Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Wandaluzja.pl o W rocznicę utworzenia Narodowy…
  Olo o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  podczaszy o Wolne tematy (63 – …
  JW o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  podczaszy o Wolne tematy (63 – …
  NC o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  Piskorz o W rocznicę utworzenia Narodowy…
  Jacek o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  walthemar o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  Dziadzius o Wybór sofisty. Ochrona zdrowia…
  NyndrO o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  NyndrO o Unia blokuje Węgrom wypłatę pi…
  UZA o Nadmiarowe zgony
  NyndrO o Nie żyje Jerzy Targalski
  Peryskop o Wolne tematy (63 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 554 obserwujących.

Rusofobia

Posted by Marucha w dniu 2015-02-27 (Piątek)

Fobia (z stgr. phóbos „strach, lęk”) – jest to zaburzenie nerwicowe, którego objawem osiowym jest uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami, związany z unikaniem przyczyn go wywołujących i utrudniający funkcjonowanie w społeczeństwie.

Fobie wywoływane są przez pewne sytuacje lub obiekty zewnętrzne wobec osoby przeżywającej lęk, które w praktyce nie są niebezpieczne. Zasadniczy obraz fobii to przesadne reakcje zaniepokojenia i trwogi, pomimo świadomości o irracjonalności własnego lęku oraz zapewnień, że obiekt strachu nie stanowi realnego zagrożenia.

W czasie ostatnich lat służalcze imperialnej polityce Zachodu media stale promują różne zagrożenia ze strony Rosji. Konflikt na wchodzie Ukrainy spotęgował promocję lęków przed Rosją do tego stopnia, że wielu usłużnych „polityków” nawołuje do zwiększenia wydatków na obronność kraju w przypadku ataku Rosji na Polskę. Z kolei moi znajomi Rosjanie stale mi zadają pytanie „do czego jest nam Polska potrzebna?”.

W podtekście tego pytania zawarta jest nasza tragedia z powodu braku normalnych stosunków handlowych z naszym sąsiadem. Zamiast być pośrednikiem handlowym między Wschodem i Zachodem, Polska stała się przeszkodą. Media manipulują naszymi emocjami siejąc ferment z Rosją, która potencjalnie jest najlepszym rynkiem zbytu na eksport naszych towarów.

Podobnie zresztą straciliśmy lukratywny eksport towarów i usług do krajów arabskich, ponieważ kolidowało to z interesami naszych „przyjaciół”. Nie dziwota więc, że w obecnym czasie Polska jest wykluczona przez Francję i Niemcy w rozmowach na temat zakończenia konfliktu na Wschodniej Ukrainie. Co więcej tracimy zaufanie takich krajów jak Czechy, Słowacja, Węgry i Serbia, które mimo wszystko starają się utrzymać dobre stosunki handlowe z Rosją, ponieważ tego wymaga ich Racja Stanu.

Obywatele tych krajów widząc skutki działania kolejnych rządów w Polsce zdecydowali pójść inną drogą rozwoju, niż ta podyktowana „planem Balcerowicza”, bo nie chcą być niewolnikami obcych interesów. Tym samym tworzy się naturalne przymierze Słowian, których łączą wspólne interesy. Polacy są z tego procesu wykluczeni, ponieważ „nasze” rządy nie dbają o interes narodowy. I tak się skończył mit „Solidarności”, która niby jako pierwsza zaczęła walkę z komunizmem, ale przegrała wojnę o dobrobyt. Nikt przecież dzisiaj nie może powiedzieć z czystym sumieniem, że Polska gospodarka jest wzorem dla innych krajów.

Skutki reform ustrojowych w Polsce są tylko przykładem dla świata jak nie należy tego robić. Oddzielenie Polski od rynku zbytu w Rosji jest postępowaniem kryminalnym, ponieważ z tego powodu ucierpiało wielu ludzi przez głodowe pensje, brak pracy i stałe obniżanie pomocy socjalnej takiej jak emerytury, opieki zdrowia oraz edukacji. Jest na przykład niemożliwe do pomyślenia aby Kanada odcięła się od rynku zbytu w Stanach Zjednoczonych bo gdyby tak się stało to by zapanowała wielka bieda, podobnie jak w Polsce. Między innymi dlatego polityka zagraniczna Kanady jest całkowicie zgodna z polityką zagraniczną Stanów Zjednoczonych. Pokorne ciele dwie matki ssie.

Sztuka polityki zagranicznej polega przecież na uzyskaniu maksymalnych korzyści gospodarczych dla swego kraju. W Polsce prezydent i szef MSZ szczekają na Rosję tak jak psy zza płota. Faktem jest, że nawet małe psy myślą, że są wielkie – nie znają swego rozmiaru.

Kiedy chodziłem do szkoły podstawowej, język rosyjski był obowiązkowy. Mimo że od małego byłem wychowany przez moją rodzinę aby uważać Niemców i Rosjan za odwiecznych wrogów, a może właśnie dlatego, szybko nauczyłem się języka rosyjskiego. W Warszawie na Nowym Świecie znalazłem księgarnię, która sprzedawała pięknie oprawione książki rosyjskie po śmiesznie niskich cenach. Dzięki temu mogłem przeczytać wspaniałe dzieła Czechowa, Dostojewskiego, Puszkina, Tołstoja w ich oryginalnym języku, co mi dało dobry wgląd do rosyjskiej duszy.

Zrozumiałem wtedy, że tak jak w Polsce, rząd sowiecki nie reprezentował interesów swoich obywateli. Grupa sfinansowanych przez Niemców zwyrodniałych bolszewików narzuciła Rosji komunizm w 1917 roku, co było sprzeczne z jej rodzimą kulturą. Aby komunizm wszedł w życie bolszewicy stosowali okrutny terror i z tego powodu Rosjanie ucierpieli z powodu komunizmu tyle samo, jeśli nie więcej co Polacy.

Mamy z Rosjanami wspólne geny. Główne Y DNA haplogrupy to R1A1 (moja) i R1B są popularne wśród Polaków i Rosjan. Możemy więc powiedzieć, że jesteśmy braćmi, ponieważ łączy nas podobna krew z małymi różnicami. Inna jest jednak kultura, gdzie jak to opisał prof. Feliks Koneczny w Polsce dominuje rzymska a w Rosji bizantyjska. Obie jednak znacznie się różnią od okrutnej kultury chazarskiej, która była powszechna wśród bolszewików. Komunizm narzucony Rosji i Polsce był więc obcy i sprzeczny z kulturami obu krajów. Na podstawie własnych obserwacji odkryłem też, że istnieje wielka różnica w sposobie myślenia i działania ludzi z tzw. krajów imperialnych i reszty świata.

Kraje imperialne to Chiny, Rosja i Stany Zjednoczone. Można by do tego dodać Anglię, Francję, Japonię i Niemcy ale ponieważ utraciły one swoje imperia to obecnie nie mają wielkiego znaczenia w geopolityce. Najciekawsze jest to, że obywatele krajów imperialnych górują nad innymi dumą narodową i stale dążą do zwiększenia swojej potęgi. Kontrastuje to z powojennymi rządami w Polsce, które były wykonawcami woli krajów imperialnych ze względu na swoje słabości, głównie spowodowane brakiem patriotyzmu. Można to było usprawiedliwiać do 1993 roku obecnością Armii Czerwonej w Polsce, ale potem już nie było powodów aby kolejne rządy działały na niekorzyść Polaków. W opinii Rosjan rządy w Polsce prowadzą „głupią”, nielogiczną i niekorzystną dla gospodarki politykę.

W dzisiejszych czasach liczy się tylko gospodarka, ponieważ od tego zależy dobrobyt kraju. Dobrobyt kraju nie należy do nielicznej grupie ludzi, którzy w taki czy inny sposób osiągnęli swoje bezpieczeństwo finansowe. Dobrobyt kraju określa się ilością ludzi bezrobotnych, wydajnością pracy, relatywnym kosztem życia, kosztem rządowej administracji, ilością narodzeń dzieci oraz nadwyżką eksportu czy też deficytem. Żaden kraj nie jest samowystarczalny, do utrzymania wysokiego poziomu życia konieczny jest eksport a do tego potrzebna jest mądra polityka zagraniczna aby utrzymać dobre stosunki handlowe z sąsiadami.

Dlatego też jako kandydat na prezydenta już w 1990 roku prowadziłem rozmowy na ten temat z radcą handlowym ambasady rosyjskiej Panem Georgijem Szczukinem, który przez wiele lat miał tę funkcję w Waszyngtonie i pośredniczył w wielomiliardowych transakcjach w czasie „zimnej wojny” między USA and ZSRR. Była to jedna z szans na dobrobyt w Polsce, bo Rosja miała wtedy duże zapotrzebowania na nasze towary.

To nie dziwota, że z powodu biedy coraz więcej Polaków mile wspomina Polskę z czasu sowieckiej okupacji, mimo tego, że wolność jest najcenniejszą wartością każdego człowieka. A to dlatego, że obecnie większość Polaków czuje się bardziej zniewolona niż za czasów komuny. Ale to żadna radość być mniej lub więcej niewolnikiem.

Polska nie może być chazarską prostytutką dla możnych tego świata. Aby zapobiec dalszej degradacji musimy mieć patriotyczny rząd, który będzie ostro negocjował najlepsze warunki geopolityczne dla rozwoju słowiańskich nacji. Tegoroczne wybory dają szansę aby tak zrobić.

Stanisław Tymiński
Acton, Kanada, 24 luty 2015
http://www.rzeczpospolita.com
http://mysl-polska.pl

Nie podzielam przekonania autora odnośnie szansy, jaką dają nam wybory. Żadne wybory nic nie zmienią.
Admin

Komentarzy 58 do “Rusofobia”

 1. Kojak said

  Tegoroczne wybory daja szanse ? Mzonka i Wrecz naiwna brednia ! Zeby mowic o wyborach to trzeba miec najpierw wolnosc. Podstawowym warunkiem wolnosci jest dostep do informacji i jej obiegu Jak czlowiek moze dokonywac wyborow jak nie ma informacji i wiedzy w przedmiocie wyboru! Informacje i jej obieg opanowali zydowscy pismacy uprawiajacy tylko hitlerowsko-gebelsowska propagande ! I Teraz czlowiek w oparciu o jej informacje i lansowanie zydowskich oszustow i zlodzieji a zablokowanie autentycznych kandydatow ma dokonywac wyborow ? Absurd i paranoja !!! Takze system nadzoru i liczenia glosow oraz wymiar sprawiedliwosci czuwajacy nad uczciwoscia ! Niewazne kto kto jak glosuje wazne kto liczy glosy ! Na Slasku bylo niewaznych ponad 130 tysiecy glosow Sad zignorowl to i uzal ze wszystko w porzadku i wybory ważne ! Przy takich bandytach sadowych to my sobie mozemy glosowac do usranej smierci !

 2. Przecław said

  Jest wiele słusznych myśli w tym co napisał Stanisław Tymiński. Właściwie pod wszystkim można by się podpisać, gdyby nie fakt że do tańca trzeba dwojga. Drugą stroną „rusofobii” jest „polonofobia” w Rosji, która z dziwnych względów uznawana jest za niezbędną przez rządzących Rosją, jeśli nie od czasów Iwana Groźnego, to przynajmniej od Mikołaja I, tj od r.1825. Wygląda na to, że z tychże „nieznanych względów” stałe podgrzewanie poczucia zagrożenia pomiędzy dwoma bratnimi narodami jest pierwszym z kanonów polityki ich rządów po obu stronach.

 3. Nemo said

  Połowa Polaków nie chodzi na wybory. Nie wierzę, że wszystkim nie zależy na zmianie patologicznego systemu, który panoszy się w naszej Ojczyźnie.
  Tylko trzeba się zorganizować, wypromować uczciwych liderów i dotrzeć do tych ludzi. Konrad Daniel, twórca kanału YT „Podziemna TV”, wraz z Pawłem Skórnickim podjęli ciekawą inicjatywę pod hasłem 1 Polska.
  https://1polska.pl/
  Jest to w mojej ocenie ruch społeczny, ludzi autentycznie oburzonych a nie farbowanych lisów pokroju Mariana, Kukiza czy Zawiszy.
  Poniżej załączam fragment maila od P. Skórnickiego, ilustrujący sposób działania ruchu 1 Polska:
  „Ponieważ czasami dostaje zapytania odnośnie struktur organizacyjnych naszej akcji, od razu wyjaśniam, że typowych struktur jako takich nie ma. Nie przewidujemy żadnych stanowisk prezesa, zastępcy, skarbnika itd., każda osoba chętna do działania jest strukturą samą w sobie, i działa w taki sposób w jakim najlepiej się odnajduje, co przekłada się na najlepsze wyniki jej pracy. Dlatego, żadnych odgórnych poleceń nie będzie, mogą natomiast pojawić się jedynie prośby o działanie w konkretnym celu, natomiast sam sposób realizacji jest uzależniony jedynie od osoby, która zgłasza się jako chętna do wspierania wspólnej inicjatywy. Jedynym zorganizowaniem, jest lista kontaktów do takich właśnie osób, w celu sprawnego przepływu informacji. Każdy uznawany jest jako równy reprezentant wspólnego przedsięwzięcia, jakim jest zjednoczenie się nas wszystkich, a celem finalnym jest zrealizowanie postulatów, które łączą największą liczbę osób. W dzisiejszej politycznej rzeczywistości takich wspólnych postulatów jest całe mnóstwo.”

 4. Zerohero said

  „fobia” to złe słowo, bo sugeruje lęk. Po autentycznym rusofobie można by się spodziewać niechęci do Rosji, ale jednocześnie liczenie się z zagrożeniem z jej strony. Nasi rusofobowie mówią o zagrożeniu, ale nie jest to spójne z ich agresywną retoryką. Ktoś faktycznie obawiający się Rosji robiłby swoje (np. zbroił się), ale nie prowokowałby głupio. jak np. oceniać retorykę gów****ianej Litwy? Rusofobowie deklarują oficjalnie lęk, ale prą do wojny. Nawet gó..niana Litwa. FOBIA – to uczucie jakie nalezy wywołać w skretyniałym społeczeństwie. Społeczeństwo zrównoważone psychicznie trudno namówić do wojny. Natomiast zwodowi rusofobowie nie boją się Rosji, bo liczą na zwycięską wojnę.

 5. Zerohero said

  @Przecław

  Pan bredzi. W Rosji istnieją (uzasadnione moim zdaniem) obawy przed NATO. Nikt tam poważnie nie traktuje Polski. Polska w świadomości Rosjan jest na dalekim planie, natomiast Rosja w Polsce stanowi temat nr. 1. Nie ma tu żadnej symetrii.

 6. rybol said

  „Rosyjska gazeta: AK zabijała żołnierzy Armii Czerwonej
  Rosja opublikowała dokumenty o Armii Krajowej. Według rządowej „Rossijskiej Gaziety” mają one pokazać, jak polskie podziemie walczyło z radzieckimi wyzwolicielami. Rosyjska Federalna Agencja Archiwów ujawniła na swojej stronie internetowej prawie 70 nowych materiałów.”
  Rusofobii z AK posuwali się nawet do zbrodni !!!

 7. Marucha said

  Re 2:
  Mówi Pan o jakiejś „polonofobii” w Rosji…

  Po pierwsze – Polska Rosję gówno obchodzi, jest uważana za obsranego ratlerka który chce wmieszać się do bójki dużych psów. Polska nie jest Rosji do niczego potrzebna. Oczywiście lepiej byłoby mieć Polskę po swej stronie, ale Rosjanie nie będą k***y, która zdradziła Słowiańszczyznę, na siłę wyciągali z burdelu.

  Po drugie:
  1. Czy Rosja nawołuje ustami polityków i poprzez media do wojny z Polską?
  2. Czy w mediach rosyjskich toczy się obłąkana kampania podsycania nienawiści do Polski?
  3. Czy to Rosja zaczęła z Polską awanturę o Ukrainę? Czy Rosja pierwsza narzuciła jakieś sankcje?

  Powiem szczerze: po takim ośmieszaniu się Polski na arenie międzynarodowej, po takiej ekspozycji obłąkanej nienawiści – Rosjanin będzie się brzydził wysrać na polskiej ziemi.

 8. Przecław said

  dot.5,6
  pytanie: kto z Was, zwracam się do wszystkich czytelników Gajówki, czytał „Tarasa Bulbę” ręka do góry ? Proszę opowiedzieć i ocenić jej treść, śmiało !
  Ta książka jest lekturą obowiązkową w szkołach rosyjskich od blisko 180 lat.
  Warto dodać, że ta sama książka miała niezliczone ekranizacje filmowe na całym świecie, głównie w USA i jest podstawowym źródłem informacji o Polsce wszędzie tam, gdzie masoni decydują o mediach. Tylko my w Polsce jej nie znamy. Zachęcam do przeczytania, jej polskie wydanie ukazało się w, nomen omen, Krośnie w r.2001 czyli w polskim Banderlandzie.
  Każdy Polak powinien ją przeczytać, ma tylko ok.125 stron, aby wiedział na jakim świecie żyje.

 9. Inkwizytor said

  Re 7

  Potwierdzam, w Rosji nie traktuje się Polski poważnie, nikt tu się naszego nieszczęśliwego kraju nie obawia, bo i czego się bać, armii ? Ja spotkałem się raczej ze współczuciem nad losem Polaków i pytaniem zadawanym przez Ruskich jakie korzyści mają Polacy z tego, że służą wiernie USA. To i tak dużo, nikt Polski i Polaków nie obraża jak to ma miejsce nad Wisłą

 10. API said

  Z całym szacunkiem Panie Gajowy – nie dość że rzuca Pan K… i h… ( ew. ch…) na lewo i prawo – wystarczy posłuchać pana W. Żyrynowskiego. A czy to jest rosjanin, żyd, czy polak – to tutaj nad Wisłą mało kogo obchodzi. Nawet nasz kulawy sejm + rząd nigdy nie pozwolił sobie na tego typu wypowiedzi co „wiceprzewodniczący dumy państwowej Rosjii”.

  Dla Rosji Polska jest kolcem w 4 literach, bo żaden inny kraj czy naród nie wie lepiej czym jest Rosja, a w szczególności Rosja+rzydobolszewizm. I ta Rosja się boi że Polska zmontuje krucjatę przeciwko Rosji, nie dziś i nie jutro może za 5-10-15-50 lat. Jeśli Pan tego nie wie i nie rozumie to bardzo mało Pan wie o Rosji.

 11. Marucha said

  Re 8:
  A więc mamy: „Taras Bulba” – kontra trwająca od przynajmniej dwudziestu lat, zsynchronizowana we wszystkich mediach, obowiązująca we wszystkich partiach politycznych a nawet w tzw. „rozrywce”, nagonka na Rosję i wszystko, co rosyjskie. Nagonka, która pod koniec 2013 roku osiągnęła poziom pacjentów Tworek – i do której dołączyła się większość Polaków (co świadczy o intelektualnym poziomie imbecyla).

  Pan to porównuje???

 12. Inkwizytor said

  Ruscy wiedzę o Polsce czerpią z polskiej kultury, tej dawnej „komunistycznej”. Przeciętny ruski grażdanin zna Mikulskiego, Brylską, Chmielewską, German, Szykulską i Janka Kosa co bardziej wykształceni Zanussiego, Lema, Kieślowskiego. Często w ruskie telewizji obejrzeć można takie filmy jak Znachor, Vabank, Faraon.

 13. Marucha said

  Re 10:
  Panie drogi, wypowiedzi Żyrynowskiego to mały ch… w porównaniu z wypowiedziami naszych mężyków stanu.

  Żyrynowski jest jeden.
  A obsranych ratlerków szczekających na Rosję są w Polsce całe armie.
  Zresztą cóż takiego Żyrynowski powiedział?

  Polska dla Rosji kolcem w dupie?
  Pan chyba zwariował.
  Polski praktycznie JUŻ nie ma. Istnieje póki co na mapie. Kraj kolonialny, gdzie tępi się ludność tubylczą… kraj bez znaczenia.
  .
  Polska nie jest w stanie zmontować niczego, a zwłaszcza krucjaty przeciwko Rosji. Polska w ogóle nic sama nie może, jeśli jej tego nie nakażą zza granicy. Więc o czym Pan w ogóle mówi?

  Polska nie była nawet w stanie utrzymać Trójkąta Wyszehradzkiego…Polska jest wypierdalana z każdych poważniejszych rozmów. Polska jest na arenie międzynarodowej, czy nawet środkowo-europejskiej, co najwyżej wiejskim głupkiem.

  Polska wie czym jest Rosja? Zna się na Rosji?
  Niech mnie Pan nie rozśmiesza.
  „Znaffcy”, kurde… nie odróżniający chrześcijańskiej Rosji od Żydobolszewii.
  Co wy znaffcy wiecie o Rewolucji Październikowej?
  Co wy wiecie o najlepszej polskiej państwowości ostatnich 300 lat, czyli Królestwie Polskim w unii z Rosją?

 14. Inkwizytor said

  Re 10

  Brednie, Rosja nie boi się Polski bo i tak wszystkie decyzje podejmowane są w Waszyngtonie i Brukseli. A krucjaty to może zorganizować razem z gównianą Litwą i gównianą UPAdliną, bo żaden inny normalny kraj z ku*estwem zadawać się nie będzie.

  A Marucha do kąta nie stawiaj bo lepiej zna pewnie Rosję niż ty z telewizora

 15. @API
  „I ta Rosja się boi że Polska zmontuje krucjatę przeciwko Rosji, nie dziś i nie jutro może za 5-10-15-50 lat.”

  Proponuję walnąć od razu 100, skoro podaje Pan cyferki z księżyca.
  To co Pan opowiada to już było 400 lat temu, gdy Polska była potęgą, a nie tak jak dziś. Upokorzoną, rozkradzioną kolonią zarządzaną z zagranicy z armią mniejszą i gorzej wyposażoną niż Białoruś. Wydaje się Panu, że to się zmieni ? Pan chyba mało wie o dzisiejszej Polsce i dokąd wszystko zmierza, Panie API.
  Proszę zejść z chmurki.

 16. Parva said

  Moja rosyjska znajoma Natasza wspomniała,że Putin w jednym ze swoich wystąpień powiedział,że Rosja jest wielka ,ma wszystkie bogactwa mineralne ,ogromny potencjał ludzki i na tym należy się skoncentrować i zagospodarować ,odrzucić jakikolwiek imperializm ,.który pochłania dużo energii , jest przeszkodą dla rozwoju Rosji .

 17. @14
  Nawet Litwa się po drodze wypisze. Im potrzebna jest rusofobia do trzymania wyborców w ryzach. W wypowiedziach litewskich oficjeli wyraźnie jest zaznaczone, że w krucjatach przeciwko Rosji nie chcą uczestniczyć 🙂

 18. Przecław said

  #11
  Nie porównuję, tym bardziej NIE usprawiedliwiam obłędnej, antyrosyjskiej kampanii w Polsce, zupełnie nieodpowiedzialnej przez lekceważenie naszego interesu, a zwłaszcza bezpieczeństwa. Też marzył bym sobie aby Polską rządził jakiś Orban, Klaus czy Zeman, a przecież mamy ich w Polsce pod dostatkiem, z pewnością WIĘCEJ niż w Czechach i na Węgrzech, tyle że w Polsce nie są dopuszczani do władzy. Chcę tylko zauważyć, że w Rosji jest odgórna antypolska propaganda, np. w mediach i oświacie, która spotyka się i walczy z ODDOLNĄ sympatią Rosjan do Polaków, negatywne skutki jednak są, niedawno Rosjanka na zaproszenie do Polski odpowiedziała „nie chcę dostać nożem w plecy na ulicy”.

 19. API said

  @14
  nie przypominam sobie, żebyśmy byli na Ty. – to na początek.

  Po drugie – chrześcijańskiej Rosji to już dawno nie ma – Żydobolszewia made in USSR ma się tam lepiej niż nad Wisłą.
  Dyskusja u p. Maruchy staje się bezprzedmiotowa – made in Poleland, jak się nie zgadzam z rozmówcą to go obszczekuję plus K… i Ch…
  żałosne….chcecie być lepsi od innych a jesteście tacy sami, hehe

 20. Zerohero said

  @10 API

  „Nawet nasz kulawy sejm + rząd nigdy nie pozwolił sobie na tego typu wypowiedzi co „wiceprzewodniczący dumy państwowej Rosjii”. „

  i po co tak łgać?

  Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – mówił o mozliwości zbombardowania Moskwy przez polskie F16. On ostrzegał Rosje, że jak się w Polsce pojawią zielone ludziki, to my zbombardujemy ośrodki decyzyjne w Rosji. Takiego języka nie używa się w dyplomacji, a jeśli za pogróżki bierze się trep to już w ogóle horror.

  KAŻDY polityk mainstremowy mówi o rosyjskiej „agresji” na Ukrainie. Tę agresję wg. nich „należy powstrzymać siłą”. Oczywiście wobec strony kijowskiej III RP nie ma ŻADNYCH wymagań, nawet nie mityguje by dali sobie siana z ostrzeliwaniem Doniecka. Ma Pan za mały mózg aby zrozumieć wagę tych słów i czynów?

  Schetyna zakpił sobie z wyzwalania Oświęcimia. Rozumiem, że głupkowato-prowokujące bąki Schetyny to nic.

  Cała zgraja PISdzielców budowała politykę wobec Rosji przez pryzmat Katynia. Okazało sie, że te same PISdzielce ignorują zbrodnię wołyńską. Czyli Katyń został wykorzystany jawnie instrumentalnie.

  Czeczenia – Polska jest za Czeczenami (popiera separatyzm)
  Gruzja – za Gruzinami (zwalcza separatyzm Osetyńców)
  Kijów – za Ukraińcami (zwalcza separatyzm)

  czyli rząd polski uderza za każdym razem w interesy Rosji, nawet gdy one dotyczą Kaukazu. Używa przy tym Polska moralizatorskiej retoryki, choć jest ona JAWNIE niekonsekwentna. W 2003 gdy bandyci najechali Irak. Czy w Rosji była z tej okazji jakaś kampania antypolska, wałkowano 24h na dobę temat „polskiej agresji”?

 21. Inkwizytor said

  Re 19

  W Rosji jest więcej chrześcijaństwa niż w katolicznickiej Polsce a twierdzenie że żydobolszewia ma się lepiej w Rosji niż w Polskiej Eurosodomie świadczy że goowno wiesz zarówno o Rosji jak i Polsce, zatem daruj sobie pouczenie nas bo Gajówka jest dla mądrych i myślących ludzi, czyli nie dla ciebie

 22. Marucha said

  Re 18:
  Niech Pan nawet NIE ŚMIE porównywać antypolskiej propagandy w Rosji (coś mało o niej słyszałem) z antyrosyjską propagandą w Polsce.
  Rosjance się nie dziwię. Sam bym tak powiedział na jej miejscu.

  Re 19:
  Ja też przejdę na „ty”, aby podkreślić brak szacunku dla oponenta,
  Otóż w dupie człowieku byłeś i gówno widziałeś.
  Albo gorzej: wiesz, jak jest, ale celowo rozsiewasz łgarstwa.
  W Rosji nastąpiło ogromne odrodzenie chrześcijaństwa, co Putin popiera. Osoby usiłujące plugawić religię wysyła się na wczasy do miejsc odosobnienia.
  W Polsce? Zostały tylko jego szczątki. Polacy wierzą w byle co. Ot, jakiejś tam obrządki, jakiś chrzest, nie wiadomo skąd się wziął i po co się go udziela.

 23. API said

  @22

  kto ci gajowy dał prawo mówienia czegoś takiego o wszystkich Polakach ?

  gajowy: its for you :

 24. wWtrakcie prywatyzacji Zachód zajął za bezcen nasze zakłady wraz z rosyjskim rynkiem zbytu ( np.patrz telekomunikacja – w wykonaniu Francji). Dla porównania w Korei Północnej ich „Balcerowicz”po eksperymencie bankowym został skazany na śmierć i rozstrzelany. U nas zdrajcy i agenci (TUSK- agent STASSI – OSKAR – likwidacja Stoczni w Polsce , czy Buzek – likwidacja kopalni węga!) są bohatersko traktowani przez UE i zatrudniani na wysoko płatnych posadach. U nas „ustawy sejmowe” ochraniające afery i kryminały polityków są do kupienia z $3miliony! ( patrz PATOLOGIA TRANSFORMACJI- PROF.WITOLDA KIEŻUNIA).

 25. Boydar said

  Otóż API napisał był taki tekst – „… chrześcijańskiej Rosji to już dawno nie ma …”.
  To ja w takim razie pytam, na pozór bez sensu – ‚w porównaniu z czym’.
  Bo jak rozumiem, API uznaje, że Rosja chrześcijańska jednak „kiedyś” była, a teraz wnosi po objawach, że przestała być.
  W dodatku „dawno”. Jak dawno ?!?! Znaczy się, są jakieś znamiona które API identyfikuje i postrzega, i wychodzi mu że tych znamion nie ma, no i oczywiście są inne, przeciwne jak rozumiem.
  Selektywnie jakoś API patrzy; a może API zauważa tylko to, co mu wygodnie, albo za co mu płacą ?

  Jak sobie odpowiemy na te pytania, zejdziemy na ziemię zamiast bujać w oparach żydowskiej propagandy, to może coś się komuś porozjaśnia.
  Pragnę jedynie zaznaczyć, że powyższe rozważania nie świadczą o mojej chęci polemiki z API, bynajmniej. Ale wysrał tekst, który całkiem przypadkiem i od drugiej strony, jest bardzo dobrym pretekstem do tego typy rozważań i realnej oceny stanu rzeczy.

 26. Isreal said

  ad18
  preppers skrzętnie omija talmudczyków jako problem główny Polski i Narodu – czemu? wstydzi się mówić, czy może boi?

  potencjalnych sprawców konfliktu widzi w Rosji i ma fobię względem niej – skąd mu się to bierze?

  skąd u niego oczekiwania względem parobków zarządzających Polską i żale że źle prowadzą Państwo, nie wie kim są?

  ale zagrożenie wyczuwa………

 27. Isreal said

  a może przecław chciał nam pokazać rusofoba

 28. revers said

  Rusofobia na bojisku, banderowcy bija francuskich kibicow w lidze europejskiej za barwy flag zblizone do Rosji

 29. Mały_kinol said

  Światosław Rodjonow, „żyd Dikis” i Lipman to postacie autentyczne czy nie??!!
  Chodzi mi o publikację Rodjonowa „syny diabła”

 30. JO said

  ad.23. Sam Pan Bog-Trojca Swieta, ktorej Pan Gajowy jest Reprezentantem, bo Polak=Katolik/Ortodoks

  Panie JO, tak nie uchodzi… Gajowy to zwykły grzesznik.
  Admin

 31. ojojoj said

  Mam pejsofobie i w przeciwienstwie do tego artykulu, obiekt strachu stanowi BARDZO realne zagrozenie – dla mnie, moich bliskich i mojego narodu.

 32. Ex said

  Ludzie patrzący na świat kategoriami, które nie istnieją (II-go i zimnowojennymi) nic już ciekawego oprócz powtarzania po raz enty tych samych zaklęć nie powiedzą.

 33. ojojoj said

  do API i paru innych:
  za tanczenie prawie nago podczas mszy na oltarzu, sciecie pila lancuchowa krzyza – „pusy rajotki” dostaly 3 lata w rosyjskich lagrach – wypuszczono ich po roku (moim skromnym zdaniem powinno sie im sciac lby – publicznie, jak to sie ma u Saudow) – a u nas? gosciu oblal farba (czy czyms tam) ikone Polski, Madonne czestochowska i co? siedzial za kratami nawet sekunde? na dodatek, obraz Madonny nie tylko ma wymiar religijny, ale takze jest to artefakt historyczny – gdzie byl minister „kulturwy”?

 34. Filo said

  10
  API
  A Ja slucham Zyrynowskiego. Wcale nie z milosci do Rosji.
  I bardzo mi przykro, ze w Polsce nikt nie mialby odwagi opowiadac publicznie o interesach Polski-tak jak Zyrynowski broni interesow Rosji i Rosjan.
  Leper probowal-to go zaciukali. Dr Ratajczak probowal, to go najpierw zgnoili, wyrzucili z pracy a potem ubili jak psa. Gen. Petelicki nie musial zginac ani polscy generalowie NATO, o ktorych jakos dziwnie NATO do tej pory sie nie upomnialo.
  W gajowce jest dluga lista pomordowanych polskich obywateli, ktorzy probowali zglosic bezprawie rzadu w posolidarniosciowej Polsce.
  I jakby API znal dobrze jezyk rosyjski toby zwrocil uwage, ze to Zyrynowski powiedzial glosno I publicznie, ze w interesie Rosji jest przylaczenie Zachodniej Ukrainy do Polski.
  Zyrynowski jak pyskuje na Polske, to przede wszystkim w odpowiedzi na polskie brednie jak na przyklad zupelnie zalosne domaganie sie sankcji na Rosje. Jakos Polska nie domagala sie sankcji na USA po zbombardowaniu-powtarzam: bombardowaniu dzien w dzien przez prawie trzy miesiace, Jugoslawii. Polacy chetnie sie zgodzili na rzez na Balkanach i bombardowanie Belgradu I Prisztiny; i to pomimo tego, ze Serbowie byli jedynym narodem na Balkanach, ktory walczyl z armia hitlerowska.
  Mysle, ze nie tylko Zyrynowskiemu wydaje sie dziwne, ze Polacy popieraja neohitlerowcow. Mnie tez to dziwi.
  A tymczasem, zaprzyjazniony Zachod ma nas dokladnie tam gdzie slonce nie dochodzi; Zachod na nas nie pyskuje. Zachod nas okrada i totalnie lekcewazy jako partnera do czegokolwiek. Ale sprawdzamy sie jako wiejski glupek na posylki. Jeszcze tylko sprzedamy lasy i kopalnie i wode w Wisle i zaplacimy zaprzyjaznionym zydom te 65miliardow i wtedy Rosjanie moga nas w dupe pocalowac.
  Nigdy nie zapomne jak w 1981 roku solidarnosciowa hucpa zydowska sie darla, ze Sowieci stoja na granicy i lada chwila wejda do Polski!
  Ta sama hucpa doskonale wiedziala, ze bedzie stan wojenny, bo go osobiscie przygotowala.
  Dokladnie ta sama hucpa opowiada Polakom te same nowiny. Rosjanom to Polska potrzebna tak samo jak zbankrutowana Ukraina. Ktoby to probowal finansowac i inwestowac w nieistniejaca gospodarke? Jeszcze wziac sobie na kark taki zagnojony burdel z tuzami polskiej polityki typu Kaczor, Kopacz, Schetyna czy innego kretyna. Polskich uniwersytetow juz sie nie da odwszyc z parchow ani podejrzanych gescheftow z zachodnich bandziorow.
  Pyskujemy na Rosje a Zachod nam dupe obrabia. Jeszcze nam Slask zabiora a my bedziemy dalej ujadac na Moskwe.

 35. Ex said

  @Filo >Rosjanom to Polska potrzebna tak samo jak zbankrutowana Ukraina. Ktoby to probowal finansowac i inwestowac w nieistniejaca gospodarke?

  Rosja – 24.298$
  Polska – 23.273
  Ukraina – 8.651
  http://pl.wikipedia.org/wiki/PKB_per_capita

 36. Wania said

  Rosyjska agentura wpływu II.giej generacji – Marcin Rey w Fundacji Republikańskiej

  http://prawica.net/40680

 37. @22 API
  Przecież nawet większość nie widzi różnicy pomiędzy katolicyzmem, a protestantyzmem.
  I nie mówię tylko o zwykłych wiernych.
  O co ma Pan wonty ? Prawda boli ?

 38. @API
  Fajnie, że Pan narzeka na wulgaryzmy i jacy inni są niekulturalni, a jednocześnie wstawia obrazek z napisem „F.CK”.

 39. Parva said

  Największa sensacja XXI.w: Putin prosi o poświęcenie Rosji !?

  Czy to może być prawda?
  Tytuł rtykułu w Gazecie Warszaeskiej

 40. JO said

  ad.37. Modlimy sie za Rosje I prosimy o jej poswiecenie przez Kazdego Tradycyjnego Ksiedza:

  https://marucha.wordpress.com/dzialanie/dzialanie-3/

 41. Leszek said

  Jak moze rosyjski rzad darzyc zaufaniem Waszyngton, podczas gdy Waszyngton wycofuje sie z Traktatu Antybalistycznych Pociskow Rakietowych i ustawia anty-balistyczne pociski rakietowe przy granicy z Rosja?

  Jak może rosyjski rząd ufać Waszyngtonowi kiedy Waszyngton obala za pomocą zamachu demokratyczny rząd na Ukrainie i usadawia marionetkowy reżim, który natychmiast okazuje swoje wrogie nastawienie wobec Rosji i rosyjskojęzycznej ludności na Ukrainie oraz niszczy pomniki upamietniajace wyzwolenie Ukrainy spod neonazistowskich Niemiec przez Armie Czerwoną?

  Jak może rosyjski rząd ufać Waszyngtonowi kiedy prezydent Rosji jest lżony na wszelkie możliwe sposoby, wlacznie z „nowym Hitlerem,” i niewinnie oskarżany o każdy rodzaj przestepczosci oraz osobista nieudolność?

  Waszyngton i jego neokonserwatywne potwory zniszczyły zaufanie poprzez demonizacje i obarczanie wina Rosji za przemoc na Ukrainie, za która odpowiedzialny jest Waszyngton.

  http://prawica.net/40674

 42. RomanK said

  ad 8.
  Ja czytalem Tarasa Bulbe- Gogola….prawie calego Gogola, bo jesli nie czytalem czegos tzn. nie mozna bylo dostac w bibliotekach… czytalem obydwie wersje Tarasa Bulby..ta z 1835 roku i ta poprawiona 1842…
  Pierwsze wydanie ukazalo sie zaledwie 4 lata po Powstaniu Listopadowym…ktore przez Rosjan bylo uwazane za wielki akt niewdziecznosci Polakow (czyt szlachty)……
  Byla to praca raczej polityczno propagandowa, a nie praca historyczna..zreszta podobnie- jak w 1884 roku Ogniem i Mieczem , ktora uwazam- powstala z inspiracji Tarasa Bulby…przy zmieniajacym sie i przorientowujacycm politycznym klimacie…

 43. @39
  Proszę nie mylić dyplomatycznej gadki-szmatki z prawdziwym obrazem relacji Rosja/USA. Są to relacje pomiędzy dwojgiem wrogów gotowych sięgnąć w ostateczności po broń atomową.
  Widzieliśmy co się ostatnio działo na Morzu Śródziemnym, gdy flota NATO próbowała przeprowadzić atak na Syrię. Reakcja Rosji była natychmiastowa i zdecydowana.
  Rozbudowa systemów schronów przeciwatomowych pod Moskwą, która rozpoczęła się parę lat temu, to był pierwszy sygnał jak mają się w rzeczywistości opowiastki o pokoju na świecie.

  Oczywiście wiadomo, kto cały czas prowokuje te wojny i dąży do eskalacji. Kto co rusz reaktywuje Al kaidę pod różnymi szyldami i za jej pomocą destabilizuje Bliski Wschód. To ciągle jedna i ta sama mafia, której reklamuje NWO. Oficjalna centrala mafii znajduje się w Waszyngtonie. Nieoficjalna…

 44. JO said

  ad.41. …w Izraelu.

 45. ojojoj said

  Oczywiscie „rzont” nie ma nic wspolnego z mediami, rzont i media niezleznie od siebie pluja na Moskwe, Ponizej stary artykul, ktory przedstawia cos zupelnie innego:

  Pobito dziennikarza za prawdę o TVP

  Aktualizacja: 2011-03-26 5:44 pm

  Paweł Miter, 24-latek, członek KSD, który dzięki skutecznej prowokacji dziennikarskiej obnażył skrajne upolitycznienie obecnych władz Telewizji Polskiej, został skatowany przez nieznanych sprawców – dowiedział się Portal Ksd.media.pl – Zostałem poobijany, wybito mi przedni ząb i przekazano ostrzeżenie, żebym uważał z kim rozmawiam i nie kontaktował się już z prasą – powiedział KSD Paweł Miter.

  Do pobicia doszło na jednym ze strzeżonych osiedli wrocławskich. Zajście miało miejsce 23 marca 2011 r. (środa). Dzień wcześniej w tygodniku „Nasza Polska” ukazał się wywiad z Pawłem Miterem, w którym młody dziennikarz powiedział po raz pierwszy, że otrzymywał SMS-y z pogróżkami. Pobicie zostało zgłoszone jednostce policyjnej we Wrocławiu.

  W marcu tego roku „Rzeczpospolita” opisała prowokację jakiej dokonał Paweł Miter. 24-letni dziennikarz wysłał byłemu prezesowi TVP Włodzimierzowi Ławniczakowi maila z domeny jacek.michalowski@prezydent.pl sugerując, że mail został wysłany przez Jacka Michałowskiego, szefa kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego.

  Z treści maila napisanego przez młodego prowokatora prezes z Woronicza dowiedział się, że prezydent Komorowski chciałby, żeby Pawłowi Miterze dać program w telewizji. Niedługo po tym z ramówki zdjęto program „Warto rozmawiać” red. Jana Pospieszalskiego (członka KSD). W tym czasie władze TVP podpisały wstępną umowę z „człowiekiem od prezydenta”, Pawłem Miterem, na kwotę 39 tys. zł.

  Red. Miter dostał program w TVP po mailu wskazującym na poparcie Bronisława Komorowskiego, jednak tuż po publikacji „Rzeczpospolitej” dyrektorzy z TVP (Marian Kubalica i Andrzej Jeziorek, wspierający angaż Mitery w w telewizyjnej „Jedynce”) złożyli zawiadomienie w prokuraturze oskarżając młodego dziennikarza o oszustwo. Paweł Miter zaczął otrzymywać SMS-y z pogróżkami, aż w końcu w dniu 23 marca został dotkliwie pobity.

  Paweł Miter jest członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Dokonał odważnej i fachowej prowokacji dziennikarskiej, która pokazała prawdziwe oblicze TVP, firmy, która na jedno skinienie politycznych mocodawców potrafi załatwić niemal wszystko, łącznie z programami. Jak ma się to do obietnic prezydenta, premiera i rządu, zapowiadających odpolitycznienie mediów publicznych? Jak ma się to do sytuacji, w której nie tak dawno Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybrała nowe Rady Nadzorcze mediów publicznych, które podzielono w stricte polityczny sposób pomiędzy PO-SLD i PSL? Na te pytania doskonale odpowiedział swoją prowokacją red. Paweł Miter.

  Jednak czy polskie media pozwolą na bezkarne katowanie dziennikarzy za ich odwagę i będą milczeć nad tą sprawą? Na to pytanie odpowiedzieć mogą jedynie przedstawiciele prasy, radia i telewizji, do których apelujemy o odwagę i rzetelne opisywanie rzeczywistości, którą obnażył Paweł Miter.

  Czas skończyć z milczeniem o esbeckich metodach kneblujących usta odważnym dziennikarzom, metodach dalej stosowanych w XXI wieku w Polsce, o groźbach, pobiciach i zastraszaniu. W Polsce nie będzie drugiej Politkowskiej, a prawda o Telewizji Publicznej, tubie propagandowej polityków, nie może zostać ukryta pod blichtrem nowomowy osób odpowiedzialnych za skandal, który pokazał światu red. Paweł Miter.

  Pod informacją na stronie KSD podpisał się Robert Wit Wyrostkiewicz, Prezes Oddziału Warszawskiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

  Autor: Olga Alehno, | Źródło: ksd.media.pl

 46. RomanK said

  „Tegoroczne wybory dają szansę aby tak zrobić.”

  heheheheheh,,pan Stanislaw se jaja robi:-))))) jak berety:-))))))

  a oto szansa nawienksza z przenawienkszych:
  Józef Bizoń

  Kandydat PiS Andrzej Duda o polityce zagranicznej
  w zgodzie z Donaldem Tuskiem i Bronisławem Komorowskim

  W rozmowie Igora Janke z Andrzejem Dudą – Andrzej Duda jest za dalekim zaangażowaniem się Polski w konflikt na Ukrainie. Boczy się na premiera Węgier Viktora Orbana. Nie rozumie lub udaje, że nie rozumie, że polityka zagraniczna musi być spójna z polityką wewnętrzna państwa. Andrzej Duda będzie więc działał zgodne z interesem USA i Izraela.

  Będzie też dbał o żydowskie święto Chanuka jak i Lech Kaczyński.
  Nie wierzysz? To kliknij w powyższe zdjęcia, obejrzyj filmy i wysłuchaj!

  Składanka

  KLIKNIJ poniżej – Pobierz dowód źródłowy.

  Click to access 062_kamyk_i_ciec584_julian_kornhauser_rurkami_na_odlew.pdf

  Więcej:
  Andrzej Duda kandydatem PiS na prezydenta RP. Wybieramy, bo .?.
  https://jozefbizon.wordpress.com/2015/02/17/andrzej-duda-kandydatem-pis-na-prezydenta-rp-wybieramy-bo/

  O dialogu z Żydami – prelekcja ks. prof. Waldemara Chrostowskiego wygłoszona ok. 2002 r. na Jasnej Górze do kapelanów wojskowych.

  ————–

  Boguchwała, A.D. 27 luty 2015 r. – Józef Bizoń
  __________
  Opublikowano na:
  https://jozefbizon.wordpress.com/2015/02/27/kandydat-pis-andrzej-duda-o-polityce-zagranicznej-w-zgodzie-z-donaldem-tuskiem-i-bronislawem-komorowskim/

  Przekaż dalej!.

 47. Zbigniew said

  Tak z doskoku, do Pana Przecława jakże mi sympatycznego (nie mogę poświęcać za wiele czasu na Gajówkę, teraz, gdy nowy semestr a mam 3 całkiem nowe wykłady przydzielone).

  Pomysł, by odwiedzić Rosję jest świetny. Ważne, by tam pobyć między ludźmi w atmosferze przyjaznej. Bo to co pan wypisuje @2:

  „stałe podgrzewanie poczucia zagrożenia pomiędzy dwoma bratnimi narodami jest pierwszym z kanonów polityki ich rządów po obu stronach.”

  – to po prostu bzdura.

  Ja bym życzył każdemu krajowi, by tam odnoszono się do sąsiadów podobnie, jak Rosja do Polski. W Rosji w istocie nie ma nachalnej propagandy przeciw _nikomu_.

 48. Zdziwiony said

  Gogol, urodzony w roku 1809 w Soroczyńcach w powiecie mirgorodzkim, guberni połtawskiej, w rodzinie średniozamożnej szlachty ukraińskiej, nie był Rosjaninem z pochodzenia, jeżeli przez Rosjanina rozumieć tzw. Wielkorusa, czyli rdzennego mieszkańca centralnej Rosji. Był typowym Małorusem z rodziny Kozaków zaporoskich, ale stał się Rosjaninem z wyboru, z powodu miłości do „wielkiej, świętej Rusi”. Wówczas jednak Ukraina była pojęciem raczej geograficznym i etnograficznym niż narodowo-politycznym. „Język duszy” Gogola to język ukraiński, bohaterowie wczesnych utworów Gogola mówią o Wielkorusie „kacap”, a o Malorusie — „chochoł”.

  Rodzina Gogola, jak wiele rodzin na dawnych Dzikich Polach, miała u swych korzeni związek z polskością: ojciec przyszłego pisarza, Wasyl, ożeniony był z Kosiarowską, jego przodek – Ostap, pułkownik mohylowski, został w 1676 r. na sejmie koronacyjnym w Warszawie nobilitowany (zmieniał jednak opcje polityczne, walcząc raz po stronie Rzeczypospolitej, raz pod komendą rosyjską); pradziad Mikołaja miał na imię Jan i do nazwiska rodowego Gogol (lub Hohol) przybrał przydomek „Janowski”. Nazwisko „Gogol-Janowski” nosił pisarz przez długi czas: tak był zapisany w szkole 1 w liceum, pod tym nazwiskiem wykładał na uniwersytecie, dopiero później je odrzucił, pozostawiając jedynie pierwszy człon.

  W czasie 12 lat wędrówek Gogola po Europie zaopiekowała się nim rosyjska konwertytka księżna Z. Wołkońska oraz Polacy z jej otoczenia, tradycjonaliści katoliccy ze zgromadzenia zakonnego zmartwychwstańców — ks. P. Semeńko oraz ks. H. Kajsiewicz, usiłujący, bez powodzenia, nawrócić Gogola na katolicyzm. Pisarz studiował wówczas nawet katolickie pisma teologiczno-ascetyczne, m.in. Tomasza a Kempis.

  „Taras Bulba” – baśń historyczna, przedstawiająca obraz zmagań kozacko-polskich, tworząc baśniowy obraz Siczy Zaporoskiej jako patriarchalnej republiki ludu. Wizję minionej epoki dziejów opiera autor na ukraińskiej pieśni ludowej i kronikach hagiograficznych, z pominięciem faktów historycznych.
  W 1850 we Lwowie ukazał się przekład tej książki, jako „Taras Bulba, powieść zaporoska” na język polski; od razu uznano ją za antypolską, negatywnie oceniono jej poziom artystyczny i ideowy (romantyczny mit Kozaczyzny — obrona „świętej wiary prawosławnej” przed ekspansją katolicyzmu), zarzucono brak znajomości faktów historycznych, brak realizmu w opisywanych sytuacjach i postaciach, traktując tę baśń niemal jak dzieło historyczne. Opinię tę podtrzymywano przez następne dziesięciolecia. W zaborze rosyjskim powieść ta, jako jeden z przejawów polityki rusyfikacyjnej, była lekturą obowiązkową w szkołach, bojkotowaną zresztą przez młodzież. W II Rzeczypospolitej natomiast skonfiskowano (w roku 1936) nakład nowego tłumaczenia tej powieści za „uwłaczanie sławie i godności narodu polskiego”.
  Bohun i Azja przypominają w Trylogii Andrija Bulbę, obaj bohaterowie Sienkiewicza są rozkochani w Laszce; opis stepu w wyprawie Skrzetuskiego na Sicz ma wiele cech z opisów piewcy folkloru Ukrainy. Współcześnie „Tarasa Bulbę” nazwano „czarnym lustrem Trylogii” i usytuowano w gatunku powieści awanturniczych.

 49. Przecław said

  Dot.42
  Panie Romanie, ja czytałem wydanie z r.2001 /czy 2000 ?/, nie wiem na której wersji ono oparte i nie wiem już czy się te wersje różnią. Dostrzegłem i ja, że Sienkiewicz podchwycił niektóre wątki z TB i na swój sposób rozwinął je w Ogniem i Mieczem.
  Mówiąc całkiem obiektywnie, TB to ohydny paszkwil, prymitywny w konstrukcji, zupełnie sprzeczny z faktami historycznymi, za to idealnie wpisujący się w popowstaniową politykę Rosji okresu Mikołajewskiego, Wniosek nasuwa się sam, Gogol pisał to ściśle dla kariery, nie wiem tylko czy na wyraźne zamówienie, czy tylko sam wywąchał gdzie leżą konfitury, co nie ma większego znaczenia. Kompletny dyletantyzm historyczny, parę razy myli epoki o 200 lat.
  Zauważyłem, że Gogol zapoznał się ze znanym opisem publicznych tortur i kaźni mieszkańców Wielkiego Nowogrodu, które miały miejsce na placu Czerwonym w Moskwie w r.1570, gdy na osobistą i drobiazgową komendę cara Iwana na oczach zegnanej całej Moskwy, oprycznicy wywlekali wnętrzności z mieszczan nowogrodzkich, gotowali ich żywcem we wodzie, łamali kołem itp., Gogol PRZENIÓSŁ tę akcję do Warszawy XV-wiecznej, zdaniem Gogola ówczesnej stolicy Polski, dokładnie na warszawski rynek starego miasta /małe piwo, że Zygmunt III przeniósł się do Warszawy dopiero w 1611/, opis ma świadczyć o przyrodzonych krwiożerczych skłonnościach Polaków, dramatyzmu akcji nadaje fakt, że łamany kołem jest syn Bulby, na oczach swojego ojca, a przypatrujące się kaźni świętego męczennika prawosławia, młode polskie mieszczanki i szlachetnie urodzone klaszczą ze szczęścia, koszmarny wyrok zostaje wykonany, pozostawiając w czytelniku niezaspokojone uczucie zemsty na „polskich gnębicielach”. Tego typu chwyt jest niedopuszczalnym szalbierstwem, które jednak uchodzi wobec nieznajomości historii przez czytelników TB.
  Gogo opisuje Warszawę jako cuchnące smrodem odpadków żydowskie miasto wąskich uliczek, które być może widział w swoich okolicach początku XIX w, będących w granicach Rosji od r.1667, podczas gdy Warszawa od czasów Zygmunta Starego miała przywilej „de non tolerandis Iudaeorum”, który obowiązywał do r.1795, czyli dopiero Prusy, po III rozbiorze zezwoliły na osiedlanie i handel żydowski w Warszawie.
  W przeciwieństwie do Ogniem i Mieczem, w którym roi się od postaci historycznych, w TB występuje tylko jedno nazwisko historyczne i to marginalnie, ale za to błędnie umieszczone.

 50. maciek said

  „Grupa sfinansowanych przez Niemców zwyrodniałych bolszewików narzuciła Rosji komunizm w 1917 roku, co było sprzeczne z jej rodzimą kulturą. Aby komunizm wszedł w życie bolszewicy stosowali okrutny terror i z tego powodu Rosjanie ucierpieli z powodu komunizmu tyle samo, jeśli nie więcej co Polacy” ….

  Panie Tyminski, nie grupa Niemcow a grupa zydowskich amerykanskich bankierow (Shiff, Wartburg, Rotshild) ktorzy setkami milionow dolarow sfinansowali rewolucje a pozniej obrobili skarb cara. A bolszewiccy zwyrodnialcy to tzw. niereligijni zydzi (Trocki, Yagoda, Kamieniev, Zinoniew, etc, etc n. iBez zdebnego tracenia miejsca, polecam po polsku A. Sonizenicyn „200 lat razem” tom 2, Wydawnictwo Wektory I chocby Wikipedie.

  Maciek

 51. marta15 said

  Rosja dostarcza humanitarnej pomocy ludziom z Donbasu ,podczas gdy banderowcy z Kijowa blokuja te pomoc.
  Ciekwae czy polsko-jezyczne media cos wspomnialy na ten temat.
  Watpie, a nawet gdyby to pewnie by powiedzialy, ze bohaterscy bohaterzy z Kijowa dostarczaja pomoc humanitarna do Donbasu ,a wredni terrorysci/separatysci z Rosji im w tym, jak zwykle , przeszkadzaja.

 52. Listwa said

  @ 6 Rybol

  AK zabijała nawet swoich – niemcy wymyśli, że będą przekazywali tzw. podziemiu AK grypsy z więzienia od zatrzymanych. W grypsach oskarżali przebywających na wolności konkretnych ludzi (o czym zatrzymani nie wiedzieli) że są oni winni ich zatrzymania i zdrady . Mądre AK na podstawie tych grypsów wydawało i wykonywało wyroki śmierci bez rzetelnego sprawdzenia. Dopiero jeden mądry po odsłuchaniu wyroku , tuz przed zastrzeleniem uklęknął , przeżegnał się i powiedzial „bracia ja tego nie zrobilem” , zastanowiło to wykonawców wyroku i go nie zabili. Odtąd sprawa się wydała przestali na podstawie grypsów niemieckich zabijac swoich. Ale wielu zabili. Wiem to z opowiadania Hedy Szarego.

 53. marta15 said

  http://www.fronda.pl/a/rosyjska-propaganda-przekracza-kolejne-granice-przedszkolaki-ucza-sie-obslugi-kalasznikowa,48039.html
  i dobre komentarze
  „FAjnie mają. Ja musiałem leżakować i bawić się jakimiś durnymi klockami…”
  „..to podobnie jak w jUeSAj i Izrahellu. Doskonały pomysł…
  ale gdzie tu propaganda?..”

 54. @53
  A to co dzieje się w najdoskonalszej demokracji na Bliskim Wschodzie:

  http://electronicintifada.net/sites/electronicintifada.net/files/styles/large/public/afplivefive782729.jpg?itok=jYo_P_RE

  Oczywiście Frondziarze o tym nie wspomną. Nie będziemy mieli tytułu „Izraelska propaganda przekracza kolejne granice. Dzieci uczą się obsługi granatów, karabinów maszynowych.”

 55. Przecław said

  #47
  Panie Zbigniewie. Rosjanie są nam życzliwi, nie ma wątpliwości. Pozdrawiam.

 56. revers said

  sa juz mlodzi gniewni z minska mazowieckiego, ktorzy studiuja jak trzymac menazke, miedzy jednym strzalem ze slepego a drugim czolgowym-bezodlamkowym., chisteria antyrosyjska staje sie faktem

  http://www.fakt.pl/polityka/mlodzi-polacy-szykuja-sie-do-wojny-studenci-cwicza-bo-boja-sie-rosji,artykuly,527305.html

 57. Re: Artykul…
  Lichwiarsko-zydowska nienawisc do Rosji wspolnie z durnymi „gojami” (ogladaczami telAwizyjnych rzygowin) wziela sie z tego:
  (gdzie nie wiadomo o co chodzi, to NAPEWNO chodzi o pieniadze…)…

  http://investmentwatchblog.com/george-soros-plans-for-collapse-of-u-s-dollar-as-russia-china-sign-currency-swap-agreement-to-double-100b-trade/

  =======================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Dla zydow-lichwiarzy z federal reserve to wrecz potwarz. Jak Rosja smiala wyrzucic do smietnika „nasiego” dolara (tworzonego z powietrza przez 24 godz / 7 dni w tygodniu na „procent ma sie rozumiec…)

Sorry, the comment form is closed at this time.