Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Anucha o Czy Polska ma politykę wschodn…
  Wandaluzja.pl o Wolne tematy (60 – …
  Dziadzius o Step we krwi?
  Rokitnik o Step we krwi?
  Alina@Warszawa o Step we krwi?
  revers o List otwarty do łajdaka
  osoba prywatna o Wolne tematy (60 – …
  Maverick o Eksperci ONZ: „Aborcja podstaw…
  osoba prywatna o Wolne tematy (60 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (60 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (60 – …
  Maverick o List otwarty do łajdaka
  osoba prywatna o Wolne tematy (60 – …
  Siekiera_Motyka o Wolne tematy (60 – …
  Wandaluzja.pl o Wolne tematy (60 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 497 obserwujących.

Pierwsze żydowskie kłamstwo: fabrykacja Starego Testamentu o tym, że Izraelici byli niewolnikami w Egipcie

Posted by Marucha w dniu 2015-04-02 (Czwartek)

W artykule wprowadzono parę drobnych poprawek stylistycznych.
Admin

Wydaje się, że żydzi skłamali o swojej historii w Starym Testamencie [ST]. Przeważające nowe dowody najlepszych egipskich i izraelskich badaczy pokazują, że żydzi nigdy nie byli niewolnikami w Egipcie.

Gdyby żydzi żyli w Egipcie przez stulecia jako niewolnicy, to na pewno zauważyliby piramidy i Sfinksa? Dziwne, o żadnym z tych cudów architektonicznych świata nie ma nawet jednej wzmianki w Starym Testamencie!

Żydzi kłamią. Oni zawsze kłamali. I na pewno żydzi kłamią dzisiaj o wszystkim, co wiąże się z nimi i z ich brudną historią.

Biorąc pod uwagę to, że zniszczyli Amerykę, Rosję, Niemcy i wiele innych państw poprzez lobotomię psychiczną i kastrację finansową, nie powinno zaskakiwać to, że żydzi sfałszowali swoja historię od samego początku.

Albo ujmując to bardziej treściwie słowami egipskiego lekarza o nazwisku Ashraf Ezzat:

„Prawda jest taka, że starożytny Egipt nigdy nie miał żadnych faraonów ani żadnych Izraelitów. Egipt nigdy nie był terenem ‚eksodusu’, a Palestyna nigdy nie była Ziemią Obiecaną”.

Mając poparcie każdego renomowanego eksperta na świecie, Ezzat twierdzi, że starożytna historia Hebrajczyków jaką znamy dzisiaj opiera się na jednym kolosalnym kłamstwie – że wydarzenia opisane w Egipcie, jeśli w ogóle miały miejsce, naprawdę wydarzyły się w Arabii. Co oznacza, że zgodnie z jego wersją, bajki o Józefie, Mojżeszu i ‚wyjściu’ mogła być prawdą, ale miejsca w których rzekomo wystąpiły są fałszywe.

Dla przeciętnego człowieka wydawałoby się to bezpodstawnym twierdzeniem, gdyby nie popierały go świadectwa czołowych egiptologów świata, od Jamesa Henry’ego Breasteda przez Donalda Redforda do Israela Finkelsteina. Nawet niektórzy izraelscy eksperci zgadzają się z nim, łącznie z szefem archeologii w Tel Aviv University.

Prof. Ze’ev Herzog w artykule z 1999 w Ha’aretz, napisał:

„Izraelici nigdy nie byli w Egipcie, ani nie wędrowali po pustyni, nie podbili ziemi kampanią wojskową, ani nie przekazali jej 12 plemionom Izraela”.

Przejście przez M Czerwone – ROSSELLI (1439-1507)

[LD: ST mówi, że Bóg pomógł rozdzielić fale M Czerwonego, pozwalając Jego Wybranemu Narodowi przejść w cudowny sposób na drugą stronę, kiedy uciekali przed ścigającą ich armią faraona. Kiedy tylko armia egipska wkroczyła w ten sam rozstęp wody, Bóg pozwolił falom wrócić ogromną spadającą ścianą na głowy złych Egipcjan, którzy wszyscy zostali zatopieni.

Zabawna ciekawostka: „Przechodnie Morza Czerwonego” – politycznie niepoprawny eufemizm Monty Pythona na oznaczenie żydów. ]

Trzeba powiedzieć, że to odkrycie ma ogromny wpływ na wszystkie główne monoteistyczne religie świata: judaizm, chrześcijaństwo i islam, opierające się na bardzo wątpliwej prawdziwości legend Starego Testamentu. [Chrześcijaństwo opiera się przede wszystkim na Nowym Testamencie – admin]

Dla dr Ezzata, wytropienie prawdziwej historii jest sprawą obrony reputacji jego znakomitej ojczyzny, najstarszej znanej ludzkiej cywilizacji, tajemniczej krainy piramid i Sfinksa. Ezzat chce tylko odkryć prawdę zakopaną głęboko przez 2.000 lat celowego szkalowania kultury, która dała podstawy monoteistycznym religiom, obszernie „zapożyczającym” z egipskiej tradycji, ale które zapomniały wymienić źródła pochodzenia rytuałów, które uznały za własne.

Ezzat pracował nad tym tematem kilka lat na swojej witrynie [jego strona Pyramidion], ale teraz zrobił ogromny krok naprzód publikacją książki „Egipt nie znał ani faraonów, ani Izraelitów” (Egypt Knew No Pharaohs Nor Israelites) – zdjęcie obok.

Książka dostępna jest za jedyne $5 w wersji kindle i zawiera wiele wartościowych linków na żywo, w tym słynny esej Breasteda „Świt sumienia” (Dawn of Conscience) oraz edukacyjne materiały zaczerpnięte z rzymskiego pisarza Plutarcha, egiptologa Donalda Redforda i współczesnego reportera Juana Cole’a wykorzystującego encyklopedyczne dane archiwisty Petera Myers’a.

Książka jest prawdziwym skarbcem obiektywnej historii biblijnej, niezbędnej przeciwwagi dla nadmiaru niezbyt wiarygodnego materiału religijnego prozelityzmu, który szkodzi obiektywnym uczonym przyjmowaną przez nich dezinformacją.

Obrona szanowanej tradycji Egiptu

Liczne sprawy zmusiły Ezzata do stanięcia na śledczej ścieżce oszustwa biblijnego, które krytykuje starożytny Egipt jako niemoralne, trzymające niewolników społeczeństwo.

Pierwszą wskazówką było to, że Stary Testament nigdy nie wspomniał o piramidach, czyniąc jego autorów pierwszymi i prawdopodobnie jedynymi odwiedzającymi Egipt, którzy nigdy nie wspomnieli o tych wywołujących grozę budowlach.

Argumentem Ezzata, popartym solidnymi badaniami empirycznymi, jest to, że wydarzenia opisane w Starym Testamencie miały miejsce w południowo-zachodniej Arabii, w prowincji zwanej Misraim lub Misr, obecnie w pobliżu dzisiejszego Jemenu, który jest prawdziwym miejscem narodzin plemienia Izraela.

Drugą wskazówką był teren, który w Starym Testamencie bardziej przypomina pagórkowaty teren Arabii, niż płaskiego Egiptu. Biblia opisuje również susze, których nigdy nie było w Egipcie, a tylko wahania w zalewaniu terenów przez Nil. Ezzat twierdzi, że liczne inne wydarzenia przypisane obszarowi współczesnej Palestyny, faktycznie miały miejsce dużo dalej – na południowym wybrzeżu Morza Czerwonego. Jeszcze bardziej wymowny szczegół w historii Józefa to karawana wielbłądów niosąca „gumę, balsam i mirrę”, które były produktami arabskiego handlu, a nie egipskiego.

Trzecią, najbardziej wymowną wskazówką było pojęcie niewolnictwa, którego, jak twierdzi Ezzat, nigdy nie praktykowano w Egipcie – aż do czasu, gdy przywieźli je ze sobą Grecy i Persowie, 1.000 lat później, niż rzekome czasy Mojżesza i Józefa.

Niektóre historyjki twierdzą, że piramidy budowali niewolnicy, ale historia pokazuje, że budowali je chętni wolontariusze, co potwierdza wioska budowniczych piramidy.

I czwartą wskazówką tyczącą tego 1.000-letniego oszustwa Starego Testamentu było określenie „faraon”, którego nie ma w żadnym egipskim dokumencie. Ale lider plemienia Mizraim miał na imię Faraon, co w przejściu z hebrajskiego na grecki pozwoliło łatwo wykreować nikczemnego faraona wiele stuleci później. Egipt, jedna z najlepiej udokumentowanych starożytnych cywilizacji, ani razu nie użył określenia „faraon”.

[Tutaj gajowy zaczyna się zastanawiać, czy istotnie istnienie faraonów to jakaś mistyfikacja trwająca przez tysiąclecia? Wedle naukowców,  faraon to jedno z określeń władcy starożytnego Egiptu, używane przez Greków i będące zniekształconą wersją staroegipskiego Per-āa – wielki dom. To, że Egipcjanie mogli zwać go inaczej – królem, arcymistrzem, czy prezesem – nie gra tu najmniejszej roli, tak samo jak nie gra roli, iż angielski king to po francusku le roi. – admin]

Jest to naprawdę bajka o dwu Egiptach. Egipt wymieniony jest w Biblii około 700 razy, zaś w egipskich dokumentach historycznych Izraelitów nie wymieniono ani razu.

Herodot, historyk z V wieku pne, powszechnie uważany za „ojca historii”, nigdy nie wspomniał o faraonach, a tylko o królach. Herodot nigdy nie wspomniał o Izraelu, wielokrotnie wspominał Palestynę, Syrię i Fenicjan, a nigdy nie wspomniał o żydach czy Kananejczykach i nigdy nie wspomniał o żadnej żydowskiej świątyni.

Ale bardziej niż wszystko inne, ukazany w Biblii Egipt jest obrazą wyjątkowo światłej filozofii religijnej starożytnego Egiptu i jego praktyk moralnych, które nigdy nie miały sobie równych nawet w późniejszych cywilizacjach  – i to zmusiła Ezzata do obrony honoru niezwykłej kultury, która przetrwała niemal przez 300 lat; dłużej, zauważmy, niż jakakolwiek inna kultura w historii świata.

„Oszukańcze wiązanie historii o Mojżeszu i jego faraonie splamiło wizerunek jednej z najwspanialszych cywilizacji ludzkości” – pisze Ezzat. „Starożytnemu Egiptowi cios w plecy zadał ten fałsz trwający 2.000 lat. I to oszustwo może trwać dalej, jeśli nie ujawnimy prawdy o izraelickich historiach, o i ich arabskim pochodzeniu i o oszustwie Septuaginty” [grecka wersja ST – tłum.]

Starożytnemu Egiptowi cios w plecy zadał ten fałsz trwający 2.000 lat.

 

Skorumpowani żydowscy tłumacze

W II w pne hebrajską Biblię [ST] przetłumaczono z aramejskiego na grecki w legendarnej Bibliotece Aleksandryjskiej. Ptolemeusze wyznaczyli to zadanie siedemdziesięciu żydowskim skrybom, stąd nazwa „Biblia Septuaginta”. Ci zaś sprytnie uczynili z ledwie komu znanego przywódcy plemiennego, Faraona, potężnego króla Egiptu

Grecka wersja, z tym złośliwym przekręceniem starożytnej historii, była od tego czasu źródłem wszystkich przekładów Biblii na całym świecie.

Oszustwo Septuaginty było rezultatem grecko-żydowskiego sojuszu, bardzo podobnego do współczesnego amerykańsko-izraelskiego. Kontrolowanie i manipulowanie światowymi superpotęgami, tak starożytnymi, jak i współczesnymi – jest oczywiście odwieczną żydowską specjalnością, pojawiającą się również w starym żydowsko-perskim układzie, który doprowadził do uwolnienia z niewoli babilońskiej i do zmowy w Cesarstwie Rzymskim w celu kontroli i ograniczenia chrześcijaństwa.

Zastąpienie arabskiego miasta Mizraim / Misr faraońskim Egiptem w opowieściach o patriarchach nie tylko zniekształciło opowieści izraelickie, ale i historiografię całego starożytnego Bliskiego Wschodu.

Niebezpieczeństwa jakie przedstawia to przekłamanie w nowoczesnych czasach są liczne.

Numer jeden – współczesnych Egipcjan odcięto od ich własnej kultury.

Numer dwa – kłamstwa przedstawione w Biblii, które przedostały się do innych religii, stanowią niebezpieczeństwo spowodowane oddziaływaniem błędnej informacji.

Na przykład salafici, zatwardziali islamiści i dżihadyści, chcą zdemolować wszystkie monumenty i świątynie starożytnego Egiptu, łącznie z piramidami i Sfinksem, bo uważają, że są to czczone bożki faraona, choć odrzucają prawdziwe słowo Boga dostarczone przez Mojżesza.

Tak więc mamy tu spisek masowego mordu oparty na bajce o żydowskich niewolnikach budujących piramidy.

Bajka o Eksodusie [ucieczce – admin] mówi o niewolnikach pracujących przez 400 lat stałej niewoli. O nieudanej próbie zamordowania Józefa przez jego braci mówią Koran i Biblia. Bracia sprzedali go Ismaelitom, a nie Egipcjanom, za 20 szekli w srebrze (Rdz 37:26-28).

Oszustwo Septuaginty powtarzane przez filmowców było widoczne w ostatnim filmie Ridleya Scotta (fiasko kasowe) – „Eksodus: bogowie i królowie” [Exodus: Gods and Kings].

Egipt zakazał pokazywania go za „syjonistyczne podejście do historii”. To samo oszustwo dokonywane przez żydów przez 3.000 lat – zmienianie historii by ogłupić publiczność – nadal jest dziś uprawiane przez Hollywood.

Mimo że akcja filmu „Eksodus: bogowie i królowie” toczy się w Egipcie, to faktycznie go tam nie zobaczycie. Zdaniem czasopisma Deadline (i mówi o tym Ezzat), adaptacja biblijnej opowieści o Mojżeszu przez Scotta weszła w konflikt z egipskimi cenzorami. Abdul Sattar Fathi, szef egipskiego zarządu cenzury krajowej ostro skrytykował film, powołując się na „błędy historyczne” takie, jak twierdzenie, że żydzi budowali piramidy [sic! – admin] i pokazywanie Mojżesza jako generała, a nie proroka.

„Ponadto” – powiedział Fathi – „pokazuje starożytnych Egipcjan jako motłoch prześladujący spokojnych żydów. Nasz zarząd zakazał filmu z szacunku do uczuć Egipcjan”.

[Brawo! Niektóre władze liczą się z uczuciami mieszkańców. Żydom się wszystko popierdoliło. To Polakom wolno srać na głowy, nie Egipcjanom – admin]

Spokojni żydzi, to mi się podoba. Może jedyny przykład w historii „spokojnych żydów”. Tylko Hollywood mógł wymyślić pojęcie „spokojnych żydów”, gatunku istoty ludzkiej, której nigdy wcześniej nie widziano w historii. Powiedzcie Palestyńczykom o „spokojnych żydach”.

Mówi Ezzat, który pozostaje skrupulatnie bezstronny jeśli chodzi o współczesną politykę: Egipt nie jest miejscem gdzie wydarzyła się ta historia.

W tamtych czasach nie było tam Izraela

Żydzi kłamią. Ile jeszcze potrzebujesz nowoczesnych przykładów? 6 milionów zmarłych w holokauście, którego nigdy nie było? Ludzie na całym świecie płacą odszkodowania za zbrodnie których nie popełnili i wrzucani są do więzienia, kiedy poproszą o dowód na te zbrodnie. Żydowska firma produkuje trującą żywność, a żydowski rząd zmusza ludzi do jej konsumpcji. Żydzi mordują tysiące nieuzbrojonych wieśniaków i nazywają to samoobroną, wszczynają wojny na całym świecie metodą tajnych manipulacji rządami które sobie kupili.

Obecny izraelski podżegacz Benyamin Netanyahu powiedział ostatnio w przemówieniu, że naród żydowski budował Jerozolimę 3.000 lat temu. Kolejne żydowskie kłamstwo.

Ezzat mówi – nie.

Naród żydowski nie budował Jerozolimy 3.000 lat temu, czyli w 1000 r. p.n.e… Nie było żadnej egipskiej inwazji Palestyny z Egiptu przez byłych niewolników w latach 2200 p.n.e… Kronika wydarzeń panowania Ramzesa II na ścianie w Luksorze nie wie nic o niewolnikach czy ich ucieczkach na Półwysep Synajski. Egipskie źródła nigdy nie słyszały o Mojżeszu ani o 12 plagach.

Jerozolima nie tylko nie była zbudowana przez zapewne nieistniejący wtedy „naród żydowski” w 1000 r. p.n.e., ale prawdopodobnie nawet nie była zamieszkana w tamtym okresie historii. Jerozolima wydaje się być opuszczona w latach 1000-900 p.n.e., tradycyjnych datach zjednoczonego królestwa za Dawida i Salomona.

Dlatego Jerozolima nie była „miastem Dawida”, bo nie było tam żadnego miasta, w którym podobno mieszkał. Nie ma żadnych archeologicznych śladów po wspaniałych pałacach, albo innych budowlach z tego okresu. Asyryjskie tablice, które zapisywały nawet drobne wydarzenia na Bliskim Wschodzie, takie jak działania arabskich królowych, nie wiedzą nic o żadnym wielkim królestwie Dawida i Salomona na geograficznym terenie obecnej Palestyny.

Absolutnie nic.

Palestyna nie była ojczyzną ani królestwa Izraela, ani opowieści o jego wczesnych patriarchach. Początek judaizmu i opowieści o Abrahamie, Izaaku, Józefie i Mojżeszu miał miejsce w Arabii i w Jemenie, pisze Ezzat. Rażące niepowodzenia archeologii biblijnej w krainie Palestyny wynika z całkowicie błędnych założeń i sprytnego  fałszowania Biblii – Septaguinty – przez tych samych podłych drani, którzy teraz manipulują naszymi wiadomościami medialnymi i materiałami edukacyjnymi.

Egipskie źródła pisane sięgają do 1870 r. p.n.e. Ani śladu Izraelitów.

Niewolnictwo było powszechną tradycją w Arabii, ale nie w Egipcie. Niewolnictwo nie dotarło do Egiptu aż „do VII do IV wieku p.n.e., na skutek inwazji perskich i greckich”.

Tradycja niewolnictwa trwa dalej w Jemenie, gdzie obcokrajowcom nie wolno podejmować pracy bez tubylczego sponsora zwanego kafeel, który kontroluje każdy aspekt ich życia.

W swojej przełomowej teorii „Biblia przyszła z Arabii” [Bible Came Arabia] dr Kamal Salibi odkrył ponad 100 nazw miejsc w Arabii i Północnym Jemenie, które zdumiewająco odpowiadają tym wymienionym z Torze, o czym pisze Ezzat:

Umieszczenie Izraelitów z powrotem na ich rodzimym arabskim gruncie sprawi, że obecność niewolnictwa w opowieściach o Józefie lub Mojżeszu przestanie być niezrozumiała i niewytłumaczalna, a oderwane od rzeczywistości opisy murów i fortyfikacji górskich wsi zniszczonych przez Jozuego, staną się realne i możliwe do weryfikacji.

Ziemia która Jozue podbił była małym terytorium w Północnym Jemenie. Egipt z Biblii to nie Egipt z Doliny Nilu, ale marne miasteczko na południowo-zachodniej pustyni starożytnej Arabii, zwane Mizraim albo Misr po hebrajsku i arabsku.

Eksodus miał miejsce w dużo skromniejszy sposób i na dużo mniejszą skalę w marnej małej wiosce w starożytnej Arabii Saudyjskiej.

Skoro Egipt nie znał faraonów, to nie trzeba mówić, że Egipt nigdy nie znał Mojżesza. A skoro Mojżesz nigdy nie postawił stopy w Egipcie, to mapa drogowa eksodusu do Ziemi Obiecanej musi zostać na nowo narysowana.

Koncepcja światowej harmonii

Kłamstwa rozpoczęły się dawno temu. Według ST, napisanego przez żydów, starożytny Egipt to kraina bałwochwalstwa, tyranii i niewolnictwa.

To na to szkalowanie Ezzat się jeży, bo to właśnie nakazy starożytnej religii Egiptu zostały w całości przejęte przez jej chrześcijańskich i muzułmańskich następców.

Maat to egipskie pojęcie światowej harmonii opartej na sprawiedliwości, równowadze i prawdzie. Maat, albo dama prawdy, uosabiana przez starożytnych Egipcjan w postaci damy z piórkiem prawdy na głowie i trzymającej wagę sprawiedliwości, jest kodeksem etycznym, którym powinni się kierować wszyscy Egipcjanie, łącznie z monarchami – pisze Ezzat.

Nieżyjący prof. Breasted, w pieknym wprowadzeniu do swojego klasyku z 1933 „Świt sumienia[Dawn of Conscience] pisze tak:

Egipcjanie posiadali standard moralności dużo wyższy od zawartego w Dekalogu (Dziesięć Przykazań), tysiąc lat wcześniej, nim napisano Dekalog.

Słynny egiptolog prof. James Henry Breasted w swoim biurze w Oriental Institute, 1929

A zatem Ezzat tego nie wymyśla. Breasted jest jednym z najbardziej szanowanych historyków. I pogląd głoszony przez Ezzata, że znaczna część materiału w ST jest sfabrykowana, zniekształcona i splagiatowana – jest prawdziwy.

Na przykład mądrość Amenemope, przechowywana na egipskim papirusie w British Museum, została przetłumaczona na hebrajski w czasach starożytnych i krążąc po Palestynie stała się źródłem całej sekcji Księgi Przysłów w ST.

Nasze dziedzictwo moralne pochodzi z szerszej przeszłości ludzkiej, starszej niż Hebrajczycy i doszła do nas raczej przez Hebrajczyków, niż od nich. Człowiek wzniósł się na wysokie standardy moralne na 2.000 lat, zanim powstał naród hebrajski – pisze Ezzat.

Tak jak w czasach nowożytnych, kiedy podczas II wojny światowej Niemcy pokazywano jako złego faceta, a żydowskie kraje takie jak Amerykę, Brytanię i Związek Sowiecki jako dobrych facetów – Hebrajczycy pokazywali izraelickich intruzów jako odważnych bohaterów, a niewinnych Egipcjan jako łotrów, co podobnie jak zestawianie izraelskich morderców i palestyńskich ofiar z żydowskimi bojownikami o wolność i islamskich terrorystów jest historyczną niesprawiedliwością i niewybaczalnym kłamstwem, które teraz tak osłabia naszą egzystencję.

Żydzi kłamią. Zawsze kłamali, i zawsze będą kłamać.

Źródło: http://www.darkmoon.me/2015/the-first-jewish-lie-the-old-testament-fabrication-that-the-israelites-were-slaves-in-egypt/
Autor: John Kaminski
Zdjęcia i komentarz oznaczony [LD] – Larisha Darkmoon.
Tłum. Ola Gordon.

http://wolna-polska.pl

Komentarze 122 to “Pierwsze żydowskie kłamstwo: fabrykacja Starego Testamentu o tym, że Izraelici byli niewolnikami w Egipcie”

 1. wanderer said

  Ciesze sie, ze Pan zapodal ten artykul, Panie Marucha.

 2. Antares said

  Panie Gajowy. Oznaczało by to, iż stary testament to jedno wielkie kłamstwo.

 3. Nemo said

  Zgadzam się z Adminem, że chrześcijaństwo opiera się przede wszystkim na Nowym Testamencie. Zresztą niejednokrotnie i ja podkreślałem przy okazji dyskusji na podobne tematy, że katolik z powodzeniem może się bez niego (ST) obejść. Ale…

  „Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości. Aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany.”
  2 Tym 3.16-17

  Magisterium Kościoła Katolickiego uznaje całe Pismo Święte za natchnione przez Boga, zatem podważanie autentyczności Starego Testamentu, automatycznie staje się podważaniem autorytetu samego Stwórcy, gdyż On nie kłamie.
  A to że w kronikach egipskich nie ma wzmianki o izraelskich niewolnikach i ich ucieczce znaczy tylko tyle, że starożytni skrybowie wymazali z nich wszelkie wzmianki o tej haniebnej dla nich historii, bo tak właśnie mieli w zwyczaju robić.

 4. Reblogged this on ZYGFRYD GDECZYK.

 5. Boydar said

  @ Pan Antares (2)

  I tu jest największy problem. Bo nie cały. Gdyby cały był kłamstwem, Pan Jezus musiał by ponownie zstąpić na ziemię a my zaczynać od początku. Tu potrzebny jest rozum i WIARA.
  Do tematu należy podejść w inny sposób; my nie mamy do czynienia ze Starym Testamementem, tylko z kolejną, jewrejską „redakcją” tegoż. Oryginalny, bez wątpienia jest prawdziwy w swej treści, bez względu na to jakie przenośnie czy pozorne nieścisłości „historyczne” zawiera.
  Pragnę podkreślić, że jest to moje zdanie, którego nikomu nie narzucam ani nie uważam za jedynie słuszne. Są przesłanki (jak dla mnie), że nie mógł być sformułowany bez udziału Siły Wyższej. Jedyną zaś wyższą siłą którą uznaję, jest Pan Bóg.

 6. Listwa said

  Ten tekst to mieszanie różnych rzeczy ,a na pewno nie jest wiarygodny w sprawie Starego Testamentu.

  Weżmy to:

  „Bajka o Eksodusie [ucieczce – admin] mówi o niewolnikach pracujących przez 400 lat stałej niewoli. O nieudanej próbie zamordowania Józefa przez jego braci mówią Koran i Biblia. Bracia sprzedali go Ismaelitom, a nie Egipcjanom, za 20 szekli w srebrze (Rdz 37:26-28).”

  Do tego fragmentu odnośi się Stary testament , przestawia on historię Józefa :bracia Józefa nienawidzili, chcieli go pierwotnie zabić z tej nienawiści , gdy do nich przybył, ale za sprawą jednego z braci został wrzucony do studni , ten brat chciał go potem zwrócić ojcu. Zdarzyło się tak ze przejeżdzali Ismaelici , bracia wyciągnęli Józefa ze studni i go im sprzedali ci go zawiezli do Egiptu, potem Józef trafił do wysokiego urzędnika egipskiego u którego pracował do czasu gdy został niesłuznie oskarżony przez żonę Potifara (tego urzednika) i wtracocny do wiezenia. Po 2 latach po wyjasnieniu prawidowym snu, stał się drugim po faraonie.(czyli przywódcy ludu egipskiego). Potem Józef sprowadzil swoja rodzinę i zyli w ziemi Goszen . Dopiero po 450 latach życia tam Izrael był gnebiony przez egipcjan cięzka pracą, Prosili Pana Boga o litośc , został przysłany Mojrzesz. A kim był Mojrzesz? byl z Izraela wychowywany przez córke faraona i mieszkał w pałacu. Po zabiciu egipcjanina który bił zyda uciekł. Po wielu latach powroćił z misją wyrwania Izraela z Egiptu.

  Proszę sobie porównac jak historie tę przedstawia Stary Testament a jak autor tekstu. On miesza kolejnośc wydarzeń i miesza istotę. Zarzuca np. Ze bracia sprzedali Józefa ismaelitom, czyli domniema że nie był nigdy u Egipcjan.

  „W II w pne hebrajską Biblię [ST] przetłumaczono z aramejskiego na grecki w legendarnej Bibliotece Aleksandryjskiej. Ptolemeusze wyznaczyli to zadanie siedemdziesięciu żydowskim skrybom, stąd nazwa „Biblia Septuaginta”. Ci zaś sprytnie uczynili z ledwie komu znanego przywódcy plemiennego, Faraona, potężnego króla Egiptu”

  – kolejny kwiatek, Biblia to hebrajski i częsciowo aramejski (ST) i grecki (NT)

  Septuaginta to tłumaczenie Starego Testamentu na grecki. ok. 200 lat przed Chrystusem, a jak autor twierdzi że te tłumaczenie było błędne to powinien pokazać jaki był tekst oryginalny hebrajski a nie ograniczac sie do tłumaczenia Septuagindy.

  A trzeba pamiętac że Stary i Nowy testament został ustalony dopiero po zmartwychwstaniu , ostatecznie kanon Biblii zatwierdził dopiero Sobór Trydencki. Stary Testament zydowski to pięcioksiąg, to nie jest równe Stary testament katolicki, Piecioksiąg jest tez właczony do Biblii.

  Najpierw ten tekst trzeba wyjasnic i uzupełnić solidnie, zanim ktoś zacznie sie nim zachwycać.

 7. Janka said

  Uznanie Panie Gajowy za ww artykuł !!!

  Dodam, że tłumaczenie „morze czerwone” to błąd – winno być „morze traw” co diametralnie zmienia miejsce i jakość tego gdzie rzeczeni „izraelici” się przemieszczali. Ponadto „niewolnictwo” wg „starszych braci JP2” oznaczało pracę na rzecz faraona i państwa, czyli inaczej podatki w formie pracy żywej – coś czego koczownicy nie mogli pojąć i zrównali to z „niewolnictwem” , a dla innych obywateli Egiptu było czymś naturalnym. Nauczali tak polscy profesorowie na UW do lat 90-tych. Teraz uczą historii starożytnej ” w pełni politycznie poprawnej”. I tak dalej i tak dalej – morze kłamstw i przeinaczeń .

 8. marta15 said

  jan Kaminski ( john kaminski) jest zatwardzialym anty-katolikiem.
  Nie mowie o nim jako przeciwniku sekty watykasnkiej–2 ( co byloby duzym plusem) , ale on jest po prostu anty-katolikiem i nie ma zadnych , zadnych , zadnych kwalifikacji (ani tez WIARY) po to by wypowiadac sie w kwestiach katolickich. gdyz jego pozycja jest po prostu anty.
  Stary Testament jest autorytetem dla Chrystusa na ktory to ON i Jego apostolwie bardzo czesto sie powolywali .
  Widac Slowo Boze przestalo juz byc autorytetem nie tylko dla przecietnego czlowieka ale tez i dal tych ktorzy , ha , ha podaja sie za ha, ha katolikuf.
  Tragedia. ZERO Wiary w Boga ,ale za to maksimum wiary w jakiekolwiek brednie negujace Prawde i autorytet Slowa Bozego.
  Panie Boze ,Ty to widziesz i JESZCZE nie grzmisz?!!!!

 9. Filo said

  3
  Nemo
  Nie osadzam Starego Testamentu tylko okropne zmiany jakie wprowadzili zydzi poprzez wieki.
  Nie ma sensu opowiadac, ze podwazanie autentycznosci ST jest podwazaniem samego Stworcy.
  To jest zydowska demagogia. Przeciez WSZYSCY wiedza czego dokonal Henryk VIII – nie jest dla nikogo tajemnica, ze kazal przeredagowac ST bo mu sie rozne kanony zachowan zalecane juz w S T nie podobaly. Tak powstala bibli jamesowska wydana chyba juz po smierci henryka VIII-go.

  Nie jest tajemnica do czego przyznaja sie zydzi. Ze przerobili ST bo znalezli tam mnostwo bledow.
  Dla mnie jest rzecza oczywista, ktore fragmenty w Starym Testamencie sa „wklejone”, bo wiekszosc zycia w swojej pracy zawodowej spedzilem na badaniu dokumentow. (calkiem swieckich)
  I nie wazne juz nawet co jest w Starym Testamencie – ale czego nie ma. ‚Redaktorzy ‚ porobili pare zmian w pospiechu i zapomnieli pewne rzeczy wyrzucic.
  Bardzo wazne: zydzi robili ofiary z ludzi; z wlasnych dzieci. Chrzescijanstwo potepilo skladanie Bogu ofiar z wlasnych dzieci- ale ktos zapomnial wymazac historie coreczki Jeftego. Jak i zapomnial wymazac rozkaz Jahwe, zeby wszystko co ‚pierwsze sie urodzi nalezy przekazac Bogu: pierwsze dziecko, pierwsze zrebie, czy owce.
  Ten nakaz dalej jest w Starym Testamencie. Zydzi zreszta zawsze cos mieli z tymi dziecmi. Mordowali i dalej morduja je na kopy po calym swiecie.

  Problem maja ci chrzescijanie, ktorzy bronia calego tekstu Starego Testamentu ale nie maja pojecia co tam pisze.
  Przeciez Jezus Chrystus wlasnie potepial te wszystkie zydowskie praktyki!!!! I za to go ukrzyzowali.

  Prosze tylko przesledzic geneze nazwy ‚synowie izraela’.
  Jakub okradl wlasnego brata Ezawa z pierworodztwa. Zrobil to w okropny sposob; oszukal ojca, przebral sie za Ezawa i wymusil na umierajacym ojcu blogoslawienstwo, ktore i tak bylo niewazne bo ojciec byl przekonany, ze blogoslawi Ezawa.
  Poczym, Jakubowi potrzebne bylo blogoslawienstow samego Boga. Wiec sobie wydumal, ze bedzie tluc boga przez cala noc ;Bog mu za to zlamal zdaje sie biodro i Jakub od tej pory utykal.
  Wymarzylo sie Jakubowi, ze zmusil Boga do poddania sie, rzucil boga na kolana i bog nad ranem skapitulowal i dal mu to blogoslawienstwo.
  Od tej pory Jakub zmienil swoje imie na Izrael co podobno znaczy ‚ten co zwalczyl Boga’.
  I tak sie rozplenili synowie Izraela.
  Ja tego nie zmyslam; kazdy sobie moze poczytac Stary Testament.
  I dowiedziec sie, ze Abraham sprzedal swoja piekna zone faraonowi dla zysku.
  Sara zarazila caly harem i faraon wywalil ja z haremu a Abrahama obsmyczyl: ‚ i cozes ty mi uczynil- a jeszcze sie okazalo, ze Abraham sprzedal swoja zone a nie siostre. Bo Sara byla siostra i zona Abrahama co juz samo w sobie jest ciekawe, bo bog zarowno izraelski jak i nasza religia zakazuja kazirodztwa. No to jeszcze raz Abraham zarobil na swojej siostrze-zonie bo ja sprzedal jak krowe krolowi Abimelekowi. Po powrocie stuletnia Sara urodzila syna.
  Krol Dawid byl zwyczajnym zbojem i krol Saul kazal mu przyniesc 100 napletkow Filistynow, zeby mu dac swoja corka Michol za zone. Dawid przywlokl 200 napletkow ( ale nie podpisanych) wiec nie wiadomo czyich.

  Z takim plugawym plemieniem walczyl Chrystus.
  A nie zapominajmy, ze zydzi urzadzali hekatomby calopalne z zywych zwierzat..
  W Jerozolimie nie dalo sie wytrzymac i wojska rzymskie, ktore tam stacjonowaly dusily sie od smrodu i wycia palonych zywcem zwierzat. Dlatego im zakazali tego holokaustu (holokaust – znaczy ofiara calopalna) i byla o to ciagle awantura z tymi zydami/hebrajczykami.
  Nie zapominajmy, ze zydzi palili nie jedno zwierze ale bywalo , zgodnie ze Starym Testamentem, po kilka tysiecy na raz!
  Przed swiatynia byly porozkladane lawki na ktorych wymieniano pieniadze przyjezdnym, ktorzy chcieli zakupic zwierzeta na ofiare calopalna. Przeciwko temu protestowal Chrystus. Powywalal inm te lawki i okrutnie ich zwyzywal.
  Dlatego Jezusa przedstawia sie czesto z niewinnym barankiem – uratowanym od okrucienstwa zydowskiego.
  Zydow wypedzono z Jerozlimy za te wszystkie bezecenstwa. I o tym tez pisze w ST..
  Zydy mieli zakaz wstepu do Jerozolimy. Jerozolima nidy nie byla stolica zadnego Izraela. Zbudowali ja Jebuzejczycy o czym tez pisze w Starym Testamencie.
  Bog zakazal Dawidowi budowania swiatyni w Jerozolimie pod kara smierci. Jego nieslubny syn z matki Hetytki, niejaki Salomon podobno te swiatynie wybudowal. Ale Salomon byl apostata wiec nie mogl wybudowac swiatyni.
  A teraz: Salomon mial 600 zon i kupe naloznic z roznych krajow, roznych wyznan i roznych ras.
  Z tego porodzily sie nagle czystej rasy i krwi Lewici, Coheny w 12-u plemionach – a jedno im sie gdzies zapodzialo.

  Szkoda, ze duzo wierzacych nawet i katolikow nie zna Starego Testamentu i nie zdaje sobie sprawy jakiego nadludzkiego wrecz zadania podjal sie Jezus Chrystus. I nie bardzo rozumieja dlaczego Jezus umarl dla naszego zbawienia.

  Byc moze nalezy czytac Stary Testament, zeby docenic blogoslawienstwo naszej religii.
  Kazdy nawet nie bardzo bystry obserwator, ktory choc raz byl na Bliskim Wschodzie moze zauwazyc, ze w tym ogromnym smietniku starozytnosci: ruin starych akweduktow, palacow, calych miast – nie ma ani jednej skorupy pozostawionej po zydach.
  Od Egiptu po Grecje, Bizancjum i Rzym mamy tysiace, tysiace pomnikow starozytnosci.
  Po zydach nie ma ani sladu. Na prozno szukaja rozni uczeni izraelscy chocby zardzewialej uzdy po koniach Salomona.
  Juz mieli znalezc nawet stajnie krola Salomona ale okazalo sie, ze jest pod meczetem muzulmanskim a Palestynczycy nie pozwalaja zburzyc meczetu.

  W calym Bliskim Wschodzie armie izraelskich wandali i platnych przez izrael ISISow, ISL-ow Al Kaidow i Bog wie kogo jeszcze niszcza wszelkie oznaki kolebki naszej cywilizacji. teraz sie wzieli za koscioly w Syrii a wczesniej udalo im sie spalic kilkanascie kosciolow katolickich i koptyjskich w Abisynii i Egipcie. Niszcza muzea, rozkradaja relikty starozytnosci i cywilizacji basenu Morza Srodziemnego – w tym naszej cywilizacji.
  Teraz urzadzaja ludobojstwo najstarszych plemion swiata – w Jemenie.
  A nam opowiadaja, ze sa wybranym narodem przez NASZEGO Boga i ze zyd to tak jak bog, bo Jezus tez byl zydem; i ze ‚dali swiatu najstarsza ksiege’. (kolejna bujda)
  Kto chce niech wierzy w te bajania, z ktorych zydzi zrobili swiatowa polityke.

  http://www.wprost.pl/ar/338862/Izraelski-naukowiec-poprawil-Stary-Testament-Znalazl-1500-bledow/

  Bog obiecuje ze zniszczy Izrael i pamiec o nim : Ezekiel (25-32)

  http://etext.virginia.edu/etcbin/toccer-new2?id=KjvEzek.sgm&images=images/modeng&data=/texts/english/modeng/parsed&tag=public&part=21&division=div1

 10. marta15 said

  czyli wyglada na to ze KK klamal od 200 lat podajac Stary Testament jako Slowo Boze .
  Dopiero Kaminski i cala reszta nawiedzonych swietojebcow poznala „prawde” i ja nam laskwie sprzedaje,a zalepione , ignoranckie, bez zadnej prawdziwej wiary katuliki w to uwierza bo oni wierza we wszystko ,OPROCZ tego co podaje Slowo Boze. rece opadaja.

 11. ProRossija said

  Twierdząc tak samo jak autor powyższego artykułu neguje się autentyczność Pisma Świętego, napisanego przez samego Boga rękoma natchnionych przezeń autorów!

  Przecież istnieje do dziś korespondencja władców miast kananejskich z jakimś faraonem dotycząca ludu Habiru (Hebrajczycy?), który dał nogę z Egiptu i uciekłszy na wschód podbił miasta-państwa Kannanejczyków. Władcy Kananu prosili faraona o wsparcie militarne. Ten potwierdził, że ów lud (Habiru) to jego byli niewolnicy, ale odmówił Kananejczykom pomocy wojskowej. Dlaczego?

 12. Józef Piotr said

  W tym coś jest. Wg 1938 było na terenie II RP 10-15 % czyli jakies ca 5 mln . Przyszedł wrzesień 39 .
  Część zbratała się z Niemcami i pod ich patronatem tworzyli autonomie czyli getta jako ich sprzymierzeńcy.
  W tym czasie inna grupa masowo wiała do swych braci w Sovietach i zasilała oddziały okupacyjno represyjne bolszewi oraz NKWD w tym oddziały zaporowe A. Czerwonej. Tak jednych jak i drugich witali „bramami powitalnymi” oraz chlebem i solą.
  Wraz przechodzeniem A.Czerwonej w kierunku Berlina oraz w ramach powojennych repatriacji setki tysięcy już jako „polskie wojsko” oraz „zesłańcy” zasiedlały Polskę pod zmienionymi bądź ukradzionymi nazwiskami przejmując władzę podawaną im na talerzu .
  Trzeba było tylko pozbyć się dziesiątków tysięcy „zaplutych karłów reakcji”
  Po wojnie rżnęli głuptoków i podwyższali wydajność germańskich obozów zagłady doprowadzając do kabalistycznej liczby 6 milionów ofiar i po wojnie wykazali że jest ich w Polsce 13 (trzynaście) sztuk.
  A odkrywane „papiery” mówią po 70 latach , już oficjalnie, zupełnie co innego.
  https://marucha.wordpress.com/2015/03/30/auschwitz-koncowe-podliczenie/
  No to czemu z Polską jest tak żle skoro ci co RZĄDZĄ mówią że są „polskim rządem”
  I dlaczego niby Wolny Naród Polski nie przestaje być niewolnikami we własnym kraju od 1945 roku.
  I cały czas „kukułcze jaja” wyganiają najwartościowszy młody narybek z Polski

 13. Lily said

  Ciekawe,czemu nie wystapili do tej pory, po odszkodowanie,za tzw „40-to letnia niewole”…
  A,a wiem,Egipt to nie Polska,tam rzady sprawuja swoi,ktorzy dbaja o interesy swojego kraju.

 14. snag said

  Jeszcze jedno Nemo @ 3 ,…

  Wyglada ze Stworca natchnal Egipcjan okolo 14 wiekow wczesniej niz Mojzesza bo 6 z dziesieciu przykazan i 3/4 z 613 nakazow (mitzvot) judaizmu znajdziesz w Ksiedze Umarlychwy wrytych w kamieniu na kolumnach egipskich grobowcow 2600 BC czy na papirusie Ami ktora mozesz podziwiac w Egipskim Muzeum Narodowym i podobna w Muzeum Brytyjskim ,…

  Egipska wersja ma forme spowiedzi:

  Nie popelnilem grzechow.
  Nie podnosilem reki.
  Nie rabowalem.
  Nie pomniejszalem miary.
  Nie popelnialem niesprawiedliwosci.
  Nie kradlem rzeczy bozych.
  Nie mowilem podstepnie.
  Nie odbieralem jedzenia.
  Nie gniewalem sie.
  Nie szkodzilem.
  Nie zarzynalem bykow bozych.
  Nie kradlem.
  Nie zabilem czlowieka.
  Nie trudnilem sie lichwa zbozowa.
  Nie rabowalem przydzialu chleba.
  Nie robilem intryg.
  Nie rzucalem oszczerstw.
  Nie rabowalem poborcy rzeczy jego.
  Nie cudzolozylem.
  Nie zajmowalem sie samogwaltem.
  Nie sprawialem przerazenia.
  Nie szkodzilem.
  Nie rozplomienialem sie.
  Nie czynilem sie gluchym na slowa prawdy.
  Nie buntowalem sie.
  Nie dawalem znakow porozumiewawczych (w czasie rozprawy sadowej)
  Nie zajmowalem sie samogwaltem, nie cudzolozylem z chlopcem.
  Nie bluznilem.
  Nie podnosilem reki.
  Nie czynilem gwaltownym serca mego.
  Nie pogarszalem charakteru mego, nie usuwalem boga.
  Nie mnozylem glosu mego ponad to, co trzeba powiedziec.

 15. Danonno said

  Prosimy o podpisy
  http://dearputin.com/pl/

 16. Marucha said

  Artykuł pochodzi formalnie od Johna Kamińskiego, ale referuje prace badawcze Ahrafa Ezzata.

  Sympatyzuję z egipskim lekarzem w jego usiłowaniach odkłamania historii starożytnego Egiptu, którą napisali Żydzi. Wiem, co czuje.

  Żydzi piszą historię wielu narodom, w tym Polakom. Nigdy nie piszą jej uczciwie, zawsze przeplatają ją kłamstwami i konfabulacjami. Nie rozumiem, dlaczego Egipcjanie mieli by być traktowani przez Żydów inaczej.

  Jest dla mnie bardzo prawdopodobne, że Żydzi wprowadzili do Starego Testamentu wiele przekłamań. Mówiąc to, nie neguję natchnionego charakteru Starego Testamentu, chciałbym jednak wiedzieć, w których miejscach został on „poprawiony” przez starszych braci Jana Pawła II.
  Zresztą na naszych oczach ma miejsce „poprawianie” także Nowego Testamentu, poprzez celowo złe tłumaczenia, poprzez wypowiedzi Papieża itd. Nie wpływa to w żaden sposób na jego znaczenie dla chrześcijaństwa.

  Rację ma p. Filo: „Nie osadzam Starego Testamentu tylko okropne zmiany jakie wprowadzili zydzi poprzez wieki.”.
  Żydzi nie zostawili po sobie NIC. Żadnych piramid, pałaców, budowli, akweduktów, ogrodów, dróg…. Za nimi ciągnęło się pasmo zniszczeń, mordów i pożogi.
  A odpowiednikiem „ogniska domowego” była dla tych nikczemnych koczowników „kupa nawozu”.

  Dlatego nic, co od nich pochodzi, nie może być traktowane bezkrytycznie.

 17. Nemo said

  @9 Filo

  Panie Filo- odniosłem się w swoim wpisie do konkretnego zarzutu zawartego w artykule, że Żydzi nie byli w Egipcie. Co do samego Jezusa, to wielokrotnie w swych naukach nawiązywał do Starego Testamentu; a w kontekście niewoli egipskiej mówił na przykład do faryzeuszy o ich przodkach, którzy „jedli mannę na pustyni i pomarli”. Ja tam wierzę Jezusowi a nie jakiemuś pseudonaukowcowi.
  Henryk VIII przerobił Biblię na własną modłę, ale to ma się nijak do nauki Magisterium Kościoła Katolickiego.
  Natomiast jeżeli przytoczony przeze mnie w komentarzu nr. 3 cytat, jest pańskim zdaniem żydowską demagogią, to nie mamy o czym rozmawiać.

 18. Józef Piotr said

  Szefowa Litwy musi być dobra i bardzo , bardzo zdolna a po za tym rozrywkowa .
  Wspomnienia z czasów jej studiów w CCCP opublikowali ci co ją znają.
  Kto panimajet pa ruski to coś się dowie.
  http://politikus.ru/events/47062-vot-tak-devochka-buduschiy-prezident-litvy-vo-vremya-ucheby-v-leningrade-zaderzhivalas-miliciey.html

 19. Józef Piotr said

  A w Kijowie jest nadzieja

 20. Janka said

  @ NEMO
  „A to że w kronikach egipskich nie ma wzmianki o izraelskich niewolnikach i ich ucieczce znaczy tylko tyle, że starożytni skrybowie wymazali z nich wszelkie wzmianki o tej haniebnej dla nich historii, bo tak właśnie mieli w zwyczaju robić. ”

  Jest to tendencja egiptologów brytyjskich skłonnych traktować większość pism starożytnego Egiptu jako „polityka historyczna” ergo Angole (ci z długimi nosami) umniejszają i deprawują historię Egiptu od zawsze! Ci „Izraelici”, koczownicy nie byli potrzebni faraonowi jako leniwy i niechętny do pracy lud, stąd w Egipcie nikt po nich nie rozpaczał.
  Nie mieszaj Pan religii i historii.
  Pobyt „Izraelitów” na ziemiach administrowanych przez Egipt spowodował wzrost ich populacji, wzrost jakiego nigdy przedtem nie zaznali, będąc w ciągłym koczowisku. Mimo to nie pasiło mi takie życie stąd poszli „na swoje”. Viel spass! Jak to mówią sąsiedzi. Koczownicy wzgardzili państwem, mającym już historię liczoną w tysiącleciach ( nawet uwzględniając „krótką chronologię” a nie „długą”)

 21. Lusnia said

  zydzi To cywilzacji szachrajstwa goiow

 22. marchabr said

  Co za brednie…
  Panie Gajowy – Wiara Katolicka opiera się na ST + NT+ Tradycja. Pisanie, że chrześcijaństwo opiera się na Nowym zalatuje herejzją. Tak piszą pseudokatolicy Vaticanum II, którzy nie znoszą tego, że w ST pełno jest obrazów Sprawiedliwego. Oni nwet kwestionują sprawiedliwość, przeciwstawiając ją tzw. miłosierdziu. Kwestionują drugą Prawdę wiary z katechizmu.
  Jednym z grzechów p/Duchowi Świetemu (Bergolio ze swoimi zwolennikami ich nie uznaje) jest kwestionować prawdę chrześcijańską.
  Kwestionowanie prawdziwości ST jest kwestionowaniem Prawdy.
  „Ktokolwiek jednemu zdaniu w Prawie zaprzecza, zaprzecza całemu Prawu”
  Bzdura to jest ten autor, a wtóruje mu Gajowy, którzy za wszelką cenę chcą podać, że żydzi kłamią. Owszem, ale ST to religia prawdziwa. Wypełnił ją Jezus Chrystus i uczynił z niej chrześcijaństwo.
  „Zanim Abraham stał się, >>Ja Jestem<<"

 23. emjot said

  „W II w pne hebrajską Biblię [ST] przetłumaczono z aramejskiego na grecki w legendarnej Bibliotece Aleksandryjskiej. Ptolemeusze wyznaczyli to zadanie siedemdziesięciu żydowskim skrybom, stąd nazwa „Biblia Septuaginta” – podobno żydów tam nie było…

  – a w ogóle, to ten tekst jest wielkim stekiem bzdur obrażających rozum i prawdziwą naukę…autor to jakiś kompletny ignorant albo… – i to albo jest bardzo niebezpieczne: nie było Mojżesza…. nie ma Dekalogu!!!… I nie ma Objawienia!!! I nie ma – WYPEŁNIŁO SIĘ!!!…

  CHRYSTUS SIĘ MYLIŁ??? CZYTAJĄC PISMO!!!??? – MÓWIĄC O ODDALENIU ŻONY WG PRAWA MOJŻESZOWEGO: „Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych napisał wam to przykazanie. 6 Lecz na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: 7 dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę 8 i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. 9 Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela!” /MK 10; 1

  I APOSTOŁOWIE… CZYLI WSZYSTKO TO NIE JEST PRAWDĄ??? CHRYSTUS NIE BYŁ SYNEM BOŻYM??? CHRYSTUS NIE BYŁ BOGIEM!!!

  Jak nie wiadomo o co chodzi, to zawsze wiadomo…

  Jeśli współcześni Żydzi się z czymś chętnie zgadzają, to już powinno zapalić się czerwone światło

  Współcześni Żydzi doskonale wiedzą, że nie mają nic wspólnego z ludem Starego Testamentu…

  Dlatego w NWO wspólnie z „kościołem” posoborowym, ONZ etc. ich celem i już przygotowanym scenariuszem jest wprowadzenie „ONZ wszystkich religii”, jednej „religii” światowej i jednym prawem; – ma być to „prawo noahickie” i „religia noahicka”…

  Aż kilka razy upewniałam się co do daty wpisu… czy aby nie 1-szy kwietnia…

 24. Marucha said

  Re 22:
  Widocznie żyjemy w różnych rzeczywistościach, panie Marchabr.

  To właśnie Judeokościół alias Kościół Posoborowy coraz bardziej wysuwa na plan pierwszy Stary Testament a usuwa w cień Ewangelię, nie mówiąc już o Tradycji, na którą sra i pierdzi.

  Próba dociekania, gdzie Żydzi wprowadzili przekłamania (bo że je wprowadzili, to dam sobie łeb urwać!) nie ma nic wspólnego z podważaniem Starego Testamentu.

  Re 23:
  Nie wiem, skąd Pan wziął „Mojżesza nie ma”, „Nie ma Dekalogu” itp. Pański wpis jest tak emocjonalny, ze właściwie wyzbyty jakiejkolwiek wartości poznawczej.
  Pan nie ma argumentów – Pan ma okrzyki i hasła.

 25. emjot said

  Ps. a co do samego „wybitnego” prof. James’a Henry Breasted’a – to odsyłam do (podaję link do translatora):

  James Breasted – James Henry Łuszcz (b r ɛ s t ɪ d)

  http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://en.wikipedia.org/wiki/James_Henry_Breasted&prev=search

 26. Mordka Rosenzweig said

  Ja pan Mordka sie pszylacza do wszystkie czlowieki kture uwaszaja sze Stary Testament to jest wielka bajka oraz wierutne klamstwo, a szczegulnie te 10 przykazan i ten dom niewoli oraz modlenie sie do te cudze bogi.

  Czyli nasz wielki papiesz Jan Pawel der Zwei caly czas wiedzial co robi calujac Koran oraz pan Budda.

  Ja pan Mordka podzieli sie ta radosna nowina z cala nasza rasa, sze nawet panowie katolicy muwia sze jusz moszna krasc, klamac i cudzoloszyc, a edukacja eseksualna to jest tylko pszygotowanie teoretyczne do cudzoloszenia.

  Cusz to za wspaniala nowina.

  Pan Mordka pozdrawia wszystkie nowo-nawrucone czlowieki i zyczy im wesolego jajka od swietej kury.

 27. Zenon K. said

  Mnie artykuł nie przekonał. Nawet dekalog wspomina o wyjściu z Egiptu. Pojęcie niewolnictwa jest względne, niewolnictwo niewolnictwu nierówne. W świetle Starego Testamentu, Izraelici są ukazani bardziej jako lud podbity/zależny. Zamieszkiwali tylko jedną prowincję- mogli nie widzieć największych piramid, jeśli tylko mieli zakaz poruszania się po pozostałej części kraju. Nota bene-w Księgach Machabejskich, kiedy zawierają sojusz z Rzymem, Izraelici piszą tylko , ze Rzym jest potęgą wojskową, rządzoną przez niesprecyzowanych „starszych”(chodzi oczywiście o senat). Izraelici są tak skupieni na swej historii, że z rzadka tylko padają imiona pierwszoplanowych postaci obcego pochodzenia, związanych z ich historią: Nabuchodonozor, Cyrus, Kwiryniusz, Piłat etc.
  Sfinksy stały dosłownie wszędzie, resztki dwóch widać nawet w ruinach Sodomy-a to już kawałek od Egiptu. Mogły nie budzić aż takiej sensacji, skoro w Księdze Wyjścia nie zanotowano nawet imienia faraona (zamilczeli go?)Pozostaje jeszcze kwestia… oficjalnej historiografii egipskiej. Bardzo ciężko trafić, nawet między wierszami, aby starożytni Egipcjanie przyznali się do jakiejś porażki. Nawet baty pod Megiddo przedstawili jako wielkie zwycięstwo, choć w rzeczywistości kontratak rydwanów władcy uratował całą armię od pogromu- a nastąpił w momencie plądrowania już egipskiego obozu… Po prostu Egipcjanie przemilczali swoje oczywiste klęski i porażki- czy wobec tego opisaliby upokorzenie, okradzenie i utratę najlepszych wojsk za sprawą jakiegoś zależnego ludku, który zerwał się im z łańcucha? A co ze znaleziskami sfilmowanymi w cyklu „Zakazana archeologia”? Ktoś porobił repliki kół rydwanów, osi, piast i powrzucał do Morza Czerwonego? Nie wydaje mi się.

 28. Mordka Rosenzweig said

  re 24

  Szanowny pan Gajowy napisal:

  „Próba dociekania, gdzie Żydzi wprowadzili przekłamania (bo że je wprowadzili, to dam sobie łeb urwać!) nie ma nic wspólnego z podważaniem Starego Testamentu.”

  Pan Mordka czytal kiedys dokumenty, sze pan Rothschild w 19 wieku sfinansowal pewien czlowiek aby ulepszyl Stary Testament.

  On siedzial w Szwajcaria pszez wiele lat i unowoczsnial Stary Testament. Te unowoczesnienia byly pszesylane do pan Rothschild, a pan Rothschild tylko kszyczal, sze za malo i chce wiecej.

  Pan Mordka prubuje to odnalezc ale jak na razie bezskutecznie.

 29. Zenon K. said

  Chciałem napisać: „Nawet DZIŚ dekalog wspomina o wyjściu z Egiptu”

 30. Zenon K. said

  A teraz przypomniało mi się, że o innym cudzie świata-wiszących ogrodach Babilonu, sami Babilończycy nie napisali ponoć ani słowa. O ich upamiętnienie zadbali chyba tylko Grecy i Macedończycy.

 31. Marucha said

  Szanowni dyskutanci,

  Powyższy artykuł przestawiono tu jako materiał pod dyskusję, a nie jako prawdę objawioną i raz na zawsze ustaloną.
  I dyskusja stała się bardzo ciekawa. O to chodziło.

 32. aa said

  watpie czy ktos z respondentow czytal tzw Stary Testament- pocztek: stworzenie swiata zywcem zerzniete od Awesty-dzielo iranskie proroka Zaratusty-8-9 w pne. Nastepnie jakies bzdury o roznych mordercach i zboczencach- np Dawid posyla swego najlepszego dowodce na pewna smierc poniewaz ma chetke na jego zone itd itp-bzdury bez sensu skladu i ladu. Zydzi szukali latami jakies zaczepki w archeologi aby cos tam uzasadnic-w koncu dali sobie spokoj i wyknocili Talmud ktorty jest stekiem bzdur jeszcze wiekszych. Caly problem chrzescijanstwa ze sie czepil ST i nie moze sie od tego uwolnic. Jezus odrzucil zydowstwo-o zydach: jestescie dziecmi szatana, dlaczego wiec chrzescijanie zawracaja sobie glowe tymi starozakonnymi bzdurami??? Jest Nowy Testament i tego sie trzymac. Zarowno Nowy Testament jak i Koran ucza jak zyc aby byc godnym miana czlowieka i wejscia do Raju po smierci. Historii uczyc sie z nauki o przeszlosci . Tzw ST zostal upitraszony przez kaplanow aby uzasadnic ich wladze a z historia ma tyle wspolnego co woda z ogniem.Bog ST to zydowski plemieny bozek-jak naprzyklad mozna powaznie traktowac wymordowanie pierworodnych dzieci Egipcjan jako kare za rzekome niewolnictwo zydow w Egipcie-to ma byc Bog stworca swiata???-to wlasnie jest zydowski bluznierczy Pesah. Juz Ahura Mazda Awesty jest stworca calego swiata i Bogiem wszystkich stworzen!!!Tak wiec bracia chrzescijanie won z tymi bredniami mamy nasz Nowy Testament i basta niech zydzi dalej brna w swej ciemnocie nic nam do nich i im do nas. Chrystus zmartwysta za kilka dni dla nas nie dla nich. Dla nich wieczna hanba i potepienie za ten ochydny mord i nic tej krwi nie zmaze-Weosolych Swiat Wielkanocnych i pokoju racz nam dac Panie-antychryst za Oceanu chce nam zwalic -za zydowska namowa-wojne z prawoslawiem ( nie zawraca sobie glowy zydowskimi bredniami) nie dajmy sie prowokowac. Musimy sie zjednoczyc i dac mu odpor-jemu i jego brudnym wyslancom-i to jest najwazniejsze w tej chwili.Chrzescijanski swiat to miliardy ludzi-dlaczego daje sie wodzic za nos przez paru zboczencow i mordercow? Obudzcie sie wreszcie

 33. Amadeus said

  Niektórym ta antyżydowskość i wszechobecny żyd tak mientoli umysły, że z nich nic nie zostaje i przykładem tego jest powyższy artykuł, w którym są brednie na bredni.
  Po pierwsze egipcjanie byli tak ułomnymi ludźmi że uważali jak wykreślą kogoś ze swoich notatek to ta osoba przestaje istnieć na tym i na tamtym świecie. Więc dlatego wymazywali ze swoich papirusów i obelisków czy ścian wszystkie zmianki o osobach co były egipcjanom nie na rękę. To szło dalej, jak jakiś faraon czy jak to woli król egipski nie miał przodków faraonów (króli) ani nie miał potomków to sobie ich tworzył. A jak to robił? Brał ludzi wysoko postawionych w Egipcie jak np. zarządców miast, którzy żyli w tym samym czasie co ten faraon i na obeliskach, papirusach czy ścianach zapisywał ich jako swoich ojców czy synów faraonów. Aby na tym czy na tamtym świecie był uważany że pochodzi on z dynastii rządzących.

  Ale wracając do tematu. Co piramidy czy sfinks ma do biblii? Co sfinks czy piramida miała wnieść do historii zbawienia, żeby uwzględnić je uwzględnić w ST?
  To że w biblii nic nie pisze o polanach czy Lechitach to znaczy że nasi przodkowie nie istnieli, albo że w ST i NT nie ma nic o Polakach i Polsce to znaczy że nas nie ma?

  Artykuł jest bluźnierczy, heretycki i obraża Pana Jezusa. I dziwie się katolikom, którzy mówią o sobie tradycjonaliści że popierają takie brednie jak w tym artykule.

 34. Zenon K. said

  Re:32 Słyszałem. Podobnie mówi się o historii Noego, że to samo mamy we wcześniej zapisanym eposie o Gilgameszu. Niemniej- wśród wszystkich, ponad 250 opowieści o potopie w różnych częściach świata, dominują imiona podobne do „Noe”, nie „Gilgamesz”.

 35. Mordka Rosenzweig said

  re 32

  Szanowny pan AA,

  Ja pan Mordka bardzo sie ucieszyl czytaja pana wypowiedz bo sie bardzo z szanowny pan zgadza.

  Ja pan Mordka ma duszo wiecej takie udokumentowane revelacje, a mianowicie pan Mordka sie dowiedzial, sze Pana Jezusa nigdy nie bylo.

  Wielki uczony pan Joseph Atwill napisal caly dokument pt. Caesar’s Messiah (Mesjasz Cezara) gdzie dokladnie udowadnia, sze legenda o Pan Jezus byla stwoszona przez pan Cezar.

  The roman conspiracy to invent Jesus

 36. Ojciec prof. Krąpiec mawiał, że ST to takie haggady (opowiastki, bajeczki), i jedyne, co jest warte uwagi w ST, to zapowiedź przyjścia Mesjasza.

 37. Zenon K. said

  Re:36 Stary Testament (Nowy zresztą też) jest jeszcze uznanym i wciąż badanym źródłem historycznym. I tego będę bronił, jak nie przymierzając, Jaruzelski socjalizmu.

 38. pawel said

  Sesja czwarta Sobór Trydencki
  8 kwietnia 1546
  http://www.literatura.hg.pl/cal4trnt.pdf

 39. pawel said

  cd 38.
  Chodzi tylko o tekst tej sesji a nie o dalsze dopiski Kalwina. 🙂 Jak ktoś znajdzie lepsze źródło niech łaskawie zamieści. Przepraszam za niedopatrzenie.

 40. z sieci said

  „Jak żydzi fałszowali Biblię”

  http://zkamiennegolasu.blogspot.com/2013_12_01_archive.html

 41. aa said

  caly problem ze ludziska szukaja historii w dzielach ktore maja zupelnie inny cel-droga do wiecznosci tzn zycia przyszlego- dobre mysli, dobre slowa dobre czyny i to jest celem i przeslaniem zarowno Awesty, jak i Koranu i Nowego Testamentu- na temat tzw starego wypowiedzialem sie wyzej- bajdy zbrodniarzy i mordercow- szukac tam historii to tak jak szukac drogi na dnie morza-tym bardziej jakiegos przeslania moralnego

 42. Zenon K. said

  Re:41
  Oczywiście, Dawid, Nabuchodonozor, Cyrus, Seleukos, Cezar, Oktawian, Herod Wielki i Antypas nigdy nie istnieli. Nie było żadnego potopu, inwazji „ludów morza”, eksodusu, niewoli babilońskiej, świątyni jerozolimskiej i dwóch spisów podatkowych w Judei. To tylko propaganda żydów i watykańców.
  Drogi Panie, studiowałem historię tuż po komunie. Miałem wtedy przedmiot „Biblia jako źródło historyczne” i poglądy nader sceptyczne do prawdziwości jej historycznego przekazu. Historia przedstawiona w Biblii ma masę potwierdzeń m.in. w źródłach greckich i rzymskich. Nawet gwałtowna śmierć niemal 200 000 żołnierzy króla Asyrii Sancheryba pod Jerozolimą została potwierdzona przez Greków, jak i śmierć jego samego po powrocie do kraju i ucieczkę jego synów za granicę. W drobnych szczegółach i bynajmniej Hellenowie nie przepisali tego z Biblii.
  Biblia jest źródłem historycznym, czy się to Panu podoba, czy nie. Proszę mi wierzyć, są historycy, którzy wciąż tą wiedzę historyczną potrafią z jej ksiąg wycisnąć. Na koniec dodam, że jestem zupełnym antysemitą, nie wierzącym w istnienie ‚dobrych żydów’.

 43. Ad. 42

  „Na koniec dodam, że jestem zupełnym antysemitą, nie wierzącym w istnienie ‚dobrych żydów’.”

  – Ale w haggady pan wierzy. 🙂

 44. wanderer said

  Ja na ten temat juz sie wczoraj wypowiadalem w wolnych tematach 142
  https://marucha.wordpress.com/2015/03/31/wolne-tematy-27-2015-2/#comments
  wiec juz sie powtarzac nie bede.

  Kiedys zaslyszalem ze probowano policzyc zabitych w Starym Testamencie, wyszlo ok miliona
  Z A B I T Y C H ! zamordowanych, wycietych w pien, bez litosci przez plemie „wybrane przez Boga”
  Ludzie. Jak to sie ma do tego czego uczyl Chrystus, do tego czego uczyl nasz Syn Boga?! Czy wy macie klapki na oczach?

  Z jednej strony sprzeciwiacie sie ubojowi rytualnemu, a z drugiej strony mowicie ze ST jest tak samo wazny jak NT.
  Gdybyscie choc raz przeczytali, nie przelecieli wzrokiem, p r z e c z y t a l i caly Stary Testament i Nowy Testament zobaczylibyscie roznice, zreszta w NT jest to dokladnie napisane czym mamy sie kierowac!
  Gdyby choc raz kazdy z Was przeczytal Nowy Testament, dokladnie przeczytal Slowa Chrystusa, dokladnie przeczytal Dziele Apostolskie zrozumielibycscie kim sa zydzi, co sam Jezus o nich mowil, zrozumielibyscie o czym mowie.
  Nikt by nie obrazal ludzi myslacych podobnie jak ja i wielbiacych Boga dobra i milosierdzia, ktoremu ciezko go utozsamiac z Bogiem przedstawianym w niektorych zydowskich ksiegach ST – jako „katolikof”. Nawet nie chce mi sie tego komentowac..
  No, chyba ze sa przedstawicielami „rasy wybranej”, lub klepiacymi formulki na poziomie ludzi twierdzacych ze „Ruskie to wrog Polski”

  Stary Testament jest, istnieje. To korzen, tozsamosc – na zasadzie podobienstwa jak pochodzenie,i tozsamosc nas samych – zydow ktorzy U W I E R Z Y L I. To ich ciaglosc.

  Co nam do tego, „poganom” wedlug owczesnych zydow, ktorzysmy uwierzyli w zbawienie przez Jezusa Chrystusa, i ktorych Prawo nie obowiazywalo, z racji ze wczesniej nie bylismy zydami?

  ps. no, chyba ze ktos ma zydowskie pochodzenie i czuje z nimi tozsamosc. To juz trudno.

  Bardzo prosze Wszystkich o poczytanie na Swieta listow Sw Pawla. Jest okazja. Czas refleksji.

 45. marta15 said

  ad 36 O. Krapiec , przedstawiciel sekty watykasnkiej 2 jest tu dla wielu najwyzszym autorytetem??
  Wiekszym od swietej nauki Magisterium KK? ?
  Wiekszym od dogmatow KK? Wiekszym od autorytetu samego Chrystusa i Jego apostolow ?
  Co za stado kompletnych heretykow i apostatow tu wysiaduje.
  Kolejny przyklad identity theft /ukradzionej tozsamosci.
  Podaja sie za wieelkcih katulikuf, a wiary ci u nich tyle co i nic.

  Jak to mówią Anglicy, nawet kotu wolno jest patrzeć się na królową.
  U nas, niech będzie, że nawet p. Marcie wolno jest się wypowiadać na temat o. Krąpca, któremu nie byłaby godna sznurówek u butów wiązać.

  O. Krąpiec – przedstawiciel Sekty Watykańskiej?
  On, który do końca życia odprawiał Tridentinę?
  On, znienawidzony przez katolo-postępaków?

  O żesz k…
  Admin

 46. Zenon K. said

  Re:43 ST traktuję głównie jako źródło historyczne i staram się traktować z tym samym krytycyzmem, co „Wojnę żydowską” Flawiusza, czy „Kronikę Wielkopolską”.

  Nie zastanawia nikogo pojęcie „reszty Izraela”, albo słowa Zbawiciela, który, dobierając sobie uczniów, o jednym z nich rzekł: „Oto prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu”? Dziś żyjemy w czasach, kiedy Izraelitów z krwi już właściwie nie ma, a i tak prawdziwy Izrael jest z ducha (o tym mówi św. Paweł, a obrazowo tłumaczy starotestamentowa opowieść o pierworództwie Jakuba, nabytym od Ezawa). Dla mnie niektóre, jak to określasz-haggady, np. powyższa mają swoją wartość jako dla katolika, podobnie jak np. Księga Hioba.

  I są w Biblii opowieści bezwartościowe, a nawet uznane przez mnie za szkodliwe dla katolików, prawdopodobnie dodane, lub zupełnie przeinaczone, jak historia obcokrajowca Jeftego, który za zwycięstwo nad poganami- „prawem niespodzianki”- zabił Bogu Izraela na ofiarę własną córkę-jedyne dziecko (i Bóg nie wstrzymał mu ręki, jak Abrahamowi-???Nie ukarał neofity Jeftego jak Kananejczyków, za „przeprowadzanie dzieci przez ogień” Baalowi? Przyjął Bóg tę ofiarę? Nie sądzę! Bóg nie stosuje podwójnych standardów!), albo historyjka o córkach Lota, które robiły sobie dzieci z pijanym ojcem. Podchodzę więc do problemu-zdaje mi się- z rzeczową ostrożnością.

  I o to właśnie chodzi, Panie Zenonie.
  Krytycyzm nie musi oznaczać herezji.
  Admin

 47. Mordka Rosenzweig said

  re 33, 34

  Szanowny pan Zenon K. i szanowny pan Amadeusz,

  Ja pan Mordka uwasza sze takie artykula sa bardzo dobre bo pokazuja, sze tak naprawde to nie ma tak duszo prawdziwe Katoliki, kture rozumieja w co wierza i dlaczego.

  Jeden starszy ksiadz powiedzial kiedys, sze „FAITH IS A GREAT PRIVILEGE” (wiara jest wielkim przywilejem).

  Ja pan Mordka logicznie wnioskuje, sze w ta dyskusja nie ma zbyt duszo upszywilejowane czlowieki.

 48. marta15 said

  ad 48 PAnie Mordka.
  Wiare jest laska. a wiec czym darmo danym, ale o to cos trzeba sie modlic a, jak juz sie dostanie to trzeba o to dbac jak o skarb najwyzszy.
  wielu ma to gdzie i dla nich skarbem najwyzszym jest konto w banku lub wypasiony dom czy samochod
  . Mysla z,e to im pomoze na tzw drugim swiecie, w kotry i tak zreszta, po glebszym przemysleniu, nie wierza.
  to widac, slychac i czuc.

 49. marta15 said

  a moze niektorzy tutaj zaczna tez sie zastanwaic, czemu to Pan Bog zezwolil aby setki tysiace wczesnych chrzesicjan zostalo wymordowanych przez cesarstwo rzymskie, czesto w jak najbardziej okrutynych mekach??
  a czemu Pan Bog w ogole dopusil, zeby tak wielu z Jego oddanych wyznawcow ,na przestrzeni wiekow ,ginelo z rak okrutnych ludzi? Czemu tak duzo Anglikow wyznajacych katolicyzm poleglo z rak Henryka 8 i jego coreczki Elzbiety, czesto w wyjatkowo obrzydliwych mekach? Czemu tak wielu Irlandyczkow musialo zginac smiercia meczenska za to ze byli ‚papistami”?
  czemu tak wielu chrzesicjan ba Bliskim Wschodzie ginelo i gine z rak muzlulmnow??
  dziwny jest ten Pan Bog , czyz nie???

 50. Zenon K. said

  Re;46 Szanowny Panie Mordka!
  Czy Pańskie niezamężne córki opłakiwały należycie, przez 4 dni, dziewictwo córki Jeftego w ubiegłym roku? Czy były w tym czasie zwolnione ze szkoły i pracy w geszefcie?
  Bo, widzi Pan- Polacy starają się jak mogą, żeby żyd mógł w Polsce czuć się jak u siebie i miał tyle świąt, ile potrzebuje. Ja też się staram, jak mogę i dlatego pytam, czy wszystko jest jak należy, i czy czegoś więcej nie trzeba?

 51. Listwa said

  co do fałszerstw Starego testamentu to trzeba oprzeć sie na Wulgacie czyli łacińskim tłumaczeniu św Hieronima. te tłumaczenie Kościół uznał jako własne i obowiązujące do końca czasów. Niech ci co uważają że nastąpiło fałszerstwo w tłumaczeniu, a czytali Stary testament niech pokażą odstępstwa.

  @ 22 marchabr słusznie pisze Kosciół opiera swą doktrynę na Piśmie św i Tradycji , a Pismo sw to Nowy testament oraz Stary w wersji i składzie uznanej przez Kościół . Każdy kto twierdzi że nalezy brać pod uwage tylko Nowy testament głosi błąd.

  Ponadto w skład ksiąg Starego testamentu wchodzą tzw, księgi prorockie. To w księdze Daniela jest np. proroctwo końca czasów „o ohydzie spustoszenia w miejscach swiętych”, co współgra z nowotestamentalną apokalipsą św Jana. Co podkreśla waznosć Starego.

  Pan ZenonK wspomniał o księdze Hioba – zawiera bardzo mądre i pouczające teksty które będa aktualne do kińca dziejów. Głupotą najzwyklejszą byłoby to odrzucić, bo w Starym testamencie sa opisy wojen, morderstw. zbrodni. Są opisane dla nauki. Te wojny i zbrodnie to cały aspekt wolności człowieka , co wymagałoby oddzielnego opisu i to obszernego.

  Pan Jezus powiedział wyrażnie „Kto mnie miłuje wypełnia przykazania”, starotestamentalny dekalog Kościół włączył do swej doktryny katolickiej .

  @ 23 emjot

  zgadzam sie . I gdyby żydzi napisaliby historie Egiptu, to nie tak jak to zrobił stary testament, nie przez brak wzmianki o faraonie i piramidach.

  A sprawa Dawida i cudzej żony jednego z dowódców, ta historia pokazuje sedno zbrodni. Czy Dawid zabił go ? nie. On zginął podczas ataku na wrogą twierdze. Ale to Dawid był winowajcą i Stary testament pokazuje jakie perturbacje to wywołało. Trzeba poczytać całośc a nie mówić bez znajomości.

  Bardzo podoba mi się wyważone podejście pana ZenonaK.

 52. wagner said

  Tera moze dorzucę swoje trzy eurocenty. Może jest tak, jak myślę, a może nie, ale co szkodzi podrzucić taka hipotezę.

  Może ten egipcyjanin to wcale nie egipcyjanin, tylko wprost przeciwnie? I jego tendencyjne rozważania adresowane są do gypich gojów, a to w tym celu, izby im wziąć i jeszcze bardziej zrobić wodę w mózgu, skonfundować, żeby już w ogóle nie wiedzieli, w którą strone sie zwrócić. Przecież właściciele tego świata reagują białą gorączką na jakąkolwiek wzmiankę o czymkolwiek pozytywnym, a związanym z chrześcijaństwem, a szczególnie z katolicyzmem. Nawet profesor doktór debilitowany Chardman powiedział, i to całkiem oficjalnie, że mu Psa zamordowali kruchciani katolicy na skutek poduszczeń z ambony. Przeto, oni są gotowi na użydek gojstwa fikcyjnie poświęcić podstawę swojej wielkiej wiary we własne nadczłowieczeństwo, a więc Stary Testament, a to po to, żeby na tym pseudozaprzeczeniu przemycic wielkie zwątpienie, podparte prestiżem naukowca (uczonego, panie Mordka). Oni zaraz stopniowo zaprzeczą temu zaprzeczeniu, ale zamęt i tak pozostanie w gowach nędznych gojów. A nawet jak nie pozostanie, to sie go uprawomocni. Wszak ustawodawstwo zastąpiło w człowieczej (podczłowiecziej) biomasie jakiekolwiek ślady etyki.

  A tak mimochodem rzucę taki drobny szczegół, powołując sie na History Channel. Otóż jakieś dziesięć lat temu opublikowano wiadomości o znalezieniu luczkich szkieletów o wzroście do czterech metrów (szczęka megaczłowieka znaleziona została juz bardzo dawno temu). Także wiele osób, które chodza pomiędzy nami wykazuje cechy wskazujące na posiadanie jakiegoś genu wielkoluda. To wszystko było na History Channel i potwierdza nie tylko Genesis, ale i ksiege Enocha. Znaleziono również szczątki jakiegoś wielkiego statku na zboczu gory Ararat, co tez było na tym samym kanale, ale kiedy indziej. Różne inne szczegóły ze Starego testamentu są jakby potwierdzane przez naukę, znaczy się historię i archeologię.

  A ile faktów jest przed motłochem zwyczajnie ukrywane?

  Dalej, jak juz przyczepiliśmy sie do History Channel: Słowo brzmiące jak Ebro, Hebro, oznaczało wojowników, żołnierzy (kondotierów???) Gdy w Egipcie zapewniono już spokój, to Hebrosi nie byli więcej potrzebni i władcy (faraonowi, czy królowi, nieważne jak tam mu było), nie opłacało się ich trzymać, przepłacając. Zatem powiedział (jak tuszę), asymilujcie się, bierzcie się do roboty jak wszyscy, na roli, w rękodzielnictwie, produkcji cegieł, w czym chcecie i zarabiajcie na życie jak każdy inny. Ale robota szła im jak Żydowi rola, a szczególnie rola, więc zabrali troki w garść i poszli sobie, zapominając zupełnie niechcący oddać jakieś tam nędzne złoto, czy inne walory.

  Czemu im Najwyższy pomagał? Tego nie wie nikt i być może nie jest nam dane tego wiedziec.

  A może… (Takim drobnym i nieśmiałym druczkiem…) Może On im wcale nie pomagał w ucieczce? Może im się tylko tak wydawało i dopisali sobie, by uzasadnic swą uprzywilejowana role? W każdym razie, gdy juz uciekli, podarunek w postaci instalacji do robienia białka zwanego manną, oraz uderzenie w skałę w miejscu, gdzie dzis jest Petra, (wadi Musa) pozwoliło im przeżyć, a dowodem na to jest ich wciąż istnienie.

  A Pan Chrystus potępił dzieci szatana, a nie Pismo.

  Ot, tak sobie myślę. Prawdopodobnie nie mam racji, bo aby mieć rację, trzeba byc kimś (jak twierdzi jedno z praw Parkinsona), ale nic mnie nie kosztuje podzielenie się z szanownym Gremium swoimi niedorzecznymi przypuszczeniami…

 53. Listwa said

  Uznanie też dla Mordka Rosenzweig.

  Co poniektórzy mogą się tylko uczyć od niego.

 54. marta15 said

  ad 52
  „..Każdy kto twierdzi że nalezy brać pod uwage tylko Nowy testament głosi błąd…”
  To nie jest BLAD. to jest herezja. Blad to moze pan zrobic przy interpretacji tego czy owego wydarzenia.
  odrzucanie ST jako SLOWA Bozego to nawet nie herezja ale totalna apostazja.

 55. wagner said

  Ach, byłbym zapomniał.

  Ilustracja do czołowego artykułu, przedstawiająca sfinksa z obtłuczonym nosem, pochodzic musi zapewne z czasów ponapoleońskich.

 56. marta15 said

  Egi[cjanie moze i nie wpominali wypuszczenia niewolnikow Izraelitow bo i niby czym mieliby sie chwalic??
  Ze Mojzesz ich zrobil w bambuko??
  Ze Bog Jahve ukaral wielkiego „boga” farona –Ramzesa roznymi plagami ( lacznie ze smiercia jego syna oraz z zatopieniem jego armii)??
  Ze Bog owych podlych niewolnikow, Izraelitow, okazal sie mocniejszy od ‚boga” faraona i roznych egipskich bozkow Ra , isis , etc?
  Ze prorok i wybrany owego Boga, Jahve, Mojzesz, okazal sie mocniejszy niz rozmaici wrozbiarze i czarownicy samego faraona?? Z
  e dal prztyczka w nos faraonowi, jego bozkom, wrozbitom i jego „niezwyciezonej” armi??
  FAKTYCZNIE, mielby czym sie chwalic i co utrwalac w swoich wspomnieniach.

 57. marta15 said

  Ciekawe jest ze lucyferianei /illumianti TAK WIELE symboli i ichnich rytualow zapozyczyli ze starozytengo Egiptu.
  S. Egipt byl wyjatkowo mocno powiazany z satanizmem i okultyzmem. temu tez wspolczesni lucyferianie tak chetnie sie powoluje na ichnie zwyczaje/

 58. Listwa said

  I trzeba dodac jeszcze, o czym zapewne wielu nie wie , że sa biskupi katoliccy, którym nie podoba sie że Kościół uznał Wulgatę za tekst źródłowy Pisma Sw. podobnie jak Msze Sw trydencką – jako wazne i obowiązujące do końca czasów.

  To im nie pozwala majsterkować.

 59. Mordka Rosenzweig said

  re 47,

  Szanowny pan Zenon K,

  Ja pan Mordka musi powiedziec, sze pan Jefte, ktury byl taki Janosik u nasza rasa, zabil swoja curka w ofiesze, tak sze nie bylo co oplakiwac jej dziewictwa.

  Wersja od Stary Testament ktury muwi, sze curka Jeftego oplakiwala co roku swoje dziewictwo z inne kobiety pszez 4 dni, to jest po prostu wskazuwka dla kobiet z nasza rasa szeby nie ogladac Taniec z Gwiazdami bo potem sie placze.

 60. marta15 said

  ciekawe ,ze masoni, illumianti i inni lucyferiania bardzo WIERZA w te swoje rozne rytualy i szuczki ( z ktorych wiele wywodzi sie wlasnie ze Starozytnego Egiptu), podczas gdy tzw , ha ha , katulicy w ogole NIE wierza ,ze Pisma uznawane przez ich KK za SWIETE ,sa pisanie pod natchnieniem Ducha SW. i maja byc uznawane za Prawde pochodzaca od samego Pana Boga.
  Niestey, okultysci dostaja tu duzy punkt za przykladna wiernosc swojej okulystycznej wierze. Nic dziwnego ,ze sytuacja na swiecie ma sie tak jak sie ma.
  Sol zatracila swoj smak i wokol tylko smord siarki sie roznosi.
  Tego typu „dyskusje” tyko jawnie ukazuja CALKOWITY , przerazajcy BRAK WIARY u tych co oficjalnei zwa sie katolikami.

 61. marta15 said

  Moze co niektorzy madrale tutaj zaczna tez sie zastanwiac,
  czemu to Pan Bog zezwolil aby setki tysiace wczesnych chrzescijan zostalo wymordowanych przez Cesarstwo Rzymskie, czesto w jak najbardziej okrutynych mekach??
  a czemu Pan Bog w ogole dopuscil, zeby tak wielu z Jego oddanych wyznawcow ,na przestrzeni wiekow ,ginelo z rak okrutnych ludzi?
  Czemu tak duzo Anglikow wyznajacych katolicyzm poleglo z rak Henryka 8 i jego coreczki Elzbiety, czesto w wyjatkowo obrzydliwych mekach?
  Czemu tak wielu Irlandyczkow musialo zginac smiercia meczenska za to ze byli „papistami”?
  czemu tak wielu chrzescijan na Bliskim Wschodzie ginelo i gine z rak muzulmanow (podczas gdy sekta watykanska 2 mowi ,ze wierza oni w tego samego Boga co chrzescijanie) ??
  Bardzo Dziwny jest ten Pan Bog , czyz nie???

 62. u said

  Parȩ razy próbowałam zapoznac siȩ z calością treści Starego Testamentu i nie byłam w stanie dokończyc nauki, wchłonać calość przekazanej wiedzy. Tresc Starego Testamentu kolidowala, zgrzytala z Nowym Testamentem, z Naukami Chrystusa i lata temu, jak jak dosz/lam do wniosku, ze talmudziarze wymanipulowali tresc Biblii, po to zeby usprawiedliwić własne niegodziwosci, podło’sci, łajdactwa. W usta Boga osmielali sie lucypery wkładać pochwalȩ morderstw jakie dokonywali na kobietach i dzieciach, całych narodach. Nie mogłam tego czytac ani uwierzyc, ze calość podyktował nam Bog.

 63. RomanK said

  Wszystkim tylkoi wylacznie Chrzescijanom!
  Zycze- Wiary…..w Zmartwychwstanie i Nagrode Wieczna wg. Sprawiedliwosci Boskiej i naszych wlasnych zaslug.
  O czym przypomina nam kolejna rocznica Zmartwychwstania Pana Naszego.

 64. […] na stronie „tradycyjnego” (przedsoborowego) katodebila pseudopatrioty Maruchy. . https://marucha.wordpress.com/2015/04/02/pierwsze-zydowskie-klamstwo-fabrykacja-starego-testamentu-o&#8230; . Tekst jest napisany przez innego katodebila – Johna Kamińskiego. Pisze on – co jest […]

 65. Trak said

  Jeszcze trochę a pojawią się izraelskie roszczenia w kwestii piramid, o zwrot lub rekompensatę za ich wybudowanie.
  Dalej to tolerujmy.
  Ja tę nację rozpoznaję nie tyle po rysach tworzy, nie po DNA ale po konfabulacjach.
  Rozpoznaję nawet nie widząc osoby, wystarczy, że przeczytam jakąś wypowiedź i później się to potwierdza co tylko przeczuwałem.

 66. Filo said

  17
  Nemo
  Czego Nemo i wielu zreszta wiernych katolikow nie bardzo pojmuje, to rola Starego Tastementu dla Ewangelii.
  Chodzi przede wszystkim o to, zeby sobie zdawac sprawe ze zla jakie wniesli zydy do historii swiata i dlaczego Pan Jezus umarl dla nas na Krzyzu. Bez Starego Testamentu nie moglibysmy zrozumiec naszej wlasnej religii.

  Mojzesz przyniosl Dekalog.
  Zydzi go odrzucili!
  Wybrali Zlotego Cielca.
  Bog ich pokaral ale Mojzesza pokarali Zydzi nie wpuszczajac go do Ziemi Obiecanej. Co sie stalo z Mojzeszem i dlaczego Stary Testament to gdzies ‚zgubil’ ale inne rzeczy podaje z wielka dokladnoscia.
  Gdzie jest grob Mojzesza?
  W Starym Testamencie pisze dosc dokladnie co robili zydzi w Egipcie. PANOWALI, rabowali, kradli; z siedmiu lat tlustych zrobili „chude” zeby sprzedawac ukradzione zboze. Kto nie mial juz pieniedzy na zakup zboza oddawal zydom ziemie. Skad my to znamy?
  Administratorem od zboza byl wlasnie Jozef, ktory sprowadzil zydow do Egiptu a ci sie sie niemozliwie rozplenili. Wszyscy ich mieli dosyc. ( Wladcy Egiptu probowali zydow osiedlic na Synaju – ale tego juz nie ma w Starym Testamencie)
  Zydzi zanim uciekli z Egiptu okradli nawet zaprzyjaznionych Egipcjan i swoich sasiadow i z lupem uciekali przed goniaca zlodzieji armia egipska. Bardzo dokladnie jest to zlodziejstwo opisane w Starym Testamencie.
  Wiec niby uciekali przed faraonem, ktory gonil swoich niewolnikow???
  Jak zwykle zydzi graja biedne przesladowane ofiary.

  Zydowskie praktyki wszystkim daly sie we znaki. Urzadzili prawdziwa rzez ludom Bliskiego Wschodu o czym dosc dokladnie pisze w Starym Testamencie.

  Nemo najlepiej zrobi jak zacznie czytac ST od deski do deski a nie tylko te opowiesci, ktore zydom pasuja i o ktorych tak radosnie rozprawiaja Swiadkowie Jehowy, ktorzy sie nazywaja ‚badaczami Pisma Swietego” – ale nie uwaznymi czytelnikami.
  Przez caly STprzewija sie historia zydowskich przestepstw; wiekszosc ST opowiada o lupach, zlocie i krwawych napadach na niewinne panstwa. Niech sie Nemo pofatyguje i poczyta tylko o tych lupach, broni i naczyniach srebrnych i zlotych ktore zydy pokradly Egipcjanom i w zdobytych miastach gdzie ich wlasny Bog zabronil oszczedzac wszystkich mieszkancow; czasami pozwoli oszczedzac mlode dziewczyny ktore mogly przydac sie zdobywcom.

  Nemo nie rozumie ani Potopu ani Sodomy i Gomory i dlaczego Bog karal zydow za ich nieprawdopodobne przestepstwa na ludnosci cywilnej.
  Smrod i swad zywcem palonych zwierzat ich wnetrznosci i skor a i nieprawdopodone ryk mordowanych bestialsko zwierzat nie dawal mieszkancom spac po dniach i nocach. Ten smrod sie wlecze przez cala historie.

  Niech sie Nemo przypatrzy jak wyglada mordowanie kur w Nowym Jorku jak zydzi obchodza swieto przenoszenia grzechow zydowskich na kury a te grzeszne umeczone kury wyrzucaja na smietnik albo oddaja biednym.
  Za te rozne rytualne praktyki zydowskie na dzieciach i zwierzetach wyrzucali zydow juz z Babilonu a potem z wielu innych panstw.

  Za te praktyki zydowskie Pan Bog zeslal Chrystusa na ziemie, zeby zbawil narody od grzechow zydowskich.
  I po to potrzebny jest Stary Testament.
  Bronienie zydow Starego Testamentu zaprzecza intencji pana Boga, ktory notorycznie karal ten niereformowalny gatunek- wcielenie zla i przewrotnosci..

  W Calych Stanach Zjednoczonych zabronione jesty znecanie sie nad zwierzetami. I to nie tylko w USA. Zydom wszystko wolno. Animal cruelty jako religijny rytual zydowski:

  Public chicken voodoo w Nowym Jorku: kapparot:

  kaparot – doroczny rytual w NY.

  https://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2011/10/08/kaparot-i-kol-nidre-voodoo-i-krzywoprzysiestwo-w-jom-kippur/

  Zydowski zwyczaj mordowania kur jest nielegalny:
  http://www.upc-online.org/kaparos/92906kaparotpress.html

  W Jerozolimie pala Nowy Testament (komus przeszkadza??)

  http://www.haaretz.com/news/orthodox-jewish-youths-burn-new-testaments-in-or-yehuda-1.246153

 67. RomanK said

  Panie Listwa.. jak wygladal Nowy Testament przed Vulgata????.

  Panie Trak… w czasie kiedy Zydzi przebywali w Egipcie..piramidy nie byly ani rzadkoscia, ani niczym niezwyklym. Bylo ich wiele na calym swiecie w tym w Europie Azji, Ameryce etc…egipskie byly jednymi z najpozniejszych..najmniejsztych i najprymitywniejszych.
  Stary testament jest zbiorem wielorakich textow, pisanych w roznych okresach czasu i przez wielu autorow,..sa lepsze i gorsze literacko…podobne innym textom- jak Veda…Mahabharatta. Egipskie Ksiegi Zmarlych, Tybetanskie Ksiegi Umarlych, czy Celtycki Kolbrin….czy sumeryjskie Epics…Enuma Elish, czy Atra Hassis..zatem zarzuty Kaminskiego…sa idiotyczne….i dla idiotow pisane, ktorzy zawsze i wszedzie czychaja, zeby udowodnic -ze na miano to zasluguja:-))))

 68. Mordka Rosenzweig said

  re 54

  Szanowna pani U,

  Tresc w Stary Testament nie koliduje ani nie zgszyta z Nowy Testament, tylko opisuje inny okres w historii czlowiekuw.

  Stary Testament (ten nie ulepszony) opisuje walke dobrego i zlego. Walka potomkuw Adama i Ewy (Biala Rasa) z potomkami od pan Kain.

  Pan Mordka jusz kiedys pisal, sze wiele ksiag ze Stary Testament zostalo usunietych (np. Apocrypha ktura byla kiedys czescia Bibli ale tajemniczo zniknela), a na pszyklad zostala dokooptowana – Ksiega Estery ktura nie ma nic wspulnego ze Stary Testament.

  Inne ksiegi kture zniknely ze Stary Testament sa:
  1. Prawa Yahweh: The Book of the Law of Yahweh,
  2. Wojny Yahweh: The Book of the Wars of Yahweh, co sie naprawde zdarzylo na morzu Czerwonym?
  3. Przepowiednie Nathana: The Book of Nathan the Prophet
  4. The Book of Gad the Seer
  5. The Prophecy of Ahijiah
  6. The Vision of Iddo
  7. The Book of Jehu

  Ruwniesz, w nowej versji King James Bible jest wiele pszerubek na dzisiejsze potszeby u nasza rasa jak np „followers” zostali nazwani „imitators”, jews na Judeans aby czlowieki myslaly, sze to jest to samo co „Judeahites”.

 69. vigil said

  A moze trzeba najierw przeczytac to. Jest tam troche linkow do tego co przed nami ukrywa nauka i przemysl t zw. wiary/religii.
  Zycze ciekawej lektury. Ja mialem i w dalszym ciagu mam.
  jezeli to kogos zainteresuje gdzie wiele linkow do tych odkryc i dowodow na istnienie Boga( istot z innej planety).

  http://www.wakingtimes.com/2015/01/14/origins-mankind-evolutions-missing-link/

  O Boże… z innej planety… – admin

 70. Mordka Rosenzweig said

  re 59

  Acha, pan Mordka znowu napisal o potomkach od pan Adam i pani Ewa jako biala rasa.

  House of Judah z kturego wywodzi sie Matka Boska jako pszedstawicielka bialej rasy.

  Pan Mordka znalazl list od Publius Lentulus, Governor of Judea gdzie w liscie do Tiberius Cesar jest dokladny opis Pana Jezusa:

  There lives at this time in Judea, a man of singular virtue, whose name is Jesus Christ, whom the barbarians esteem as a prophet, but his followers love and adore him as the offspring of the immortal God.
  He call back the dead from graves, and heals all sorts of diseases with a word or touch.

  He is a tall man, and well shaped, of an amiable and reverend aspect; his hair of a colour that can hardly be matched, the colour of chestnut full ripe falling in waves about his shoulders. His forehead high, large and imposing; his cheeks without spot or wrinkle, beautiful symmetry; his beard thick and of colour suitable to his hair, reaching to his chin. His eyes bright blue, clear and serene, look innocent, dignified, manly and mature.

  In proportion of body, most perfect and captivating, his hands and arms most delectable to behold.

  He rebukes with majesty, counsel with mildness, his whole address, whether in word or deed, being eloquent and grave. No man has seen him laugh, yet his manner is exceedingly pleasant; but he has wept in the presence of men.

  He is temperate, modest and wise; a man, for his extraordinary beauty and divine perfections, surpassing the children of men in every sense.

 71. Mordka Rosenzweig said

  re 60

  Szanowny pan Vigil,

  Pan Mordka pszeczytal:

  „Jest tam troche linkow do tego co przed nami ukrywa nauka i przemysl t zw. wiary/religii.”

  Ja pan Mordka musi poprawic szanowny pan bo ta nauka o kturej pan pisze to nic pszed czlowieki nie ukrywa.

  To sze czlowieki pochodza od malpy to pszeciesz wiadomo od dawna, a czasami to nawet wystarczy spojszec w lustro.

 72. Filo said

  Nemo
  Ja mam nadzieje, ze pan Mordka dosc jasno wyluszczyl wiekszosc zagadnienia Starego Testamentu.
  Ja zas czekam od paru ladnych godzin na odblokowanie przez moderatora, zeby bylo tez jasne dlaczego potrzebny nam jest Stary Testament.
  Do tego swojego wpisu, ktory jeszcze czeka w kolejce, chce tylko dopisac, ze mamy obecnie powazne klopoty posoborowe, bo na praktyke to II Sobor zakazuje nam Ewangelii poniekad, jako ze ten Sobor oglosil, ze grzechem jest dla katolika krytykowac zydow razem z ich przewrotnoscia. Liturgie tez nam zabrali bo zydzi nie rozumieja laciny i nie moga szpiegowac o co kto sie modli (piatkowa modlitwa )
  Nazwano to dosc eufemistycznie ‚ekumenizmem’ co polega na tym, ze my mamy kochac (ale tylko zydow) a oni nas niekoniecznie.
  Tymczasem Pan Jezus wyraznie nam wskazal droge; wprost przeciwna do tej, po ktorej krocza potomkowie mordercow Jezusa.

 73. Ad. 59

  Panie Mordka szanowny… Moja angielski jest bardzo słaby, to ja proszę pan Mordka, żeby wytłumaczył, czy słowo „jews” oznacza to samo, co „jaws”? Bo to jest takie podobne, że się pomylić można, a może to nie to samo?

 74. hotentoten said

  Wszystkim doktorom od wiary tak surowo potępiającym zamieszczony tu artykuł i jego autorow, chciałbym zadać pytanie – oczywiście retoryczne
  :Czy wierzac w świętość ST przestrzegacie skrupulatnie wszystkich tam zawartych nakazów i zaleceń (choćby zakaz spożywania wieprzowiny) – nie..och ten relatywizm nju ejdzowski. Dokąd ten świat zmierza..

 75. kfakfa said

  Np. Izaak Cylkow- syn talmudysty ,tłumaczył na polski ST . Pismo Swięte,Biblia – We wcześniejszych wydaniach są nazwiska ,w tych nowszych już nie.Czy „pisali” też NT ?

 76. Listwa said

  @ 58 RomanK

  Wulgata jest łacińskim tłumaczeniem tekstów greckich Nowego Testamentu oraz tekstów hebrajskich i po części aramejskich Starego Testamentu, oprócz tego te tłumaczenie zostało zatwierdzone przez Kościół za podstawowy kanon Pisma św który obowiązuje , nie są ważne kombinacje, zmiany, poprawki i inne ulepszenia, zwłaszcza czynione poza Kościołem i przez ludzi spoza Kościoła.
  Katolików obowiązuje ta wersja i ten skład tekstów, Wulgata czyli łacińskie tłumaczenie św Hieronima jest dla nas podane przez Kościół w swej mądrości jako treść Pisma św jako Stary i Nowy testament, nie są dla nas ważne usunięcia ksiąg o których napisał pan Mordka Rosenzweig w @ 59.

  Tutaj :
  http://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/399

  jest trochę historii Nowego testamentu (od pkt . 7).

 77. Filo said

  66
  Hotentoten
  Zdaje sie, ze nakazy dietetyczne sa powodowane troska o zdrowie wyznawcow.
  Wieprzowiny nie powinno sie jesc w cieplych krajach zwlaszcza w czasach kiedy nie bylo lodowek.
  To samo dotyczy Indii i religii Dekanu.
  Arabowie tez nie jedza wieprzowiny.
  Natomiast mnie intryguje fakt, ze zydzi nie przywiezli ze soba do Ziemi Obiecanej Dekalogu.
  Rozumiem, ze bardzo duzo ludzi ktorzy maja sie za wierzacych nie bardzo postepuja zgodnie z 10 Przykazaniami.

 78. Filo said

  68
  Listwa
  Bzdura. Dla II Soboru Watykanskiego moze nie sa wazne. ALe dla katolikow sa bardzo istotne. Dlaczego nie mamy miec dostepu do oryginalnych ksiag tylko do tych co nam zydzi pozwalaja?
  (Zwlaszcza, ze podobno Stary Testament jest dzielem Boga wiec kto mial prawo go ocenzurowac?)
  Ja mam Apokryfy a pan Listwa nawet nie wie o czym pisze.
  Podobnie powinien wiedziec co sie naprawde stalo na Morzu Czewronym i czego tak naprawde nauczal Jahwe.
  Komus bardzo zalezalo, zeby tacy jak p. Listwa powtarzali brednie.

 79. Listwa said

  @ 65 hotentoten

  Stary testament to stare przymierze, Nowy to nowe. Jeśli jest nowe to stare przestało obwiązywać. Kościół dał nam po to Stary testament (w wersji Wulgata) żebyśmy mogli czerpać mądrość i wiedze tam zawartą, nie po to aby spełniać prawa starotestamentalne, gdyż one już nie obowiązują.

  Odpowiadając retorycznie : katolików nie obowiązuje zakaz spożywania wieprzowiny lub kaszanki. A dlaczego o kaszankę pan nie spytał ? Bo może zbyt dużo czyta takie artykuły jak podany

 80. Listwa said

  Filo

  Masz pan problemy z czytaniem, własne emocje czynią panu własne widziała.
  Apokryfy nie zostały włączone do kanonu Biblii.

  O co pan może zrobić z oryginalnymi księgami, potrzymać sobie w rączce tylko.

  A kto cenzurował stary testament? Nie bardzo rozumiem o czym pan pisze, a pan to chyba ma jeszcze mniejszą w tym orientację. Pa

 81. kfakfa said

  Przykład : Mat 20:16

  Biblia Gdańska – „Takci będą ostatni pierwszymi, a pierwsi ostatnimi; albowiem wiele jest wezwanych, ale mało wybranych.”

  Biblia Warszawska – „Tak będą ostatni pierwszymi, a pierwsi ostatnimi”.

  Biblia Tysiąclecia „Tak ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi”.

  Biblia Nowego Świata – „Tak to ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi” .

  Biblia w tłum. ks. Wujka:
  Starsza wersja: Takci ostateczni będą pierwszymi, a pierwsi ostatecznymi; albowiem wiele jest wezwanych, ale mało wybranych (1599)
  Język uwspółcześniony: Tak to ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi; albowiem wielu jest wezwanych, ale mało wybranych.
  Admin

 82. Listwa said

  Sobór Trydencki ostatecznie zatwierdził i potwierdził skład Pisma św katolickiego w wersji Wulgata. Sobór Watykański II tym się nawet nie zajmował.

 83. marchabr said

  W którym miesjcu Panie Gajowy Kościół Posoborowy odwołuje się do Starego Testamentu? W brataniu z żydami???
  Nowy żydzi nie mają nic wspólnego z Prawdziwymi Świętymi Żydami ze Starego Testamentu typu: Mojżesz, Abraham, Abel, Eliasz, Jeremiasz, Izajasz itd.
  Przecież właśnie oni robią wbrew ST, bo ST mówił o Jezusie.
  „Gdybyście Mojżesza słuchali, Mnie byście słuchali, bo Mojżesz mówił o mnie”
  A kwestionowanie niewoli egispskiej i ich ucieczki to atak na Dekalog.
  „Jam jest Pan Bóg twój, którym Cię wywiódł z ziemi egipskiej, domu niewoli”
  Po Zmartwychwstaniu, gdy uczniowie Go nie poznali, tłumaczył im Pisma (ciekawe jakie, Panie Gajowy?)
  Jeśli już tak teraz nauczają w FSSPX, to marny ich jest los.

 84. marchabr said

  Ad. 70
  Stary Testament zawiera Stare Przymierze, które zostało zastąpione Nowym. Stary testament jako Święte Księgi objawienia Bożego dalej są ważne, zaś stare przymierze już nie.
  Posoborowa sekta wywala wszystko co jej nie pasuje, włącznie ze Starym Testamentem.
  A co z Eliaszem, który „przyjdzie i wszystko naprawi”?
  Kara śmierci i sprzeciw posoborowców jest typowym tego przykładem.

  Nonsens, posoborowcy właśnie kładą nacisk na Stary Testament, z którego jakoś bliżej do Żydów.
  Admin

 85. hotentoten said

  @Filo
  sugerujesz że w wysokiej temperaturze mieso wieprzowe jest bardziej podatne na psucie niż na ten przykład koźlina?
  Gdzie to jest napisane? Ha to już Twoja prywatna interpretacja. ST mówi wyraźnie nie jeść wieprzowiny bo jest nieczysta (trefna))
  Ale pies to trącał, nie jestem ekspertem od kuchni atomowej.))
  Ponawiam pytanie Dlaczego zatem innych nakazów ST się nie respektuje? – jest ST ich od groma starannie opisanych.
  No i po lekturze ST niewiem czy napewno większy grzech popełnia morderca czy człowiek który przesadził liczbą postawionych w szabat kroków – żydzi skrupulatnie w te dni licza swoje kroki, ponoć dobrze to robi na zmysl ekonomii. – na ten przykl BOGOBOJNYCH przestrzegających prawa Żydów gorszylo kiedy Jezus uzdrawiał w Szabat.

 86. RSA said

  Ja bym raczej wierzył Staremu Testamentowi. @7 Janka ma rację – koczownicy mogli traktować podatek w formie pracy jako niewolnictwo. Pracowali przy wyrobie cegieł. Cegły wyrabiało się z gliny. Gdzie jest glina na bliskim wschodzie? Przy delcie Nilu. Zgadza się więc lokalizacja kraju Goszem – region pomiędzy Deltą o obecnym Kanałem Sueskim, z największym miastem Tanis. Dlaczego nie ma wzmianek o piramidach w Księdze Wyjścia? Bo piramidy znajdowały się w centrum państwa – Memfis, odległym co prawda niewiele – bo nie więcej niż 200 km od kraju Goszem, ale przypuszczam że tam koczowników po prostu nie wpuszczano, mieli siedzieć na bagnach i kleić cegły. Do lokalizacji kraju Goszem pasuje też wzmianka o wyłowieniu Mojżesza jako niemowlaka z rzeki. Gdzie mogłaby być taka rzeka w zachodniej Arabii?

  W okresie Nowego Państwa starożytny Egipt miał granice znacznie szersze niż obecnie, obejmował Palestynę (wtedy Kanaan), Liban (wtedy Fenicję), część zachodnią dzisiejszych Jordanii i Syrii, aż do granicy z państwem Hetytów, czyli mniej więcej do granicy z dzisiejszą Turcją. Przypuszczalna data Exodusu zbiega się z inwazją ludów morza na Bliski Wschód i upadkiem kilku mocarstw w tamtym regionie (m.in. Hetytów). Nic dziwnego że w powstałym zamieszaniu jakaś mieszana grupa ludności mogła okraść sąsiadów i uciec w warunkach wojny albo inwazji na wschód, w kierunku bezpiecznej pustyni. Wojsko faraona z Księgi Wyjścia to mógł być zarówno jakiś oddział straży granicznej albo posterunek. Żydzi idąc przez Synaj wzdłuż Zatoki Sueskiej byli ciągle na terenie Egiptu, dopiero kierując się w stronę zatoki Akaba przekroczyli granicę. Wtedy mógł się zacząć pościg, który został zaskoczony przez przypływ. Żydzi uciekli na wschód a po 40 latach koczowania zajęli osłabiony Kanaan, podobnie jak inne ziemie zajęli np. Filistyni.

  Współczesna archeologia zdaje się nie potrafi w ogóle wyjaśnić przyczyny inwazji ludów morza, to nic dziwnego że ma problem z odnalezieniem ognisk na pustyni sprzed 3000 tysięcy lat. Bo niby jakie inne miałyby być dowody wędrówki przez pustynię – ogryzione kurczaki?

 87. hotentoten said

  Dzięki Listwa. Na doktorka zawsze można liczyc)) Brawo przy pomocy kashanki udowodniles mi ignorancje.
  Mówiąc krótko – co doktór to doktór
  ps. Jezus powiedzial przeciez wyraźnie że nic się nie zmieniło w Prawie, nawet jedna literka.. Czy jakos tak..zatem..

 88. Amadeus said

  Ad 76 Hotentoten

  Pan Listwa w @70 panu odpowiedział na pytanie więc może pan nie spamować.

 89. Filo said

  72
  Listwa
  Ja mam Apokryfy ale nigdzie nie napisalem , ze w Biblii. W Hampton Court mozna bylo dostac rozne ciekawostki. Nabylem bardzo tanio.

  The Apocrypha
  Cambridge at the University Press (Niestety, w starych bardzo wydaniach nie podawano daty publikacji)
  Books called Apocrypha with the number of their chapters
  I Esdras
  II Esdras
  Judith
  The rest of Esther
  The Wisdom of Solomon
  Ecclesiasticus
  Baruch
  Baruch with the Epistle of Jeremiah
  The Song Of the Three Holy
  The History of Suzanna
  The Prayer of Three Holy Children
  The history of Susanna
  The prayer of Manasses
  I Maccabees
  II Maccabees

  Jest ponad 60 roznych wersji Biblii.
  A Henryk VIII wyraznie ocenzurowal.
  Ja rozumiem, ze wylaczenie z Pisma Swietego roznych ksiag i paragrafow, albo wpisy interpretacji sa napewno rodzajem cenzury, obojetnie kto sobie co o tym mysli.

 90. hotentoten said

  No to jak w końcu jak ?Jezus zniósł prawo i nie przyznal się oficjalnie, czy tez nadal obowiązuje?
  Wybaczcie ale ja po doktorsku ni ch…

 91. hotentoten said

  Jezus powiedzial nie przyszedłem znieść ale wypełnić Prawo
  Mat 5:18 bpd „(18) Zapewniam was bowiem: Dopóki nie przeminie niebo i ziemia, nie przeminie ani jedna jota oraz ani jedna kreska Prawa — aż wszystko się stanie.”

 92. wanderer said

  ad. 78
  Niech Pan przeczyta List Sw Pawla do Filipian, a dopiero pozniej pieje z zachwytu.

  Przeciw nawrotom do judaizmu

  „W końcu, bracia moi, radujcie się w Panu! Pisanie do was o tym samym nie jest dla mnie uciążliwe, a dla was jest środkiem niezawodnym. 2 Strzeżcie się psów, strzeżcie się złych pracowników, strzeżcie się okaleczeńców ! 3 My bowiem jesteśmy prawdziwie ludem obrzezanym _ my, którzy sprawujemy kult w Duchu Bożym i chlubimy się w Chrystusie Jezusie, a nie pokładamy ufności w ciele. ”

  Prosze sobie poczytac przypisy kogo Pawel nazywa psami, zlymi pracownikami, okaleczencami. Bynajmniej nie chodzi mu o zwierzeta.

  A tak ogolnie do wszystkich, co was tak niektorych nalecialo zydow i ich prawo bronic? A moze pomyliliscie sie z wyznaniem?

 93. Listwa said

  @ 78 Hotentoten

  Podoba mi się twe pogodne podejście do krytyki oraz zapał do zdobycia wiedzy. Więc Tobie wyjaśnię, a przy okazji innym.

  Jest jedno Pismo św katolickie jako zbiór wybranych przez Kościół ksiąg i ich tłumaczenie łacińskie (w wersji tzw. Wulgata) oparte na oryginalnych tekstach źródłowych (po hebrajsku, aramejsku, grecku). Nie interesują nas pozostałe ponad 60 różnych wersji biblii i przeróżnych tłumaczeń, które mogą się jeszcze pojawić, Filo. Ks. Wujek tłumaczył Wulgtę, czyli kanon katolicki choć znał grekę , hebrajski , łacinę, zapewne poruszał sie w aramejskim. Tłumacząc sięgał do tekstów oryginalnych, aby lepiej oddać tłumaczony tekst i odchodził od tłumaczenia łacińskiego jako pierwowzoru, ale trzymał się kanonu Wulgaty i żadnego innego, w tym swojego. I wersję określoną Wulgatą tłumaczył.

  Zydzi robili komentarze do Pięcioksięgu (jest on też włączony do Starego Testamentu katolickiego) i w ten sposób powstały komentarze do pięcioksięgu zwane Miszna, potem robili komentarze do komentarzy i powstała kolejna księga (a raczej zwój pisany od prawej do lewej ) nazwany Gemara. I to jest talmud. Te „kroki” o jakich mówisz, czy „podróżowanie na butelce” pochodzi z talmudu , a nie ze Starego Testamentu katolickiego. Ale zakaz pracy w dzień święty jest z pięcioksięgu, zydzi uznawali uzdrowienia w sabat, jako naruszenie sabatu. Na co Pan Jezus im odpowiedział, a jak osioł wpadnie do studni to nie spieszycie go wyciągnąć nawet w sabat, mozna w sabat dobro czynić – powiadał.

  Na podstawie prawa starotestamentalnego Izrael składał Panu Bogu ofiary ze zwierząt jako przebłaganie za grzechy i winy.
  Raz do roku kapłan wchodził za specjalną zasłonę, aby spotkać Pana Boga „twarzą w twarz” i złożyc ofiarę szczegółną.

  Zakaz jedzenie kaszanki (jehowi też praktykują) wiązał się z zakazem spożywania krwi – bo we krwi jest życie według argumentacji Starego testamentu. Izrael wychodząc z Egiptu, w noc poprzedzającą wyjście zabijał i spożywał w pośpiechu baranka, potem w podrózy po pustyni spożywał mannę. to były zapowiedzi. Pan Jezus nawiązujac do pism mowił – Nie Mojrzesz dał wam chleb na pustyni a dopiero ja dam wam prawdziwy chleb życia (jest to w Nowym Testamencie). To Pan Jezus sam stał się z własnej woli ofiarą „Barankiem prowadzonym na rzeź” , aby nas zbawić zastępując ofiarę starotestamentalną ze zwierząt ofiarą z siebie. Ustanowił sakrament Eucharystii, fundament Mszy św.

  Tu dochodzimy do istoty sprawy. Izrael czcił krew nie spożywając jej, w oczekiwaniu na Zbawiciela i jego zbawienną mękę i krew. Pan Jezus swą śmiercią i ofiarą wypełnił prawo strarotestamentalne o składaniu ofiary przebłagalnej Panu Bogu. W ten sposób wypełnił te prawo o którym piszesz (Jezus powiedzial przeciez wyraźnie że nic się nie zmieniło w Prawie, nawet jedna literka, No to jak w końcu jak ?Jezus zniósł prawo i nie przyznal się oficjalnie, czy tez nadal obowiązuje?).

  Ono nie zostało zmienione , ale wypełnione co do jednej literki i zakończyło swą misje dziejową. W ostatnich swych słowach Pan Jezus jako ukrzyżowany powiedział : wypełniło się (czyli wypełniły się proroctwa starotestamentalne, starotestamentalne prawo i została spełniona ofiara). Z chwilą Śmierci Pana Jezusa „zasłona” w świątyni żydowskiej rozerwała się na pół, zostało rozerwane stare przymierze, ofiara Jezusa Chrystusa za zbawienie świata została przyjęta, Pan Bóg przebłagany, bramy nieba otwarte, niewola szatana zdruzgotana.

  Odtąd obowiązuje Nowe przymierze ze swymi prawami , stare prawa straciły znaczenie z chwilą nastania przymierza doskonałego, teraz czcimy zbawienną krew Zbawiciela oraz Jego mękę, zmartwychwstanie i osobę. Nie mamy obowiązku przestrzegać talmudu, ani praw starotestamentalnych.

  Rozmowa Boga z człowiekiem:

  Pan Bóg pyta : Powiedz mi synu , kim jestem i jaki jestem?
  odp: Jesteś wszechmocnym Bogiem, nieskończonym w niczym i nieogarniony.
  Pan Bóg : To jeśli jestem nieskończony, nieogarniony i wszechmocny i zostałem obrażony, to jaka jest to obraza?
  odp: W taki wypadku obraza tez musi być nieskończona.
  Pan Bóg: Widzisz synu, jeśli obraza jest nieskończona, a kara nie może być nieskończona co do siły, to musi być
  nieskończona co do czasu.

  Nieskończoną obrazę , nieskończonego Boga mogła zniwelować tylko ofiara nieskończona, nieogarniona i doskonała. Jedynym, który taką mógł zanieść był Jezus Chrystus, ponieważ sam jest nieskończonym, nieogarnionym i doskonałym Bogiem.

  To pan Bóg jest źródłem prawa i władcą prawa. i nie wolno ci synku zuchwałych pytań stawiać, możesz tylko pokornie prosić o wiedzę. A łaską jest ją otrzymać. A na nic ci ona, jeśli nie będziesz czcił Boga i odnosił się do niego z najwyższym szacunkiem.

  Teraz jest dobry na to czas, czas pamiątki śmierci i zmartwychwstania.

 94. Marucha said

  Re 83:
  Powtarzam jeszcze raz: W Kościele Posoborowym coraz więcej jest Starego Testamentu (np w kazaniach), a coraz mniej Nowego.
  Prócz tego – pojawiają się w Kościołach żydowskie symbole (menora).

  O FSSPX w ogóle nie wspominałem, więc nie wiem skąd się nagle pojawiło u Pana w komentarzu.

 95. kfakfa said

 96. Dzonyy said

  Zasadniczo, jest Wielki Piątek. Dzień Żałoby. Wiara chrześcijan na całym świecie zasadza się na tych dniach. Bez nich, nie było by chrześcijaństwa. Nie było by zbawienia. Mądrości Zmartwychwstania a wczesniej Męczeństwa. Jeszcze wcześniej Nauczania.
  A Wy się kłocicie po raz kolejny tu, w Gajówce. O tym, na czym się znacie…..

 97. Marucha said

  Re 93:

  [Stare prawo] nie zostało zmienione, ale wypełnione co do jednej literki i zakończyło swą misje dziejową. W ostatnich swych słowach Pan Jezus jako ukrzyżowany powiedział : wypełniło się (czyli wypełniły się proroctwa starotestamentalne, starotestamentalne prawo i została spełniona ofiara). Z chwilą Śmierci Pana Jezusa „zasłona” w świątyni żydowskiej rozerwała się na pół, zostało rozerwane stare przymierze, ofiara Jezusa Chrystusa za zbawienie świata została przyjęta, Pan Bóg przebłagany, bramy nieba otwarte, niewola szatana zdruzgotana.

  Odtąd obowiązuje Nowe przymierze ze swymi prawami , stare prawa straciły znaczenie z chwilą nastania przymierza doskonałego, teraz czcimy zbawienną krew Zbawiciela oraz Jego mękę, zmartwychwstanie i osobę. Nie mamy obowiązku przestrzegać talmudu, ani praw starotestamentalnych.

  Panie Listwa, czapka z głowy!
  Pięknie, logicznie i przekonująco Pan to wyłożył.

 98. Zenon K. said

  Re:86 „Synaj to góra w Arabii”- twierdzi św. Paweł i ma rację. Współczesne władze Arabii Saudyjskiej odgrodziły teren góry (która jako jedyna ma spalony, czarny wierzchołek-zgodnie z treścią ST) i zrobiły tam rezerwat archeologiczny. Dr Patton i s-ka twierdzą, że u podnóża góry widzieli wykonane prymitywne wizerunki rogacizny (cielec) i inne szczegóły, zgodne z Księgą Wyjścia.

  Czy zatem schemat marszruty Izraelitów na tej mapie nie powinien sięgać bardziej w głąb półwyspu arabskiego? W końcu chodzili po nim 40 lat…

  W Biblii jest też mowa nie o posterunku, czy garnizonie. Niedawno jeszcze twierdzono, że faraon miał góra 300 rydwanów. Dziś wiemy, po odkryciu kompleksów stajennych, że po 300 to były one grupowane. Egipt miał potężne siły zbrojne- i nie jest to dziwne dla ludnego kraju, w którym osią jest rzeka- poza deltą, właściwy Egipt ma szerokość na kilka strzałów z łuku przy ogromnej długości i bardzo wojowniczych sąsiadów dookoła.

 99. hotentoten said

  @Listwa napisał:”To pan Bóg jest źródłem prawa i władcą prawa. i nie wolno ci synku zuchwałych pytań stawiać, możesz tylko pokornie prosić o wiedzę. A łaską jest ją otrzymać. A na nic ci ona, jeśli nie będziesz czcił Boga i odnosił się do niego z najwyższym szacunkiem.

  Teraz jest dobry na to czas, czas pamiątki śmierci i zmartwychwstania.”

  Z Twojej pokrętnej odpowiedzi wynika ze Bóg może kłamać i najprawdopodobniej skłamał mówiąc ze nie zmienił Prawa?

  >>> CO PAN PIEPRZY? – admin

  Hehe
  Widzisz , ja tam nie wierzę w żadne prawo i sprawiedliwość. Kiedyś leżąc na leśnej polance obserwowałem jak mrówki brutalnie tną na kawałki jeszcze żywego pasikonika i transportują go do mrowiska. Zdałem sobie sprawę ze na całym świecie takich dantejskich zdarzeń dokonują się miliardy dziennie. Zaco, za jakie grzechy? I wtedy zrozumiałem ze to zaden grzech a tylko normalny obieg materii i tyle. Świat istnieje w dwu logikach: Materialnej, zwierzęcej i Boskiej, duchowej. Grzechem jest jak się te dwie logiki miesza ze sobą.

  (J4:24) Bóg jest duchem, a ci, którzy Go czczą, winni to czynić w duchu i w prawdzie.

  (J 4:13) Jezus jej odpowiedział: Każdy, kto pije tę wodę, znów będzie odczuwał pragnienie; (14) ale kto się napije wody, którą Ja mu dam, nie zazna pragnienia na wieki, lecz woda, którą Ja mu dam, stanie się w nim źródłem wody tryskającej w życie wieczne. (15) Kobieta poprosiła: Panie, daj mi tej wody,

  ?

  Dziękujemy za wykład Pańskiej filozofii, którą wziął Pan z własnej głowy. Nie sądzę, aby ktoś tu był nią zainteresowany
  Admin

 100. marchabr said

  Ad. Admin
  Nonsensem jest twierdzić, że ST przybliża do współczesnych żydów. Współcześni żydzi to TALMUD co powstał kilka wieków po Chrystusie.
  Jak Stary Testament może przybliżać do nich, skoro Pan Jezus WPROST powiedział im, że ST odrzucają, gdyż NIE słuchają Mojżesza i Proroków. Stawiają wyżej własne zwyczaje nad Prawo Jego Ojca.
  Kilkaset razy słyszałem od posoborowców: „Stary Testament jest nieważny..” „Po co cytujesz ST, jak jest Nowy?”
  Czytałem komentarz ateisty, który przeczytał w/w wypociny i stwierdził na portalu interia.pl:
  „Właśnie zapoznałem się z badaczem (tym co Gajowy – przyp. własny) (…). Całe Pismo Swięte – Mojżesz, Jezus to legendy”
  Niedawno również w podobno katolickim miesięczniku pt. Różaniec przeczytałem że Sąd Ostateczny to legenda.
  Do niezłego grona Pan Gajowy dziś dołączył…

  Co kogo we współczesnym Kościele obchodzi, co powiedział Chrystus?
  Powiedział, żeby iść i nawracać – a papież Dzieńoberek powiedział, że nawracanie to głupota.
  Chrystus powiedział, że niewielu będzie zbawionych – a tenże papież obiecał nam powszechne zbawienie.
  W Piśmie stoi, że pedalstwo to grzech Bogu obrzydły, a kardynałowie sobie urządzają głosowanie, czy to słuszne, czy nie.
  Itd. Szkoda słów.
  Niech Pan mnie nie dołącza do żadnego grona, żebym ja Pana nie dołączył…

 101. marchabr said

  Ad. 93
  Posiadam książkę z kazaniami z końca XIX w. gdzie w tłumaczeniu Ewangelii autor wielokrotnie odwołuje się do ST. Ks. Koheleta, Psalmy, Hioba, Izajasza, Rodzaju itd.
  Posoborowcy NIENAWIDZĄ sprawiedliwośći, liczy sie dla nich Miłosierdzie, zwłaszcza w fałszywym rozumowaiu Faustynoskim.
  A w szczególnosci nie znoszą św. Eliasza i Jego gorliwości o Prawo (wytracił 450 fałszywych proroków Baala).

 102. zenek z profila said

  Tak wogóle to raczej wątpię we wszystko co pochodzi od żydów, a już chrześcijanie doprowadzili tą naukę do absurdu.Jeśli nawet teorie mieli dość dobrze opracowaną to praktyka zaprzecza zdrowemu rozsądkowi.Gdzie to jest do pomyślenia żeby Bóg umierał i rodził się ci rok i żeby co rok urządzać jakieś szpoki z tego powodu.Toć przecież na zdrowy łep nawet mysz żyje dłużej a co dopiero wszechmocny Bóg.Żył, nauczał a potem umarł na krzyżu i zmartwychwstał? , chyba tak? no to może przyjąć to i nie wracać do początku ? no w nauczaniu to tak ale co to ma znaczyć te obchody od początku do końca i tak co rok na patatajke?.Marucha taki monry i na polityce się zna a w sprawach wiary daje się prowadzić na smyczy . Wprawdzie preferuje jakieś trendy ale to przecież ta sama żydoska propaganda.I te posty przed śmiercią i obrzerka po każdym zmartwychwstaniu to mi nie trafia do przekonania.

 103. zenek z profila said

  W końcu zmartwychwstał i siedzi po prawicy ojca czy tak jak na przedstawieniu jarmarcznym umiera i rodzi się podczas każdych jasełek?.

 104. Zdziwiomy said

  Ks. Kiersztyn pisał: często się słyszy opinię, że Naród Wybrany „musiał z woli Bożej” zbuntować się przeciw Bogu, ukrzyżować Mesjasza, postąpić tak, jak postąpił, by mogły się wypełnić zapowiedzi prorockie. Takie widzenie wyboru dokonanego przez Izrael świadczy tylko o uwiedzeniu przez demona świadomości ludzi, którzy wysuwają podobne twierdzenia. Mówienie, że Izrael w sposób nieświadomy i niezawiniony odrzucił Jezusa, świadczy o kompletnej ignorancji duchowego przekazu czterech Ewangelii. Ukazałem dramat Jezusa z powodu zniweczenia przez naród żydowski Jego ogromnego wysiłku, by właśnie nie dopuścić do tej sytuacji, która nastąpiła pod wpływem działania Lucyfera, ukazałem ogromny smutek Jezusa, rozczarowanie i żal do narodu, który nie przyjął Jego posłannictwa. Gdyby nie mogło być inaczej, to znaczy gdyby Jego odrzucenie przez Naród Wybrany było zgodne z planami zbawczymi Boga Ojca, to oburzenie Jezusa, Jego ból i gniew z tego powodu byłyby bezsensowne. Co więcej, wszystkie przypowieści o odrzuceniu Izraela nie miałyby wtedy sensu i raczej byłyby paskudną Bożą prowokacją! Rozumowanie, że Izrael nie mógł postąpić inaczej, jak postąpił, prowadzi zatem do absurdu. A największym absurdem byłaby kara, jaka spadła na niego za bunt podniesiony przeciw Mesjaszowi. Pomyśl tylko! Jeśli nie mógł naród postąpić inaczej i działał zgodnie z planem Bożym, to jego zagłada oskarżałaby Boga o niezwykłą potworność wobec tych ludzi; Bóg posłużył się nimi, by zbawić świat, a potem w „nagrodę” ich unicestwił w sposób skrajnie okrutny. Takie rozumowanie jest zabarwione demonicznym fałszem lub świadczy o kompletnej głupocie ludzi tak rozumujących. To co spotkało ten naród to była należność za ich ogromny grzech. To podobny los, jaki spotkał grzeszną ludzkość żyjącą przed potopem. Dosięgła Izrael kara za grzechy przeciw Bogu Królowi, podobnie jak dosięgła go kara za czasów królów judzkich, kiedy Jerozolima i świątynia zostały zrównane z ziemią, a Żydzi uprowadzeni do niewoli babilońskiej.

  (…) Sam jestem głęboko wstrząśnięty tym końcowym obrazem, nakreślonym historycznymi faktami, a ukazującym Izraela pod stopami demona. Obok ogromnego smutku z jego przegranej walki, trwającej blisko dwa tysiące lat, odczuwam wielki lęk na myśl o tym, co może wydarzyć się ze współczesną ludzkością. Czy jest mniej zdradziecka i mniej sprzymierzona z demonami przeciw Bogu i Jego Królestwu jak tamten naród? Myślę, że wiele narodów całkowicie zdradziło swego Boga Króla. Myślę, że wiele narodów zawarło przymierze z Lucyferem, depcząc wiarę w Jezusa Króla i wartości z niej wynikające. Czy dziś ludzie nie opowiadają się za tym co haniebne w oczach Bożych i czy ich czyny nie są podobne do czynów ludzi Sodomy i Gomory? Sam widzisz w wymiarze duchowym wiele analogii naszych czasów do tamtych.

  (…) Naród żydowski utracił swe państwo na blisko dziwiętnaście wieków. Sam przetrwał, gdyż wielu Żydów mieszkało poza Palestyną w gminach żydowskich, rozsianych po całym Bliskim Wschodzie i Cesarstwie Rzymskim. Dzięki temu przetrwał także judaizm, a wraz z nim ślepy bunt przeciw Mesjaszowi i Jego Królestwu.

 105. wert said

  Co do komentarza Pana Listwy ad. 93. Wszyscy wiedzą i zgadzają się, że zostało zerwane stare przymierze. Świadczą o tym znaki o których Pan napisał jak i słowa Chrystusa. A w dzisiejszym dniu w kościołach modlono się za żydów i za to, by umacniali swe przymierze. Oczywiście nie zapominając wspomnieć o tym, że są naszymi starszymi braćmi w wierze…

  Może p. Marchabr przeczyta te słowa…
  Admin

 106. kfakfa said

  Część ‚żydów’ z tym się nie pogodziła .1 lutego 2015r.rabin Abraham Aronian ogłosił ,że wyczekiwany moshiak już tu jest.

  Pod kanonicznym dokumentem stwierdzającym autentyczność tej informacji podpisało się 45 czołowych rabinów z Izraela i innych części świata.

  http://chabadinfo.com/video/news-video/chabad-around-the-globe/video-from-the-satellite/

 107. rtm said

  Dla chrześcijan prawosławnych świętym tekstem (oczywiście, oprócz Nowego Testamentu) jest Septuaginta, grecki Stary Testament, przetłumaczony w trzecim wieku przed Chrystusem, tysiąc lat przed zakończeniem znanej nam dzisiaj starożydowskiej wersji Starego Testamentu.

  Gdy mówimy o różnicach między kościołami zachodnimi i wschodnimi, które doprowadziły do zerwania i schizmy, zwykle wspominamy o filioque, lecz za podstawową rozbieżność, z której wynikają wszystkie pozostałe, można uznać wybór tekstu podstawowego. Jest to właśnie to decydujące rozdroże, gdzie rozchodzą się Kościoły – Zachodni i Wschodni. Kościół zachodni czci Stary Testament, przetłumaczony z Biblii Żydowskiej, a Kościoły Wschodnie uważają za oryginał tekst grecki i z niego tłumaczą.

  Starzec opowiedział mi o swym marzeniu wydać w języku starożydowskim Stary Testament, poprawiony zgodnie z Biblią Słowiańską. Z początku miałem wiele wątpliwości. Biblia Słowiańska, lub Elżbietańska (1751) jest sama tłumaczeniem, i do tego tłumaczeniem z tłumaczenia greckiego. Czyż to nie dziwny pomysł – poprawiać oryginał według tłumaczenia wtórnego, nawet nie według tłumaczenia greckiego, a według tłumaczenia z greckiego na cerkiewno-słowiański? W porównaniu z zuchwalstwem tego planu blednie każdy projekt postmodernistyczny. Lecz to właśnie mi się spodobało.

  Czym więcej myślałem o słowach starca, tym wydawały mi się one bardziej zrozumiałe. W istocie rzeczy proponował on zrekonstruować utracony oryginał greckiej Septuaginty, rozwiązując spory między wersjami za pomocą Biblii Elżbietańskiej. Jak wkrótce się wyjaśni, realizacja pomysłu starca może okazać się punktem zwrotnym w duchowej historii ludzkości, może doprowadzić do zbliżenia kościołów Wschodu i Zachodu, powstrzymać degradację, jaką przeżywa duchowe życie Wschodu i Zachodu, i pomóc judaistom zwyciężyć ich pychę i przyjść do Chrystusa. W ciągu wieków Żydzi tłumaczyli Biblię na języki różnych narodów świata w tym celu, aby wpłynąć na ich rozwój duchowy; przyszedł czas aby zapłacić im tą samą monetą, dając im oryginalny starożydowski tekst Starego Testamentu, tekst nie zredagowany przez synagogę i nie ocenzurowany przez żydowskich mędrców i masoretów, czyli ten sam tekst, który czytano w czasach Drugiej Świątyni.

  Świat, oparty na Biblii Żydowskiej, nie jest równoważny światu, opartemu na Biblii Greckiej. Są w nim inne priorytety. Nawet teksty są inne.

  Obecny starożydowski tekst Starego Testamentu, wykorzystywany przez judaistów i niewielkie społeczności chrześcijan mówiących po hebrajsku (nazywamy go tutaj MT, czyli Masoreckim Tekstem), nie jest tekstem natchnionym przez Boga, który znał Zbawiciel i Apostołowie

  Tłumaczenie jest dokładne, lecz z nieprawidłowej wersji – tłumacze tłumaczyli z Biblii Żydowskiej, z MT, a Chrystus i Apostołowie znali, czytali i powoływali się na utracony, starohebrajski oryginał Septuaginty który nie dotrwał do naszych czasów, nazywany H70.

  A Septuaginta, czyli tłumaczenie 70 interpretatorów, jest o wiele starsza – przetłumaczono ją nie tylko przed Chrystusem, ale nawet przed powstaniem Machabeuszy.

  „Cerkiew [Kościół] wyjątkowo czci tłumaczenie 70-ciu – Septuagintę. Św. Ireneusz uważa, że święci interpretatorzy byli tak samo natchnieni przez Ducha Świętego, jak prorocy i apostołowie (Ir. 3, XXI, 4). Św. Justyn Filozof w „Mowie do Greków”, Tertullian, Św. Cyprian, Św. Augustyn, Św. Klemens Aleksandryjski nazywają tłumaczenie 70-ciu natchnionym przez Boga. Św. Bazyli Wielki nazywa go najdoskonalszym w Kościele.

  Żydzi zaakceptowali przekład Hieronima, lecz Święty Augustyn był oburzony, i pisał w swej książce „Państwo Boże”:

  „Chociaż Żydzi chwalą mądry trud Hieronima, gdy tymczasem według nich Siedemdziesięciu Interpretatorów wielokrotnie się myliło, to Kościoły Chrystusowe uczą, że nic nie ma większego autorytetu, niż przekład Siedemdziesięciu, i powinniśmy wierzyć, że Siedemdziesięciu otrzymało dar prorocki.”

  Współcześni oburzali się na Hieronima, widząc, jak on z latami coraz bardziej skłania się na stronę Żydów

  Prace Hieronima, który przetłumaczył Biblię Żydowską na łacinę, oznaczały podłożenie miny pod mury obronne chrześcijańskiego Państwa Bożego. Mina ta wybuchła po długich pięciuset latach, w wieku dziewiątym, kiedy Wulgatę Hieronima uznano za oficjalny tekst Kościoła Zachodniego. Tendencja judaistyczna zaczęła podbijać świat chrześcijański. Lecz mimo to przed Reformacją proces ten postępował powoli – niewielu ludzi umiało czytać Stary Testament po łacinie. Dopiero w czasach Reformacji proces ten gwałtownie przyśpieszył. Protestanci zaczęli tłumaczyć Stary Testament z Biblii Żydowskiej, wynik był podobny do ożywienia dawno uśpionej bakterii. W Niemczech i Anglii wybuchł, zaindukowany utajonym w MT duchem żydowskiego szowinizmu i wybraństwa, jadowity nacjonalizm, którego do tej pory nie było w Europie. Naczytawszy się przekładów z MT angielscy koloniści w Ameryce Północnej wymordowali pokojowych miejscowych mieszkańców zgodnie z receptami Księgi Jozuego, a Niemcy rozpoczęli swój marsz do narodowego-socjalizmu. Tym samym wybuchł drugi stopień miny, podłożonej pod chrześcijańską jedność jeszcze w drugim wieku.

  http://www.israelshamir.net/Polish/Translate-Bible-pl.htm

  Dokonany przez Hieronima przekład Nowego Testamentu spotkał się jedynie z nielicznymi zarzutami i szybko zdobył powszechne uznanie. Inaczej miała się sprawa ze Starym Testamentem, który krytykowano za odejście od Septuaginty, dla której szacunek, zwłaszcza na Wschodzie, był wtedy wielki. Zarzucano Hieronimowi wprowadzanie do Kościoła judaizmu oraz to, że z powodu jego przekładu kościół łaciński zacznie się różnić od greckiego, a poganie powiedzą, iż chrześcijanie zmienili swoje prawo. Szczególnie zaciekle atakował Hieronima Rufin, zarzucając mu nawet lekceważenie stojącego za Italą autorytetu apostoła Piotra. Rufin pytał: „Jak to, więc przez czterysta lat Kościół błądził i nie wiedział, co jest prawdą?”[29]. Zarzucał mu też usunięcie z Księgi Daniela Hymnu Trzech Młodzieńców i Historii Zuzanny[30]. Hieronim argumentował, że tekst Septuaginty nie zawsze jest zgodny z tekstem hebrajskim, a Jezus i apostołowie cytowali Septuagintę wtedy, gdy jest zgodna z tekstem hebrajskim, w przypadku zaś niezgodności posługiwali się hebrajskim tekstem[31].

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wulgata

 108. Listwa said

  @ 102 zenek z profila

  Analfabetyzm religijny cię cechuje.

  „Gdzie to jest do pomyślenia żeby Bóg umierał i rodził się ci rok i żeby co rok urządzać jakieś szpoki z tego powodu.Toć przecież na zdrowy łep nawet mysz żyje dłużej a co dopiero wszechmocny Bóg”

  – zaoszczędź światu swej twórczości i dowiedź się co uczy Kościół. Co roku są uroczystości odbywające się na pamiątkę wydarzeń sprzed 2000 lat.

  @ 105 Wert

  Pić trzeba czystą wodę, a uczyć się od tych co strzegą depozytu wiary, a nie go zmieniają na ideologie. Proszę chodzić do Bractwa, a nie bedzie pan narażony na opowiadania z mchu i paproci.

  @ 99 hotentoten

  synku pyszałkowaty, co przyszedłes zadawać pytania, ale nie po to by odpowiedź przyjąć, wyobraź sobie że Pan Bóg jeśli nawet skłamałby, popełnił zbrodnię albo coś co tobie się nie podoba, to nie ma nikogo takiego, co mógłby Mu powiedziec „co czynisz?”,
  czyli nie ma kogoś takiego , a nawet sam takim w teorii nawet nie jesteś, który mogłby Panu Bogu coś udowodnić , ukarać, zakazać, wyciągnąć konsekwencję.
  Nawet gdyby prawdą było, że Pan Bóg skłamał , to możesz synku tylko to przyjąć, bo On jest Bogiem wszechmocnym i od Niego zalezy nawet twoje istnienie.

  To samo co ty powiedział kiedyś szatan do Ewy, – pan Bóg wie że tak nie jest , gdy zjecie owoc będziecie bogami jak On.
  A Pan Bog powiedział prawdę, nie jedzcie owoców z tego drzewa bo pomrzecie.

  Nie trwoży cie podobieństwo wypowiedzi ? Bo powinno.

  Pan Bóg jest miłośnikiem prawdy, nigdy nie kłamie i nie wprowadza w błąd. Gwarantuje to Jego potęga i mądrość.
  Pan Bóg nie musi kłamać, w swej mądrości jest w stanie kształtowac wszystko jak tylko zechce. Nie musi przed takim jak ty , marnym pyłem, ukrywać tego co zrobił pod płaszczem kłamstw.

 109. Trak said

  Ad 93
  Otóż to!
  Też jestem tego zdania – jest nowe przymierze i ono obowiązuje, stare wypełniło się.

 110. Marek said

  Panie Listwa, pan wie zapewne, że łacińska Wulgata została ukończona przez Hieronima na początku V wieku, a korzystał z żydowskich pism ST
  Zaś zanim pojawiła się Wulgata pismem Świętym Kościoła Powszechnego [niepodzielonego jeszcze] była Septuaginta – LXX, przekład grecki z III wieku przed Chrystusem dokonany z żydowskich pism ST, zniszczonych przez żydów i różnych od tych z których tłumaczył Hieronim.

  Warto przeczytać, co już ktoś wyżej zapodał w komentarzu 40:

  „Jak żydzi fałszowali Biblię”

  http://zkamiennegolasu.blogspot.com/2013_12_01_archive.html

  Z powyższego wynika, że LXX chyba góruje autorytetem nad Wulgatą, o czym mówił między in. św Augustyn, wieki przed Trydentem.

 111. Listwa said

  @ 107 rtm
  Septuaginta to tłumaczenie z hebrajskiego na grekę dokonana 200 lat przed Chrystusem
  Wulgata to tłumaczenie z hebrajskiego na łacinę dokonane 400 lat po Chrystusie.

  „Kościół zachodni czci Stary Testament, przetłumaczony z Biblii Żydowskiej, a Kościoły Wschodnie uważają za oryginał tekst grecki i z niego tłumaczą (…) nie ma większego autorytetu, niż przekład Siedemdziesięciu, i powinniśmy wierzyć, że Siedemdziesięciu otrzymało dar prorocki.

  pierwsze tłumaczenie jest dobre drugie jest zydowskie – jak cuda nad urną.
  .

 112. RSA said

  @98 – Wcale się nie upieram co do trasy szczegółowej, bo tego dziś zapewne nie jest w stanie ustalić szczegółowo – ile razy zawracali, zataczali koła czy obozowali w tym samym miejscu. Za to kluczowe Co do liczby rydwanów w Egipcie myślę że ma Pan rację, tylko co grupa pastuchów mogła wziąć za „armię faraona”, też pewnie trudno ustalić. W ogóle nie chodzi o to, żeby się przy tym czy innym szczególe upierać, tylko żeby pokazać, że ogólnie relacja Starego Testamentu i tradycja chrześcijańska są dość wiarygone.

 113. marta15 said

  ad 100
  pan gajowy zamiast poddawac w watpliwosc Stary Testament moze by sie zajal jego czytaniem ZE ZROZUMIENIEM. !!!! . Stary Testaemnt oparty jest an tzw. typologii.
  Typ–osoba, zdarzenie, rzecz, instytucja etc ze Starego Testamentu, ktora zapowiada cos co bedzie wypelnione w Nowym Testamencie. Jest wiele typow w ST. Np: Arka Przymierza, ktora zawierala Slowo Boze byl typem Maryji ,ktora nosila w swym lonie Slowo Boze, czyli Jezusa. Przejscie Izraelitow przez Morze Czerwone bylo zapowiedzia Chrztu sw. Podobnie Potop,
  Adam byl typem ( anty-typem ) Chrystusa, a Ewa byla typem ( anty-typem) Maryji.
  Stary Testament byl w zasadzie przygotowaniem ludu wybranego na przejscie Mesjasza, Chrystusa
  ON wypelnil ST i utworzyl Nowe , ostateczne Przymierze z Bogiem .
  W sumie niewielu Judajczykow uwierzylo z Niego, gdzyz zamiast wierzyc w Slowa \nauke Chrystusa i Jego Apostolow, uwierzyli za to w slowa i nauki skorumpowanej hiearchii judejskiej.
  PODOBNA sytuacje mamy OBECNIE. Wiekszosc ,zamiast wierzyc w prawdziwa , 2000 nauke Kosciola Katolickiego i Jego Swietego Magisterium , woli wierzyc w „nauki” posoborowej , ogromnie skorumpowaenj sekty V-2 udajacej KK.

  Dziękuję za pouczenie. Podobają mi się te typologiczne rozważania. Kto je wymyślił?
  Admin

 114. marta15 said

  ad 113
  „..Dziękuję za pouczenie. Podobają mi się te typologiczne rozważania. Kto je wymyślił?..
  Pisza na ten temat m.in. Swiety Pawel, Ojcowie Kosciola i wielu swietych tego KK.
  „…
  Origen (184/185 – 253/254) Christianised the system, and figures including Hilary of Poitiers (c. 300 – c. 368) and Ambrose (c. 340 – 397) spread it. Saint Augustine (345-530) recalled often hearing Ambrose say that „the letter kills but the spirit gives life”, and Augustine in turn became a hugely influential proponent of the system, though also insisting on the literal historical truth of the Bible. Isidore of Seville (ca. 560-636) ……….”
  http://en.wikipedia.org/wiki/Typology_(theology)

  TU jest FANTASTYCZNY artykul na temat Arki Przymierza ze ST, ktora byla typem /zapowiedzia Arki Przymierza Nowego Testamentu czyli Maryji.
  warto przeczytac bo podaje duzo BARDZO , wrecz niesamowitych konkretnych dowodow wspierajacych ten concept.
  http://www.mostholyfamilymonastery.com/Articles/the_bible_on_the_blessed_virgin_mary.pdf

 115. Mezamir said

  Kto jest Żydem wg „Nowego Testamentu”

  „Żydem nie jest ten, który nim jest na zewnątrz, ani obrzezanie nie jest to, które jest widoczne na ciele, ale prawdziwym Żydem jest ten, kto jest nim wewnątrz, a prawdziwym obrzezaniem jest obrzezanie serca, duchowe, a nie według litery.” – Rz 2; 28-29

  [Mówi Celsusowy Żyd:] Jakże to, wywodzicie swoje pochodzenie z naszych świętych Pism, a skoro tylko poczyniliście postępy, pogardzacie nimi, choć poza naszym Prawem nie potraficie wskazać żadnego innego źródła swej nauki?

  Jeśli ST kłamie to NT ty bardziej.
  Jak chory korzeń może wydać zdrowy owoc?

 116. marta15 said

  „..Jeśli ST kłamie to NT ty bardziej.
  Jak chory korzeń może wydać zdrowy owoc?..”

  bardzo sluszna uwaga

 117. Boydar said

  Ha, mój znajomy zawarł umowę przed Bogiem z kobietą. Znaczy, wziął ślub. A jakiś czas później ożenił się z drugą. I też przed Bogiem, i ważnie. Kto mądry, zrozumie. Może to jest jakieś wytłumaczenie. Ale nie namawiam.

  Swoją drogą dziwne, że nikt nie zahaczył jeszcze o to – https://radtrap.wordpress.com/2015/01/30/tekst-masorecki-kontra-septuaginta-czesc-1-masoreci/

 118. marta15 said

  ad 117 on pewnie zawarl to drugie „malzenstwo” przed innym….bogiem, a mzoe raczej bozkiem

 119. Boydar said

  Nie, Pani Marto; pierwsza żona umarła …

 120. Marucha said

  Re 119:
  Piękny cios w miękkie podbrzusze, panie Boydar.
  Odbierający powietrze tym, co to wiedzą lepiej, potępiają, wyrokują i gotowi Piusa XI poprawiać.

 121. Boydar said

  Jeżeli ten przypadek Panią Martę zreflektuje, to warto było. Jeśli uczyni jeszcze bardziej zawziętą, no cóż, nadziała się sama.

 122. Mezamir said

  Dalibyście spokój z tą średniowieczna cenzurą bo wstyd żeby w XXI wieku…eh

  Spadj, baranie, ty z twoją wiedzą o Średniowieczu…
  Idź gdzie indziej rzygać gównem.
  Admin

Sorry, the comment form is closed at this time.