Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

W Moskwie stanął pomnik marszałka Konstantego Rokossowskiego

Posted by Marucha w dniu 2015-05-07 (Czwartek)

Rosja – W Moskwie odsłonięto pomnik Konstantego Rokossowskiego

06.05. Moskwa (PAP) – Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew odsłonił w środę w Moskwie pomnik marszałka Związku Radzieckiego Konstantego Rokossowskiego. Podkreślił, że Rokossowski uczestniczył „praktycznie we wszystkich kluczowych bitwach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej”.

„Była to zwycięska wojna marszałka Rokossowskiego. Na zawsze pozostanie w historii naszego narodu jako żołnierz, który służył naszej ojczyźnie” – powiedział premier Rosji. Miedwiediew nie wspomniał o polskich korzeniach marszałka. Jako Wielką Wojnę Ojczyźnianą Rosjanie określają tę część II wojny światowej, kiedy ZSRR znalazł się w koalicji antyhitlerowskiej.

[Po co miał wspominać o pochodzeniu największego polskiego wojownika od czasów Sobieskiego, skoro samo polactfo nie chce się do niego przyznać? – admin]

Wśród uczestników uroczystości byli przedstawiciele ambasady RP w Moskwie oraz kombatanci z Polski, w tym ze Stowarzyszenia Polskich Weteranów II Wojny Światowej.

Pomnik stanął we wschodniej części Moskwy, na bulwarze noszącym imię marszałka Rokossowskiego, nieopodal stacji metra Bulwar Rokossowskiego. Uroczystość, w której uczestniczył również minister kultury Rosji Władimir Miedinski, była częścią obchodów 70. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Miedwiediew powiedział, że zwycięstwo to „w dużej mierze zawdzięczamy marszałkowi Rokossowskiemu”.

Wysoka na 4,2 metra rzeźba w brązie przedstawia Rokossowskiego w paradnym mundurze na koniu i z szablą w ręku. Jej autor Aleksandr Rukawisznikow czerpał wzór z fotografii marszałka z historycznej Defilady Zwycięstwa na Placu Czerwonym w Moskwie 24 czerwca 1945 roku, którą ten z rozkazu Józefa Stalina dowodził.

Rokossowski urodził się 21 grudnia 1896 roku w rodzinie polskiego kolejarza i nauczycielki z drobnej szlachty rosyjskiej. Różne źródła podają jako miejsce urodzenia Warszawę lub miejscowość Wielkie Łuki na Białorusi. W czasie I wojny światowej Rokossowski został wcielony do armii carskiej. W 1918 roku wstąpił do Armii Czerwonej. Podczas stalinowskich czystek był represjonowany – oskarżony o współpracę z wywiadem polskim i japońskim spędził 2,5 roku, w latach 1937-40, w więzieniu Kresty w Leningradzie, obecnym Petersburgu. Został amnestionowany w 1940 roku i przywrócony do służby wojskowej.

W czasie II wojny światowej dowodził korpusem, armią i kilkoma frontami, m.in. 16. Armią oraz 1. i 2. Frontem Białoruskim. Uczestniczył w bitwie o Moskwę (1941-42), bitwie stalingradzkiej (1942-43) i bitwie na Łuku Kurskim (1943). Dowodzone przez niego wojska wyzwalały spod niemieckiej okupacji Białoruś i Polskę. Rokossowski dwukrotnie odznaczony został złotą gwiazdą Bohatera Związku Radzieckiego.

Ten jeden z najwybitniejszych dowódców II wojny światowej w historii Polski nie zapisał się z dobrej strony [Rzecz co najmniej dyskusyjna!!! – admin].

W maju 1945 roku, został dowódcą Północnej Grupy Wojsk Armii Czerwonej z siedzibą w Legnicy. Od 1949 do 1956 roku z woli Kremla był polskim ministrem obrony; w 1949 roku mianowany został marszałkiem Polski. Był współodpowiedzialny za represje w Wojsku Polskim i jego sowietyzację. Od 1950 roku był członkiem Biura Politycznego KC PZPR, a w latach 1952-56 był wicepremierem i posłem na Sejm. W trakcie wydarzeń poznańskich w czerwcu 1956 roku był inicjatorem siłowego stłumienia protestów. W październiku 1956 roku, gdy w Warszawie obradowało VII plenum KC PZPR, Rokossowski wydał rozkaz okrążenia Warszawy przez wojska radzieckie i polskie; siły te wycofały się po wizycie delegacji radzieckiej z Nikitą Chruszczowem. Władysław Gomułka po objęciu funkcji I sekretarza KC PZPR pozbył się z Polski Rokossowskiego; wyjazd marszałka i radzieckich oficerów z PRL był jednym z symboli gomułkowskiej odwilży.

[Poczytaj o Rokossowskim z innej strony:
>https://marucha.wordpress.com/2014/12/12/marszalek-konstanty-rokossowski-szczery-polski-patriota-wrog-bermanowskiej-kliki-z-cbkp/
> https://marucha.wordpress.com/2014/12/11/najwiekszy-wojownik-po-sobieskim/  ]

Po powrocie do ZSRR Rokossowski był wiceministrem obrony i deputowanym do Rady Najwyższej. Zmarł 3 sierpnia 1968 roku w Moskwie. Pochowano go w nekropolii na Placu Czerwonym – urnę z jego prochami złożono w Murze Kremlowskim.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)
http://stooq.pl

*                      *                       *

W Dzienniku prof. Paczkowski dowodzi, iż postawienie pomnika marszałkowi Rokossowskiemu nie jest… uwaga… antypolskim gestem! Nie wiem, po co profesor to mówi, ale widocznie duża rzesza polactfa tak właśnie to odbiera: jako antypolski gest. Niczym ów kasjer na poczcie, który wszędzie słyszał „kasjer dupa”.

W Moskwie stanął pomnik Rokossowskiego. Prof. Paczkowski: To nie gest antypolski.

Premier Dmitrij Miedwiediew i mer Moskwy uroczyście odsłonili w rosyjskiej stolicy pomnik marszałka Konstantego Rokossowskiego. Dowódca, który w Rosji uznawany był za jednego z najlepszych dowódców, w Polsce pamiętany jest bardziej za sowietyzację Ludowego Wojska Polskiego. Zdaniem historyka, prof. Paczkowskiego, odsłonięcie tego

– Nie odbieram odsłonięcia w Moskwie pomnika marszałka Konstantego Rokossowskiego jako gestu antypolskiego, ani tym bardziej propolskiego – mówi prof. Andrzej Paczkowski. Zdaniem historyka to element polityki historycznej obecnych władz Rosji, które chcą podkreślać chwałę rosyjskiego oręża.

Jak zaznacza prof. Paczkowski, Konstanty Rokossowski był jednym z najważniejszych dowódców Armii Czerwonej w okresie II wojny światowej. Wsławił się bardzo dobrym dowodzeniem radzieckimi jednostkami w końcowej fazie zmagań wojennych. W zasadzie 1945 roku stawiano Rokossowskiego niemal na równi z Żukowem. Obaj byli najważniejsi na odcinku frontu, który szedł przez Polskę. Rokossowski – Polak z pochodzenia – dowodził na naszym terenie. Żukow ma już niejeden pomnik. Rokossowskiemu też się zapewne jeden należy – mówi historyk.

Jak jednak dodaje profesor Andrzej Paczkowski dla Polaków postać Konstantego Rokossowskiego jest kontrowersyjna. To właśnie gdy Rokossowski był ministrem obrony narodowej PRL i członkiem Biura Politycznego KC PZPR, zaczęły się na szeroką skalę represje w polskim wojsku. To wtedy też nastąpiła rusyfikacja polskiego wojska. Do 1956 roku wszyscy dowódcy okręgów wojskowych, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, szef sztabu generalnego oraz dwóch jego zastępców – to wszystko byli sowieccy generałowie – podkreśla prof. Paczkowski.

To właśnie Konstanty Rokossowski był odpowiedzialny za sprowadzenie wysokich rangą sowieckich oficerów do Polski. Jednak profesor Andrzej Paczkowski nie odbiera odsłonięcia pomnika jako gestu wymierzonego w Polskę. Oczywiście można jednak wyczuć w tym ruchu pokazanie tego, że w Rosji czci się kogoś, kogo w Polsce się nienawidzi – mówi historyk. W uroczystym odsłonięciu pomnika Konstantego Rokossowskiego wzięli udział premier Rosji Dmitrij Miedwiediew oraz mer Moskwy Siergiej Sobianin.

 

http://wiadomosci.dziennik.pl/

Nie wiemy, które z rusyfikacyjnych posunięć Konstantego Rokossowskiego wynikały z jego własnej inicjatywy, a które zostały mu narzucone. Oczywiście mógł nie dać sobie niczego narzucać i zostać zabity. Tak na pewno zrobiłoby wielu patryjotów zza klawiatury…

Można powiedzieć jedno: nawet jeśli wojsko było zrusyfikowane, to BYŁO. Było całkiem przyzwoitym, silnym wojskiem.
Co mam dziś? Gówno, nie wojsko. Oddziały do paradowania. A to, co z niego zostało, jest zamerykanizowane. Ale dla polactfa to wielka różnica: woli ono żreć amerykańskie gówna, niż być „zrusyfikowane”.
Admin

Komentarze 23 to “W Moskwie stanął pomnik marszałka Konstantego Rokossowskiego”

 1. Tekla said

  http://www.vesti.ru/videos/show/vid/642537/cid/1/#/video/http%3A%2F%2Fplayer.rutv.ru%2Fiframe%2Fvideo%2Fid%2F1204392%2Fstart_zoom%2Ftrue%2FshowZoomBtn%2Ffalse%2Fsid%2Fvesti%2FisPlay%2Ftrue%2F%3Facc_video_id%3D642537

 2. Siekiera_Motyka said

  To są Prawdziwe Bohatery Polski,


  😦

 3. JO said

  ad.2 . Ni i Pilsudski wszedzie, nawet w Gorzowie Wielkopolskim :)))))

 4. AV said

  Muszę to wrzucić, choćby tu:

  http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/wyprzedano-juz-97-polskiego-majatku-po-25-latach-polacy-zostali-dziadami-bez-pieniedzy-wal

 5. parva said

  Można by to zdarzenie potraktować ,jako pozytywny sygnał od Rosjan, ale gdy nie ma dobrej woli ,to wszystko jest odbierane jako wrogośc

 6. Niepodpisany said

  Jak to nigdy nie wiadomo, komu wierzyć:
  W linkowanym tekście Maruchy o Rokossowskim znalazłem taki ustęp:

  Marszałek Rokossowski zawsze mówił, że jest Polakiem. Mimo, że całe swoje dorosłe życie spędził w Rosji i ZSRR, to nigdy dobrze nie mówił po rosyjsku, miał silny polski akcent. Był bardzo zdenerwowany, gdy w Moskwie generałowie polscy, jak Jaruzelski, mówili doń po rosyjsku. Od razu kazał zwracać się do siebie po polsku,

  Który kiedyś słyszałem w formie dowcipu, nie pamiętam, czy o Rokossowskim, ale w nieco zmienionej formie.
  Mianowicie, że na naradach chyba sztabu Ludowego Wojska Polskiego, kiedy rosyjscy generałowie mieli problem z polskim językiem, Rokossowski miał mówi:
  (napiszę w polskiej transkrypcji)
  Tawarisze, gawarite pa ruski, my tu wsje paliaki.

  No i komu wierzyć?

 7. Tekla said

  http://rokossowski.pl/

 8. Kojak said

  W sumie Rokossowski byl postacia dosc tragiczna . Polacy go uwazali za ,,ruskiego,, Rosjanie zas za … Polaka ! . Byl na pewno wybitnym dowodca i dosc meznym i twardym facetem . Podczas uwiezienia byl torturowany i zachowywał sie dosc meznie i godnie Był takze odwaznym dowodca dajacym osobisty przyklad odwagi i mestwa ,mial posłuch i szacunek wsrod zolnierzy na froncie . .

 9. wi42 said

  Mały szczegół Konstanty był w dzieciństwie Kazimierzem.

 10. AlexSailor said

  Zauważę, że to już drugi Konstanty, który rusyfikował armię polską budując ją i doprowadzając do dużej siły.

  I powtórzę za @Maruchą:
  „Można powiedzieć jedno: nawet jeśli wojsko było zrusyfikowane, to BYŁO.”

 11. revers said

  W legionach Pilsudzkiego, czy nawet w WP sprzed 1939 bylo wielu oficerow polskich po rosyjskich jeszcze sprzed 1917 roku akademiach wojskowych, jak i austriackich.

 12. Rara Avis said

  Wspomnienie mojego Taty o Rokossowskim:
  http://fraszki-and-ulotki.blogspot.com/2015/05/pomnik-rokossowskiego-okiem-seniora.html

  🙂
  —————————–
  To warto zamieścić!

  Senior usłyszał, że właśnie odsłonięto pomnik Rokossowskiego w Wołgogradzie. Uśmiechnął się pod nosem:
  – Na koniu! Prawidłowo!

  I się zaczęły wspomnienia…
  – Stał tu niedaleko na kwaterze. Ja mu rowerem jabłka woziłem. No i powiedział, że on rowerem jeździć nie umie. Nie miał okazji.

  Ja do niego:
  – To ja pana generała nauczę…

  A on powiada do mnie:
  „Хорошо. Но где-то на стороне. Солдаты смеяться будут, что генерал на велосипеде катаeтся…”

  Po polsku wszystko rozumiał – ale łatwiej mu było po rosyjsku

  Raz poszliśmy za dom…
  …I trzeba było dłuższą chwilę odczekać, aż minie nagły napad śmiechu…

  – Dobrze, że ten pomnik nie przedstawia generała Rokossowskiego podczas nauki jazdy na rowerze!

  Podsumował Senior…
  I jeszcze westchnął: Mój Boże… kto by pomyślał, że kiedyś zobaczę tego człowieka na pomniku!
  I jeszcze: Ileż on w życiu przeszedł…

  P.S. Marszałek Konstanty Rokossowski nie pogniewał się – ani na rower, ani na swojego „bakałarza”. A jabłka mu smakowały!

 13. Tekla said

  „Imię marszałka Rokossowskiego znane jest każdemu. Dziedzictwo nieustraszonego i utalentowanego wodza po dziś dzień studiują w akademiach wojskowych całego świata. Konstanty Rokossowski na zawsze zostanie w pamięci naszego narodu jako żołnierz, z poświęceniem służący Ojczyźnie, i jako marszałek, który poprowadził nasz kraj do Zwycięstwa.”
  – Dmitrij Anatoljewicz Miedwiediew, Premier Federacji Rosyjskiej.

 14. Czołgista said

  @16
  Proszę się nie zniżać do poziomu jakiegoś zera, które wstydzi się własnego ojczystego języka, a innych Polaków rozstawia po kątach.
  Sam Pan widzi, że to wyznawca sprzedawczyka Kaczyńskiego, który zapierał się do końca, że w Magdalence żaden układ przeciwko Polakom nie powstał.

 15. HDKK (Honorowa Dywizja Komandosów Kultury) said

  Panie Tankist. Zostaw Pan to. Nerw szkoda……….

 16. parva said

  „Odrusyfikować” polską armię to była sprawa łatwa, ale odamerykanizować no ,no,to już chyba nie będzie tak łatwo.

 17. Przecław said


  W drugim rzędzie widoczna delegacja polskich weteranów i wojskowych na uroczystość odsłonięcia pomnika Marszałka.
  Niech ci, którzy na co dzień na tym portalu ubliżają Narodowi Polskiemu używając obelżywych słów pod adresem Tegoż Narodu, jak „polactfo”, nie wycierają sobie gęby imieniem Marszałka Rokossowskiego i nie podpinają się pod pamięć tego Wielkiego Polaka i patrioty.
  ——————————————————
  Panie Przecław, od czasu „Majdanu” nieustannie ubliżam polactfu. Nienawidzę go, pogardzam nim, brzydzę się go i źle mu życzę.
  Jest dla mnie potworną dolegliwością psychiczną, iż jestem genetycznie z tego samego narodu, co te śmiecie.
  Nie bardzo jednak rozumiem związek z postacią Marszałka Rokossowskiego…
  Czy znaczy to, że opisując całe skurwienie polactfa, jego głupotę, chamstwo, zaciekłość i tępotę – pozbawiam się prawa do oddawania hołdu Konstantemu Rokossowskiemu?
  Czy jak?
  Admin

 18. Przecław said

  #17.
  Rzecz w tym, ze Pan ubliża wszystkim Polakom, również sobie, nie zdając sobie z tego sprawy. Niech się Pan zastanowi, czy marszałek Rokossowski by coś takiego tolerował ? Jak zachował by się w takiej sytuacji ? Ja myślę, że ponieważ był człowiekiem prawdomównym, wiernym swojemu sumieniu, nie zniósł by takiej sytuacji, w której znieważa się honor Jego narodu i zareagował by gwałtownie, bez względu na skutki.
  Niech sobie Pan przypomni co mówił Dmowski o obowiązkach polskich i konieczności wzięcia na siebie zarówno pozytywnego, jak i negatywnego bagażu. Bezustanne wymyślanie ad gremium od „polactfa” jest dowodem pychy i małostkowości, nie jesteśmy przecież wyrocznią w tym jak widzą nas inni. A jeśli ktoś to stale robi, to powstaje pytanie po co w ogóle się tym narodem zajmuje ? Należy krytykę kierować w stronę indywidualnych sprawców, tylko wtedy można liczyć ze odniesie jakiś skutek.
  Poza tym, należy pamiętać, że masy ludzkie są pozbawione informacji i poddane zabiegom socjotechnicznym, tylko demaskowanie tych zabiegów może zmienić sytuację, a nie „obrażanie się” na cały naród niczym panna.

  Po pierwsze, nie obrażam się, tylko dogłębnie pogardzam, czując obrzydzenie.
  Po drugie, nie cały naród, tylko jego część (prawdopodobnie większą).
  A po trzecie… nikogo nie zmuszam, aby tu przychodził i czuł się sponiewierany przez Maruchę.
  Admin

 19. Czołgista said

  @18
  Sam Pan pisze o negatywnym bagażu. Polactwo, które przykłada rękę do niszczenia własnego kraju jest jego przykładem i nie można mówić tutaj tylko i wyłącznie o indywidualnych sprawcach, bo jest to zjawisko w Polsce masowe – miliony wyborców PO, PiS itd. Na portalu rozróżnia się Polaków i polactwo.

 20. Przecław said

  Pomnik Rokossowskiego, który stał w Legnicy od lat 1980-ch, został uratowany przed zniszczeniem przez polskiego patriotę Michała Sabadacha i obecnie stoi na terenie jego posesji w Uniejowicach, koło Złotoryji, dostępny do zwiedzania. Sabadach jako dziecko został w latach 1940, po r.1945 zesłany wraz z rodziną do obozu pracy w głąb ZSRR, wramach akcji „rozkułaczania”. Zdjęcie spiżowego pomnika jest dostępne w sieci. Pan Sabadach jest właścicielem pensjonatu, obok którego znajduje się prywatne muzeum Armii Radzieckiej.
  Po roku 1989 legnicki biskup z sekty wojtylianów, podający się za biskupa katolickiego, domagał się zniszczenia pomnika człowieka, który uratował naród polski od zagłady, jednak Sabadachowi udało się powstrzymać biskupa-barbarzyńcę.

 21. marta15 said

  http://jeznach.neon24.pl/post/122217,10-powiedzen-putina

 22. Jacek 2 said

  Re Gajowy na temat wojska
  Gajowy chyba w wojsku nie był, ja byłem pod koniec lat osiemdziesiątych. Może to były takie przełomowe czasy ale nikt tego przymusu nie traktował jako służby Ojczyźnie. Był to pobyt w swego rodzaju obozie koncentracyjnym, zdecydowana większość dowódców była znienawidzona, kolegom którzy przeszli na służbę zawodową nikt nie podawał ręki. Nie wiem czym nas tam karmili ale wszystkim na potęgę wypadały zęby, nie było dziury tylko odpadała cała korona. Może i było to wojsko silne i liczebne ale niech je chuj weźmie za to co nam zrobiło.

 23. grzech said

  Miał pochodzenie polskie ale jeśli się czuł Polakiem czemu wstąpił do Armii Czerwonej w 1918 roku a nie do Wojska Polskiego by bronić kraju przed czerwoną zarazą – bolszewikami. Był to człowiek na poziomie podstawowym że nie wiedział że bolszewicy to zbrodniarze? Nie widział zbrodni podczas pochodu na zachód Europy? Rosjan, Rusinów czy Polaków?
  On tak wyzwalał Białoruś i Polskę że ta pierwsza ziemia znalazła się w Sowiet – kołchozie a my znaleźliśmy się pod butem sowieckim. To było wyzwolenie – zabór Kresów, rozstrzeliwania i zsyłki czy tortury w katowniach UB.
  WP nadaje się tylko do parady bo nas Zachód dzięki „naszym” rządom – od lewa komuchów z SLD przez przylepę PSL do „prawicy” PiS i PO rozbroił. Budujmy własne siły, ja nie chcę mieć polskiego wojska ani zamerykanizowanego ani zruszczonego.

Sorry, the comment form is closed at this time.