobnie plan Sachsa na który zgodziły się inne państwa, m.inn. i Polska) w Chorwacji Niemcy sfinansowali mafijną rodzinę Tudżmanów z Franiem na czele jako przywódcą i od tego się zaczęły wojny seperatystyczne. Jest to informacja bezpośredniego uczestnika wojen – Chorwata – dcy batalionu – w cywilu wykładowcy akademickiego politologii. Na facebooku i nie tylko opisywałem podobienstwa ukraińskiego Majdanu z Jugosłowiańskim wariantem zaraz po utworzeniu go.

 4. NICK said

  Dodajmy, że „Kocioł Bałkański” ciągle JEST „wulkanem”. Bliskim erupcji. Bułgaria rozkroczona. No i Turcja, o której niedawno było a która wykorzysta najmniejszą słabość Rosji. Byłe, muzułmańskie republiki radzieckie… .
  Aż dziw, że ‚bratanki’ dają radę… .

 5. Filo said

  Ja widze niejakie roznice miedzy Kosowem a Krymem:
  – W Kosowie nie bylo referendum
  – Kosowo nie mialo wlasnego parlamentu choc mialo rodzaj autonomii.
  – W Kosowie wymordowano ludnosc tubylcza
  – Clinton zbombardowal Prisztine, zeby wybic lub przegonic Serbow
  – Panstwa Europy poparly powstanie 2ch panstw muzulmanskich w Europie (a teraz pyskuja, ze muzulmanie zagrazaja Europie)
  – Zjednoczona Europa zachwycala sie rozdarciem Serbii i oderwaniem Kosowa
  – Zjednoczona Europa dziwnie nie popierala ‚integralnosci europejskich granic’ na Balkanach.
  – Niemcy do tej pory pyskuja na tzw. aneksje Krymu.
  -108 panstw poparlo powstanie muzulmanskiego panstwa w Kosowie.
  – Jak juz wybili Serbow w Kosowie to zrobili szybciutko sondaz muzulmanskiej opinii publicznej i na tej podstawie utworzono kryminalne cetrum Europy z czesci Serbii.
  – Trybunal w Hadze zatwierdzil powstanie Kosowa na podstawie przepisu prawnego, i Karty ONZ’ ktora stypuluje, ze kazda grupa etniczna ma prawo oderwac sie od panstwa i nie musi pytac o zgode rzadu. Tego przywileju prawnego zaden trybunal na swiecie nie zechce zastosowac wobec Krymu. (i Palestyny!)
  – Krym bardzo zyskal na przylaczeniu sie do Rosji bo mieszkancy nie sa narazeni na bombardowanie kraju. Dzieci spia spokojnie w zlobkach i szpitalach. W Kosowie sa rozboje, handlowanie nerkami z niedobitych dzie, handel kobietami do burdeli europejskich i handle narkotykami. Z tego zyje Kosowo.
  – Amerykanie wkroczyli do Kosowa i wymordowali tysiace tysiace cywilow: doroslych, starcow i dzieci.
  – W Kosowie tak zwana miedzynarowka i swiatowa opinia publiczna popierala i zbrojnie i finansowo grupy bojowe ‚separatystow’ Cala Europa popierala interwencje z zewnatrz dla grup separatysycznych.
  – W Kosowie caly Zachod popieral ludnosc naplywowa kosztem ludnosci tubylczej.
  – Najwiekszy morderca w historii Balkanow, Hacim Thaci nigdy nie byl postawiony przed trybunalem.

  Podobienstwa:
  – Przyczyna awantury w Jugoslawii byl rurociag (AMBO Project) , ktory mial przechodzic przez Albanie, Kosowo, Serbie do Europy Zachodniej.
  – Wykonawcza projektu rurociagu byla amerykanska firma, wice prezydenta USA DIcka Cheneya, a nazywala sie Haliburton.
  – Miloszewicz nie podpisal tzw. Porozumienia z Rambouillet, na mocy ktorego Jugoslawia przechodzila pod calkowita kontrole Ameryki; Parlament Ukrainski nie podpisal Umowy Stowarzyszeniowej.
  – W Kosowie zlikwidowano serbskie szkoly i zakazano mowic po serbsku. Na Krymie zakazano mowic po rosyjsku.
  – Wdzieczni mieszkancy obecnej Prisztiny, w podziece za zbombardowanie Prisztiny zbudowali Clintonowi pomnik w centrum miasta. Na Ukrainie wykonano pomnik Bandery tyle, ze caly ze zlota. (moze tego skradzionego)
  – W rozwalaniu Serbii udzial wzieli ci sami sprzymierzency Hitlera co na Ukrainie: Ustasze chorwaccy, SS Skanderberg z Albanii, i hitlerowcy slowenscy. na Ukrainie pomagaja hitlerowcy spod znaku Bandery
  – Niemcy domagaja sie powrotu Krymu na lono Ukrainy, ale ale nie Kosowa do Jugoslawii.
  – Europa nie nie uznala Krymskiego referendum
  – W obu przypadkach Zachod popieral mordowanie ludnosci tubylczej.

  Naturalnie, ze w obu przypadkach chodzilo o zachodnia ekspansje na wschod – a glownie poczatkowo przeciwko Rosji….. a potem az do Chin.
  W Obu przypadkach chodzilo o kontrole nad zrodlami energii.
  W obu przypadkach Zachod popieral ludobojstwo i obca inwazje.
  W obu przypadkach chodzi o zalozenie kolejnych baz amerykanskich wymierzonych przeciwko Rosji.

  Premier Tusk popiera stacjonowanie obcych wojsk w Kosowie a krytykuje rosyjskie wojsko wNa Krymie: rosyjska flota i wojsko istnieja na Krymie od czasoe Carycy Katarzyny, Zolnierze rosyjscy mowia tym samym jezykiem co wszyscy mieszkancy Krymu! Wojska NATO i polskie wojsko okupujace Kosowo nie znaja ani serbskiego ani gega, ani zadnego miejscowego jezyka. W Kosowie mieszkalo wiele narodowsci, ale nie bylo Polakow ani Amerykanow.

  Premier Tusk odwiedza polskie jednostki wojskowo-policyjne w Kosowie:

  Obama do Putina:
  Dlaczego wschod Ukrainy ciagnie do Rosji??
  Putin: Bo tam mieszkaja Rosjanie
  Obama: Czy Rosji sie naprawde wydaje, ze caly swiat jest rosyjski?
  Putiin: Nie. Kosowo jest serbskie.

  Wojska NATO napadly na ludnosc cywilna Jugoslawii: Na ogol NATO atakuje bezbronnych mieszkancow. Iranu sie boi!

 6. Grzegorz said

  Następna w kolejce? Hałyczyna.

 7. RomanK said

  Na Halyczyne przyjdzie czas,,narazie akcje antyterrorystyczne rozszerzaja sie na Zaporoze, Charkowszczyzne, Cherson i Odesse….

 8. mr1a1 said

  5 listopada 1990 r rok przed tym jak rozpoczęła się wojna w Jugosławii kongres Stanów zjednoczonych uchwalił „Foreign Operations Appropriation Law 101-513” ten dokument bez żadnych uprzednich ostrzeżeń uciął wszelką pomoc, handel. kredyty pożyczki dla Jugosławii, następnie wymagał tego samego od Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Tym aktem Jugosławia przestała być uznawanym przez USA Krajem a zamiast Jugosławii USA miała mieć stosunki z republikami Jugosławii.
  Następnie zachód zaczął „pomagać” Jugosławii. Mineło już sporo lat wiele ważnych momento uległo zatarciu
  link pomoze w zebraniu faktow http://www.srpska-mreza.com/NATO-lands/Zimmer.html

 9. maasteer said

  ukropy sa jak ustasze – te same bestialstwo.

 10. RomanK said

  Kosovo je Nase! I Donieck i Kijow I Warszawa i Praha, Belograd i Pisztina i….. Arkona!!!!

 11. Filo said

  To wyglada mniej wiecej tak:
  USA i Niemcy probowali podbic Rosje w 1917 roku. A potem w 1941 roku. A potem w 1991.
  I przez Jugoslawie.
  Probowali przez Gruzje, rekami Gruzinow. ( Z polskich „zrodel” wynika, ze nasz bohater sw. pamieci Lech Kaczynski sam wlasna piersia powstrzymal w krzakach nawale rosyjska).
  Probowali Amerykanie podbic Rosje przez Kaukaz i awantury w Czeczni. (Tozhe nie pawiezlo)
  No to probuja przez Ukraine. Po raz wtory.

  Awanturnik Zyrynowski ciagle swoje: Popedzilismy Napolena az do Paryza, a Niemcow do Berlina, to i do Brukseli dojdziemy.

Sorry, the comment form is closed at this time.