Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Marucha o Wolne tematy (08 – …
  misio o Wolne tematy (08 – …
  Wywrotowiec o Wolne tematy (08 – …
  UZA o UE chce „położyć łapę” na lasa…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  misio o Izolacja Zełenskiego
  Głos Prawdy o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Mietek o Izolacja Zełenskiego
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  misio o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Boydar o Transmutacja biologiczna – ską…
  CBA o Wolne tematy (08 – …
  misio o Wolne tematy (08 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Słońce niesie powrót “Gradów”

Posted by Marucha w dniu 2015-04-14 (Wtorek)

“Nie narażaj swojego życia i przechodź przez jezdnię tylko w miejscach do tego wyznaczonych!”- to wersja soft komunikatu płynącego z głośników w trolejbusach i tramwajach.

Codziennie dowiaduję się także o tym, żeby zadzwonić na straż pożarną w razie pożaru, że nałogi to zguba dla człowieka i jego bliskich, a jeżeli chce się bronić tychże najdroższych, to trzeba się zaciągnąć do armii DRL.

Inny świat. Miesiąc temu koleżanka była wraz z policją na pogadance w sprawie przechodzenia przez drogę etc. Pogadanka była dla bodajże 15-latków. Mnie zastanawia jak to funkcjonuje: dorosłym ludziom raczej nie trzeba mówić, co robić w trakcie pożaru i gdzie są pasy (przy okazji – tutaj na drodze człowiek jest świętością). Po co więc takie komunikaty? Apele o kupowanie biletów (1,5 hrywny) jestem w stanie zrozumieć, zwłaszcza, że w marszutkach (3,5 hrywny) nie jest to już takie oczywiste.

Miasto jest skąpane w słońcu w ostatnich dniach, więc parki się zapełniają – coraz więcej planowanych festiwali, imprez plenerowych, oraz – co mnie cieszy – akcji sprzątania. Kontrast pełen: podczas kiedy miasto jest czyste, to wystarczy z niego nieco wyjechać, aby ujrzeć górę śmieci. Jadąc kilka dni temu na południe widziałem odcinki przydrożne, gdzie kilometrami nie było bodaj 3 metrów, żeby coś nie było wyrzucone. [Może ludzie w aktualnej sytuacji nie mają do tego głowy… – admin]

W tej dbałości o porządek przoduje, zdaje się, Makiejewka, która jakby chciała przebić stolicę w każdym punkcie. I podczas kiedy w Doniecku inicjatywy są organizowane głównie przez ruchy społeczne, o tyle w Makiejewce już jest to oddolne; mnie się to podoba.

Słońce wysusza glebę po ostatnich dniach silnych opadów. Wraz z piękną pogodą kończy się pokój. Zawieszenie broni. Wstrzymanie częściowe działań zbrojnych – różnie można nazwać to, co ustalono w Mińsku. Bądź udawano, że to co ustalono, kogoś obowiązuje. Grunt suchy – to możliwość wyjazdu artylerii; bez niej nie byłoby ani Debalcewa, ani też lotniska. Teren najpierw został przygotowany przez działa, a później laury zebrała piechota. Kamery lubią żołnierzy frontowych zapominając, że prawdziwi bogowie wojny są na tyłach. Przy okazji: największą skuteczność ma artyleria Sanycza.

Wczoraj za oknem polowanie na drona ATO, który zapuścił się nad dzielnicę Kujbyszewską/Kijowską. Kiedy niebo rozświetliły serie karabinów obrony przeciwlotniczej, na dzielnice spadły pociski z Piaski, bądz Awdiejewki. Wystarczyło, aby ludzie znów zaczęli wyjeżdżać. Poznaj w takich warunkach nowych sąsiadów.

W pokój nikt nie wierzy. Pytam żołnierzy już nie o to, czy ruszy front, ale kiedy. Doniesienia o walkach się mnożą z każdym dniem.

Komplikacje z wyjazdami popsuły mi plany. Opóźni się przekazanie środków czystości dla szpitala w Makiejewce. Żywność jeszcze od kogoś dostaną, ale prozaicznego proszku do prania już nie, więc się podeśle tam zapas ze środków zebranych w Polsce.

Dawid Hudziec
http://tragediadonbasu.net

Komentarze 2 do “Słońce niesie powrót “Gradów””

 1. Trak said

  Tak , tak, o porządek i zdrowie trzeba dbać. Nawet Afgańczycy oglądając amerykańskiego trupa byli zdumieni jakością uzębienia, bo gość dbał o higienę osobistą i zdrowo się prowadził a w czołgu była tabliczka, że palenie zabronione – bo szkodzi zdrowiu.
  Summa summarum – nie ten smród nas zabije, który o szkodliwość podejrzewamy.

 2. bart_w said

  Panie Trak, czego nie ma żołnierz w czołgu?

  (niech Pan ze swoim nickiem nie pisze nic na gruzińskich forach)

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: