Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  NyndrO o Wolne tematy (59 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  Zbigniew Kozioł o Wolne tematy (59 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  Marucha o Wolne tematy (59 – …
  Zbigniew Kozioł o Wolne tematy (59 – …
  osoba prywatna o Duda: Jesteśmy państwem i naro…
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  Boydar o Wolne tematy (59 – …
  Carlos o Sytuacja geopolityczna na koni…
  NICK o Parlamentarna głupota ma się…
  Carlos o Sytuacja geopolityczna na koni…
  Boydar o Wolne tematy (59 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  NICK o Portki w dół?
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 496 obserwujących.

Noworosja wyrażająca naturalne dążenia ludności regionu to nie jest „Ukraina Wschodnia”.

Posted by Marucha w dniu 2015-04-16 (Czwartek)

Noworosja, czyli Ługańska i Doniecka – Republiki Ludowe (tworzące Federacyjną Republikę Noworosji), to wyraz naturalnego dążenia ludności regionu do wolności rozumianej jako składowa Rosyjskiego Świata, którego element zagłębie Donbaskie z przyległościami stanowiło od początków uznawanej przez nas historii pisanej.

Nie ma dla tego obszaru innej alternatywy niż rosyjskość, albowiem to terytorium stanowi część wielkiego dziedzictwa Świętej Rusi, a ludzie na nim zamieszkujący to w większości autochtoniczna i scalona z nią napływowa ludność rosyjska.

Donbas został włączony w skład Ukraińskiej SSR w okresie industrializacji ZSRR, z powodów ideologicznych. Chodziło o zmianę proporcji klasowych i stworzenie zalążku klasy robotniczej na przeważająco rolniczej, a zatem wedle ówczesnej terminologii – chłopskiej Ukrainie.

Oczywiście uniwersalizm ideologiczny ZSRR wykluczał problemy narodowościowe, stąd nigdy przynależność tego terytorium do Ukrainy nie była z przyczyn np. narodowościowych zakwestionowana. Jednakże uległo to zmianie wraz z gwałtowną eksplozją ukraińskiego nacjonalizmu, który w swojej istocie jest w znacznej mierze wynikiem działań austro-węgierskiej administracji okupacyjnej, która w okresie po Wiośnie ludów (1848) zrobiła co mogła dla pobudzenia świadomości narodowościowej i klasowej ludności ukraińskiej, tak żeby mieć równowagę dla ludności polskiej i żydowskiej na okupowanym terytorium Królestwa Polskiego, w celu swobody rozgrywania waśni klasowych i narodowościowych.

Jak również chodziło o pozbawienie wpływów rosyjskiego Prawosławia na etnicznie ruską ludność Ukrainy, której świadomość narodowa w najniższych warstwach dopiero się krystalizowała.

Austriacy zakładali długofalowe myślenie skierowane przeciwko państwu rosyjskiemu, jako głównemu konkurentowi do serc i dusz ludności autochtonicznie słowiańskiej. Było to dla austro-węgierskich okupantów bardzo wygodne narzędzie, które dało o sobie wielokrotnie znać w licznych rozgrywkach i działaniach na rzecz umacniania swojej władzy.

Wywiad austro-węgierski był tak silny, że współpraca z nim była tematem powszechnego milczenia w odrodzonym państwie polskim po 1918 roku, do tego stopnia, że jeden z wysokich dowódców wojskowych, który groził ujawnieniem szczegółów mogących postawić ówczesne kierownictwo państwa w innym niż spiżowym świetle – zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach i nigdy nie natrafiono nawet na ślad jego osoby.

Jednakże im bardziej na Wschód, im bliżej do Prawosławia i im więcej wśród ludności było jego wyznawców, tym wpływy Austriaków, czy też bogatej spolonizowanej ruskiej arystokracji malały. Nie można negować ukształtowania się na Siczy żywiołu kozackiego, który wykazywał większość cech odrębności narodowej. Jednakże to Kozacy sami potwierdzili w 1648 roku oczywistą przynależność cywilizacyjno-polityczną do Świętej Rusi. Nie byłoby takiego poparcia dla działań Bohdana Chmielnickiego, jeżeli nie byłyby to decyzje pasujące do przekonań i wpisujące się w świadomość ludzi ówczesnej epoki.

Właśnie to starali się Austriacy za wszelką cenę zmienić, stymulując kształtowanie się ukraińskiej odrębności w znaczeniu podmiotowym. Straszną efemerydą ukraińskich dążeń narodowościowych i państwotwórczych była współpraca dominującego nurtu ukraińskiego podziemia nacjonalistycznego z faszystowskimi Niemcami w czynie wojennym III Rzeszy Niemieckiej oraz w zagładzie Żydów i prześladowaniu i eksterminacji ludności polskiej z powodów narodowościowych oraz jeńców radzieckich, głównie z powodów ideologicznych.

Niestety państwo ukraińskie nie rozliczyło się z ciemnymi kartami własnej historii, a wręcz pozwolono na afirmację najciemniejszych akcentów w obecnym marketingowym kształtowaniu nowej para-ukraińskiej tożsamości narodowościowej.

Faszyści nie są Ukraińcami, to obraza dla ukraińskiej ziemi przynależnej historycznie i kulturowo do Świętej Rusi, a nie kształtowanie osobnego narodowego bytu. Pod wieloma względami eksperyment jaki obecnie ma miejsce na Ukrainie bardzo w niektórych kluczowych aspektach przypomina to, co jest realizowane w Iraku i Syrii pod hasłem tzw., państwa islamskiego. Warto zwrócić uwagę, że w obu przypadkach odwołano się do wyższego stadium „kolorowej rewolucji”, jaką jest coś, co możemy ze względów ideologicznych określić jako „rewolucja brunatna”.

I na Ukrainie i w Lewancie mamy do czynienia z radykalizacją głównego nurtu państwotwórczego, z tą różnicą że w pierwszym przypadku jako wypełniacz ideologiczny zastosowano zlepioną papkę narodowościową z zafałszowaną reinterpretacją historii podlaną w niektórych miejscach sosem faszystowskim a w drugim przypadku mamy wykorzystaną przekłamaną ideologię religijną. Możliwe do zaobserwowania generalne schematy są takie same. Różnią się wykonawcy i szczegóły, liczy się natomiast cel – radykalna zmiana dokonywana pod kontrolą.

Gdyby jakaś zewnętrzna siła np. Federacja Rosyjska rzeczywiście chciała podzielenia państwa ukraińskiego, to prawdopodobnie doszłoby do proklamowania „Ukrainy Wschodniej” z panem Wiktorem Janukowyczem jako jej rzeczywistym i legalnym prezydentem, którego nie trzeba było nawet powoływać, ponieważ nim po prostu był. W znaczeniu – jedynej prawdziwej Ukrainy, a nie jej rewolucyjnej uzurpacji.

Jednakże jego władza z przyczyn faktycznych ograniczałaby się jedynie do tej części kraju, której administracja byłaby mu lojalna. Z pewnością taki Twór byłby czymś zupełnie innym – odrębną legalnością, z podmiotowością międzynarodową, której nie trzeba byłoby uznawać, gdyż legalne organy władzy Ukrainy po prostu rezydowałyby na wschodzie kraju wolnym od pożogi rewolucyjnej, która opanowała centrum i Zachód państwa. W takim układzie mielibyśmy do czynienia z zupełnie innym stanem faktycznym w istocie analogicznym do scenariusza koreańskiego, wietnamskiego, czy też nawet pod pewnymi względami chyba najbardziej chińskiego.

Jednakże powyższy scenariusz nie nastąpił, a przecież nie było po temu żadnych przeszkód. Z tego powodu uprawnionym jest wnioskowanie o endogenicznym charakterze noworosyjskich tworów państwowych, będących odpowiedzią autochtonicznej ludności na rozpad ukraińskiej przestrzeni państwowej po obaleniu legalnych władz i przeprowadzeniu łamiącego Konstytucję zamachu stanu wynikającego z uzurpacji władzy przez grupę oligarchów.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że nikt na Zachodzie nikt nie podejmuje zagadnienia – dlaczego powołano dwie republiki? Właśnie to jest jeden z argumentów potwierdzających endogeniczność tych tworów państwowych, wskazujący na ich pochodzenie z woli lokalnej ludności. Chodzi o to, że charakter i tradycje rejonu Ługańska, nieco się różnią od rejonu Doniecka. Widać to m.in. w heraldyce obu Republik, jak również w tradycji oby tych rejonów. Można to porównać – oczywiście w wielkim uproszczeniu – do różnic pomiędzy Śląskiem, a Zagłębiem. Chyba bardziej obrazowo, nie da się tego przedstawić polskiemu czytelnikowi.

Jednakże nie jest dla nikogo tajemnicą, że Noworosja jako ziemie historycznie przynależące do Cesarstwa Rosyjskiego ciągną się aż po Odessę, do dzisiaj pomimo setek lat historii widać to na każdej mapie językowej Ukrainy. Tym oczywistym faktom nie da się zaprzeczyć, nie sposób ich również wymazać, wszystko co było można zrobić, to zastraszyć miłującą pokój ludność autochtoniczną takimi wydarzeniami jak spontaniczne ludobójstwo dokonane przez prawdopodobnie sterowany tłum w Odessie 2 maja 2014 roku, które jest jednym z przykładów największych cywilnych bestialstw i zezwierzęcenia od końca II Wojny Światowej w Europie.

Ohydność tej potwornej zbrodni jest tak przerażająca, że nie mogła nie podziałać na psychikę ludzi, którzy od małego najbardziej bali się zawsze wojny, o której okrucieństwach słyszeli od rodziców lub dziadków, jeżeli oczywiście mieli szczęście ich mieć po II Wojnie Światowej, gdy w ZSRR było bardzo wiele sierot wojennych.

W powyższym kontekście ukraińską pacyfikację Noworosji przeprowadzoną pod cynicznym szyldem tzw. operacji antyterrorystycznej należy traktować jako nic innego, ale jako próbę rozszerzenia wpływów kijowskiej rewolucji w wojnie domowej z autochtoniczną ludnością, która w wyniku doznanych upokorzeń i cierpień zdecydowała się na stworzenie alternatywnej państwowości, wyrażającej jej prawa, dążenia i wartości – przeciwstawne wobec ukraińskiej ideologii nacjonalistycznej, głęboko czerpiącej w niektórych miejscach z dziedzictwa ukraińskiej współpracy z faszystowskimi Niemcami w okresie II-giej Wojny Światowej.

Należy bacznie przyglądać się dalszej ewolucji wydarzeń na Ukrainie, trwanie tego państwa w obecnym kształcie nadal nie jest przesądzone, co jest przerażające albowiem jakikolwiek scenariusz kontynuowania wojny domowej na jej terytorium może dotyczyć nas bezpośrednio w negatywnym scenariuszu rozwoju wypadków. Właśnie dlatego powinniśmy uwzględniać retorykę drugiej strony i jej wrażliwość, żeby właściwie rozumieć zachodzące tam procesy.

Z pewnością – i to bezwzględnie – należy przewidzieć zwiększenie pomocy humanitarnej, ale adresowanej bezpośrednio do cierpiącej ludności a nie dla rządu oligarchów w Kijowie, Ci ludzie mają pieniądze, nawet bardzo duże pieniądze. Stać ich na szczodrość jeżeli potrafią się na nią zdobyć.

Krakauer
http://obserwatorpolityczny.pl

Komentarzy 20 to “Noworosja wyrażająca naturalne dążenia ludności regionu to nie jest „Ukraina Wschodnia”.”

 1. revers said

  Tylko zydokomunisci wywlaszczyli Rosjan, cara Rodzine z ich posiadlosci na Krymie, za rewolucja z 1917 roku by wrocic jako wyzwoliciele w kolorowej rewolucji i kolejnym uwlaszczeniu jako koszer elita w 1914 roku, nie poto Rotszyldowei i pociaotki z kalnu banksterskiego wszczynali dwie wojny swiatowe, kilka rewolucji by nic co na Ziemi nie bylo ich.

 2. revers said

  .. 2014 roku ..

 3. Zerohero said

  Pouczające jest czytanie starych informacji propagandowych, np. info PR z 10.11.2014:

  Rosja rozpocznie wkrótce masową inwazję na terytorium obwodów dniepropietrowskiego, zaporoskiego, odeskiego, na Mariupol – oświadczyła Jelena Wasiliewa, twórczyni grupy „Gruz 200 z Ukrainy do Rosji” w rozmowie z portalem Polskie Radio.pl. Jej zdaniem Władimir Putin nie liczy się z liczbą ofiar. – Celem Putina jest cała Europa. Czas się przebudzić – podkreśliła.
  http://www.polskieradio.pl/5/3990/Artykul/1282316,Jelena-Wasiliewa-Putin-szykuje-nowa-krwawa-wyprawe-zgina-setki-ludzi

  i co? Gdzie k..wa ta masowa inwazja? Żadne z tych miast albo regionów nie zostało przez powstańców (a co tam Rosję) zdobyte, nawet szturmu nie było. gdzie odpowiedzialność za słowa u bydlęcia z Polskiego Radia świadomie cytującego banderowską pijaczkę?

 4. Marucha said

  Re 3:
  Bydło pisze dla bydła.
  I bydło jest zadowolone, oraz pewne swoich racji.

 5. Dziad Wernyhora said

  Autor artykułu lubi rzucać etykietkami. Faszyzm i narodowy socjalizm to nie jest to samo.
  Ustrojem III Rzeszy był narodowy SOCJALIZM. Ustrojem Włoch za Mussoliniego był faszyzm.
  Czegoś takiego jak faszystowske Niemcy nigdy nie było, ale były Niemcy narodowo-socjalistyczne znane obecnie pod kryptonimem „nazistowskich’ (żeby się socjalizm źle nie konotował)

  A w „państwie” znanym jako Ukraina – czy można mówić o ustroju tam gdzie panuje bezprawie?

 6. vortex said

  Ja wam powiem tak szczerze. Rosja to pewnie nie była nigdy jakaś szczególna oaza wolności ( choć z drugiej strony te wykwintne opowieści zachodnich zawodowych zamordystów o nieskończonej ruskiej tyranii, to są po prostu bzdury). Ale jak był bym zwykłym Ukraińcem ( i tak już po cichu myśli już chyba połowa, tylko się boją gadać), to bym wolał ten uporządkowany umiarkowany ruski zamordyzm (który przy okazji przynosi postęp gospodarczy i cywilizacyjny, i bandytów wysyła na sybir). od rządów dzikich banderowskich hord, które tylko kombinują jak by tu posiekać siekierami kobietę w celu wesołej zabawy – jak się nie znajdzie kobieta od Lachów czy Rusów, to może być i ukraińska. Każdy ma wolną wolę i wybór. Co wybierasz Polaku, Ukraińcu, Litwinie?

 7. Marucha said

  Re 6
  Zamordyzmu w Rosji nie ma.
  Jest przestrzeganie prawa, pohamowanie rozbestwionego pedalskiego bydła, stop dywersantom.
  A ideałów to szukajmy nie na tym świecie.

 8. NICK said

  Nie ma też Ukraińców jako narodu.
  Musimy tego pilnować.

 9. revers said

  jak nie faszyzm, narodowy socjalizm to jest jeszcze bardziej niebiezpieczna ideologia gendryzm

  Wlasnie Walcman wprowadza w ukrainskich zlobkach i przeszkolach opekunow lgbt, co z zakazem zwalniania z pracy i fory dla lgbt daje nie samowite, od kolyski wprowadzanie nauk gendrowych, razem z jej nastepstwami pedofilia, sodomia innymi ponroligiczno-psychopatycznymi masowymi schorzeniami.

  http://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/201504151744-lpfu.htm

 10. revers said

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz%2Fwloska-gazeta-przejecie-kontroli-nad-krymem-przez-usa-celem-przewrotu-w-kijowie

 11. t-34 said

  Ad. 8. pan NICK.
  Ukraińcy nigdy nie będą narodem i nigdy nie byli narodem.
  Wiem, że powinni się nazywać banderlandia.

 12. Boydar said

  Tak czytam, czytam i w myśli obstawiam, ile czasu T-34 zostało do resursu ?

  Chociaż, jemu to i tak jeden ch.; narzyga, nasra a potem zręcznie się przepoczwarzy.

 13. Boydar said

  No, byłem od Pana Gajowego o 19 sekund szybszy 🙂

 14. Filo said

  To jest wszystko niewazne.
  W swietle prawa miedzynarodowego i uznanego przez wszystkie kraje ONZ znaczenia referendum, kazda grupa kulturowa, ktora na danym terenie stanowi wiekszosc a jest dyskryminowana czy przesladowana przez rzad centralny ma prawo do samostanowienia i wlasnego zarzadzania.

  Tymczasem nie wazne co sobie zyczyli mieszkancy Jugoslawii, Krymu, Serbii, Sudanu, czy Falklandow. Nawet nie wiemy, czego chcieli Szkoci bo im od razu poprzestawiali karty wyborcze bez wzgledu na to co na nich bylo napisane.

  Bandycka grupa militarna zalozyla, ze na Krymie maja byc amerykanskie bazy wojskowe.
  Nikt sie mieszkancow o zdanie nie pytal.
  Moze i gdyby nie taka chamska agresja Jajcyniuka i te idiotyzmy z polityka jezykowa – to pewnie mieszkancy Krymu nie byliby na tyle wystraszeni, zeby organizowac referendum. Zawsze mieli autonomie i mieli nadzieje ja zachowac. Kto wie, czy jajoglowe wodoglowie Jacyniuka nie uratowalo Krymu.
  Tymczasem bestialskie, bezmozgie debilne parchy-oligarchy, ktorzy byli super pewni, ze Amerykanie zrownaja Krym z ziemia na kazdy objaw nieposluszenstwa – posrali sie jak obzarte niemowleta w pieluchy.
  Jeszcze mieli taki chytry plan, zeby postraszyc Krym akurat w czasie Olimpiady w Soczi jak Moskwa bedzie zajeta sportem.

  Zapomnieli Gruzje w 2008 roku? tez byla Olimpiada w Chinach i tez blazenek Szakaszwili chcial przechytrzyc caly swiat lacznie z Rosja. I tez mu Zachod nie przyszedl z pomoca- wiec publicznie zaplakal. Dickhead.
  Na Krymie od dawien-dawna stoi rosyjska Flota Czarnomorska.
  Amerykanie maja swoje bazy obwarowane jak twierdze sredniowieczne. Niech ktos sprobuje zaatakowac baze w Kosowie czy na Okinawie.
  A teraz montuja kolejna baze w Wojwodinie.
  Nikt im nie smie przeszkodzic.
  No to czemu ktos sie jeszcze dziwi, ze Rosjanie bronia Floty Czarnomorskiej?
  A moze nie maja prawa?
  Duzo wieksze niz Jankesy w Europie.

 15. Filo said

  6
  Vortex
  Ja mysle, ze w Rosji jest duzo mniejszy zamordyzm niz w USA.
  Putin wlasnie oglosil amnestie dla mniej niebezpiecznych wiezniow.
  Rosja nie slynie z tego, ze porywa cudzoziemcow po swiecie i zamyka w wiezieniach bez sadu zupelnie niewinnych obywateli obcych panstw. Nie slynie tez z prawa polcji zabijania kobiet w ciazy.
  To co gdzie indziej nazywa sie korupcja – w USA jest prawem. Wystarczy przygladnac sie obecnym kandydatom na prezydenta; kazdy z nich powinien z wiezienia nie wychodzic.
  Ale juz sobie wyobrazam dzikie wrzaski od Warszawy po Waszyngton, gdyby na przyklad corka Putina kandydowala na prezydenta.
  A tymczasem, w USA walcza dwie niekoronowane dynastie- po cholere im republika?.
  I na prawie 350 (chyba) milionow ludzi w USA Demokraci maja jak dotad jednego kandydata?
  I chyba USA pobilo rekord w mordowaniu swoich prezydentow.

  Kandydatka na prezydenta USA: (psychopatka?)

  Chyba psychopatka:
  Kandydatka na prezydenta USA:
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/nowym-prezydentem-usa-bedzie-niewatpliwy-wrog-rosji-2015-04

  Policja/ troopers maja prawo grzebac kobietom analnie i oralnie; w dupie i igdzie indziej, zeby im sie nie nudzilo.
  W kazdym przypadku jest to gwalt seksualny i okropne ponizenie.
  Niech mi nikt nie pieprzy o Rosji.

  http://www.dailykos.com/story/2013/08/04/1228854/-2-More-Women-Internally-Probed-On-Public-Road-By-Texas-Troopers-Video?detail=email#

  USA i handel narkotykami:

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/afganistan-kontrola-usa-zaopatruje-93-swiatowego-rynku-heroiny-2014-06

  Znaki terroryzmu w USA

  http://1newsjunkie.blogspot.com.au/2014/08/terrorist-watch-list-guidelines-for.html

 16. Mordka Rosenzweig said

  re 4

  Szanowny pan Gajowy,

  Lepiej wierszem.

  „Mówić mi już zbrzydło, że bydło to nie bydło.”

 17. marta15 said

  przygotowania do wojny z Rosja pelna para.
  „NATO War Games “Joint Warrior” in Scotland – Global Research
  http://www.globalresearch.ca/…war…russia…war…joint-warrior…scotland... warships…/5443229
  Preparing for War with Russia? NATO War Games “Joint Warrior” in Scotland:
  13,000 Troops, 54 Warships, 70 Planes, Submarines

 18. akej said

  Cos ten autor nie ma zbyt jasnego pojecia o Noworosji. Noworosja to ziemie dawnego Chanatu Krymskiego – wybrzeze Morza Czarnego plus dzisiejsza Ukraina wschonia.

 19. RomanK said

  Tatarzy,wpakowali sie podbijajac i Kuban i Noworosje i Krym w roku 1478 i trwali jako Chanat i wasal Tureckiego Sultana do 1774, 300 lat..najdluzej istniejacy chanat,,,z tureckich chanatow, ktore byly sukcesorami Zlotej Ordy. Zosatl zalozony przez Hacı i Giray in 1449. chanow- wodzow- jacy wywodzili sie od Toqa Temür, trzynastego syna Jochi =wnuka Genghis Khana.
  Ottomanskie armie pod wodza Gedik Ahmet Pasha zajely Krym i przylaczyly do Chanatu Turcji w1475. \Zamieniajc go na dlugi okres 16 i 17 wieku, w najwazniejsze centrum handlu niewolnikami.
  Slowianie -chlopi caly czas pozostawali pod rzadami tatarskimi na zasadzie feudalnej ..obrabiajac ziemie, ktorej Tatarzy nie obrabiali…i w sumie uczyli sie od Rusinow gospodarki…
  Jak przekazuja zrodla Rusini nie uwazali tzw jarzama tatarskiego za zbyt uciazliwe.. i chyba tu nalezy szukac wyjasnienia , zupelnei przyzwoitej koegzystencji Rusinow Slowian z Tataraami i na Krymie i Noworosji.

 20. Siggi said

  add-10,Revers.
  Dzięki za ten linck.Chyba w maju’14 czytałem na ten temat i analiza kwestii była taka sama.Była też informacja,że około 60-ciu urzędników,agentów,dyplomatów,oficerów(USA) wyleciało z posad,za …przegapienie i słabą dynamikę działania.Dobrze,żę tak się stało, jak się stało.Gdyby doszło do „lądowania”podejrzewam,że doszło by do zderzenia z przewidywalnymi konsekwencjami.
  Boże,chroń Rosję i Prezydenta Putina !!!

Sorry, the comment form is closed at this time.