Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Ukraińscy uchodźcy w Rosji i w Europie

Posted by Marucha w dniu 2015-06-17 (Środa)

Ukraińscy uchodźcy w punkcie granicznym w obwodzie donieckim na granicy Ukrainy z Rosją

Na świecie pojawiło się nowe zjawisko – ukraińscy uchodźcy. Przy czym wcześniej Ukraińcy nigdy nie byli narodem, który zwracał się o tego typu pomoc. [Powiedzmy od razu, że Ukraińcy dopiero od niedawna są „narodem”, a i to niepewne – admin] Teraz Ukraińcy szukają schronienia nie tylko w sąsiednich krajach, oni szukają go po całej Europie.

Ukraina znajduje się w pierwszej dziesiątce, wraz z Syrią, Irakiem, Afganistanem i niektórymi krajami afrykańskimi, skąd ludzie są zmuszeni uciekać przed wojną i konfliktem.

Prawie pół miliona Ukraińców zwróciło się do Rosji z prośbą o tymczasowy azyl, status uchodźcy i o udział w programie przesiedleń rodaków, poinformowała rzeczniczka Federalnej Służby Migracyjnej (FSM) Federacji Rosyjskiej Zalina Korniłowa.

„Obecnie w Rosji przebywa około 2,6 mln obywateli Ukrainy. Spośród nich ponad 1 mln stanowią obywatele Ukrainy, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia południowo-wschodniej części kraju” — powiedziała.

W połowie kwietnia szef Federalnej Służby Migracyjnej FR Konstantin Romodanowski poinformował, że od początku 2015 roku ponad 330 tysięcy Ukraińców, którzy opuścili kraj w wyniku konfliktu zbrojnego w Donbasie, zwróciło się o status uchodźcy i o tymczasowy azyl w Rosji.

W ocenie Federalnej Służby Migracyjnej Rosji około 550 tysięcy obywateli Ukrainy ukrywa się na terytorium Rosji, aby nie walczyć w Donbasie.

W maju szef Federalnej Służby Migracyjnej Konstantin Romodanowski powiedział, że sytuację na Ukrainie ocenia jako katastrofę humanitarną. „Oczywiście, katastrofa. Tam są zniszczone domy. Ludzie głosują nogami — oni znajdują się u nas, otrzymują status tymczasowego uchodźcy. Nie dlatego, że chce tego strona rosyjska, ale dlatego, że po prostu nie mają gdzie mieszkać” — powiedział Romodanowski.

Na początku czerwca UE odnotowała gwałtowny wzrost wniosków o azyl w krajach Europy od obywateli Ukrainy. Około 870 tysięcy Ukraińców poprosiło o azyl, prawo pobytu w sąsiednich krajach. „A 10 tysięcy osób tylko w drugiej połowie maja. Liczba przesiedleńców stale rośnie” — oświadczył 5 czerwca zastępca Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Politycznych Jeffrey Feltman podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Według ONZ w czerwcu 2015 roku łącznie 346,6 tysięcy Ukraińców zwróciło się do służb migracyjnych sąsiednich krajów z prośbą o azyl w związku z sytuacją na wschodzie Ukrainy. Większość — 341,6 tysięcy osób — zwróciło się o azyl w Rosji. 3,5 tys. szuka schronienia w Polsce. Kolejnych 1000 osób zwróciło się z wnioskiem do władz Białorusi. Do innych sąsiadów zwróciła się nieznaczna liczba obywateli Ukrainy: Węgry — 50, Mołdawia — 200, Słowacja — 20, Rumunia — 50.

Unia Europejska zaś zapewnia schronienie większości petentów z innych krajów, gdzie trwa wojna (status uchodźcy otrzymało 95% Syryjczyków i 89% Erytrejczyków). Ale obywatele Ukrainy są w innej sytuacji. W 2014 roku UE rozpatrzyła 2985 wniosków o udzielenie azylu od obywateli Ukrainy. „Tylko 150 osób otrzymało pełny status uchodźcy w Unii Europejskiej, 2335 odmówiono, a reszta otrzymała pomoc w innej formie”, — poinformował „The New York Times”. Oznacza to, że UE przyjęła zaledwie 22% petentów z Ukrainy.

Zdecydowana większość Ukraińców, którzy uciekają do Europy, woli jednak poprosić o wizę, a nie o schronienie, — zaznacza rzecznik polskiego Urzędu do Spraw Cudzoziemców Ewa Piechota. — Jak tylko uzyskają zezwolenie na pobyt czasowy mogą w rzeczywistości pozostać w Polsce na czas nieokreślony”.

http://pl.sputniknews.com/

Komentarze 22 to “Ukraińscy uchodźcy w Rosji i w Europie”

 1. Zenek said

  Tym nic nie grozi bo nie plyna na zdezelowanych lodziach po morzu. I nie musza placic haraczu przewoznikowm.
  I nikt ich nie wsadza do obozow.
  ONZ-owska „sprawiedliwosc” na pstrym koniu jedzie.

 2. grab said

  Nie szydźmy z Ukraińców , bo ich kartą zagrywają nasi wrogowie – przeciwko Nam Polakom . Co zrobić – wykpić naszych ” przyjaciół ” , Nasza Wspólnota , nie wiem czy to już teraz jest do zrozumienia , czy za tysiąc lat ?, jeśli jeszcze nam pozwolą BYĆ ? Polacy maja w sobie coś co zazdroszczą nam na zachodzie – myślimy koncepcyjnie . Tego co dobre życzę sobie i Nam Polakom .

 3. JerzyS said

  ad 2 „Nie szydźmy z Ukraińców , bo ich kartą zagrywają nasi wrogowie – przeciwko Nam Polakom”

  Ich kartą zagrywają ich „przyjaciele”
  Niemcy i Amerykanie!

  To oni ewakuowali w 1945 „Elitę banderowską”
  Rozgrywali nimi podczas II wojny światowej i po wojnie…
  – i czynią tak do dziś!

 4. grab said

  Ad. 3 Kto powiedział , że „pijawka ” jest przyjacielem Polaków ? Nie zamierzam atakować mądrzejszych od siebie . Szukam tego co łączy Nas Polaków , Przecież to już tyle lat , a krew nie chce ostygnąć , ciągle się burzy – pobudzana pejsatymi interesami . Brak własnej inicjatywy gasi Nasze , Polskie … jakie tam Polskie , prawie już nic , prawie ogryzek jest Nasz.

 5. Mały_kinol said

  To Ukrainiec banderowiec ale zwróćcie uwagę jak celnie nam przywalił na odchodne.

  5:45
  Co prawda to prawda ale oni następni w kolejce by być tą „tuszką”

 6. Zenek said

  Pan Grab troszke sie zakalapuckal:
  „Polacy maja w sobie cos co zazdroszcza nam na Zachodzie: myslenie koncepcyjnie”
  (Najbardziej koncepcyjnego myslenia nam zazdroszcza w Niemczech, na Islandii i w Anglii.)

  „Brak wlasnej inicjatywy gasi nasze Polskie (interesy?)”

  No i ten tajemniczy cudzyslow: „przyjaciele” i „pijawka”
  Byc moze mam kopoty z mysleniem koncepcyjnym: brak mi koncepcji co „poeta mial na mysli”.

  W przeciwienstwie do ukrainskiego koncepcyjnego myslenia rozumiem, ze na majdanie nie chodzilo o poprawe warunkow zyciowych na Ukrainie.
  Ta cala najeta mlodociana swolocz chciala wizy do Europy, zeby uciec z kraju a nie poprawiac warunki zyciowe na Ukrainie.
  Ja rozumiem, ze powinnismy wspolczuc naszym ‚pijawkom’ i „przyjaciolom” ale nie mozemy odpowiadac za ich zachcianki. To sprawa wewnetrzna Ukrainy, ktora sie oglosila niezaleznym panstwem juz 24 lata temu.

  I cos mi sie tak wydaje, ze to nie Polacy rozpoczeli ‚burzenie’ krwi:
  My nie pyskujemy, zeby Ukraincy oddali Polsce polskie miasta.
  To Ukry domagaja sie dalszych polskich terytoriow prawem kaduka.
  Niech najpierw probuja udowodnic, ze potrafia administrowac obecnym terytorium.

  My napewno nie chcemy zeby nam kijowska junta zamienila Przemysl w lotnisko donieckie.

 7. RomanK said

  Panei Gajowy….owszem Ukraincy nigdy nie mieli panstwowosci.
  Ale narodem zostali w jednej chwili….kiedy odmowiono im Rejestru…i rownosci ich Prawoslawia we wlasnym Panstwie….w obronie ktorego lali krew przez wieki.
  Pan pamieta ile lat nie bylo oglaszane Pospolite Ruszenie w Koronie???z wyjatkiem jedynego koronnego wojewodztwa nomen omen ….Ruskiego????

 8. Zenek said

  7
  RomanK
  To prawda co pan pisze ale zeby rownowaga historii nie byla zwichnieta nalezaloby jeszcze raz sie przygladnac tej historii:

  Skad sie wzieli Polacy na Ukrainie – glownie chlopi panszczyzniani, ktorzy uciekali od nie bardzo rozgarnietych panow.
  Skad sie wzieli Rosjanie na Ukrainie – tez glownie chlopi, ktorzy uciekali przed bojarami
  Skad sie wzieli te wszystkie Tatary, Mongoly, Rumuny, Madziary, Moldawianie, Rusini, a Niemcow sporo. No irozni wybrancy z Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

  Nalezaloby przypomniec takie wydarzenia jak:

  Pokowj w Andruszkowie
  Umowe Hadziacka
  I jeszcze sie zastanowic dlaczego wodzowie na Ukrainie dwa razy oddali sie w poddanstwo cara a raz w sultana tureckiego – do glowy im panstwowosc jakos nie przychodzila.

  Z najnowszych wydarzen historycznych zawsze pozostanie dla wielu osob tajemnica zagarniecie czesci Moldawii, Wegier, Rumunii przy tworzeniu panstwa -zlepka w 1991 roku.
  No i slynne przemowienie seniora Busza w tymze roku (zbieg okolicznosci?) w Kijowie pt. Chicken Kiev.
  No a teraz koncepcja ‚panstwa w panstwie’ w Dniepropietrowsku.

  Od powstania panstwa -erzacu w 1991 roku Ukraina nie moze sie zidentyfikowac jako narod bo sie potomkowie polskich chlopow panszczyznianych nie lubia z potomkami chlopow rosyjskich.
  I od samego poczatku powstania tego panstwa rzadza nim nie obywatele Ukrainy tylko obcy oligarchowie, na obcych paszportach, w tym polscy oligarchowie.
  I jeszcze sobie zaprosili batke Szakaszwili z dwoma bylymi zydowskimi ministrami z Tbilisi

  Nie znam lepszego przepisu na narodowy galimatias czytaj: bajzel, jak koncepcja utworzenia Izraela (tez nigdy nie byl panstwem) i Ukrainy.

 9. Reblogged this on Pekok Antylichwiarz and commented:
  Pytanie – dlaczego uciekają do tej „złej” Rosji? Czyżby pojęli żydo-banderowski nazizm wyprodukowany na Zachodzie?

 10. Boydar said

  Panie Zenku, Pan zerknie na to zdjęcie. Ale nie na link.

  Ono jest naprawdę bardzo prawdziwe. Tylko że wyłącznie autor wie, o jaką prawdę chodzi.
  Pan Roman pisze takie prawdy, jakie Mu akurat czkawka na myśl przywiedzie. Nic nam po nich. Zestawione do kupy (kupy !) tworzą z ludności Ukrainy jedną spójną całość od czasów Kaina i Abla, prześladowaną przez wszystkich naokoło. Może za wyjątkiem żydów, Austriaków, Niemców i Chachłów. No ale przecież to oni byli jądrem tej spójności, to i prześladować nie chcieli.

 11. Guła said

  550 000 rezerwistów to niezła armia. Część już szkolona w kraju do którego uchodzą. O ile powstałaby to zakładając niewielki przeskok w czasie (przy pomocy wyobraźni) – w przód, można postawić sobie samemu włosy dęba. Z pominięciem łysych.

 12. Zenek said

  10
  Boydar

  Prawda jest taka, ze kocham Sienkiewcza za zlote pioro, za wspanialy jezyk, jego milosc do ojczyzny i zapal do milowania tej ojczyzny i wszelkich poswiecen.
  Kocham go i za te wypieki na twarzy kiedy jeszcze w podstawowce po nocach rozczytywalem sie w opisach krzyzackich bojow i bitwy pod Chocimiem .
  I wracam do Sienkiewicza i teraz bo bawi mnie jezyk Zagloby i przygody polskich watazkow.
  Niestety, nie udalo mi sie traktowac Sienkiewicza jako JEDYNE zrodlo historyczne.
  Nie wystarczy przeczytac Sienkiewicza, zeby dyskutowac historie polsko- rosyjsko- turecko- wegierskiego Pogranicza.

 13. Marucha said

  Re 7:
  „Naród” ukraiński powstał na przełomie XIX i XX wieku skutkiem antypolskiej (i ogólnie, antysłowiańskiej) polityki uwielbianej przez polactfo Austrii, czyli zwykłych szkopów opatrzonych ładniejszą etykietą.
  „Naród” ukraiński to mieszanka genów chazarskich ze zdegenerowanymi szumowinami ze wszystkich tamtejszych okolic, bandytami, zboczeńcami, zwyrodnialcami, kurwami itp.
  Nie należy mylić Rusinów z Ukraińcami.

 14. NICK said

  Nie dziwujmy się zatem. Gdyż Szanowny Pan Roman utożsamia się (niemalże) z owym „narodem”.
  To widać pomiędzy wierszami.
  Nie do końca zaś widać, dlaczego… .

 15. Boydar said

  Bo ma żal i pretensję. Słuszną, ale nie przez nas zawinioną. I nie może się z tym wszystkim pogodzić. Zazdrościć nie ma czego. Wspierać moralnie i prawdziwie. To nie jest zły człowiek, tylko zagubiony w prawdziwym nieszczęściu.

 16. NICK said

  Amen.

 17. Dzonyy said

  A w miejscowości Rybaki, na Świętej Warmii, zbrukanej niegdyś przez hordy Teutońskie, dobiega końca pobyt „uchodźców” z Ukrainy. Maja oficjalny termin do końca czerwca. Ciekawe, czy ktokolwiek z nich wróci.

 18. Janek said

  Re 13:
  „naród” ukraiński stworzyła sztucznie pod koniec XIX wieku masoneria we współpracy z rządem Austrii celem rozbijania jedności Słowian.

 19. ojojoj said

  Ale o co chodzi? Przeciez chcieli zeby bylo jak w Polsce – no to maja tego co chcieli. Troche rozumiem ich zlosc i frustracje, bo do kilku milionow uchodzcow jeszcze im brakuje. Ale wprawia sie. Jeszcze emigrantow z Polandi na zachodzie wypra. Pani wiktoria klusek co rozdawala ciasteczka oraz czekoladnik im pomoga spelnic marzenia.

 20. RomanK said

  :-)))) Panie Boydar…nieszczesliwym jest ten- kto sam majac problemy z samoidentyfikacja..identyfikuje w ich imieniu innych.
  Nieszczescie widzi pan polega na rozsypywaniu sie polskiej identyfikacji..wlasnie tego typu, jaki panowie usilujecie sobie wmowic..ze wszystko jest w porzadku:-))).tak wmowic, bo i u was teraz juz jest zachwiana i w rozsypce.
  Samoidentyfikacja typu parchatosarmacji konczy sie zawsze jednakowo..samounicestwieniem.. klania sie historia Rzeczypospolitej..i bije po oczach dzisiejsza Ukraina…powtorzona w blyskawicznym tempie.
  Pozostanie tylko jako mit..i Ukraina i Ukraincy na ktorych wlasnie rozpocznie sie Wielka Oblawa…juz wkrotce! IM tez bedzie sie odbijac czkawka ..jak wam….poprzez dzisieciolecia….

 21. Boydar said

  To jest Pański punkt widzenia, Panie Romanie. Ani lepszy ani gorszy od innych. Przedstawię więc Panu swój.

  Mam w du.pie tzw. historię.
  To jest MÓJ kraj.
  Mój Kraj jest PIĘKNY.
  O wieków żyli ty przyzwoici ludzie będący moimi przodkami.
  Szanowali BOGA i innych ludzi, także gości.
  Ktoś spier dolił zarówno moich przodków, jak i sam Kraj. Obraz Boga zaciągnął brudną szmatą.
  Ja wiem kto i dlaczego; to że przodkowie byli zbyt łatwowierni jest sprawą drugorzędną.
  Niektórych gości, pomimo szacunku, upiekę nad ogniskiem.
  Po jakimś czasie mój Kraj znów będzie piękny a Bóg odzyska należne miejsce.
  Ja się nie liczę, jestem tylko kawałkiem mojego Kraju i tylko potomkiem moich przodków.
  Finito.

 22. NICK said

  A któż największe problemy ze samoidentyfikacją ma? P. Romanie?

  „Bo ma żal i pretensję. Słuszną, ale nie przez nas zawinioną. I nie może się z tym wszystkim pogodzić. Zazdrościć nie ma czego. Wspierać moralnie i prawdziwie. To nie jest zły człowiek, tylko zagubiony w prawdziwym nieszczęściu.”

  Zaprawdę, ciepło Pana pozdrawiam.

Sorry, the comment form is closed at this time.