Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (45 – …
  Boydar o Rozbić system samowładzy
  Godzimir o Unia prze do wprowadzenia tej…
  lewarek.pl o Muzyka klasyczna może być…
  lewarek.pl o Inter pedes
  Boydar o Wolne tematy (45 – …
  Boydar o Po wyborach, czas na pleb…
  Boydar o Rozbić system samowładzy
  Boydar o Głowa Kolumba, czyli krótki es…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (45 – …
  Olo o Po wyborach, czas na pleb…
  Boydar o Wolne tematy (45 – …
  Boydar o Wolne tematy (45 – …
  revers o Po wyborach, czas na pleb…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (45 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 517 obserwujących.

Sołżenicyn – śmierć proroka

Posted by Marucha w dniu 2015-03-31 (Wtorek)

SolzenicynAleksander Sołżenicyn – ikona walki z radzieckim totalitaryzmem, pisarz i publicysta, laureat literackiej nagrody Nobla, autor licznych powieści, dramatów, scenariuszy filmowych i opowiadań.

Napisał mające kilka tysięcy stron dzieło o rewolucji w Rosji, obszerną historię stosunków rosyjsko-żydowskich, kilka prac na temat stanu swej ojczyzny po upadku ZSRR. W swoim dorobku ma setki artykułów, publikowanych listów, wywiadów i publicznych wystąpień.

Świat zapamięta go jednak przede wszystkim jako autora Archipelagu GUŁag. Sołżenicyn zmarł 3 sierpnia 2008 r.

11 grudnia 2008 r. – Sołżenicyn skończyłby 90 lat. Obawiam się jednak, że w Polsce jubileusz ten przeszedłby bez echa. W ostatnich latach wyraźnie zapomnieliśmy o Sołżenicynie. Śmierć rosyjskiego noblisty spotkała się w Polsce z dużym zaskoczeniem. Brak informacji sprawił, iż nawet dobrze wykształceni i oczytani Polacy byli przekonani, że autor Oddziału chorych na raka już od dawna nie żyje!

Prawdą jest, że pisarz w drugiej połowie lat 90. pisał zdecydowanie mniej niż w Ameryce lub przed wydaleniem go ze Związku Radzieckiego. Mimo jednak podeszłego wieku i licznych chorób do końca życia udało mu się zachowywać sprawność umysłu, czego żywym dowodem były jego, co prawda rzadkie, wypowiedzi.

Warto pamiętać, że Sołżenicyn był ostatnim żyjącym rosyjskim laureatem literackiej nagrody Nobla i jednocześnie jednym z najbardziej znanych pisarzy na świecie. Choć od kilku lat stan zdrowia nie pozwalał mu na aktywną działalność publicystyczno-literacką, a jego utwory nie były już rozchwytywane tak jak w latach 70., to nadal pozostawał autorytetem moralnym i „sumieniem Rosji”.

Dla wielu Rosjan Sołżenicyn jest wciąż „unikalną wartością narodową”, gdyż tylko jego można porównać do XIX-wiecznych wybitnych rosyjskich klasyków. Inni współcześni znani rosyjscy pisarze, mimo że aktywnie uczestniczą w życiu społeczno-literackim, posiadają niepodważalny talent zjednujący wciąż to nowe rzesze czytelników, a ich książki są hitami wydawniczymi, pozostają jedynie pisarzami. Wybitnymi, podziwianymi, ale tylko pisarzami. Sołżenicyn był dla Rosjan kimś więcej. O ile wszelkie porównania Władimira Sorokina, Wiktora Jerofiejewa czy Borisa Akunina do Puszkina, Dostojewskiego i Lwa Tołstoja mogą wzbudzać jedynie pobłażliwy uśmiech, o tyle Sołżenicyn jest już od wielu lat określany mianem wieszcza i pisarza-proroka.

Od początku XIX w. literatura odgrywa w życiu Rosjan niezmiernie ważną rolę. Rosyjscy pisarze byli traktowani niemalże jako święci, a ich utwory jak relikwie, nie tylko ze względu na niepowtarzalny talent, ale również za odwagę wyrażania społecznych problemów.

Anna Achmatowa po przeczytaniu Jednego dnia Iwana Denisowicza powiedziała:
– Przeczytanie i nauczenie się na pamięć tej książki jest obowiązkiem każdego obywatela [1].

Jeszcze większe wrażenie zrobiła na niej Zagroda Matriony:
– Dziwna sprawa… Zadziwiające jak udało się to wydać… To przeraża bardziej niż Iwan Denisowicz… Tam można było zrzucić wszystko na kult jednostki, a tutaj… Przecież to nie Matriona, a cała rosyjska wieś wpadła pod lokomotywę i rozpadła się w drobny mak [2].

Zarówno w carskiej Rosji, jak i w ZSRR filozofia, socjologia i inne nauki społeczne były skutecznie tłamszone przez reżim. Wybitnym literatom udawało się jednak ukazać prawdziwy obraz rosyjskiego społeczeństwa, przebijając się przez pancerz cenzury. Wierzono, że nieliczni pisarze pokroju Puszkina i Tołstoja nie tylko potrafią opisać problemy przeciętnego Rosjanina, ale także, zrozumieć i zobaczyć zdecydowanie więcej od reszty społeczeństwa. Niektóre ich utwory były traktowane nie tylko jako rady i wskazówki udzielane narodowi, ale również jako jedyna dostępna forma wyrażania sprzeciwu wobec władzy.

Sołżenicyn jako jedyny współczesny pisarz wpisuje się w tę tradycję. Od 1994 r., kiedy powrócił do Rosji po 20 latach przymusowej emigracji, starał się pełnić misję moralnego autorytetu, wypowiadając się na temat najważniejszych spraw bezpośrednio dotyczących Rosjan.

Antyrosja Sołżenicyna

Sołżenicyn zaczął zdobywać swą popularność od 1962 r., kiedy to w Nowym mirze został opublikowany Jeden dzień Iwana Denisowicza. Nie był to pierwszy utwór ukazujący koszmar radzieckich łagrów, jednak wcześniejsze relacje z obozu opisywane przez Warłama Szałamowa, Weissberga-Cybulskiego czy Polaka – Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, były dostępne jedynie bardzo wąskiemu gronu czytelników.

Choć odwilż wraz z częściową krytyką stalinizmu i walką z kultem jednostki trwała od 1956 r., to Jeden dzień… był prawdziwym szokiem nie tylko dla mieszkańców ZSRR, ale również całego zachodniego społeczeństwa. Utwór ten był pierwszym krokiem pisarza na krętej drodze walki z komunizmem, którą zdecydował się podążać. Sołżenicyn poczuł, że ma do spełnienia misję ukazania prawdy o rewolucji 1917 r., powstaniu ZSRR i okrucieństwie radzieckiego komunizmu. Uważał, że pisząc Krąg pierwszy, Oddział chorych na raka czy Bodło cielę dąb (w Polsce tłum. jedynie fragmenty pt. Łbem o mur) nie tylko ujawnia prawdziwą historię swojej ojczyzny, ale przede wszystkim walczy z radzieckim systemem.

Wydany w połowie lat 70. Archipelag GUŁag był kolejnym wstrząsem, w którego efekcie wielu zachodnich sympatyków komunizmu przestało popierać Związek Radziecki. Sołżenicynowi udało się otworzyć oczy wielu lewicowym intelektualistom i ukazać zbrodnie, które mimo pozornego zerwania ze stalinizmem i terrorem, wciąż w ZSRR były popełniane. Nieśmiałe pierwsze informacje o Katyniu, proces Krawczenki, Powstanie Węgierskie, Praska Wiosna… To początek listy wydarzeń, które zniechęcały Zachód do komunizmu.

Przez długi czas ZSRR udawało się jednak zwodzić i mamić opinię publiczną ułudą sprawiedliwego radzieckiego komunizmu. Po ukazaniu się Archipelagu GUŁag było to już jednak niemożliwe. Dzięki Sołżenicynowi świat poznał i zrozumiał, co znaczy radziecki totalitaryzm.

Jeszcze większy wpływ miał Sołżenicyn na świadomość radzieckiego społeczeństwa. Mimo że czytanie jego utworów było surowo zakazane, nazwisko wykreślone z historii literatury radzieckiej, a wszystkie książki wycofane z bibliotek, to dzięki prężnej działalności samizdatu i tamizdatu [3], twórczość Sołżenicyna docierała do ludzi. Nie ulega wątpliwości, że kult Sołżenicyna był szczególnie wyraźny wśród inteligencji. Inteligencji, która ze względu na swą wiernopoddańczą postawę wobec komunizmu była przez pisarza silnie krytykowana m.in. w artykule obrazowanszczina.

Warto przypomnieć, że polskie tłumaczenie tytułu, a zarazem stworzonego przez Sołżenicyna określenia radzieckiej inteligencji to wykształciuchy (tłum R. Zimand) lub wykształceńcy (tłum. A. de Lazari) czyli słowo, które w ostatnich czasach za sprawą Ludwika Dorna zrobiło w Polsce błyskawiczną karierę.

Władimir Wojnowicz – pisarz i publicysta bynajmniej nie przychylny Sołżenicynowi – w Portrecie na tle mitu opisuje powszechne w Moskwie zjawisko dekorowania mieszkań portretami nowego pisarza-proroka. Jego zdjęcia wyrażały nie tylko miłość do literatury pięknej, ale zważywszy, że Sołżenicyn został „wyklęty” przez Związek Radziecki, były również formą buntu przeciwko komunizmowi.

Stopniowo poglądy głoszone przez pisarza zaczęły trafiać także do innych warstw społecznych. Najlepiej może o tym świadczyć prowadzona przez ZSRR antysołżenicynowska propaganda (ros. łże, łgat’ – kłamie, kłamać), przedstawiająca pisarza jako kłamcę i oszusta, który nigdy nie trafił do łagrów, a jeśli nawet tam był, to tylko po to, by donosić na współwięźniów.

Ani wygnanie Sołżenicyna z ojczyzny, ani prowadzona przeciwko niemu kampania nie mogły powstrzymać siły, z jaką noblista atakował Związek Radziecki i komunizm. Jego wypowiedzi, artykuły i wywiady przedostawały się różnymi drogami za żelazną kurtynę, dodając wiary, że walka z radzieckim imperium może zakończyć się sukcesem. Sołżenicyn był przekonany, że skoro w 1952 r. dzięki silnej wierze w cud i ogromnej chęci życia udało mu się pokonać chorobę nowotworową, to będzie również w stanie pokonać inny nowotwór – raka zabijającego Rosję – komunizm.

Władze radzieckie próbowały zdyskredytować pisarza w oczach świata, oskarżając go o prowadzenie oszczerczej kampanii przeciwko własnej ojczyźnie. Autor Archipelagu GUŁag odrzucał jednak te zarzuty, zdecydowanie przeciwstawiając się utożsamianiu Rosji z ZSRR. Protestował również przeciwko zamiennemu stosowaniu słów rosyjski i radziecki. Dla Sołżenicyna ZSRR nie było kontynuacją Rosji, lecz jej zaprzeczeniem – Antyrosją.

W walce o wolną Rosję starał się nie tylko pokazać Związek Radziecki jako chore państwo, lecz również dotrzeć do okoliczności, w jakich ono powstało. Nurtowało go pytanie: W jaki sposób jego wyidealizowana carska Rosja mogła przekształcić się w swe zaprzeczenie – ZSRR? Odpowiedzi na nie szukał, pisząc przez ponad 20 lat Czerwone koło. Wierzył, że utwór ten będzie dziełem jego życia, które jeszcze bardziej niż Archipelag GUŁag przyspieszy upadek Związku Radzieckiego. Nie zgadzał się z powszechną opinią, że rewolucja październikowa była główną przyczyną dojścia do władzy komunistów. Starał się przekonać świat, że październik 1917 r. niewiele się różnił od kilku wcześniejszych i późniejszych miesięcy, a przełomowe wydarzenia rozegrały się w lutym 1917 r. Czerwone koło miało nie tylko pokazać, że rewolucja październikowa jest umiejętnie stworzonym przez bolszewików mitem, ale również udowodnić, że Związek Radziecki, który nieraz odwoływał się do carskich tradycji, jest Antyrosją, a nie kolejnym stadium jego ukochanej ojczyzny.

Niestety, utwór Czerwone koło okazał się katastrofą literacką (w porównaniu z innymi dziełami Sołżenicyna), a pisarzowi, mimo wyraźnej chęci, nie udało się doprowadzić go do zamierzonego końca.

Słowiański Chomeini

Nie ulega wątpliwości, że Sołżenicyn zrobił wyłom w murze komunistycznego imperium, walnie przyczyniając się do jego rozpadu. Można się jedynie spierać, jak dużą rolę mógł odegrać pisarz i literatura w upadku światowego mocarstwa. W 1991 r., choć nie zdecydował się jeszcze na powrót do wolnej i niepodległej Rosji, to dalej czuł, że jest powołany do misji duchowego przywódcy narodu. Najlepszym tego dowodem jest esej Jak odbudować Rosję? Refleksje na miarę moich sił, który za sprawą dwóch gazet został rozchwytany przez Rosjan w ilości 27 milionów egzemplarzy (sic!).

Był to zbiór porad pisarza udzielanych rodakom, aby bez ponoszenia zbędnych kosztów przełamali kryzys gospodarczy i jak najszybciej stworzyli prawdziwą, wolną od wszelkiego zła i grzechu, czystą moralnie Rosję. Nikt nie wątpił, że idee głoszone przez Sołżenicyna w eseju są szlachetne i godne przedyskutowania, jednakże również nikt nie wiedział, jak można je wcielić w życie. Żadna partia ani żaden liczący się polityk nie zdecydował się przyjąć Jak odbudować… za swoje credo.

W 1994 r., kiedy Sołżenicyn powrócił do Rosji, przekonał się, że jego wizja Rosji została całkowicie odrzucona przez sfery rządzące, większość obywateli zaś uznała je za mrzonki snute przez oderwanego od życia nawiedzonego proroka, którego misja zakończyła się wraz z upadkiem Związku Radzieckiego.

Sołżenicyn powrócił do Rosji zbyt późno, aby uczestniczyć w kluczowych wydarzeniach dla młodego rosyjskiego państwa. Z pewnością autor Archpelagu GUŁag nie chciał rezygnować z literatury na rzecz polityki, jednak w zaistniałych warunkach początku lat 90. znaczna część zagubionych Rosjan potrzebowała w równym stopniu bliskości duchowego przywódcy, co sprawnego rządu i prezydenta.

Wątpię, aby Sołżenicyn mógł odegrać polityczną rolę w sierpniowym puczu 1991 r. lub wydarzeniach z października 1993 r., jednak miałby przynajmniej możliwość neutralizowania rosyjskich lęków społecznych wynikających z burzliwej transformacji. Mógłby też spróbować złagodzić niektóre polityczne konflikty. Oczekiwała tego od niego, przede wszystkim, spora grupa wiernych czytelników, która jeszcze w ZSRR czerpała nadzieję i otuchę z jego utworów.

W 1994 r., kiedy wreszcie przybył do ojczyzny, był jeszcze nazywany przez niektórych komentatorów słowiańskim Chomeinim, jednak większość społeczeństwa uważała, że Sołżenicyn powinien zdecydować się już na zasłużoną emeryturę. Wielu polityków próbowało wykorzystać wizerunek pisarza-proroka i sumienia narodu do promowania własnych ugrupowań, jednak żadne z nich nie reprezentowało poglądów noblisty w takim stopniu, aby zdecydował się je poprzeć.

Sołżenicyn był bardzo niemile rozczarowany kondycją moralną rosyjskiej polityki, czemu dał wyraz w przemówieniu wygłoszonym w parlamencie (Dumie) w 1994 r. Kadra polityczna rosyjskiej federacji zdecydowanie bardziej przypominała mu komunistyczny beton partyjny, niż mężów stanu pokroju Piotra Stołypina [4]. Jak przystało na duchowego ojca narodu, pisarz postanowił zmienić ten stan rzeczy. Ani jednak jego program telewizyjny, ani Rosja w zapaści, czyli zbiór kolejnych porad dotyczących uzdrowienia państwa, nie cieszyły się popularnością, zarówno wśród elit rządzących, jak i ogółu społeczeństwa.

Przyjaciel Jerzy Węgierski

Niewielu jest rosyjskich pisarzy, którzy z sympatią opisywali Polskę i Polaków. Sołżenicyn z pewnością nie wpisuje się w nurt „antypolskiej obsesji w literaturze rosyjskiej” i niejednokrotnie daje temu wyraz w swojej twórczości. Jako przykład może tu posłużyć telegram z wyrazami poparcia Do strajkujących robotników polskich z 20 sierpnia 1980 r.

Najlepszym jednak dowodem świadczącym o sympatii, jaką Sołżenicyn darzył Polaków, są fragmenty Archipelagu GUŁag. W jednym z nich wspomina o Jerzym Węgierskim – polskim inżynierze, który razem z nim odsiadywał wyrok w obozie w Ekibastuzie. Węgierski (obecnie emerytowany profesor Politechniki Śląskiej w Gliwicach) bardzo zaimponował Sołżenicynowi w 1952 r., kiedy doszło do buntu w ich obozie. Zasady i wartości, które wyznawał Węgierski, nie pozwalały mu na przerwanie głodówki wraz z resztą łagierników.

I tu zrozumiałem, co to jest polska duma – na czym polegał sekret polskich powstań, tak pełnych zapamiętania. Polak, inżynier Jerzy Węgierski był teraz w naszej brygadzie. Odsiadywał ostatni, dziesiąty rok swojej kary. Nawet gdy był kierownikiem robót, nikt nie słyszał od niego ostrego słowa. Był zawsze cichy, uprzejmy i wyrozumiały.

A teraz twarz mu się zmieniła. Z gniewem, pogardą i męką odwrócił oczy od żebraczego orszaku, wyprostował się i krzyknął donośnie:

– Brygadzisto! Mnie proszę na kolację nie budzić! Ja nie pójdę!

Wdrapał się na górne nary, odwrócił się do ściany – i nie wstał. Myśmy w nocy poszli jeść, a ten nie wstał! Nie dostawał paczek, był zupełnie sam, nigdy nie bywał syty – a nie wstał. Para unosząca się nad gorącą kaszą nie mogła przysłonić mu obrazu bezcielesnej Wolności.

Gdybyśmy wszyscy byli tacy dumni i nieustępliwi – to jaki tyran by się ostał? (A. Sołżenicyn, Archipelag GUŁag, tłumaczenie Jerzy Pomianowski) [5]

W czasach PRL Sołżenicyn był traktowany przez wielu Polaków jak bohater i przykład zwycięstwa jednostki nad komunizmem. Także na początku lat 90. rosyjski noblista cieszył się u nas dużą popularnością: w prasie można było spotkać liczne wzmianki, ukazywały się kolejne wydania głównych jego dzieł, a nowo powstałe utwory były tłumaczone niemalże na bieżąco.

Niestety, już od ponad 10 lat w Polsce bardzo trudno uzyskać nowe informacje o ostatnim rosyjskim pisarzu-proroku. Od 1997 r., kiedy to wydano Rosję w zapaści przetłumaczoną przez Zychowicza, polski czytelnik może odnieść wrażenie, że Sołżenicyn definitywnie rozstał się z piórem. W ostatnich kilku latach wydana została jedynie jego powieść sprzed 30 lat – Oddział chorych na raka – jako klasyka XX w. w Kolekcji Gazety Wyborczej i korespondencja prowadzona w latach 60. z prof. Węgierskim.

Z braku nowych informacji o pisarzu można wyprowadzić fałszywe wnioski, że przestał się on interesować losem Rosji i nie stara się już wskazywać rodakom drogi, którą mają kroczyć. Owszem, Sołżenicyn, szczególnie w ostatnich latach, z powodów stanu zdrowia bardzo ograniczył swą działalność społeczno-literacką, jednak wciąż starał się śledzić na bieżąco zmiany zachodzące we współczesnym świecie. Rzadko dawał temu wyraz, jednak w rosyjskiej, niemieckiej, a nawet serbskiej i czeskiej prasie można było przeczytać udzielane przez noblistę wywiady lub jego krótkie komentarze.

W Polsce nie wydano ostatniego dużego utworu pisarza 200 lat razem (200 лет вместе), opowiadającego o wspólnej burzliwej historii Rosjan i Żydów w latach 1795-1995 [Został wydany później – admin]. Nie jest to ciekawy utwór pod względem literackim. Sołżenicynowi nie udało się stworzyć pracy historycznej, która byłaby równocześnie pasjonującą literaturą. Autor uznał, że od walorów literackich zdecydowanie ważniejszy jest wymiar obywatelski (grażdanstwiennost`), i to właśnie na nim się skoncentrował.

W Rosji utwór ten wywołał falę burzliwych dyskusji i polemik, zarówno na temat wspólnej historii obu narodów, jak i antysemityzmu Sołżenicyna, który zdaniem znacznej części czytelników był przez długie lata starannie skrywany przez pisarza. W Polsce pojawiło się kilka wzmianek o burzy, jaką wywołała książka, jednak szersza dyskusja o roli, jaką Sołżenicyn odgrywa w XXI w. w Rosji, świecie i literaturze nie została podjęta.

Tym bardziej nikt nie próbował znaleźć odpowiedzi na pytanie: Czy dalej można uważać go za duchowego ojca rosyjskiego narodu? O istnieniu Sołżenicyna przypomniała Polakom wydana w 2004 r. książka Sołżenicyn. Dusza na wygnaniu Josepha Perce’a, która została jednak napisana przed dziesięciu laty. Praca ta, choć spotkała się z pozytywnymi recenzjami, również nie zdołała wzbudzić dyskusji o ostatnim rosyjskim klasyku. Jest to pierwsza biografia pisarza na naszym rynku, mimo że Sołżenicynem jako obiektem badań zajmowali się tacy czołowi polscy rosjoznawcy i historycy literatury rosyjskiej jak: Lucjan Suchanek, Stanisław Poręba, Andrzej de Lazari.

Oczywiście należy odnotować także liczne artykuły o Sołżenicynie, które pojawiły się po jego śmierci. Większość z nich była krótkimi biografiami lub wspomnieniami z elementami hagiografii. Dzięki nim polski czytelnik mógł jednak sobie przypomnieć podstawowe fakty z życia Sołżenicyna i tytuły napisanych przez niego utworów. Zainteresowanie autorem Archipelagu GUŁag nie trwało jednak długo. Atak Gruzinów na Płd. Osetię odwrócił uwagę mediów od Sołżenicyna, który znów stał się dla Polaków jedynie marginalnym tematem. Istnieje więc obawa, że żywo komentowana śmierć noblisty wzbudziła w Polsce jedynie krótkotrwałe zainteresowanie Sołżenicynem, a w przyszłości znajomość jego utworów ograniczy się dla większości czytelników jedynie do Jednego dnia Iwana Denisowicza.

Sołżenicyn i Putin

Aleksander Sołżenicyn w ostatnich latach nie ograniczył swych zainteresowań tylko do historii stosunków rosyjsko-żydowskich. Wspomniany już zły stan zdrowia pisarza nie pozwalał mu na częste wypowiedzi oraz oddziaływanie na rodaków za pomocą pióra, jednak Rosjanie dobrze wiedzieli, jak oceniał on bieżące wydarzenia. Rosyjski wizjoner do 2000 r. krytykował praktycznie wszystkich polityków, którzy mieli dostęp do władzy.

Pierwszym politycznym przywódcą Rosji, którego Sołżenicyn nie poddał krytyce, był Władimir Putin. Trudno jednoznacznie stwierdzić, jakim sposobem udało się Putinowi zdobyć zaufanie 70-80% Rosjan, wśród których znalazł się również i noblista. Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy odwołać się do historii i sołżenicynowskiego Czerwonego koła, w którym opisał on, jak powinien wyglądać idealny przywódca Rosji. Tym ideałem był Piotr Stołypin. Z pewnością jest to kontrowersyjna postać, która jest dziś wyjątkowo popularna wśród rosyjskich nacjonalistów. Stołypin objął stanowisko premiera w trakcie rewolucji 1905-1907 r. Powstrzymanie fali strajków i stłumienie antypaństwowych wystąpień nie należało do łatwych zadań, jednak Stołypinowi, dzięki konsekwentnie stosowanym represjom w stosunku do działaczy rewolucyjnych, udało się to w dość krótkim czasie.

Według Andrzeja Walickiego Putin świadomie nawiązuje do twardej polityki „żelaznego premiera”, pragnąc być, jak to tylko możliwe, jego kontynuatorem [6]. Nie bez znaczenia dla Rosjan było również spotkanie Sołżenicyna i Putina, które po raz pierwszy nastąpiło 20 września 2000 r. (wcześniej odbyły się najprawdopodobniej rozmowy telefoniczne).

Sołżenicyn po kilkugodzinnej rozmowie z Putinem wydawał się zauroczony świeżo wybranym prezydentem Federacji Rosyjskiej. W udzielonym na gorąco wywiadzie telewizyjnym wypowiadał się o Putinie tylko w pozytywnych słowach. Nowy przywódca Rosji wydał mu się wyjątkowo inteligentną osobą, która zdecydowała się objąć stanowisko prezydenta z obowiązku, a nie dla prywatnych korzyści lub z żądzy władzy, tak jak to było dotychczas. Po tych słowach nie można się dziwić, że następnego dnia Rosję obiegły zdjęcia ze spotkania dwóch mężów stanu – duchowego i politycznego przywódcy narodu – oraz komentarze stwierdzające, że Sołżenicyn znalazł w Putinie swój ideał polityka – nowego Stołypina.

Spotkanie z Sołżenicynem było świetnym marketingowym posunięciem ze strony nowo wybranego prezydenta. Putin pokazał wszystkim niezdecydowanym wyborcom, że skoro Sołżenicyn – symbol walki z komunizmem i niepodważalny autorytet moralny – uważa, że jest on właściwym człowiekiem na właściwym miejscu, to jedynie on może godnie reprezentować Rosję. W kontekście dobrze znanych Rosjanom zarzutów stawianych przez opozycję, że Putin jest pozbawionym wszelkich skrupułów komunistycznym aparatczykiem, a także krytycznych wypowiedzi pisarza o innych politykach, był to, bez wątpienia, wielki sukces prezydenta.

W 2000 r. popularność i oddziaływanie Sołżenicyna było zdecydowanie mniejsze, niż na początku lat 90. i dotyczyło praktycznie tylko sfery literatury, moralności i sumienia. W XXI-wiecznej Rosji nie są to wartości, na których można zbić polityczny kapitał. Nawet najzagorzalsi wielbiciele traktowali Sołżenicyna jedynie jak wizjonera czy jurodiwego (popularne określenie w Rosji, które można przetłumaczyć jako nawiedzony w Chrystusie), który więcej wie o przeszłości i przyszłości niż o otaczającej go rzeczywistości. Z drugiej jednak strony Putinowi aspirującemu do miana przywódcy wszystkich Rosjan było potrzebne poparcie osoby, co do której intencji naród nie miałby żadnych wątpliwości. Czy ktoś mógł się lepiej nadać do tej roli niż ostatni rosyjski pisarz-prorok?

Obrońca Serbów

Jedną z ostatnich wypowiedzi Sołżenicyna, która wywołała żywy oddźwięk, był otwarty list skierowany do Serbów zamieszkujących Kosowo. Swymi prawosławnymi braćmi z Bałkanów autor Jednego Dnia Iwana Denisowicza interesował się już od dawna, podziwiając ich niezłomność i wytrwałość w wierze. Rosja już od blisko 200 lat popiera Serbów w ich zmaganiach na Półwyspie Bałkańskim, Sołżenicyn wpisał się więc tym samym w tradycję długoletniej rosyjsko-serbskiej przyjaźni. Dał temu wyraz w 1999 r., kiedy to ostro skrytykował Amerykę i NATO za zbrojną interwencję w Kosowie i bombardowanie Serbii. Według pisarza, jeśli Zachód rzeczywiście chciałby bronić praw uciśnionych, to już dawno powinien zbrojnie zaprotestować przeciwko przemocy Turcji na Kurdach i Chin na Tybetańczykach.

Skoro jednak przez 40-50 lat Zachód nic nie zrobił w ich obronie, to zbrojna interwencja w Kosowie jest zwykłym, wymierzonym w Serbów kłamstwem, wobec którego Sołżenicyn nie potrafi przejść obojętnie. Jego bezkompromisowa postawa została kilkakrotnie nagrodzona przez Serbów, m.in. Orderem świętego Sawy I stopnia i literacką nagrodą Živka i Milića Topalovića.

Sołżenicyn, w swej ostatniej wypowiedzi dotyczącej Serbów (luty 2008), zaapelował do „braterskiego narodu”, aby nie opuszczał Kosowa. Pisarz uważał, że bohaterscy Serbowie wycierpieli już zbyt dużo (bombardowania z 1999 r.), aby teraz ugiąć się pod presją Zachodu i zrezygnować z ziemi, która już przed wiekami należała do Serbii. Sołżenicyn swym apelem wyraził pogląd reprezentowany przez zdecydowaną większość swoich rodaków.

W konflikcie pomiędzy kosowskimi Albańczykami i Serbami prawie wszyscy intelektualiści stanęli po stronie tych pierwszych, dlatego głos Sołżenicyna był niezwykle ważny dla Serbów. Poparł ich przecież znany pisarz, noblista, moralny autorytet, którego zna cały świat. Opinia publiczna z pewnością nie przejęła się „wołaniem starca” (w Polsce apel pisarza nie został nawet zauważony), jednak ekspertom pokazała, że poparcie Serbii przez Rosję to nie tylko pomysł Kremla na odniesienie doraźnych korzyści, ale silnie ugruntowana wola całego rosyjskiego narodu.

Zima Patriarchy

Niestety zapomnieliśmy o Sołżenicynie. O jego istnieniu przypomnieliśmy sobie dopiero, kiedy media podały informację o jego śmierci. Nie docenialiśmy faktu, że autor Archipelagu GUŁag rzadko, ale jednak, komentował najważniejsze wydarzenia w Rosji i na świecie. Ostatnie wypowiedzi pisarza nie wstrząsały już światem, tak jak przed trzydziestu laty, jednak wciąż wywoływały silne emocje u wielu jego czytelników.

Wielu ludzi uważa Sołżenicyna za skrajnego rosyjskiego nacjonalistę, antysemitę lub po prostu za oderwanego od życia starca. Jego ostatnie poglądy, choć często krytykowane, są jednak znane większości Rosjan. Żywe reakcje na jego wypowiedzi, popularność wznowionego i poszerzonego 30-tomowego zbioru utworów (wydanie 2006-2010), a także najnowsza biografia napisana przez Ludmiłę Saraskinę, w pełni potwierdzają, że Rosjanie nie zapomnieli o swoim proroku i zbliżającym się 90-leciu jego urodzin.

Niestety, większość jego ostatnich utworów, wywiadów, listów otwartych i wypowiedzi nie została nawet przetłumaczona na język polski. W Polsce nie można było także zobaczyć 10-odcinkowego serialu zrealizowanego przez Gleba Panfiłowa w 2005 r. na podstawie genialnego (nie boję się tego słowa) Kręgu pierwszego. A scenariusz do tego serialu powstał przy współudziale samego pisarza!

Wydaje mi się, że polscy intelektualiści powinni wykazywać większe zainteresowanie tak wybitną postacią, jaką jest Sołżenicyn [„Polscy”? „Intelektualiści”? Gdzie oni? – admin]. Niewielu ludzi kultury miało tak duży wpływ na obraz dzisiejszego świata jak „rosyjski wieszcz”. Niewielu w pojedynkę ośmieliło się podnieść rękę przeciwko radzieckiemu imperium. Niewielu samotną walkę z totalitaryzmem zakończyło sukcesem. A to właśnie udało się Sołżenicynowi.

W latach 90. Sołżenicyn nie spełnił nadziei pokładanych w nim przez wielu jego czytelników. Nie zdecydował się na karierę polityczną, nie skorzystał z możliwości wcześniejszego powrotu do Rosji, miłośnicy literatury mogą zaś śmiało powiedzieć, że od momentu wydalenia go z ZSRR nie napisał żadnego utworu na miarę Kręgu pierwszego, Oddziału chorych na raka i Archipelagu GUŁag. Można mieć także wiele pretensji do jego wypowiedzi na temat granic Federacji Rosyjskiej, stosunku Rosji do sąsiadów lub polityki prowadzonej przez Putina. Nie oznacza to jednak, że automatycznie powinniśmy zapominać o zasługach pisarza w walce z totalitaryzmem i o jego wkładzie w światowe dziedzictwo literackie.

Obserwując ewolucję poglądów Autora Archipelagu GUŁag, można lepiej poznać i zrozumieć dzisiejszą Rosję. Sołżenicyn jest „kwintesencją” rosyjskości. Czytając jego utwory, poznajemy nie tylko historię Rosji i ZSRR, ale również rosyjską mentalność.

Ostatnie wypowiedzi Sołżenicyna, w których pobrzmiewają nuty nacjonalizmu, są świetnym dowodem na to, że pisarz wciąż wyraża opinię większości narodu. Poglądy Sołżenicyna (i sam Sołżenicyn również) są niczym lustro, w którym odbijają się charakterystyczne cechy Rosjan. Również te, które należy potępić (zarzuty antysemityzmu, „wielkorosyjskiego” imperializmu itp.). [Potępić antysemityzm? A niby dlaczego? – admin]

Brodaty, sędziwy, nieprzejednany pisarz-prorok już samą swą osobą przypomina Rosjanom o ich korzeniach i różnicach, jakie istnieją pomiędzy Rosją i zachodnią cywilizacją. Choć znajomość życiorysu, utworów i poglądów Sołżenicyna z pewnością nie jest kluczem do wyjaśnienia wszystkich tajemnic naszego wielkiego sąsiada, to z pewnością pomoże nam lepiej zrozumieć historię, a także procesy zachodzące w dzisiejszej Rosji.

Piotr Głuszkowski (ur. 1983): absolwent toruńskiego MISH (historia i filologia rosyjskia). Doktorant Wydziału Nauk Historycznych UMK w Toruniu. Pracownik Stacji Naukowej PAN w Moskwie. Autor książki Antyrosja – historyczne wizje Aleksandra Sołżenicyna. Próba polskiego odczytania.

Przypisy:
[1] Сараскина Л., Александр Солженицын, Москва 2008, s. 504
[2] Ibidem, s. 504
[3] Samizdat – książki wydawane poza cenzurą, w drugim obiegu na terenie ZSRR. Tamizdat – rosyjskie książki wydawane za granicą, przemycane przez dyplomatów, sportowców i dziennikarzy z Zachodu do ZSRR.
[4] Piotr Stołypin – rosyjski premier i minister spraw wewnętrznych w latach 1906-1911. Przez wielu Rosjan, w tym Sołżenicyna, uważany jest za modelowy przykład męża stanu.
[5] A. Sołżenicyn, Archipelag GUŁag. 1918-1956. Próba dochodzenia literackiego, tłum. J. Pomianowski (ps. M. Kaniowski), Warszawa 1990, t. 3, s. 239.
[6] Walicki A., Rosja Putina, a polityka polska, „Tygodnik Przegląd” 2004, nr 9

Niniejszy tekst ukazał się w XV Tece ,,Pressji” – Wydawnictwa Klubu Jagiellońskiego, zapraszamy na stronę KJ: http://www.kj.org.pl

Artykuł pochodzi z 13 czerwca 2009 r.
http://www.kresy.pl/

*                                *                                     *

Aleksander Sołżenicyn: Słowo do Ukraińców i Białorusinów

„Głos Rosji” przypomina znany artykuł Aleksandra Sołżenicyna.

Sam jestem w zasadzie na połowę Ukraińcem i we wczesnym dzieciństwie rosłem przy dźwiękach ukraińskiej mowy. A w gorzkiej Białorusi spędziłem większą cześć lat frontowych i do przenikliwości pokochałem jej ubóstwo i potulny naród. Do tych i drugich zwracam się nie jak obcy, ale jak swój.

Tak, nasz naród został podzielony na trzy odgałęzienia jedynie z powodu groźnego nieszczęścia mongolskich najazdów i polskiej kolonizacji. To wszystko wymyślone niedawno kłamstwa, że niemal od IX wieku istniał oddzielny naród ukraiński z oddzielnym nierosyjskim językiem.

My wszyscy wywodzimy się z drogocennego Kijowa, „skąd i ruska ziemia wywodzi się”, według kroniki Nestora, skąd i rozprzestrzeniło się chrześcijaństwo. Ci sami książęta rządzili nami: Jarosław Mądry podzielił między synów Kijów, Nowogród i wszystkie ziemie od Czernihowa do Riazania, Muromu i Biełooziera; Włodzimierz Monomach był jednocześnie kniaziem kijowskim i rostowsko-suzdalskim; i taka sama jedność w służbie metropolitów. Naród Rusi Kijowskiej zbudował Księstwo Moskiewskie. Na Litwie i w Polsce Białorusini i Małorusini uważali się za Rosjan i walczyli z polonizacją i katolicyzacją.

Powrót tych ziem do Rosji funkcjonował w świadomości wszystkich jako zjednoczenie.
Tak, bolesne i wstydliwe jest przypominanie o dekretach za czasów rządów Aleksandra II (1863-1976) o zakazie używania języka ukraińskiego w publikacjach, a później i w literaturze. Ale nie potrwało to długo. I było to z tych skostniałych mrokach średniowiecza zarówno w państwowej, jak i cerkiewnej polityce, które przygotowywały upadek rosyjskiego systemu państwowego.

Ale i awanturniczo-socjalistyczna rada z 1917 roku powstała w wyniku porozumienia polityków, a nie z wyboru narodu. I kiedy, wychodząc z federacji, ogłosiła odłączenie się Ukrainy od Rosji nie zapytała narodu o zdanie.

Już miałem okazję udzielić odpowiedzi ukraińskim nacjonalistom na emigracji, którzy wtłaczają Ameryce, że „komunizm jest mitem, cały świat chcą zagarnąć nie komuniści, a Rosjanie” (w amerykańskim Senacie już od 30 lat istnieje ustawa, że „Rosjanie” zajęli Chiny i Tybet).

Komunizm to taki mit, który i Rosjanie, i Ukraińcy doświadczali na sobie w piwnicach Czeka od 1918 roku. Taki mit, który z Powołża wymiótł nawet ziarno na siew i oddał 29 rosyjskich guberni we władanie suszy i ludobójczego głodu w latach 1921-33. I razem przeżyliśmy komunistyczną kolektywizację bata i rozstrzeliwania. Czy nie jednoczą nas te krwawe cierpienia?

W Austrii jeszcze w 1848 roku mieszkańcy Galicji nazywali swoją Radę Narodową „Główną Radą Ruską”. Ale w oderwanej Galicji, dzięki austriackiej truciźnie, został wyhodowany wypaczony nienarodowy język ukraiński, naszpikowany niemieckimi i polskimi słowami, i pojawiła się pokusa oduczenia Karpatorusinów języka rosyjskiego, i pokusa całkowitego ogólnoukraińskiego separatyzmu, który wśród liderów obecnej emigracji objawia się to prymitywną ignorancją, że św. Włodzimierz „był Ukraińcem”, to niepoczytalną gorączką: niech żyje komunizm, byle unicestwić Moskali!

Pewnie, że nie rozdzielimy bólu za śmiertelne męki Ukrainy w czasach radzieckich. Ale skąd ten zamach: odrąbać Ukrainę (tam, gdzie nigdy nie było starej Ukrainy, jak Dzikie Pola koczowników – Noworosja lub Krym, Donbas i ledwo nie do samego Morza Kaspijskiego). I jeśli mówimy o „samostanowieniu narodu”, to naród powinien samodzielnie decydować o swoich losach. Bez powszechnego głosowania nie da się tego problemu rozwiązać.

Dzisiaj oderwanie Ukrainy oznacza rozdzielenie milionów rodzin i ludzi: jaka koncentracja ludności. Całe obwody z rosyjską przewagą, tak wiele osób, które nie wiedzą, jaką z dwóch wybrać dla siebie narodowość, ilu z mieszanym pochodzeniem, ile małżeństw mieszanych, które do tej pory nikt nie uważał za „mieszane”. A wewnątrz populacji nie ma nawet cienia nietolerancji między Ukraińcami i Rosjanami.

Bracia! Po co ten brutalny podział! To zamroczenie komunistycznych czasów. Razem przetrwaliśmy czasy radzieckie, razem znaleźliśmy się w tej jamie, razem się z niej wydostaniemy.

I w ciągu dwóch wieków jaka ilość wybitnych postaci na skrzyżowaniu naszych dwóch kultur. Mychajło Drahomanow powiedział: „Niepodzielni, ale i nie zmieszani”. Z życzliwością i radością powinna rozpościerać się szeroko droga dla ukraińskiej i białoruskiej kultury nie tylko na terytorium Ukrainy i Białorusi, ale i Wielkiej Rusi. Bez jakiejkolwiek przeprowadzanej przemocą rusyfikacji (ale i bez przeprowadzanej przemocą ukrainizacji, jak to było pod koniec lat 20. XX wieku), bez niczym nie ograniczonego rozwoju równoległych kultur, zajęć w szkołach prowadzanych w dwóch językach do wyboru przez rodziców.

Słowo do Ukraińców i Białorusinów (napisane i opublikowane w latach 90. XX wieku „Jak mamy zorganizować Rosję?). (za: Głos Rosji)
http://angelus.com.pl/

Komentarzy 26 to “Sołżenicyn – śmierć proroka”

 1. adsenior said

  Taa, a to, że był twórcą sovieckiej bomby nuklearnej, to ma być zapomniane?

 2. RomanK said

  TO pestka- panie Adsenior..on jeszcze ywmyslil masc na szury,,,i idiotyzmtradycyjny:-)))))))
  Tego zapomniec nie idzie!!!! Jestesmy tym otoczeni i na to skazani!!! NO i BYL Pochodzenia Polskiego, jak panu wiadomo…i stad jego zdolnosci:-)))))))

 3. Przecław said

  #2
  on jeszcze ywmyslil masc na szury,,,i idiotyzmtradycyjny:-)))))))

  Skądże znowu panie Romku, ON BYŁ z pochodzenia Ukraińcem i to nie w „obsranym kontuszu”, a w czyściutkim mundurze upowca:-)))))))

  czy już teraz dobrze ?

 4. 3221 said

  ad1- czto nie butc pajebalos z Sacharowem (to ten od sacharyny)

 5. Boydar said

  toże pierwowo, miczurinskowo sorta, bywajet 🙂

 6. Przecław said

  Większość Polaków, którym nazwisko Sołżenicyna coś mówi, zwłaszcza ci którzy zapoznali się z jego książkami i publicystyką, darzy go szacunkiem i sympatią, a ja nie jestem inny. Nie znaczy to aby bezkrytycznie przyjmować wszystkie jego koncepcje.

  „Tak, nasz naród został podzielony na trzy odgałęzienia jedynie z powodu groźnego nieszczęścia mongolskich najazdów i polskiej kolonizacji. To wszystko wymyślone niedawno kłamstwa, że niemal od IX wieku istniał oddzielny naród ukraiński z oddzielnym nierosyjskim językiem.”

  To jego stwierdzenie jest nie do przyjęcia i świadczy pominięciu najważniejszych elementów zagadnienia.
  Najpierw trzeba by stwierdzić kiedy i jak wytworzył się naród rosyjski i jaki był jego zasięg terytorialny, a także co rozumie on pod pojęciem „polskiej kolonizacji”.
  Nazwa „Rosja” jest greckim wariantem nazwy „Ruś” i jako taka zapewne zaczęła wchodzić w użycie nie wcześniej niż w r.1472, t.j. z chwilą ślubu Iwana III z Zofią Paleolog, ale jeszcze długo po tym oficjalną nazwą kraju było Wielkie Księstwo Moskiewskie i jako takie było znane w Europie. Po raz pierwszy na cara Wszechrusi koronował się Iwan IV w r.1533. Mimo tego, utworzona w r.1550 londyńska kompania nazwała się „The Muscovy Company”, a nie „The Russia Company”, choć obiektem jej operacji był obszar całej Rosji. Rzeczpospolita nie uznawała nazwy Rosja aż do roku 1764. Imperatorem Wszechrusi ogłosił się po raz pierwszy Piotr I.
  Ciekawe, że królowa Elżbieta I korespondowała z Iwanem IV w języku polskim, a Iwan odpisywał jej także po polsku, bo to był uznany język dyplomatyczny w Europie obok włoskiego, a Londynie już od połowy XVI w. na stale przebywali dyplomaci władający językiem polskim. Polskim władał także i chętnie go używał car Fiodor III Romanow panujący w latach 1676-1682, zmarł jednak w młodym wieku mając zaledwie 21 lat.
  cdn

 7. żart said

  Nie jestem „literatem”, – nie znam się na „poezji”.
  To wszystko wina „Rusa,Lecha i Czecha” w/g „legendy”.

 8. Szuster said

  200 lat razem obydwa tomy polecam. Pewnie Gajowy doskonale zna….

 9. Nutka said

  Taki wartościowy tekst napisał taki młody człowiek; rocznik 1983. To cieszy.
  Piękna postać prof. Węgierskiego. Wybór ich korespondencji – musi być b. ciekawy.
  Czyli wykształciuchy – to konstrukt Sołżenicyna, a spolszczył Zimand. Hm.
  Ja dziękuję za ten artykuł, Panie Gajowy.

 10. Lovshak said

  Sołżenicyn kochał Rosje szczerze kochał wszystkie narody Słowianskie. Zydobolszevia wybacza wiele nie wybacza jedynie niepokornego wskazywania na nią jako na siłe sprawcza diabelstwa jakim był komunizm. I za to musiał on i jego rodzina zapłacić najwyższą cenę,
  znamienna jest sytuacja jaka miała miejsce gdzieś do połowy lat 90, nagminnego zawłaszczania spuścizny Sołzenicyna przez korekttorów żydobolszevii pokroju Applebaum kreujacej siebie na wielką znawczynie Rosji / a jakże Stalin i tak zwani komuniści to oni są winni…. łagry zsylki i ta cała sentymentalna amerykanska otoczka straszenia złym Stalinem i sovietami.

  Coraz bardziej przygnębiony nie mógł do konca pogodzić sie z zawłaszczaniem, widząć jak Jego Ojczyzna rozrywana jest przez żydobolszevickich oligarchów trzymających jak niedzwiedzia na łańcuchu, pijanego Jelcyna, … ciągle czuł na sobie ich wzrok znaczy tych żydobolszevickich czekistów podczas swojej symbolicznej podróży przez Rosję, sam o tym wspomina.

  Stara dobra żydobolszevicka szkoła / jak zawiedzie zwodzenie Applebaum i jej podobnych a materiałów na dyskredytacje brak najlepszym środkiem jest przemilczanie wymazanie z pamięci. To już ma miejsce nie bedzie sie młodzież rozczytywac w Sołzenicynie czy Grudzińskim dajmy im coś lżejszego nie wiem utwory wybrane mazowieckiego żółwia czy myśl nawybitniejszego socjologa wszechczasów Baumanna z KBW.

  Na pohybel żydobolszevii / polecam również 200 lat razem o tragicznych losach Rosjan i Żydów wplątanych w sieć bolszeviickiego komunizmu i syjonizmu, tej dwógłowej hydry, której jeden łeb ma sie nadal całkiem dobrze również i tu w Polsce.

 11. RomanK said

  Panie Szuster..polecac to pan moze- ale nie tu:-)))
  Tu som goscie co wszystko wiedzomn z niczego, czyli z wlasnej glowy , albo gdzies slyszeli….i bez gupich ksionzek pisanych przez gupich ruskichukraincow banderowcow, co wymyslali bomby atomowe…heheheheh…
  CO taki tuk gupi ukrainiecruski mogl napisac mondrego??? jak kazdy wie, ze kultura szla od nas….tzn nie od wszystkich -ale od tych co som lepsi. ale im nie dali. Dali wszystkim Niemcom , Anglikom Franuzom, nawet Wlochom a nam nie dali..ba jeszcze od nas chcom:-))))..

 12. RomanK said

  W Polsce nie wydano ostatniego dużego utworu pisarza 200 lat razem (200 лет вместе), opowiadającego o wspólnej burzliwej historii Rosjan i Żydów w latach 1795-1995 [Został wydany później – admin]. Nie jest to ciekawy utwór pod względem literackim. Sołżenicynowi nie udało się stworzyć pracy historycznej, która byłaby równocześnie pasjonującą literaturą. Autor uznał, że od walorów literackich zdecydowanie ważniejszy jest wymiar obywatelski (grażdanstwiennost`), i to właśnie na nim się skoncentrował. pisze Angelus..

  .i zaloze sie ,ze albo nie czytal wcale II Tomu ..albo po lebkach:-)))))

 13. RomanK said

  Panie Przeclawie..oczernia pan nieboszczyka, porzadnego czlowieka, dobrego chrzescijanina.
  Banderowcy to szowinisci i parchate mitomany i zkiernoziale obrzydliwe rzezimieszki. Podle i nieludzkie.To zaprzancy Slowianszczyzny io jej najwieksi wrogowie!
  Solzenicyn jeden z niewielu byl tym ,ktory pokazywal i podkreslal co nas wszystkich laczy..odwrotnie od bandery , pana i paru innych.

 14. snag said

  Szanowana praca i autor w zydowskim srodowisku dopoki w kolejnych edycjach nie zaczal demaskowac pochodzenie oprawcow – Po wydaniu ‚200 lat razem’ gdzie obnazyl prawdziwa twarz zydostwa skazany na banicje – Fakt ze nie wydano tej ksiazki po polsku w Polsce swiadczy kto rzadzi i kto glosuje ,…

  Click to access aleksander-solzenicyn-dwiescie-lat-razem-t-1.pdf

  Akurat tę książkę wydano. Księgarnia Multibook ją sprzedaje.
  Już o tym pisałem, ale Snag udaje, że nie słyszał.
  Admin

 15. Przecław said

  dot.12
  Panie Romku, nie pojmuję dlaczego zrozumiał pan, że ta uwaga była do Sołżenicyna ? Nie, ona była do pana, bo pan pisał o „obsranym kontuszu”. Do Sołżenicyna zawsze miałem szacunek, co zaznaczyłem na wstępie /co nie jest równoznaczne z bezkrytycyzmem/.
  Niech się pan wreszcie zdecyduje kim pan jest i nam to oświadczy. Ciekawe co by można powiedzieć o Sołżenicynie, czy uznać go za Rosjanina, gdyby pisał o obsranych rubaszkach lub obsranej czapce Monomacha i na każdym kroku psuł język, zasłaniając się dysleksją ?

 16. Boydar said

  🙂

 17. Marucha said

  Re 15:
  Co to znaczy, panie Przecławie, „zasłaniając się dysleksją”?
  Może p. Roman nosi okulary „zasłaniając się słabym wzrokiem”?

  Patriota, panie Przecławie, to niekoniecznie człowiek, który nieustannie rozpływa się nad wspaniałością swego narodu, wynosząc na piedestał rzeczy całkiem przeciętne, milcząc na temat spraw wstydliwych i zasmarkujący się z oburzenia, gdy ktoś nie podziela w 100% jego zdania.

 18. Frank said

  między rozpływaniem się nad wspaniałością swego narodu a potwornym bluzgiem jest cała gama przyzwoitszych reakcji ….

 19. Przecław said

  dot.17
  Może źle powiedziałem, to nie pan Roman zasłaniał się dysleksją, ale Pan jego zasłaniał. Ktoś powiedział, że dysleksja to określenie nowomowy na lenistwo i nieuctwo, choć niekoniecznie o to posądzam pana Romana, pozostaje jeszcze celowe znieważanie.
  Tak, tak, niekoniecznie, ja o tym wiem…
  Pytanie, gdzie Pan widzi tę finezję, poczucie humoru i poczucie patriotyzmu w obsrywaniu stroju narodowego ?
  Ja akurat znam się na tym temacie, bo jestem w 1/2 „galicjuszem” i wiem skąd te świńskie racice /bo nie nogi/ wyrastają.

 20. snag said

  Admin @ 14 ,…

  Cytuje cos pan napisal; „Jest po polsku, drukowana i w formie elektronicznej, np. w księgarni Multibook”

  Admin

  Snag nie udaje, napisales pan wyraznie „w formie elektronicznej” kiedy ja mowilem o drukowanej ksiazce do nabycia w normalnej ksiegarni nie wysylkowej wiec nie zagladalem bo po kiego skoro podalem link do wersji elektronicznej … za darmo

  Teraz zajrzalem I widze ze nareszcie jest wersja drukowana w drukarni zajmujacej sie drukiem samizdatow, po 26 latach cenzury w rzekomo wolnej Polsce … do nabycia wysylkowo a nie w ksiegarni na ulicy co potwierdza co napisalem, ‚co swiadczy kto rzadzi Polska I kto glosuje’.

 21. Marucha said

  Re 20:
  Może Snag i nie udaje.
  Może po prostu zapomniala rozumieć polski.
  „Jest po polsku, drukowana i w formie elektronicznej” – oznacza, że książka jest i w formie drukowanej, i w formie elektronicznej.
  Użyto spójnika I.
  Kto jeszcze czegoś nie rozumie, oprócz p. Snaga?

  Polskie wydanie „200 lat razem” jest DRUGIM na świecie, po niemieckim. Więc co tu Pan pierdoli, że „nareszcie”? I kto Panu powiedział, że Multibook to jakaś księgarnia od samizdatów?
  Na ulicy sobie tę książkę kupi, gdy przyjedzie Pan do Warszawy i pójdzie w okolice Placu Zamkowego, Nowego Światu itd. Nie kupi jej Pan na ulicy w Washington, czy w Burien.

  A poza tym, Panie Snag, jesteś Pan kawał ch…. Nic tak Pana nie cieszy, jak pokazanie, że w Polsce jest źle, a przynajmniej gorzej niż w USRaeliu.
  To jest Pański sposób na podbudowanie się, na utwierdzenie się w swojej decyzji bycia „Amerykaninem”, co by to nie miało oznaczać. Amerykaninem to wątpię, czy Pan już jesteś, ale Polakiem już nie.

 22. snag said

  Marucha @ 21 ,…

  OK’, nie przeczytalem dokladnie, zwracam honor w drukowanej wersji ,…

  Pozatym ,…

  Napisalem wyraznie „wersja drukowana w drukarni zajmujacej sie drukiem samizdatow”, Multibook jest ksiegarnia wysylkowa a nie drukarnia przynajmniej tak sie reklamuje w internecie – Jak kliknalem na „200 lat razem” multibook nad reklama ksiazki byla informacja ‚po 37 latach cenzury itd. ja wspomnialem tylko o latach ‚wolnej’ Polski, teraz jest cos innego w tym miejscu – Prace autorow ktorych promuja naleza do samizdatow niezbyt strawnych dla rzadzacej elity, przynajmnie tak kiedys je nazywano ,…

  „jest DRUGIM na świecie, po niemieckim” … sam P. pierdolisz, fakt ze jest DRUGIM wydaniem nie swiadczy nic o dacie wydania bo moglo byc miesiac temu, pozatym nie jest drugim jak multibook promuje a trzecim TLUMACZENIEM po francuskim w 2002 niemieckim w 2003 i CZWARTYM wydaniem jezykowym bo pierwsze wydanie bylo po rosyjsku.

  Nie cieszy mnie burdel w Polsce bo mam tam rodzine w tym polowe na saxach i nie musze nic udowadniac. Spojrzcie w lustro i zrobcie rachunek sumienia zamiast tracic czas na gnojenie USraela zajmijcie sie Polska bo ja rozkradaja i wyludniaja kiedy bijecie piane z ktorej nic nie ma i nigdy nie bedzie.

  Gdyby mi nie zalezalo na Polsce nie siedzial bym tutaj i probowal tlumaczyc ze nie jestescie pepkiem swiata z przyznanym przez Boga prawem obwiniania innych za wlasne niedociaglosci – Polska jest dzisiaj tym czym wy jestescie, waszym odbiciem w lustrze i nie mam sie z czego cieszyc.

  Widze ze zadal sobie trud zeby mnie namierzyc (po kiego?) niestety pudlo a fakt ze opublikowal swiadczy sam za siebie ,…

  A teraz kliknij se pan I ulzyj zamiast sluchac i uczyc ,…

  Polska nie jest i nie uważa się za pępek świata. Tylko jakiś totalnie pop…ny ch… mógłby coś podobnego wymyśleć.
  Robią to Stany Zjednoczone i ich w dupę jebane kundle, gównojady.
  Admin

 23. RomanK said

  Ja akurat znam się na tym temacie, bo jestem w 1/2 „galicjuszem” i wiem skąd te świńskie racice /bo nie nogi/ wyrastają.
  Pisze pan Przeclaw…szczerze i ze znawstfem:-))))

  1/2…i swinskie raciczki????
  Albo pan buja… albo min. jest pan 2/3…. swinskie racice zawsze chowano w safianowych butach…bo chlopskei lapcie sadna natychmiast:-))))
  A ogonek chowa pan z przodu …..czy z tylu:-)))

 24. Izaurus said

  1. 200 lat razem jest dostępne w wydawnictwie Wektory
  Tom I 60,30 zł http://www.ravelo.pl/dwiescie-lat-razem-czesc-1-aleksander-solzenicyn,p100118570.html
  II tom 60,30 zł http://www.ravelo.pl/dwiescie-lat-razem-czesc-2-aleksander-solzenicyn,p100207401.html
  2. Jest tam też „Wojna o pieniądz” Song Hongbinga
  Tom I 42,30 zł45,90zł „Wojna o pieniądz – Prawdziwe źródła kryzysów finansowych”
  http://www.ravelo.pl/wojna-o-pieniadz-song-hongbing,p10984086.html
  Tom II 5,90zł „Wojna o pieniądz – Świat władzy pieniądza”
  http://www.ravelo.pl/wojna-o-pieniadz-2-song-hongbing,p11521051.html

  Sprawdzone. Ja sam te książki tam nabyłem (wysyłka pocztą). Ale jest tam wiele innych pozycji

 25. Przecław said

  #23
  Panie Romanie, co miałem na myśli mówiąc z czego to wyrasta, wyrasta z polityki wewnętrznej Austrii, z jej szkolnictwa i propagandy. Tam obżydzano samą ideę polskości już od szkoły elementarnej i nie przypadkowo właśnie tam powstała historyczna „szkoła krakowska”, która wszystkie winy zrzucała na Polaków, to było niemożliwe w kongresówce. Ten rodzaj myślenia jest trudny do wykolejenia, zwłaszcza w warunkach państwa tak upośledzonego i poddanego wojnom i rabunkom, jak Polska ostatnich 100 lat, dlatego pokutuje do tej pory. Austria wyhodowała wynaturzony nacjonalizm ukraiński i samą ideę Ukrainy jako narodu, od I wś pałeczkę przejęły Niemcy, co było ułatwione, z uwagi na to, że sanacja była klientem Niemiec, zinfiltrowana niemiecką agenturą. Naród ukraiński powstał na bazie różnic religijnych, w końcu nie tak istotnych, ale wykorzystanych do tego celu, a także historii państwowości ruskiej wczesnego średniowiecza.
  Podstawą polityki austriackiej było skłócanie narodowości ją zamieszkujących, tak aby niemieckojęzyczni mogli stać się rozjemcami. Skłócano Słowaków z Rusinami, Węgrów ze Słowakami, Chorwatów z Serbami, Słoweńców z Chorwatami, Włochów ze Słoweńcami, Rumunów z Węgrami, Karyntów z…
  Pan pisał o „osranych kontuszach”, a to jest znieważanie stroju narodowego. Strój narodowy należy do symboli narodowych i dlatego należy się mu ochrona i szacunek. Stroje regionalne są symbolami regionów, ale ponieważ regiony są częściami państwa narodowego, więc także im należy się szacunek. Co dopiero kontusz, który jest strojem międzyregionalnym. Przez długi czas ten strój był symbolem niezależności narodowej i wyzwaniem wobec zniewolenia i takim pozostał. W żydobolszewickiej, karykaturalnej propagandzie to był strój ciemiężycieli, ale nawet w PRL nie posuwano się do uwłaczania temu symbolowi, może poza pewnymi drastycznymi wyjątkami rządów Goldbergów-Różańskich i Fejginów, pan nawiązał do tych wzorów.

 26. Przecław said

  Zamiast „wykolejenia” miałem napisać „wykorzenienia”, czwarta linia od góry.

Sorry, the comment form is closed at this time.