Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Zbigniew Kozioł o Wolne tematy (11 – …
  revers o Wolne tematy (11 – …
  Dziennik 1925 Andre… o Walka z wiatrakami – wal…
  revers o Dymitriada, czyli jak PiS Rosj…
  Krzysztof M o Wolne tematy (11 – …
  Ale dlaczego? o Dymitriada, czyli jak PiS Rosj…
  Siekiera_Motyka o Walka z wiatrakami – wal…
  revers o Dymitriada, czyli jak PiS Rosj…
  revers o Jak były rektor KUL ułożył mod…
  Carlos o Wolne tematy (11 – …
  Szczepan Zbigniewski o Kultura przeciw tradycji
  revers o W domu wisielca
  UZA o Walka z wiatrakami – wal…
  Marek o Dymitriada, czyli jak PiS Rosj…
  osoba prywatna o Wolne tematy (10 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Dolnośląski samorząd wydał około 100 tysięcy złotych na leczenie ukraińskich żołnierzy

Posted by Marucha w dniu 2015-03-25 (Środa)

Z inicjatywy prezesa uzdrowiska Lądek-Długopole S. A., na Dolnym Śląsku w ciągu ostatnich miesięcy przebywało na leczeniu i rehabilitacji ponad 80 ukraińskich żołnierzy. Portal Kresy.pl ustalił, że na ten cel z budżetu Województwa Dolnośląskiego przeznaczono kwotę około 100 tysięcy złotych.

Od przełomu listopada i grudnia 2014 roku do marca tego roku w dolnośląskich uzdrowiskach przebywały dwie grupy żołnierzy ukraińskich, liczące łącznie 80 osób. Przebywali głównie w Lądku Zdroju, a także w Szczawnie Zdroju, gdzie umieszczono dalsze 7 osób.

Ranni żołnierze zostali wytypowani przez stronę ukraińską, głównie poprzez współpracę ze szpitalem w Dniepropietrowsku oraz innymi z obwodu dniepropietrowskiego. Ich stan był różny: od ciężko rannych po osoby potrzebujące wsparcia psychicznego. Towarzyszyli im także ukraińscy lekarze.

Żołnierze mieli zapewnioną kompleksową opiekę, w tym zabiegi lekarskie na najwyższym europejskim poziomie. Dodatkowo mogli korzystać z szeregu zajęć organizowanych na miejscu, m.in. koncertów czy wycieczek. W międzyczasie na Dolnym Śląsku przebywały także dwie grupy dzieci uchodźców z Donbasu, liczące łącznie 16 osób.

Prezes uzdrowiska Lądek-Długopole S. A. Zbigniew Piotrowicz przyznał, że to on wystąpił z ta inicjatywą. Było to już wcześniej, po wydarzeniach w Kijowie w lutym ubiegłego roku. „Pomyślałem, że wobec tej sytuacji musimy uczynić jakiś gest. Od razu wysłałem list do Urzędu Marszałkowskiego, właściciela naszego uzdrowiska, że możemy przyjąć poszkodowanych”.

Skorzystało z tego wówczas osiem osób. Oferta została ponowiona kilka miesięcy później. Ponieważ władze Obwodu Dniepropietrow, który jest partnerem Województwa Dolnośląskiego poprosiły o pomoc, samorząd zorganizował pobyt i leczenie rehabilitacyjne w swoich uzdrowiskach. „Uznaliśmy, że tym, którzy walczą o demokratyczną Ukrainę, a nie zawsze mają w domu możliwość dojść do zdrowia, trzeba pomóc” – powiedział Cezary Przybylski, marszałek województwa.

Portal Kresy.pl zapytał rzecznika dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego o łączny koszt leczenia ukraińskich żołnierzy w Polsce. Poinformowano nas, że „na opisywane cele przeznaczono kwotę około 100 tys. złotych”. Środki te pochodziły z budżetu Województwa.

Nie udało nam się jednak dowiedzieć, z jakich jednostek pochodzili ranni. „Nie posiadamy informacji o jednostkach, w których służyli ranni” – czytamy w informacji Biura Prasowego”. Informacji tych nie udzieliło także uzdrowisko Lądek-Długopole S. A. Poinformowano nas, że „obsługę prasową leczenia żołnierzy ukraińskich w dolnośląskich uzdrowiskach prowadzi Biuro Prasowe UMWD”. Z informacji prasowych wynika, że mogli być to zarówno żołnierze armii ukraińskiej, jak i batalionów ochotniczych. Jednym z rehablilitowanych był ppłk Dmitrij Kaszczenko – dowódca czołgu, żołnierz regularnej armii ukraińskiej, ranny w kwietniu 2014 roku podczas walk w rejonie miejscowości Piski, w oolicach donieckiego lotniska.

21 lutego z żołnierzami przebywającymi w Lądku Zdroju spotkał się prezydent Bronisław Komorowski. Zwracając się do nich powiedział: „Wierzymy głęboko w to, że wolność jest jedna, my zawsze walczyliśmy o wolność naszą i cudzą, o wolność naszą i waszą. Dlatego odczuwamy wielki szacunek dla tych, którzy walcząc o swoją ukraińską wolność, umacniają także wolność Polski”. Prezydent podziękował również władzom województwa dolnośląskiego za zorganizowanie i sfinansowanie pobytu żołnierzy ukraińskich, gdyż jak zaznaczył: „okazywana dzisiaj sympatia i pomoc to jest wielka inwestycja w dobre relacje, przyjaźń i współpracę polsko-ukraińską dziś i w przyszłości”.

Większość z ukraińskich żołnierzy deklarowała, że po powrocie do kraju chce wrócić na front. Przynajmniej część faktycznie tak uczyniła. Wiadomo, że kilkoro żołnierzy zginęło w trakcie dalszych walk.

Umwd.dolnyslask.pl / tvn24.pl / wroclaw.tvp.pl / Kresy.pl
http://www.kresy.pl

Wypadałoby również przeznaczyć jakąś godziwą sumę dla naszych braci Ukraińców na ostrzenie toporów, pił i zakup gwoździ, którymi można przybijać dzieci do desek.

Koszty dezynfektantów potrzebnych do odkażania języków liżących ukraińskie dupy mógłby ponieść osobiście sam zainteresowany.
Admin

Komentarzy 25 do “Dolnośląski samorząd wydał około 100 tysięcy złotych na leczenie ukraińskich żołnierzy”

 1. mamag said

  No nieeee…

 2. NICK said

  W całej Polsce idą gruuube miliony. Tylko na te cele.
  A cele inne?

 3. NICK said

  Zresztą.
  Łatwo by wykazać najprostszą logiką, że w te miejsca, także szpitalne, nie przyjęto polskich pacjentów… .
  Wielu podupadło na zdrowiu.
  Niejeden umarł. Tragedia historii.
  Znów umieramy, zdychamy, za sprawą wnuków „Wołynia”.

 4. AV said

  Rzygać mi się już chce jak czytam o naszych „braciach” upaińcach… Z pewnym tez przerażeniem patrzę na wzrost samochodów poruszających się po moim Wrocławiu na upaińskich tablicach rejestracyjnych, choć przyznaję, że spora część to tablice ze Lwowa (sprawdziłem kiedyś u „wujka” google)… Z resztą ostatnio widziałem jednego łapserdaka, który pod swoją tablica rejestracyjna – wrocławską – miał naklejkę z herbem pochodzenia chazarskiego i flagą dolnej Austrii… Niestety czarnego markera nie miałem przy sobie…

 5. revers said

  No to jak Wlacmann dzisiaj uroczyscie podniosl ilosc 5 Chazarskiej Armi Swiata do 250 tys. ukrow, to przy najblizszej konfrontacji zbrojnej w Donbassie nie nadaza z rehabilitacja i z uregulowaniem rachunkow.

 6. Easy Terran said

  Akurat jestem z Dolnego Śląska i przy każdej okazji podnosiłem głośny rwetes, że te banderowskie ścierwa za nasze pieniądze się tuczą, a moi rodzice miesiącami czekają w kolejce do zasranego lekarza. No, ale przecież to „bracia”, qrva mać.

 7. snag said

  Ktos wybieral te wladze ,…

 8. ireneusz50 said

  bandyci to nie są żołnierze, tytuł powinien brzmieć Dolnośląski samorząd, okradając region wydał około 100 tysięcy złotych na leczenie ukraińskich banderowców.

 9. Marucha said

  Re 7:
  Zupełnie, jak w USA.
  Tam też mają wolne wybory, ha ha ha!

 10. snag said

  Marucha @ 9 ,…

  Z pewna roznica … Stany to zlepek etniczno-religijny tymczasem Polska jest ponoc (almost) homogeniczna etnicznie i religijnie dlatego spodziewam sie wiecej nie wspominajac ze Polak wie lepiej 😉 ,…

  No jak to, przecież to Ameryka jest światowym liderem we wszystkim?
  Admin

 11. marta15 said

  I na leczenie tych neo-banderowskich /neonazistowskich bandytow Polacy wydaja kase ze swoich podatkow.
  tu pare zdjec tych bandziorow i uch ulubiobnych, szatanskich symboli.
  http://www.abovetopsecret.com/forum/thread1060581/pg1

 12. kresowiak said

  a polskie dzieci umierają przed szpitalami

 13. marta15 said

  bandziory zlamaly oficjalne zawieszenie ognia

 14. NICK said

  (9). P. Marucha. „Wart Pac pałaca a pałac Paca”. ‚Pajac’ odwraca. Ależ ma ‚kaca’.
  P.S. Wiem, że trudno się odnieść.
  Trudno. Jak wieść niesie, co do odniesień? Aż nadto wiemy. Co do oceny.

 15. Agat said

  Prawdopodobnie Europka jednak weźmie się za porządki na Upainie, o czym świadczy ta OFICJALNA wypowiedź Walerego d’Estaign; zwróćmy uwagę na zapowiedź utworzenia także polskiej autonomii na – przyszłej, konfederacyjnej – Ukrainie. Tak, wiem, że to wszystko jeszcze „patykiem na wodzie pisane” – ale takich rzeczy raczej nie mówi się „ot, tak sobie”, tylko zapewne mają już gotowy plan działania: http://tinyurl.com/nogyjle

 16. Siekiera_Motyka said

  Ad. 15 – Ten artykuł wymaga powolnego przeczytania. Wydaje mi się że jest skierowane dla Zachodnich owiec bo ma takie malutkie haczyki które powodują że dostaje głośne alarmy jak je przeczytam.
  Moje odczucie jest negatywne.

  „Vladimir Putin’s crisis management has not been judicious. The Russian president is pursuing a dream: to re-establish the influence of the old ‚”Soviet Union. But this dream cannot be realized, because part of the Soviet Union was built by force. ”

  Przez silę („by force”) !!!!! A co do diabła robi US-Zion ???? Co robi NATO ????

 17. Marucha said

  Re 15:
  Nie jest chyba aż tak ciekawie,
  Valery Giscard d’Estaign wypowiadał się dla Le Figaro jako prywatna osoba, były prezydent Francji.
  Le Figaro tego wywiadu w ogóle nie opublikowało.

 18. Agat said

  Ja to odczytuję inaczej: to jest OFICJALNA wypowiedź, więc on tam trochę musiał „pomstować” tak nieco „po linii”. Ale d’Estaign, chociaż już nie prezydent, to dalej w ichniej polityce „figura” – więc skoro coś takiego wypuścił do publicznej wiadomości, to już coś się w tej sprawie dzieje.
  Nieźle byłoby, gdyby przygotowywano już teraz polskie oddziały do przebazowania z tych Arabii-nie-Arabii – właśnie do tego polskiego obwodu autonomicznego.

 19. Siekiera_Motyka said

  „One has to consider both elements. It is undeniable that the Ukrainian regime was intolerably corrupt. Which explains, at least in part, that president Yanukovich was obliged to leave. ”
  Yankukovich dogadał się dzięki naszego Judo-Radzia że będą wybory i niech naród zdecyduje przyszłość. Co się stało? Sami wiemy.

 20. Agat said

  Zresztą, co ja mówię „obwód autonomiczny”; skoro ma to być konfederacja, to to miałby być wręcz „polski kraj związkowy” – czyli coś znacznie samodzielniejszego, niż niemiecki „land”. Może np. poprosić Polskę o pomoc w utrzymaniu prawa i porządku na swoim terenie.

 21. Agat said

  @19 – ja pisałem: „to jeszcze patykiem na wodzie pisane” – i mam tego świadomość. Ale co ciekawe: całe to dotychczasowe pchanie Polski do konfliktu z Rosją, całe to angażowanie się w majdaniarstwo i podgrzewanie tej rozróby może w efekcie… dać zupełnie nieoczekiwany (przez „aktorów” tej gry: Kowali, Tymów, Siemoniuków itd.) skutek! Na tym polega trafność przysłowia: „nie ma tego złego…”.
  Cóż: trzeba obserwować. Być może… hmm…

 22. Boydar said

  „… może w efekcie… dać zupełnie nieoczekiwany (przez „aktorów” tej gry: Kowali, Tymów, Siemoniuków itd.) skutek! …”

  Popieram Agata. Tyle że nie „może” a na pewno.

 23. […] Za; https://marucha.wordpress.com/2015/03/25/dolnoslaski-samorzad-wydal-okolo-100-tysiecy-zlotych-na-lec… […]

 24. jacouspasterius said

  A może ci „ukraińscy kuracjusze ” to wyszkoleni agenci, którzy nie przyjechali się do nas leczyć a jedynie infiltrować otoczenie?

 25. NICK said

  (24). Zapewne nie jeden z nich. Zapewne. Choćby tłumacząc najprostszą logiką.
  Dobrze, że zwrócił Pan(i) na to uwagę.
  Podobnie jest ze „studentami” et cetera.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: