Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

The Guardian potwierdza: Dirlewangerowcy w szeregach ukraińskich ochotników

Posted by Marucha w dniu 2015-03-08 (Niedziela)

Brytyjski dziennik opublikował fotografię potwierdzającą relację Tomasza Maciejczuka o istnieniu w ramach ukraińskiego batalionu ochotniczego „Ajdar” grupy odwołującej się wprost do ideologii nazistowskiej.

W artykule poświęconym ukraińskim kobietom walczącym na froncie w Donbasie już na wstępie napisano, że „bataliony ochotnicze walczące u boku ukraińskiej armii (…) są również znane ze swego dzikiego nacjonalizmu i skrajnie prawicowych poglądów. Jednym z nich jest batalion szturmowy „Ajdar”, z bazą w mieście Szczastie, którego członkowie zostali oskarżeni przez Amnesty International o łamanie praw człowieka”.

Jedną z kobiet jest 19-latka o pseudonimie Anakonda, walcząca wcześniej w rejonie Debalcewa, a później w szeregach „Ajdaru”. Kobieta pozuje do zdjęcia z bronią na tle samochodu z symbolami nazistowskimi.


Pierwszy to znak 36 Dywizji Grenadierów SS „Dirlewanger”, złożonej z kryminalistów i zwyrodnialców, która znana jest przede wszystkim z licznych zbrodni wojennych, szczególnie w trakcie Powstania Warszawskiego. Ocenia się, że w wyniku akcji formacji dowodzonej przez Oskara Dirlewangera śmierć poniosło przynajmniej 60 000 ludzi, w większości cywili, znaczną część ofiar spalono żywcem.

Drugi, to symbol złożony z cyfr „1488”, który jest połączeniem dwóch akronimów: „14” – oznaczające zamaskowane słowa: „Musimy zagwarantować byt naszych ludzi i przyszłość dla Białych dzieci”, oraz „88”, najczęściej oznaczającego nazistowskie pozdrowienie „Hail Hitler!”.

„Guardian” podpisał fotogarfię w następujący sposób: „Anakonda na tle vana z widocznym neonazistowskim symbolem 1488. Oddział [ang. brigade – dosł. brygada – Kresy.pl] ochotniczy [Ajdar – Kresy.pl] znany jest ze swoich skrajnie prawicowych powiązań”.

Zdjęcie to potwierdza relację Tomasza Maciejczuka, byłego wolontariusza Fundacji Otwarty Dialog, znanego z zaangażowania po stronie ukraińskiej. Maciejczuk bardzo starał się wkupić w łaski ukraińskich patriotów. Aby się uwiarygodnić, fotografował się nawet z weteranem UPA.

Maciejczuk niedawno poinformował o istnieniu w ramach batalionu „Ajdar” grupy Dirlewangerowców, którzy odwołują się do symboliki i ideologii nazistowskiej.

 

Twierdził przy tym, że o sprawie wiedziała m.in. dziennikarka Bianka Zalewska. Ta stanowczo wszystkiemu zaprzeczyła. Tym samym, nie pierwszy już raz minęła się z prawdą.

Został za to publicznie i ostro skrytykowany – między innymi przez Pawła Bobołowicza, korespondenta Radia Wnet w Donbasie, czy Dawida Wildsteina.

Czytaj także: Krwawa łaźnia w piaskownicy niezależnych

Opublikowaną przez Maciejczuka fotografię, która potwierdzała jego słowa, określono jako fotomontaż. To ostatnie oskarżenie posunęło się do tego stopnia, że znany z fałszywych oskarżeń i pomówień profil „V kolumna rosyjska w Polsce” prowadzony przez proukraińskiego celebrytę Marcina Reya, potwierdzał dokonanie rzekomej manipulacji powołując się na watpliwą „specjalityczną ekspertyzę” wykonaną przy pomocy internetowego narzędzia do analizy fotografii.

Wbrew konfabulacjom Marcina Reya portal Kresy.pl i członkowie jego redakcji nie mają żadnych organizacyjnych powiązań z jakąkolwiek partią polityczną.

Maciejczuk wspomniał również o samochodzie, na którym znajdowały się symbole SS. Nie dano temu wiary. Teraz brytyjski dziennik opublikował zdjęcia, które potwierdzają jego słowa.

theguardian.com / Kresy.pl
http://www.kresy.pl

Komentarze 2 to “The Guardian potwierdza: Dirlewangerowcy w szeregach ukraińskich ochotników”

  1. Dinozaur ( z Neandertalu ) said

    Hmmm… Gdyby Szanowni Koledzy zechcieli zajrzeć do filmu na tym linku :

    http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/wielbiciele-kata-powstania-warszawskiego-swietuja-na-majdanie-video

  2. Wygadanego dupka Michała Reya już znamy. Poznajmy kolejnego nawiedzonego pisiora:
    http://www.kresy.pl/publicystyka,opinie?zobacz/co-gryzie-gursztyna-piotra

Sorry, the comment form is closed at this time.