Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Zimowy sen Polski
  Kojak o Aktorzy o pedofilii i ofiarach…
  Boydar o Polskie elektrownie produkują…
  Boydar o Wolne tematy (53 – …
  Troll Polonii o Otyłość coraz większym problem…
  Birton o Rozstawiamy figury
  jasiek z toronto o Aktorzy o pedofilii i ofiarach…
  Birton o Rozstawiamy figury
  Troll Polonii o Aktorzy o pedofilii i ofiarach…
  Kwal o Aktorzy o pedofilii i ofiarach…
  Troll Polonii o Reagan też próbował zablokować…
  Marcin o Aktorzy o pedofilii i ofiarach…
  Jowram o Wolne tematy (53 – …
  prostopopolsku o Ignacy Matuszewski. Oficer, kt…
  Antares o Aktorzy o pedofilii i ofiarach…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 496 obserwujących.

Politycy SLD chcą, by Ukraina zaczęła ich ścigać za nazywanie UPA ludobójcami

Posted by Marucha w dniu 2015-04-13 (Poniedziałek)

Podczas wczorajszej konferencji prasowej Sekretarz Generalny SLD Krzysztof Gawkowski określił postępowanie prezydenta Bronisława Komorowskiego w ukraińskim parlamencie mianem „obrazy dla ofiar zbrodni wołyńskiej”.

„Niestety w Radzie Najwyższej honorowane są i upamiętniane postacie, które dowodziły zbrodniczym postępowaniem UPA, która mordowała osoby na Wołyniu, a postępowanie Bronisława Komorowskiego to obraza dla ofiar zbrodni wołyńskiej. Dlatego zwracamy się do prezydenta z apelem, aby odciął się od wszelkich działań, które mają taki skutek, że Polacy mogą czuć się po prostu obrażeni” – powiedział Gawkowski.

Z kolei rzecznik SLD Tomasz Kalita stwierdził, że przyjęta przez ukraiński parlament ustawa, która daje również możliwość ścigania „wszystkich, którzy będą kwestionować to, iż UPA jest organizacją ludobójczą, zbrodniczą – to jest hańba”. „To policzek wymierzony państwu polskiemu i prezydentowi Komorowskiemu” – dodał polityk.

Wcześniej przypomniał, że 5 lat temu podczas wizyty ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Litwie, tamtejszy parlament demonstracyjnie odrzucił wówczas ustawę o języku polskim. Jego zdaniem był to „policzek wymierzony ówczesnemu prezydentowi”.

Nawiązując do zapisów dotyczących karania osób negujących cel walk UPA, Kalita publicznie zwrócił się do władz Ukrainy, by na mocy przyjętej ustawy zaczęły ścigać jego oraz Gawkowskiego. „Uważamy, że to co się zdarzyło na Wołyniu, to ludobójstwo, a UPA to zbrodnicza organizacja (…) Będziemy o tym przypominać i dopominać się o prawdę na Wołyniu” – podkreślił Kalita.

Uchwalona przez ukraiński parlament w dniu wizyty prezydenta Komorowskiego ustawa przewiduje odpowiedzialność dla obywateli Ukrainy i cudzoziemców, którzy publicznie okazują lekceważący stosunek do uczestników walk o niepodległość w XX wieku. Wśród formacji wymienionych w ustawie znajduje się też Ukraińska Powstańcza Armia, która jest odpowiedzialna za ludobójstwo ponad 100 tysięcy Polaków na Kresach Wschodnich w trakcie II wojny światowej i tuż po niej.

Publiczne głoszenie treści uznanych za bezprawne interpretowane jest jako szarganie pamięci walczących o niepodległość Ukrainy i upokarzanie godności narodu ukraińskiego.

Czytaj także: Ukraina będzie karać Ukraińców i cudzoziemców za obrażanie OUN-UPA

http://www.kresy.pl

A polskojęzyczne k***y medialne i ich polityczne alfonsy, przez 24 godziny na dobę – Katyń, Katyń, Katyń, Katyń…
Admin

Komentarzy 68 to “Politycy SLD chcą, by Ukraina zaczęła ich ścigać za nazywanie UPA ludobójcami”

 1. Marucha said

  Proponuje, aby wysyłać do ambasad, konsulatów i innych placówek dyplomatycznych Banderlandii listy, maksymalnie obraźliwe dla UPA oraz obecnej władzy.
  Nie emaile
  LISTY. PAPIERZANE. Pisane na papierze i wkładane do koperty.

  Gdyby tak ambasada dostała, powiedzmy, 2000 takich listów, to mogli by się porządnie wk…ić. I byłoby ciekawie.

  Ale… wróć!
  Gajowy żartuje.
  Nie znajdzie się przecież nawet pięciu Polaków zdolnych do napisania listu, naklejenia znaczka i wrzucenia go do pobliskiej skrzynki.

 2. revers said

  SLD w sondarzach pro POpisowych przewidziana jest do kasacji, bo przecierz system dwupartyjny to najlepsza droga do „demokracji” i umowna opzycja.

  SLD samo wlaczylo PL w struktury NATO a to co dzialo sie na Balkanach, teraz na Ukrainie to dzialanosc humanitarna NATO.

  SLD bylo inicjatorem obzow filtracyjnych dla „talibow” w Starych Kajkutach, jak jest gwarancja ze nie popra podobnych obozow filtracyjnych dla Rosjan na Ukrainie, zwlaszcza ze elta SLD w osobie Kwasniewskiego juz za czasow Kuczmy robila interesy na Ukrainie, prala pieniadze w jedna i druga strone czego dowodem sa wspolne geszefty i biesiadki kwasniewskiego z samym Kolomyjskim.

  Znajac hipokryzje elit styropianowych i kanciatego stolu, mozna tylko wzaisc poprawke na przyszle wybory z gwiazda SLD Ogorkowa, jak tez probe ratowania sondazy SLD inaczej, w przeciwienstwie do podobnego stanowiska Link partii z frakcyjna Sara Wagenknecht to jest nic, by zalozyc sankcje na USA, Anglie, wyjsc z NATO nazwac wyzwolicieli Auschwitz i masakre Wolynska po imeniu i wskazac wlasciwych sprawcow.

 3. AlexSailor said

  @Marucha
  „Nie znajdzie się przecież nawet pięciu Polaków zdolnych do napisania listu, naklejenia znaczka i wrzucenia go do pobliskiej skrzynki.”

  To kim lub czym my jesteśmy, bo niewątpliwie ma Pan rację?

 4. Przecław said

  Czy Gajowy Marucha sam wysłał już list do ambasady ukraińskiej ?

  Ponieważ wpadłem na ten pomysł dopiero przed niedługą chwilą, jeszcze nie zdążyłem.
  Ale niech Pan będzie pewny: jeszcze dziś pójdzie.
  Admin

 5. Boydar said

  Bez względu na rolę jaką Rosja przewidziała dla jawnych pogrobowców PZPR, tak sobie myślę, że nawet gdyby im obecnie wyrosły skrzydełka i aureolki nie mają mandatu do reprezentowania Polski. Moja awersja jest zbyt dawna i zbyt głęboka. Co ponajwyżej mogą robić za wkład do mopa.

 6. Marucha said

  Re 5:
  Starzy odchodzą, nowi przychodzą… niech Pan to weźmie pod uwagę.

 7. aaaaaaaaaaa said

  @admin

  „Starzy odchodzą, nowi przychodzą… niech Pan to weźmie pod uwagę.”

  nowi przychodzą – Ogórek ?…….Kulczykowa wtyczka ?…..to jest tylko maska starych wilków , dopóki cały szwadron nie pójdzie do piachu to zawsze będą grać „drugie” pierwsze skrzypce …….

  …….to samo z listem …….po 10 sztukach zablokują na poczcie i nawet nie otworzą ……
  o ile połowa w ogóle dotrze , ………..mając na uwadze opanowanie wszystkich urzędów przez żymian to jest to wielce prawdopodobne …….

  potwierdzenia odbioru podpisów na Kukiza dotarły dopiero po mojej interwencji na poczcie …….

 8. Filo said

  Zaraz, zaraz.
  Za napisanie listu nikt nie moze szukac awantury bo list to prywatna korespondencja, a nie publiczna obraza szubienicznikow.
  Natomiast zatkanie ambasadowej poczty korespondencja moze rzeczywiscie zirytowac.
  Zastanawiam co moze ich naprawde wkurwic.
  Komputery na Ukrainie zablokowane, cenzura jak za NKWD – duzo Ukraincow musialo byc w NKWD bo stosuja zupelnie podobne metody terroru. Widac maja tradycje we krwi.
  Rozwalaja pomniki Lenina ale zachowuja postumenty, bo beda stawiac na nich pomniki Kaganowicza i Berii.
  Dla Bandery maja nowiutkie postumenty.

 9. Boydar said

  Fakt iż Ogórkowa nie ma za uszami, nie zmienia statystyki ogólnej. Oprócz Niej (prawdopodobnie), umoczeni są wszyscy. Nie chodzi się do burdelu aby podziwiać freski na ścianach. Przynajmniej taka panuje opinia.

 10. zetef said

  …’Dlatego zwracamy się do prezydenta z apelem, aby odciął się od wszelkich działań, które mają taki skutek, że Polacy mogą czuć się po prostu obrażeni” – powiedział Gawkowski.’ to mnie rozczula. Prawie do łez.
  Prezydent ma się ‚odciąć – jak to się robi?
  Chciałbym wiedzieć – tak z czystej ciekawości. Interesuje mnie techniczny aspekt owego ‚odcinania’ się. To coś w rodzaju samokrytyki czy jakiś obrzęd?

  Kurwa, przecież ten buc był tam gdzie był i powiedział to co powiedział.
  Wszyscy słyszeli i widzieli. Jakie odcinanie się?
  W razie komplikacji prawnych ze strony adwokatów Pana Prezydenta ja też się odetnę od ‚buca’.
  A chuj niech zostanie.

 11. NICK said

  Powiem Wam szczerze. Praktycznie jak zwykle.

  Byłem wychowany politycznie przez media. Te, jakie są, każdy widzi.
  Nie każdy może spostrzec pewnych, ogólnych reguł.
  Nienawidziłem PZPR, zagrypiony przekazem mendialnym. Może było i tak, że moja rodzina doznała pewnych krzywd. Ja doznałem od partii przewodniczki – są dokumenta.

  Partia była zła? Nie zawsze. Teraźniejsze Partie-przewodniczki, lepsze są???

  Zwróćmy nadto uwagę na wielokrotnie udowodniony fakt: jak mendia na coś lub kogoś szczekają to warto go lub coś analizować.

  W SLD jest więcej patriotów niż w innych partiach. SLD jest do odstrzału. Wolałbym, prawie, wszystko aby rozbić PO-PIS.
  Jest to niemożliwe. Wybory [tfu] olewam. Moczem przeterminowanym.

 12. Nemo said

  @Marucha i Filo

  No to jak panowie w końcu będzie? Piszemy listy czy wysyłamy maile?

 13. marta15 said

  SDL robi teraz za tzw kontrolowana opozycje.
  Pamietajmy : oni zawsze obstawiaja dwa konce kija.
  Teraz bedzie moda na lewacki „opozycjonizm” i wielu naiwnych da sie na to nabrac.
  zwlaszcza ,ze promuja sie ladna Ogorkowa, a Polak, jak wiadomo, lasy na damska urode i patrzac na ladna gebunie kompletnie przestaje myslec ( nie zeby myslal za duzo przed patrzeniem),
  a zupe ogorkowa tez lubi

 14. błysk said

  Była manifestacja w rocznicę mordów Polaków przez rezunów ,w dniu 11 lipca 2014roku ,w Warszawie przed ambasadą Ukrainy. Nie widać na niej było żadnego z wyżej wypowiadających się.Nakręcono z niej film ,który obejrzało już kilka tysięcy ludzi.

 15. marta15 said

  „…. Niebo też płacze nad głupotą władz III RP, a ciemnych chmur banderowskiego zagrożenia nad Polska nie rozgoni, niestety żaden wiatr… – komentowali uczestnicy manifestacji przeciw mianowaniu konsulem w Polsce Wasyla Pawluka, jednego z liderów szowinistycznej SWOBODY.

  – To naplucie w twarz Polakom.
  To jedna z wielu zniewag, jakie od miesięcy, a nawet lat znosimy z rąk władz w Kijowie, przy całkowitej bierności, a nawet akceptacji kolejnych rządów III RP. Powtórzone niedawno honory dla Bandery i Szuchewycza; cześć oddana przez Wierchowną Radę Ukrainy Diaczence, katowi Warszawy; nazistowskie emblematy banderowskich batalionów, walczących w wojnie domowej, których członkowie odzyskują siły w polskich szpitalach; potraktowanie jak pętaka prezydenta Komorowskiego (który sam się o to prosił) i ogłoszenie OUN/UPA narodowym dziedzictwem współczesnej Ukrainy, a teraz przysłanie Pawluka, to pasmo hańby i dowód, że w takich warunkach o prawdziwym pojednaniu i wzajemnym szacunku mowy być nie może – mówił Konrad Rękas, organizator pikiety.
  Z kolei dr Mateusz Piskorski, lider partii ZMIANA podkreślił, że nominację Pawluka można zestawić z przysłaniem przez Berlin w charakterze dyplomaty czynnego neonazisty. – Wierzę, że także lubelscy samorządowcy, którzy przecież mogą pozwolić sobie na chociaż odrobinę komfortu niezależności od jednostronnej narracji warszawskiej po prostu zbojkotują nowokreowanego konsula, nie zapraszając go na żadne wydarzenia poza konsulatem. Niech Pawluk poczuje, że jest persona non grata w Lublinie, na Lubelszczyźnie, w Polsce – uważa Piskorski….”
  http://chart.neon24.pl/post/121295,nie-chcemy-konsula-banderowca

 16. marta15 said

  uwaga!!!!!!!!!
  V kolumna banderowska zainstalowana w Lublinie.

  „..Niestety, nadzieje te wydają się płonne.
  Ze zdecydowaną krytyką zastrzeżeń Kresowian wystąpił przewodniczący Rady Miasta Lublin, PIOTR KOWALCZY zadeklarowany zwolennik wspierania ukraińskich nacjonalistów.
  To jego „zasługą” jest blokowanie inicjatyw zmierzających do upamiętnienia w Lublinie ofiar Rzezi Wołyńskiej, to on – dla swoich towarzysko-biznesowych kontaktów z ukraińskimi nacjonalistami gotów jest wystąpić przeciw pamięci pomordowanych na Kresach.
  Od decyzji Kowalczyka zależy wprowadzenie pod obrady Rady Miasta uchwały o budowie w Lublinie Pomnika Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez banderowców – i na razie zgody na spełnienie oczekiwań Kresowian, wspartych blisko 2.000 podpisów zebranych pod obywatelskim projektem, ze strony władz miasta nie ma…”

 17. marta15 said

  „…Prezydent Czech Milosz Zeman w ostrych słowach odpowiedział grupie Ukraińców, którzy wysłali do niego list „w obronie Stepana Bandery”. „Czy znacie rozkaz Bandery: „Zabijcie każdego Polaka między szesnastym a sześćdziesiątym rokiem życia?”. Jeśli nie znacie, nie jesteście Ukraińcami” – odpisał Zeman.
  To pozytywny gest wobec Polaków.
  Prezydent Czech jest doskonale znany z ostrego języka i moralizatorskiego tonu. Grupa Ukraińców, która wysłała do niego list „w obronie Stepana Bandery” (Bandera to przywódca nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej, współodpowiedzialny za ludobójstwo ludności polskiej na Wołyniu, który na Ukrainie uznawany jest za bohatera narodowego – przyp.red.)., właśnie się o tym przekonała.

  „Szanowni Ukraińcy, otrzymałem od was list w obronie Stepana Bandery.
  Pozwólcie mi zatem zadać dwa pytania” – rozpoczyna swój list Zeman.
  Dalej stawia sprawę jasno: „Po pierwsze, czy znacie rozkaz Bandery: „Zabijcie każdego Polaka między szesnastym a sześćdziesiątym rokiem życia?” Jeśli nie znacie, nie jesteście Ukraińcami. A jeżeli znacie, to czy się z nim zgadzacie, czy nie?” – pyta prezydent Czech. „Jeżeli się zgadzacie, tu kończy się nasza dyskusja” – czytamy.
  W dalszej części Zeman udziela krótkiej lekcji historii.
  „Dla Waszej wiedzy chciałbym stwierdzić, że Stepan Bandera miał zamiar stworzyć wasalne wobec Niemiec państwo ukraińskie. Miał poparcie Alfreda Rosenberga, ale dlatego, że Hitler zdecydował, że po wygranej wojnie zasiedli Ukrainę niemieckimi rolnikami, projekt został anulowany, a Bandera został wysłany do obozu koncentracyjnego. Coś podobnego stało się zresztą na naszym terytorium w przypadku Jana Ryse Rozsévača, założyciela Flagi” – pisze Milosz Zeman.
  I dalej: „Ponadto chciałbym zwrócić uwagę, że już prezydent Juszczenko ogłosił Banderę bohaterem narodowym, a teraz jest w przygotowaniu podobna deklaracja w sprawie pana Szuchowycza, znanego z tego, że w 1941 roku we Lwowie rozstrzelał tysiące Żydów”.
  Zeman pisze też, że „nie może gratulować Ukrainie takich narodowych bohaterów”. „Cieszę się, że mogłem poszerzyć Waszą wiedzę i życzę wielu sukcesów w pracy” – kończy list. ………”
  —-
  „..
  O polskosci Lwowa musi Polakom przypominać Putin, o zbrodniach banderowskiego bydła na Polakach musi przypominać Zeman, prawdę o polskiej „transformacji” pokazuje Al Jazeera itd – no ale takie są skutki przyjęcia modelu zadowolonego niewolnika czy jak to nazwał król Europy, Donald I Parszywy, jeszcze kiedy z nadania niemieckiej Adolfiny robił w Polsce za premiera „ciepłej wody w kranie, tu i teraz” …”
  .
  http://macgregor.neon24.pl/post/121286,milosz-zeman-do-ukraincow

 18. Zdziwiomy said

  A propos formuły (która zrobiła swoistą karierę w Polsce po 1968 r., kiedy użył jej Władysław Gomułka) ujmującej zmienność (auto)identyfikacji Żydów: „ni pies, ni wydra, coś na kształt świdra”.

  Nakształt świdra

  Chcę być polakiem, daję słowo!
  Polskości chcę osiągnąć szczyt…
  Nie mogę jednak znaleść rady:
  Zawsze wołają: jesteś żyd!

  Gdy przed potwarzą bronię żydów,
  Chcąc im wywalczyć jakiś byt,
  Słyszę zazwyczaj szept na stronie:
  „Ach, co to musi być za żyd!“

  Kiedy znów chłoszczę wady żydów,
  Prawię, że winni uczuć wstyd, —
  „Antisemita?“ — mruczą zaraz —
  „O, to z pewnością także żyd!

  Gdy zganię czasem polską wadę,
  Lub chrześciański zranię myt,
  Wołają z wstrętem: „To mi Polak!
  „Przecież to najzwyklejszy żyd!“

  Gdy wielbię polskie ideały,
  Na pruskie rugi wydam zgrzyt,
  Mówią: „On innej jest religii,
  To nie jest Polak, ale Żyd!“

  Biegnę do księdza, chrzest przyjmuję,
  Chcąc raz osiągnąć łaski szczyt,
  Krzyczą: „On przecież z innej rasy,
  To tylko jest przechrzczony żyd!

  Więc wciąż mnie zwątpień trapi hydra,
  Wciąż mi zatruwa smętny byt,
  Żem ani pies ja, ani wydra,
  Żem coś — marnego nakształt świdra,
  Żydowski Polak, polski żyd!

  ***
  „Obywatelem polskim żyd
  Nie może być, ach, wierzcie!“
  Kupiłem dom — i jestem dziś
  Obywatelem nareszcie!
  ——————

  ***
  Jednego tylko znałem żyda,
  Który uznania był blisko:
  Nikt mu nie przeczył nazwy „Polak“…
  On — „Polak“ miał na nazwisko!…
  ——————–
  ***
  Antysemito! w oczach opinii
  Szlachcicem pragnąłbyś zostać?
  Próżno wskazujesz wąs zawiesisty
  I swoją brzuchatą postać!
  Nic nie pomogą lica słowiańskie,
  Ni pomiatanie żydami:
  Pierwszej szlachectwa brak ci zasady:
  Gardzisz… własnemi przodkami!
  ——————

  Leo Belmont (Leopold Blumenthal) – ur. 8 marca 1865 w Warszawie, zm. 19 października 1941 w Warszawie – poeta żydowskiego pochodzenia, uciekinier z getta i z judaizmu, a zarazem wolnomyśliciel.

 19. Marucha said

  Re 13:
  Pani upraszcza sprawę.

 20. 15vagabunda said

  Próżne wysiłki Leszka Millera i Mateusza Piskorskiego. Polak najlepiej się czuje ujeżdżany przez obcy zarząd. Zachód w końcu zrobi to co ustalił z Solidarnością, podzieli ten „kraj przyfrontowy” na kawałki i rozstawi żydowskie garnizony.
  Proponuję tym panom politykom żeby dali sobie spokój bo jedno jest pewne że Polactwo jeśli już zrobi cokolwiek to będzie to podanie sznura na którym pejsy powieszą kolejnego polskiego polityka – piątkowego samobójcę. Robienie we własne gniazdo najlepiej im wychodzi od wieków.
  Mogła się lewica z Samoobroną przeciwstawić juncie POPiSu gdyby nie szkodnictwo Polaków a teraz to „… i kamieni kupa”. Starczy tych ofiar z ludzi dla narodu niegodnego poświęceń. Na siłę się z osła ogiera nie zrobi.

 21. marta15 said

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/gdzie-w-polsce-gloryfikowana-jest-upa-mapa#
  „..Jak wynika z mapy opublikowanej przez portal Niezwykle.com, Ukraińska Powstańcza Armia upamiętniona jest w czterech miejscach w województwie podkarpackiem i w dwóch w województwie lubelskiem. Wszystkie miejscowości znajdują się w pobliżu granicy z Ukrainą….”

 22. bezpartyjny said

  Gajowy raczy żartować. Uni duże manifestacje olewają a nie jakieś tam listy, których w ogóle nie będą otwierać.
  Polacy łykają na bieżąco prowokacje i upokorzenia. Atmosfera wśród narodu przypomina atmosferę jaka była kilkadziesiąt lat po powstaniu Styczniowym. Trzeba zacząć od podstaw a może dobrze by zrobiły jakieś działania represyjne. Ale kto to zrobi w epoce kiedy współżycie pokojowe jest wartością najwyższą. Widocznie jeszcze nie jest tak źle jak się tutaj wielu nam wydaję. Kiedyś pewno miarka się przebierze. Sam nie wiem.

 23. marta15 said

  nie upraszczam . Nie daje sie po prostu nabierac kontrolownej opozycji,.
  Podobnie jak nie daje sie nabierac „legalnemu” ‚papiezowi ” i calej jego posoborowej „hierarchii”.
  Lisy lubia sie przefarbowywac , a co niektorzy latwo sie daja nabierac na nowy kolor .
  Pan pamieta. RAZ zdobytej wladzy nie oddaje sie bez walki.
  mi wystarczyl dziendoberek Franciszka, zeby wiedzeic OD razu z kim mam do czynienia. A tak wlasciwe to nawet PRZED jego wyborami wiedzialm dokladnie ,ze i tak bedzie to kandydant judeo-masonerii.
  tzw diabel lezy w szczegolach. czesto bardzo, bardzo, bardzo niestotnych.
  I tam najlepiej zagladac.

  Wolę już SLD, niż PO-PIS.
  Admin

 24. Henryk said

  Witam.
  Maile i listy wywalą do kosza i będą udawać że deszcz pada.Już kiedyś myślałem o założeniu strony lub profilu na pejszbuku obraźliwej do UPA lecz nie za bardzo się na tych nowych „cudach” znam.

 25. marta15 said

  wyglad na to ze Ukraincy maja „milosc” do Polakow po prostu we krwi.
  Tak jak wampiry potrzebuja dawki krwi tak i Ukraincy potrzebuja dawki polskiej krwi.
  I polsko-jezyczny nie-rzad zamierza im te „transfuzje” ulatwic.

  https://piotrbein.wordpress.com/2015/04/13/ukrainskie-zbrodnie-na-ludnosci-polskiej-w-1919-r/
  „…„O okrucieństwach hajdamackich”. O ukraińskich zbrodniach na ludności polskiej z 1919, które ujawniła sejmowa komisja śledcza..”

 26. bezpartyjny said

  Taką „rzeźbę” postawiono na Wiśle niedaleko Wawelu . I co ? I nic ?
  http://strefakreatywna.blogspot.com/2012/06/oczyszczajaca-moc-swini-mateusz-okonski.html?showComment=1428925215484#c6992211258299003958

 27. bezpartyjny said

  Pejsaci podkładają nam świnię http://www.obieg.pl/felieton/19195

 28. KOR said

  @9 Boydar said: Nie chodzi się do burdelu aby podziwiać freski na ścianach. Byłem i podziwiałem freski w Pompei, więc polecam Paniom i Panom przy okazji odwiedzin Franciszka.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Herculaneum 40.8060°N 14.3482°E
  http://en.wikipedia.org/wiki/Pompeii 40°45′0″N 14°29′10″E
  http://en.wikipedia.org/wiki/Erotic_art_in_Pompeii_and_Herculaneum
  http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_erotic_depictions
  Warto zobaczyć.

 29. bezpartyjny said

  http://www.prawy.pl/wiara/4863-polacy-ukazywani-przez-zydow-jako-swinie I wiele innych można znaleźć w internecie

 30. marta15 said

  ad 26 , 27 , 28 a pan to sie chyba dopiero obudzil ze snu zimowego?

 31. Boydar said

  @ Pan KOR

  Sam Pan widzi, że na opiniach nie można polegać. Nie ma Pan przypadkiem Tomek na imię ?

 32. jak widać blogowisko wpisuje się w medialna narrację ;że lewicy wolno mniej ,a jak obserwuję inne blogi to lewicy „nic nie wolno ” .A już SLD to w ogóle ,co by nie powiedział Miller (a On wyjątkowo madrze się wypowiada) ,ale to komuch .Innym wolno jemu nie i choć mija 25 lat to tylko lewica nie może zmienić poglądów ,nie może zmienić swojego programu ,bo ma grzech bycia poPRLowskim złogiem .Wolo Palikotowi ,Siwcowi ,Kwaśniewskiemu mówić że Leszek ma krew na rekach zmuszać Go jednoczenie do jednoczenia Lewicy ale bez Niego .
  Oni bowiem czyści ,prawi bez skazy poczęcia – czy to nie jest durnowate ;ale tak musi być wszak tak chcą media i ich sponsorzy .

  Nie inaczej.
  A SLD to chyba najbardziej (na bezrybiu…) propolska partia w tej chwili.
  Admin

 33. Agat said

  Już ponad 23 tys. studentów z Ukrainy studiuje sobie w Polsce ZA DARMO (oczywiście: polski podatnik opłaca im także akademiki, wyżywienie itd.) – źródło: http://tinyurl.com/oux55zs

  Studenci owi są bardzo roszczeniowo w stosunku do POLSKIEGO (nie, nie ukraińskiego!) państwa nastawieni; okazuje się, że „stypendia są za niskie” (znaczy: za mało dostali za darmo) – źródło: http://tinyurl.com/o2b3zvt

  W tym samym czasie polscy studenci, chcący studiować np. medycynę na Ukrainie muszą płacić naprawdę ciężkie pieniądze – źródło: http://tinyurl.com/nhdas8b

  Pod koniec marca br. premier Kopacz podpisała decyzję o BEZWARUNKOWYM przyznaniu Ukraińcom kolejnych 5 tys. stypendiów.

 34. Boydar said

  @ Pan Gajowy

  „… A SLD to chyba najbardziej (na bezrybiu…) propolska partia w tej chwili …”

  Oczy-wiście ! Tylko jakim cudem ?
  Ano, bez cudów, po prostu wiedzą jak się ten cyrk skończy, to wszystko. Można tylko zadać sobie pytanie – skąd wiedzą.

 35. MatkaPolka said

  PROKURATOR GENERALNY

  Prokuratura Generalna
  ul. Barska 28/30
  02-316 Warszawa
  pr.bpk@pg.gov.pl

  ZAWIADOMIENIE O PRZESTĘPSTWIE

  Niniejszym zawiadamiam o popełnianiu przestępstwa, przez obywatela Polski Bronisława Komorowskiego, który zyskał stanowisko prezydenta Polski droga zamachu stanu i spisku przejęcia najwyższego stanowiska administracyjnego w Polsce aranżując wydarzenia znane i funkcjonujące w świadomości dużej części społeczeństwa w Polsce, jako Katastrofa Smoleńska

  Bronisław Komorowski podczas pobytu na Ukrainie uczestnicząc w posiedzeniu parlamentu Ukrainskiego – Werchownej Radzie występujący w roli prezydenta Polski dopuścił się przestępstwa polegającego na promowaniu gloryfikacji i akceptacji zbrodni ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości i przeciwko Narodowi Polskiemu. Propagowanie faszyzmu lub totalitaryzmu oraz Zdrady Dyplomatyczne, a także wielu innych przestępstw określonych w Kodeksie Karnym wymienionych poniżej.

  Zbrodniczą formacje OUN – UPA dokonała zbrodni ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości, i zbrodni czystek etnicznych na narodzie Polskim na Wołyniu i innych terenach, które teraz od 1991 r znane sa jako Ukraina UPA dokonała również zbrodni ludobójstwa na innych mieszkańcach terenów na których operowała.

  Przywódcy zbrodniczej, nazistowskiej III Rzeszy niemieckiej dokonali zbrodni ludobójstwa i zostali osadzeni przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Norymberdze. W Niemczech i w innych krajach faszyzm, nazizm, jest zakazany tak samo jak propagowanie faszyzmu i totalitaryzmu.

  Zbrodnie Niemieckie zostały ukarane – Zbrodnie UPA nie zostały ukarane i z przerażeniem obserwujemy ich gloryfikacje i ich powtórzenie – zbrodnie na cywilnej ludności Donbasu, którzy odmówili podporządkowania się zbrodniczej nielegalnej Juncie w Kijowie i musza walczyć z bronią w ręku przeciw Juncie o swoje niezbywalne prawo do samostanowienia i odmowę do kooperacji i uznania neonazistowskich zbrodniczych formacji partii i Junty, która doszła do władzy na drodze przewrotu wojskowego i sterroryzowała cały naród i ludność zamieszkałą na terenie państwa znanego jako Ukraina – państwa, którego podstawy prawne istnienia są bardzo wątpliwe.

  W sposób oczywisty i nie podlegający wątpliwości OUN-UPA została stworzona przez Niemców i kolaborowała w czasie II wś w pełni ze zbrodniczymi oddziałami III Rzeszy niemieckiej – miedzy innymi w pacyfikacji Powstania Warszawskiego, w mordzie na Profesorach Lwowskich i w wielu innych aktach Ludobójstwa.

  Banderowcy tłumili powstania narodowe – Powstanie Warszawskie przeciwko faszystom w Warszawie i Pradze. Banderowcy bronili Berlina przed Armią Czerwoną i Armia Polska Niemcy rękoma

  Na krwawych rękach banderowców jest krew:

  wymordowanych kijowian w Babim Jarze w liczbie ponad 100 tysięcy ludzi
  -wymordowanie jednej czwartej Białorusinów i białoruska wieś Chatyń ( nie mylić z Katyniem)
  -wymordowanie ponad 1 miliona Żydów
  -wymordowanie ponad 1 miliona Ukraińców
  -wymordowanie ponad 500 tysięcy czerwonoarmistów
  -wymordowanie ponad 200 tysięcy Polaków a także mordowanie Czechów, Słowaków, Węgrów, Jugosłowian, Francuzów, itd.

  Zbrodnie UPA to NIE BYŁY ZWYKLE ZBRODNIE – To były okrucieństwo, bestialstwo, znęcanie się nad cierpieniem bezbronnej i niewinnej ofiary, rozkoszowanie się cierpieniem – małych 2-3 letnich dzieci, kobiet, kobiet w ciąży, bezbronnych starców;

  Tak samo dziś zbrodnie w Donbasie jest współczesnym przerażającym powtórzeniem
  tych zbrodni dokonanych w czasie II wojny światowej i zasługuje na najszersze potepienie przez społeczność międzynarodową, jak również ukaranie przez międzynarodowe instytucje prawa.

  Wirtuozeria zbrodni
  – co najmniej 136 z listy 362 metod tortur

  http://w.kki.com.pl/piojar/polemiki/rubiez/wirtuoz/wirtuoz.ht…ml

  W rezultacie zabójstw indywidualnych, a potem mordów zbiorowych i rzezi kresowej ludności polskiej, terroryści OUN, a później OUN-UPA w okresie II wojny światowej – w latach 1939-1945 i jeszcze kilka lat po jej zakończeniu, zabili – przyjmując szacunkowo – około 500.000 Polaków, przy czym większość zginęła w tak straszliwych okolicznościach i z zastosowaniem tak wymyślnych tortur, przede wszystkim fizycznych, a niekiedy i psychicznych, że cywilizowany człowiek XX w. nie może tego pojąć i w to uwierzyć. Oprawcy OUN-UPA zabijali z chęci i potrzeby zabijania, aby drwić i rozkoszować się bestialskim okrucieństwem swoim, aby upajać się widokiem tortur, męczarnią zarówno dorosłych jak i dzieci oraz rozpaczą bezbronnych ofiar.

  Członkowie OUN-UPA – banderowcy prześcignęli znacznie NKWD stosując o wiele liczebniejsze i okrutniejsze rodzaje tortur wobec Polaków a niekiedy i wobec swoich rodaków nie akceptujących ich zbrodnicze praktyki. W UPA występowała w zasadzie solidarność zbrodnicza wśród jej członków.

  Każdy kandydat na członka UPA musiał najpierw dokonać zbrodni zabójstwa „Lacha” np. w mieszanym małżeństwie polsko-ukraińskim zabić matkę Polkę lub ojca Polaka, względnie kogoś wskazanego np. dziecko, aby móc być dopuszczonym do złożenia przysięgi i zostać członkiem UPA. Różnorodność stosowanych wobec Polaków tortur i okrucieństw, a także pozbawienie życia przez zastrzelenie, nie było dowolne według uznania sprawcy.

  Z reguły rodzaj tortur czy okrucieństwa był ustalany przez banderowski tzw. komitet rewolucyjny.

  Wymienione wyżej metody tortur i okrucieństw stanowią tylko przykłady i nie obejmują pełnego zbioru, stosowanych przez terrorystów OUN-UPA metod pozbawiania życia – polskich dzieci, kobiet i mężczyzn w męczarniach. Pomysłowość tortur była nagradzana. Sprawcy tortur i okrucieństw – tj. terroryści OUN-UPA – urządzali niekiedy makabryczne sceny, aby drwić i szydzić z ofiar. Na przykład: tułów z obciętymi rękami i nogami oraz obciętą głową ofiary, układali na „siedząco” pod ścianą zewnętrzną domu mieszkalnego, wystawiając je na publiczne „pośmiewisko”. Czasami, rozwieszali jelita ofiary na ścianie wewnątrz izby z ukraińskim napisem – „Polska od morza do morza”. Częstokroć, po dokonanej rzezi Polaków jeździli banderowcy powozem po wsi śpiewając i wiwatując przy akompaniamencie harmonii. Znany jest również przypadek zamordowania furtiana w kościele i obcięcia mu głowy oraz naigrywania się w ten sposób, że tułów banderowcy podparli z przodu i z tyłu ławką, a do rąk złożonych jak do modlitwy włożyli jego własną głowę. W innym przypadku, odrąbaną głowę ofiary dawali ukraińscy terroryści dzieciom do zabawy – kopania jej jak piłkę. Tortury psychiczne zadawane były na przykład rodzicom zmuszonym do oglądania szczególnie wymyślnych tortur zadawanych ich dzieciom lub dziecku…”

  mordów i rzezie Polaków, Ukraińców, Rosjan i Żydów przez zbrodnicze formacje UPA i SB (Służba Bezpeky) i innych organizacji Ukraińskich na Wołyniu i w Galicji w latach 1943/ 1944, a także po II wojnie światowej, z rąk ukraińskich band i rezunów na samym tylko Wolyniu zginęło nie mniej niż 120,000 Polaków, 80,000 Ukraińców, ok. 50,000 Żydów, a także nieokreślona ilość Rosjan.

  Mówimy o bezbronnej ludności cywilnej – dzieciach, kobietach, starcach, a nie o żołnierzach ginących w walkach. Polegli w walkach uzbrojeni żołnierze to zupełnie inna sprawa.

  Kodeks karny
  Stan prawny aktualny na dzień: 14.04.2015
  Dz.U.1997.88.553 – Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny

  Zdrada dyplomatyczna

  Art. 129. Kto, będąc upoważniony do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją, działa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

  Art. 256. Propagowanie faszyzmu lub totalitaryzmu

  Dz.U.1997.88.553 – Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny

  § 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość,
  podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
  § 2. Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1 albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej.
  § 3. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w § 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej lub naukowej.
  Art. 129. KK

  Zdrada dyplomatyczna
  Art. 129. Kto, będąc upoważniony do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją, działa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

  Ponadto zawiadamiam ,że Bronisław Komorowski, a także inni politycy reprezentujące instytucje prawne państwa Polskiego
  Niniejszym zawiadamiam, że:

  Bronisław Komorowski – Prezydent RP
  Donald Tusk – Premier RP
  Ewa Kopacz – Marszałek Sejmu
  Bartłomiej Sienkiewicz – Minister MSW
  Tomasz Siemoniak – Minister MON

  Jaroslaw Kaczyński – były premier i lider opozycyjnej partii PiS
  a także inni członkowie tej Partii
  Jak np. Antoni Macierewicz – były minister MON

  oraz inne osoby niewymienione tu z nazwiska – funkcjonariusze naczelnych organów Państwa -dopuściły się do powstania stanu zagrożenia bezpieczeństwa militarnego Państwa Polskiego, krajów sąsiednich, krajów członków Unii Europejskiej oraz krajów członków NATO – w postaci wprowadzenia ryzyka stanu wojennego lub nawet faktycznego stanu wojennego już istniejącego.

  Wyżej wymienieni dopuścili się czynów przestępczych w formie aktywnych czynności lub w formie dopuszczenia się zaniechania czynności prawnych – statutowych, właściwych – przypisanych tym funkcjonariuszom państwowym, a które to osoby te funkcje sprawowały, sprawują lub będą sprawować w określonym czasie.

  • Zarzucane czyny przestępcze dotyczą aktywnego udziału w/w w:

  • CZĘŚĆ SZCZEGÓLNA
  • Rozdział XVI Przestępstwa przeciwko pokojowi, ludzkości oraz przestępstwa wojenne
  • Rozdział XVII Przestępstwa przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej
  • Rozdział XVIII Przestępstwa przeciwko obronności
  • Rozdział XIX Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu
  • Rozdział XX Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu
  • Rozdział XVII Przestępstwa przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej
  • Rozdział XVI Przestępstwa przeciwko pokojowi, ludzkości oraz przestępstwa wojenne
  • Art. 117. kk
  Art. 117. § 1. Kto wszczyna lub prowadzi wojnę napastniczą, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 12, karze…
  • Art. 118. kk
  Art. 118. § 1. Kto, w celu wyniszczenia w całości albo w części grupy narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub…
  • Art. 119. kk
  Art. 119. § 1. Kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności…
  • Art. 120. kk
  Art. 120. Kto stosuje środek masowej zagłady zakazany przez prawo międzynarodowe, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie…
  • Art. 121. kk
  Art. 121. § 1. Kto, wbrew zakazom prawa międzynarodowego lub przepisom ustawy, wytwarza, gromadzi, nabywa, zbywa, przechowuje,…
  • Art. 123. kk
  Art. 123. § 1. Kto, naruszając prawo międzynarodowe, dopuszcza się zabójstwa wobec: 1) osób, które składając broń lub nie dysponując…
  • Art. 124. kk
  Art. 124. Kto, naruszając prawo międzynarodowe, zmusza osoby wymienione w art. 123 § 1 do służby w nieprzyjacielskich siłach…
  • Art. 125. kk
  Art. 125. § 1. Kto, na obszarze okupowanym, zajętym lub na którym toczą się działania zbrojne, naruszając prawo międzynarodowe,…
  • Art. 126. kk
  Art. 126. § 1. Kto w czasie działań zbrojnych używa niezgodnie z prawem międzynarodowym znaku Czerwonego Krzyża lub Czerwonego…
  KODEKS KARNY – WYBRANE ARTYKUŁY
  • Art. 124. kk
  Art. 124. Kto, naruszając prawo międzynarodowe, zmusza osoby wymienione w art. 123 § 1 do służby w nieprzyjacielskich siłach…
  • Art. 125. kk
  Art. 125. § 1. Kto, na obszarze okupowanym, zajętym lub na którym toczą się działania zbrojne, naruszając prawo międzynarodowe,…
  • Art. 130. kk
  Art. 130. § 1. Kto bierze udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności…
  • Art. 132a. kk
  Art. 132a.
  • Art. 137. kk
  Art. 137. § 1. Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak…

  Tego rodzaju postępowanie jest karalne zarówno w Polsce, jaki i innych krajach Unii Europejskiej.

  Domagam się od Prokuratury prawnego sprawdzenia zasadności mojego zawiadomienia i w razie jej potwierdzenia – ukarania sprawców.

  Przywódcy Polscy wyrażający poparcie dla zbrodniczej ideologii powinni być aresztowani i ukarani.

  Tak samo jak przywódcy ukraińscy powinni być w Polsce aresztowani i ukarani w myśl obowiązującego prawa polskiego i międzynarodowego za propagowanie przestępstw kryminalnych

 36. MatkaPolka said

  Prof. Bogusław Paź: Czy OUN-UPA walczyła w imię św. Augustyna?

  http://gazetawarszawska.com/historia/1053-boguslaw-paz
  (…)
  IV. Nacjonalizm Doncowa jako ideologiczna podstawa terroryzmu OUN-UPA. Główne założenia i tezy.

  Wskazany stan rzeczy na współczesnej Ukrainie jest efektem z jednej strony dość złożonego procesu tworzenia się zrębów nowego społeczeństwa w oparciu o pewne a priori cywilizacyjne, jakie obecne są w modelu cywilizacji turańskiej, oraz o założenia stworzonej przez Dmytro Doncowa (1883-1973) ideologii nacjonalizmu, której naczelnym środkiem wskazywanym przez niego expressis verbis działania był terroryzm, z drugiej.

  Zatrzymajmy się najpierw przy tym drugim elemencie. Wspomniany Dmytro Doncow, autor pracy Nacjonalizm (Націоналізм, 1926)8, wydanej w drukarni grekokatolickich ojców bazylianów w Żółkwi, stworzył doktrynę w swych założeniach i celach bardzo zbliżoną do niemieckiego narodowego socjalizmu zawartego w Mein Kampf Adolfa Hitlera9, a po części program Doncowa wyprzedził główne tezy Alfreda Rosenberga (1893-1946) zawarte w jego Mythos des 20. Jahrhunderts. Eine Wertung der seelisch-geistigen Gestaltenkämpfe unserer Zeit (1930), która stanie się programem NSDAP. Wydaje się zachodzić ścisła paralela pomiędzy idologami: Doncowem i Rosenbergiem z jednej strony oraz realizacją tych ideologii w postaci działalności OUN-UPA oraz NSDAP, z drugiej. Zadziwiająco dużo jest podobieństw w pracach obu ideologów. U Alfreda Rosenberga znajdujemy, podobnie jak u Doncowa, takie elementy jak: radykalny woluntaryzm, biologizm (rasizm) i irracjonalizm. Podobnie jak ukraiński ideolog, również Rosenberg odwoływał się do tez Schopenhauera i Nietzschego w uzasadnianiu swojego stanowiska. Obaj też traktowali kategorie „rasy” i „narodu” jako terminologiczne zamienniki. Doncow dodatkowo na oznaczenie owej rasy-narodu używał terminu „species” (łac. gatunek). Należy podkreślić fakt, iż doktrynę nacjonalistycznego terroryzmu Doncowa przyjmie jako podstawę programową Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, której zbrojnym ramieniem będzie UPA.

  1. Materialistyczne i ateistyczne źródła ideologii Doncowa.10

  Kiedy patrzymy na fotografie ukraińskich hierarchów święcących pomniki ukraińskich zbrodniarzy, nachodzi nas refleksja i pytanie: co to wszystko znaczy? Czy nie mamy tu do czynienia z jakimś Nietzscheańskim obłędem,11 który stał się udziałem znacznej części grekokatolickiej i prawosławnej hierarchii na Ukrainie? Jak można sakralizować pomniki osób mających na ręku krew wielu tysięcy niewinnych chrześcijan i żydów? Czy hierarchowie ci wiedzą, o tym, że ideologia integralnego nacjonalizmu, czyli formy ukraińskiego nazizmu, którą w publiczny a przez to niejako podwójnie gorszący sposób gloryfikują, miała u swej podstawy skrajnie materialistyczne i ateistyczne przesłanki? Warto zauważyć, że twórca ideologii OUN-UPA, Dymytr Doncow, który był bezkrytycznym miłośnikiem Adolfa Hitlera i zarazem autorem pierwszego przekładu z języka niemieckiego pracy Mein Kampf, do swoich obłąkańczych poglądów („Fanatyzm narodowy to broń narodów silnych przy pomocy której dokonywane są wielkie czyny”) dochodził w procesie przyswajania sobie założeń skrajnie materialistycznych i ateistycznych ideologii: marksizmu, biologizmu i nietzscheanizmu.

  Pomimo pewnych różnic, jakie występowały pomiędzy tymi trzema doktrynami, wspólne im było przeświadczenie, że człowiek jest istotą wyłącznie materialną, która będąc częścią przyrody, podlega jej prawom i jest całkowicie przez nie zdeterminowana. Głównym sposobem bycia człowieka w świecie miała być pojęta dosłownie brutalna walka o byt, która – podobnie jak w przyrodzie – jest walką na śmierć i życie. Wyłaniający się z tej wizji obraz świata jednoznacznie usprawiedliwiał stosowanie każdego rodzaju przemocy, gdyż miała ona jakoby być wpisana w istotę rozwoju, a dokładnie postępu: klasy (K. Marks), rasy (K. Darwin, H. S. Chamberlain) czy stanowiącej «najwartościowszą» grupę spośród rodzaju ludzkiego grupę nadludzi (F. Nietzsche). Na tym tle wizja człowieka i świata nie tylko usprawiedliwiała stosowanie przemocy, ale przemoc wręcz była normą. Była ona swoistym bezwzględnym nakazem „nowej” względem klasycznej materialistycznej etyki w imię wartości nadrzędnych: postępu i szczęścia wybranej grupy ludzi (klasy, rasy, biologicznej pojętego narodu czy grona „nadludzi” – „Übermenschen”). U podłoża ukraińskiego integralnego nacjonalizmu leżała taka właśnie wizja świata, zaś jego zbrodnie w czasie II wojny były odpowiedzią na ten nakaz. Odpowiedzią, której realizację przyjęły na siebie m.in. OUN-UPA i SS-Galizien.

  2. Główne tezy Nacjonalizmu Doncowa.
  Fryderyk Nietzsche na stronach Woli mocy, osiągającej w Międzywojniu rekordowe nakłady, pisał o dwóch formach nihilizmu: (1) biernego, będącego efektem swoistego wyczerpania się i „uwiądu” mocy pewnych wartości oraz (2) czynnego, jako następstwa czynnej postawy, w której stare wartości zostają „przewartościowane” a na ich miejsce proklamowane mocą woli nowe. Także Doncow pisze w Nacjonalizmie o (1) czynnej formie nacjonalizmu, której poświęca dużą część swojej pracy. Tę formę nacjonalizmu przeciwstawia (2) formie biernej, nazwanej przez niego „wykastrowanym prowansalstwem”, będącej następstwem uzależnienia od Rosji jako skutku bierności i marazmu Ukraińców. Główne twierdzenia Doncowa dadzą się streścić w kilku podstawowych kategoriach.

  Radykalny woluntaryzm. Niezwykle charakterystyczny elementem w doktrynie tego i innych ukraińskich nacjonalistów jest odwoływanie się do woluntaryzmu jako postawy doktryny. „Na tej woli (nie rozumie), na dogmacie (nie udowodnionej prawdzie), na samodzielnym, nie derywatywnym postulacie , na nieumotywowanym porywie (a nie regule, która szuka usprawiedliwienia gdzie indziej) musi być zbudowana nasza narodowa idea” (N. 155) Woluntaryzm ten jest pojmowany najbardziej prymitywnie jak tylko daje się to pomyśleć, to jest jako negacja wszelkiej formy racjonalizmu i intelektualizmu. Obie te dwie formy wg tego nacjonalisty były szkodliwe dla idei ukraińskiego narodu i należało ich unikać w obszarze rozważań o sposobach realizacji idei powstania państwa ukraińskiego. Sama wola w wykładni Doncowa nie miała żadnej swojej, nawet najbardziej ogólnikowej definicji, co miało wynikać z jej wewnętrznej natury: „Definicja w niczym tu nie pomoże. Ta irracjonalna zdolność duszy ludzkiej mieści się w języku pojęć. Ją trzeba umieć odczuwać.” (N. 155). Jednak pomimo jej niedefiniowalności, wola jako fenomen pierwotny według niego miała mieć całkowity prymat nad rozumem („W tej woli nie ma żadnego kartezjuszowego ergo. Intelekt jest zasadą drugorzędną, podporządkowaną światu, jest wytworem późniejszym, pochodną.” N. 157). Wola, o której tu mowa pierwotnie przejawia się w woli do życia12, a następnie przeradza się wolę do panowania.

  Dogmatyzm. Doncow w idei nacjonalizmu postulował formę kolektywizmu, która dawała prymat ogółu na jednostką i prymat woli ogólnej (narodu) na wolą jednostki. Gotowy wzorzec rozumienia kolektywizmu miał wypracowany w marksizmie, z którym w młodości sympatyzował. Środkiem do realizacji idei nacjonalizmu jest obserwacja poczyniona przez Doncowa, że tłum zostaje zwykle „przekonany” przy pomocy tych idei, których pożyteczność lub wzniosłość nie całkiem jest przezeń zrozumiała. „Dogmatyzm tych przekonań polega na tym, że są absolutne, bez sankcji” (N. 174). Tłum, czyli „materiał” na przyszły naród, według Doncowa nie potrzebuje rozumieć czegokolwiek w walce o państwo, wręcz przeciwnie: rozumienie czegoś mogłoby okazać się szkodliwe dla niego i jego celów, które mu on zakreśla.

  Irracjonalizm. Następstwem radykalnego woluntaryzmu Doncowa jest skrajny irracjonalizm. On otwiera drogą wszystkim pozostałym upiornym elementom doktryny. Na swój sposób jest konsekwentnym stanowiskiem, gdyż konsekwentnie unika się w nim odpowiedzi na podstawowe pytanie: dlaczego? W podanym przez Doncowa zarysie wszelkie racjonalne „ponieważ” zostaje zastąpione „chcę, aby”. W rezultacie Nacjonalizm nie może być traktowany jako teoretyczny, systematyczny wykład idei nacjonalizmu, ale jako swoisty podręcznik psychologii stosowanej, w którym odnajdziemy odpowiedzi jak działać i jak manipulować bezrozumnym tłumem, pozostawiając go w stanie nierozumienia czegokolwiek, aby osiągnąć zakreślony na początku cel. Irracjonalizm w tej formie oznacza postulat całkowitego wyłączenia funkcji kontrolnej i inicjującej działanie rozumu na rzecz płynących z zewnątrz afektów jako jedynej racji-postawy działania. Uzasadniał to Doncow tym, że „wszelkie idee, które mają zostać narzucone światu, bez afektów, które im towarzyszą, nigdy nie mają siły porywającej. Idee działają tylko wtedy, gdy w przeciągu długiego rozwoju przemieniają się w uczucia; gdy stają się wręcz częścią składową charakteru człowieka opanowanego ideą. ” (N. 177). Irracjonalizm zaaplikowany przez Doncowa do nacjonalistycznego terroryzmu miał na celu wytworzenie swoistego automatyzmu w działaniu tzw. „masy”, z której miałaby się uprzednio wyłonić tzw. grupa inicjatywną i nad którą władzę miałby sprawować jednoosobowo wódz.

  Fanatyzm. Takim naczelnym imperatywem, pozwalającym zrealizować cel naczelny jest – artykułowany wprost – fanatyzm. Przejawiający się w agresji fanatyzm ma być podstawą „życia idei” narodu. Fanatyzm nie jest tu jakimś patologicznym i niezamierzonym skutkiem nacjonalizmu Doncowa, ale jest jego głównym środkiem, sposobem realizacji celów.13 Wręcz, jak pisał Doncow„ jest nieodzownym stanem duszy wszystkich działaczy”, którzy „dali się ponieść wszelkiej idei” (N. 179). Aby wywołać w bezrozumnych masach fanatyzm, trzeba uprzednio działać na ich afekty. Tu bardzo pomocna bywa wszelka mitologia, w szczególności: całkowicie irracjonalnie pojmowana „religia” jako sfera dogmatyzmu absolutnego.

  Amoralizm. Aby nadać woluntaryzmowi i fanatyzmowi postać absolutną, niczym nieuwarunkowaną i przez nic nie ograniczoną, Doncow powołał postulat amoralizmu. „Z punktu widzenia tej moralności – trzeba odczuwać nienawiść do wroga, nawet jeżeli dotychczas nie zrobił wam niczego złego” (N. 181). Jedyna moralność, jaka ostaje się w tej wizji, to moralność jako ślepy afekt, który ma tłum motywować do fanatycznej nienawiści i agresji wobec wroga wskazanego przez przywódcę. Nietrudno w postulacie amoralizmu doszukać się związków z naczelnym filozofem III Rzeszy (a współcześnie: postmodernistów) – F. Nietzsche. Amoralizm Doncowa był logicznym następstwem po nietzscheańsku pojętego czynnego nihilizmu, który nakazywał zakwestionowanie nie tylko zastanego porządku społeczno-politycznego, ale nade wszystko: moralnego, zbudowanego na uniwersalistycznej etyce prawa naturalnego jako na źródle wiedzy przyrodzonej i zasadach Dekalogu14, pojętego jako podstawa nadprzyrodzona i transcendentna. Środkiem prowadzącym do tego celu była z kolei, jak sam to nazywał: „twórcza przemoc”.15 W dużej mierze zasady tej przemocy przejął z on z pism takich materialistów, jak: Engels, Spencer i Darwin (N. 194).

  Postulat « twórczej przemocy ». Ideologia Doncowa znajduje swoją kulminację, swoiste praktyczne zwieńczenie w idei „twórczej przemocy” (określenie samego Doncowa). Jako były marksista znał on zasady rewolucyjnego socjalizmu i podzielał marksowskie przeświadczenie, że realna zmiana stosunków społecznych wymaga zaangażowania fizycznej przemocy, terroru w imię „wyższych celów i racji”. Nieprzypadkowo więc swój wywód na temat na temat twórczej przemocy rozpoczyna od słów: „Bez przemocy i bez żelaznej bezwzględności niczego nie stworzono w historii. ” (N 193). Głoszone przez ukraińskiego nacjonalistę hasło «twórczej przemocy» jest znakiem rozpoznawczym wszystkich partii organizacji i terrorystycznych, budowanych na bazie różnych wersji socjalizmu.16 Hasło to było głoszone otwarcie w Manifeście komunistycznym (1848) pod postacią fizycznej walki klas. Swoje usprawiedliwienie dla siebie znajdowała ona nie tylko w emancypacji „proletariatu”, ale i „obiektywnej” naturze (dialektyce) samej rzeczywistości, w której walka na śmierć i życie jest motorem wszelkiego postępu. Warto w tym kontekście przytoczyć słowa Jana Pawła II17 z encykliki Centessimus annus (II, 14):
  Walka klas w znaczeniu marksistowskim oraz militaryzm mają te same korzenie: ateizm i pogardę dla osoby ludzkiej, które dają pierwszeństwo zasadzie siły przed zasadą słuszności i prawa.”

  Otóż, wszystko to, co w nich dotyczy marksistowskiej walki klas, da się powiedzieć o zasadach nacjonalistycznego terroryzmu Doncowa. W swej istocie marksistowska teoria walki klas współbrzmiała z założeniami Doncowa rewolucji narodowej. Przywołajmy fragment z pierwszej części Manifestu komunistycznego: „Aczkolwiek nie w treści, to jednak w swej formie walka proletariatu przeciw burżuazji jest przede wszystkim walką narodową [podkr. B.P]. Proletariat każdego poszczególnego kraju musi, rzecz naturalna, rozprawić się przede wszystkim ze swoją własną burżuazją.” Tak więc już marksizm sankcjonował fizyczną eksterminację „polskich panów”: ziemian, inteligencję i zamożniejszych chłopów żyjących na Kresach. Warto zwrócić uwagę taż na fakt, że pierwszym postulatem Manifestu było wywłaszczenie własności ziemskiej. Dlatego nie przypadkiem na stronach Nacjonalizmu Docnowa znajdujemy tak dużo komunistycznej frazeologii: dawała ona wygodna perspektywę pociągnięcia za sobą bezrolnych i niepiśmiennych ukraińskich chłopów, a jednocześnie umożliwiała odciągnięcie ich od wpływowych na wschodzie socjalistów i komunistów.18 Podobnie jak marksistowska wizja walki klas, tak i Doncowa idea «twórczego terroru» odwoływała się do przemocy, amoralizmu i fanatyzmu jako podstawowych środków osiągania strategicznego celu. W odróżnieniu jednak od komunistów, celem Doncowa i Bandery nie było bezklasowe i wielonarodowe społeczeństwo, ale: niepodległa, autarkiczna i czysta narodowo wielka Ukraina od Sanu po Ural i Kaukaz. Pomimo pewnych różnic, trzeba zauważyć, że zarówno jednak marksistowski komunizm jak i nacjonalizm Doncowa, rozważane w aspekcie tworzonych projektów cywilizacji, jak i w sposobie rozumienia polityki, przede wszystkim: środków jej prowadzenia, były całkowicie obce kulturze śródziemnomorskiej, w szczególności greckiej i łacińskiej kulturze, chrześcijańskiej religii i zasadom cywilizacji łacińskiej.19 W klasycznej wykładni polityki, jakie wypracowała łacińska kultura śródziemnomorska, polityka była rozumiana jako rozumne zabieganie o dobro wspólne (Arystoteles), podmiotem zaś pojętej polityki nie było państwo, ale człowiek (jednostka) pojęty jako suwerenny byt osobowy.20 W przypadku zaś nacjonalizmu Docnowa i opartego na nim banderyzm mamy bowiem do czynienia z wszystkimi istotnym elementami cywilizacji turańskiej w jej najbardziej prymitywnej, zwyrodniałej postaci.

  3. Nacjonalistyczna ideologia Doncowa jako turański model polityki i cywilizacji.

  W cywilizacji turańskiej naczelnym imperatywem i celem życia jej członków jest wojna. Wojna, której celem jest fizyczne zniszczenie wroga i ekspansja na jego tereny, połączona z niszczeniem jego kultury i dorobku materialnego. Feliks Koneczny pisał o niej: „Cywilizacja turańska posiada obozową metodę ustroju życia zbiorowego. Ludy tej cywilizacji gniją, gdy nie wojują. Są to społeczności, zmieniające się czasem w armie, lecz nigdy w społeczeństwa. Cywilizacja ta zaś sięgnęła do wschodniej Słowiańszczyzny i w zupełnej zgodzie z bizantyńskim chrześcijaństwem wytworzyła tam dwie kultury turańsko słowiańskie: moskiewską i kozacką.”21 W cywilizacji tego typu nie liczy się nic poza fizyczną siłą, zaś samo społeczeństwo jest zorganizowane na wzór obozu wojskowego. Odrzuca się w tej cywilizacji nie tylko naukę i wszystko to, co kryło się za greckim słowem theoria, ale nade wszystko odrzuca się wszelki indywidualizm i podmiotowość jednostki. Każdy turańczyk, podobnie nacjonalista-terrorysta ukształtowany na modłę Doncowa, może powtórzyć słowa Majkowskiego: „Jednostka niczym jednostka zerem”. W tego rodzaju cywilizacji nie ma też, jak w wykładni Doncowa, jakiejkolwiek ogólnie obowiązującej moralności, jakichś ogólnych, obowiązujących wszystkich zasad moralnych. Moralne jest natomiast to wszystko, co wynika z imperatywu bezwzględnej walki i zniszczenia wroga.22 Wojna i przemoc jest więc stanem naturalnym członka tworzącego turańską cywilizację. Dlatego naturalne jest dążenie do wojny w stanie pokoju, aby rasie-narodowi zapewnić lepszą przyszłość . – „Tak oto doszliśmy do pewnego uzupełnienia naszej kolejnej podstawy wszelkiej idei: ona powinna być nie tylko fanatyczna, bezkompromisowa, ale także służyć interesom postępu, tak jak go tutaj rozumiemy, to znaczy jako prawo silnych ras do organizowania ludzi i narodów ” (N. 192). Nie może więc dziwić fakt, że doktryna nacjonalistycznego terroryzmu Doncowa została nie tylko zaakceptowana przez powstałą w 1929 roku Organizację Ukraińskich Nacjonalistów23, ale także została ona przez tę formację, a następnie przez bandy OUN-UPA uznana za oficjalną ideologiczną doktrynę sankcjonującą ich działalność. W szczególności jej założenia i zasady w pełni podzielał Stepan Bandera, który znał na pamięć całe duże fragmenty Nacjonalizmu. Działalność Bandery najpełniej w praktyce ukazała przerażające skutki wprowadzenia in praxi założeń Doncowa.

  V. Proces sakralizacji nacjonalistycznego terroryzmu w kościołach Ukrainy

  Zjawisko gloryfikacji nazistowskich zbrodniarzy na Ukrainie dziś przybiera masową skalę: setki pomników wymienionych „bohaterów” w miastach i miasteczkach Zachodniej Ukrainy, których postumenty zastępują pomniki Stalina, szkoły przyjmujące za patronów nazistowskich zbrodniarzy, agresywne ataki neobanderowców na garstkę historyków i publicystów, którzy mają odwagę ukazywać ludobójcze oblicze wymienionych organizacji ukraińskich – to codzienność na współczesnej Ukrainie.
  1. Sakralizacja prophanum i profanacja sacrum.
  Do tego dochodzi bluźniercze w swej naturze zjawisko (powiem o nim w dalszej części tekstu) sakralizacji tamtych zbrodniarzy i ich zbrodni, jakie jest udziałem niektórych hierarchów – głównie – ukraińskiego kościoła greko-katolickiego. Przykładem niech będzie akt poświęcenia pomnika Stepana Bandery przez grekokatolickiego arcybiskupa Lwowa, Ihora Woźniaka. We Lwowie 1. stycznia 2011 roku przy okazji odsłanianiu pomnika tego terrorysty i ludobójcy powiedział Wozniak m.in.: „Nie można bać się, ani ulegać presji żadnego rządu, czy innych sił sprzeciwiających się woli naszego narodu i Ukrainy. Ten człowiek, Stepan Bandera, kochał swój naród i bronił jego godności, chciał dla niego jak najlepszej przyszłości i dla niego poświęcił swoje życie. Opinie wrogów narodu nie mogą mieć dla nas żadnego znaczenia, ani sprowadzać nas z jedynie słusznego kierunku. Władze lokalne powinny dołożyć wszelkich starań, aby nasi bohaterowie, symbolizujący naszą narodową godność – byli odpowiednio uhonorowani. Trzeba wciąż zapisywać kolejne karty opowieści o ich życiu, niestrudzonej walce i poświęceniu!”

  Wynoszeni na ołtarze przez swoich rodaków ukraińscy ludobójcy i ideolodzy ludobójstwa jak D. Doncow, zaplanowali taki scenariusz, jak scenka na fotografii powyżej. Dla nas jednak sakralizacja zbrodniarzy przez kościół grekokatolicki na Ukrainie musi się wydawać tak samo zdumiewająca, jak organizowane corocznie w Moskwie wspólne pierwszomajowe pochody komunistów z portretami Stalina, obok prawosławnych popów, niosących święte ikony. Jedno i drugie zjawisko ma swojej wytłumaczenie w tej samej podstawie cywilizacyjnej (turańszczyna), z której wyrastają.

  Dzisiejsi spadkobiercy idei Doncowa bez zażenowania, wymachując kropidłem, nazywają zbrodniarzy: S. Banderę i R. Szuchwycza „bohaterami”. Nawet tego pierwszego szowinistę nie wahają się nazwać „romantycznym terrorystą” na łamach gazety, która z największą gorliwością tropi wszelkie przejawy politycznej niepoprawności i „nacjonalizmu” wśród Polaków24. Dziwi to o tyle, że raczej nikt nie zaryzykowałby określenia wobec innych ideologów-zbrodniarzy: „romantyczny akwarelista” w stosunku do A. Hitlera, czy „romantyk-retor” w stosunku do J. Goebbelsa. Choć w odniesieniu do tego ostatniego faktem było, że był znawcą tradycji romantycznej (napisał doktorat o filozofii romantyzmu) i był dobrym mówcą. Jak się wydaje, Jarosław Hrycak swoim określeniem „romantyczny terrorysta”, którym opatrzył S. Banderę, na swój sposób trafnie odczytuje ten istotny składnik terroryzmu Bandery, jakim była Docnowa wykładnia związków terroru i irracjonalnego «romantyzmu», stwarzającego pozorne wrażenie, że terror jest czymś innym, niż jest. Czytamy bowiem w Nacjonalizmie:

  «Romantyczne» idee […], połączone z uczuciem religijnym (absolutną wiarą) bardzo często pojawiają się w historii w formie tak zwanych «iluzji», «legend», «mitów».” (N. 175).
  Sam Doncow funkcjonowanie w obrębie tych iluzji nazywa „iluzjonizmem”. – „Jako taki «iluzjonizm»” wchodzi jako część składowa (razem z «religijnością») […] narodowej, rewolucyjnej idei – romantyzmu.” To okazuje się być kluczem do wyjaśnienia wskazanego wcześniej zjawiska sakralizacji zbrodniarzy i sankcjonowania ich zbrodni. Otóż, budzące niesmak akty sakralizacji ukraińskich zbrodniarzy przez kościoły na współczesnej Ukrainie wpisują się w swoistą „narrację iluzjonizmu”, której reguły i cele przed II wojną pisał D. Doncow, zaś w rewolucyjnej praktyce urzeczywistniali aktami „twórczego terroru” Bandera wraz oddziałami Ukraińskiej Policji Pomocniczej, OUN-UPA i SS-Galizien. Stąd akty sakralizacji pomników Bandery i innych „świętych”, nie mogą traktowane jako akty stricte religijne (w przeciwnym razie musiałby zostać kwalifikowane jako bluźnierstwo), ale jako pewnego rodzaju publiczne akty artystyczno-iluzjonistycznego performance’u, w rezultacie którego kreuje się (w znaczeniu postmodernistycznej „wolnej narracji”) przeszłość, a jednocześnie: hipnotyzuje i nastraja tłumy do fanatyzmu i amoralizmu, który zakończą akty «twórczego terroru» na wskazanych przez wodza lub „mniejszość inicjatywną” wrogach nacji.

  2. Dwaj arcybiskupi i dwie cywilizacje: Andrzej Szeptycki i x. Adam S. Sapieha.

  W szczególności niesmakiem napawają próby czynione przez przedstawicieli tamtego kościoła wyniesienia na ołtarze arcybiskupa Lwowa Andrzeja Szeptyckiego – hitlerowskiego kolaboranta, chorobliwie nienawidzącego Polaków i wszystkiego, co polskie. Ponieważ sporo napisano na temat szowinistycznej postawu A. Szeptyckiego wobec Polaków25, dlatego nie będę tu zajmował się przypominaniem tej kwestii. Trzeba jednak przypomnieć sławetną proklamację Szeptyckiego z 1 lipca 1941 r., witająca Wehrmacht, czy list gratulacyjny abp. A. Szeptyckiego do Adolfa Hitlera … Tenże sam osobiście wydelegował kapelanów do uformowanej przez Niemców ukraińskiej 14 Dywizji Grenadierów SS (inaczej: „SS-Galizien”, „Hałyczyna”), którzy dokonywali niezwykle bestialskich rzezi na polskich cywilach i Żydach. Tylko te wybrane w całego szeregu innych, podobnych, fakty nie pozwalają na to, aby nazywać go przedstawicielem Kościoła Powszechnego (Katolickiego), gdyż nie sposób w szowinizmie i fascynacji hitleryzmem, ani tym bardziej: w samymi hitleryzmie, doszukiwać się czegoś powszechnego.

  Aby uzmysłowić sobie naturę i tło aprobatywnej postawy abp. Szeptyckiego i reszty ukraińskiego grekokatolickiego kleru wobec nazizmu, warto zestawić ją z postawa tak diametralnie różnej postaci, jaką był abp arcybiskup metropolita krakowski, kardynał książę Adam Stefan Sapieha (1867-1951), który otwarcie sprzeciwiając się nazistowskiemu terrorowi, nigdy nie poszedł na najmniejszą współpracę z niemieckim okupantem. W rozmowie z Hansem Frankiem dn. 2. sierpnia 1944 roku odmówił poparcia dla zbrojnego wystąpienia antybolszewickiego.

  Te dwie postawy reprezentują nie tylko zgoła różne światopoglądy, ale nade wszystko modele cywilizacyjne. Abp. A. Szeptycki to przedstawiciel cywilizacji, którą Feliks Koneczny opatrywał mianem turańskiej, działalność abp. A. Sapiehy – to modelowy przykład realizacji założeń cywilizacji łacińskiej. W niniejszym tekście nie będę podejmował zagadnień politologicznych, które stanowią bezpośredni kontekst współczesnej recepcji doktryny integralnego nacjonalizmu na współczesnej Ukrainie.

  (…) CZYTAJ DALEJ

  VI. Postmodernizm, jako taktyka w obszarze polityki historycznej.

 37. MatkaPolka said

  DWA WPISY zmoderowalo się

 38. MatkaPolka said

  Nie zrozumiemy stosunków Polsko Ukrainy bez zrozumienia wątku żydowskiego i niemieckiego

  To tylko część szerszego tematu – na początku Kaczyńscy – ale także zajmiemy się Potworami Obergruppenführer Tuskiem i NKWD-dzitą i rezunem Szczynukowiczem – Komorowskim

  Kim są Kaczyńscy… fakty, mity i wątpliwości

  http://raportnowaka.pl/news.php?typ=news&id=320

  Prezydent Lech Kaczyński – Zdrada państwa i Narodu Polskiego – mason , kryptosyjonista w Izraelu

 39. MatkaPolka said

  Prawdziwe korzenie Bronisława Komorowskiego

  http://wirtualnapolonia.com/2010/06/25/prawdziwe-korzenie-bronislawa-komorowskiego

  „Na swojej stronie internetowej Bronisław Komorowski pisze brednie o swoich hrabiowskich korzeniach, sięgających czasów króla Ćwieczka. Ale może i jest w tych bredniach szczypta prawdy: Ten rezun oddelegowany przez Sowiecki Rewolucyjny Komintern do dywersji na terenach pozaborczych, odebranych Rosji Traktatem Wersalskim – prawdziwy dziadek Bronisława Komorowskiego, miał wytatuowany na grzbiecie znak przypominający polski herb szlachecki Korczak. Jak wiadomo, herbu tego był Franciszek Ksawery Branicki, symbol zdrady narodowej i pychy magnackiej, pogromca konfederacji barskiej, współtwórca konfederacji targowickiej, którego w czasie insurekcji kościuszkowskiej Sąd Najwyższy Kryminalny skazał na karę śmierci przez powieszenie, wieczną infamię, konfiskatę majątków i utratę wszystkich urzędów. Udało mu się zbiec do Rosji z poślubioną w roku 1781 Aleksandrę von Engelhardt, nieślubną córkę carycy Rosji Katarzyny II, która podobno była garbata. Nic więc dziwnego, że przebywając w Białej Cerkwi, nadanej mu za zasługi w zwalczaniu patriotów polskich, zgwałcił tam piękną córkę miejscowego popa i miał z nią syna, niejakiego Osipa Szczynukowicza.

  Branicki oczywiście nie uznał swego dziecka, lecz zapobiegliwa matka wytatuowała synowi na plecach herb Korczak, żeby nie zaginęła pamięć o jego magnackim pochodzeniu. Dalsze losy Szczynukowicza są nieznane, aż do momentu pojawienia się prawdziwego dziadka Bronisława Komorowskigo, rezuna oddelegowanego przez Sowiecki Rewolucyjny Komintern do dywersji na terenach pozaborczych, odebranych Rosji Traktatem Wersalskim. Skąd wiadomo o tym tatuażu na plecach? Otóż w czasie wojny polsko-bolszewickiej, gdy dziadek Komorowskiego był już czekistą w armii Tuchaczewskiego, po sromotnym laniu w bitwie pod Niemnem w 1920 r. dostał się do polskiej niewoli i zachowała się jego kartoteka jeńca wojennego.

  Wszystko wskazuje na to, iż rezun ten jest potomkiem owego Szczynukowicza Osipa, bękarta Branickiego, wnuka popa z Białej Cerkwi – widocznie tatuowanie herbu Korczak na plecach dzieci płci męskiej stało się zwyczajem w rodzie Szczynukowiczów.

  W październiku 1920 dziadkowi Komorowskiego udało się zbiec z niewoli i osiadł w Kowaliszkach na Litwie, podając się za Juliusza hrabiego Komorowskiego h. Korczak, bo znajdował się tam zrujnowany dwór znanego rodu Komorowskich h. Korczak, nie mającego żadnych powiązań ze zdradzieckim rodem Branickich.

 40. MatkaPolka said

  Zbrodnia zdrady stanu folksdeutscha Tuska?
  http://www.raportnowaka.pl/news.php?typ=news&id=376

  Donald Tusk,

  premier Rzeczpospolitej
  Łódź, dnia 2008.03.29

  Szanowny Panie Premierze.

  W związku z podejmowanymi przez Pana i pana rząd, oraz posłów Platformy Obywatelskiej działań na niekorzyść Rzeczpospolitej oraz jej obywateli, miedzy innymi brak udzielania przez Sejm i rząd RP zgody na ratyfikacje Traktatu Reformującego z udziałem społeczeństwa Polski wyrażonego w drodze referendum, nadto szkalowaniem Polaków (twierdzenie, jakoby ci nie wiedzieli co zawierają zapisy Traktatu.), próba zwrotu mienia lub wypłaty rekompensaty osobom, które w czasie II wojny światowej kolaborowały z okupantem hitlerowskim (zaznaczam, iż podnosi Pan, ze projektowana ustawa miała by dotyczyć wszystkie te osoby, które do 1939 roku, posiadały obywatelstwo polskie, a więc i osoby narodowości żydowskiej lub niemieckiej, które chcąc uniknąć odpowiedzialności za zbrodnie hitlerowskie porzuciły na terenie RP swoją własność i nigdy do 1972 roku nie podnosiły w tym zakresie roszczeń), następnie uchwalonej w jeden dzień w oczywistej sprzeczności z Konstytucja RP, w sposób wyczerpujący znamiona niedopełnienia przy stanowieniu prawa obowiązków służbowych, ustawy Karta Polaka, co po zestawieniu wszystkich tych argumentów wskazuje na wyczerpanie znamion czynu zabronionego – zbrodni zdrady stanu, spenalizowanej w art. 127 kodeksu karnego, przejawiającego się próbą scedowania znacznej części suwerenności RP – w sposób arbitralny, przez wąski krąg osób narodowości żydowskiej – którym pan, Jarosław, Lech Kaczyńscy oraz Marek Borowski, przewodzicie w sposób zorganizowany, działając wspólnie i porozumieniu z osobami z poza granic RP, na rzecz obcego, obecne projektowanego państwa – jakim miała by być zreformowana UE, zwracam się do Pana w formie listu otwartego z następującymi pytaniami:

  Jakiej narodowości było każde z Pana czworga dziadków? Proszę podać pochodzenie etniczne, a nie jedynie to formalne wynikające z przynależności państwowej. Z dostępnych mi dokumentów wynika, iż wszystkie te osoby były narodowości żydowskiej, w tym Anna Liebke, matka Ewy Tusk z domu Dawidowska.

  Jakiego wyznania były w.w osoby? Jakego wyznania jest Pan? Tu może Pan odpowiedzieć ale nie musi, zaznaczam jednak, iż awizował się Pan w czasie ubiegania o urząd prezydenta, iż zawarł Pan ślub kościelny, nadto uważam, iż społeczeństwo RP ma prawo wiedzieć, jakiego wyznania jest premier Rzeczpospolitej. Nie jest wystarczy twierdzenie, iż jest się chrześcijaninem bowiem jak Panu wiadomo, kościół Ewangelicko- Augsburski, w szczególności ten reformowany na ziemiach polskich to skupiska konwertowanych Żydów. Vide zbiór archiwalny w WBC – Bracia Czescy

  Czy Pana dziadkowie, zarówno ci ze strony matki Ewy Tusk z domu Dawidowska oraz Jozefa Tuska, podpisały tzw. Volkslistę i tym przyjęły od III Rzeszy niemiecką przynależność państwową ? Jeżeli tak, to z jaka datą? Ile osób, zarówno ze strony ojca i matki korzysta dziś z prawa do obywatelstwa nadanego na mocy konstytucji RFN, która takie osoby jak Pan traktuje jako Volksdeustchy. Zaznaczam, iż to pytanie jest jedynie formalności bowiem zarówno Tuskowie jak i Dawidowscy Volkslistę przyjęli

  Czy ktokolwiek z w.w osób zmieniał na wniosek brzmienie nazwiska, w szczególności rodzina Dawidowskich i Lalowskich?

  Czy może Pan wyrazić dla ogółu społeczeństwa RP zgodę na przeglądnie w zakresie w.w prawa zasobów Bundesarchiv w Berlinie oraz WASt (Wermacht Auskunftstele)? Czy taką zgodę może Pan wyrazić w zakresie przeglądania zasób metrykalnych oraz USC, datowanych po 1908 roku?

  Jaki status miał w obozie koncentracyjnym Stuthoffu a następnie w Neuengame Jozef Tusk? Z jaką datą i za jakimi powodami został przeniesiony z pierwszego do drugiego obozu Pana dziadek? Czy dysponuje pan jakąkolwiek korespondencją z tych obozów potwierdzającą, iż Jozef Tusk był jednie i tylko więźniem.

  CZYTAJ DALEJ

 41. MatkaPolka said

  GODŁO UKRAINY

  Tryzub – to według piewców UPAiny niby symbol nurkującego sokola – legenda wywodzący się od ruskiego Ruryka

  Tymczasem

  Tryzub Godło Ukrainy to chazarska tamga
  symbol Żydo-Chazara napadającego ze stepów Mongoła – Huna Chazarskiego wojownika
  UPAińcy to następcy judejskiego kaganatu

 42. MatkaPolka said

  Sława Ukrajini! – Herojam Sława!”
  HEROJAM SŁAWA! CHWAŁA BOHATEROM

  Kim zatem byli ci bohaterowie? a potem zapytajmy Za co należy im się chwała?
  Kim byli zatem ci bohaterowie „Bandera, Szuchewycz Lebed , … i inni – bohaterowie narodu”.

  No to zapytajmy:, Kim jest Bandera?
  Kim jest ten bohater rozhisteryzowanych tłumów na Euromajdanie ?

  Odpowiedzmy – to halachiczny Żyd – przeczytaj biografie Stefana Bandery i innych

  Bandera i Szuchewycz – wiarołomni synowie żydowskiego narodu
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/wiarolomni-synowie-zydowskiego-narodu-2014-09

 43. MatkaPolka said

  Krótko o historii dywizji SS-Galizien

  http://w.kki.com.pl/piojar/polemiki/rubiez/ss/ss.html

  Decyzja władz niemieckich o utworzeniu 14 SS-Freiwilligen Grenadier Division „Galizien” (14 Ochotnicza Strzelecka(grenadierska) Dywizja SS „Galicja”) została podana do publicznej wiadomości w dniu 28 kwietnia 1943 roku przez gubernatora dystryktu galicyjskiego Generalnej Guberni SS-Brigadefuhrera dr Otto Wachtera. Nabór do dywizji spośród ludności ukraińskiej był w zasadzie dobrowolny , do 2 czerwca w Biurze Werbunkowym znalazło się 82 000 zgłoszeń, z których przyjęto 53 000 ochotników. Do dywizji tej zgłaszali wschodniomałopolscy Rusini i Ukraińcy, przede wszystkim członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i ich sympatycy. Było wśród nich także sporo byłych strażników z hitlerowskich obozów koncentracyjnych.

  Jak pisze w swej pracy A.Korman „Wśród pierwszych ochotników SS-Galizien znaleźli się synowie duchownych greckokatolickich i bogatych chłopów, inteligenci i półinteligenci , elementy kryminalne i zdeklasowane, oraz będąca pod wpływem ukraińskiej ideologii faszystowskiej, młodzież. Pobór do dywizji miał też czasami charakter przymusu i moralnego nacisku. Część przymusowo zwerbowanej młodzieży zdezerterowała, ukrywała się po lasach lub wstąpiła do UPA. Dezerterowali także ci , którzy na rozkaz OUN znaleźli się w dywizji na przeszkoleniu.”

  Ukraińscy ochotnicy dywizji SS-Galizien w drodze na uroczystości we Lwowie 18 lipca 1943 r.
  A.Kubasik – „Arcybiskupa A.Szeptyckiego wizja ukraińskiego narodu, państwa i cerkwi” – Kraków 1999.

  Korpus oficerski dywizji był w zasadzie niemiecki . Dowódcą dywizji został generał Fritz Freitag, zaś szefem sztabu mjr Wolf-Dietrich Heike, a adiutantem Ukrainiec płk. Dmytro Palijiw. W sumie Niemcy stanowili około 11% stanu osobowego dywizji , obsadzając prawie wszystkie stanowiska dowódcze w sztabach, pułkach i batalionach. Godłem dywizji był lew na tle błękitnego ryngrafu i trzy złote korony ułożone w kształcie trójkąta.
  Z okazji powołania dywizji SS-Galizien w kwietniu 1943 roku katedrze greckokatolickiej (unickiej) pod wezwaniem św. Jura we Lwowie odbyło się uroczyste nabożeństwo, z udziałem władz niemieckich, celebrowane przez biskupa J.Slipyja. Podobne uroczystości z udziałem władz niemieckich odbywały się także w innych miastach takich jak choćby Stanisławów, Sambor, Bóbrka .

  Także w Przemyślu, w lipcu 1943 roku, greckokatolicki biskup przemyski J.Kocyłowski odprawił na stadionie sportowym mszę św. i błogosławił ochotników wstępujących do tej dywizji. Wszystkim tym działaniom jak też bardzo aktywnemu włączeniu się w tworzenie dywizji SS-Galizien oraz wstępowaniu do niej duchowieństwa unickiego nie przeszkadzał metropolita greckokatolicki A.Szeptycki, który zaakceptował także o. dra Wasyla Łabę na stanowisko referenta duszpasterstwa tej formacji.

  Duchowni greckokatoliccy celebrujący nabożeństwo dla ukraińskich ochotników dywizji SS-Galizien we Lwowie 18 lipca 1943 r. Szokujące zestawienie symboli chrześcijańskich (krzyż) i pogańskich (runy i swastyka).
  A.Kubasik – „Arcybiskupa A.Szeptyckiego wizja ukraińskiego narodu, państwa i cerkwi” – Kraków 1999.

  Przemówienie duchownego greckokatolickiego do ochotników dywizji SS-Galizien we Lwowie 18 lipca 1943 r.
  A.Kubasik – „Arcybiskupa A.Szeptyckiego wizja ukraińskiego narodu, państwa i cerkwi” – Kraków 1999.

  18 lipca 1943 nastąpił odjazd pierwszej grupy ochotników ze Lwowa. Zostali oni umieszczeni w obozie szkoleniowym w Pustkowie koło Dębicy. Pozostałe pododdziały szkoliły się na poligonach ćwiczebnych w Neuhammer na Śląsku, Norymberdze, Monachium, Treslau, a także w innych miejscowościach w Niemczech ,Francji i okupowanej Polsce. W skład dywizji weszły ostatecznie 29, 30, 31 pułki piechoty, pułk zapasowy, oraz inne pododdziały dywizyjne. Jak podaje szef sztabu dywizji SS-Galizien mjr Wolf-Dietrich Heike, już na samym początku jej formowania , z części ochotników uformowano także pięć tak zwanych „pułków policyjnych” o numerach: 4,5,6,7,8, które później brały udział w licznych akcjach pacyfikacyjnych i ludobójczych.

  W listopadzie 1943 roku rekruci dywizji Waffen-SS Galizien złożyli przysięgę w języku niemieckim , na wierność Adolfowi Hitlerowi, a nie Ukrainie czy OUN . Niektórzy autorzy, usiłują wprawdzie tłumaczyć ,że niemieckie oddziały SS miały na kołnierzu odznakę „SS” (tzw. „runy”) srebrnego koloru , natomiast w galicyjskiej dywizji na kołnierzu była odznaka żółtego koloru lwa. Ma to być według nich „dowód” ,że dywizja ta w rzeczy samej nie była SS. Fakt ten wyjaśnia E.Prus , który nadmienia ,że żołnierze dywizji nosili także na lewym rękawie wspomnianą odznakę „Halickiego Lwa” , natomiast nie przysługiwało im prawo do noszenia na kołnierzu odznak „SS” , co było zarezerwowane wyłącznie dla żołnierzy germańskiego pochodzenia. Jednak najbardziej charakterystyczną cechą zewnętrzną SS-manów był tatuaż.

  Jak podaje A.Korman SS-mani byli tatuowani i posiadali dyskretne tatuaże pod pachą, w kroczu, w ustach na podniebieniu, a także pod powieką oka. każdy rodzaj tatuażu i miejsce jego znajdowania się , posiadał określone znaczenie i dotyczył szeregowych , podoficerów, oficerów i starszych oficerów co stanowiło ścisłą tajemnicę państwową.

  Również charakter przysięgi złożonej przez rekrutów SS-Galizien nie pozostawia żadnych wątpliwości co do charakteru tej jednostki -„… Być wiernym Hitlerowi jako fuhrerowi oraz najwyższemu dowódcy niemieckich sił zbrojnych. Wiernie służyć Adolfowi Hitlerowi jako fuhrerowi Wielkich Niemiec. Na całe życie być wiernym Adolfowi Hitlerowi jako wielkiemu fuhrerowi nowej Europy „.

  Ponadto jak opisywała ówczesna gazeta w czasie ceremonii składania przysięgi ” kapela gra pieśń wierności (SS-„troelid” – P.J.) , a trzykrotne „Sieg Heil” dla Fuhrera Adolfa Hitlera umacnia jeszcze przysięgę wojaków (…) znowu odezwała się kapela ochotników galicyjskich , która powstała zaledwie kilka dni temu , a już wykazała swoje umiejętności grając ‚Deutschland’ (…) „.

  Jak z tego widać nie było tutaj wcale jakiejkolwiek mowy o narodzie ukraińskim , czy też o niepodległej Ukrainie, czego zresztą Niemcy nigdy nacjonalistom ukraińskim nie obiecywali. Zresztą , jak podaje W.Poliszczuk , już na samym początku Himmler zastrzegł wyraźnie że w dywizji pod żadnym pozorem nie można nawet myśleć o niepodległości Ukrainy. Słów „Ukraina”, „Ukrainiec” czy „ukraiński” nie można było używać w tej jednostce pod groźbą kary, a jej żołnierze mają nazywać siebie nie „Ukraińcami” lecz „Haliczanami”.

  Tak więc dywizja SS-Galizien była stworzona przez hitlerowskie Niemcy tylko po to aby zasilić nią szeregi armii, znajdującej się w coraz to trudniejszym militarnym położeniu, jak też wykorzystać ją do tłumienia ruchu partyzanckiego i powstań. Wedle danych przedstawionych przez A.Kormana, już w 1943 roku niektóre pododdziały SS-Galizien , które znajdowały się pod Lwowem, Jasłem, Krosnem i Gorlicami na rozkaz Himmlera przerwały szkolenie i zostały włączone do akcji eksterminacyjnej operacji pod kryptonimem „Wehrwolf” na Zamojszczyźnie.

  Natomiast na początku 1944 roku z żołnierzy SS-Galizien została sformowana grupa pod dowództwem majora Beyersdorfa jako SS Kampfgruppe „Beyersdorf”, w sile około 2000 ludzi, do zadań specjalnych. Grupa ta wzięła między innymi udział w operacji eksterminacyjnej na Chełmszczyźnie. W sumie w latach 1943-1945 pododdziały SS-Galizien brały udział w bardzo wielu akcjach eksterminacyjnych na zapleczu frontu. Wymienić tu można miedzy innymi pacyfikacje wsi polskich na terenie województw: tarnobrzeskiego, kieleckiego rzeszowskiego, tarnowskiego , zamojskiego jak też liczne podobne akcje jakie miały miejsce na Kresach Wschodnich II RP.

  Nawiasem mówiąc były one niejednokrotnie przeprowadzane przy aktywnym współudziale OUN-UPA. Dopiero w krytycznej sytuacji militarnej , zdecydowano o użyciu dywizji SS-Galizien na froncie niemiecko-sowieckim . W dniach 14-22 lipca 1944 dywizja została okrążona i zniszczona pod Brodami przez wojska radzieckie. Wówczas to straciła ona blisko 7000 spośród 11 000 żołnierzy. Po tej klęsce wielu żołnierzy z rozbitej dywizji przeszło do oddziałów OUN-UPA.

  Po odtworzeniu dywizji SS-Galizien z żołnierzy pułku zapasowego , ukraińskich policjantów i ochotników, niektóre z jej pododdziałów brały udział w tłumieniu powstania słowackiego w okresie od 29 sierpnia do 3 listopada 1944 roku. Na przełomie stycznia i lutego 1945 oddziały SS-Galizien zostały przerzucone do Jugosławii (Słowenia) , gdzie użyto je do tłumienia ruchu niepodległościowego. W wyniku poniesionych strat skierowano ją później teren Austrii, celem dalszych uzupełnień. W dniu 27 kwietnia 1945 ukraińscy żołnierze zostali na nowo zaprzysiężeni a dywizja SS-Galizien przeformowana jako 1 SS Dywizja „Hałyczyna” ( w skrócie zwana SS-Hałyczyna). Dywizja ta weszła w skład nowo tworzonej Ukraińskiej Narodowej Armii , na czele której stanął SS-Grupenfuhrer Pawło Szandruk. przed bezwarunkową kapitulacją III Rzeszy , ukraińscy SS-mani znaleźli się w rejonie Klagenfurtu, gdzie poddali się wojskom amerykańskim i angielskim.

  Warto podkreślić ,że nikt z żołnierzy , czy też oficerów ukraińskich służących w dywizji SS-Galizien nie został nigdy postawiony przez władze zachodnie przed sądem za popełnione w czasie wojny zbrodnie. Jak się obecnie przypuszcza wynikało to głównie z zainteresowania brytyjskich i amerykańskich tajnych służb ich wykorzystaniem w przyszłej działalności antysowieckiej.

 44. MatkaPolka said

  Zbrodnie wojenne ukraińskich żołnierzy SS-Galizien

  Obszerny rejestr zbrodni , żołnierzy tej formacji podaje dr Aleksander Korman w swojej pracy „Nieukarane zbrodnie SS-Galizien z lat 1943-1945” – Londyn 1989.

  CHODACZKÓW WIELKI, powiat Tarnopol. 16 kwietnia 1944 roku oddziały SS-Galizien , które zdążały z odsieczą niemieckiej załodze oblężonej przez wojska radzieckie w twierdzy Tarnopol, przybyły do Chodaczkowa Wielkiego. Ukraińscy SS-mani rozpoczęli systematyczne palenie i niszczenie zabudowań oraz mordowanie mieszkańców wsi. Byli oni nawet do tego specjalnie przygotowani , gdyż mieli na hełmach żółte frędzle zwisające do poziomu ust, co uniemożliwiało rozpoznanie ich twarzy. Do uciekających ludzi, w pierwszej kolejności do mężczyzn strzelali zapalającymi pociskami fosforowymi, zaś dzieci i starców wrzucali w ogień do płonących domów. W sumie łączna strata polskiej ludności wyniosła 862 osoby. Ocalała ludność pogrzebała pomordowanych rodaków na placu przy kościele rzymsko-katolickim w Chodaczkowie Wielkim we wspólnej mogile o szerokości 2 m i długości 30 m, układając zwłoki warstwami.

  HUTA PIENIACKA, powiat Brody. Tragedia tej wsi rozegrała się 28 lutego 1944 roku w ciągu zaledwie siedmiu godzin. Pułk SS-Galizien i kureń UPA dokonał tu masakry polskiej ludności , mordując łącznie co najmniej 868 osób i paląc 172 gospodarstwa. Tego dnia około godziny 6.00 rano ukraińscy żołnierze SS-Galizien otoczyli pierścieniem wioskę i po ukazaniu się sygnałów świetlnych rozpoczęli natarcie. Za SS-manami sunęły bojówki OUN-UPA . Niemiecki dowódca , a potem , a potem jego ukraiński zastępca wydali rozkazy ,by spędzić mieszkańców do kościoła i szkoły. Zaczęto przeszukiwać zabudowania i wywlekać stamtąd ludzi dokonując przy okazji rabunku mienia ofiar. Po stłoczeniu kilku setek Polaków w kościele i jego sprofanowaniu, zaczęto niektórych z nich pojedynczo wyprowadzać na plac przykościelny, gdzie byli oni przesłuchiwani, torturowani, a czasem i zabijani. W tym czasie na terenie wsi dalsze przeszukiwania budynków mieszkalnych i gospodarskich trwały nadal. Około godziny 14.00 ukraińscy SS-mani zaczęli wyprowadzać ludzi zgromadzonych w kościele w grupach po 35-50 osób do różnych stodół i domów na spalenie. Najpierw wyprowadzano kobiety i dzieci , podstępnie informując ,że powrócą do swych domów, potem zaś młodzież i mężczyzn mówiąc z kolei ,że zostaną oni wywiezieni na roboty do Niemiec. Jak się okazało rzeczywistość okazała się być inna. Po stłoczeniu ludności w budynkach i stodołach , zaczęto je podpalać.

  Uciekających z płomieni ognia uśmiercano ogniem z broni maszynowej. Tylko nielicznym mieszkańcom udało się uratować życie uchodząc do lasu lub kryjąc się w uprzednio przygotowanych podziemnych i piwnicznych schronach. W ciągu jednego dnia polska wieś Huta Pieniacka przestała istnieć, a ocaleni mieszkańcy zbierali spalone zwłoki, których nie można było rozpoznać . Ofiary pochowano w dwóch wspólnych mogiłach. Z biegiem czasu rozebrano kościół rzymsko-katolicki i budynki szkolne, które ocalały z pożogi. Zniwelowano grunt , a miejsce gdzie położona była wieś zaczęło służyć wypasowi bydła. Na terenie wsi umieszczono słup z napisem w języku ukraińskim – „Centrum byłej wioski” bez podania jej nazwy. Ocalała przydrożna figurka Matki Boskiej , bez głowy i rąk, z napisem Anno Domini „1867”.

  Ukraiński SS-man z dywizji SS-Galizien, uczestnik pacyfikacji Huty Pieniackiej.
  PODKAMIEŃ , powiat Brody. Ludność polska z okolicznych wiosek, z samego Podkamienia a także z Wołynia w obawie przed nasilającymi się morderczymi napadami bojówek OUN-UPA zaczęła się chronić w zabytkowym klasztorze OO. Dominikanów z XVII wieku w Podkamieniu, który był otoczony murami i basztami. Skoncentrowało się tam około 2000 osób , przeważnie kobiet oraz dzieci.

  W dniach 11-17 marca 1944 żołnierze SS-Galizien we współdziałaniu z bojówkami OUN-UPA dokonali rzezi 300 osób narodowości polskiej znajdującej się w tym klasztorze. W czasie pogromu Polaków w samym miasteczku Podkamień, przeważnie od kul, noża i siekiery, straciło życie około 500 osób. Poza Podkamieniem zamordowano jeszcze około 300 osób w Palikrowach, 20 w Maliniskach i 16 w Czernicy. Samo sanktuarium w skład którego wchodził klasztor i kościół w Podkamieniu zostało zniszczone przez żołnierzy SS-Galizien i terrorystów z OUN-UPA. Obrabowano doszczętnie klasztor i kościół z drogocennych przedmiotów jak również prywatne mieszkania rodzin polskich. Ocalał słynący łaskami obraz Matki Boskiej Podkamieńskiej ,który obecnie znajduje się w kościele pod wezwaniem św. Wojciecha we Wrocławiu.

  Podkamień, pow. Brody, woj. tarnopolskie – klasztor O.O Dominikanów
  A.Korman „Ludobójstwo OUN-UPA na ludności polskiej – Wrocław 2003.
  SIEMIANÓWKA , powiat Lwów. 22 lipca 1944 rankiem przybyły do Siemianówki dwie kompanie żołnierzy SS-Galizien, prawdopodobnie ocalałe z pogromu dywizji pod Brodami. Wówczas to zaczęto wypędzać mieszkańców z ich domów, gromadzić w większe skupiska i podpalać zabudowania. Ukraińscy SS-mani zaczęli mordować ludzi i grabić ich mienie. Zginęło ponad 30 osób a kilkadziesiąt gospodarstw zostało spalonych a sprawcy mordu odjechali ze zrabowanym mieniem. Jak się okazało był to tylko wstęp do głównej zbrodni. W godzinach popołudniowych tyraliera ukraińskich SS-manów ruszyła na wieś, a za nią posuwały się bojówki OUN-UPA. Jednak dzięki pomocy udzielonej w samą porę miejscowej Samoobronie przez oddział AK , ludność Siemianówki została uchroniona przed całkowitą zagładą. W dniu następnym do wioski wkroczyły już wojska sowieckie.

  Jak podaje dalej A.Korman oprócz eksterminacji ludności polskiej w takich miejscowościach jak; Chodaczków Wielki, Huta Pieniacka, Podkamień, Siemianówka i Wicyń, ukraińscy żołnierze SS-Galizien dopuszczali się zbrodni wojennych, mordując bezbronną ludność polską co najmniej w kilku dziesiątkach innych miejscowości, zarówno na terenie Małopolski Wschodniej jak też Wołyniu czy południowej Lubelszczyźnie, a także i w odleglejszych regionach. Jako przykład autor wymienia następujące miejscowości, podając w kilku przypadkach bardziej szczegółowy opis zdarzeń:

  Artasów, Bełżec, Biłgoraj, Borowice, Chlipie, Doroszów Wielki, Dragonówka, Gozdów, Hanaczów, Hermanowice, Hołowc Rawskie, Hucisko, Janówka, Jasienica Polska, Kalników, Konie, Kozaki, Lasków, Małków, Młynów, Obrowice, Palikrowy, Pawłów, Poczapińce, Poturzyn, Prehoryłe, Rakowiec, Rąblowo, Smoligów, Syry, Szerokie Pole, Szutów, Tarnopol, Tuligłowy, Udnowo, Uhnów, Warszawa, Wola Wysocka, Wólka Końska, Zabojki, Zawoja, Zawodnie, Żydaczów.

  MŁYNÓW, woj. Łuck (wołyńskie) oddział ukraińskich żołnierzy SS-Galizien spalił żywcem ludzi spędzonych z okolicznych wiosek .

  POTURZYN, woj. Lublin. Podczas ewakuacji ludności polskiej z ich siedzib, doszło w dniu l kwietnia 1944 r. w Poturzynie do potwornej zbrodni. We wczesnych godzinach rannych jednostka ukraińskich żołnierzy SS-Galizien współdziałając z terrorystycznymi bojówkami OUN-UPA, wtargnęła do Poturzyna, gdzie schroniła się większa grupa uchodźców z terenu gminy drohobyczowskiej i kryłowskiej. Napastnicy zamordowali 162 osoby .

  PREHORYŁE, woj. Lublin. O świcie 8 marca 1944 r. na polską kolonię Prehoryłe morderczo – rabunkowego napadu dokonali żołnierze SS-Galizien, przy współudziale ukraińskich policjantów „ortschutzów” i terrorystycznych bojówek OUN-UPA z okolicznych miejscowości Szychowic, Kryłowa i Gołębia. Najpierw okrążyli wieś szczelnym pierścieniem, a następnie mordowali w okrutny sposób ludność polską. Poniosły śmierć całe rodziny polskie . Łącznie zamordowano 38 osób, w tym dzieci, kobiety i starców. Rankiem 9 marca 1944 r. oddziały SS-Galizien, wspólnie z ukraińskimi szowinistami, zarówno miejscowymi jak i z sąsiedzkich wiosek, dokonali ponownego napadu na Prehoryłe, dokańczając morderczo rabunkowego wyczynu. Wymordowali wielu ocalałych Polaków, a zabudowania wiejskie spalili.

  SMOLIGÓW, woj. Lublin. W dniu 12 marca 1944 r. ukraińscy żołnierze SS-Galizien, wspólnie z ukraińskimi policjantami i terrorystycznymi bojówkami OUN-UPA, a także z wojskiem Wehrmachtu rozpoczęły eksterminację polskich kolonii w regionie Smoligów-Łasków-Stara Wieś. Około godziny 5.00 rano w dniu 27 marca 1944 r. oddziały SS-Galizien i Wehrmachtu otoczyły ścisłym kordonem Smoligów. Następnie wewnątrz kotła rozgorzała desperacka obrona mieszkańców. Formacje wojskowe prowadziły bezustanny atak. Walczono w zawierusze marcowej niemal o każdą zagrodę wiejską a kiedy zabrakło obrońcom amunicji, przystąpiono do walki wręcz. W płonącej wsi, esesowcy i wehrmachtowcy mordowali mieszkańców w sposób okrutny, nie oszczędzając dzieci, kobiet i starców. Obrońcy ulegli przemocy. Ludzi palono żywcem. Gwałcono i zabijano kobiety. Rabowano mienie.

  HANACZÓW ,pow. Przemyślany. W kolejnym napadzie na ludność polską wieś Hanaczów została spalona, a wielu jej mieszkańców wymordowano. Nie oszczędzono dzieci kobiet i starców.

  Kolejne przykłady udziału żołnierzy SS-Galizien w eksterminacji ludności polskiej podają w swojej książce Józef Fajkowski i Jan Religa – „Zbrodnie hitlerowskie na wsi polskiej 1939-1944” – Warszawa 1981.

  woj.kieleckie

  1/2 lutego 1944. Borów . Oddziały żandarmerii, SS i SS-Galizien w sile około 3 tysięcy żołnierzy wkroczyły w godzinach nocnych do wsi Borów, gmina Annopol, i przy użyciu broni pancernej całkowicie zniszczyły wieś liczącą 280 gospodarstw, a ludność wymordowały. Wiele osób poniosło śmierć w płonących zabudowaniach. Liczne grupy osób, nie wyłączając kobiet, starców i dzieci, hitlerowcy spędzili do jednego budynku, który następnie podpalili Łączną ilość zamordowanych obliczono na 300 osób.
  28 lipca 1944. Wieś Kamionka, gmina Kozłów, została otoczona przez żandarmerię niemiecką i oddział Ukraińców z dywizji SS-Galizien[…] Ogółem zamordowali 7 osób i spalili 15 zabudowań gospodarczych; 28 VII 1944. Żandarmeria niemiecka i Ukraińcy z dywizji SS-Galizien wkroczyli , do Przysieka, gmina Kozłów[…] zamordowali 7 osób oraz spalili 22 za l budowania gospodarcze.

  woj.rzeszowskie

  8 czerwca 1943. Gestapo przy udziale ukraińskiego oddziału SS-Galizien otoczyło wczesnym rankiem wieś Zwierzyniec . W czasie łapanki zastrzelili 10 osób, po śledztwie jeszcze 9, strzałami w tył głowy.

  woj.tarnobrzeskie

  2 luty 1944. Po zniszczeniu Borowa te same jednostki hitlerowskie przeprowadziły pacyfikację wsi Szczecyn, gmina Gościeraków[…] Spalono 142 gospodarstwa, wrzucając zarówno zabitych, jak i jeszcze żyjących oraz rannych do płonących budynków. Śmierć poniosło kilkuset mieszkańców.

  2 luty 1944. Oddziały żandarmerii, SS i jednostki SS-Galizien […] dokonały i pacyfikacji wsi Wólka Szczecka, gmina Gościeradów. Zamordowano po-1 nad 200 osób, w tym około 50 kobiet i 20 dzieci[,..] Wiele osób spłonęło żywcem. Prawie cała wieś, licząca ponad 200 budynków, została spalona.

  woj.tarnowskie

  24 września 1944. Oddziały Wehrmachtu, SS, żandarmerii i ukraińskiej dywizji SS-Galizien we wczesnych godzinach rannych otoczyły wieś Jamna, gmina Zakliczyn […] wkroczyły do wsi rozstrzeliwując napotykanych mieszkańców i paląc ich zabudowania. Zabili ogółem 23 osoby i spalili 30 zabudowań…]; 23-24 listopada 1944. Oddział ukraińskiej dywizji SS-Galizien [..,] zaatakował Rajbrot […] faszyści ukraińscy spalili dwa gospodarstwa, zastrzelili 2 osoby i 3 aresztowali.

  woj.zamojskie

  24 czerwca 1943. Oddziały SS z udziałem ukraińskich nacjonalistów dokonały pacyfikacji wsi Majdan Nowy, gmina Księżpol [,..] Spłonęło 58 gospodarstw, a śmierć poniosło 28 osób 2 lipca 1943 roku rozegrał się dramat Majdanu Starego. Egzekucję przeprowadzili żołnierze z ukraińskiej dywizji SS-Galizien, którzy także spalili wieś. W czasie pacyfikacji zamordowali łącznie 65 osób, w tym 28 kobiet, 15 dzieci […] Ponadto spalili 76 gospodarstw, zdemolowali kościół, niszcząc obrazy, naczynia liturgiczne itp.; W marcu 1944. Żołnierze ukraińskiej dywizji SS-Galizien i policja ukraińska w służbie niemieckiej dokonali pacyfikacji wsi Gozdów, gmina Werbkowice. Faszyści rozstrzelali ok. 30 mieszkańców wsi, w tym kilkoro dzieci i kobiet.

  Oczywiście podane przykłady nie wyczerpują całego rejestru zbrodni dokonanych przez ukraińskich żołnierzy SS-Galizien. Jak zauważa A.Korman biorąc pod uwagę zagładę Huty Pieniackiej można stwierdzić , że była to o wiele większa tragedia niż czechosłowackie Lidice , czy francuskie Oradour, o których po wojnie było głośno w Europie i na świecie. Te dwie ostatnie miejscowości figurują nawet w polskiej Encyklopedii Powszechnej PWN, podczas gdy o takich jak choćby wspomniana Huta Pieniacka, Podkamień czy Chodaczków Wielki w ogóle się tam nie wspomina.
  Na zakończenie warto dodać ,że ukraińscy żołnierze SS-Galizien dokonywali eksterminacji ludności cywilnej nie tylko na terenach dawnej II Rzeczypospolitej , ale także i w dalszych regionach. Przykładowo w Czechosłowacji brali oni udział w tłumieniu Powstania Słowackiego, zaś w Jugosławii zwalczali ruch niepodległościowy.

  Literatura i zdjęcia:

  1. A.Korman – „Nieukarane zbrodnie SS-Galizien z lat 1943-1945” – Londyn 1989.
  2. W.Poliszczuk -„Gorzka prawda” – Toronto-Warszawa 1995.
  3. E.Prus – „Rycerze żelaznej ostrogi” – Wrocław 2000.
  4. A.Kubasik – „Arcybiskupa A.Szeptyckiego wizja ukraińskiego narodu, państwa i cerkwi” – Kraków 1999.
  5. J.Mackiewicz – „Kontra” – Londyn 1984.
  6. J.Wilczur – „Zbrodnia bez kary” – ‚Na Rubieży’ – nr 52/1001.

 45. MatkaPolka said

  Kogo reprezentowała OUN-UPA

  OUN powstała w 1929 r. z inicjatywy kilku działaczy nacjonalistycznych ( około 30 osób) i dążyło do powstania samodzielnego państwa ukraińskiego.

  Działacze ci nie dążyli do wyzwolenia i niepodległości narodu ukraińskiego, ( który nigdy przedtem nie istniał), a do ujarzmienia i zniewolenia narodu, narzucenie swojej woli, podporządkowania całego społeczeństwa, całego narodu drogą niesamowitego terroru i stworzenia państwa Totalitarnego.

  Grupa nacjonalistów z OUN i ich zwolenników stanowiła zaledwie 0.3% społeczeństwa Ukrainy.
  0.15% to zwolennicy OUN/UPA, pozostałe 0.15% społeczeństwa to wcieleni przymusem i terrorem do UPA i innych formacji zbrojnych OUN.

  Te liczby pokazują Wielką Uzurpację do Reprezentowania, do reprezentowania całości społeczeństwa Ukrainy.

  UPA była sformowana z ochotników do 14 dywizja SS-Galizien, Udział ukraińskiej jednostki 31 pułku SD („Wołyński Legion Samoobrony”) w tłumieniu Powstania Warszawskiego jest znany

  VIDEO

  Massacres of Poles in Volhynia – Volhynian slaughter | Rzeź Wołyńska

  Wołyń 1943 – polskie dzieci – ofiary OUN UPA

 46. MatkaPolka said

  Horrific Images of the 1941 Lviv Pogrom in Ukraine

  Ludobójstwo na Polakach, dokonane przez OUN UPA część I METODY TORTUR

 47. MatkaPolka said

  SLAVA UKRAYINI- HEROYAM SLAVA -SŁAWA UKRAINIE – SŁAWA BOHATEROM

  HEROYAM SLAVA – za zabijanie niewinnych ,bezbronnych ludzi – 120 000 Polaków i 80 000 Ukraińców na Wołyniu i 30,000 Ukraińców w Galicji,
  HEROYAM SLAVA – za zabijanie kobiet w ciąży
  HEROYAM SLAVA – za zabicie 3 lat dzieci – przybijanie gwoździami do drzwi stodoły i duszenie kolczastym drutem
  HEROYAM SLAVA – za bestialskie i okrutne czystki etniczne i tortury
  HEROYAM SLAVA – zabójstw księży i bezbronnych chłopów
  HEROYAM SLAVA – dla kolaborantów Nazistowski Niemiec , na neonazistowskiej – agresji UE na Europie Wschodniej dzisiaj
  HEROYAM SLAVA – za wsparcie Nazistowskich Niemiec i neonazistowskich Unii Europejskiej
  HEROYAM SLAVA – za zabicia własnej siostry „Petruniu ne ubijaj ty mne”(?) – Piotrusiu, nie zabijaj mnie
  HEROYAM SLAVA – za zabijania własnych żon i sióstr z małżeństw mieszanych
  HEROYAM SLAVA – za zabijanie dzieci w trakcie komunie świętej
  HEROYAM SLAVA – za spalenia żywcem wiernych w kościele podczas niedzielnej mszy
  HEROYAM SLAVA – za pomoc w niemieckim nazistowskim stłumienia Powstania Warszawskiego i zabijając 200 tysięcy cywilów
  HEROYAM SLAVA – Ukraińskim Profesorom – chwała kłamcom sława doktrynerom – chwała akademickim prostytutkom, którzy nigdy nie dotknęli Archiwum
  HEROYAM SLAVA – Slava SS-Galizien SS, SD, SA, Wehrmachtu, Gestapo, Abwehra, batalion Roland Nachtingel
  HEROYAM SLAVA – Slava Stefan Bandera, Slava Adolf Hitler
  HEROYAM SLAVA – slava Germam Masters, slava Międzynarodowym Bankierom – sprzedajemy im naszą ziemię nasz narod i cały kraj za darmo
  HEROYAM SLAVA – slava dla Niemieckich Panow – zjednoczeni jesteśmy w zabijanie naszych SŁOWIAŃSKICH BRACI – Polaków, Ukraińców , Rosjan

  HEROYAM SLAVA – za bombardowanie i ostrzeliwanie rakietowe cywilnych obiektów i cywilów – miast i wiosek w Donbasie
  HEROYAM SLAVA – SLAWA NASZYM PANOM Unii Europejskiej i USA Z- BRUKSELI i Z MANHATTANU
  HEROYAM SLAVA – BUNDESWEHRA I NAJEMNICY Z BLACKWATER – CHWALA AGENTOM Z CIA i BND

  WOLNA Ukraina – na czym ta wolność polega

  UPA wałczyła nie o WOLNOŚĆ swojego narodu a o ZNIEWOLENIE, o PODPORZĄDKOWANIE narodu ukraińskiego zbrodniczej, nazistowskiej III Rzeszy niemieckiej – i też UPA była całkowicie Niemcom podporządkowana.

  Bandera był agentem GESTAPO. UPA była całkowicie kontrolowana przez Abwehrę – Kapitan Abwehry Oberlander

  Niemcom było bardzo wygodnie, aby ktoś inny wykonał za nich brudna robotę mordowania – np. lwowskich profesorów lub stłumienie powstania warszawskiego.

  Niemcom było bardzo wygodnie, aby ktoś inny wykonał za nich brudna robotę mordowania i eksterminacji narodu polskiego – nie musieli angażować jednostek frontowych

  Niemcom było bardzo na rękę, aby przeciwdziałać partyzantce na radzieckiej walczącej na tyłach frontu Niemiecko – Sowieckiego

  A dzisiaj na Euromajdanie

  Przemiany na Ukrainie finansują te same siły – instytucjonalne i finansowe – które wcześniej działały w Polsce i doprowadziły do kolonizacji i złupienia Polski – Fundacje niemieckie Adenauera i Schumana, instytucje Unii Europejskiej departament Stanu USA, NED – National Endowment for Democracy, a nade wszystko Europejski Bank Centralny , Bank światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy

  Pomarańczowe Rewolucje na Ukrainie finansowały- departament Stanu USA – pani Nuland z ciasteczkami , , NED – National Endowment for Democracy, US-Aid oraz Soros i jego Fundacja Renesans – odpowiednik odpowiednik fundacji Sorosa Batorego

  I pomyśleć, ze Ukraina ani nie jest Członkiem Unii Europejskiej ani członkiem NATO – a wiec wszelkie dzialania Unii Europejskiej czy NATO a już tym bardziej każdego z osobna kraju członkowskiego – Polski lub Niemiec –

  Agresja NATO i UE na Ukrainę jest czystym zaprzeczeniem ich racji istnienia i powołania , ich własnych wewnętrznych przepisów i oficjalnych deklaracji politycznych i ideowych

  Z drugiej jednak strony jest prawdziwą definicja NATO i UE – to agresorzy i bandyci dokonujący bezprecedensowego aktu agresji i aktu ludobójstwa na cywilnej ludności Donbasu

  I tak kto popiera neobanderowskie władze na Ukrainie– junte wojskową która zdobyła władze drogą zamachy stanu i dokonuje bezprecedensowe akty Ludobójstwa

  Polska, tzn. agenturalny „rzont polski” jest współodpowiedzialny za zbrodnie ludobójstwa obecnej Armii Ukraińskiej – pod dowództwem Junty Kijowskiej dokonanej na Cywilnej Ludności Donbasu – oni nie wałczą z Armią Doniecka czy Lugańska – oni strzelają i niszczą cywilną ludność, cywilne wioski i miasteczka

  Rzont polski”- WYSYŁA UZBROJENIE, SZKOLI BANDYTÓW, FINANSUJE ZBRODNIE JEST WSPÓŁWINNY ZBRODNI LUDOBÓJSTWA

  Metody UPA do zmęczenia Polaków oraz ludobójstwo Polaków na kresach wschodnich

 48. MatkaPolka said

 49. MatkaPolka said

 50. MatkaPolka said

 51. MatkaPolka said

 52. MatkaPolka said

 53. MatkaPolka said

 54. MatkaPolka said

 55. MatkaPolka said

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/ukrainska-recydywa-faszyzmu-banderyzmu-syjonizmu-henryk-pajak-2014-12

  WSTĘP
  (do piekła)

  Kto chciałby nam zarzucić chęć epatowania makabrą na tylnej okładce książki, niech wie, że obcinanie głów było jednym z 360 sposobów torturowania i uśmiercania Polaków przez ludobójczych faszystów z OUN-UPA. Na okładce widnieje tułów snajpera, który na kijowskim Majdanie zabijał po równo milicjantów i cywilów. Jest on wizytówką metod OUN-UPA, tych z lat 1943-1946 i całkiem współczesnych.
  Sześćdziesiąt lat temu tak odgławiali polskie ofiary na Wołyniu:

  Administrator majątku Edward Sokołowski (1. 50), jego żona (1. 44), ich zamężna córka w ciąży (Jadwiga?) Bratkowska (1. 23) i jej dwuletni synek Wiesław oraz Edward Kalus (1. 24) i Eugenia Jacewiczówna (1. 23). Wszystkim ofiarom powiąza¬no „dokładnie” drutem kolczastym z tyłu ręce i z dołu nogi, przyniesiono do salonu z drewutni olbrzymi pień do rąbania drzewa i przy świetle kilku lamp naftowych odrąbywano na tym pniu po kolei wszystkim głowy1.

  Tak więc nihil novi. Były poseł Samoobrony Mateusz Piskorski, jadąc na Krym na zaproszenie organizacji pozarządowych (rosyjskich) w między¬narodowej grupie obserwatorów plebiscytu, zatrzymał się na kijowskim Majdanie i wpadł w oko „bojownikom” Prawego Sektora. Uszedł z ży-ciem chyba tylko dlatego, że nie przyznał się do polskiego pochodzenia.

  Powiedział, że jest delegatem z Bałkanów. Wtedy usłyszał, że gdyby był Polakiem (mówił po rosyjsku), to by go tu chyba na miejscu zaryzali. Wykazali wielki żal za to, że pokolenie ich ojców z OUN-UPA nie zdołało zaryzaty wszystkich tamtejszych Lachiw.

  No cóż. Co się odwlecze to nie uciecze.

  Rodzina administratora Edwarda Sokołowskiego miała trochę szczęścia w nieszczęściu. Zostali zarąbani siekierami przez „humanitarne” odcięcie głów, a nie metodą powolnego odrąbywania rąk, nóg, rozpruwania brzu¬chów, wyłupywania oczu, obcinania kobietom piersi sierpem, wywlekania jelit.

  Podobnie „humanitarnie” obeszli się na Majdanie ze snajperem z okład¬ki książki – tylko obcięli mu głowę.

  Kobietom polskim zadawali cierpienia na 360 sposobów, choć ani one, ani ich dzieci nie strzelały do upowców, nikogo nie zabijały, a do lata 1943 roku żyli w zgodzie z ukraińskimi sąsiadami.

  A może banderowski pomiot (miot) drugiego i trzeciego pokolenia ucy¬wilizował się tak dalece, że już nie będzie rozpruwał brzuchów, obcinał piersi, dłoni i stóp, tylko od razu siekierami po głowach, w ich ucywilizo¬wanej litościwości?

  Okazało się, że cały ten Majdan był nie tylko erupcją nienawiści do Rosji i Rosjan, ale także do Polski i Polaków. Nie do tych „Polaków”, którzy przyjechali tam „pyszczyć” na Rosję i zapewniać banderowców o wieczystej przyjaźni i wspólnym marszu na Krym, ale tych, którzy żyją na lewym brzegu Bugu i mają czelność twierdzić, że to ich ziemie, a ludobójcom z fa¬szystowskich hord OUN-UPA pamiętają ich sadystyczne zbrodnie.

  Ukraina była od zawsze terenem rzezi „Lachiw”. Pierwszą erupcją nienawiści do polskości była tzw. rzeź humańska. Dokonała się na czte¬ry lata przed pierwszym rozbiorem Rzeczypospolitej, w 1768 roku. Wiele spalonych miast i wsi i około dwudziestu tysięcy wyrżniętych mieszkańców Humania, to dorobek tego „chłopskiego” powstania. Był to najbardziej bestialski amok w stuletniej historii chłopskich powstań tamtych czasów. Nazywano je powstaniami hajdamackimi lub hajdamaczyzną. Jest to jedna z najczarniejszych kart historii narodu ukraińskiego, wtedy zwanego Rusinami. „Hajdamacy” wywodzili się ze zbiegłych chłopów, przestępców, morderców, złodziei, a także z mieszczan i kozaków.

  Potem była „rzeź galicyjska” 1846 roku zorganizowana i sprowo¬kowana przez Austro-Węgry, jedno z trzech mocarstw, które unicestwiły dawną Rzeczpospolitą. Okrucieństwo tego galicyjskiego ludobójstwa było tożsame z rzezią humańską. Nawet opisy męczarni zadawanych polskiemu ziemiaństwu były podobne.

  Później nastąpiła rzeź wołyńska lat 1939-1945. Trzysta lat trwała eksterminacja polskiego narodu. Poza bestialstwami tych trzech rzezi, naród polski cierpiał podobne ludobójstwa na całym obszarze Polski. Były to cztery powstania narodowe – kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe i Powstanie Warszawskie 1944 roku, wreszcie powstanie piąte, powojenne, będące kontynuacją oporu przeciwko okupacji żydobolszewickiej.

  Co do rzezi humańskiej, zatrzymajmy się przy opisie napadu, jakiego dokonała wtedy czerń Rusinów na klasztor Braiłowski. Opis pochodzi z „Rękopisu braiłowskiego Trynitarza” pt. „Wypadki wiekuiste godne pa¬mięci na Ukrainie 1768 roku”2

  Cytat pochodzi z pracy Franciszka Rawity-Gawrońskiego: „Historia ruchów hajdamackich (w. XVII)”, Brody 1913, t. II.

  Oto fragment zaczerpnięty z „Rękopisu Braiłowskiego Trynitarza (z łaciny przełożony).

  …. „Chłopi wszędzie im sprzyjali, albo pomagali w wielu miejscach bez żadnej namowy, albo wzywali rabusiów, albo sami zostawali rabusiami. W sposób najokrutniejszy znęca¬li się nad swoimi dziedzicami, rządcami, ekonomami i nad wszelką szlachtą mającą swoje drobne posiadłości. Mordowali, prześladowali lud katolicki, srogich, okrutnych dopuszczając się zabójstw, zabierali, pustoszyli dobra ich, nikogo nie oszczę¬dzając (…) Dopuszczali się zbrodni strasznych i niedających się opisać. Rozmaitych do zamordowania używali sposobów oprócz przebodzenia włóczniami zwanymi spisami. Niewiasty brzemienne zamordowywali w sposób najokrutniejszy przez wycinanie płodu i wpuszczanie do wnętrzności kotów. Zdzierali skórę od karku przez głowę aż do oczu. Innym zrywali czasz¬ki, zabijali z rusznic i innych narzędzi wojennych. Podcinali gardła i wieszali razem ze zwierzętami, a to dla podobieństwa duchownych ludzi religii katolickiej. Podobny wypadek miał miejsce pod Lisianką, gdzie między zawieszonym zakonnikiem Franciszkanem i Żydem psa powiesili, wołając najbezbożniej, że jeden stan kapłanów, katolików i psów…”

  Tak wtedy jak i w rzezi galicyjskiej3 pojawiło się szydercze powiedzenie: „Ryzajcie powoli, bo dobry był pan”. Oprawcy rzezi wołyńskiej albo wzoro¬wali się na opisach rzezi z 1768 i 1846 roku, albo okrucieństwo i sadyzm mieli we krwi, przekazywane z pokolenia na pokolenie.

  Oto „udoskonalone”, twórczo rozwinięte metody sadystycznego uśmiercania Polaków na Kresach w latach drugiej wojny światowej i pierwszych latach powojennych. Zebrał je A. Korman i opublikował w „Głosie Emigracji 2003” nr 17/18, s. 26-40. Szerzej udostępnił tę makabrę Stanisław Jastrzębski w książce „Historyczne aspekty ludobójstwa dokonane¬go na ludności polskiej Kresów południowo-wschodnich z Wołynia w świetle wydarzeń politycznych XX wieku” (Kątowiec 2013 r.)4.

  (***)

 56. * said

  Dziękuję Panie Wacławie za wpisy „Matki Polki”. Kopalnia wiedzy.

 57. Marucha said

  Re 35:
  Przykro mi, ale w zawiadomieniu o przestępstwie nie wolno dodawać żadnych twierdzeń, których nie mamy szans udowodnić.

  Już na wstępie mamy właśnie takie twierdzenie.

  Niniejszym zawiadamiam o popełnianiu przestępstwa, przez obywatela Polski Bronisława Komorowskiego, który zyskał stanowisko prezydenta Polski droga zamachu stanu i spisku przejęcia najwyższego stanowiska administracyjnego w Polsce aranżując wydarzenia znane i funkcjonujące w świadomości dużej części społeczeństwa w Polsce, jako Katastrofa Smoleńska

  Należało się skupić wyłącznie na sprawie z banderowcami i maksymalnie streścić oskarżenie.

 58. NICK said

  Lub zastosować powszechnie używany, ostrożny zwrot: „zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa”.

 59. Marucha said

  Re 58:
  Powtarzam: skupić się wyłącznie na sprawie Szczynukowicza, jego udziału w banderowskich obrządkach i propagowaniu ideologii nazistowskiej. To jest łatwe do udokumentowania i udowodnienia.
  I skupić się wyłącznie na tym.

  Żadnych własnych ocen moralnych, żadnego załamywania rąk, żadnego świętego oburzenia, żadnych apelów do sumienia.
  SAMA RZECZOWOŚĆ I KONKRETY. Tekst maksymalnie zwięzły.

  Co sąd z tym zrobi, to wiadomo. Ale przynajmniej nie będzie okazji ośmieszyć składających zawiadomienie.

  Oczywiście wołam na puszczy.
  Czytam nieraz te wszystkie listy otwarte, apele, donosy do prokuratury… i żal mi kurwa dupę ściska, że patriotyzm i szlachetność nie tak często idą w parze z rozumem.

 60. […] 2015-04-14 (wtorek) at 05:42:18 […]

 61. Boydar said

  Niestety, zgadzam się z sugestią Pana Gajowego. Nie jest dla nas obecnie istotne w najmniejszym stopniu, kim w rzeczywistości jest obecnie pilnujący żyrandola oraz jaką rolę faktycznie odgrywa. Bo że odgrywa, to jak amen w pacierzu. Istotny dla nas jest jedynie nasz stosunek do spraw oczywistych i właśnie przez niego odgrywanych. To jest nasz obowiązek, wspierać słuszne, prawdziwe, patriotyczne, a potępiać i piętnować kłamców i deprawatorów. Bo do tego nie potrzeba wiedzy i dowodów; wystarczy sumienie. Sumienie to jest takie coś, czego nie uwzględnia m.in narzecze jidysz.

  Tylko takiej postawy oczekuje od nas Pan Bóg i historia. Resztą zajmą się ci, którzy mogą i chcą to zrobić. Można oczywiście próbować Im pomagać, ale to już wymaga wiedzy, rozumu i możliwości. A nie każdemu staje.

 62. NICK said

  Słusznie, Gospodarzu.
  Maksimum rzeczowości i faktów. Żadnych wrażeń i interpretacji.

 63. Filo said

  12
  Nemo
  Kiedy ja sie wlasnie pytam co mozna zrobic, zeby tak zezloscic tych pajacow, zeby bylo widac. I slychac.
  Z tego co wiem to oni sa tak bardzo przekonani o swoich racjach, ze kazdego kto ich krytykuje uwazaja za idiote, co nie jest jeszcze takie zle.
  Gorzej jak uwazaja za przestepce i stosuja zagarnieta wladze, zeby ludzi karac.
  W Polsce beda teraz karac za krytykowanie pedalow.
  Ja sie zastanawiam, czy jak ktos powie kawal o pedale to pojdzie do wiezienia?
  Bo za kawal o blondynce nie ma kary.

  Probuje sobie wyobrazic, ze wkurzam Bul-prezydenta. I co on na to?
  Jak nie zrozumie to zrobi glupia mine do kamery – albo pojmie o co chodzi i swoim pucybutom kaze mnie aresztowac.
  Ale w zadnym przypadku nie bedzie wkur… bo bedzie z siebie mocno zadowolony.
  No to powtarzam pytanie: co zrobic, zeby stracil rownowage ducha i na przyklad nie spal po nocy ze zlosci?

 64. aaaaaaaaaaa said

  klika Kulczykowa już się jednoczy jakby Gajowy miał jeszcze jakieś wątpliwości co do masochistycznej roli Ogórek
  http://www.pudelek.tv/video/Przetakiewicz-BEDE-GLOSOWAC-NA-OGOREK-w-wyborach-To-komplement-ze-jestesmy-podobne-8528/

  nie muszę dodawać że będzie to kółko wzajemnej adoracji …………..

 65. Marucha said

  Re 64:
  Nigdy nie miałem żadnych wątpliwości odnośnie WSZYSTKICH kandydatów na prezydenta „Polski”. Włącznie z Panią Magdaleną Ogórek. Jeśli ktoś odniósł inne wrażenie, to mnie nie zrozumiał.

 66. aaaaaaaaaaa said

  @65

  ….rozumiem , podałem tę informację tylko w kontekście stwierdzenia: „Wolę już SLD, niż PO-PIS. Admin”

  dla mnie wszyscy politycy są skończeni , więc ja nie mam tych problemów -kontekstów politycznych …….

  ,ale teraz już wszystko jasne.

 67. pawel said

  ad 63. Filo

  Co zrobic, zeby stracil rownowage ducha i na przyklad nie spal po nocy ze zlosci? – A za co się tak oni biedni ciągle starają i poniewierają? Czy zbierają zasługi dla życia w niebie, czy raczej tylko brzęcząca rzeczywistość ich interesuje? Te całe ideologie to dla nich śmiech większy niż dla nas. Ale uderz ich Pan tylko w interesy – zabiją. Zawsze najpierw wywożą złoto, a potem tylko prywatyzują i skupują. Jak leci. Razem z ludźmi.

  Tam to widzę. Ale ci naprawdę źli – to i tak nigdy nie śpią.

 68. Zdziwiomy said

  Gawroński Rawita Franciszek – „Władza postronna jest hersztem; mieszkańcy nasi narzędziem. Tamta zwodzi, a my od zwiedzionych giniemy”.

Sorry, the comment form is closed at this time.