Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Białoruskie wojsko

Posted by Marucha w dniu 2015-03-08 (Niedziela)

Białoruskie wojsko jest na tyle silne, żeby zaatakować każde Państwo, z którym graniczy, poza Rosją. Większość międzynarodowych ekspertów uważa białoruskie wojsko za najlepiej uzbrojone i najlepiej przygotowane do działań wojennych wśród wszystkich postradzieckich krajów byłego Związku Radzieckiego.

Siła wojska Białorusi wynika nie tylko ze starań prezydenta, ale również z bogatego spadku ZSRR.

Obecne białoruskie wojsko oficjalnie zostało utworzone 20 marca 1992 roku. Jeszcze przed uzyskaniem niepodległości Białoruś była bazą najsilniejszego okręgu wojskowego w Związku Radzieckim. Ta baza była strategicznie ważna dla wojsk radzieckich, ponieważ stanowiła najbliższe tyły zachodnie, tak zwaną Grupę Zachodnią. Z tego powodu w czasach radzieckich na Białorusi powstały najnowocześniejsze fabryki do naprawy samolotów, śmigłowców i pojazdów opancerzonych, a także dwie rafinerie.

Nawet słynna jakość białoruskich dróg jest skutkiem tego, że na początku one miały służyć za zapasowe pasy startowe dla samolotów wojskowych. Nawet w obecnych czasach białoruscy piloci co rok ćwiczą start i lądowanie na trasach samochodowych, najczęściej na drodze M1 Moskwa – Brześć.

Po rozpadzie ZSRR wojsko białoruskie liczyło 280 tysięcy ludzi, a ilość amunicji przekraczała granice rozsądku. W 1996 roku Białoruś przeprowadziła znaczne reformy wojskowe, które spowodowały duże zmiany w strukturze i funkcjonowaniu wojska. W tym samym roku Białoruś wyprowadziła z kraju swoją broń jądrową [a szkoda… – admin].

Na dzień dzisiejszy Białoruskie wojsko liczy 62 tysiące ludzi, z kolei wojska rezerwowe liczą około 290 000 ludzi. Na wyposażeniu armia Białorusi posiada około 1400 czołgów, 2100 pojazdów bojowych i opancerzonych, około 1300 systemów artylerii, około 80 samolotów bojowych (MiG-29 i Su-25), 21 śmigłowców bojowych Mi-24, ponad 150 śmigłowców transportowych. To jest więcej niż wystarczająco dla obronności kraju.

Białoruska armia jest wyposażona w najnowocześniejszy system zautomatyzowanej kontroli wojsk (ACS), który nie ma odpowiednika w większości wojsk innych państw. Ten system kontroli był stworzony przez białoruskich specjalistów oraz znakomicie się sprawdził podczas ćwiczeń bojowych.

Specjalny składnik wojska białoruskiego, to tak zwane terytorialne siły obronne, które istnieją od 2011 roku. Są to cywile wstępnie przygotowani i przeszkoleni do działań partyzanckich. W przypadku okupacji te siły obronne mogą szybko się uzbroić i stworzyć regionalne oddziały partyzanckie. Utrzymywanie takich sił jest znacznie tańsze, niż utrzymywanie regularniej armii, a bogate doświadczenie partyzanckie Białorusinów nie ulega wątpliwości.

Eksperci również zwracają uwagę na wysoki poziom przygotowania wojskowego białoruskich żołnierzy. Między innymi mają na to wpływ częste i regularne ćwiczenia, włącznie przeprowadzane wspólnie z Rosją. Według międzynarodowych ekspertów białoruskie wojsko jest w stanie zdobyć kraje nadbałtyckie (Litwę, Łotwę, Estonię) w ciągu dwóch dni, nawet bez pomocy i wsparcia Rosji.

Antanina Dolewa
http://pl.novabelarus.com

Nie wnikam w prawdziwość danych, choć nie mam powodu podawać ich w wątpliwość. Co innego zwróciło moją uwagę: artykuł jest całkowicie pozbawiony smrodku pacyfistycznego rozwolnienia i bździn o pokojowych celach zaopatrywania się w czołgi i bombowce.
Admin

Komentarzy 13 to “Białoruskie wojsko”

 1. Budziwoj said

  Myślę, że nie tylko armie krajów nadbałtyckich zostały by w 48 godzin rozbite, ale i polska armia urzędników w mundurach z przywilejami, o których przeciętny cywil może tylko pomarzyć.

 2. Budziwoj said

  Nie wspominając o terrorystycznej-żydo-banderowskiej armii Kijowa, która jedynie co potrafi, to bombardować cywilne cele!

 3. Siekiera_Motyka said

  „Nawet słynna jakość białoruskich dróg jest skutkiem tego, że na początku one miały służyć za zapasowe pasy startowe dla samolotów wojskowych. ”

  Miałem okazje go doświadczyć. Bylem kompletnie zdziwiony jaki porządek jest na Białorusi.

 4. P. Budziwoj ma rację. Notabene, III RP też miała wszelkie warunki, by posiadać co najmniej tak silną armię pod jednym warunkiem – gdyby tylko była nasza, autentycznie polska. Wystarczyłoby tylko utrzymać współpracę wojskową z Rosją, rozwinąć taką współpracę z najbliższymi sąsiadami i chuchać i dmuchać na własny przemysł zbrojeniowy. W UE i NATO musimy być koniecznie dziadami.

 5. revers said

  😀 no chyba oprocz armii najasniejszej z dwoma F16 -tkami z demobilu ale zdolne do przenoszenia malych taktycznych glowic jadrowych, ktore to lotnictwo przecwiczylo w bazie wloskiej Napster z 10 glowicami nuklernymi przeloty bez powrotu.

  Problem tylko czy doleca efki do Minska lub Moswy, biorac pod uwage ze sklady rakiet plot S300 o promieniu razenia 200 km, 400 km w zaleznosci od wersji, lub nowsze S400, czy nawet S500 kolo Moskwy czekaja na fki i niewidzialne stealthely.

 6. Anteas said

  Te wszystkie „informacje” to tylko żałosne kłamstwa wyssane z palca przez (biało) ruskich agentów. Tak naprawdę to ta białoruska „armia” to tylko orkiestra wojskowa. Natomiast polska armia jest najwspanialsza na świecie, zaraz po armii USA, a państwo polskie rozkwita w bratnim sojuszu z bratnim narodem amerykańskim.
  TO JEST OFICJALNA WERSJA!!! A każdy kto ma czelność mówić co innego, czy też rozgłaszać propagandowe kłamstwa o dwóch milionach emigrantów za granicami kraju, o bezrobociu, o zdrajcach ojczyzny u steru rządów, itd. Jest tylko ruskim agentem.

  Tako rzecze Anteas. Przyszły kawaler orderu SBU.

 7. Klub Inteligentów Gazety Polskiej said

  Ma Pan rację Panie Anteas. Armia reżimu Łukaszenki służy wyłącznie by prześladować demokratyczną opozycję.

 8. RomanK said

  WG amerykanskich szacunkow, w przypadku konliktu bailorskie czolbi na przepolach Warszawy zobaczyc bedzie mozna po 8 godz od wybuchu konfliktu.

 9. b.bola said

  Klasyfikacje sily bojowej roznych sil zbrojych podae witryna globalfirepower.com. Dla Europy mamy kolejnosc :1) UK, 5) PL, 6) Ukraia 13) Bialorus.
  Nie przesadzam wiec .

  Ubawiło mnie setnie 5-e miejsce Ukrainy i 6-e Polski.
  Admin

 10. hulsz said

  ad.8 to wspaniale w koncu ktos nas uwolni od zydowskiej okupacji

 11. dr TS said

  Do.8. A wg polskich szacunków, to 2 godziny…

 12. @9
  Oni chyba posługują się danymi z przed 10 lat.

 13. poszłaa said

  A u nas trwa nieustająca walka o to żeby żaden dorosły chłopak nie umiał strzelać . Walka trwa z klubami strzeleckimi , myśliwskimi , z wiatrówkowcami z dostępem do broni dla cywilów i przede wszystkim z obowiązkowym brakiem sportów walki na zajęciach wfu w szkole. Tylko miłość , braterstwo tolerancja i miłość do zwierząt. Idziemy w kierunku wyhodowania męskich dziwadeł które za najgroźniejsze urządzenie jakie trzymały w dłoni będą uważały suszarkę do włosów.

Sorry, the comment form is closed at this time.